Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ναι τα μικρακια μας. Από χθες ότι του πηγαίνω στο στόμα από φαγωσιμο θέλει να το φαει. Δεν έχει το αντανακλαστικο της γλώσσας. Τώρα ελπίζω να σταθεί και εύκολα 

Τον βάζεις να καθεται; θυμαμαι σ ειχε πει ο παιδιατρος οχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

@Mommy to be 

κοριτσι μου συγνωμη αργησα να το δω γιατι εχει σοκαριστει ο οργανισμος μου και ειμαι κινουμενο πτωμα και καθημερινα ματιασμενη..

Εμεις εχουμε ενα διπλης αντλησης οικιακο της lorelli στο 8ωρο που λειπω αντιστοιχουν 3 αντλησεις δηλαδη καθε 2 ωρες..εγω θα σου πω την δικη μου εμπειρια και αν θες ακολουθεις.

Σε μας που πηρε λιγο στην αρχη μας εδωσαν συμπληρωμα και καναμε θηλασμο συν συμπληρωμα ..θηλασμος κατα κυρια σιτιση και 3 φορες την ημερα  απο 50ml ,συνολο 150ml !μεχρι να δεις οτι παιρνει..

40λεπτα αντλησης που εγραψες παραπανω γιατι; για να τον ταισεις; σε 40λεπτα εχεις βγαλει για 2 γευματα !

Λοιπον.. 

Αν επιλεξεις να το παλεψεις χωρις συμπληρωμα θα βαζεις το μωρο να τρωει και μετα θα κανεις αντληση 15-20λεπτα απο καθε μαστο(με διπλης αντλησης θηλαστρο σε ενα 20λεπτο ξεμπερδεψες) σε καθε θηλασμο .. θα προσεχεις ομως γιατι μετα θα σου πριζεται..και θα πρεπει να ξυπνας το μωρο για να τρωει καλα και θα ρυθμιστει απο το μωρο μετα η ζητηση..

ή 24/7 θηλασμο ..

Αν δωσεις συμπληρωμα δωσε στηθος και μετα 3φορες απο 50 ml αν δεν φαει τα 50 ml μην ανησυχησεις λογικα θα στο δειξει αν δεν θελει..

Για μενα αξιζει να ζοριστεις λιγο με το θηλαστρο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τον βάζεις να καθεται; θυμαμαι σ ειχε πει ο παιδιατρος οχι. 

Όχι δεν τον βάζω.. Αλλα να σου πω κάτι σε λίγες μέρες που θα πάει 5.5 εγώ θα τον βάλω και ας λέει ο άντρας μου ότι θέλει 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Όχι δεν τον βάζω.. Αλλα να σου πω κάτι σε λίγες μέρες που θα πάει 5.5 εγώ θα τον βάλω και ας λέει ο άντρας μου ότι θέλει 😂😂

Δεν πείθεται ε; σιγουρα δεν θα παθει τιποτα. Οταν δεν θελει θα το δείχνει αλλωστε, να εισαι σιγουρη. Αλλα απο την στιγμη που θα ξεκινήσει να καθεται δεν θα θελει καθόλου ξαπλωμένος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δεν πείθεται ε; σιγουρα δεν θα παθει τιποτα. Οταν δεν θελει θα το δείχνει αλλωστε, να εισαι σιγουρη. Αλλα απο την στιγμη που θα ξεκινήσει να καθεται δεν θα θελει καθόλου ξαπλωμένος. 

Εδώ έχει βάλει χέρι σε όλους να μην τον βάζουν στα πόδια τους έτσι. Εντάξει λείπει πολλές ώρες μπορώ να τον βάζω τότε. Αφού για να τον πείσω εβαλα να πάρει έναν φίλο του που είναι κοντά με τον δικό μας. Και του είπε ότι η παιδίατρος τους τους είπε από 5.5 στη γωνία του καναπέ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εδώ έχει βάλει χέρι σε όλους να μην τον βάζουν στα πόδια τους έτσι. Εντάξει λείπει πολλές ώρες μπορώ να τον βάζω τότε. Αφού για να τον πείσω εβαλα να πάρει έναν φίλο του που είναι κοντά με τον δικό μας. Και του είπε ότι η παιδίατρος τους τους είπε από 5.5 στη γωνία του καναπέ 

Κι ο άντρας μου ο,τι πει ο γιατρός το κάνει νόμο. Αφού τις τελευταίες 2 φορές του λεω να έρθει όταν είναι στη δουλειά αλλιώς θα του έδινε ήδη κρέμα 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εδώ έχει βάλει χέρι σε όλους να μην τον βάζουν στα πόδια τους έτσι. Εντάξει λείπει πολλές ώρες μπορώ να τον βάζω τότε. Αφού για να τον πείσω εβαλα να πάρει έναν φίλο του που είναι κοντά με τον δικό μας. Και του είπε ότι η παιδίατρος τους τους είπε από 5.5 στη γωνία του καναπέ 

Ρε κορίτσια αυτό με το καθιστο δεν το καταλαβαίνω... Αφού στο ριλαξ σχεδόν καθιστά δεν είναι από νεογέννητα ακόμα; 🙄 Εκτός κι αν εννοείτε καθιστά χωρίς στήριξη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valxrisκι εμένα είναι 5 μηνών και 13 ημερών η δική μου κι ενώ γυρνάει από ανασκελα μπρούμυτα, δεν έχει γυρίσει ακόμα από μπρούμυτα ανάσκελα. Γι αυτό ευθύνεται μάλλον το γεγονός ότι δεν την αφήνω πολύ μπρούμυτα γενικά ούτε στο πάτωμα καθόλου, μόνο πάνω στο κρεβάτι. Θα αρχίσω σιγά σιγά να την αφήνω στο πάτωμα τώρα που έβαλα τα χαλια. Επίσης κι εμένα κάθεται κανονικά στον ποπό της, βάζει και τα πόδια της στο στόμα εδώ κι ένα μήνα... 😅 Το κάθε παιδι  δεν τα κάνει όλα μαζεμένα, σιγά σιγά θα τα κάνουν όλα και θα μας λείπει η εποχη που τα αφήναμε σε ένα σημείο και καθοντουσαν 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ριλαξ δεν έχει κλίση 90 μοιρών και καλά να επιβαρύνει την σπονδυλική μοιράζεται το βάρος. 

Ναι είναι νόμος ότι πει ο γιατρός.. Στο μόνο που δεν επεμβαίνει είναι ο θηλασμός. Και στο μόνο που δεν τον έχει ακούσει είναι ότι το μωρο θα μπορούσε να πάει τώρα στην κούνια του . Αυτό δεν το συζητάει. Μάλλον θα πάει στο κρεβάτι του οταν πάει φαντάρος 😂

Όσο για το μπρούμυτα ανάσκελα εμένα μέχρι και 2 εβδομάδες πριν αν θυμάμαι καλά δεν γύριζε πέρα από 2 φορές που έγινε μάλλον τυχαία. Με το που έστρωσα τον έβαλα κάτω με ένα φλις. Γύρισε από τα 5 πρώτα λεπτά. Σε 3 μέρες γύριζε και από μπρούμυτα ανάσκελα. Τώρα πλέον τον αφήνω στη μέση και αν πάω κουζίνα γυρίζω και τον βρίσκω εκτός ορίων 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

@Mommy to be 

κοριτσι μου συγνωμη αργησα να το δω γιατι εχει σοκαριστει ο οργανισμος μου και ειμαι κινουμενο πτωμα και καθημερινα ματιασμενη..

Εμεις εχουμε ενα διπλης αντλησης οικιακο της lorelli στο 8ωρο που λειπω αντιστοιχουν 3 αντλησεις δηλαδη καθε 2 ωρες..εγω θα σου πω την δικη μου εμπειρια και αν θες ακολουθεις.

Σε μας που πηρε λιγο στην αρχη μας εδωσαν συμπληρωμα και καναμε θηλασμο συν συμπληρωμα ..θηλασμος κατα κυρια σιτιση και 3 φορες την ημερα  απο 50ml ,συνολο 150ml !μεχρι να δεις οτι παιρνει..

40λεπτα αντλησης που εγραψες παραπανω γιατι; για να τον ταισεις; σε 40λεπτα εχεις βγαλει για 2 γευματα !

Λοιπον.. 

Αν επιλεξεις να το παλεψεις χωρις συμπληρωμα θα βαζεις το μωρο να τρωει και μετα θα κανεις αντληση 15-20λεπτα απο καθε μαστο(με διπλης αντλησης θηλαστρο σε ενα 20λεπτο ξεμπερδεψες) σε καθε θηλασμο .. θα προσεχεις ομως γιατι μετα θα σου πριζεται..και θα πρεπει να ξυπνας το μωρο για να τρωει καλα και θα ρυθμιστει απο το μωρο μετα η ζητηση..

ή 24/7 θηλασμο ..

Αν δωσεις συμπληρωμα δωσε στηθος και μετα 3φορες απο 50 ml αν δεν φαει τα 50 ml μην ανησυχησεις λογικα θα στο δειξει αν δεν θελει..

Για μενα αξιζει να ζοριστεις λιγο με το θηλαστρο ..

Ναι ξεκίνησα με το θηλαστρο..ένα μονής που έχω...θα μου έρθει από Δευτέρα Το διπλής με ενοικίαση...τον βάζω να θηλάσει πρώτα και μετά κάνω άντληση..ενώ στον μαστό βαριέται και μπαινοβγαίνει...δεν ξέρω γιατί......ποσσο έβγαζες την φορά από τους δύο μαστούς...;ποσσες αντλήσεις το 24 έκανες;;διατηρητέο 24 ώρες στο ψυγείο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Ναι ξεκίνησα με το θηλαστρο..ένα μονής που έχω...θα μου έρθει από Δευτέρα Το διπλής με ενοικίαση...τον βάζω να θηλάσει πρώτα και μετά κάνω άντληση..ενώ στον μαστό βαριέται και μπαινοβγαίνει...δεν ξέρω γιατί......ποσσο έβγαζες την φορά από τους δύο μαστούς...;ποσσες αντλήσεις το 24 έκανες;;διατηρητέο 24 ώρες στο ψυγείο;;

Εμεις καναμε θηλασμο κ συμπληρωμα τωρα κανω αντλησεις για να διατηρησω την παραγωγη και για να της αφηνω γαλα..θυμαμαι στην πρωτη αντληση ειχα 60μλ και με τον καιρο αυξηθηκε ..τωρα βγαζω 100-120 και αν ειναι πρισμενο μπορει και παραπανω να βγει.. εχω ακουσει που θηλαζουν και τους δινους το μητρικο μετα απο μπιμπερο..υπνασας φαινεται ,για να λες οτι κοιμαται..να μην τον αφηνεις να τον ξυπνας συνεχεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό είναι ένα πολυ ωραίο app για blw που έχει πολλες πληροφοριες  free. 

Αχ, @Alexey αυτό σκεφτόμουν θα μας λείψουν αυτά που κάνουν τώρα αν κ εγώ ανυπομονώ να μεγαλώσει λίγο... Κάθε φάση έχει τα δικά της τα ωραία κ τα ζόρικα νομίζω 😍

Screenshot_2021-12-10-19-31-51-318_com.n51951dd8177.app.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια να σας πω εδω και μια εβδομάδα η μικρή σε κάποια από τα.γεύματα κατα το ρέψιμο μου βγάζει αρκετο γάλα ,ορισμένες φορές πέφτει και σαν ρουκετα στο πάτωμα. Ειναι 4μιση μηνών είναι η πρώτη φορά που το κάνει,είναι φυσιολογικό πιο μιρκη να μην είχε καθόλου αναγωγές και να ξεκίνησε να παρουσιάζει τώρα; Επίσης ρευετι αρκετά.Ακόμα και ώρα μετά Ενώ έχει ηδη ρευτει.Γνωρίζει καμία Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια να σας πω εδω και μια εβδομάδα η μικρή σε κάποια από τα.γεύματα κατα το ρέψιμο μου βγάζει αρκετο γάλα ,ορισμένες φορές πέφτει και σαν ρουκετα στο πάτωμα. Ειναι 4μιση μηνών είναι η πρώτη φορά που το κάνει,είναι φυσιολογικό πιο μιρκη να μην είχε καθόλου αναγωγές και να ξεκίνησε να παρουσιάζει τώρα; Επίσης ρευετι αρκετά.Ακόμα και ώρα μετά Ενώ έχει ηδη ρευτει.Γνωρίζει καμία Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Θηλάζεις;; έχει κάτι άλλο περίεργο ή μόνο αυτό;; Τα κακα της πως είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Θηλάζεις;; έχει κάτι άλλο περίεργο ή μόνο αυτό;; Τα κακα της πως είναι; 

οχι,δίνω ξένο. Είναι όλα φυσιολογικα. Για αυτό μου κάνει εντύπωση. Να το είχε εξαρχής δε θα μ φαινόταν περίεργο ή τους πρώτους μηνες.υποτίθεται όσο μεγαλώνει οριμαζει το πεπτικό σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια να σας πω εδω και μια εβδομάδα η μικρή σε κάποια από τα.γεύματα κατα το ρέψιμο μου βγάζει αρκετο γάλα ,ορισμένες φορές πέφτει και σαν ρουκετα στο πάτωμα. Ειναι 4μιση μηνών είναι η πρώτη φορά που το κάνει,είναι φυσιολογικό πιο μιρκη να μην είχε καθόλου αναγωγές και να ξεκίνησε να παρουσιάζει τώρα; Επίσης ρευετι αρκετά.Ακόμα και ώρα μετά Ενώ έχει ηδη ρευτει.Γνωρίζει καμία Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Μήπως της δίνεις κι εσύ πολυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Μήπως της δίνεις κι εσύ πολυ;

Ίσως.Γενικά είναι μωράκι που δεν τρώει αρκετά,δεν ξέρω Μήπως Την προσπαθώ παραπάνω. αλλά σίγουρα δεν Την πιεζω,της δίνω οπότε μου ζητήσει. φαίνεται όμως ότι δεν μπορεί να φαει μεγάλη ποσότητα,σα να χορταίνει εύκολα για αυτό και ρευεται αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ίσως.Γενικά είναι μωράκι που δεν τρώει αρκετά,δεν ξέρω Μήπως Την προσπαθώ παραπάνω. αλλά σίγουρα δεν Την πιεζω,της δίνω οπότε μου ζητήσει. φαίνεται όμως ότι δεν μπορεί να φαει μεγάλη ποσότητα,σα να χορταίνει εύκολα για αυτό και ρευεται αρκετά.

Αν δοκιμάσεις να τις κάνεις πολλά και μικρά γεύματα; Μήπως είχε κρυφή γοπ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Αν δοκιμάσεις να τις κάνεις πολλά και μικρά γεύματα; Μήπως είχε κρυφή γοπ; 

αυτό το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν εέχει κανένα άλλο σημάδι,πίνει κανονικά δεν γκριΝιάζει Ούτε τραβιέται τίποτα.Να παρουσίασε Τώρα; υπάρχει περίπτωση; τα πιο συχνά και Μικρά γεύματα ναι θα το δοκιμάσω. Ίσως δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλη ποσότητα αλλά μη φανταστείς 100-120 θα φάει στο γεύμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Στο ριλαξ δεν έχει κλίση 90 μοιρών και καλά να επιβαρύνει την σπονδυλική μοιράζεται το βάρος. 

Ναι είναι νόμος ότι πει ο γιατρός.. Στο μόνο που δεν επεμβαίνει είναι ο θηλασμός. Και στο μόνο που δεν τον έχει ακούσει είναι ότι το μωρο θα μπορούσε να πάει τώρα στην κούνια του . Αυτό δεν το συζητάει. Μάλλον θα πάει στο κρεβάτι του οταν πάει φαντάρος 😂

Όσο για το μπρούμυτα ανάσκελα εμένα μέχρι και 2 εβδομάδες πριν αν θυμάμαι καλά δεν γύριζε πέρα από 2 φορές που έγινε μάλλον τυχαία. Με το που έστρωσα τον έβαλα κάτω με ένα φλις. Γύρισε από τα 5 πρώτα λεπτά. Σε 3 μέρες γύριζε και από μπρούμυτα ανάσκελα. Τώρα πλέον τον αφήνω στη μέση και αν πάω κουζίνα γυρίζω και τον βρίσκω εκτός ορίων 😂😂😂

Εγώ της πήρα κάτι μεγάλα παζλ δαπέδου που είναι από αφρό για να την αφήνω εκεί να παίζει με τα παιχνίδια της αλλά πάνω στη συσκευασία λέει από 9 μηνών και πάνω... 🙄 Γιατί άραγε; Υπάρχει πρόβλημα αν το χρησιμοποιήσουμε εμείς από τώρα; 

Επίσης για καρεκλάκι φαγητου κορίτσια δεν ξέρω τι να πάρω...στο ΙΚΕΑ που πηγαμε χτες τα είδα όλα αλλά μου φαίνονται πολύ στενά... Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρεσει το σουμο μου εκεί μέσα 😂 Τι προδιαγραφές πρέπει να έχουν για να είναι άνετα στη χρήση; Από την εμπειρία σας οι παλιές μανούλες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

αυτό το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν εέχει κανένα άλλο σημάδι,πίνει κανονικά δεν γκριΝιάζει Ούτε τραβιέται τίποτα.Να παρουσίασε Τώρα; υπάρχει περίπτωση; τα πιο συχνά και Μικρά γεύματα ναι θα το δοκιμάσω. Ίσως δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλη ποσότητα αλλά μη φανταστείς 100-120 θα φάει στο γεύμα. 

Αν σου συνεχίζει να μιλήσεις με παιδίατρο μήπως σου δώσει άλλο γάλα. Εμένα είχε γοπ από τη 2η 3η μέρα ζωής του. Μέσα σε μια μέρα λίγες μέρες πριν κλείσει τον 4ο σχεδόν εξαφανίστηκε. Τώρα μου βγάζει όταν πιέζετε το στόμαχι μόνο. 

@Alexey έχω δει και ένα στα Orchestra ίδιου τύπου με το ικεα. Δεν το έχω δει από κοντά όμως 

Screenshot_20211210_212857_com.shop.orchestra.app.jpg

Screenshot_20211210_212845_com.shop.orchestra.app.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

αυτό το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν εέχει κανένα άλλο σημάδι,πίνει κανονικά δεν γκριΝιάζει Ούτε τραβιέται τίποτα.Να παρουσίασε Τώρα; υπάρχει περίπτωση; τα πιο συχνά και Μικρά γεύματα ναι θα το δοκιμάσω. Ίσως δεν μπορεί να διαχειριστεί μεγάλη ποσότητα αλλά μη φανταστείς 100-120 θα φάει στο γεύμα. 

Δεν ειναι πολυ 100-120. Αφήνεις να περνούν 3 ώρες να το έχει χωνέψει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Εγώ της πήρα κάτι μεγάλα παζλ δαπέδου που είναι από αφρό για να την αφήνω εκεί να παίζει με τα παιχνίδια της αλλά πάνω στη συσκευασία λέει από 9 μηνών και πάνω... 🙄 Γιατί άραγε; Υπάρχει πρόβλημα αν το χρησιμοποιήσουμε εμείς από τώρα; 

Επίσης για καρεκλάκι φαγητου κορίτσια δεν ξέρω τι να πάρω...στο ΙΚΕΑ που πηγαμε χτες τα είδα όλα αλλά μου φαίνονται πολύ στενά... Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρεσει το σουμο μου εκεί μέσα 😂 Τι προδιαγραφές πρέπει να έχουν για να είναι άνετα στη χρήση; Από την εμπειρία σας οι παλιές μανούλες; 

Μήπως να την παιρνατε μαζι να δοκιμαζατε; 

Εγω εχω 2 το ενα δενει σε καρέκλα αλλα δεν κάνει είναι πολυ στενο για εκείνη. Το αλλο που εχω εχει πολλες ρυθμισεις. Ο δίσκος εχει 3 θέσεις δηλ παει πολυ κοντα στο μωρο, λιγο πιο μακρια κ λιγο μακρια απο το μωρο. Επισης δεν ειναι τοσο χαμηλα στα μπουτια της νομιζω αυτο ειναι που παιζει ρολο στα θρεφταρομωρα. Η πλατη έχει ανακλισεις κ ολο το καθισμα ρυθμιζεται το υψος του..δεν ξέρω αν το κατάλαβες ετσι όπως το εξηγησα. Εαν χρειαζόμουν καθισμα μετα απο αυτο που ειδα που δενει στην καρέκλα θα την επαιρνα μαζι μου να το τσεκαρω γιατι ειναι γιγαντας η δικη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

κορίτσια να σας πω εδω και μια εβδομάδα η μικρή σε κάποια από τα.γεύματα κατα το ρέψιμο μου βγάζει αρκετο γάλα ,ορισμένες φορές πέφτει και σαν ρουκετα στο πάτωμα. Ειναι 4μιση μηνών είναι η πρώτη φορά που το κάνει,είναι φυσιολογικό πιο μιρκη να μην είχε καθόλου αναγωγές και να ξεκίνησε να παρουσιάζει τώρα; Επίσης ρευετι αρκετά.Ακόμα και ώρα μετά Ενώ έχει ηδη ρευτει.Γνωρίζει καμία Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Εμένα κορίτσι μου το κάνει αλλά έχουμε παλινδρόμηση! Δεν νομίζω πως είναι ρουκέτες απλά την έχεις στον ώμο πέφτει με δύναμη το γάλα κ ακούγεται έτσι. Μήπως τρώει λαίμαργα κ παίρνει πολύ αέρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χθες η μικρη δεν εφαγε τιποτα. Σημερα την εβαλα 3 φορές κ την 3η φορα μετα απο αρκετη ωρα ξεκινησε να ασχολείται. Εκανε αρκετα gagging κ το 1 συνοδευτηκε απο εμετο. Μετα απο αυτο συνεχισε για αρκετη ωρα να ασχολείται, νομιζω οτι κατι εφαγε κ ειχα ξεχασει να βαλω κ τραπεζομαντηλο κάτω κ ειχαν γινει όλα χαλια. Φυσικα βγηκε το σκυλι βολτα να μαζεψει το χαμο. 

Η μικρη εκλεισε χθες 6 μηνες κ απο 2,5 μηνων προσπαθεί να σηκωθει κ γενικα ηθελε να κάθεται καθιστή. Πριν τους 4 γυρνουσε απο μπρουμυτα ανασκελα αλλα οταν την έβαζα εγω δεν ηθελε. Ακόμα κ τωρα αν την βαλω γυρναει πολυ γρηγορα ανασκελα. Απο 4 μηνων που στρωσαμε καθομαστε κατω. Στους 5 μηνες ξεκίνησε να καθεται χωρίς στηριξη για λιγο, τωρα καθεται πολυ αλλα τωρα θελει κ ορθια κ οταν ειναι ορθια τα ποδια της πανε λες κ τρεχει. Ξαπλωτη κάθεται ελαχιστα μεαα στην μερα. Απλωνει χερια κ ανασηκωνει το κορμι της να την παρω αγκαλια.. Γενικά ζηταει παρα πολυ την αγκαλια. Κ αυτο που θελω να πω ειναι οτι το καθενα εχει την δικη του αναπτυξη, μερικες φορές οτι κ να κανουμε θα τα κανουν οταν θα ειναι ετοιμα. ..το παιδι ειναι να μην πω μονιμα αλλα τις περισσοτερες ώρες της μερας αγκαλια μου, παρολα αυτα δεν εχει  "καθυστερησει" σε κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Kate1992@Θέτις Κ. πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου με το καλό!!! Καλούς διπλασιασμούς και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά! Kate μου εγώ ενημέρωσα την κοπέλα που μου φτιάχνει τα νύχια γιατί υπάρχουν υλικά που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σε εγκυμονούσες και ΌΛΑ πάνε μια χαρά μέχρι τώρα που είμαι 23+5! Ο γιατρός μου μου είπε ότι απλά θέλει μπαίνοντας στον 7ο να είναι καθαρά χωρίς κανένα υλικό! Θέτις μου πραγματικά προσεύχομαι για σένα αυτόν το μήνα! Ήρθε για να μείνει κορίτσι μου αυτήν τη φορά! Θα περιμένουμε τη χοριακή σου!
    • Έχετε αναφέρει πολλά θέματα και βαριέμαι να κάνω ξεχωριστή παράθεση στο καθένα! 1ον... όσον αφορά το σκυλί, γατί, πουλί και όποιο άλλο κατοικίδιο έχει ο καθένας, επειδή σπούδαζα κτηνιατρική... είναι λάθος να τα απομακρύνεις! Μετά μπορεί να σου βγουν προβλήματα στις συμπεριφορες και του ζώου και του παιδιού! Αν ο παιδίατρος λέει κάτι τέτοιο για ένα ζώο που είναι "καθαρό" και περιποιημένο (εμβόλια, αποπαρασειτώση και καθαρισμό) να αλλάξετε παιδίατρο!!!  2ον... εγώ ακόμα εκτός απο κάτι λίγα φορμάκια που μου έχουν φέρει διαφόρων μεγεθών απο ένα κοριτσάκι που μεγάλωσε πια... δεν έχω αγοράσει τίποτα και όπως έχω ξανά πει... ούτε πρόκειται πριν τον 7ο. Κατά τη γνώμη μου θα χρειαστούμε αρκετά ζιπουνάκια (~15) και καμιά 10αριά φορμάκια. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει και μου έχουν πει στα σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει μέχρι στιγμής! 3ον... τελικά μάλλον έχω πολλή ευαίσθητη κοιλιακή χώρα που την αισθάνομαι συνέχεια την μπουμπού!!!😂 Βέβαια ακόμα είναι πολύ ακανόνιστες και οι ώρες και οι κινήσεις... Μετά τις 27 εβδομάδες αποκτούν μοτίβο! Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια μου!
    • Μα δε χρειάζεται να τα έχεις σε απόσταση καλή μου! Και να ξέρεις ότι είναι πολύ προστατευτικά με τα παιδιά! Δεν κινδυνεύει το μωράκι σου απο το σκύλο σου!!!
    • Κ εγω νομιζω είναι αρκετά. Αλλα σκέφτομαι τωρα Μηπως το 0-3 είναι μεγάλο για νεογέννητο; Η μαμα μ μου ειπε να τα παρω 0-3 😝
    • Εμένα όταν είχε γεννηθεί που είχε έρθει το λαμπραντορ στο σπίτι απλά δεν την έφερα σε επαφή σε το σκυλί και χρησιμοποίησα πανες αγκαλιάς οταν ηθελα  να την πάρει κάποιος αγκαλιά για να μην έρχεται σε επαφή με τα ρούχα και με τυχόν τρίχες του σκύλου.. αλλά μετά που ξανά ήρθε ο σκύλος όταν ήταν 3 μηνών τους άφησα κανονικά να έρθουν σε επαφή ρώτησα και την παιδιατρο και μου έδωσε το οκ από την στιγμή που σκύλος ήταν με όλα τα εμβόλια που πρέπει με είπε η γιατρός 🤷‍♀️ 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...