Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η PanB είπε:

 

 

Και μετά σου λέει η ανάρρωση απ την καισαρική είναι χειρότερη 🤯🥴🥴🥴😳

Αυτο ελεγα στον γιατρό μου σημερα που πηγα για κολπική καλλιέργεια και μου λεει γιατι αμα σου ελεγα για καισαρική θα με ακουγες; 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλημέρα κορίτσια!!! Πάντως κ εγώ τόσο γρήγορη και εύκολη ανάρρωση από την καισαρική δεν τη περίμενα! 😊 

Να ρωτήσω, αν τα κακά του μωρού από κίτρινα γίνουν πράσινα σημαίνει ότι κάτι που έφαγα την πείραξε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πάντως κ εγώ τόσο γρήγορη και εύκολη ανάρρωση από την καισαρική δεν τη περίμενα! 😊 

Να ρωτήσω, αν τα κακά του μωρού από κίτρινα γίνουν πράσινα σημαίνει ότι κάτι που έφαγα την πείραξε; 

Εχεις μήπως εντονη ροή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πάντως κ εγώ τόσο γρήγορη και εύκολη ανάρρωση από την καισαρική δεν τη περίμενα! 😊 

Να ρωτήσω, αν τα κακά του μωρού από κίτρινα γίνουν πράσινα σημαίνει ότι κάτι που έφαγα την πείραξε; 

Συμφωνώ για την ανάρρωση!!!! 

Πράσινα κακά εμφανίζονται στην έντονη ροή γιατί το μωρό πίνει αρκετό από το πρώτο γάλα που δεν έχει λίπος. 

Screenshot_2021-08-24-02-15-19-390_com.facebook.katana.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εφαρμόζεις Block feeding για την έντονη ροή;

Έχω ροη ,πολλές φορές τρέχει το στήθος μου από μόνο του... Τι είναι το block feeding? Δεν ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε, πως είστε;εύχομαι να είστε όλες καλά. Δεν θα διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες έχω να μπω αρκετό καιρό λειπαμε διακοπές.. Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας, γερά κ τυχερά να είναι. Εγώ δεν ξεκουραστηκα καθόλου  αισθάνομαι πιο κουρασμένη από ποτέ. Μας κουρασε υπερβολικά ο γιος μου, πολλή γκρίνια λέμε. Η μικρή πάλι ήρεμη πολυ στις διακοπές μέχρι την προτελευταία μέρα, κοιμόταν σερί αλλά είχε ανήσυχο ύπνο αν κ νομίζω ότι έφταιγαν οι αλλαγές περιβάλλοντος που κάναμε πάντως κ τ 2 μέχρι τις 7 το πρωι ήταν ξυπνια. Μια μέρα πριν γυρίσουμε έχει κ η μικρή γκρίνια δεν είναι σε άλμα έχει βγει κ ξυπνάει το βράδυ 4 φορές αλλά κοιμάται νωρίς κάνει ένα 5ωρο ύπνο. Επίσης φαινεται να την ενοχλούν τα ούλα της. Κ κάνει κ κάτι παράξενο όταν θέλει να την πάρουμε αγκαλιά ανασηκωνει τον πωπο της, γενικά θέλει να είναι όρθια. Κ αναρωτιέμαι δεν είναι νωρις; την Τετάρτη θα πάμε στον παιδίατρο να κάνει εμβόλιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Έχω ροη ,πολλές φορές τρέχει το στήθος μου από μόνο του... Τι είναι το block feeding? Δεν ξέρω...

Αν έχω καταλάβει καλά είναι αυτό 

  • Θηλασμός μόνον από το ένα στήθος κάθε φορά. Αν το μωρό έχει θηλάσει λιγότερο από 15-20 λεπτά στο ένα στήθος και ξαναζητήσει να θηλάσει μέσα στις επόμενες 1-2 ώρες, προσφέρουμε το ίδιο στήθος, αν είναι δεκτικό. Στις επόμενες 2 ώρες προσφέρουμε το άλλο στήθος. Πριν το δίωρο δεν προσφέρουμε το άλλο στήθος αν δεν το ζητήσει το μωρό.

Πόσο είσαστε; έχει εδραιωθεί ο θηλασμός;

Μίλησες με παιδιατρο για τα κακάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε, πως είστε;εύχομαι να είστε όλες καλά. Δεν θα διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες έχω να μπω αρκετό καιρό λειπαμε διακοπές.. Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας, γερά κ τυχερά να είναι. Εγώ δεν ξεκουραστηκα καθόλου  αισθάνομαι πιο κουρασμένη από ποτέ. Μας κουρασε υπερβολικά ο γιος μου, πολλή γκρίνια λέμε. Η μικρή πάλι ήρεμη πολυ στις διακοπές μέχρι την προτελευταία μέρα, κοιμόταν σερί αλλά είχε ανήσυχο ύπνο αν κ νομίζω ότι έφταιγαν οι αλλαγές περιβάλλοντος που κάναμε πάντως κ τ 2 μέχρι τις 7 το πρωι ήταν ξυπνια. Μια μέρα πριν γυρίσουμε έχει κ η μικρή γκρίνια δεν είναι σε άλμα έχει βγει κ ξυπνάει το βράδυ 4 φορές αλλά κοιμάται νωρίς κάνει ένα 5ωρο ύπνο. Επίσης φαινεται να την ενοχλούν τα ούλα της. Κ κάνει κ κάτι παράξενο όταν θέλει να την πάρουμε αγκαλιά ανασηκωνει τον πωπο της, γενικά θέλει να είναι όρθια. Κ αναρωτιέμαι δεν είναι νωρις; την Τετάρτη θα πάμε στον παιδίατρο να κάνει εμβόλιο. 

Καλό χειμώνα λοιπόν!!! 

Μήπως ενοχλείται από την πανα κ σας το δείχνει έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Έχω ροη ,πολλές φορές τρέχει το στήθος μου από μόνο του... Τι είναι το block feeding? Δεν ξέρω...

Όταν τρέχει τι στήθος από μόνο του δν είναι έντονη ροή. Όταν το μωρό θηλάζει το ακούς να καταπινει έντονα, να πνίγεται; τρέχει το γάλα σαν συντριβάνι; επίσης αν το μωρό  έχει μονο πράσινα κακά κ δεν έχει ενοχλήσεις δεν κάνεις τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλό χειμώνα λοιπόν!!! 

Μήπως ενοχλείται από την πανα κ σας το δείχνει έτσι;

Ευχαριχτω κορίτσι μου! Πώς είστε εσείς; 

Οχι το κάνει σε εμενα πάντα κ στον άντρα μου όχι συνέχεια. Το κάνει κ αλλαγμένη αυτό. Ακόμα κ οταν την έχει ο άντρας μου αγκαλιά κ πάω κοντά της κανει κινήσεις για να την πάρω εγώ. Κ οταν την αλλάζω πάνα είναι κυρία σηκώνει τα πόδια της κ περιμενει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αν έχω καταλάβει καλά είναι αυτό 

  • Θηλασμός μόνον από το ένα στήθος κάθε φορά. Αν το μωρό έχει θηλάσει λιγότερο από 15-20 λεπτά στο ένα στήθος και ξαναζητήσει να θηλάσει μέσα στις επόμενες 1-2 ώρες, προσφέρουμε το ίδιο στήθος, αν είναι δεκτικό. Στις επόμενες 2 ώρες προσφέρουμε το άλλο στήθος. Πριν το δίωρο δεν προσφέρουμε το άλλο στήθος αν δεν το ζητήσει το μωρό.

Πόσο είσαστε; έχει εδραιωθεί ο θηλασμός;

Μίλησες με παιδιατρο για τα κακάκια;

1 εβδ κ μια μέρα σήμερα, τη Δευτέρα έχω παιδίατρο. Εγώ κάθε φορά δίνω όποιο στήθος νιώθω πιο βαρύ. Σκέφτομαι να μιλήσω κ με μια σύμβουλο θηλασμού γτ είναι πολλές οι απορίες! Τη μέρα που έκανε πράσινα κακα είχα πιεί γάλα, χθες που δεν ήπια ήταν πάλι κίτρινα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Ευχαριχτω κορίτσι μου! Πώς είστε εσείς; 

Οχι το κάνει σε εμενα πάντα κ στον άντρα μου όχι συνέχεια. Το κάνει κ αλλαγμένη αυτό. Ακόμα κ οταν την έχει ο άντρας μου αγκαλιά κ πάω κοντά της κανει κινήσεις για να την πάρω εγώ. Κ οταν την αλλάζω πάνα είναι κυρία σηκώνει τα πόδια της κ περιμενει.

Πολυ καλυτερα μπορώ να πω!!! Κάνουμε κ τις βόλτες μας! Αυριο λέμε να παμε εκδρομούλα 😛 μόνο που με ταλαιπωρεί το δεξί στήθος αλλά το προσπαθω κ την επόμενη εβδομάδα θα δω συμβουλο θηλασμού! 

Ε, τότε η μικρή μάλλον δοκιμάζει τις κινητικές της ικανότητες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

1 εβδ κ μια μέρα σήμερα, τη Δευτέρα έχω παιδίατρο. Εγώ κάθε φορά δίνω όποιο στήθος νιώθω πιο βαρύ. Σκέφτομαι να μιλήσω κ με μια σύμβουλο θηλασμού γτ είναι πολλές οι απορίες! Τη μέρα που έκανε πράσινα κακα είχα πιεί γάλα, χθες που δεν ήπια ήταν πάλι κίτρινα. 

Είναι αρχή ακόμα οπότε δεν έχει να κάνει με υπερπαραγωγή κ έντονη ροή. Μπες στο fb στην ομάδα θηλασμού της περιοχης σου κ θα λυθουν πολλές απορίες! Επίσης κ το γάλα δεν ξέρω αν σχετίζεται γιατί κ παλι είναι αρχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πάντως κ εγώ τόσο γρήγορη και εύκολη ανάρρωση από την καισαρική δεν τη περίμενα! 😊 

Να ρωτήσω, αν τα κακά του μωρού από κίτρινα γίνουν πράσινα σημαίνει ότι κάτι που έφαγα την πείραξε; 

Η παιδίατρος μου είχε πει να μην ανησυχήσω αν δω πράσινα κακά, αλλά αυτό που χρειάζεται είναι να δίνω περισσότερη ώρα από το ίδιο στήθος, γιατί έτσι βγαίνει το πιο βαρύ γάλα, στην αρχή είναι το πιο αραιό (κάτι με τις πρωτεΐνες γάλακτος μου είχε πει αν θυμάμαι καλά), δλδ κάτι παρόμοιο με αυτό που έγραψε η @nik_ol

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε τι κάνετε; εχω μερες να γραψω αλλα μπαίνω και σας διαβαζω.. Γενικα απο την Δευτέρα με τον παιδιατρο με ειχε παρει λιγο απο κατω.. Και μιλησα με την μαια μας και μου εδωσε αλλο τρόπο ταισματος για να μην χανω τον θηλασμό.. Βέβαια με ετρωγε το γιατι δεν πηρε κιλα η μικρη και αγχωνομουν μήπως κατι δεν κανω καλα... Τελικά σήμερα ζυγιστηκαμε και πηρε τα πανω της!! Περασε και τα κιλα γεννησης και πηρε και παραπάνω απο την Δευτέρα που ζυγιστηκαμε πηρε 230 γρ! Συνολικά 300γρ απο τα κιλα εξόδου.. Θα αρχισω να μειωνω τωρα τα γεύματα στο ξενο και ύστερα θα το κοψω και θα έχουμε μονο θηλασμο.. Πηρα και εγω τα πανω μου και χαρηκα! Απο τα κιλα τα δικα σας πως πατε; δεν χωραω στα ρούχα μου ακομη... Εφτασα σχεδόν τα κιλα που ήμουν οταν εμαθα οτι είμαι έγκυος.. Αλλα εχω κοιλιτσα και ψωμακια.. Ελπίζω με τον καιρό να φύγουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Πολυ καλυτερα μπορώ να πω!!! Κάνουμε κ τις βόλτες μας! Αυριο λέμε να παμε εκδρομούλα 😛 μόνο που με ταλαιπωρεί το δεξί στήθος αλλά το προσπαθω κ την επόμενη εβδομάδα θα δω συμβουλο θηλασμού! 

Ε, τότε η μικρή μάλλον δοκιμάζει τις κινητικές της ικανότητες!!! 

Τέλεια!! Καλά να περάσετε! Τι έχει το δεξί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε τι κάνετε; εχω μερες να γραψω αλλα μπαίνω και σας διαβαζω.. Γενικα απο την Δευτέρα με τον παιδιατρο με ειχε παρει λιγο απο κατω.. Και μιλησα με την μαια μας και μου εδωσε αλλο τρόπο ταισματος για να μην χανω τον θηλασμό.. Βέβαια με ετρωγε το γιατι δεν πηρε κιλα η μικρη και αγχωνομουν μήπως κατι δεν κανω καλα... Τελικά σήμερα ζυγιστηκαμε και πηρε τα πανω της!! Περασε και τα κιλα γεννησης και πηρε και παραπάνω απο την Δευτέρα που ζυγιστηκαμε πηρε 230 γρ! Συνολικά 300γρ απο τα κιλα εξόδου.. Θα αρχισω να μειωνω τωρα τα γεύματα στο ξενο και ύστερα θα το κοψω και θα έχουμε μονο θηλασμο.. Πηρα και εγω τα πανω μου και χαρηκα! Απο τα κιλα τα δικα σας πως πατε; δεν χωραω στα ρούχα μου ακομη... Εφτασα σχεδόν τα κιλα που ήμουν οταν εμαθα οτι είμαι έγκυος.. Αλλα εχω κοιλιτσα και ψωμακια.. Ελπίζω με τον καιρό να φύγουν 

Κι εγώ τα έχασα της εγκυμοσύνης, τωρα μένουν της καραντίνας 😂😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ τα έχασα της εγκυμοσύνης, τωρα μένουν της καραντίνας 😂😂

 

Ααα της καραντίνας είναι τουλάχιστον 5 αρα σύνολο 7😅🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως είστε τι κάνετε; εχω μερες να γραψω αλλα μπαίνω και σας διαβαζω.. Γενικα απο την Δευτέρα με τον παιδιατρο με ειχε παρει λιγο απο κατω.. Και μιλησα με την μαια μας και μου εδωσε αλλο τρόπο ταισματος για να μην χανω τον θηλασμό.. Βέβαια με ετρωγε το γιατι δεν πηρε κιλα η μικρη και αγχωνομουν μήπως κατι δεν κανω καλα... Τελικά σήμερα ζυγιστηκαμε και πηρε τα πανω της!! Περασε και τα κιλα γεννησης και πηρε και παραπάνω απο την Δευτέρα που ζυγιστηκαμε πηρε 230 γρ! Συνολικά 300γρ απο τα κιλα εξόδου.. Θα αρχισω να μειωνω τωρα τα γεύματα στο ξενο και ύστερα θα το κοψω και θα έχουμε μονο θηλασμο.. Πηρα και εγω τα πανω μου και χαρηκα! Απο τα κιλα τα δικα σας πως πατε; δεν χωραω στα ρούχα μου ακομη... Εφτασα σχεδόν τα κιλα που ήμουν οταν εμαθα οτι είμαι έγκυος.. Αλλα εχω κοιλιτσα και ψωμακια.. Ελπίζω με τον καιρό να φύγουν 

Τέλεια που πηρατε βάρος!!! Να ανέβεις κ εσυ!!! 

Εμένα έφυγαν όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης, 10 είχα πάρει! Ζυγίστηκα σήμερα, 46 μέρες μετά κ είμαι στα κιλά που ήμουν πριν αλλά έχουν μείνει τα ψωμάκια 🤣🤣🤣 όπως κ σε σένα! Γενικά έχει αλλάξει το σώμα μου! 

@Tweema νομίζω ότι έχω υπερπαραγωγή στο δεξί στήθος, γενικά δεν το βολευόμαστε κ πολύ, δεν το πιανει καλά ο μπέμπης κ τον ενοχλεί κ η έντονη ροή. Έχω ραντεβού με συμβουλο θηλασμού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Τέλεια που πηρατε βάρος!!! Να ανέβεις κ εσυ!!! 

Εμένα έφυγαν όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης, 10 είχα πάρει! Ζυγίστηκα σήμερα, 46 μέρες μετά κ είμαι στα κιλά που ήμουν πριν αλλά έχουν μείνει τα ψωμάκια 🤣🤣🤣 όπως κ σε σένα! Γενικά έχει αλλάξει το σώμα μου! 

@Tweema νομίζω ότι έχω υπερπαραγωγή στο δεξί στήθος, γενικά δεν το βολευόμαστε κ πολύ, δεν το πιανει καλά ο μπέμπης κ τον ενοχλεί κ η έντονη ροή. Έχω ραντεβού με συμβουλο θηλασμού. 

Και εγω αυτο νομίζω ότι άλλαξε σαν να ανοιξε η μεση κ η περιφέρεια μου... Πήγα να αγοράσω τζιν κ δεν μαρεσε καθόλου οπότε δεν πήρα καν... Φοβάμαι μην δεν ξαναμπώ στα ρούχα μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω αυτο νομίζω ότι άλλαξε σαν να ανοιξε η μεση κ η περιφέρεια μου... Πήγα να αγοράσω τζιν κ δεν μαρεσε καθόλου οπότε δεν πήρα καν... Φοβάμαι μην δεν ξαναμπώ στα ρούχα μου... 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τα τζιν μου αλλά αγόρασα δυο σορτσάκια, ένα νουμερο μεγαλυτερο από αυτό που φορουσα κ μου είναι μια χαρά οπότε μπορεί να μη μου κάνουν τα τζιν μου 😱 ευτυχώς που έχουμε χρόνο μέχρι το επόμενο καλοκαίρι 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τα τζιν μου αλλά αγόρασα δυο σορτσάκια, ένα νουμερο μεγαλυτερο από αυτό που φορουσα κ μου είναι μια χαρά οπότε μπορεί να μη μου κάνουν τα τζιν μου 😱 ευτυχώς που έχουμε χρόνο μέχρι το επόμενο καλοκαίρι 🤣

Εγω που δοκίμασα ενα νούμερο μεγαλύτερο με εσφιγγε στην κοιλια... Έρχεται χειμώνας και πρέπει να μπω σε τζιν🤣 θα γυρίσω απο οτι φαίνεται στην σχολη και δεν μπορώ να βγαινω με φορμες που δεν εχω κιολας θα παω να παρω 😅🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 62,50 και τωρα είμαι 58 😂😂

Αα εσυ εισαι απο τις τυχερές!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...