Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 5 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Δε μας αναγκαζει κανενας να ειμαστε πειραματοζωα....μονες μας παμε και κανουμε ενα εμβολιο.Εκτος κι αν πουνε οτι για να κανεις εξωσωματικη πρεπει να εχεις κανει το εμβολιο.

Μονες μας δεν παμε με την συμβουλη του γιατρου μας παμε και δεν μας αναγκαζουν φυσικα αλλα η καθεμια ξερει να κρινει απο οτι θα της πει ο γιατρος της το τι θα κανει! Αυτο για τα πειραματοζωα το ειπα γιατι οπως κ να εχει τα εμβολια δεν εχουν τεσταριστει για μεγαλο διαστημα αυτο ειναι γεγονος οποτε κατα καποιο τροπο απο εμας ολους θα βγαλουνε συμπερασματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anly είπε:

Εγώ απ' όσο ξέρω όμως η ενδομητριωση επανέρχεται γρήγορα. Ο γιατρός μου είπε από 1-3 χρόνια. Κ κάποιες φίλες μου μου είπαν ότι στην 3ετια μετά την εγκυμοσύνη είχαν ξανά. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση τον Ιούλιο υποτίθεται θα βγάζαμε σάλπιγγα λόγω του ότι είχαμε δει υγρά κ τελικά ήταν ενδομητριωση.

Η ενδομητριωση δεν φεύγει ποτε, απλά σε κάποιες κοπέλες δημιουργεί σοβαρά προβλήματα και σε κάποιες άλλες πιο ήπια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η flashdance είπε:

Αρχικά καλή λευτεριά!!! Με το καλό να γεννηθεί το μωρό σου!!! Μπορείς να μου πεις τα ονόματα αυτών των δύο γιατρών και πού δουλεύουν?

Τελικα μάθαμε ποιοι ειναι αυτοί οι δυο γιατροί; Για να ξέρουμε ρε κορίτσια που πέφτουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Anly είπε:

Tα χάπια λέγονται Cytotec. Τα ίδια μου έβαλαν και στο νοσοκομείο πριν την απόξεση. .μου έβαλαν  1 το βράδυ κ 2 το πρωί. Έτσι ξεκίνησε η αιμορραγία για καθαρίσει κ να μαλακώσει κάπως η μήτρα. Τα έβαλα πάλι χθες βράδυ αλλά δεν έγινε τίποτα 😥 οπότε θα περιμένω μέχρι την επόμενη εβδομάδα να δω στον υπέρηχο τι γίνεται... Ελπίζω να μη χρειαστεί να πάω νοσοκομείο πάλι...  Κ εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσω να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις για την επόμενη προσπάθεια αλλά πώς να συνεχίσω όταν με τραβάει πίσω;; Πρέπει να κάνω εξετάσεις θρομβωφιλιας για αρχή κ βλέπουμε... Έχεις κάνει;

Όχι δεν έχω κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια τώρα είπε ο γιατρός μου θα τις κάνουμε και αυτες μην έχουμε τα ίδια πάλι. Είχα πολύ λίγο ανεβασμένο το inr όταν μου έκαναν εξετάσεις πριν ξεκινήσω αλλά δεν μου είπαν από το κέντρο να κάνω κάτι άλλο και τώρα ο προσωπικός μου γυναικολόγος είπε θα κάνουμε τα πάντα. Δεν ξέρω ακόμα τι εννοεί θα μάθω την άλλη εβδομάδα. Εύχομαι να τελειώνεις και εσύ να μπορέσεις να προχωρήσεις με τις εξετάσεις σου. Ήταν η πρώτη σου προσπάθεια? Συγνώμη αν το έχεις ξανά πει δεν θυμάμαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Τελικα μάθαμε ποιοι ειναι αυτοί οι δυο γιατροί; Για να ξέρουμε ρε κορίτσια που πέφτουμε... 

Ναι κοριτσια εψαξα στις αναρτησεις λιγο πιο πισω κ ειπε οτι οι δυο καλοι ειναι ο Ηλιας Γατος και ο Θεμης Ματζαβινος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Όχι δεν έχω κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια τώρα είπε ο γιατρός μου θα τις κάνουμε και αυτες μην έχουμε τα ίδια πάλι. Είχα πολύ λίγο ανεβασμένο το inr όταν μου έκαναν εξετάσεις πριν ξεκινήσω αλλά δεν μου είπαν από το κέντρο να κάνω κάτι άλλο και τώρα ο προσωπικός μου γυναικολόγος είπε θα κάνουμε τα πάντα. Δεν ξέρω ακόμα τι εννοεί θα μάθω την άλλη εβδομάδα. Εύχομαι να τελειώνεις και εσύ να μπορέσεις να προχωρήσεις με τις εξετάσεις σου. Ήταν η πρώτη σου προσπάθεια? Συγνώμη αν το έχεις ξανά πει δεν θυμάμαι..

Δυστυχώς όχι. Είχα μια εγκυμοσύνη φυσιολογική κ στην8η εβδομάδα επαθα παλινδρόμηση λόγω συνδρόμου Τέρνερ. Κάνα μια εξωσωματική κ ενω ήταν δίδυμα δεν προχώρησε γιατί βρήκαμε υγρά στην μήτρα. Κ τώρα ήταν η δεύτερη εξωσωματική κ παλινδρόμησε στην 11η εβδομάδα. Τα πάθη του Χριστού τραβάμε για να αποκτήσουμε ένα παιδάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Όχι δεν πήγα σε αυτούς...γιατί ρωτάς για τους συγκεκριμένους;

Καλά που δεν πήγες σε αυτούς. Εξασκούν επικίνδυνες πρακτικές, όχι για τα ΑΝΑ, για άλλα θέματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η N.Angel είπε:

Ναι κοριτσια εψαξα στις αναρτησεις λιγο πιο πισω κ ειπε οτι οι δυο καλοι ειναι ο Ηλιας Γατος και ο Θεμης Ματζαβινος.

Νομίζω ότι ο Θέμης Μαντζαβίνος δεν εξασκεί πλέον το επάγγελμα λόγω ηλικίας, χωρίς να ειμαι και σίγουρη. Τον έχουν σαν επιστημονικό σύμβουλο στο Ιασώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Γιατί υπάρχει ειδικός γιατρός για την ενδομητρίωση; Εγώ τόσα χρόνια που ψάχνομαι, γιατρο που να εξειδικεύεται στην ενδομητρίωση δεν βρήκα...αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάποιον ας μου πει! Όσο για τη λαπαροσκόπιση, έχω ρωτήσει μέχρι τώρα 7 γιατρούς και ήταν κάθετοι ότι αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν πρέπει με δευτερο χειρουργείο να πειράξουμε την περιοχή γιατί μπορεί να δημιουργήσουμε περισσότερες συμφήσεις!  Ca125 έχω κάνει και είναι ελαφρώς ανεβασμένη αλλά θα ειναι πάντα εφόσον έχω ενδομητρίωση! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια...

Είναι κάποιοι που λένε ότι έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Υπάρχει και κάποια ΜΚΟ για την ενδομητρίωση. Δες μήοως μπορούν να σε βοηθήσουν και από εκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η troia είπε:

Είναι κάποιοι που λένε ότι έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Υπάρχει και κάποια ΜΚΟ για την ενδομητρίωση. Δες μήοως μπορούν να σε βοηθήσουν και από εκεί. 

Συγνώμη τι είναι το ΜΚΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Ναι κοριτσια εψαξα στις αναρτησεις λιγο πιο πισω κ ειπε οτι οι δυο καλοι ειναι ο Ηλιας Γατος και ο Θεμης Ματζαβινος.

! Για Μαντζαβίνο δε ξερω.για γάτο μπορει να ειναι καλος ανθρωπος ,τι να πω..αλλα στο κεντρο που ειναι κατι δε παει καλα με το εμβρυολογικο κ χανονται εμβρυα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Οχι αλλο εννοοω εγω, οτι οταν ανοιξει η πλατφορμα και θα μπορει καποιος να επιλεξει ποιο εμβολιο θα κανει, απο τον χαμο που θα γινει για το pfizer και το moderna θα περιμενει καποιο διαστημα μεχρι να ερθει η σειρα του να εμβολιαστει...οχι για το ποτε ειναι η 2η δοση..

Αα συγγνώμη κατάλαβα λάθος. Θέλω να πιστεύω πως από δω κ πέρα βγαίνουν συνεχώς νέες παρτίδες.. Τι να πω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γνωρίζει καμία τον Αλέξανδρο Τζαφεράκο; είδα ένα άρθρο που λέει να κάνουμε κανονικά όλες το εμβόλιο είτε πρόκειται να μείνουμε έγκυος είτε είμαστε είτε θηλάζουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Κορίτσια γνωρίζει καμία τον Αλέξανδρο Τζαφεράκο; είδα ένα άρθρο που λέει να κάνουμε κανονικά όλες το εμβόλιο είτε πρόκειται να μείνουμε έγκυος είτε είμαστε είτε θηλάζουμε. 

Τι θα πει αυτος..!!! Οτι ναναι! Μην ακους..εχει καψει πολλες γυναικες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

! Για Μαντζαβίνο δε ξερω.για γάτο μπορει να ειναι καλος ανθρωπος ,τι να πω..αλλα στο κεντρο που ειναι κατι δε παει καλα με το εμβρυολογικο κ χανονται εμβρυα ..

καλημέρα!!!τι εννοεις χανονται?τα δινει αλλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Γιατί υπάρχει ειδικός γιατρός για την ενδομητρίωση; Εγώ τόσα χρόνια που ψάχνομαι, γιατρο που να εξειδικεύεται στην ενδομητρίωση δεν βρήκα...αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάποιον ας μου πει! Όσο για τη λαπαροσκόπιση, έχω ρωτήσει μέχρι τώρα 7 γιατρούς και ήταν κάθετοι ότι αν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν πρέπει με δευτερο χειρουργείο να πειράξουμε την περιοχή γιατί μπορεί να δημιουργήσουμε περισσότερες συμφήσεις!  Ca125 έχω κάνει και είναι ελαφρώς ανεβασμένη αλλά θα ειναι πάντα εφόσον έχω ενδομητρίωση! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πια...

Να ψάχνεις για χειρούργο-γυναικολόγο που ειδικεύεται σε λαπαροσκοπήσεις για ενδομητρίωση. Αν βρεις κάποιον με τέτοια εμπειρία νομίζω θα σου λύσει αρκετές απορίες. Πχ, με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό: https://endometriosis-surgery.gr/  Απλοί γυναικολόγοι, που απλά μπορούν να αναγνωρίσουν μια κύστη ενδομητρίωσης στον υπέρηχο, δεν θα βοηθήσουν. Θες κάποιον που κάνει λαπαροσκοπησεις και μπορεί να σου προσφέρει και στατιστικά στοιχεία, πόσο συχνά επανεμφανίζεται, σοβαρότητα συμφύσεων κλπ κλπ. 

Οι γιατροί είπαν να μην κάνεις χειρουργείο αν δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα, αλλά δυστυχώς πολλές φορές, ακόμα και σοβαρή μορφή ενδομητρίωσης μπορεί να μη δώσει συμπτώματα, τουλάχιστον τέτοια που να μη θεωρηθούν τα συνήθη παράπονα στη διάρκεια του κύκλου μιας γυναίκας, αλλά σίγουρα μπορούν να προκαλέσουν υπογονιμότητα. Και με 5 ήδη αποτυχημένες προσπάθειες, και το ιστορικό σου, νομίζω αξίζει το ρίσκο μια λαπαροσκόπηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η troia είπε:

Είναι κάποιοι που λένε ότι έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Υπάρχει και κάποια ΜΚΟ για την ενδομητρίωση. Δες μήοως μπορούν να σε βοηθήσουν και από εκεί. 

Συμφωνώ. Και ίσως και κάποιο γκρουπ στο FB, δεν μπορεί, θα υπάρχει κάποια ομάδα σχετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Anly είπε:

Εγώ απ' όσο ξέρω όμως η ενδομητριωση επανέρχεται γρήγορα. Ο γιατρός μου είπε από 1-3 χρόνια. Κ κάποιες φίλες μου μου είπαν ότι στην 3ετια μετά την εγκυμοσύνη είχαν ξανά. Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση τον Ιούλιο υποτίθεται θα βγάζαμε σάλπιγγα λόγω του ότι είχαμε δει υγρά κ τελικά ήταν ενδομητριωση.

Δυστυχώς έτσι είναι. Και παρόλο που συχνά λένε η εγκυμοσύνη βοηθάει, κανείς δεν εγγυάται πως δεν θα επανέλθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Anly είπε:

Δυστυχώς όχι. Είχα μια εγκυμοσύνη φυσιολογική κ στην8η εβδομάδα επαθα παλινδρόμηση λόγω συνδρόμου Τέρνερ. Κάνα μια εξωσωματική κ ενω ήταν δίδυμα δεν προχώρησε γιατί βρήκαμε υγρά στην μήτρα. Κ τώρα ήταν η δεύτερη εξωσωματική κ παλινδρόμησε στην 11η εβδομάδα. Τα πάθη του Χριστού τραβάμε για να αποκτήσουμε ένα παιδάκι

Αχ κορίτσι μου έχεις ταλαιπωρηθεί..αυτο με τα υγρά στη μήτρα πρώτη φορά το ακούω σου είπαν γιατί συνεβη? Δυστυχώς δεν έρχεται σε όλους εύκολα άλλα μόλις ηρεμήσεις να κάνεις ότι εξετάσεις σου είπαν για να βρείτε τι φταίει και να πάτε πιο σίγουροι στην επόμενη προσπάθεια. Ένας καλός έλεγχος πάντα κάπου βοηθάει κατά τη γνώμη μου. Εγώ αυτό θα κάνω. Δεν καταλαβαίνω και πολύ γιατί κάνουν περισσότερες εξετάσεις μετά από τρεις αποβολες εγώ δεν μπορούσα να διαχειριστώ ούτε καν την πρώτη.. Ο Θεός βοηθός μέρες που είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Ναι κοριτσια εψαξα στις αναρτησεις λιγο πιο πισω κ ειπε οτι οι δυο καλοι ειναι ο Ηλιας Γατος και ο Θεμης Ματζαβινος.

Καλημέρα !

Μακρυά από Γάτο!!!!!

Η χειρότερη κλινική!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Συγνώμη τι είναι το ΜΚΟ;

Μη κερδοσκοπική οργάνωση. Ψάξε κάτι που λέγεται Ελληνική Εταιρία Ενδομητρίωσης ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει και group στο fb, εκεί θα σε κατατοπίσουν οι κοπέλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Συμφωνώ. Και ίσως και κάποιο γκρουπ στο FB, δεν μπορεί, θα υπάρχει κάποια ομάδα σχετικά. 

Υπάρχει, ναι. Της είπα κι εγώ να ψάξει να τη βρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Mari84 είπε:Καλημέρα !

Μακρυά από Γάτο!!!!!

Η χειρότερη κλινική!!!

Κοριτσια εγω δεν ξερω καθολου, δεν εχω ιδεα ουτε για τον εναν ουτε για τον αλλον!   Η @Σταυρι ειχε πει οτι εμαθε απο πολυ γνωστο της οτι ειναι καλοι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια εγω δεν ξερω καθολου, δεν εχω ιδεα ουτε για τον εναν ουτε για τον αλλον!   Η @Σταυρι ειχε πει οτι εμαθε απο πολυ γνωστο της οτι ειναι καλοι..

Καλημερα!!!Θα πας και θα δεις.Δεν ειναι αναγκη επειδη τον ειδες να συνεργαστεις κι ολας.Εγω δε στηριζομαι ευκολα σε γνωμες αλλων εκτος κι αν υπαρχει ποστ που τον κραζουν 100 ατομα που λεει ο λογος.Θελω να πω οτι δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι.Αν εχει προβλημα μια κοπελα σοβαρο και δυστυχως χανει τα μωρα συνεχεια δε παει να πει οτι ολες που κανουμε εξωσωματικη θα αποβαλλουμε.Παραδοση ειναι επισης η γυναικα που δεν πετυχαινει να αλλαζει γιατρο και να της φταιει.Στη κλινικη που παω πχ ειναι ενας γιατρος ο οποιος αλλες τον κραζουν γιατι απετυχαν και η φιλη μου απεκτησε 3 παιδακια (2 διδυμακια στην πρωτη) και τον εχει θεο.Οποτε για μενα αν σου κανει θα το δεις η ιδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...