Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα ...ναι έκανα κολπική εξέταση....είδε ο γιατρός ότι άλλαξε το μήκος του τραχήλου....και μου λέει θα ήθελα να σε δω και κολπικά...από εχθές είχα λίγο κόκκινο αίμα..σταγόνες..και σήμερα καφέ υγρά από την εξέταση....εκείνος είπε μέσα στο σκ θα χούμε κάποια κίνηση ...διαφορετικά θα πάω τη Δευτέρα να με δει...1παιδακι....37+6 σήμερα...νιώθω ελάχιστη πίεση και πονακια χαμηλά ...αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ναι εννοείται.. Δεν είχα φτάσει και στις 40.. Ήμουν 38+1

Εχεις καθόλου άγχος; σε 2 μέρες γεννας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια καλησπερα ...ναι έκανα κολπική εξέταση....είδε ο γιατρός ότι άλλαξε το μήκος του τραχήλου....και μου λέει θα ήθελα να σε δω και κολπικά...από εχθές είχα λίγο κόκκινο αίμα..σταγόνες..και σήμερα καφέ υγρά από την εξέταση....εκείνος είπε μέσα στο σκ θα χούμε κάποια κίνηση ...διαφορετικά θα πάω τη Δευτέρα να με δει...1παιδακι....37+6 σήμερα...νιώθω ελάχιστη πίεση και πονακια χαμηλά ...αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο !!

Λες μέσα στον Αύγουστο να έχεις γεννήσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate21 είπε:

Όχι. Στο 2ο. Στο πρώτο με έβαλε πολύ πιο νωρίς με πρόκληση. 

Εγώ περπατάω 45 λεπτά με μια ώρα περίπου 4 - 5 φορές την εβδομάδα, σεξ περίπου 2 φορές και χουρμαδες προσπαθώ καθημερινά. Σήμερα θα πάω να με δει μήπως έχουμε καμία εξέλιξη, είμαι στην 38η.

Μωρέ μπράβο!εγώ δεν περπατάω καθόλου,κουράζομαι.σεξ επίσης καθόλου γιατί δεν με πλησιάζει εδώ και πολύ καιρό και ούτε θα με πλησιάσει πριν τη γέννα.να πάνε όλα καλά στο ραντεβού εύχομαι κ να μας ενημερώσεις!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Εγω δε περπατάω πάνω από 10 λεπτά, αισθανομαι σαν να με πιέζει το μωρό προς τα κάτω και πονάω οπότε δε το επιχειρώ. 

(αν και δε νομίζω ότι με την καισαρική που θέλω θα βοηθούσε κιόλας) 

Εσείς έχετε αυτό το συμπτωμα; 

 

Ναι κι εγώ το παθαίνω αυτό γι αυτο δεν περπατάω.γεβικα όμως κουράζομαι αρκετά μέσα στη μέρα,δεν κάθομαι κ πάντα τα βράδια έχω πόνους και νιώθω μεγάλο βάρος κ συσπάσεις.στην καισαρική δεν χρειάζεται περπάτημα,οπότε δεν χάνεις και τίποτα που δεν περπατάς.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Γίνεται το μωρό να έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω αλλά να είναι ψηλά και να δυσκολευτείς; 

Ναι γίνεται να έχει πάρει θέση αλλά να μην έχει κατέβει ακόμη.σε αυτή την περίπτωση το περιμένουμε να κατέβει.μπορει και κατά τον τοκετό να κατέβει κ να εμπεδωθεί στη λεκάνη.δεν είναι απαραίτητο να έχει κατέβει μέρες πριν η ώρες πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια καλησπερα ...ναι έκανα κολπική εξέταση....είδε ο γιατρός ότι άλλαξε το μήκος του τραχήλου....και μου λέει θα ήθελα να σε δω και κολπικά...από εχθές είχα λίγο κόκκινο αίμα..σταγόνες..και σήμερα καφέ υγρά από την εξέταση....εκείνος είπε μέσα στο σκ θα χούμε κάποια κίνηση ...διαφορετικά θα πάω τη Δευτέρα να με δει...1παιδακι....37+6 σήμερα...νιώθω ελάχιστη πίεση και πονακια χαμηλά ...αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο !!

Όταν λέμε κίνηση εννοούμε πως μέσα στο σκ μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Μωρέ μπράβο!εγώ δεν περπατάω καθόλου,κουράζομαι.σεξ επίσης καθόλου γιατί δεν με πλησιάζει εδώ και πολύ καιρό και ούτε θα με πλησιάσει πριν τη γέννα.να πάνε όλα καλά στο ραντεβού εύχομαι κ να μας ενημερώσεις!

 

Ναι κι εγώ το παθαίνω αυτό γι αυτο δεν περπατάω.γεβικα όμως κουράζομαι αρκετά μέσα στη μέρα,δεν κάθομαι κ πάντα τα βράδια έχω πόνους και νιώθω μεγάλο βάρος κ συσπάσεις.στην καισαρική δεν χρειάζεται περπάτημα,οπότε δεν χάνεις και τίποτα που δεν περπατάς.

 

Ναι γίνεται να έχει πάρει θέση αλλά να μην έχει κατέβει ακόμη.σε αυτή την περίπτωση το περιμένουμε να κατέβει.μπορει και κατά τον τοκετό να κατέβει κ να εμπεδωθεί στη λεκάνη.δεν είναι απαραίτητο να έχει κατέβει μέρες πριν η ώρες πριν.

Ευχαριστώ πολύ. Μου είπε ότι η μικρή είναι 2.750 δεν έχει εμπεδωθεί και από ότι τα βλέπει τα πράγματα θα πάρει όλες τις μέρες της και θα την αφήσουμε όσο χρειαστεί για να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Την ρώτησα αν χρειάζεται κολπικη εξέταση και μου είπε δεν υπάρχει λόγος να με ταλαιπωρήσει άδικα. Όταν περάσω τις μέρες μου θα με εξετάσει. Όταν την ρωτήσα αν μπορώ να κάνω εγώ κάτι για να ξεκινήσει πιο γρήγορα μου είπε ότι μόνο ο ερεθισμός των θηλων φαίνεται να λειτουργεί γιατί προκαλεί συσπάσεις. Το περπάτημα βοηθά για να πάρει θέση το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Όταν λέμε κίνηση εννοούμε πως μέσα στο σκ μπορεί να ξεκινήσει ο τοκετός;;;

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού ...είναι χαμηλά το μωρό...ενώ στον υπέρηχο δεν του φάνηκε και τοσσο....εγώ πάντως έκλεισα βαλίτσα...και απο τότε..είμαι δουλιτσες βόλτες για περπάτημα και φαι!!!😜🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Λες μέσα στον Αύγουστο να έχεις γεννήσει; 

Νομίζω πως σύμφωνα με αυτά που μου είπε....ναι...τώρα βέβαια δεν ξέρω ο μικρός θα αποφασίσει πότε και αν θέλει να βγει....🥰😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. 37 + 5 σήμερα και χτες που με είδε ο γιατρός μου είπε ότι αν πάσα στιγμή μπορεί να σπάσουν τα νερά. Κλείσαμε ραντεβού όπως και να έχει για τις 30 Αυγούστου καθώς πάω με προγραμματισμένη καισαρική, λόγω μυωπίας. Σήμερα ξύπνησα και έκανα γενική σε όλο το σπίτι να το έχω έτοιμο. Νιώθω πονακια σαν περιόδου πιο έντονα χαμηλά στην κοιλιά αλλά ακανόνιστα χωρίς ρυθμό. Πρώτο παιδάκι για μένα και ανυπομονώ να την γνωρίσω την μπέμπα μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού ...είναι χαμηλά το μωρό...ενώ στον υπέρηχο δεν του φάνηκε και τοσσο....εγώ πάντως έκλεισα βαλίτσα...και απο τότε..είμαι δουλιτσες βόλτες για περπάτημα και φαι!!!😜🥰

Πρέπει κι εγώ να το πάρω απόφαση και να φτιάξω βαλίτσα γιατί με βλέπω μεθαύριο να πηγαίνω με το βρακι 😂

Πήγα για προεγχειριτικο σήμερα, έκανα και το τεστ μου, έτοιμη 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Πρέπει κι εγώ να το πάρω απόφαση και να φτιάξω βαλίτσα γιατί με βλέπω μεθαύριο να πηγαίνω με το βρακι 😂

Πήγα για προεγχειριτικο σήμερα, έκανα και το τεστ μου, έτοιμη 😁

Μπραβο σου πάντως, μια χαρά σε βρίσκω.... Εμενα που είναι το πρώτο μου έχουν αρχίσει και με ζωνουν τα φίδια τώρα που πλησιάζει η γέννα. 

Ήσουν τόσο χαλαρή και την πρώτη φορά; 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Μπραβο σου πάντως, μια χαρά σε βρίσκω.... Εμενα που είναι το πρώτο μου έχουν αρχίσει και με ζωνουν τα φίδια τώρα που πλησιάζει η γέννα. 

Ήσουν τόσο χαλαρή και την πρώτη φορά; 😛

Ναι έτσι ήμουν απ τη στιγμή που είπαμε για καισαρική.. Πιο πριν το σκεφτόμουν λίγο παραπάνω 😂 αναίσθητη γενικά 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Μου είπε ότι η μικρή είναι 2.750 δεν έχει εμπεδωθεί και από ότι τα βλέπει τα πράγματα θα πάρει όλες τις μέρες της και θα την αφήσουμε όσο χρειαστεί για να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Την ρώτησα αν χρειάζεται κολπικη εξέταση και μου είπε δεν υπάρχει λόγος να με ταλαιπωρήσει άδικα. Όταν περάσω τις μέρες μου θα με εξετάσει. Όταν την ρωτήσα αν μπορώ να κάνω εγώ κάτι για να ξεκινήσει πιο γρήγορα μου είπε ότι μόνο ο ερεθισμός των θηλων φαίνεται να λειτουργεί γιατί προκαλεί συσπάσεις. Το περπάτημα βοηθά για να πάρει θέση το μωρό. 

Όλα τέλεια δηλαδή!όντως ο ερεθισμός θηλών κάνει συσπάσεις οι οποίες δεν είναι απλές,έχουν και πόνο μαζί.εγω έχω συσπάσεις απλές αλλά όταν θηλάζω έχω συσπάσεις με πόνο,αυτές μάλλον είναι που βοηθούν να ξεκινήσει ο τοκετός.ο γιατρός όταν άκουσε ότι νιώθω έτσι μου είπε ωχ,τουλάχιστον να περάσει ο 15αυγουστος κ να γεννήσεις μετά,αλλά τελικά όταν είδε τον υπέρηχο μου είπε οκ δεν έχουν κάνει ακόμη τη δουλειά τους οι συσπάσεις αυτές κ δεν πλησιάζεις,κι έτσι κ πέρασε κ ο 15αυγουστος κ δεν γέννησα ακόμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kate21 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Μου είπε ότι η μικρή είναι 2.750 δεν έχει εμπεδωθεί και από ότι τα βλέπει τα πράγματα θα πάρει όλες τις μέρες της και θα την αφήσουμε όσο χρειαστεί για να ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός. Την ρώτησα αν χρειάζεται κολπικη εξέταση και μου είπε δεν υπάρχει λόγος να με ταλαιπωρήσει άδικα. Όταν περάσω τις μέρες μου θα με εξετάσει. Όταν την ρωτήσα αν μπορώ να κάνω εγώ κάτι για να ξεκινήσει πιο γρήγορα μου είπε ότι μόνο ο ερεθισμός των θηλων φαίνεται να λειτουργεί γιατί προκαλεί συσπάσεις. Το περπάτημα βοηθά για να πάρει θέση το μωρό. 

Όλα τέλεια δηλαδή!όντως ο ερεθισμός θηλών κάνει συσπάσεις οι οποίες δεν είναι απλές,έχουν και πόνο μαζί.εγω έχω συσπάσεις απλές αλλά όταν θηλάζω έχω συσπάσεις με πόνο,αυτές μάλλον είναι που βοηθούν να ξεκινήσει ο τοκετός.ο γιατρός όταν άκουσε ότι νιώθω έτσι μου είπε ωχ,τουλάχιστον να περάσει ο 15αυγουστος κ να γεννήσεις μετά,αλλά τελικά όταν είδε τον υπέρηχο μου είπε οκ δεν έχουν κάνει ακόμη τη δουλειά τους οι συσπάσεις αυτές κ δεν πλησιάζεις,κι έτσι κ πέρασε κ ο 15αυγουστος και δεν γέννησα ακόμη.

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού ...είναι χαμηλά το μωρό...ενώ στον υπέρηχο δεν του φάνηκε και τοσσο....εγώ πάντως έκλεισα βαλίτσα...και απο τότε..είμαι δουλιτσες βόλτες για περπάτημα και φαι!!!😜🥰

Μια χαρά σε βρίσκω,έτοιμη!να έρθει με το καλό όταν το αποφασίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Πρέπει κι εγώ να το πάρω απόφαση και να φτιάξω βαλίτσα γιατί με βλέπω μεθαύριο να πηγαίνω με το βρακι 😂

Πήγα για προεγχειριτικο σήμερα, έκανα και το τεστ μου, έτοιμη 😁

Ακόμη να κλείσει αυτή η βαλίτσα;Κυριακή βράδυ μου φαίνεται θα ολοκληρωθεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Όλα τέλεια δηλαδή!όντως ο ερεθισμός θηλών κάνει συσπάσεις οι οποίες δεν είναι απλές,έχουν και πόνο μαζί.εγω έχω συσπάσεις απλές αλλά όταν θηλάζω έχω συσπάσεις με πόνο,αυτές μάλλον είναι που βοηθούν να ξεκινήσει ο τοκετός.ο γιατρός όταν άκουσε ότι νιώθω έτσι μου είπε ωχ,τουλάχιστον να περάσει ο 15αυγουστος κ να γεννήσεις μετά,αλλά τελικά όταν είδε τον υπέρηχο μου είπε οκ δεν έχουν κάνει ακόμη τη δουλειά τους οι συσπάσεις αυτές κ δεν πλησιάζεις,κι έτσι κ πέρασε κ ο 15αυγουστος κ δεν γέννησα ακόμη.

Το στήθος σου πονάει; εγώ έχω 2 3 εβδομάδες που πονάει όταν θηλάζει ενώ μου είχε περάσει.. Σαν αντανακλαστικο καθόδου είναι ο πόνος βασικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Πρέπει κι εγώ να το πάρω απόφαση και να φτιάξω βαλίτσα γιατί με βλέπω μεθαύριο να πηγαίνω με το βρακι 😂

Πήγα για προεγχειριτικο σήμερα, έκανα και το τεστ μου, έτοιμη 😁

Χαχαχα άσε μη δεν τα βρίσκει κιόλας ο άντρας σου!!!και πας και χωρίς αυτά!!!😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Τα βάζω τώρα.

Τι θα του φορέσετε την ημέρα που θα βγείτε; 😂 

Αυτό σκέφτομαι να του φορέσω.

 

Οι υπόλοιπες; 

received_1972770769540998.jpeg

received_234175168159369.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Καρολίνα είπε:

Ακόμη να κλείσει αυτή η βαλίτσα;Κυριακή βράδυ μου φαίνεται θα ολοκληρωθεί....

Δευτέρα πρωί μην σου πω 😂

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Αυτό σκέφτομαι να του φορέσω.

 

Οι υπόλοιπες; 

received_1972770769540998.jpeg

received_234175168159369.jpeg

Εγώ πήρα 2 μαζί, ένα στο ίδιο στυλ, φορμακι με σορτσάκι και ένα φορμακι με παντελονακι κ ανάλογα 😅 πήρα κ μια πικε κουβερτουλα μαζί αλλά δεν νομίζω να χρειαστεί, μεσημέρι θα φύγουμε φαντάζομαι.. Α και κάλτσες! 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Αυτό σκέφτομαι να του φορέσω.

 

Οι υπόλοιπες; 

received_1972770769540998.jpeg

received_234175168159369.jpeg

Άρα φαντάζομαι θα του φοράμε κοντά όταν βγούμε και στο σπίτι αλλά στην κλινική μακρύ; εμένα μου είπαν μακρυ φορμακι γιατί θα είναι ψυχρουλα με το κλιματιστικό. Και επίσης ξέρω ότι πρέπει να του φοράμε μια στρώση περισσότερο από ότι εμείς. Όταν είναι νεογέννητο τουλάχιστον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Το στήθος σου πονάει; εγώ έχω 2 3 εβδομάδες που πονάει όταν θηλάζει ενώ μου είχε περάσει.. Σαν αντανακλαστικο καθόδου είναι ο πόνος βασικά 

Το αντανακλαστικό καθόδου θυμάμαι ότι είναι σα να σε χτυπάει λιγακι ηλεκτρικό ρεύμα όχι όμως στην θηλή.πιο μέσα,στον αδένα,αν το λέω σωστά.οχι δεν νιώθω αυτό τώρα.νιωθω πόνο μεγάλο στη θηλή όσο θηλάζει εδώ και ένα μήνα περίπου.τετοιον έντονο πόνο ένιωθα τις πρώτες μέρες που θήλαζε και είχαν τραυματιστεί οι θηλές και δεν άντεχα να ακουμπάει το στήθος μου.τωρα πονάω έτσι στην αρχή που ξεκινάει να πινει αλλά στην πορεία περνάει,γι αυτό και μπορώ να το ανεχτώ.μαλλον απ' τις ορμόνες συμβαίνει αυτό.προετοιμαζεται το στήθος για μαραθωνιους θηλασμούς πάλι.ποσο δύσκολο θα είναι άραγε να θηλάζουμε 2 παιδια;....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Αυτό σκέφτομαι να του φορέσω.

 

Οι υπόλοιπες; 

received_1972770769540998.jpeg

received_234175168159369.jpeg

Πολύ όμορφο ειναι!!!κοντομανικο όμως ε;εγώ έχω πάρει κ μακρύ μανίκι μαζί κ κοντό γιατί δεν ξέρω τι θα πρέπει να φορέσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...