Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμετοι αφαγια φόβος


Recommended Posts

Καλημέρα είμαι η Ντινα 35 χρόνων πρώτη εγκυμοσύνη. Είμαι 7 εβδομάδων, έχω θρομβοφιλια κ φοβία για τους εμετούς από ηλικία 16 χρόνων που είχα πάθει αναροφηση κ από τότε ακόμα κ σε αναγούλα με έπιανε κρίση πανικού. Να μην σας τα πολυλογώ, δυστυχώς εδώ κ μια εβδομάδα έχω εμετούς, πλέον δε βγάζω τίποτα. Φοβάμαι για το παιδί τι θα γίνει; Τρεις μέρες έχω φάει δύο φρυγανιές και ένα μήλο, νερό προλαβαίνω κ πίνω... Έχω τρομοκράτη θει, ούτε τα χάπια μου δεν μπορώ να πιω για την εγκυμοσυνη... Τον πλέον δεν το φοβάμαι δεν με πιάνει καν κρίση πανικού, αλλά με το φαγητό τι θα κάνω; Τα νοσοκομεία ειδικά τώρα με τον Κορωνοιο τα τρέμω.. Σας γράφω κ κλαίω... Φοβάμαι για τα πάντα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dinaretro είπε:

Καλημέρα είμαι η Ντινα 35 χρόνων πρώτη εγκυμοσύνη. Είμαι 7 εβδομάδων, έχω θρομβοφιλια κ φοβία για τους εμετούς από ηλικία 16 χρόνων που είχα πάθει αναροφηση κ από τότε ακόμα κ σε αναγούλα με έπιανε κρίση πανικού. Να μην σας τα πολυλογώ, δυστυχώς εδώ κ μια εβδομάδα έχω εμετούς, πλέον δε βγάζω τίποτα. Φοβάμαι για το παιδί τι θα γίνει; Τρεις μέρες έχω φάει δύο φρυγανιές και ένα μήλο, νερό προλαβαίνω κ πίνω... Έχω τρομοκράτη θει, ούτε τα χάπια μου δεν μπορώ να πιω για την εγκυμοσυνη... Τον πλέον δεν το φοβάμαι δεν με πιάνει καν κρίση πανικού, αλλά με το φαγητό τι θα κάνω; Τα νοσοκομεία ειδικά τώρα με τον Κορωνοιο τα τρέμω.. Σας γράφω κ κλαίω... Φοβάμαι για τα πάντα.. 

Καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Νομίζω πως για αυτά που σε απασχολούν πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Αυτός θα μπορέσει να σου βρει κάποια λύση ώστε να τρως και να τρέφεσαι σωστά και εσύ και το εμβρυακι σου. Ζήτα βοήθεια και όλα θα πάνε καλά. Και ηρεμισε, πολλές γυναίκες έχουν εμετούς και αναγούλες και βρίσκουν λύση. Ο πανικός δεν βοηθάει! Βαθιές ανάσες και να προσέχεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντίνα σε νιώθω απόλυτα!κάνω συνέχεια εμετους και πονάει το στομάχι μου.Δεν μπορώ να φάω τίποτα...όλα τα βγάζω...μου είπε ο γιατρός να πάρω lamprazol αλλά και πάλι ζοριζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριάννα μου, εγώ απελπιστικά κ πήρα το γιατρό μου να έρθει σπίτι να βάλουμε όρο, τουλάχιστον να μην έχω κ αυτό το άγχος ότι δεν τρώω τίποτα, είμαι αδύνατη ήδη και φοβάμαι. Ακόμη περιμένω εντωμεταξύ έκανα άλλες τρεις φορές μέσα στο απόγευμα... Σευχαριστω που απάντησες πήρα λίγο κουραγιο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ για προ πήγα χθες εκατσα από το πρωί μέχρι το απόγευμα...τώρα είμαι λίγο καλύτερα...πίνω όμως primperan δεν γίνεται αλλιώς...αντιεμετικο χάπι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Κ εγώ για προ πήγα χθες εκατσα από το πρωί μέχρι το απόγευμα...τώρα είμαι λίγο καλύτερα...πίνω όμως primperan δεν γίνεται αλλιώς...αντιεμετικο χάπι...

Αααα αγόρασα και τα βραχιολακια ναυτίας και τα φόρεσα και τα δυο.Για δοκιμάσε τα μα δεις.απο χθες δεν έχω κάνει εμετό πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Και στην πρωτη κ στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα τεραστιο θεμα με τους εμετους. Και στη δευτερη εγκυμοσυνη δε φτανει που ειχα τους εμετους ηρθε ο μικρος κ με κολησε γαστρεντεριτιδα οποτε οπως καταλαβαινετε με αποτελειωσε γιατι εκτος απο εμετο ειχα κ διαρροια δεν μπορουσα ουτε νερο να πιω επαθα αφυδατωση δεν μπορουσα καν να σηκωθω απο το κρεβατι... αναγκαστηκα πηγα νοσοκομειο οπου με εβαλαν ξεχωριστα σε δωματιακι πηρα ορο καποιες ωρες κ μετα με εδιωξαν παλι σπιτι για να μην κολησω τιποτα απο εκει.Πιστευα οτι θα πεθανω γιατι για 5 μερες μιλαμε δεν ειχα φαει πιει τιποτα η γιατρος μου μου ελεγε οτι το μωρο δεν εχει αναγκη τρεφεται απο μενα ασχετα αν εγω δεν τρωω. Να μη τα πολυλογω με το ζορι καταφερα να βαλω ενα υποθετο που μου συστησε vertirosan λεγεται για τους εμετους για να μην παρω κατι απο το στομα, και σιγα σιγα καταφερα να φαω κ να πιω, πηρε συνολικα 10 μερες περιπου. Φυσικα η ανακατωσουρα κ ο εμετος συνεχιστηκαν κ αυτο που μου συστησε η γιατρος κ μου βελτιωσε λιγο τους εμετους ηταν να βραζω κ να πινω τζιντζερ οποτε ενιωθα χαλια ειδικα το πρωι. Πραγματικα ειδα μια διαφορα σε οτι αφορα τους εμετους ψαξτε το γιατι ειναι τρελα δεν παλευεται ο εμετος κ δεν μπορουμε να παιρνουμε κ φαρμακα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/5/2020 at 7:00 ΠΜ, ο/η Helen981 είπε:

Καλημερα! Και στην πρωτη κ στη δευτερη εγκυμοσυνη ειχα τεραστιο θεμα με τους εμετους. Και στη δευτερη εγκυμοσυνη δε φτανει που ειχα τους εμετους ηρθε ο μικρος κ με κολησε γαστρεντεριτιδα οποτε οπως καταλαβαινετε με αποτελειωσε γιατι εκτος απο εμετο ειχα κ διαρροια δεν μπορουσα ουτε νερο να πιω επαθα αφυδατωση δεν μπορουσα καν να σηκωθω απο το κρεβατι... αναγκαστηκα πηγα νοσοκομειο οπου με εβαλαν ξεχωριστα σε δωματιακι πηρα ορο καποιες ωρες κ μετα με εδιωξαν παλι σπιτι για να μην κολησω τιποτα απο εκει.Πιστευα οτι θα πεθανω γιατι για 5 μερες μιλαμε δεν ειχα φαει πιει τιποτα η γιατρος μου μου ελεγε οτι το μωρο δεν εχει αναγκη τρεφεται απο μενα ασχετα αν εγω δεν τρωω. Να μη τα πολυλογω με το ζορι καταφερα να βαλω ενα υποθετο που μου συστησε vertirosan λεγεται για τους εμετους για να μην παρω κατι απο το στομα, και σιγα σιγα καταφερα να φαω κ να πιω, πηρε συνολικα 10 μερες περιπου. Φυσικα η ανακατωσουρα κ ο εμετος συνεχιστηκαν κ αυτο που μου συστησε η γιατρος κ μου βελτιωσε λιγο τους εμετους ηταν να βραζω κ να πινω τζιντζερ οποτε ενιωθα χαλια ειδικα το πρωι. Πραγματικα ειδα μια διαφορα σε οτι αφορα τους εμετους ψαξτε το γιατι ειναι τρελα δεν παλευεται ο εμετος κ δεν μπορουμε να παιρνουμε κ φαρμακα.

Τι εννοείς έπινες τζίντζερ???είναι ευγεστο?Να το δοκιμάσουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Τι εννοείς έπινες τζίντζερ???είναι ευγεστο?Να το δοκιμάσουμε?

Κοιτα να δεις ευγεστο δε το λες... αλλα αν σκεφτεις οτι τουλαχιστον μου μειωσε τον εμετο κ την ανακατωσουρα το επινα και δε με ενοιαζε η γευση. Και δεν το επινα ολο μονο οποτε μου ερχοταν εμετος. Κοβεις τη ριζα σε κομματακια κ το βραζεις μη βαλεις παρα πολυ γιατι καιει. Εγω εφτιαχνα ενα ποτηρι και το ειχα διπλα μου ολη μερα κ επινα λιγο λιγο. Ελπιζω να ανακουφισει εστω κ λιγο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/5/2020 at 7:59 ΠΜ, ο/η Dinaretro είπε:

Καλημέρα είμαι η Ντινα 35 χρόνων πρώτη εγκυμοσύνη. Είμαι 7 εβδομάδων, έχω θρομβοφιλια κ φοβία για τους εμετούς από ηλικία 16 χρόνων που είχα πάθει αναροφηση κ από τότε ακόμα κ σε αναγούλα με έπιανε κρίση πανικού. Να μην σας τα πολυλογώ, δυστυχώς εδώ κ μια εβδομάδα έχω εμετούς, πλέον δε βγάζω τίποτα. Φοβάμαι για το παιδί τι θα γίνει; Τρεις μέρες έχω φάει δύο φρυγανιές και ένα μήλο, νερό προλαβαίνω κ πίνω... Έχω τρομοκράτη θει, ούτε τα χάπια μου δεν μπορώ να πιω για την εγκυμοσυνη... Τον πλέον δεν το φοβάμαι δεν με πιάνει καν κρίση πανικού, αλλά με το φαγητό τι θα κάνω; Τα νοσοκομεία ειδικά τώρα με τον Κορωνοιο τα τρέμω.. Σας γράφω κ κλαίω... Φοβάμαι για τα πάντα.. 

Κορίτσι μου με το καλό! ενημερώθηκα από μια φίλη ότι τη βοηθούσε πολύ η κοκακολα και λίγα πατατάκια... Επίσης από μια άλλη φίλη έμαθα για το τζιντερ αλλά καλύτερα ρώτα το γιατρό σου γιαυτό λόγω των αντιπηκτικων που κάνεις! Νερό να προσπαθείς να πίνεις κ φρυγανιές... Να τραβάνε τα υγρά.. Κατά τα άλλα εσύ ταλαιπωρήσε να ξέρεις το μωράκι σου αυτό που είναι να πάρει θα το πάρει δεν πα να μεινεις 20 κιλά που λέει ο λόγος! Οπότε μη φοβάσαι! Υπάρχουν κ αγωγές για εμετούς... Ο γιατρός σ δε σου πρότεινε; πέρα από την ταλαιπωρία σου κρίμα είναι να παθαίνεις αφυδάτωση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...