Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Begonia είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ που μου δώσατε κάποιες ιδέες.

Έχουμε ήδη καταψύξει αλλά επειδή είναι λίγα σε ποσότητα δεν είναι βέβαιο ότι στην απόψυξη θα μας μείνει κάτι.

Nia2021  ήθελα να σε ρωτήσω όταν λές τους έσπασες τα νεύρα που πήρες τηλέφωνο?

Εγώ κάλεσα εκεί που πήρα για να κλείσω ραντεβού για να ρωτήσω πότε θα έχω τα αποτελέσματα και απότι κατάλαβα από εκεί τα στέλνουνε τα χαρτιά στους γιατρούς της επιτροπής στο Ιπποκράτειο εδώ στην Θεσσαλονίκη άρα πως μπορώ να μιλήσω άμεσα με την επιτροπή?

Για Θεσσαλονίκη δεν ξέρω ίσως οι άλλες κοπέλες να σε βοηθήσουν πιο πολύ....αλλά εγώ Λάρισα που έκανα αίτημα αρχές Οκτωβρίου μου έδωσαν την έγκριση αρχές Νοεμβρίου ύστερα από τηλ μέρα παρά μέρα στην υπάλληλο που δεν έδινε και πολύ σημασία....τότε μου είχε πει όμως ότι λόγω καραντίνας ότι η επιτροπή εξετάζει το φάκελο χωρίς την παρουσία σου οπότε είναι πιο εύκολο για αυτούς.....με την επιτροπή δεν μπορείς να μιλήσεις άμεσα προσπάθησα και εγώ....σε καταλαβαίνω πως νιώθεις....ελπιζω να πάνε όλα καλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσια....@Nefelilap ούτε το πρωινό σου δεν ετοίμαζες;εγώ τωρα είμαι μόνη στο σπίτι, εντάξει φαγητό κλπ τίποτα δεν κάνω....επίσης να ρωτήσω και εγώ κάτι;;;οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά είναι φυσιολογικοί και τα υγρά;;;

Μπορεις και να μαγειρέψεις.απλα μη σηκώνεις βαρος της κατσαρολας πχ.εγω προσεχα πολυ κυριως για ψυχολογικους ρόλους .κατα τα αλλα μεσα σε 3 μερες γινεται η εμφυτευση με βλαστοκυστες οποτε αν πιαστει το εμβρυακι δε παει πουθενα και να χτυπιέσαι  χαχα :-) ναι φυσιολογικα ειναι ολα μην ανησυχεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η mia2020 είπε:

@Nia2021 καλή επιτυχία σου εύχομαι!! να είναι τυχερή η εμβρυομεταφορά σου και σύντομα να μας πεις τα καλά νεά!! 🤞🤞🤞

@Nefeliap και @Kukki σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Είδα σήμερα το γιατρό και μου είπε ότι τον προβλημάτισε πολύ η δεύτερη αρνητική χοριακή και πρέπει να το ψάξουμε περαιτέρω πριν προχωρήσουμε στην 3η ετ. Μπορεί βέβαια να ήταν και τύχη, συν έβαζα μόνο 1 έμβρυο κάθε φορά. Αλλά αθροιστικά η πιθανότητα για θετικό αποτέλεσμα ήταν μέχρι τώρα πάνω από 70%. Μου είπε πλέον να κάνω υστεροσκόπηση, καρυοτυπο ζευγους, ανοσολογικό ελεγχο, ελεγχο θρομβοφιλίας και μοριακό θρομβοφιλίας. Από αύριο θα ψάξω αν μπορώ να κάνω κάποια από αυτά σε δημόσια νοσοκομεία για να μειώσω λίγο το κόστος. Πιστεύετε ότι χρειάζεται κάτι άλλο; 

Ενδιαφέρον αυτό το έρα τεστ... Η δειγματοληψία γίνεται κατά την υστεροσκόπηση ή είναι κάποια ανεξάρτητη εξέταση; 

@Begonia προσπάθησε να επιμείνεις και να τους πεις ότι έχεις ήδη κάνει τον προγραμματισμό σου με βάση τους χρόνους που σας υπέδειξαν, έχετε ήδη ξεκινήσει θεραπείες και σας δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα. Κάνε ό,τι μπορείς για να τους πιέσεις. Κι αν δεν τα καταφέρεις μη φρικάρεις - μίλα με το γιατρό σου και θα σας πει πώς να το διαχειριστείτε. Σίγουρα θα σας βρει λύση.

Για τη θρομβοφιλία και τον ανοσολογικό έλεγχο, 1/2 ανοίγουν τα ραντεβού στο τμ. καθ΄έξιν αποβολών του Έλενα όπου όλες οι εξετάσεις είναι δωρεάν. Διαφορετικά είναι αρκετά ακριβές. Θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια μόλις ανοίξουν (καλύτερα κάνε το από το 1535.gr) γιατί θα είναι μόνο 8 και θα εξαντληθούν αμέσως! Για καρυότυπο ρώτα στο Χωρέμειο και στο Κέντρο Υγείας Παιδιού στο Παίδων Αγ. Σοφία. Υστεροσκόπηση μπορείς να κάνεις επίσης σε δημόσια νοσοκομεία, αλλά πρέπει να βρεις γιατρό...

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι: Έτσι απλά σου είπε να κάνεις έλεγχο για θρομβοφιλία και ανοσολογικό; Πες ότι δεν σε ένοιαζαν τα χρήματα και πήγαινες στη βιοιατρική π.χ. και τους έλεγες αυτό, θα σου έλεγαν ότι πρέπει να γίνεις πιο σαφής...Μα ούτε κι αυτός αν είναι γυναικολόγος τα ξέρει αυτά. Η σωστή προσέγγιση, κατά τη γνώμη μου, είναι να σου έλεγε να πας σε εξειδικευμένο αιματολόγο/ανοσολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Για τη θρομβοφιλία και τον ανοσολογικό έλεγχο, 1/2 ανοίγουν τα ραντεβού στο τμ. καθ΄έξιν αποβολών του Έλενα όπου όλες οι εξετάσεις είναι δωρεάν. Διαφορετικά είναι αρκετά ακριβές. Θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια μόλις ανοίξουν (καλύτερα κάνε το από το 1535.gr) γιατί θα είναι μόνο 8 και θα εξαντληθούν αμέσως! Για καρυότυπο ρώτα στο Χωρέμειο και στο Κέντρο Υγείας Παιδιού στο Παίδων Αγ. Σοφία. Υστεροσκόπηση μπορείς να κάνεις επίσης σε δημόσια νοσοκομεία, αλλά πρέπει να βρεις γιατρό...

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι: Έτσι απλά σου είπε να κάνεις έλεγχο για θρομβοφιλία και ανοσολογικό; Πες ότι δεν σε ένοιαζαν τα χρήματα και πήγαινες στη βιοιατρική π.χ. και τους έλεγες αυτό, θα σου έλεγαν ότι πρέπει να γίνεις πιο σαφής...Μα ούτε κι αυτός αν είναι γυναικολόγος τα ξέρει αυτά. Η σωστή προσέγγιση, κατά τη γνώμη μου, είναι να σου έλεγε να πας σε εξειδικευμένο αιματολόγο/ανοσολόγο.

Καλημέρα κορίτσια... Εγώ πήγα χθες και μου έγραψαν τον καρυοτυπο και θα δώσω 13,50, μέσω εοππυ μου το έγραψε.. Και μου είπε ότι θα μου γράψει την επόμενη βδομάδα για την θρομβοφιλια και ότι γράφονται όλες εκτός από την κυστικη ινωση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Εγώ πήγα χθες και μου έγραψαν τον καρυοτυπο και θα δώσω 13,50, μέσω εοππυ μου το έγραψε.. Και μου είπε ότι θα μου γράψει την επόμενη βδομάδα για την θρομβοφιλια και ότι γράφονται όλες εκτός από την κυστικη ινωση....

Καλημέρα κορίτσι! Να σε ενημερώσω πως κ η εξέταση της κυστικής γράφεται κ πηγαίνεις κ την κάνεις στο Λαϊκό κατόπιν ρνβ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Να σε ενημερώσω πως κ η εξέταση της κυστικής γράφεται κ πηγαίνεις κ την κάνεις στο Λαϊκό κατόπιν ρνβ ...

Σ'ευχαριστω πάρα πολύ.. Θα το χω στο νου μου...
Μου είπαν βέβαια ότι επειδή την έχει κάνει ο σύζυγος και δεν βρέθηκε κάτι ότι δεν είναι απαραίτητο να την κάνω αλλά ο άλλος γιατρός που πήγα την θέλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Σ'ευχαριστω πάρα πολύ.. Θα το χω στο νου μου...
Μου είπαν βέβαια ότι επειδή την έχει κάνει ο σύζυγος και δεν βρέθηκε κάτι ότι δεν είναι απαραίτητο να την κάνω αλλά ο άλλος γιατρός που πήγα την θέλει.

Σωστά σου είπαν ... Είθισται να την κάνει ο ένας από τους δύο. Μόνο εάν βρεθεί πως είναι φορέας τότε την κάνει κ ο άλλος. Τώρα ο γιατρός σου γιατί την ζητάει ... Ρώτησέ τον καλού κακού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Vasilique είπε:

Σωστά σου είπαν ... Είθισται να την κάνει ο ένας από τους δύο. Μόνο εάν βρεθεί πως είναι φορέας τότε την κάνει κ ο άλλος. Τώρα ο γιατρός σου γιατί την ζητάει ... Ρώτησέ τον καλού κακού...

Ναι θα κάνω τις άλλες δύο πρώτα να τελειώνω και έτσι και αλλιώς θα πάω να δω και άλλον γιατρό οπότε θα δω τι θα μου πει και εκείνος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Εγώ πήγα χθες και μου έγραψαν τον καρυοτυπο και θα δώσω 13,50, μέσω εοππυ μου το έγραψε.. Και μου είπε ότι θα μου γράψει την επόμενη βδομάδα για την θρομβοφιλια και ότι γράφονται όλες εκτός από την κυστικη ινωση....

Το αντίθετο!!!!!! Από τα πακέτα της θρομβοφιλίας γράφονται κάποιες, όχι όλες και σίγουρα όχι από γυναικολόγο. Η κυστική ίνωση γράφεται και παραγράφεται από γυναικολόγο, θα πρέπει να σου πει επίσης τι ποσοστό των μεταλλάξεων θέλει και η συμμετοχή, αν την κάνεις ιδιωτικά, είναι γύρω στα 50€ απ' όσο γνωρίζω. Στο Λαικό είναι εντελώς δωρεάν, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ραντεβού. Ίσως ανοίξουν κι αυτά 1/2, αλλά πας για Απρίλιο, νομίζω. Εφόσον έχεις την αναμονή στο πρόγραμμα, αξίζει, κατά τη γνώμη μου και λόγω αξιοπιστίας του εργαστηρίου (το Λαικό είναι κέντρο αναφοράς για την κυστική ίνωση). Αλλά και η θρομβοφιλία θα πρέπει να γίνει σε εξειδικευμένο εργαστήριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Σωστά σου είπαν ... Είθισται να την κάνει ο ένας από τους δύο. Μόνο εάν βρεθεί πως είναι φορέας τότε την κάνει κ ο άλλος. Τώρα ο γιατρός σου γιατί την ζητάει ... Ρώτησέ τον καλού κακού...

Τη ζητάνε κάποιοι εκ των προτέρων και καλά κάνουν, γιατί σε περίπτωση που είναι φορέας η γυναίκα, θα πρέπει να εξεταστεί και ο άνδρας, αν βγει κι αυτός φορέας θα πρέπει να γίνει προεμφυτευτικός κ.ο.κ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Το αντίθετο!!!!!! Από τα πακέτα της θρομβοφιλίας γράφονται κάποιες, όχι όλες και σίγουρα όχι από γυναικολόγο. Η κυστική ίνωση γράφεται και παραγράφεται από γυναικολόγο, θα πρέπει να σου πει επίσης τι ποσοστό των μεταλλάξεων θέλει και η συμμετοχή, αν την κάνεις ιδιωτικά, είναι γύρω στα 50€ απ' όσο γνωρίζω. Στο Λαικό είναι εντελώς δωρεάν, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ραντεβού. Ίσως ανοίξουν κι αυτά 1/2, αλλά πας για Απρίλιο, νομίζω. Εφόσον έχεις την αναμονή στο πρόγραμμα, αξίζει, κατά τη γνώμη μου και λόγω αξιοπιστίας του εργαστηρίου (το Λαικό είναι κέντρο αναφοράς για την κυστική ίνωση). Αλλά και η θρομβοφιλία θα πρέπει να γίνει σε εξειδικευμένο εργαστήριο...

Και εγώ έτσι ήξερα και πήγα χθες να πάρω τον καρυοτυπο και ζήτησα να μου πουν ποιες μεταλλάξεις δεν γράφονται για να τις κάνω μόνη μου και μου είπαν ότι γράφονται όλες εκτός από την κυστικη ινωση. Το γνωρίζω το λαϊκό γιατί εκεί έκανα τις εξετάσεις για το στίγμα απλώς μπορε να έχουν ραντεβού μετά από 5 μήνες.. Θα πάω 18 Φεβρουαριου και σε άλλον γιατρο και αν μου την ζητήσει θα πάρω στο λαϊκό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Σ'ευχαριστω πάρα πολύ.. Θα το χω στο νου μου...
Μου είπαν βέβαια ότι επειδή την έχει κάνει ο σύζυγος και δεν βρέθηκε κάτι ότι δεν είναι απαραίτητο να την κάνω αλλά ο άλλος γιατρός που πήγα την θέλει.

Μήπως αυτή που έκανε ο σύζυγός σου δεν καλύπτει μεγάλο ποσοστό μεταλλάξεων; Για κοίτα πού την έκανε και τι ποσοστό των μεταλλάξεων καλύπτει. Αν καλύπτει μεγάλο ποσοστό μεταλλάξεων και έχει βγει αρνητικός, ΔΕΝ χρειάζεται να την κάνεις!!! Δεν πιστεύω να σε έστειλε σε συνεργαζόμενο διαγνωστικό...Γιατί τέτοιες 'συνεργασίες' υπάρχουν δυστυχώς, στο χώρο της εξωσωματικής...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η troia είπε:

Για τη θρομβοφιλία και τον ανοσολογικό έλεγχο, 1/2 ανοίγουν τα ραντεβού στο τμ. καθ΄έξιν αποβολών του Έλενα όπου όλες οι εξετάσεις είναι δωρεάν. Διαφορετικά είναι αρκετά ακριβές. Θα πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια μόλις ανοίξουν (καλύτερα κάνε το από το 1535.gr) γιατί θα είναι μόνο 8 και θα εξαντληθούν αμέσως! Για καρυότυπο ρώτα στο Χωρέμειο και στο Κέντρο Υγείας Παιδιού στο Παίδων Αγ. Σοφία. Υστεροσκόπηση μπορείς να κάνεις επίσης σε δημόσια νοσοκομεία, αλλά πρέπει να βρεις γιατρό...

Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι: Έτσι απλά σου είπε να κάνεις έλεγχο για θρομβοφιλία και ανοσολογικό; Πες ότι δεν σε ένοιαζαν τα χρήματα και πήγαινες στη βιοιατρική π.χ. και τους έλεγες αυτό, θα σου έλεγαν ότι πρέπει να γίνεις πιο σαφής...Μα ούτε κι αυτός αν είναι γυναικολόγος τα ξέρει αυτά. Η σωστή προσέγγιση, κατά τη γνώμη μου, είναι να σου έλεγε να πας σε εξειδικευμένο αιματολόγο/ανοσολόγο.

Καλημερα

Μιλησα με το ελενα, όπως τα λες ειναι. 8 ραντεβού το μηνα και απο μαρτιο αν προλαβεις. Παει λίγο μακρια... Μπορει να κανω τις εξετασεις ιδιωτικά γιατι με τα δημοσια το βλεπω δυσκολο. αλλα την τσεκουρα θα προσπαθήσω να τη δω ετσι κι αλλιως αφου ειναι καλη.

Υστεροσκοπηση θα κανω ιδιωτικα ιδιωτικά  με μεθη μετα την εμπειρια που ειχα με τη σαλπιγγογραφια στο αλεξανδρα χωρις αναισθησια.

Τωρα ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κάνουμε καποιες εξετασεις που εμπιπτουν στο πρωτοκολλο του ελεγχου για τις καθ εξιν αποβολες. Μου εδωσε αναλυτικη λιστα εξετάσεων που συνοπτικα αναφερεται σε καρυοτυπο, ανοσολογικες και θρομβοφιλια (συμπ. μοριακο με 13 μεταλλαξεις). Πιστευω οτι σε ενα μεγαλο κέντρο δεν τα βλεπει ολα ο ιδιος γιατρος και αν δουν κατι σε παραπέμπουν. Θα το διευκρινισω. Μαλιστα τις εξετάσεις αυτες τις κανουν και μεσα στο κεντρο.

Σε καθε περίπτωση θα το ξαψω και εκτος. Η τσεκουρα δεν εχει ιδιωτικό ιατρείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Σωστά σου είπαν ... Είθισται να την κάνει ο ένας από τους δύο. Μόνο εάν βρεθεί πως είναι φορέας τότε την κάνει κ ο άλλος. Τώρα ο γιατρός σου γιατί την ζητάει ... Ρώτησέ τον καλού κακού...

Καλημέρα εγώ πήγα χθες και έκανα καρυοτιπο ζεύγους αλλά δεν μου έδωσε για θρομβοφιλια ούτε για Κυστική ινωση,βέβαια μου πρότεινε να πάω σε αιματολογο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Μήπως αυτή που έκανε ο σύζυγός σου δεν καλύπτει μεγάλο ποσοστό μεταλλάξεων; Για κοίτα πού την έκανε και τι ποσοστό των μεταλλάξεων καλύπτει. Αν καλύπτει μεγάλο ποσοστό μεταλλάξεων και έχει βγει αρνητικός, ΔΕΝ χρειάζεται να την κάνεις!!! Δεν πιστεύω να σε έστειλε σε συνεργαζόμενο διαγνωστικό...Γιατί τέτοιες 'συνεργασίες' υπάρχουν δυστυχώς, στο χώρο της εξωσωμαστικής...

Ωχ σε δικό τους μου είπαν να πάει... Έκανε το 85% των μεταλλαξεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Και εγώ έτσι ήξερα και πήγα χθες να πάρω τον καρυοτυπο και ζήτησα να μου πουν ποιες μεταλλάξεις δεν γράφονται για να τις κάνω μόνη μου και μου είπαν ότι γράφονται όλες εκτός από την κυστικη ινωση. Το γνωρίζω το λαϊκό γιατί εκεί έκανα τις εξετάσεις για το στίγμα απλώς μπορε να έχουν ραντεβού μετά από 5 μήνες.. Θα πάω 18 Φεβρουαριου και σε άλλον γιατρο και αν μου την ζητήσει θα πάρω στο λαϊκό..

Μπερδευτήκατε. Σου είπαν ότι γράφεται η βασική μετάλλαξη που την έχει το 70% των φορέων. Όλες οι άλλες μεταλλάξεις δεν γράφονται και τις πληρώνεις (εκτός κι αν πας στο Λαικό). Δε νομίζω να μιλάμε για 5 μήνες. Μπες 1/2 να δεις, νομίζω θα βρεις τον Απρίλιο. Μια χαρά είναι για τη συγκεκριμένη εξέταση, δεν είναι πολύ βιαστική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Τη ζητάνε κάποιοι εκ των προτέρων και καλά κάνουν, γιατί σε περίπτωση που είναι φορέας η γυναίκα, θα πρέπει να εξεταστεί και ο άνδρας, αν βγει κι αυτός φορέας θα πρέπει να γίνει προεμφυτευτικός κ.ο.κ.

Μα απ' ότι μας λέει το κορίτσι ο άντρας της την έκανε κ δεν βρέθηκε φορέας οπότε αναρωτιέμαι γιατί της ζητήθηκε να την κάνει κ η ίδια. Σε αντίθετη περίπτωση εννοείται πως θα πρέπει να την κάνει κ η ίδια...

στις Just now, ο/η troia είπε:

Τη ζητάνε κάποιοι εκ των προτέρων και καλά κάνουν, γιατί σε περίπτωση που είναι φορέας η γυναίκα, θα πρέπει να εξεταστεί και ο άνδρας, αν βγει κι αυτός φορέας θα πρέπει να γίνει προεμφυτευτικός κ.ο.κ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mia2020 είπε:

Καλημερα

Μιλησα με το ελενα, όπως τα λες ειναι. 8 ραντεβού το μηνα και απο μαρτιο αν προλαβεις. Παει λίγο μακρια... Μπορει να κανω τις εξετασεις ιδιωτικά γιατι με τα δημοσια το βλεπω δυσκολο. αλλα την τσεκουρα θα προσπαθήσω να τη δω ετσι κι αλλιως αφου ειναι καλη.

Υστεροσκοπηση θα κανω ιδιωτικα ιδιωτικά  με μεθη μετα την εμπειρια που ειχα με τη σαλπιγγογραφια στο αλεξανδρα χωρις αναισθησια.

Τωρα ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κάνουμε καποιες εξετασεις που εμπιπτουν στο πρωτοκολλο του ελεγχου για τις καθ εξιν αποβολες. Μου εδωσε αναλυτικη λιστα εξετάσεων που συνοπτικα αναφερεται σε καρυοτυπο, ανοσολογικες και θρομβοφιλια (συμπ. μοριακο με 13 μεταλλαξεις). Πιστευω οτι σε ενα μεγαλο κέντρο δεν τα βλεπει ολα ο ιδιος γιατρος και αν δουν κατι σε παραπέμπουν. Θα το διευκρινισω. Μαλιστα τις εξετάσεις αυτες τις κανουν και μεσα στο κεντρο.

Σε καθε περίπτωση θα το ξαψω και εκτος. Η τσεκουρα δεν εχει ιδιωτικό ιατρείο;

Η Τσεκούρα είναι γιατρός του ΕΣΥ και δεν επιτρέπεται να έχει ιδιωτικό ιατρείο. Ο μόνος τρόπος για να τη δεις, εφόσον δεν είναι ο γιατρός σου στο Έλενα για να σε παραπέμψει σαν έκτακτο περιστατικό, είναι με τον τρόπο που σου είπα, μέσω 1535. Εναλλακτικά, εξίσου καλή είναι η Λευκού στη Θεσσαλονίκη, η οποία απ' όσο γνωρίζω, κάνει και τηλεφωνικά ραντεβού αν είσαι μακριά. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να τις κάνεις μόνη σου αυτές τις εξετάσεις. Θα πρέπει να γίνουν στο πλαίσιο παρακολούθησης από αιματολόγο/ανοσολόγο, ώστε να μπορέσει να τις αξιολογήσει μετά, γιατί οι απαντήσεις δεν είναι "θετικό/αρνητικό".

Σε ποιο κέντρο είσαι και τις κάνουν εντός αυτές τις εξετάσεις; Στην Αθήνα ξέρω έναν γυναικολόγο/εξωσωματιστή που έχει και την ειδικότητα της ανοσολογίας και ασχολείται με αυτά, δεν ξέρω μήπως είναι ο γιατρός σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vasilique είπε:

Μα απ' ότι μας λέει το κορίτσι ο άντρας της την έκανε κ δεν βρέθηκε φορέας οπότε αναρωτιέμαι γιατί της ζητήθηκε να την κάνει κ η ίδια. Σε αντίθετη περίπτωση εννοείται πως θα πρέπει να την κάνει κ η ίδια...

 

Έχεις δίκιο, δεν το είχα δει αυτό όταν σου απάντησα. Δες μία πιθανή εξήγηση που έγραψα. Έχω γνωρίσει κι εγώ κοπέλα που την είχε κάνει η ίδια και της ζήτησαν να την ξανακάνει, επειδή την είχε κάνει στη βιοιατρική. Παίζει αυτό με το ποσοστό μεταλλάξεων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ωχ σε δικό τους μου είπαν να πάει... Έκανε το 85% των μεταλλαξεων

Έλα τώρα...Ας σοβαρευτούμε λίγο...Μια χαρά είναι το 85%. Αν θέλεις, πήγαινε στο Λαϊκό δωρεάν να τους τρίψεις στα μούτρα το 90% που θα κάνεις εντελώς δωρεάν...Μη μου πεις ότι ο φίλος μου ο Πετρο...σου τα είπε αυτά...Και να μαντέψω το κόστος στο συνεργαζόμενο; 180€ μήπως και σου λένε από το τηλέφωνο (ψέματα) ότι κάνουν το 99% των μεταλλάξεων; Είμαι παθούσα βλέπεις και τα ξέρω καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Καλημέρα εγώ πήγα χθες και έκανα καρυοτιπο ζεύγους αλλά δεν μου έδωσε για θρομβοφιλια ούτε για Κυστική ινωση,βέβαια μου πρότεινε να πάω σε αιματολογο 

Αυτό που σου είπε είναι το σωστό, γιατί και να σου τις έδινε εκείνος, ούτε να σου τις γράψει θα μπορούσε (όσες γράφονται δηλαδή), ούτε να τις αξιολογήσει...Θα πρέπει να επιλέξεις εξειδικευμένο αιματολόγο, αυτό σου το είπε; Έχω κάποιους υπόψη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Έχεις δίκιο, δεν το είχα δει αυτό όταν σου απάντησα. Δες μία πιθανή εξήγηση που έγραψα. Έχω γνωρίσει κι εγώ κοπέλα που την είχε κάνει η ίδια και της ζήτησαν να την ξανακάνει, επειδή την είχε κάνει στη βιοιατρική. Παίζει αυτό με το ποσοστό μεταλλάξεων...

Εννοείται πως το διαγνωστικό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο! Για οποιαδήποτε εξέταση ισχύει αυτό, πολλώ δε μάλλον για μια τόσο σοβαρή όπως είναι της κυστικής ίνωσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vasilique είπε:

Εννοείται πως το διαγνωστικό παίζει πολύ σημαντικό ρόλο! Για οποιαδήποτε εξέταση ισχύει αυτό, πολλώ δε μάλλον για μια τόσο σοβαρή όπως είναι της κυστικής ίνωσης.

Τελωσπάντων, νομίζω η κοπέλα δε χρειάζεται καν να την κάνει, αλλά αν θέλει, ας πάει στο Λαικό δωρεάν να ξεμπερδεύει...Ας πάει και τον Απρίλιο, δεν είναι και τόσο μακριά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η troia είπε:

Αυτό που σου είπε είναι το σωστό, γιατί και να σου τις έδινε εκείνος, ούτε να σου τις γράψει θα μπορούσε (όσες γράφονται δηλαδή), ούτε να τις αξιολογήσει...Θα πρέπει να επιλέξεις εξειδικευμένο αιματολόγο, αυτό σου το είπε; Έχω κάποιους υπόψη...

Στην Θεσσαλονίκη είμαι εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Τελωσπάντων, νομίζω η κοπέλα δε χρειάζεται καν να την κάνει, αλλά αν θέλει, ας πάει στο Λαικό δωρεάν να ξεμπερδεύει...Ας πάει και τον Απρίλιο, δεν είναι και τόσο μακριά...

Συμφωνώ απόλυτα! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...