Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Κοριτσια καλησπέρα!Σας κανω μια ενημερωση για τα φαρμακα να ξερετε γιατι ψαχνω κι εγω και θελω να σας τα λεω μπας και βοηθηθει καμια.Λοιπον Ουτροτζεσταν ειχα βρει 6 τα πηρα αλλα μου ζητησε να παρω και αλλα οποτε βρηκα επειτα αλλα 3 και δυο κουτια τζιναλβεν(ιδια με ουτροτζεσταν).Βρηκα φαρμακειο με ουτροτζεσταν με μεγαλο αποθεμα οποια κοπελα θελει να μου στειλει μηνυμα να της πω που θα παει να βρει.Σε αυτο πηρα και μια οβιτρέλ,και εχει αλλες 3 οποτε αν θελει καμια οβιτρελ να μου πει.Τα ουτροτζεσταν εχουν περιπου 7 ευρω το κουτι,η οβιτρελ εχει 33 ευρω.Αρβεκαπ και σιτροτιντ δεν ειχε ελλειψη και τα βρηκα σε ολα τα φαρμακεια σχεδον οποτε για αυτα τα 2 μην αγχωνεστε.Μια ερωτηση @Apol ή οποια άλλη ξερει,τα γκοναλ τα βρισκεις ευκολα?Θα ξεκινησω περιπου τελη Μαιου διεγερση και δεν εχω την συνταγη ακομα.Επιτροπη περναω 12 Μαιου(ειχα κλεισει απο αρχες γεναρη ραντεβου)....Θα προλαβω αραγε?Σας φιλω όλες και σας στελνω αγκαλιτσες!

Καλησπερα κοριτσι μου! Γιατι λες για τα ουτρο? ειναι σε ελλειψη κι αυτα?  Gonal νομιζω βρισκεις αν παραγγειλεις σε φαρμακειο απλα ισως θελει καποιες ημερες για να σου τα φερουν οποτε υπολογισε νωριτερα απο οταν θες να ξεκινησεις. Εγω τα πηρα απο την επιτροπη την ιδια ημερα που βγηκε η εγκριτικη αποφαση παντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Kορίτσι μου εγω έκανα κανονικα προεμφυτευτικό (31 ετων τοτε - ενα χρονο πριν δηλ) ιδιωτικά για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Στην πρώτη σου προσπάθεια εκανες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η JNtina είπε:

Στην πρώτη σου προσπάθεια εκανες; 

Είχα ήδη μία εξωσωματική στο ιστορικό μου απο την οποία πήρα 3 συνεχόμενα αρνητικά και 1 βιοχημική κύηση. Δεν ισχύουν αυτα που σου ειπαν κορίτσι μου για τον προεμφυτευτικό....ψαξ το λίγο καλύτερα... εννοείται μπορείς να κανεις αν το θέλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Bonbon είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Γιατι λες για τα ουτρο? ειναι σε ελλειψη κι αυτα?  Gonal νομιζω βρισκεις αν παραγγειλεις σε φαρμακειο απλα ισως θελει καποιες ημερες για να σου τα φερουν οποτε υπολογισε νωριτερα απο οταν θες να ξεκινησεις. Εγω τα πηρα απο την επιτροπη την ιδια ημερα που βγηκε η εγκριτικη αποφαση παντως. 

Ναι δεν εχουν τελειωσει απο παντου αλλα ναι υπαρχει ελλειψη.Τι εννοεις οτι τα πηρες απο την επιτροπη την ιδια ημέρα?Εχουν στην επιτροπή και σου δίνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η peacock είπε:

Είχα ήδη μία εξωσωματική στο ιστορικό μου απο την οποία πήρα 3 συνεχόμενα αρνητικά και 1 βιοχημική κύηση. Δεν ισχύουν αυτα που σου ειπαν κορίτσι μου για τον προεμφυτευτικό....ψαξ το λίγο καλύτερα... εννοείται μπορείς να κανεις αν το θέλεις!

Έχει δίκιο η @JNtina
 Κανονικά δεν επιτρέπεται από το νομικό τμήμα γιατί λέει είχε γίνει κατάχρηση του προεμφυτευτικου για να διαλέγουν το φύλο.  Από εκεί και πέρα είναι στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε γιατρού αν θα αναλάβει εκείνος την ευθύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Έχει δίκιο η @JNtina
 Κανονικά δεν επιτρέπεται από το νομικό τμήμα γιατί λέει είχε γίνει κατάχρηση του προεμφυτευτικου για να διαλέγουν το φύλο.  Από εκεί και πέρα είναι στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε γιατρού αν θα αναλάβει εκείνος την ευθύνη.

Στο αποτελεσμα του προεμφυτευτικού δεν αναφέρει φύλο παρα μόνο αν είναι υγιή ή αν υπάρχουν ανευπλοειδίες...Το Α-Lab που είναι κέντρο γενετικής με υπεύθυνη μία απο τις πιο γνωστες γενετίστριες της Ελλάδας κανει κανονικά προεμφυτευτικό...δε νομίζω να ρίσκαρε το ονομα της ετσι απλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Είχα ήδη μία εξωσωματική στο ιστορικό μου απο την οποία πήρα 3 συνεχόμενα αρνητικά και 1 βιοχημική κύηση. Δεν ισχύουν αυτα που σου ειπαν κορίτσι μου για τον προεμφυτευτικό....ψαξ το λίγο καλύτερα... εννοείται μπορείς να κανεις αν το θέλεις!

Αρα μήπως μπόρεσες να κανεις λόγω περισσότερων αποτυχιών (πανω απο 3 δλδ) ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Αρα μήπως μπόρεσες να κανεις λόγω περισσότερων αποτυχιών (πανω απο 3 δλδ) ; 

Δε ξερω βρε κορίτσι μου τι να σου πω... είδες τι σου ειπε και η @Tokyo και εχω ακουσει και αλλες κοπελες που εκαναν χωρίς βαρύ ιστορικό. Ψαξε το λίγο...κρίμα να θελεις να το κανεις και να μένεις πίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Δε ξερω βρε κορίτσι μου τι να σου πω... είδες τι σου ειπε και η @Tokyo και εχω ακουσει και αλλες κοπελες που εκαναν χωρίς βαρύ ιστορικό. Ψαξε το λίγο...κρίμα να θελεις να το κανεις και να μένεις πίσω.

Ναι δεν αμφισβητώ αυτα που μου λέτε κορίτσια μου! Για αυτο άλλωστε γράφουμε εδω για να συγκρίνουμε εμπειριες! Απλα εμενα ηταν κάθετος ο εξωσωματικός μου οτι δεν γινεται οποτε θελουμε, οτι υπαρχει νομικό πλαίσιο! Θα του το ξαναπώ, δεν εχω τιποτα να χασω! 
Ευχαριστω!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στο αποτελεσμα του προεμφυτευτικού δεν αναφέρει φύλο παρα μόνο αν είναι υγιή ή αν υπάρχουν ανευπλοειδίες...Το Α-Lab που είναι κέντρο γενετικής με υπεύθυνη μία απο τις πιο γνωστες γενετίστριες της Ελλάδας κανει κανονικά προεμφυτευτικό...δε νομίζω να ρίσκαρε το ονομα της ετσι απλά.

Το κεντρο γενετικής σου κάνει τον προεμφυτευτικό. Απλά για να φτάσεις εκεί πρέπει να σε στείλει το κέντρο εξωσωματικης, αφού περάσουν μια διαδικασία τα έμβρυα.  Άρα το θέμα είναι αν θα σου δώσει το οκ το κέντρο εξωσωματικης για να πας. Το φύλο μπορεί να μην φαίνεται,  αλλά έχεις τη δυνατότητα να το δεις αν θέλεις, προφανώς με περισσότερες διεργασίες ή άλλου είδους προεμφυτευτικό.

Εγω μεταφέρω αυτά που μου είπε η δικηγόρος του κέντρου εξωσωματικης, η οποία η κακομοιρα τα άκουσε χωρίς να φταίει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νικολίνι είπε:

Ναι δεν εχουν τελειωσει απο παντου αλλα ναι υπαρχει ελλειψη.Τι εννοεις οτι τα πηρες απο την επιτροπη την ιδια ημέρα?Εχουν στην επιτροπή και σου δίνουν?

Τις gonal θα τις πάρεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ δωρεάν με την απόφαση της επιτροπής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι τώρα ίσχυαν αυτά που λέει η @peacock και η @TokyoΑλλα η νομοθεσία άλλαξε για τον προεμφυτευτικο και πρέπει πλέον να υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι και αιτιολογία. Δεν ξέρω ακριβώς με ποια αιτιολογία επιτρέπεται, μάλλον είναι αυτά που λέτε. 
πάντως ενώ μέχρι τώρα ξέρω πως και στο δικό μου  κέντρο γινόταν απλά η διαδικασία προεμφυτευτικού, τώρα σε φιλη μου που ήθελε να κάνει έπρεπε να εγκριθεί από την επιτροπή και μετά να προχωρήσει.. έπρεπε να συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι/προϋποθέσεις..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νικολίνι είπε:

Ναι δεν εχουν τελειωσει απο παντου αλλα ναι υπαρχει ελλειψη.Τι εννοεις οτι τα πηρες απο την επιτροπη την ιδια ημέρα?Εχουν στην επιτροπή και σου δίνουν?

Αφου περνας επιτροπη θα παρεις μια εγκριτικη αποφαση απο εκεινους την οποια την πας μετα στο φαρμακειο του ΕΟΠΠΥ μαζι με τη συνταγογραφηση απο το γιατρο σου για τα φαρμακα και παιρνεις δωρεαν τις gonal απο εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Κοριτσια καλησπέρα!Σας κανω μια ενημερωση για τα φαρμακα να ξερετε γιατι ψαχνω κι εγω και θελω να σας τα λεω μπας και βοηθηθει καμια.Λοιπον Ουτροτζεσταν ειχα βρει 6 τα πηρα αλλα μου ζητησε να παρω και αλλα οποτε βρηκα επειτα αλλα 3 και δυο κουτια τζιναλβεν(ιδια με ουτροτζεσταν).Βρηκα φαρμακειο με ουτροτζεσταν με μεγαλο αποθεμα οποια κοπελα θελει να μου στειλει μηνυμα να της πω που θα παει να βρει.Σε αυτο πηρα και μια οβιτρέλ,και εχει αλλες 3 οποτε αν θελει καμια οβιτρελ να μου πει.Τα ουτροτζεσταν εχουν περιπου 7 ευρω το κουτι,η οβιτρελ εχει 33 ευρω.Αρβεκαπ και σιτροτιντ δεν ειχε ελλειψη και τα βρηκα σε ολα τα φαρμακεια σχεδον οποτε για αυτα τα 2 μην αγχωνεστε.Μια ερωτηση @Apol ή οποια άλλη ξερει,τα γκοναλ τα βρισκεις ευκολα?Θα ξεκινησω περιπου τελη Μαιου διεγερση και δεν εχω την συνταγη ακομα.Επιτροπη περναω 12 Μαιου(ειχα κλεισει απο αρχες γεναρη ραντεβου)....Θα προλαβω αραγε?Σας φιλω όλες και σας στελνω αγκαλιτσες!

Καλησπέρα, εμένα  puregon μου έγραψε, πηρα τη συνταγή την επόμενη πήγα στο φαρμακείο του εοπυυ κ τα πήρα κατευθείαν. Εμένα η απόφαση έκανε ένα μήνα να βγει κ  για δύο μέρες δεν ξεκίνησα διέγερση τον προηγούμενο μήνα. πήρες οβιτρελ κ ουτροτζεσταν χωρίς να σου τα γράψει ο γιατρός; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Μέχρι τώρα ίσχυαν αυτά που λέει η @peacock και η @TokyoΑλλα η νομοθεσία άλλαξε για τον προεμφυτευτικο και πρέπει πλέον να υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι και αιτιολογία. Δεν ξέρω ακριβώς με ποια αιτιολογία επιτρέπεται, μάλλον είναι αυτά που λέτε. 
πάντως ενώ μέχρι τώρα ξέρω πως και στο δικό μου  κέντρο γινόταν απλά η διαδικασία προεμφυτευτικού, τώρα σε φιλη μου που ήθελε να κάνει έπρεπε να εγκριθεί από την επιτροπή και μετά να προχωρήσει.. έπρεπε να συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι/προϋποθέσεις..  

Κατάλαβα... Άρα άλλαξε, γιατί ως τώρα απαγορευόταν να δεις το φύλο όμως για θέματα υγείας δεν είχε προϋποθέσεις! Για πλάκα είχαμε πει στο γιατρό πες μας τι είναι κ μας έλεγε ότι απαγορεύεται να μάθει ακόμα κ αυτός κ δεν ήξερε καν αν καταγράφεται. Οπότε σε αυτό το θέμα δεν άλλαξε κάτι. 

Προσωπικά θεωρώ βλακεια την αλλαγή... Γιατί δλδ να μην μπορείς να κάνεις ένα έλεγχο να ξέρεις που είσαι; τι να πω... Οπότε @JNtina προφανώς έχασα τις εξελίξεις κ φαντάσου τα έκανα πέρυσι δλδ η αλλαγή πρέπει να είναι πρόσφατη. Πάντως να πω ότι το "συνιστάται" σε όσους έχουν 3 αποβολές δε σημαίνει ότι απαγορεύεται στους υπόλοιπους. Προφανώς όμως έχει κ άλλες διατάξεις. Κρίμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.. Την επόμενη εβδομάδα περιμένω περίοδο και ξεκινάω διέγερση θα πάω δύο τρεις μέρες πριν για υπέρηχο κ να μου πει πως θα ξεκινήσουμε.. Όλο αυτό το διάστημα το άγχος μου ήταν πολύ μεγάλο κάθε μήνα μου ερχόταν περίοδος κ εγώ απογοητευόμουν μετά βρήκαμε ποιο είναι το πρόβλημα, ολιγοσπερμία.. Όποτε υπήρξε κάποιος καθησυχασμός λόγω του ότι βρέθηκε ποιο είναι το πρόβλημα μας... Μετά αγχώθηκα πάλι με το τρέξιμο για την επιτροπή, εν τέλει βγήκε η απόφαση θετική και ησυχάσαμε  πήρα τα φάρμακα αγχώθηκα ξανά πολύ και τώρα που σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω νιώθω πολύ άνετη , θέλω όσο τίποτα στον κόσμο να πετύχει η πρώτη μας προσπάθεια.. Νομίζω πως νιώθω τόσο "κουλ" επειδή είναι άμυνα του μυαλού μάλλον.... 

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα ακριβώς όμως και έχουμε και το ίδιο πρόβλημα.

Περενω περίοδο γύρω στις 7 μαϊου έχω πάρει τα φαρμακα και περιμένω... ανυπομονώ, και θέλω πολύ να πετύχει!!

Εύχομαι καλή επιτυχία κοπέλα μου!!! 

Θα έχουμε χοριακη λογικά πάνω κάτω τις ίδιες μέρες...😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κατάλαβα... Άρα άλλαξε, γιατί ως τώρα απαγορευόταν να δεις το φύλο όμως για θέματα υγείας δεν είχε προϋποθέσεις! Για πλάκα είχαμε πει στο γιατρό πες μας τι είναι κ μας έλεγε ότι απαγορεύεται να μάθει ακόμα κ αυτός κ δεν ήξερε καν αν καταγράφεται. Οπότε σε αυτό το θέμα δεν άλλαξε κάτι. 

Προσωπικά θεωρώ βλακεια την αλλαγή... Γιατί δλδ να μην μπορείς να κάνεις ένα έλεγχο να ξέρεις που είσαι; τι να πω... Οπότε @JNtina προφανώς έχασα τις εξελίξεις κ φαντάσου τα έκανα πέρυσι δλδ η αλλαγή πρέπει να είναι πρόσφατη. Πάντως να πω ότι το "συνιστάται" σε όσους έχουν 3 αποβολές δε σημαίνει ότι απαγορεύεται στους υπόλοιπους. Προφανώς όμως έχει κ άλλες διατάξεις. Κρίμα... 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Μέχρι τώρα ίσχυαν αυτά που λέει η @peacock και η @TokyoΑλλα η νομοθεσία άλλαξε για τον προεμφυτευτικο και πρέπει πλέον να υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι και αιτιολογία. Δεν ξέρω ακριβώς με ποια αιτιολογία επιτρέπεται, μάλλον είναι αυτά που λέτε. 
πάντως ενώ μέχρι τώρα ξέρω πως και στο δικό μου  κέντρο γινόταν απλά η διαδικασία προεμφυτευτικού, τώρα σε φιλη μου που ήθελε να κάνει έπρεπε να εγκριθεί από την επιτροπή και μετά να προχωρήσει.. έπρεπε να συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι/προϋποθέσεις..  

Προφανως τον τελευταιο καιρο θα άλλαξε και εγινε με πιο αυστηρές παραμέτρους!! Ευχαριστω για την πληροφορία @Lisaki 80,να εισαι καλα! 🙂

Θα μου εκανε πραγματικα εντύπωση το αντίθετο γιατι οπως σας ειπα τον ειδα κάθετο τον εξωσωματικό οποτε ειδα οτι δεν με παίρνει να το διεκδικήσω. 
 

@Tokyo οντως κριμα γιατι αν θελω να κανω τον έλεγχο πρεπει να περιμενω να εχω τρεις αποτυχίες;; Ελπιζω να μη χρειαστεί!! 
 

Ευχαριστω κορίτσια!!! Ευχαριστω πολυ!! 🤩 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η JNtina είπε:

 

Προφανως τον τελευταιο καιρο θα άλλαξε και εγινε με πιο αυστηρές παραμέτρους!! Ευχαριστω για την πληροφορία @Lisaki 80,να εισαι καλα! 🙂

Θα μου εκανε πραγματικα εντύπωση το αντίθετο γιατι οπως σας ειπα τον ειδα κάθετο τον εξωσωματικό οποτε ειδα οτι δεν με παίρνει να το διεκδικήσω. 
 

@Tokyo οντως κριμα γιατι αν θελω να κανω τον έλεγχο πρεπει να περιμενω να εχω τρεις αποτυχίες;; Ελπιζω να μη χρειαστεί!! 
 

Ευχαριστω κορίτσια!!! Ευχαριστω πολυ!! 🤩 

@Tokyo να χαιρεσαι το παιδακι σου!!! 🙂🙂🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nansi είπε:

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα ακριβώς όμως και έχουμε και το ίδιο πρόβλημα.

Περενω περίοδο γύρω στις 7 μαϊου έχω πάρει τα φαρμακα και περιμένω... ανυπομονώ, και θέλω πολύ να πετύχει!!

Εύχομαι καλή επιτυχία κοπέλα μου!!! 

Θα έχουμε χοριακη λογικά πάνω κάτω τις ίδιες μέρες...😍

Μήπως είσαι και στη Θεσσαλονίκη;;  μακάρι να Έχουμε να πούμε κ τα ευχάριστα νέα μας με διαφορά λίγων ημερών!!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου μολις πηρα τις εξετασεις θρομβοφιλιας, η ομοκυστεινη μου ηταν 18,4 με οριο το 15, σημειωτεον οτι επαιρνα φολικο οξυ (λογω μεταλλαξης mthfr) κ μαλιστα ηταν πανω απο 20, υψηλο δλδ κ η πρωτεινη C 140 με οριο το 140 κ η πρωτεινη S 121 με οριο το 130. Αυριο θα μιλησω με την αιματολογο να δω τι θα μου πει...σας εχει τυχει κατι τετοιο? Δεν ειναι οριακα ψηλες οι τιμες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια μου μολις πηρα τις εξετασεις θρομβοφιλιας, η ομοκυστεινη μου ηταν 18,4 με οριο το 15, σημειωτεον οτι επαιρνα φολικο οξυ (λογω μεταλλαξης mthfr) κ μαλιστα ηταν πανω απο 20, υψηλο δλδ κ η πρωτεινη C 140 με οριο το 140 κ η πρωτεινη S 121 με οριο το 130. Αυριο θα μιλησω με την αιματολογο να δω τι θα μου πει...σας εχει τυχει κατι τετοιο? Δεν ειναι οριακα ψηλες οι τιμες?

Νομιζω μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου,αλλά θα σου πει και η γιατρος σου καλυτερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η N.Angel είπε:

@Apol @Nansi Με το καλο κοριτσια να ξεκινησετε κ συντομα να μας πειτε τα ευχαριστα!!

Ευχαριστούμε πολύ!!! Όλες μας αργά ή γρήγορα να έχουμε ευχάριστα νέα!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...