Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις On 18/4/2021 at 4:55 ΜΜ, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια κι εγώ τα cyclacur τα βρήκα στην Κύπρο. Αν έχετε κάποιον γνωστό εκεί πείτε του να ρωτήσει μήπως βρει. Αλλιώς σίγουρα οι γιατροί θα προτείνουν εναλλακτικές.

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα αν το έχει ψάξει καμία... Τα prezolon στο πρώτο 3μηνο της κύησης είναι ασφαλή για το έμβρυο;; Στην επόμενη εμβρυομεταφορά μου κατεψυγμένων εμβρύων που μαλλον θα ειναι τον Ιούνιο ο γιατρός μου ανέφερε ότι είναι πιθανό να τα πάρω. Έχω διάβασει κάποια πράγματα μέσα στο φόρουμ για προβλήματα ανάπτυξης σε μωρά των οποίων οι μητέρες έπαιρναν κορτιζόνη στην αρχή της κύησης και έχω αγχωθεί... Τι γνωρίζετε σε σχέση με αυτό; 

Επίσης, το διάστημα πριν την εμβρυομεταφορά τι παίρνετε από βιταμίνες/συμπληρώματα; Εγώ παίρνω βιταμίνη D και filicine, και λεβοθυροξίνη για να ρίξω την TSH. Πιστεύετε ότι βοηθάει κάποιο επιπλέον συμπλήρωμα; Πχ Ω3, Β12;

Στην δική μου περίπτωση ένα μήνα πριν μου έδωσε glucophage γιατί είμαι στα όρια όπως μου είπε και μου είπε επίσης να πάρω συμπληρώματα inofert ...καλή επιτυχία εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια να κάνω μια ερώτηση στις κοπέλες που παίρνουν τα glucophage, σας πονούσε το στομάχι σάς?

Εμένα μου τα σύστησε ο γιατρος μου γιατί είμαι στα όριο όπως είπε και για μια εβδομάδα έπαιρνα μισό μεσημέρι μισό βράδυ (για να συνηθίζω) και μετά το μισό έγινε ολόκληρο... Τα παίρνω περίπου 10 μέρες τώρα και νιώθω το στομάχι μου να με πονάει μόνο σήμερα είμαι καλά....

Επίσης για τις κοπέλες που ρωτούσαν για καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνη, όταν πήγα στον εξωσωματικο μου έδωσε να κάνω προγεννητικό έλεγχο μαζί με τις εξετάσεις που θα έκανα για την επιτροπή, μέσα στον προγεννητικό ήταν και σάκχαρο ινσουλίνη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Καλησπέρα, εγω πήρα τα φάρμακα για πρώτη προσπάθεια έχοντας την απόφαση μια χοριακη κι ταυτοτητα, για δεύτερη φορά νομίζω πως θα χρειαστείς από το κέντρο ότι δεν πέτυχες εγκυμοσύνη. Έτσι έχω διαβάσει. Πάρε όμως στο κέντρο που είσαι κ θα σε κατευθύνουν 

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση... Θα πάω την Δευτέρα να κάνω τα προχειρουργικα και θα ρωτήσω.. Πιο πολύ ήθελα να δω αν χρειάζεται η απόφαση από το άλλο κέντρο για να πάω να το πάρω να τελειώνω από την χαρτουρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να κάνω μια ερώτηση στις κοπέλες που παίρνουν τα glucophage, σας πονούσε το στομάχι σάς?

Εμένα μου τα σύστησε ο γιατρος μου γιατί είμαι στα όριο όπως είπε και για μια εβδομάδα έπαιρνα μισό μεσημέρι μισό βράδυ (για να συνηθίζω) και μετά το μισό έγινε ολόκληρο... Τα παίρνω περίπου 10 μέρες τώρα και νιώθω το στομάχι μου να με πονάει μόνο σήμερα είμαι καλά....

Επίσης για τις κοπέλες που ρωτούσαν για καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνη, όταν πήγα στον εξωσωματικο μου έδωσε να κάνω προγεννητικό έλεγχο μαζί με τις εξετάσεις που θα έκανα για την επιτροπή, μέσα στον προγεννητικό ήταν και σάκχαρο ινσουλίνη.. 

Καλησπέρα κορίτσι μου., εγώ παίρνω σχεδόν μήνα. Ξεκίνησα μισό για 3 μέρες μετά μισό και μισό για άλλες 3 μετά 1 και μισό και μετά παίρνω 1 πρωί ένα βράδυ.. Πόναγε πάρα πολύ κάποιες φορές έκανα εμετό και κάποιες ήθελα να πηγαίνω τουαλέτα τώρα τα συνήθισε ο οργανισμός μου και δεν έχω τόσες ενοχλήσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου., εγώ παίρνω σχεδόν μήνα. Ξεκίνησα μισό για 3 μέρες μετά μισό και μισό για άλλες 3 μετά 1 και μισό και μετά παίρνω 1 πρωί ένα βράδυ.. Πόναγε πάρα πολύ κάποιες φορές έκανα εμετό και κάποιες ήθελα να πηγαίνω τουαλέτα τώρα τα συνήθισε ο οργανισμός μου και δεν έχω τόσες ενοχλήσεις..

Έτσι κ εγώ κοπέλα μου πόνο, να ανακατευομαι, και απίστευτο φούσκωμα... Κάποια στιγμή απελπιστικά είπα αν είμαι από τώρα έτσι πως θα αντέξει ο οργανισμός μου τα φάρμακα της εξωσωματικής.. άσε τι πέρασα...σήμερα δεν με έχει πονέσει το στόμαχι μου ακόμα...βέβαια τρώω πολλά φρούτα περιορισα τους καφέδες και έκοψα και τα γαλακτοκομικά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση... Θα πάω την Δευτέρα να κάνω τα προχειρουργικα και θα ρωτήσω.. Πιο πολύ ήθελα να δω αν χρειάζεται η απόφαση από το άλλο κέντρο για να πάω να το πάρω να τελειώνω από την χαρτουρα. 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν χρειάζονται όλα τα διακαιολογητικα της πρώτης φοράς.., οπότε θα τρέξεις πολύ λιγότερο ευτυχώς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου., εγώ παίρνω σχεδόν μήνα. Ξεκίνησα μισό για 3 μέρες μετά μισό και μισό για άλλες 3 μετά 1 και μισό και μετά παίρνω 1 πρωί ένα βράδυ.. Πόναγε πάρα πολύ κάποιες φορές έκανα εμετό και κάποιες ήθελα να πηγαίνω τουαλέτα τώρα τα συνήθισε ο οργανισμός μου και δεν έχω τόσες ενοχλήσεις..

Καλησπέρα, εμένα μου έδωσε άλλο χαπάκι το glucofree 850 mg, για την αντίσταση στην ινσουλίνη, όμως μου το κάνει σταδιακά την δόση ανά 8 μέρες περίπου, μέχρι να φτάσω τα 2 χαπάκια την ημέρα. Εγώ το χω ξεκινήσει 20 μέρες περίπου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2021 at 7:04 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Αν ειναι πειραγμενη η καμπυλη σακχαρου τοτε δινουνε.γενικως τα θεωρούνε ακινδυνα κ λενε οτι φτιαχνουν τη ποιοτητα των ωαριων..τελευταια τα δινουν πολυ συχνα .εγω δε πηρα παντως ..γιατι να φορτωνόμουν ενα χαπι ενω δεν υπηρχε λογος..;να μας πει η @Nansi για ποιο λογο της εδωσε; Παντως δεν ειναι η ειδικοτητα του εξωσωματικου να δινει..ο ενδοκρινολογος τα ρυθμιζει αυτη η αληθεια ειναι..τωρα το πρόσεξα..

Εμένα πάντως μου έδωσε glucofree αντί για glucophage (γιατί μου προκαλούσε φούσκωμα και τάση για εμετό το glucophage), γιατί βρήκε υψηλές τις τιμές στην καμπύλη ινσουλίνης. Η καμπύλη ζαχάρου μου βγήκε κανονική. Μου είπε ότι βελτιώνει την ποιότητα των ωαρίων και μου έδωσε θεραπεία παράλληλα για τον θυρεοειδή λόγω αποτυχημένης εξωσωματικής, όπου τον βρήκε 2.53 αμέσως μετά την αποτυχία και είπε ότι σε περιπτώσεις εξωσωματικής πρέπει να είναι κάτω του 2.50 (πριν την εξωσωματική ήταν 1.64, οπότε παρα-ανεβήκε στην προσπάθεια του ο οργανισμός μου να κάνει την εμφύτευση) . Και συμπλήρωσε η ενδοκρινολόγος να μου λέει ότι "κάνε την θεραπεία που σου λέω, χάσε και 3-4 κιλά και μπορεί να μείνεις φυσιολογικά έγκυος, το έχω δει να συμβαίνει, ο ρόλος μου σαν γιατρός είναι να διορθώνω κάποια πράγματα με αυτά τα φάρμακα".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν καλησπέρα σας κορίτσια μου έχω μια απορία σήμερα έκανα υπέρηχο κάτω κοιλίας, και δεν είδε την μια ωοθήκη πέρυσι τέτοιο καιρό έκανα αφαίρεση τις μιας σαλπιγγας και από την ίδια πλευρά δεν είδε ποτέ την ωοθήκη 🤔το εκνευριστικό είναι ότι πήρα την γυναικολόγο μου (για άλλη μία φορά μίλησα με την γραμματέα της)και μου είπε να μην ανησυχώ ότι για την επιτροπή χρειάζεται μόνο και δεν το κάναμε για διερεύνηση προβλήματος εγώ όμως προβληματίζομαι και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Λοιπόν καλησπέρα σας κορίτσια μου έχω μια απορία σήμερα έκανα υπέρηχο κάτω κοιλίας, και δεν είδε την μια ωοθήκη πέρυσι τέτοιο καιρό έκανα αφαίρεση τις μιας σαλπιγγας και από την ίδια πλευρά δεν είδε ποτέ την ωοθήκη 🤔το εκνευριστικό είναι ότι πήρα την γυναικολόγο μου (για άλλη μία φορά μίλησα με την γραμματέα της)και μου είπε να μην ανησυχώ ότι για την επιτροπή χρειάζεται μόνο και δεν το κάναμε για διερεύνηση προβλήματος εγώ όμως προβληματίζομαι και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο 

Τι εννοεις δεν ειδε ωοθηκη? Αλλο η αφαιρεση σαλπιγγας, την ωοθηκη γιατι να μην την δει? Μηοως απλα δεν φαινοταν στον υπερηχο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Litsadi είπε:

Λοιπόν καλησπέρα σας κορίτσια μου έχω μια απορία σήμερα έκανα υπέρηχο κάτω κοιλίας, και δεν είδε την μια ωοθήκη πέρυσι τέτοιο καιρό έκανα αφαίρεση τις μιας σαλπιγγας και από την ίδια πλευρά δεν είδε ποτέ την ωοθήκη 🤔το εκνευριστικό είναι ότι πήρα την γυναικολόγο μου (για άλλη μία φορά μίλησα με την γραμματέα της)και μου είπε να μην ανησυχώ ότι για την επιτροπή χρειάζεται μόνο και δεν το κάναμε για διερεύνηση προβλήματος εγώ όμως προβληματίζομαι και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο 

Αυριο αν μπορεις ξανακάνε έναν σοβαρό υπέρηχο σε έναν σοβαρό ακτινολόγο.Και επειδή ειναι σοβαρό όταν έχεις αφαιρέσει τη μία σάλπιγγα τράβα βρές εναν σοβαρό γιατρό.Όλα να πάνε καλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Αυριο αν μπορεις ξανακάνε έναν σοβαρό υπέρηχο σε έναν σοβαρό ακτινολόγο.Και επειδή ειναι σοβαρό όταν έχεις αφαιρέσει τη μία σάλπιγγα τράβα βρές εναν σοβαρό γιατρό.Όλα να πάνε καλά!!!!

Θα παρω να μάθω πόσο κοστίζει και αναλόγως ή θα πάω στον γυναικολόγο να κάνω κολπικό υπέρηχο..με παραπεμπτικο ήταν μόνο 2€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Θα παρω να μάθω πόσο κοστίζει και αναλόγως ή θα πάω στον γυναικολόγο να κάνω κολπικό υπέρηχο..με παραπεμπτικο ήταν μόνο 2€

20-30 ευρω ειναι περιπου.Αν θες για Αθηνα πες μου να σου στειλω ΠΜ για γυναικολογο που εχει αδεια ΚΕΣΥ και βγαζει για επιτροπη κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Λοιπόν καλησπέρα σας κορίτσια μου έχω μια απορία σήμερα έκανα υπέρηχο κάτω κοιλίας, και δεν είδε την μια ωοθήκη πέρυσι τέτοιο καιρό έκανα αφαίρεση τις μιας σαλπιγγας και από την ίδια πλευρά δεν είδε ποτέ την ωοθήκη 🤔το εκνευριστικό είναι ότι πήρα την γυναικολόγο μου (για άλλη μία φορά μίλησα με την γραμματέα της)και μου είπε να μην ανησυχώ ότι για την επιτροπή χρειάζεται μόνο και δεν το κάναμε για διερεύνηση προβλήματος εγώ όμως προβληματίζομαι και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο 

Δεν την έψαξε κ πολύ απ´ ότι φαίνεται... Δεν προβληματίστηκε ο γιατρός που δεν την έβλεπε; Γροθιές κάτω από τον ποπό σε έβαλε να κάνεις; Μου έχει τύχει κ εμένα σε υπέρηχο κ με αυτό τον τρόπο την βρήκαμε... Γιατί να εξαφανίστηκε δύσκολα...🧐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Δεν την έψαξε κ πολύ απ´ ότι φαίνεται... Δεν προβληματίστηκε ο γιατρός που δεν την έβλεπε; Γροθιές κάτω από τον ποπό σε έβαλε να κάνεις; Μου έχει τύχει κ εμένα σε υπέρηχο κ με αυτό τον τρόπο την βρήκαμε... Γιατί να εξαφανίστηκε δύσκολα...🧐

Όχι δεν με έβαλε σε άλλη θέση προσπάθησε αρκετή ώρα όμως λες να ήταν άσχετος;ναι ήταν αρκετά παράξενο αλλά με ρώτησε αν με είχε ενημερώσει ο γιατρός μου σε προηγούμενο υπέρηχο αν διαπίστωσε διαφορά στην ωοθηκη με παρότρυνε να μιλήσω με την γυναικολόγο μου, αλλά και αυτή η @$#@$... είπε ότι δεν χρειάζεται να το ψάξω και μας κάνει για την επιτροπή εξωσωματικής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νικολίνι είπε:

20-30 ευρω ειναι περιπου.Αν θες για Αθηνα πες μου να σου στειλω ΠΜ για γυναικολογο που εχει αδεια ΚΕΣΥ και βγαζει για επιτροπη κτλ.

Θεσσαλονίκη είμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Λοιπόν καλησπέρα σας κορίτσια μου έχω μια απορία σήμερα έκανα υπέρηχο κάτω κοιλίας, και δεν είδε την μια ωοθήκη πέρυσι τέτοιο καιρό έκανα αφαίρεση τις μιας σαλπιγγας και από την ίδια πλευρά δεν είδε ποτέ την ωοθήκη 🤔το εκνευριστικό είναι ότι πήρα την γυναικολόγο μου (για άλλη μία φορά μίλησα με την γραμματέα της)και μου είπε να μην ανησυχώ ότι για την επιτροπή χρειάζεται μόνο και δεν το κάναμε για διερεύνηση προβλήματος εγώ όμως προβληματίζομαι και σκέφτομαι να πάω να κάνω έναν υπέρηχο 

Κορίτσι καλημέρα! Εννοείται να πας να κάνεις ένα σωστό υπέρηχο. Μην το σκέφτεσαι! Όπως δεν είδε την μία ωοθήκη μήπως δεν βλέπει κ άλλα που θα έπρεπε; Αναρωτιέμαι εγώ! Να πας κ αλλού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η kookoo82 είπε:

Καλησπέρα, εμένα μου έδωσε άλλο χαπάκι το glucofree 850 mg, για την αντίσταση στην ινσουλίνη, όμως μου το κάνει σταδιακά την δόση ανά 8 μέρες περίπου, μέχρι να φτάσω τα 2 χαπάκια την ημέρα. Εγώ το χω ξεκινήσει 20 μέρες περίπου..

Αυτά παίρνω κι εγώ .. Κάθε μέρα 1 μισή ώρα πριν το φαγητό .. Εγώ είχα λίγο τσιμπημένη την δεύτερη τιμή στην μέτρηση. Βοηθάνε και στην ποιότητα από οτι μου είπε ο γιατρός μου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Μου έστειλαν μήνυμα σήμερα να εμβολιαστω (1η δόση τον Μάιο και 2η δόση τέλος Ιουλίου)

Λογικά είναι της astrazeneca για να καθυστερεί τοσο η δευτερη δόση. Σκέφτομαι να το κάνω,  αφού λόγω της αγωγής που κάνω δεν μπορώ να ξεκινήσω προσπάθεια πριν τον Αύγουστο, Σεπτέμβρη.

Ο γιατρός μου είχε πει να κάνω της Οξφόρδης,  δηλαδή το astrazeneca,  γιατί λέει αυτό είναι το κλασικό εμβόλιο που σου βάζουν μέσα τον ιό και όχι τα άλλα που επεμβαίνουν στο rna.

Εσεις τι λέτε? Έχω λιγάκι αγχωθεί με αυτό το θέμα γιατί φοβάμαι ότι σε λίγο θα το κάνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο υποχρεωτικο. Οπότε λέω καλύτερα να το κάνω τώρα που απέχω από τις προσπάθειες,  παρά αργότερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Μου έστειλαν μήνυμα σήμερα να εμβολιαστω (1η δόση τον Μάιο και 2η δόση τέλος Ιουλίου)

Λογικά είναι της astrazeneca για να καθυστερεί τοσο η δευτερη δόση. Σκέφτομαι να το κάνω,  αφού λόγω της αγωγής που κάνω δεν μπορώ να ξεκινήσω προσπάθεια πριν τον Αύγουστο, Σεπτέμβρη.

Ο γιατρός μου είχε πει να κάνω της Οξφόρδης,  δηλαδή το astrazeneca,  γιατί λέει αυτό είναι το κλασικό εμβόλιο που σου βάζουν μέσα τον ιό και όχι τα άλλα που επεμβαίνουν στο rna.

Εσεις τι λέτε? Έχω λιγάκι αγχωθεί με αυτό το θέμα γιατί φοβάμαι ότι σε λίγο θα το κάνουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο υποχρεωτικο. Οπότε λέω καλύτερα να το κάνω τώρα που απέχω από τις προσπάθειες,  παρά αργότερα

Καλημέρα κορίτσι! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεδομένου ότι θα αργήσει η επόμενή σου προσπάθεια μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να το κάνεις. Μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει! Επίσης διάβασα πως το εμβόλιο της astrazeneca είναι αυτό που καλύπτει κ το μεγαλύτερο ποσοστό ανοσίας. Με την δεύτερη δόση φτάνει το 100%. Έτσι τουλάχιστον λένε ... Με το καλό εάν όντως το αποφασίσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημερα!!! Τι κανετε; 
Με το καλο ξεκινάω κι εγω παλι τον Μάιο! Εχω αγχωθεί βεβαια με το αποτελέσματα του καρυοτυπου και τη γενετική ανωμαλία που βρέθηκε και φοβαμαι για την επόμενη αν θα πανε  ολα καλα! Ειχε καμια κοπελα παρόμοια εμπειρία και να ειχε θετικό αποτέλεσμα την επόμενη φορα;; Ευχαριστω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Κορίτσια καλημερα!!! Τι κανετε; 
Με το καλο ξεκινάω κι εγω παλι τον Μάιο! Εχω αγχωθεί βεβαια με το αποτελέσματα του καρυοτυπου και τη γενετική ανωμαλία που βρέθηκε και φοβαμαι για την επόμενη αν θα πανε  ολα καλα! Ειχε καμια κοπελα παρόμοια εμπειρία και να ειχε θετικό αποτέλεσμα την επόμενη φορα;; Ευχαριστω! 

Καλημέρα! Μπράβο! Με το καλό! Ο γιατρός σου τι λέει; Αν δεν κάνω λάθος θα στείλεις για προεμφυτευτικό αυτή τη φορά; Καλά θυμάμαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. .. Έχει κάνει κάποια pgd για το στίγμα; θα ξεκινήσω ξανά προσπάθειες και φοβάμαι να μπω πάλι στην διαδικασία για pgd  γιατί δεν είχαμε διάγνωση και κατά στράφηκαν αρκετά έμβρυα λιγω ότι έγιναν την 3η μέρα.. Λέτε να έχω τα ίδια πάλι κι με τις βλαστοκύστες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα! Μπράβο! Με το καλό! Ο γιατρός σου τι λέει; Αν δεν κάνω λάθος θα στείλεις για προεμφυτευτικό αυτή τη φορά; Καλά θυμάμαι;

Πολυ σωστα θυμασαι! Δε θα κανω ομως γιατι δε μπορω νομικά (2 αποβολες και ηλικία). Οποτε θα παω παλι με οδηγό μονο τη τυχη... 

Λόγω ανωμαλίας φταίνε τα ωάρια μου για αυτο αναρωτιέμαι αν τα κατέφερε καποια κοπελα και πήγαν ολα καλα... φοβαμαι μήπως εχω τα ιδια ξανά και ξανά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Πολυ σωστα θυμασαι! Δε θα κανω ομως γιατι δε μπορω νομικά (2 αποβολες και ηλικία). Οποτε θα παω παλι με οδηγό μονο τη τυχη... 

Λόγω ανωμαλίας φταίνε τα ωάρια μου για αυτο αναρωτιέμαι αν τα κατέφερε καποια κοπελα και πήγαν ολα καλα... φοβαμαι μήπως εχω τα ιδια ξανά και ξανά... 

Τι εννοείς δε μπορείς νομικά?να κάνεις προεμφυτευτικό?πρωτη φορά το ακούω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...