Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Άντε ναι ☺️

Θα τα κάνεις μώρε προλαβαίνεις 😊

Ναι μυρίζει τελείως σαν οινόπνευμα!! Βάζαμε με τον άντρα μου και μου λέει αυτό πρέπει να’ναι σκέτο οινόπνευμα..😂 αλλά οκ λέει ότι είναι ειδικό για μωρά κ δεν έχει χλωρίνη..άρα καλό θα’ναι φαντάζομαι..

Εγώ τελικά πήρα το dettol σπρέι. Δεν βρήκα στο σουπερμάρκετ αυτό το baby planet. Θα τα ψεκασω με αυτο και θα τα αφήσω σκεπασμένα με ένα σεντονακι. Πιστεύω θα ξεμυρισουν γιατί και τη βαλίτσα που την έκανα από μέσα ξεμυρισε πολύ γρήγορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια να σας πω... 

Μόνο εγώ δεν πάω τουαλέτα τόσο συχνά;;;

Πίνω 7-8 τα μεγάλα χοντρα ποτηρια... Έχει τυχει να πηγαινω κάποιες φορές συχνα, αλλά ολοι μου έλεγαν όσο προχωρά η εγκυμοσυνη θα πηγαινεις συχνα, αλλα μονο μια φορα ξυπνάω μέσα στη νυχτα....

Επίσης Δήμητρα επειδή είμαστε κοντά, υπολογίζεις ότι μπαίνεις στο μήνα σου όταν είσαι 35 + 1 ή όταν είσαι ακριβώς 36;;;

Εγώ νόμιζα ότι μπαίνω πρωτα ο θεος στο μήνα όταν θα είμαι 35+1...Λες να υπολογίζω λάθος;

Αγάπη μην αγχώνεσαι, η κάθε γυναίκα κ η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική...μπορεί εσένα να έχει κάτσει κάπως που να μην πιέζει τόσο την ουρήθρα..ποιος ξέρει! Το σίγουρο είναι ότι είναι μέσα σου και μεγαλώνει και όλα είναι καλά ☺️

Επίσης κ εμένα όπως είπε κ η Δήμητρα, ο γιατρός μου είπε ότι μπαίνεις όταν κλείσεις τη 36η εβδ...αλλά κοίτα πότε έχεις ΠΗΤ; Γιατί εγώ που έχω 2/9 πχ, κάποιοι το μετράνε ότι από 2/8 μπαίνεις στο μήνα σου...(κ εγώ στην αρχή απόταν μπήκα 36η το μέτραγα να σου πω την αλήθεια, είναι μάλλον η βιασύνη μας😄μετά μου το είπε ο γιατρός)... αλλά ούτως ή άλλως 2 μέρες κάτω 2 μέρες πάνω δεν έχει τόση διαφορά! Ούτε σου έχει υπογράψει κανείς ότι θα γεννήσεις ακριβώς στην ΠΗΤ! Πόσο είσαι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια καλημέρα κ από εμένα🌸

και έχω λίγες μέρες να μπω και  να γράψω γιατί έχω πολλά πονάκια δεν κοιμάμαι καθόλου το βράδυ μόνο δυο ώρες και η Μπέμπα έχει κατέβει αρκετά η κοιλιά μ έχει πέσει πολύ...με κόβω σε μια εβδομάδα να γεννάω την Τρίτη μπαίνω στην 38η εβδομάδα όποτε είναι οκ κ να γεννήσω,την Πέμπτη έχω ραντεβού στον γιατρό να δω τι θα μ πει 

Καλημέρα Τινάκι! Τόσο πολύ ρε αγάπη; Δε ξέρεις μπορεί απλά να είναι πονάκια και να’ναι όλα οκ! Μια φίλη μου ήταν για τέλη Μάη , πήγε τέλη Απρίλη στο μαιευτήριο με πολλές συσπάσεις, νόμιζαν θα γεννήσει, νοσηλεύτηκε κι όλας μερικές μέρες και τελικά όλα οκ! Και γέννησε και τέλος τέλος πήρε όλο το μήνα της!! Μπορεί τα πονάκια να είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Τι νιώθεις ακριβώς; Πού πονάς;

Να έχει κατέβει είναι φυσιολογικό, κ μένα απ’την 36η είναι τέρμα κάτω η κοιλιά, το παρατήρησε πρώτα ο άντρας μου και μετά μου το πε κ ο γιατρός ότι ο μπέμπης είναι πολύ χαμηλά! Νομίζω από τη 36η κατεβαίνουν χαμηλά οπότε είναι νορμαλ

Για να λες ότι γεννάς βέβαια κάτι θα προαισθάνεσαι, εγώ πχ τόσο καιρό κ ακόμη δε νιώθω να γεννάω 😄😆 κ ας είναι χαμηλά κι ας είμαι 39η 😄 απ’την άλλη το νιώθεις αυτό ή έρχεται ξαφνικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Ναι το μεσημέρι θα κοιμηθώ άλλη μια ώρα αλλά γενικά από τότε που έπαθα αυτό με την κρίση πανικού στον ύπνο μ κοιμάμαι χάλια έως καθόλου....πίεση νιώθω ειδικά όταν περπατάω τεσπα θα δείξει την Πέμπτη στον γιατρό...εσυ ποτέ έχεις ραντεβού στον γιατρό;;;

κάποιο κορίτσι είχε αναφέρει σε κάποιο ποστ για διάρροια εγώ έχω τις τελευταίες δυο εβδομάδες διάρροια όχι κάτι το τρομερό αλλά από εκεί π είχα δυσκοίλια τώρα γύρισε σε διάρροια(σορυ ξέρω δεν είναι κ το καλύτερο θέμα συζήτησης)

Τι εννοείς πίεση;; Εγώ νιώθω πόνο χαμηλά όταν περπατάω, κ μετά όταν κάθομαι κ είναι έντονοι, αυτό είναι φυσιολογικό γτ όταν κουραζόμαστε έχουμε περισσότερες συσπάσεις...γι’αυτό αν έχεις συσπάσεις σ λένε να ξεκουράζεσαι να μην περπατάς κ να μην κάνεις δουλειές, γιατί το επιδεινώνουν..κ γενικά όσο φτάνουμε προς το τέλος έχουμε κ πιο συχνές συσπάσεις!! Εγώ τις τελευταίες εβδομάδες έχω κάθε μέρα, ακόμη κ ξαπλωμένη στο κρεβάτι να είμαι με πιάνουν κ πονάω αρκετά κάποιες φορές με πιάνει κρύος ιδρώτας φαντάσου, μην αγχώνεσαι νορμαλ είναι αυτά!!

Κ εγώ τ ίδιο βασικά επειδή παίρνω κ σίδηρο δυσκολευόμουν αρκετά να το πω....ενώ τις τελευταίες εβδομάδες πάω κάθε μέρα κ έχω κ διάρροια κάποιες φορές, όχι κάτι τρομερό αλλά κατάλαβες. Νομίζω είναι φυσιολογικό γτ τα μωράκια όπως κατεβαίνουν πιέζουν και την ουρήθρα και το έντερο απ’ό,τι έχω διαβάσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Κορίτσια είμαι στο νοσοκομείο. Το βράδυ είχα συσπάσεις αρκετές και δυνατές και στις 5 ξεκινήσαμε αφού μίλησα με την γιατρό. Όταν έφτασα με κοίταξε από κάτω είχα διαστολή 2 τώρα με έχουν σε απλό  δωμάτιο τώρα  να περπατάω να δούμε πως θα προχωρήσει έχω ανά 10 λεπτά συσπάσεις και με κοίταξαν τώρα πήγε στο 3.. αλλά ακόμα δεν έχω μπει στις οδύνες.αυτα...

Με το καλό να υποδεχθειτε το μωράκι σας! Όλα να πάνε καλά! Περιμένουμε τα νέα σου οπότε μπορέσεις! 💗 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλημερα κοριτσια! ☺

Ελπιζω να εχετε μια υπεροχη Κυριακη!

Δεν πολυμπαινω γιατι ειχα τρεχαματα και εργασιες στο σπιτι! Ευτυχως τελειωσαν ολα και ειναι ολα ετοιμα! Την Παρασκευη μπαινω στον μήνα μου και εχω ραντεβου με τη γιατρο, αλλα δεν ξερω αν η μπεμπα θελει να κατσει για πολυ ακομα στην κοιλια μου! Απο εχθές με πιανουν αραια κ που κατι ποναλακια χαμηλα (χωρις συσπασεις) και ειναι και πολυ κινητική και σπρωχνει συνεχως, ισως κατεβαινει προς τον τραχηλο. Με πιεζει κιολας και παω συνεχεια τουαλετα! Ανησύχησα λιγο ειναι η αληθεια αλλα θα το παρακολουθησω μεχρι αυριο να δω και αν ειναι θα μιλησω με τη γιατρο μηπως και χρειαζεται να με δει νωρίτερα!

 

35+5 εγώ σήμερα και έχω ξεκινήσει να έχω αυτά τα πονακια δύο βδομάδες τώρα. Βέβαια τελικά δεν έχω κάθε μέρα και ούτε έγιναν πιο έντονα από τη στιγμή που έκοψα το μαγνήσιο, κάτι που το περίμενα και το πίστευα. Είναι οι προπαρασκευαστικές οδύνες, λογικά και σένα αυτό θα είναι αλλά η γιατρός ξέρει σίγουρα. Είναι φυσιολογικό για τις εβδομάδες που είμαστε. Παρά τις δύο εβδομάδες με πονακια ο μπέμπης παραμένει ψηλά και δεν μπορώ να πω ότι με ζοριζει ιδιαίτερα χαμηλά

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Καλημερα! 

Καλη Κυριακή! 

Αχ εγώ έχω ένα άγχος με το μπάνιο στην αρχή πως θα το πιασω... Δε θα έχω και βοήθεια περα απο τον ανδρα μου... Η πεθερα ειναι σε νησί κ λόγω κορονοιου φοβόμαστε να της πουμε να ταξιδέψει 9 ώρες με πλοιο και η μαμά μου δε μπορεί λόγω προβληματων υγείας... Δεν πειράζει όμως,ας είναι γέρο κ ας είναι κ δυσκολα... 

Ένα φόβο που θα είναι μικρο, τον έχω, το έγραφα μια στην princess!!!! 

Ειδικά στην αρχή που δεν κάνει να βραχεί ο αφαλός και το πλένουμε κυρίως στο χέρι...  Τρομακτικό και μόνο που το σκέφτομαι.... Γερά να είναι και όσο δύσκολα και να είναι θα τα καταφέρουμε! Αφού σκέφτομαι η πρώτη θα είμαι ή η τελευταία; Όπως τα κατάφεραν όλες οι γυναίκες θα τα καταφέρουμε και μεις

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια καλημέρα κ από εμένα🌸

και έχω λίγες μέρες να μπω και  να γράψω γιατί έχω πολλά πονάκια δεν κοιμάμαι καθόλου το βράδυ μόνο δυο ώρες και η Μπέμπα έχει κατέβει αρκετά η κοιλιά μ έχει πέσει πολύ...με κόβω σε μια εβδομάδα να γεννάω την Τρίτη μπαίνω στην 38η εβδομάδα όποτε είναι οκ κ να γεννήσω,την Πέμπτη έχω ραντεβού στον γιατρό να δω τι θα μ πει 

Μόνο δύο ώρες; Φανταζομαι πόσο κουρασμένη πρέπει να νιώθεις... Είναι όμως πολύ καλό το ότι κατέβηκε η μπέμπα! Ετοιμάζεται σιγά σιγά, κλείνεις και την 37η σε δύο μέρες! Μακάρι γρήγορα να γεννήσεις, πλέον το μωρό θα θεωρείται τελειομηνο! 

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρααα

Χαχα κ εγώ τ ίδιο στη μαμά μου τα έδωσα να τα σιδερώσει κ το κανε και με όρεξη ευτυχώς φέρτε μου κι άλλα έλεγε 😄😄

Πλύναμε κ τα καλοκαιρινά ναι κ τα σιδερώσαμε

Αα ναι μπράβο θυμάμαι που μας το είχες πει..όλα καλά λοιπόν!! ☺️🤗

Ναι πολύ καλό!!

Καλά με το άγχος το’χουμε όλες πιστεύω γιατί είναι πρώτη φορά και δε ξέρουμε τίποτα οπότε δικαιολογούμαστε μάλλον!

Χαχαχα για να δούμε θα τα καταφέρουμε;; Είχα ξεχάσει τους ψυχαναγκασμούς 😄🤣

 

Άσε γιαγιάδες εν δράσει!!! 

Ελπίζω πολύ σε αυτά που θα μας δείξουν στην κλινική και στην υποστήριξη από την παιδίατρο μετά

Συγνώμη δεν ήθελα να στο θυμησω!!!!

 🤣🤪  

Αλλά πρέπει να σε προετοιμάσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αγάπη μην αγχώνεσαι, η κάθε γυναίκα κ η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική...μπορεί εσένα να έχει κάτσει κάπως που να μην πιέζει τόσο την ουρήθρα..ποιος ξέρει! Το σίγουρο είναι ότι είναι μέσα σου και μεγαλώνει και όλα είναι καλά ☺️

Επίσης κ εμένα όπως είπε κ η Δήμητρα, ο γιατρός μου είπε ότι μπαίνεις όταν κλείσεις τη 36η εβδ...αλλά κοίτα πότε έχεις ΠΗΤ; Γιατί εγώ που έχω 2/9 πχ, κάποιοι το μετράνε ότι από 2/8 μπαίνεις στο μήνα σου...(κ εγώ στην αρχή απόταν μπήκα 36η το μέτραγα να σου πω την αλήθεια, είναι μάλλον η βιασύνη μας😄μετά μου το είπε ο γιατρός)... αλλά ούτως ή άλλως 2 μέρες κάτω 2 μέρες πάνω δεν έχει τόση διαφορά! Ούτε σου έχει υπογράψει κανείς ότι θα γεννήσεις ακριβώς στην ΠΗΤ! Πόσο είσαι τώρα;

Και γω κάπου το έχασα με τις εβδομάδες και τους μήνες και αποφάσισα να το υπολογίσω με βάση την Πητ, όπως μου είπε και ο εμβρυολογος. Έτσι μπήκα στον μήνα μου χθες ενώ με εβδομάδες μπαίνω ή μεθαύριο ή μπήκα την περασμένη εβδομάδα βάσει άλλης μετρησης! Αφού με βόλευε να μπω χθες γιατί να μου το χαλάσω;;; Με δυο τρεις μέρες δεν αλλάζει τίποτα! 

Αν και για τις εβδομάδες και τους μήνες εγώ ξέρω το εξής: 

1ος, 2ος, 4ος, 5ος, 7ος υπολογίζεις 4 εβδομάδες στον μήνα ενώ

3ος, 6ος, 8ος και 9ος υπολογίζεις 5 εβδομάδες. 

Σύμφωνα με αυτό 35+1 ξεκινάει ο 9ος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τι κάνεις τώρα που δε δουλεύεις; Πώς τα περνάς;

Όχιι, μην αγχώνεσαι, φυσιολογικό είναι, τελειόμηνα θα βγούνε τα μωράκια μας! 💗💗

Φυσιολογικά είναι ναι 😊 καλά μια μέρα κάπου 36η-37η εβδ πόναγα τόσο πολύ χαμηλά όλο το βράδυ ξύπναγα συνεχώς, εκεί είπα πάει γεννάω κ είχα τρομάξει..αλλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτα.

Ναι και μένα κάνει κάτι περίεργα βάζω κ τον άντρα μου να τ νιώσει κ ξαφνιάζεται 😆 πόσο μάλλον εγώ που τα νιώθω κ από μέσα!

Τα μωράκια σκέψου ότι τώρα είναι πολύ δυνατά οπότε τα νιώθουμε πολύ πιο έντονα κ κλωτσάνε πολύ πιο δυνατά! 😄 Τενώνονται κι αυτά μωρέ, τι να κάνουν εκεί μέσα πιάνονται..

Την Τετάρτη που πήγα κ ήμουν ακριβώς 38εβδ ήταν 3254γρ...μου φάνηκε λίγο πολύ γιατί εγώ ήθελα να γεννηθεί κάπου τόσο, αλλά όλοι που τους το’λεγα μου έλεγαν τι ωραία γερό μωράκι θα είναι τέλειο και τέτοια, οπότε νταξει μην παραπονιέμαι!

Εμένα 2 φίλες μου που γέννησαν τώρα αγοράκια, τα γέννησαν στις 38εβδ, και όλοι μου έλεγαν ότι τα αγοράκια είναι πιο βιαστικά ενώ τα κοριτσάκια παίρνουν όλο τον καιρό..αλλά τελικά είναι ανάλογα το μωράκι μάλλον! Η μαμά μου εμένα με γέννησε 40η εβδ κ η αδερφή μου τον ανιψιό μου 40η πάλι!

Όποτε θέλουν αυτά θα βγούν, μάλλον έχει βολευτεί στην κοιλιά μου ο δικός μου, και να σου πω κι εγώ το ίδιο, μ’αρέσει που είμαι έγκυος ! 😆 κ φοβάμαι κ τη γέννα λιγάκι..

Ναι το πιο πιθανό ειναι οτι εξαρτάται απο το μωρό! Εγω οσες γνωστες μου ειχαν αγορι γεννησαν στις 40 εβδ!

Μια χαρα ειναι ο μπεμπης σου στα κιλα! Θα βγει πολυ καλος!🤗🤗

Εμεις στις 33 κ 4  ημασταν 2200 τωρα στις 36 δεν νομιζω να εχει παρει πολυ! Αλλα ποτέ δεν ξερεις βεβαια! Την υγεια τους να εχουν βασικα!!

Κι εμενα μ αρεσει που ειμαι εγκυος! Δεν με εχει ταλαιπωρήσει και καθολου η μικρη και δε ζοριζομαι οπότε μ'αρέσει! Βεβαια τωρα ελεγχω την πιεση μου γτ η ζεστη με επηρεαζει πολυ και ειναι λιγο στα όρια οποτε την τσεκαρω καθε μερα! Οσο για την γεννα εννοειται κι εγω τη φοβαμαι🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η whatever είπε:

Και γω κάπου το έχασα με τις εβδομάδες και τους μήνες και αποφάσισα να το υπολογίσω με βάση την Πητ, όπως μου είπε και ο εμβρυολογος. Έτσι μπήκα στον μήνα μου χθες ενώ με εβδομάδες μπαίνω ή μεθαύριο ή μπήκα την περασμένη εβδομάδα βάσει άλλης μετρησης! Αφού με βόλευε να μπω χθες γιατί να μου το χαλάσω;;; Με δυο τρεις μέρες δεν αλλάζει τίποτα! 

Αν και για τις εβδομάδες και τους μήνες εγώ ξέρω το εξής: 

1ος, 2ος, 4ος, 5ος, 7ος υπολογίζεις 4 εβδομάδες στον μήνα ενώ

3ος, 6ος, 8ος και 9ος υπολογίζεις 5 εβδομάδες. 

Σύμφωνα με αυτό 35+1 ξεκινάει ο 9ος

Οταν εισαι 35 κ 7 μπαινεις στον μηνα σου...  Αλλα αφου σε βολευε ενταξει 😄😄😄😄 και επισης αφου εισαι και μια χαρά και δεν εχεις περίπτωση προωροτητας ολα τελεια!

Αλλα φαντάσου η συνυφαδα μου αλλα και μια ξαδερφη μου που γέννησαν στις 35 κ 4 και τα 2 μωρακια τα κρατησαν θερμοκυτιδα σαν προωρακια για να ελεγχουν το οξυγόνο τους!

Γι αυτο κι εγω αγχωθηκα με τα ποναλακια επειδη δεν εχω κλεισει τις 36! Αλλα αφου λες κι εσυ οτι τα εχεις εδω και  2 βδομαδες ειναι φυσιολογικο... Σημερα πχ δεν εχω νιωσει τιποτα! Μαλλο  ειναι οι προπαρασκευαστικες που λετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Τινάκι! Τόσο πολύ ρε αγάπη; Δε ξέρεις μπορεί απλά να είναι πονάκια και να’ναι όλα οκ! Μια φίλη μου ήταν για τέλη Μάη , πήγε τέλη Απρίλη στο μαιευτήριο με πολλές συσπάσεις, νόμιζαν θα γεννήσει, νοσηλεύτηκε κι όλας μερικές μέρες και τελικά όλα οκ! Και γέννησε και τέλος τέλος πήρε όλο το μήνα της!! Μπορεί τα πονάκια να είναι οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις. Τι νιώθεις ακριβώς; Πού πονάς;

Να έχει κατέβει είναι φυσιολογικό, κ μένα απ’την 36η είναι τέρμα κάτω η κοιλιά, το παρατήρησε πρώτα ο άντρας μου και μετά μου το πε κ ο γιατρός ότι ο μπέμπης είναι πολύ χαμηλά! Νομίζω από τη 36η κατεβαίνουν χαμηλά οπότε είναι νορμαλ

Για να λες ότι γεννάς βέβαια κάτι θα προαισθάνεσαι, εγώ πχ τόσο καιρό κ ακόμη δε νιώθω να γεννάω 😄😆 κ ας είναι χαμηλά κι ας είμαι 39η 😄 απ’την άλλη το νιώθεις αυτό ή έρχεται ξαφνικά;

Γενικά έχω μια απίστευτη υπερένταση θέλω να καθαρίζω όλη την ώρα αν κ άυπνη μετά νιώθω την μικρή πολύ χαμηλά και πονάκια πιο επίπονα από τα αλλά δεν ξέρω έχω ένα προαίσθημα ότι μέχρι 5 Σεπτεμβρίου θα γεννήσω βέβαια μπορεί να κάνω κ λάθος θα δω την Πέμπτη!!!🙈

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Τι εννοείς πίεση;; Εγώ νιώθω πόνο χαμηλά όταν περπατάω, κ μετά όταν κάθομαι κ είναι έντονοι, αυτό είναι φυσιολογικό γτ όταν κουραζόμαστε έχουμε περισσότερες συσπάσεις...γι’αυτό αν έχεις συσπάσεις σ λένε να ξεκουράζεσαι να μην περπατάς κ να μην κάνεις δουλειές, γιατί το επιδεινώνουν..κ γενικά όσο φτάνουμε προς το τέλος έχουμε κ πιο συχνές συσπάσεις!! Εγώ τις τελευταίες εβδομάδες έχω κάθε μέρα, ακόμη κ ξαπλωμένη στο κρεβάτι να είμαι με πιάνουν κ πονάω αρκετά κάποιες φορές με πιάνει κρύος ιδρώτας φαντάσου, μην αγχώνεσαι νορμαλ είναι αυτά!!

Κ εγώ τ ίδιο βασικά επειδή παίρνω κ σίδηρο δυσκολευόμουν αρκετά να το πω....ενώ τις τελευταίες εβδομάδες πάω κάθε μέρα κ έχω κ διάρροια κάποιες φορές, όχι κάτι τρομερό αλλά κατάλαβες. Νομίζω είναι φυσιολογικό γτ τα μωράκια όπως κατεβαίνουν πιέζουν και την ουρήθρα και το έντερο απ’ό,τι έχω διαβάσει..

Πίεση εννοώ ότι με πιέζει προς τα κάτω αυτό π λες  και εσυ

εγω να σου πω την αλήθεια συχνουρία δεν έχω τόσο πολύ μάλλον εμένα μ πιέζει πιο πολύ το έντερο 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Και γω κάπου το έχασα με τις εβδομάδες και τους μήνες και αποφάσισα να το υπολογίσω με βάση την Πητ, όπως μου είπε και ο εμβρυολογος. Έτσι μπήκα στον μήνα μου χθες ενώ με εβδομάδες μπαίνω ή μεθαύριο ή μπήκα την περασμένη εβδομάδα βάσει άλλης μετρησης! Αφού με βόλευε να μπω χθες γιατί να μου το χαλάσω;;; Με δυο τρεις μέρες δεν αλλάζει τίποτα! 

Αν και για τις εβδομάδες και τους μήνες εγώ ξέρω το εξής: 

1ος, 2ος, 4ος, 5ος, 7ος υπολογίζεις 4 εβδομάδες στον μήνα ενώ

3ος, 6ος, 8ος και 9ος υπολογίζεις 5 εβδομάδες. 

Σύμφωνα με αυτό 35+1 ξεκινάει ο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Με το καλό να υποδεχθειτε το μωράκι σας! Όλα να πάνε καλά! Περιμένουμε τα νέα σου οπότε μπορέσεις! 💗 

35+5 εγώ σήμερα και έχω ξεκινήσει να έχω αυτά τα πονακια δύο βδομάδες τώρα. Βέβαια τελικά δεν έχω κάθε μέρα και ούτε έγιναν πιο έντονα από τη στιγμή που έκοψα το μαγνήσιο, κάτι που το περίμενα και το πίστευα. Είναι οι προπαρασκευαστικές οδύνες, λογικά και σένα αυτό θα είναι αλλά η γιατρός ξέρει σίγουρα. Είναι φυσιολογικό για τις εβδομάδες που είμαστε. Παρά τις δύο εβδομάδες με πονακια ο μπέμπης παραμένει ψηλά και δεν μπορώ να πω ότι με ζοριζει ιδιαίτερα χαμηλά

Ειδικά στην αρχή που δεν κάνει να βραχεί ο αφαλός και το πλένουμε κυρίως στο χέρι...  Τρομακτικό και μόνο που το σκέφτομαι.... Γερά να είναι και όσο δύσκολα και να είναι θα τα καταφέρουμε! Αφού σκέφτομαι η πρώτη θα είμαι ή η τελευταία; Όπως τα κατάφεραν όλες οι γυναίκες θα τα καταφέρουμε και μεις

Μόνο δύο ώρες; Φανταζομαι πόσο κουρασμένη πρέπει να νιώθεις... Είναι όμως πολύ καλό το ότι κατέβηκε η μπέμπα! Ετοιμάζεται σιγά σιγά, κλείνεις και την 37η σε δύο μέρες! Μακάρι γρήγορα να γεννήσεις, πλέον το μωρό θα θεωρείται τελειομηνο! 

Άσε γιαγιάδες εν δράσει!!! 

Ελπίζω πολύ σε αυτά που θα μας δείξουν στην κλινική και στην υποστήριξη από την παιδίατρο μετά

Συγνώμη δεν ήθελα να στο θυμησω!!!!

 🤣🤪  

Αλλά πρέπει να σε προετοιμάσω!!!

Αν και άυπνη έχω μια απίστευτη υπερένταση θέλω να ξεσήκωσω όλο το σπίτι αν και το καθάρισε η μαμά μου πριν δυο μέρες....αχχχχ μακάρι αρχές Σεπτεμβρίου να έρθει η μπεμπουλα μας θέλω να την πάρω αγκαλίτσα επιτέλους!!!!σημερα είχα πάει στην εκκλησία και ήταν μια Μπέμπα η οποία σαραντίσαι και έβαλα τα κλάματα μιλάμε οι ορμόνες τα έχουν παίξει 🙈🙈🙈

την Πέμπτη που θα πάω στον γιατρό θα είμαι 37+2 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Γενικά έχω μια απίστευτη υπερένταση θέλω να καθαρίζω όλη την ώρα αν κ άυπνη μετά νιώθω την μικρή πολύ χαμηλά και πονάκια πιο επίπονα από τα αλλά δεν ξέρω έχω ένα προαίσθημα ότι μέχρι 5 Σεπτεμβρίου θα γεννήσω βέβαια μπορεί να κάνω κ λάθος θα δω την Πέμπτη!!!🙈

 

Κι εγώ το έχω αυτό με το καθάρισμα κ την ενέργεια, έχω διαβάσει ότι μας πιάνει στο τέλος 😄 κ εγώ κάθε βράδυ έχω αυπνία, νομίζω είναι κ το άγχος μας, κ γενικά κάνω χάλια ύπνο κ δε ξεκουράζομαι καθόλου..δλδ μπορεί να με πάρει ο ύπνος 3-4(έχει τύχει να κοιμηθώ κ 6) ξυπνάω ενδιάμεσα για τουαλέτα 2-3 φορές, κάπου 7-8 ξυπνάω δε μπορώ να ξανακοιμηθώ για κανα δίωρο κ κοιμάμαι μετά πάλι κατά τις 10 για κανα δίωρο..κ νιώθω όλη μέρα πτώμα αλλά όπως λες καθαρίζω σνχ κ θέλω να τα χω όλα σε τάξη...απότι έχω διαβάσει λέγεται σύνδρομο της φωλιάς μας πιάνει στο τέλος της εγκυμοσύνης 😄

Άντε να πας κ εσύ την Πέμπτη να δεις τι θα σου πουν!! Όλες Πέμπτη θα πάτε 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αν και άυπνη έχω μια απίστευτη υπερένταση θέλω να ξεσήκωσω όλο το σπίτι αν και το καθάρισε η μαμά μου πριν δυο μέρες....αχχχχ μακάρι αρχές Σεπτεμβρίου να έρθει η μπεμπουλα μας θέλω να την πάρω αγκαλίτσα επιτέλους!!!!σημερα είχα πάει στην εκκλησία και ήταν μια Μπέμπα η οποία σαραντίσαι και έβαλα τα κλάματα μιλάμε οι ορμόνες τα έχουν παίξει 🙈🙈🙈

την Πέμπτη που θα πάω στον γιατρό θα είμαι 37+2 

Πωπωω αυτές οι ορμόνες μας έχουν τρελαθεί 😄😄😄

15 Σεπτέμβρη έχεις ΠΗΤ άρα το πιο πιθανό αρχές Σεπτέμβρη να έρθει 😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι το πιο πιθανό ειναι οτι εξαρτάται απο το μωρό! Εγω οσες γνωστες μου ειχαν αγορι γεννησαν στις 40 εβδ!

Μια χαρα ειναι ο μπεμπης σου στα κιλα! Θα βγει πολυ καλος!🤗🤗

Εμεις στις 33 κ 4  ημασταν 2200 τωρα στις 36 δεν νομιζω να εχει παρει πολυ! Αλλα ποτέ δεν ξερεις βεβαια! Την υγεια τους να εχουν βασικα!!

Κι εμενα μ αρεσει που ειμαι εγκυος! Δεν με εχει ταλαιπωρήσει και καθολου η μικρη και δε ζοριζομαι οπότε μ'αρέσει! Βεβαια τωρα ελεγχω την πιεση μου γτ η ζεστη με επηρεαζει πολυ και ειναι λιγο στα όρια οποτε την τσεκαρω καθε μερα! Οσο για την γεννα εννοειται κι εγω τη φοβαμαι🤣🤣🤣

Μακάρι ο γλυκούλης μου! Προς το παρόν παίζει εδώ μέσα στην κοιλιά μου 😄😄☺️

Του είπα του άντρα μου, δε ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει, αλλά σε 10 μέρες το πολύ θα έχουμε κι ένα μωράκι μαζί μας(γιατί σήμερα ήταν 10 μέρες μέχρι την ΠΗΤ) ☺️ Και χαμογέλαγε αυτός χαιρόταν..αυτός είναι έτοιμος λέει, νομίζω ανυπομονεί κι όλας γιατί πιάνει όλο την κοιλιά μου τη χαιδεύει την κάνει προς τα κάτω κ λέει στο μωρό «βγες ρε..» χαχα 😄 εγώ πάλι που σκέφτομαι τη γέννα τους πόνους και το μετά δεν ανυπομονώ τόσο αλλά οκ 🤣

Εμένα 34εβδ ήταν 2200, 36εβδ 2700 και 38εβδ 3254 .. τα πήρε όλα μαζεμένα!! Άρα κι εσένα πιστεύω έτσι θα γίνει θα δεις ☺️ κάποια στιγμή τα παίρνουν όλα μαζί 😊 θα χουν περάσει και 2μιση εβδομάδες από την τελευταία φορά που πήγες, θα χει μεγαλώσει η μπουμπού ☺️💗

Ναι μωρέ είναι ωραία, τα’χουμε κ μέσα ασφαλή, μας προσέχουν κ όλοι..κ ούτε άγχος αν θα φάει αν θα πονάει αν θα κλαίει γιατί κλαίει πώς θα τα κάνουμε μπάνιο πώς θα τα πιάσουμε πώς θα κοιμηθούν κ πώς θα κοιμηθούμε κ εμείς..άσε που την έχω συνηθίσει την κοιλίτσα κ να’μαι έγκυος 😅☺️

Τη γέννα ελπίζω εκείνη την ώρα να γίνουν όλα μπαμ μπαμ και να μην προλάβουμε να το πολυσκεφτούμε...😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα... 

Λοιπόν γέννησα χθες το μεσημέρι στις 3:20.. όλα πήγαν καλά. Ο αγορίνας μου γεννήθηκε 3.020. φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο. Ήταν λίγο πιο δύσκολος τοκετός σε σχέση με την κόρη μου στο τέλος βασικά στο σπρώξιμο με δυσκόλεψε. Είχε βάλει την ώρα που έβγαινε το κεφάλι και το χεράκι του στο μέτωπο και βγήκε παράλληλα έτσι το κεφάλι με το χέρι και με έσκισε λίγο εκεί. Αλλά κατά τα άλλα όλα πήγαν τελεία. Ήταν μια φανταστική εμπειρία πάλι όπως και την πρώτη φορά. Εύχομαι σε λίγες μέρες να έχετε όλες αγκαλιά τα μωράκια σάς. Έχουμε ξεκινήσει τον θηλασμό κανονικά. Απλά τον έχουν προληπτικά κατω στην μονάδα  γιατί είχα αυτό με τον στρεπτόκοκκο και επειδή έκανα θεραπεία αλλά δεν έκανα επαναληπτική εξέταση και είπαν οι παιδίατροι εδώ θέλουν να τον κρατήσουν να τον παρακολουθούν 48 ώρες. Αλλά κατεβαίνω ανά 3 ώρες κανονικά και θηλάζω. Δεν του δίνουν συμπλήρωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Καλημέρα... 

Λοιπόν γέννησα χθες το μεσημέρι στις 3:20.. όλα πήγαν καλά. Ο αγορίνας μου γεννήθηκε 3.020. φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο. Ήταν λίγο πιο δύσκολος τοκετός σε σχέση με την κόρη μου στο τέλος βασικά στο σπρώξιμο με δυσκόλεψε. Είχε βάλει την ώρα που έβγαινε το κεφάλι και το χεράκι του στο μέτωπο και βγήκε παράλληλα έτσι το κεφάλι με το χέρι και με έσκισε λίγο εκεί. Αλλά κατά τα άλλα όλα πήγαν τελεία. Ήταν μια φανταστική εμπειρία πάλι όπως και την πρώτη φορά. Εύχομαι σε λίγες μέρες να έχετε όλες αγκαλιά τα μωράκια σάς. Έχουμε ξεκινήσει τον θηλασμό κανονικά. Απλά τον έχουν προληπτικά κατω στην μονάδα  γιατί είχα αυτό με τον στρεπτόκοκκο και επειδή έκανα θεραπεία αλλά δεν έκανα επαναληπτική εξέταση και είπαν οι παιδίατροι εδώ θέλουν να τον κρατήσουν να τον παρακολουθούν 48 ώρες. Αλλά κατεβαίνω ανά 3 ώρες κανονικά και θηλάζω. Δεν του δίνουν συμπλήρωμα.

Αχχχχ κορίτσι μου να σας ζήσει να είναι γέρος και ευλογημένος να έχει όλα τα καλά του κόσμου!!!!μια χαρά τα κιλά και όλα!!!

πω πω τώρα έχω και εγώ αγωνία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πωπωω αυτές οι ορμόνες μας έχουν τρελαθεί 😄😄😄

15 Σεπτέμβρη έχεις ΠΗΤ άρα το πιο πιθανό αρχές Σεπτέμβρη να έρθει 😄😄

Αχχχ μακάρι γιατί θέλω να την δω επιτέλους αρκεί να το θέλει κ αυτή και να είναι έτοιμη 🥳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Καλημέρα... 

Λοιπόν γέννησα χθες το μεσημέρι στις 3:20.. όλα πήγαν καλά. Ο αγορίνας μου γεννήθηκε 3.020. φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο. Ήταν λίγο πιο δύσκολος τοκετός σε σχέση με την κόρη μου στο τέλος βασικά στο σπρώξιμο με δυσκόλεψε. Είχε βάλει την ώρα που έβγαινε το κεφάλι και το χεράκι του στο μέτωπο και βγήκε παράλληλα έτσι το κεφάλι με το χέρι και με έσκισε λίγο εκεί. Αλλά κατά τα άλλα όλα πήγαν τελεία. Ήταν μια φανταστική εμπειρία πάλι όπως και την πρώτη φορά. Εύχομαι σε λίγες μέρες να έχετε όλες αγκαλιά τα μωράκια σάς. Έχουμε ξεκινήσει τον θηλασμό κανονικά. Απλά τον έχουν προληπτικά κατω στην μονάδα  γιατί είχα αυτό με τον στρεπτόκοκκο και επειδή έκανα θεραπεία αλλά δεν έκανα επαναληπτική εξέταση και είπαν οι παιδίατροι εδώ θέλουν να τον κρατήσουν να τον παρακολουθούν 48 ώρες. Αλλά κατεβαίνω ανά 3 ώρες κανονικά και θηλάζω. Δεν του δίνουν συμπλήρωμα.

Καλημέρααα 💗💗💗

Να σου ζήσει αγάπη μου!!! Να είναι γερό!!!

Μου έδωσες κουράγιο που λες ότι είναι φανταστική εμπειρία ο τοκετός, σα να φοβάμαι λιγότερο ξαφνικά και να θέλω να το ζήσω 😍 Άντε σύντομα θα το ζήσουμε όλες!

Με το θηλασμό έχεις καμία συμβουλή να μας δώσεις;; Είναι και δεύτερο έχεις και εμπειρία ☺️

Είδες που λένε ότι τα δεύτερα παιδιά γεννιούνται πιο γρήγορα, ισχύει τελικά, ήθελε να βγει ο μικρούλης 😍🥰💙☺️💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Αχχχ μακάρι γιατί θέλω να την δω επιτέλους αρκεί να το θέλει κ αυτή και να είναι έτοιμη 🥳

Λίγες μέρες έχουν μείνει μην αγχώνεσαι, μετά θα τρέχεις και δε θα φτάνεις και θα αναπολείς τις ξέγνοιαστες μέρες της εγκυμοσύνης 😄😄😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2020 at 2:28 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Κοριτσακι μου οχι, στο μηνα σου μπαίνεις οταν κλείνεις τις 36 εβδομαδες, εγω τωρα ειμαι 35 κ 2 και μπαινω στον μηνα μου την Παρασκευή που κλεινω τις 36! η γιατρος μου το ειπε! Οσον αφορα την τουαλετα, μπορει ακομα να μην εχει κατεβει τοσο χαμηλα το μωρο σου  ωστε να σε πιεζει! Μην ανησυχείς!

Καλά δεν ανησυχώ για την τουαλέτα, απλά μου κάνει εντυπωση... Ασε που παω κ για καισαρική λόγω μυωπίας οπότε κ να μη κατέβει πολυ δεν με πειραζει!!! Για την εβδομάδα υπολόγιζα 9ο από 35 +1 ... Δεν το ήξερα αυτό που λες🙃😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2020 at 3:02 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Ναι το μεσημέρι θα κοιμηθώ άλλη μια ώρα αλλά γενικά από τότε που έπαθα αυτό με την κρίση πανικού στον ύπνο μ κοιμάμαι χάλια έως καθόλου....πίεση νιώθω ειδικά όταν περπατάω τεσπα θα δείξει την Πέμπτη στον γιατρό...εσυ ποτέ έχεις ραντεβού στον γιατρό;;;

κάποιο κορίτσι είχε αναφέρει σε κάποιο ποστ για διάρροια εγώ έχω τις τελευταίες δυο εβδομάδες διάρροια όχι κάτι το τρομερό αλλά από εκεί π είχα δυσκοίλια τώρα γύρισε σε διάρροια(σορυ ξέρω δεν είναι κ το καλύτερο θέμα συζήτησης)

Πρεπει όμως να ξεκουράζεσαι... Και εγώ κοιμάμαι λιγότερο ενώ θα ήθελα περισσοτερο... Ραντεβου έχω Τετάρτη, επιτέλους! 

Λένε για τη διάρροια ότι είναι σημάδι τοκετού , αλλά κάνει διαφορά μωρε το έντερο τώρα με την εγκυμοσυνη... Όσο για το θέμα συζήτησης, σιγά καλε!! Έγκυες είμαστε κ υποψήφιες μανουλες πρωτα ο θεος, δε σιχαινόμαστε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2020 at 3:03 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι κι εμεις το είδαμε στο ντοπλερ με το κεφαλι κατω αλλα τωρα νιωθω οτι κατεβαίνει σιγα σιγα αν και η κοιλια μου δεν ειναι χαμηλα ακομα... Θα κατέβει κι εσενα ο μπεμπης σου σιγα σιγα και θα βιωσεις και τις συχνοουριες 😄😄😄

Χαχαχα.... Δίκιο έχεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2020 at 3:23 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Θα μας δείξουν κ οι μαίες..όπως τα κατάφεραν όλες θα τα καταφέρουμε κ εμείς, αυτό σκέφτομαι εγώ...😕 επίσης μπορούμε να το κάνουμε με τον άντρα μας μπάνιο, ο ένας να το κρατάει ο άλλος να το πλένει..

Καλά και εγώ αυτό σκέφτομαι που λες, ότι τόσες γυναίκες τα καταφέρνουν, γιατί να μη τα καταφέρουμε κ εμεις;;;;

Καλά στην αρχη, έτσι το σκέφτηκα.. Ο ένας να το κρατάει κ ο άλλος να ρίχνει προσεχτικα νεράκι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2020 at 3:21 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τι κάνεις τώρα που δε δουλεύεις; Πώς τα περνάς;

Όχιι, μην αγχώνεσαι, φυσιολογικό είναι, τελειόμηνα θα βγούνε τα μωράκια μας! 💗💗

Φυσιολογικά είναι ναι 😊 καλά μια μέρα κάπου 36η-37η εβδ πόναγα τόσο πολύ χαμηλά όλο το βράδυ ξύπναγα συνεχώς, εκεί είπα πάει γεννάω κ είχα τρομάξει..αλλά ευτυχώς δεν ήταν τίποτα.

Ναι και μένα κάνει κάτι περίεργα βάζω κ τον άντρα μου να τ νιώσει κ ξαφνιάζεται 😆 πόσο μάλλον εγώ που τα νιώθω κ από μέσα!

Τα μωράκια σκέψου ότι τώρα είναι πολύ δυνατά οπότε τα νιώθουμε πολύ πιο έντονα κ κλωτσάνε πολύ πιο δυνατά! 😄 Τενώνονται κι αυτά μωρέ, τι να κάνουν εκεί μέσα πιάνονται..

Την Τετάρτη που πήγα κ ήμουν ακριβώς 38εβδ ήταν 3254γρ...μου φάνηκε λίγο πολύ γιατί εγώ ήθελα να γεννηθεί κάπου τόσο, αλλά όλοι που τους το’λεγα μου έλεγαν τι ωραία γερό μωράκι θα είναι τέλειο και τέτοια, οπότε νταξει μην παραπονιέμαι!

Εμένα 2 φίλες μου που γέννησαν τώρα αγοράκια, τα γέννησαν στις 38εβδ, και όλοι μου έλεγαν ότι τα αγοράκια είναι πιο βιαστικά ενώ τα κοριτσάκια παίρνουν όλο τον καιρό..αλλά τελικά είναι ανάλογα το μωράκι μάλλον! Η μαμά μου εμένα με γέννησε 40η εβδ κ η αδερφή μου τον ανιψιό μου 40η πάλι!

Όποτε θέλουν αυτά θα βγούν, μάλλον έχει βολευτεί στην κοιλιά μου ο δικός μου, και να σου πω κι εγώ το ίδιο, μ’αρέσει που είμαι έγκυος ! 😆 κ φοβάμαι κ τη γέννα λιγάκι..

Να σου πω ρε αγάπη... 

Οι φίλες σου με τα αγοράκια που λες γενναγαν το πρώτο στις 38 εβδομάδες και οι δυο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...