Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

@Diana_caterina @PanB @Μαριλου1 ε ε εεε πήρατε φόρα. Και εγώ θέλω 😂🤣🤣 προηγουμαι κορίτσια ηρεμήστε 😜🤣🤣 @PanB εκλεισες τελικά ε? Μια χαρά όταν το έχεις κανονισμένο νομίζω αγχώνεσαι λιγότερο. @Μαριλου1 η τουαλέτα νομίζω είναι επειδή πιέζει πιο πολύ το παιδί το έντερο. Κ εγώ το έχω πάθει αυτό εδώ και μέρες αλλά εμπέδωση δεν έχω δει ☹ άρα ίσως να μην είναι δείγμα. Έστω όμως είναι καλό γιατί ο σίδηρος μας διέλυσε.

Έκλεισα έκλεισα 😁 θα πάω Σάββατο να κάνω τον προεγχειριτικο και Δευτέρα 5 η ώρα να είμαι εκεί να ξεκινήσουμε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Όταν σας πιανει πονος νιώθετε και λιγο σαν αναγουλα; 

Όχι αλλα χθες το βράδυ όταν ξάπλωσα έκανα σύσπαση και είχα πολυ έντονη αναγούλα. Επίσης με πιάνει και το έντερο. Πάντως προχθες που πήγα για καρδιοτοκογραφο μου εφυγε η απορία πως είναι η σύσπαση γιατί την έπαθα και εκείνη τη στιγμή. Και μου εξήγησαν κιόλας ότι όταν έχεις σύσπαση ο πόνος αντανακλαει είτε στη μεση είτε στην κοιλια σαν πόνοι περιόδου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Έκλεισα έκλεισα 😁 θα πάω Σάββατο να κάνω τον προεγχειριτικο και Δευτέρα 5 η ώρα να είμαι εκεί να ξεκινήσουμε 😊

Ααα μας την έκανες ύπουλα βγήκες μπροστά στον τερματισμό 😜🤣🤣 με το καλό όλα θα πανε τέλεια 💪✌ ελπίζω να ακολουθήσουμε το παραδειγμα σου και να γεννήσουμε όλες μέχρι τότε 😉😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Όχι αλλα χθες το βράδυ όταν ξάπλωσα έκανα σύσπαση και είχα πολυ έντονη αναγούλα. Επίσης με πιάνει και το έντερο. Πάντως προχθες που πήγα για καρδιοτοκογραφο μου εφυγε η απορία πως είναι η σύσπαση γιατί την έπαθα και εκείνη τη στιγμή. Και μου εξήγησαν κιόλας ότι όταν έχεις σύσπαση ο πόνος αντανακλαει είτε στη μεση είτε στην κοιλια σαν πόνοι περιόδου. 

Εγω ετσι το καταλαβαίνω.. Με την μεση γιατι στην κοιλιά πολλες φορες είναι η μικρη που την τσιτωνει και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συσπάσεις αλλα οταν ποναω μεση το εχω σίγουρο.. Πονους στο έντερο εχω και εγω και εχθες μες στην νύχτα πρέπει να ειχα κολικο εντέρου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofoula28 είπε:

Ούτε εγώ θήλασα ούτε τα αδέρφια μου και δόξα το θεό είμαστε υγιέστατοι!!! Απλώς ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω και δεν ήξερα πόσο δύσκολο μπορεί να είναι !! Θα το πάω ως εκεί που μπορώ ώστε να είμαι καλά , αλλά φυσικά να είναι καλά και το παιδί πρώτα πρώτα !! Απλως απογοητεύτηκα ήλπιζα ότι θα είναι κάτι εύκολο και φυσικό ! 

Ναι κορίτσι μου καταλαβαίνω ότι δεν σου ήρθες όπως ήθελες! Εύχομαι αφού το θες τόσο να πιάσει και να θηλασεις για όσο θέλετε! Να βάζεις το μωράκι συχνά στο στήθος να προσπαθεί και όταν δυσανασχετεί να προσφέρεις μπουκάλι.....

Σκέφτηκα και τις ψευδοθηλες μπορείς να τις δοκιμάσεις μήπως είναι καλυτερα το έχεις σκεφτεί σαν ενδεχόμενο???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Έκλεισα έκλεισα 😁 θα πάω Σάββατο να κάνω τον προεγχειριτικο και Δευτέρα 5 η ώρα να είμαι εκεί να ξεκινήσουμε 😊

Ωραίο πάντως να έχεις το ραντεβού σου κ να ξέρεις, αυτό το άγνωστο με έχει τσακίσει! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω ετσι το καταλαβαίνω.. Με την μεση γιατι στην κοιλιά πολλες φορες είναι η μικρη που την τσιτωνει και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι συσπάσεις αλλα οταν ποναω μεση το εχω σίγουρο.. Πονους στο έντερο εχω και εγω και εχθες μες στην νύχτα πρέπει να ειχα κολικο εντέρου.. 

Αναγουλα εγώ δεν έχω καθόλου. Πόνο στη μέση έχω! Σήμερα με έπιασε μανία κ έκανα ένα σωρό δουλειές κ τώρα είμαι χάλια. Δεν ξανακάνω τπτ! 😁 Κορίτσια θα δωθεί μάχη για τον τερματισμό!!! 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Βρε μην απογοητευεσαι εσύ πάλεψε το ως εκεί που θες δεν έγινε και κάτι αν δεν πάρει στήθος στο τέλος, μεγαλώνουν μια χαρά παιδάκια και με την φόρμουλα....η κόρη μου που δεν θήλασε καθόλου μου αρρώστησε μια φορά(2μηνων) και άλλη μία τώρα κ θα γίνει 3τον Δεκέμβρη! Είναι 14κιλα κ σχεδόν 1μετρο,κ όχι επειδή είναι παιδί μου αλλά είναι πανέξυπνη χαχαχα,δεν νομίζω δηλ ότι υπολείπεται σε κάτι από ένα παιδί που θηλασε

Κουκουβάγια εισαι 😂😂😂😂.. Σε πειράζω εννοείται 😜😜

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα !!! Δεν μπαίνω γτ δεν μου αφήνει η μπεμπα χρόνο να διαβάζω τα μνματα😅 έχουμε θέμα με το θηλασμό εμείς ,δεν είχα γάλα τις πρώτες δύο μέρες σχεδόν καθόλου, και η μικρή ήταν κάπως τεμπελα δεν προσπαθούσε πολύ! Αναγκάστηκα έδωσα ξένο , και κατέληξα να αντλώ έστω 5 σταγόνες με το θηλαστρο και να τις δίνω έστω αυτες !! Τώρα ξεκίνησε η παραγωγή μου ,όμως η μικρη έχει συνηθίσει την ευκολία του μπιμπερο και δεν προσπαθεί ,πλανταζει στο κλάμα !! Επίσης μάλλον ανέβασε ικτερο οπότε δεν με παίρνει να την αφήσω νυστική καθόλου!! Έχω απελπιστει γτ φοβάμαι ότι δε θα ξανάρθει στο στήθος ,αλλά απ' την άλλη είμαι αποφασισμένη να το πάω και με θηλαστρο ακόμα όσο πάει !! Το λες και πλήρη απογοήτευση 😔

Κορίτσι μου γάλα είχες.. Αυτές οι σταγονιτσες τα 2-3 πρώτα 24ωρα είναι το πρωτογαλα κ είναι τόσο όσο χρειάζονται τα μωράκια κ τοσο οσο αντέχει το μικρούλικο στομαχακι τους. Για να μπορέσεις να έχεις γάλα για όσο θέλεις θα πρέπει είτε να βάζεις το μωράκι σου στο στήθος είτε να ακολουθήσεις αντλήσεις με νοσοκομειακο θήλαστρο κατά προτίμηση ειδικά τώρα που είναι αρχή κ να ακολουθήσεις το πρωτοκολλο άντλησεων,τουλαχιστον μέχρι να πιάσει στήθος κ εννοείται να έχεις κ σύμβουλο θηλασμουνα σε βοηθήσει (αν θέλεις συστάσεις κ βρίσκεσαι Αθήνα, μπορώ να σε βοηθήσω). Επίσης υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι σίτισης πέρα του μπιμπερο. Μην απογοητευεσαι ζητά βοήθεια, πι ορμόνες βαράνε κόκκινο!! 

@Clairy.εάν υποψιάζεστε αλλεργία νομίζω πως πρέπει να πάτε σε παιδοαλλεργιολογο.. 

Όσον αφορά τον θηλασμο θα συμφωνήσω με την @Valxris. Θηλασμός κ πρόγραμμα δεν πάνε παρέα. Τα μωρά πιυ θηλάζουν μπορούν να φτιάξουν μόνα τους το πρόγραμμα. Το μητρικό γάλα είναι ελαφρύ σε σχέση με το μητρικό κ μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός(πρωτότοκες 40-60 μέρες, οι υπόλοιπες συνήθως πολύ νωρίτερα των 40 ημερών) δεν θέλουν με τίποτα πρόγραμμα γιατί προσπαθούν να φτιάξουν την παραγωγή μας κ το ίδιο κάνουν κ στα άλματα ξαναρυθμιζουν την παραγωγή μας σύμφωνα με τις ανάγκες τους. Κ αυτά πιυ έχουν γοπ θέλουν συχνά γεύματα για να μην είναι έντονη η ροή. Το πιπιλισμα ρυθμίζει την παραγωγή. Επίσης βρε κορίτσια σκεφτείτε το λίγο κ εσεις  γίνεται να μη δίνουμε στήθος  συχνά από την στιγμή που δεν ξέρουμε πόσα μλ πίνουν;; δηλ οκ καταλαβαίνω στην φόρμουλα να το κάνεις γτ ξέρεις πόσο δίνεις αλλά στο μητρικό;.. Με 3 διαφορετικούς παιδίατρους έχω έρθει συνάναστραφει με τα παιδιά κ μόνο ο 1ος μου έλεγε πρόγραμμα, σας τα έχω πει..

Εχω αρχίσει κ υποψιάζομαι κ εγώ γοπ. Βασικά δεν βγάζει γάλα αλλά έχει σχεδόν όλα τ συμπτώματα για γοπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Έκλεισα έκλεισα 😁 θα πάω Σάββατο να κάνω τον προεγχειριτικο και Δευτέρα 5 η ώρα να είμαι εκεί να ξεκινήσουμε 😊

Κορίτσι μου με το καλο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Clairy. Καλημέρα κοριτσι! Να σε ρωτήσω σ έβαλαν επιδομα άδειας από την δουλειά σου? 

Καλημέρα 😊 ναι κανονικά ολόκληρο.. Νομιζα οτι θα έπαιρνα ποσοστό του δώρου αλλα το δικαιούμαστε σα να δουλεύαμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, κορίτσια νομίζω θέλει πολλη υπομονή ο θηλασμός. Αυτό καταλαβαίνω δηλαδή... Σε εξαντλεί.... Φαίνεται πιο εύκολο αλλά δεν είναι... 

@PanB με το καλό!!! Αντε κ οι υπόλοιπες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κουκουβάγια εισαι 😂😂😂😂.. Σε πειράζω εννοείται 😜😜

 

Κορίτσι μου γάλα είχες.. Αυτές οι σταγονιτσες τα 2-3 πρώτα 24ωρα είναι το πρωτογαλα κ είναι τόσο όσο χρειάζονται τα μωράκια κ τοσο οσο αντέχει το μικρούλικο στομαχακι τους. Για να μπορέσεις να έχεις γάλα για όσο θέλεις θα πρέπει είτε να βάζεις το μωράκι σου στο στήθος είτε να ακολουθήσεις αντλήσεις με νοσοκομειακο θήλαστρο κατά προτίμηση ειδικά τώρα που είναι αρχή κ να ακολουθήσεις το πρωτοκολλο άντλησεων,τουλαχιστον μέχρι να πιάσει στήθος κ εννοείται να έχεις κ σύμβουλο θηλασμουνα σε βοηθήσει (αν θέλεις συστάσεις κ βρίσκεσαι Αθήνα, μπορώ να σε βοηθήσω). Επίσης υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι σίτισης πέρα του μπιμπερο. Μην απογοητευεσαι ζητά βοήθεια, πι ορμόνες βαράνε κόκκινο!! 

@Clairy.εάν υποψιάζεστε αλλεργία νομίζω πως πρέπει να πάτε σε παιδοαλλεργιολογο.. 

Όσον αφορά τον θηλασμο θα συμφωνήσω με την @Valxris. Θηλασμός κ πρόγραμμα δεν πάνε παρέα. Τα μωρά πιυ θηλάζουν μπορούν να φτιάξουν μόνα τους το πρόγραμμα. Το μητρικό γάλα είναι ελαφρύ σε σχέση με το μητρικό κ μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός(πρωτότοκες 40-60 μέρες, οι υπόλοιπες συνήθως πολύ νωρίτερα των 40 ημερών) δεν θέλουν με τίποτα πρόγραμμα γιατί προσπαθούν να φτιάξουν την παραγωγή μας κ το ίδιο κάνουν κ στα άλματα ξαναρυθμιζουν την παραγωγή μας σύμφωνα με τις ανάγκες τους. Κ αυτά πιυ έχουν γοπ θέλουν συχνά γεύματα για να μην είναι έντονη η ροή. Το πιπιλισμα ρυθμίζει την παραγωγή. Επίσης βρε κορίτσια σκεφτείτε το λίγο κ εσεις  γίνεται να μη δίνουμε στήθος  συχνά από την στιγμή που δεν ξέρουμε πόσα μλ πίνουν;; δηλ οκ καταλαβαίνω στην φόρμουλα να το κάνεις γτ ξέρεις πόσο δίνεις αλλά στο μητρικό;.. Με 3 διαφορετικούς παιδίατρους έχω έρθει συνάναστραφει με τα παιδιά κ μόνο ο 1ος μου έλεγε πρόγραμμα, σας τα έχω πει..

Εχω αρχίσει κ υποψιάζομαι κ εγώ γοπ. Βασικά δεν βγάζει γάλα αλλά έχει σχεδόν όλα τ συμπτώματα για γοπ. 

Στο αλμα που περνάμε τώρα δινω οταν μου ζητάει..μπορεί να ειναι λιγο λιγότερο απο 2 ώρες γιατί ξέρω ότι χρειάζεται το μωρό παραπάνω ποσότητα για να κανει το αλμα του και για να ρυθμίσει παραγωγή. Οταν στο μωρο εδινα στην αρχη οπότε μου ζητούσε έβγαζε παρα πολύ γαλα και έκλαιγε ακομα πιο πολύ. Οταν έκανα αυτο που μου ειπε ο παιδίατρος στην αρχή δεν μου έκανε καθόλου και γενικά μειώθηκε.. Ηδη αυτές τις μέρες το στήθος μου ειναι μαλακό και γαλα τρέχει μόνο οταν θηλάζω. Μαλλον εδραιώνεται. Εντωμεταξύ μου ηρθε και περίοδος ακριβώς στις 40 μέρες.. Κρατησε ομως λίγο.. Την αλλη εβδομάδα εχω γυναικολόγο.. 

Οσο για την αλλεργία θέλω να δω τι θα μου πει ο παιδίατρος μου σημερα. Θέλω δλδ και τη γνώμη του. Επίσης σημερα το πρόσωπο και το δερμα του μωρού ειναι σχεδόν εντάξει. Άλλαξα σαμπουάν. Και ελεγα μήπως έφταιγε τελικά αυτό. Θα δούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κουκουβάγια εισαι 😂😂😂😂.. Σε πειράζω εννοείται 😜😜

 

Κορίτσι μου γάλα είχες.. Αυτές οι σταγονιτσες τα 2-3 πρώτα 24ωρα είναι το πρωτογαλα κ είναι τόσο όσο χρειάζονται τα μωράκια κ τοσο οσο αντέχει το μικρούλικο στομαχακι τους. Για να μπορέσεις να έχεις γάλα για όσο θέλεις θα πρέπει είτε να βάζεις το μωράκι σου στο στήθος είτε να ακολουθήσεις αντλήσεις με νοσοκομειακο θήλαστρο κατά προτίμηση ειδικά τώρα που είναι αρχή κ να ακολουθήσεις το πρωτοκολλο άντλησεων,τουλαχιστον μέχρι να πιάσει στήθος κ εννοείται να έχεις κ σύμβουλο θηλασμουνα σε βοηθήσει (αν θέλεις συστάσεις κ βρίσκεσαι Αθήνα, μπορώ να σε βοηθήσω). Επίσης υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι σίτισης πέρα του μπιμπερο. Μην απογοητευεσαι ζητά βοήθεια, πι ορμόνες βαράνε κόκκινο!! 

@Clairy.εάν υποψιάζεστε αλλεργία νομίζω πως πρέπει να πάτε σε παιδοαλλεργιολογο.. 

Όσον αφορά τον θηλασμο θα συμφωνήσω με την @Valxris. Θηλασμός κ πρόγραμμα δεν πάνε παρέα. Τα μωρά πιυ θηλάζουν μπορούν να φτιάξουν μόνα τους το πρόγραμμα. Το μητρικό γάλα είναι ελαφρύ σε σχέση με το μητρικό κ μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός(πρωτότοκες 40-60 μέρες, οι υπόλοιπες συνήθως πολύ νωρίτερα των 40 ημερών) δεν θέλουν με τίποτα πρόγραμμα γιατί προσπαθούν να φτιάξουν την παραγωγή μας κ το ίδιο κάνουν κ στα άλματα ξαναρυθμιζουν την παραγωγή μας σύμφωνα με τις ανάγκες τους. Κ αυτά πιυ έχουν γοπ θέλουν συχνά γεύματα για να μην είναι έντονη η ροή. Το πιπιλισμα ρυθμίζει την παραγωγή. Επίσης βρε κορίτσια σκεφτείτε το λίγο κ εσεις  γίνεται να μη δίνουμε στήθος  συχνά από την στιγμή που δεν ξέρουμε πόσα μλ πίνουν;; δηλ οκ καταλαβαίνω στην φόρμουλα να το κάνεις γτ ξέρεις πόσο δίνεις αλλά στο μητρικό;.. Με 3 διαφορετικούς παιδίατρους έχω έρθει συνάναστραφει με τα παιδιά κ μόνο ο 1ος μου έλεγε πρόγραμμα, σας τα έχω πει..

Εχω αρχίσει κ υποψιάζομαι κ εγώ γοπ. Βασικά δεν βγάζει γάλα αλλά έχει σχεδόν όλα τ συμπτώματα για γοπ. 

Συμφωνώ σε όλα! Και εγώ θα προτεινα το sns αν ήθελε να δοκιμάσει...και φυσικά σύμβουλο θηλασμού!!! Όσο για την γοπ όλα τα μωράκια δεν έχουν ως κάποιο βαθμό ή κάνω λάθος?!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αχ, κορίτσια νομίζω θέλει πολλη υπομονή ο θηλασμός. Αυτό καταλαβαίνω δηλαδή... Σε εξαντλεί.... Φαίνεται πιο εύκολο αλλά δεν είναι... 

@PanB με το καλό!!! Αντε κ οι υπόλοιπες!!! 

Σε εξαντλεί τον 1ο καιρό. Μετά είναι αλλιώς όλα, 4,5 χρόνια θηλάζω. μιλήστε κ εσείς βρε κορίτσια που θηλάζετε καιρό, να ενθαρρύνουμε λίγο τα κορίτσια. Κ αν θηλάσεις κ 2ο όλα είναι πιο ευκολα.. Εγώ τα έχω σκεφτεί όλα, πιστεύω ότι βοηθάει να ακολουθούμε κανονικά την καθημερινότητα μας όσο γίνεται κ να κάνουμε κ για εμάς κάτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Σε εξαντλεί τον 1ο καιρό. Μετά είναι αλλιώς όλα, 4,5 χρόνια θηλάζω. μιλήστε κ εσείς βρε κορίτσια που θηλάζετε καιρό, να ενθαρρύνουμε λίγο τα κορίτσια. Κ αν θηλάσεις κ 2ο όλα είναι πιο ευκολα.. Εγώ τα έχω σκεφτεί όλα, πιστεύω ότι βοηθάει να ακολουθούμε κανονικά την καθημερινότητα μας όσο γίνεται κ να κάνουμε κ για εμάς κάτι. 

Βασικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία.. Εγω δε ζορισα καθόλου τον εαυτό μου.. Είπα οσο μπορέσω και άμα μπορέσω. Τελικά μου ήρθε εύκολα γιατί έπιασε και εκείνος αμέσως και ειχα και αρκετό γάλα. Όμως αν δεν γινόταν είχα πει ότι δε θα στεναχωριθω.. Ετσι να σκέφτεστε κορίτσια. Δεν ειναι επίσης κακό να ζητήσετε βοήθεια απο καποια σύμβουλο.. 

Τώρα αν μου πεις ότι κόψε τον θηλασμό όμως θα νιώσω τύψεις. Ο άντρας μου μου ειπε να δώσω ξένο για να μην παιδεύομαι με τη διατροφή. Ουτε να το διανοηθώ πλέον 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Στο αλμα που περνάμε τώρα δινω οταν μου ζητάει..μπορεί να ειναι λιγο λιγότερο απο 2 ώρες γιατί ξέρω ότι χρειάζεται το μωρό παραπάνω ποσότητα για να κανει το αλμα του και για να ρυθμίσει παραγωγή. Οταν στο μωρο εδινα στην αρχη οπότε μου ζητούσε έβγαζε παρα πολύ γαλα και έκλαιγε ακομα πιο πολύ. Οταν έκανα αυτο που μου ειπε ο παιδίατρος στην αρχή δεν μου έκανε καθόλου και γενικά μειώθηκε.. Ηδη αυτές τις μέρες το στήθος μου ειναι μαλακό και γαλα τρέχει μόνο οταν θηλάζω. Μαλλον εδραιώνεται. Εντωμεταξύ μου ηρθε και περίοδος ακριβώς στις 40 μέρες.. Κρατησε ομως λίγο.. Την αλλη εβδομάδα εχω γυναικολόγο.. 

Οσο για την αλλεργία θέλω να δω τι θα μου πει ο παιδίατρος μου σημερα. Θέλω δλδ και τη γνώμη του. Επίσης σημερα το πρόσωπο και το δερμα του μωρού ειναι σχεδόν εντάξει. Άλλαξα σαμπουάν. Και ελεγα μήπως έφταιγε τελικά αυτό. Θα δούμε.. 

Κορίτσι μου να σου πω την περίπτωση μας; ο γιος μου εμφάνισε ατοπικη εκεί γύρω στον μήνα έκζεματα φουλ πρόσωπο κ πόδια.. Ακολούθησα τις οδηγίες του παιδιάτρου πήρα ότι μου είπε, πρώτα της frezyderm k μετά της LA rich, δεν του έκαναν τίποτα μέχρι 7 μηνών το μωρό χάλια. Μια κοπέλα μου πρότεινε σαπούνι καστιλης κ βούτυρο καριτε. Πήρα σαπούνι καστιλης το υγροποιησα κ ξεκίνησα  να τον κάνω μπάνιο με αυτό συν ότι ξεκίνησα να του πλένω τα ρούχα με Αρκάδι σκόνη. Σε λιγότερο από μήνα κάθαρισε. Συνέχισα για τουλάχιστον 1 χρόνο αυτό γιατί φοβόμουν μην τυχόν εμφανίσει κάτι ξανά. Μετά ξεκίνησα να τον κάνω μπάνιο με την κίτρινη σειρα της weleda (βάση συστατικών είναι από τα πιο αθώα για το δέρμα τους).. Κάπως έτσι ξεκίνησα να ψάχνω τα πάντα.. Το εχω πει κ σε άλλες κοπέλες κ το έκαναν κ όντως είδαν διαφορά κ εκείνες στα παιδιά τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Συμφωνώ σε όλα! Και εγώ θα προτεινα το sns αν ήθελε να δοκιμάσει...και φυσικά σύμβουλο θηλασμού!!! Όσο για την γοπ όλα τα μωράκια δεν έχουν ως κάποιο βαθμό ή κάνω λάθος?!! 

Ναι, ισχύει!! Κ εγώ sns προτείνω!! Επίσης επαναγαλακτισμο μπορείτε να κάνετε οπότε θελήσετε ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Βασικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία.. Εγω δε ζορισα καθόλου τον εαυτό μου.. Είπα οσο μπορέσω και άμα μπορέσω. Τελικά μου ήρθε εύκολα γιατί έπιασε και εκείνος αμέσως και ειχα και αρκετό γάλα. Όμως αν δεν γινόταν είχα πει ότι δε θα στεναχωριθω.. Ετσι να σκέφτεστε κορίτσια. Δεν ειναι επίσης κακό να ζητήσετε βοήθεια απο καποια σύμβουλο.. 

Τώρα αν μου πεις ότι κόψε τον θηλασμό όμως θα νιώσω τύψεις. Ο άντρας μου μου ειπε να δώσω ξένο για να μην παιδεύομαι με τη διατροφή. Ουτε να το διανοηθώ πλέον 😂

Πολύ σημαντική η ψυχολογία!!!! Κ εννοείται όταν έρχεται εύκολα κάνεις ζωαρα! Κ επίσης αν δεν χει κολικούς το μωρό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα 😊 ναι κανονικά ολόκληρο.. Νομιζα οτι θα έπαιρνα ποσοστό του δώρου αλλα το δικαιούμαστε σα να δουλεύαμε. 

Τέλεια ωραία άρα να το περιμένω κ αυτό χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Βασικά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ψυχολογία.. Εγω δε ζορισα καθόλου τον εαυτό μου.. Είπα οσο μπορέσω και άμα μπορέσω. Τελικά μου ήρθε εύκολα γιατί έπιασε και εκείνος αμέσως και ειχα και αρκετό γάλα. Όμως αν δεν γινόταν είχα πει ότι δε θα στεναχωριθω.. Ετσι να σκέφτεστε κορίτσια. Δεν ειναι επίσης κακό να ζητήσετε βοήθεια απο καποια σύμβουλο.. 

Τώρα αν μου πεις ότι κόψε τον θηλασμό όμως θα νιώσω τύψεις. Ο άντρας μου μου ειπε να δώσω ξένο για να μην παιδεύομαι με τη διατροφή. Ουτε να το διανοηθώ πλέον 😂

Και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μουμ είπα εάν μπορέσω και όσο μπορέσω δεν ήμουν ποτέ πορομενη με τον θηλασμο. Έδωσα στην αρχή ξένο λόγω ικτέρου γιατί με την καισαρική και τον διαβήτη άργησα να κατεβάσω δεν γινόταν αλλιως. Αλλά στην επίσκεψη η παιδίατρος μας είπε να το σταματήσουμε κ απλά να κοιτάμε το βάρος του τον πρώτο καιρό!! Είναι δύσκολος εμένα ξυπνάει κ πολλες φορές! Εχτές το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Με το που τον αφήνω στο λίκνο ξυπνάει ο κύριος χαχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μουμ είπα εάν μπορέσω και όσο μπορέσω δεν ήμουν ποτέ πορομενη με τον θηλασμο. Έδωσα στην αρχή ξένο λόγω ικτέρου γιατί με την καισαρική και τον διαβήτη άργησα να κατεβάσω δεν γινόταν αλλιως. Αλλά στην επίσκεψη η παιδίατρος μας είπε να το σταματήσουμε κ απλά να κοιτάμε το βάρος του τον πρώτο καιρό!! Είναι δύσκολος εμένα ξυπνάει κ πολλες φορές! Εχτές το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Με το που τον αφήνω στο λίκνο ξυπνάει ο κύριος χαχα.

Εχθές κ προχθές είμαστε έτσι όλη μέρα κ έχω κ την κόρη μου που θέλει χρόνο μαζί Μ και έχει δίκιο!!!! Υπομονή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Έκλεισα έκλεισα 😁 θα πάω Σάββατο να κάνω τον προεγχειριτικο και Δευτέρα 5 η ώρα να είμαι εκεί να ξεκινήσουμε 😊

Με το καλό κορίτσι μου όλα να πάνε υπέροχα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2021 at 4:28 ΠΜ, ο/η Sofoula28 είπε:

Κοριτσαρες μου γέννησα !!!! Την Κυριακή το απόγευμα είδα παρά πολλή βλέννη,πήγα στην κλινική ,ο γιατρός μου ζήτησε εισαγωγή! Δευτέρα πρωί Το μωρό είχε κατέβει πάρα πολύ όμως δεν είχα πολύ μεγάλη διαστολή ενώ οι συσπάσεις ήταν καλές. Μου έσπασε τα νερά ο γιατρός στις 10 και στις 2 είχα το κοριτσάκι μου αγκαλιά !!! Η διαδικασία του τοκετού ήταν πάρα πολύ όμορφη γρήγορη και εύκολη , κράτησε ένα τεταρτακι χωρίς περινεοτομη ,ίσως φταίει και ότι όντως ήμουν καλή στις εξωθήσεις όπως είπε ο γιατρός μου ! Ένα ραμματακι έχω μόνο και αυτό λόγω μπέμπας !! 3030 η μπέμπα μας ,50 εκατοστά και φυσικά ότι ομορφότερο έχω δει ποτέ μου😍 το μόνο μας θέμα είναι ότι δυσκολευόμαστε στο θηλασμό ,καθώς πρωτάρα και εγώ !! Όμως ελπίζω να το βρούμε σήμερα γιατί χθες απελπιστηκα κυριολεκτικά!! Εύχομαι σε όλες να έχετε έναν εύκολο και γρήγορο τοκετό όπως ο δικός μου και να σας πάνε όλα τέλεια 😍😍 είμαστε σε αναμονή💘

🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα..γυρίσαμε και εμείς από τον γιατρό....2800 το σπορακι μου 36+4 σήμερα...κάναμε καρδιοτοκογραφο και πάλι..ο κύριος  βέβαια ύπνο βαθύ...τον κούνησε λίγο ο γιατρός με τα χέρια του..γενικά είναι απογευματινο-βραδυνος τύπος όλη νύχτα κλωτσαει και την ημερα κοιμαται 😜🤔..βγήκαν τα κολπικά..ολα καλα.και μου έγραψε και αιματολογικες!!!!σήμερα μου έκανε και κολπικό υπέρηχο...εβελεπε κάτι σαν σκιά στον τράχηλο..δεν ήταν κάτι βεβαια αλλα ήθελε να είναι σίγουρος.... σας σκέφτηκα εκείνη την στιγμή...και χαλάρωσα τοσσο το σώμα μου....και δεν κατάλαβα τίποτα...την δακτυλική μετά τις 38 εβδομάδες μου είπε και αυτό αν χρειαστεί.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...