Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Κορίτσια τα δικαιολογητικά του ΟΑΕΔ τουλάχιστον είναι στάνταρ. Δε διαφέρουν από κατάστημα σε κατάστημα. Δε βλάπτει να κάνετε μια προσπάθεια να ρωτήσετε τηλεφωνικά βέβαια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια τα δικαιολογητικά του ΟΑΕΔ τουλάχιστον είναι στάνταρ. Δε διαφέρουν από κατάστημα σε κατάστημα. Δε βλάπτει να κάνετε μια προσπάθεια να ρωτήσετε τηλεφωνικά βέβαια. 

Συμφωνώ!επίσης ο οαεδ έχει κ εμαιλ για το κάθε υποκατάστημα κ μπορείτε να επικοινωνήσετε αν θέλετε κ με αυτόν τον τρόπο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

@Starrr100% σίγουρο ο οαεδ δεν δέχεται ραντεβού. Κανείς όλες  τις αιτήσεις ηλεκτρονικά..εαν χρειάζεται κάποιο επιπλέον έγγραφο σου στέλνουν μέιλ. Εκεί δεν πας σίγουρα .Μ εμια αναζήτηση κ οαεδ κ ίκα βρίσκεις τα δικαιολογητικά. Κ οαεδ τα χαρτιά που ζητάει είναι στάνταρ το ΙΚΑ αλλάζει λιγάκι από περιοχή σε περιοχή. 

 

Και για το επίδομα οαεδ. Εγώ είχα πάει κ μου Χαν δώσει χαρτί με το τι πρέπει να στείλω. Για να μην καθυστερησουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια τα δικαιολογητικά του ΟΑΕΔ τουλάχιστον είναι στάνταρ. Δε διαφέρουν από κατάστημα σε κατάστημα. Δε βλάπτει να κάνετε μια προσπάθεια να ρωτήσετε τηλεφωνικά βέβαια. 

Τηλεφωνικά δεν απαντούν..... Μεηλ δεν απαντούν!!.. Γενικά ότι να ναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

 

Κορίτσια ήθελα την γνώμη σας... Ο 10 μηνών γιος μου σαν ξαπλωνα με τα χέρια του πίεσε την κοιλιά μου μέχρι που την ένοιωσα να μπει μέσα σχεδόν είμαι 15 εβδομάδων.... Έχει ξανά συμβεί σε κάποια? Ανησύχησα τώρα λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Και για το επίδομα οαεδ. Εγώ είχα πάει κ μου Χαν δώσει χαρτί με το τι πρέπει να στείλω. Για να μην καθυστερησουν. 

Μα ο οαεδ έχει αναρτημένα στην ιστοσελίδα του όλα τα δικαιολογητικά για όλες τις παροχές που δίνει κ αυτό συμβαίνει χρονια τώρα,δεν χρειάζεται να πας εκεί να πάρεις χαρτί. Η μόνη διαφορά τον τελευταίο χρόνο είναι ότι δεν πας για τις αιτήσεις στον οαεδ ούτε παρουσίες κάνεις όλα γίνονται ηλεκτρονικά..το ανέβασε κ η @Liiida λίγο πιο πάνω. όσον αφορά τις καθυστερήσεις τον τελευταίο χρόνο έχουν βρει μια δικαιολογία ότι δουλεύει λιγότερο προσωπικό πλέον κ έτσι αδυνατουν να προχωρήσουν τις αιτήσεις, πράγμα το οποίο δεν ισχύει. Στο υποκατάστημα πιυ ανήκω θα σας πω ότι ο χρόνος που κάνουν κ προ κορονοϊού κ τώρα το φτάνουν στο μέγιστο!! Τηλέφωνα γενικά δυσκολεύεσαι να απαντήσουν σε όλα τα υποκατάστηματα αλλά σε μέιλ απαντούν.κ αν δείτε ότι δεν απαντούν ξαναστελνετε, αν κ είναι αναλυτικά τα δικαιολογητικά. Αν χρειαστεί κάτι επιπλέον σας στέλνουν μέιλ δεν παρατάνε την αίτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irinula91 είπε:

Κορίτσια ήθελα την γνώμη σας... Ο 10 μηνών γιος μου σαν ξαπλωνα με τα χέρια του πίεσε την κοιλιά μου μέχρι που την ένοιωσα να μπει μέσα σχεδόν είμαι 15 εβδομάδων.... Έχει ξανά συμβεί σε κάποια? Ανησύχησα τώρα λίγο 

Να σου ζήσει το μικράκι σου... Κοριτσάκι μου δεν πιστεύω να έχει συμβεί κάτι. Δεν είναι τόσο εύκολα. Αν σε ανησυχεί μιλά κ με τον γιατρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Να σου ζήσει το μικράκι σου... Κοριτσάκι μου δεν πιστεύω να έχει συμβεί κάτι. Δεν είναι τόσο εύκολα. Αν σε ανησυχεί μιλά κ με τον γιατρό σου. 

Σας ευχαριστώ πολύ καλή μου.. Λένε πως στο αμνιακό υγρό τους είναι ασφαλισμένα τα έμβρυα.. Απλά πίεσε αρκετά... Φυσικά δεν πονάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irinula91 είπε:

Κορίτσια ήθελα την γνώμη σας... Ο 10 μηνών γιος μου σαν ξαπλωνα με τα χέρια του πίεσε την κοιλιά μου μέχρι που την ένοιωσα να μπει μέσα σχεδόν είμαι 15 εβδομάδων.... Έχει ξανά συμβεί σε κάποια? Ανησύχησα τώρα λίγο 

ουυυ καλα εισαι το εχω παθει κ στα 2 προηγούμενα παιδια κ τωρα απο το 3ο παιδι που ειναι 21 μηνων κ κάτι.και 15 ακριβως ειμαι σημερα.ολα καλα πήγανε και θα πάνε...εσύ το νιωθεις εντονα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Πω πω μπερδεύτηκα και αγχώθηκα με όλα αυτά τα χαρτιά 😂

Δεν είναι απολύτως τίποτα, πίστεψέ με!! Εμένα τώρα με τον κορονοϊο με έχει βολέψει υπερβολικά ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά.. Μακριά οι δημόσιες υπηρεσίες, μακριά!! Είτε έγκυος είτε χωρίς ως επί τον πλείστον η εξυπηρέτηση είναι άθλια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δεν είναι απολύτως τίποτα, πίστεψέ με!! Εμένα τώρα με τον κορονοϊο με έχει βολέψει υπερβολικά ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά.. Μακριά οι δημόσιες υπηρεσίες, μακριά!! Είτε έγκυος είτε χωρίς ως επί τον πλείστον η εξυπηρέτηση είναι άθλια. 

Ε μερικές φορές καποιοι δεν έχουν και αρκετή όρεξη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σχετικά με το επίδομα του ΟΑΕΔ που λέτε, είναι για τις μητέρες που σταματούν την εργασία τους για ένα διάστημα κατά την κύηση και τη λοχεία ή και για τις άνεργες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια σχετικά με το επίδομα του ΟΑΕΔ που λέτε, είναι για τις μητέρες που σταματούν την εργασία τους για ένα διάστημα κατά την κύηση και τη λοχεία ή και για τις άνεργες;

Η ειδική παροχή απαιτεί ενεργή εργασιακή σχέση, ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η irinula91 είπε:

Κορίτσια ήθελα την γνώμη σας... Ο 10 μηνών γιος μου σαν ξαπλωνα με τα χέρια του πίεσε την κοιλιά μου μέχρι που την ένοιωσα να μπει μέσα σχεδόν είμαι 15 εβδομάδων.... Έχει ξανά συμβεί σε κάποια? Ανησύχησα τώρα λίγο 

Κ εγώ κακοποιούμε από τον μικρό καθημερινά... Μην ανησυχείς., 😂😂απλά γενικά πρόσεχε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ζουζουνα* είπε:

ουυυ καλα εισαι το εχω παθει κ στα 2 προηγούμενα παιδια κ τωρα απο το 3ο παιδι που ειναι 21 μηνων κ κάτι.και 15 ακριβως ειμαι σημερα.ολα καλα πήγανε και θα πάνε...εσύ το νιωθεις εντονα?

Να σου ζήσουν :)Τι να νοιώθω έντονα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια  καλησπέρα και από εμένα.Δεν ξέρω τί χαρτιά χρειάζονται για το ΙΚΑ αλλά σίγουρα δεν δέχονται χωρίς ραντεβού.Το ξέρω γιατί ήθελα κάτι για την ασφάλιση μου τη προηγούμενη εβδομάδα και έπρεπε να περάσω από εκεί.

Πρώτο βήμα σίγουρα πάντως είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στο ΙΚΑ.Εγω βρήκα το τηλέφωνο του μητρώο και συνεννοήθηκα μαζί τους για τα χαρτιά.Βεβαια εντάξει, κλασσικά,το σήκωσαν στη 100στη φορά αλλά εντάξει...Ύστερα έκλεισα ραντεβού ηλεκτρονικά και πήγα από εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. 

Είμαι στην 14η εβδομάδα, όλα καλά μέχρι στιγμής. Το μόνο που εξακολουθεί να με ενοχλεί είναι το στομάχι μου. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι με ενοχλεί ο σίδηρος και επιδεινώνει την κατάσταση. Άρχισα με αμπούλες (viofer) τις οποίες δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ, ωστόσο το προσπαθησα αλλά με πείραξαν και έκανα διάρροια. Τώρα παίρνω tardyferon σε χάπι αλλά νομίζω ότι μου πέφτει βαρύ στο στομάχι κ νοιώθω ότι θα εκραγεί. Θα μιλήσω με τον γιατρό αυριο. Εσείς τι παίρνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Έχω καιρό να γράψω αλλά σας παρακολουθώ. 

Είμαι στην 14η εβδομάδα, όλα καλά μέχρι στιγμής. Το μόνο που εξακολουθεί να με ενοχλεί είναι το στομάχι μου. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι με ενοχλεί ο σίδηρος και επιδεινώνει την κατάσταση. Άρχισα με αμπούλες (viofer) τις οποίες δεν μπορούσα με τίποτα να πιώ, ωστόσο το προσπαθησα αλλά με πείραξαν και έκανα διάρροια. Τώρα παίρνω tardyferon σε χάπι αλλά νομίζω ότι μου πέφτει βαρύ στο στομάχι κ νοιώθω ότι θα εκραγεί. Θα μιλήσω με τον γιατρό αυριο. Εσείς τι παίρνετε;

Κορίτσι μου καλησπέρα.

Εγώ είμαι μανούλα Μαϊου αλλά επειδή και εγώ ταλαιπωρήθηκα από το στομάχι μου στις αρχές έχω να σου συστήσω υπομονή.Μεχρι τη 16η εβδομάδα ένιωθα,συνήθως τα απογεύματα,έντονο πρήξιμο-δυσφορια,έκανα συχνές επισκέψεις στη τουαλέτα,κατέβαζα σόδες και simeco αλλά τίποτα δεν με βοηθουσε.Μετα από τη 16η εβδομάδα ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ καμία ενόχληση.Απλα ένα απόγευμα ενιωθα και πάλι κανονικός άνθρωπος.

Πάντως από σίδηρο εγώ παίρνω σκόνη που τη διαλυω σε νερό.Εχει και καλά γεύση λεμόνι αλλά εμένα με ψιλοαηδιαζει.Rafesac λέγονται οι φακελισκοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Beatricee είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα.

Εγώ είμαι μανούλα Μαϊου αλλά επειδή και εγώ ταλαιπωρήθηκα από το στομάχι μου στις αρχές έχω να σου συστήσω υπομονή.Μεχρι τη 16η εβδομάδα ένιωθα,συνήθως τα απογεύματα,έντονο πρήξιμο-δυσφορια,έκανα συχνές επισκέψεις στη τουαλέτα,κατέβαζα σόδες και simeco αλλά τίποτα δεν με βοηθουσε.Μετα από τη 16η εβδομάδα ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ καμία ενόχληση.Απλα ένα απόγευμα ενιωθα και πάλι κανονικός άνθρωπος.

Πάντως από σίδηρο εγώ παίρνω σκόνη που τη διαλυω σε νερό.Εχει και καλά γεύση λεμόνι αλλά εμένα με ψιλοαηδιαζει.Rafesac λέγονται οι φακελισκοι.

Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Πραγματικά ελπίζω να μου περάσει όπως κ σε σένα! Εμένα με ενοχλεί το πρωί το στομάχι μου, κάπως καλυτερεύει όταν τρώω μεσημεριανό αλλά το απόγευμα με πιάνει πάλι συγκεκριμένη ώρα για αυτό σκέφτομαι μήπως είναι από το σίδηρο γιατί το παίρνω την ίδια ώρα κάθε μέρα. 

Θα ζητήσω από τον γιατρό μήπως δοκιμάσω τους φακελίσκους αν κ σίγουρα δε θα καταφέρω να τους πιώ. 

Έχω τρομάξει με το σίδηρο, ελπίζω να μην επηρεάζεται το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Πραγματικά ελπίζω να μου περάσει όπως κ σε σένα! Εμένα με ενοχλεί το πρωί το στομάχι μου, κάπως καλυτερεύει όταν τρώω μεσημεριανό αλλά το απόγευμα με πιάνει πάλι συγκεκριμένη ώρα για αυτό σκέφτομαι μήπως είναι από το σίδηρο γιατί το παίρνω την ίδια ώρα κάθε μέρα. 

Θα ζητήσω από τον γιατρό μήπως δοκιμάσω τους φακελίσκους αν κ σίγουρα δε θα καταφέρω να τους πιώ. 

Έχω τρομάξει με το σίδηρο, ελπίζω να μην επηρεάζεται το μωρό. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και εύχομαι να είσαι γερή και εσύ να κρατήσεις το παιδάκι σου στην αγκαλιά σου!

Αν σου πω ότι και εγώ νόμιζα ότι φταίει ο σίδηρος θα με πιστέψεις;Μετά από τόσο καιρό ακόμη δεν μπορώ να σου πω ποια ήταν η αιτία του κακού και μάλλον ποτέ δεν θα την μάθω.Παρολα αυτά,σου εύχομαι σύντομα να σου φύγουν οι ενοχλήσεις.

Πάντως εγώ όταν είπα στο γιατρό μου ότι με αηδιάζει η μυρωδιά της σκόνης μου είπε ότι μια χαρά μυρίζει μπροστά στο τι θα μυρίζω από το παιδί μου σε λίγους μήνες και γελούσε 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τώρα παίρνω legofer... Κ μένα τα προηγούμενα.με πείραζαν. Προσπάθησε να χεις κάνει ένα γεύμα πριν.... Κ μετά να πίνεις σίδηρο. Κ μετά να ξανά τρως... Κ μένα ο σίδηρος διάρροια μου δημιουργεί κ σε αυτή κ στη προηγούμενη. Τουλάχιστον τώρα με τα legofer ούτε εμετό κάνω ούτε έχω πόνους. @nik_ol

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!!! 

Πραγματικά ελπίζω να μου περάσει όπως κ σε σένα! Εμένα με ενοχλεί το πρωί το στομάχι μου, κάπως καλυτερεύει όταν τρώω μεσημεριανό αλλά το απόγευμα με πιάνει πάλι συγκεκριμένη ώρα για αυτό σκέφτομαι μήπως είναι από το σίδηρο γιατί το παίρνω την ίδια ώρα κάθε μέρα. 

Θα ζητήσω από τον γιατρό μήπως δοκιμάσω τους φακελίσκους αν κ σίγουρα δε θα καταφέρω να τους πιώ. 

Έχω τρομάξει με το σίδηρο, ελπίζω να μην επηρεάζεται το μωρό. 

Το geno tradyferon παίρνω και εγώ. Είχα πρόβλημα στην αρχή. Τελικά με βοηθάει πολύ να το πίνω τρώγοντας ένα πορτοκαλί μαζί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...