Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Αχ κορίτσι μην αγχώνεσαι... Καλά είναι κ οι ορμόνες δεν το συζητώ....εμενα οι ορμόνες κ τα νευρα έχουν χτυπησει κόκκινο!!!!ειχαμε και κάτι θέματα με Το σπιτι (που η λυση τους δεν εξαρτιόταν απο εμας) κ δε μπορουσα νά σταματήσω να κλαίω κάθε φορά που ξεκινουσα...Και εγώ  το παθαινω αυτό με την ανάσα.... Σχεδόν συνέχεια... Αν ξαπλώνω ανάσκελα,σχεδόν πάντα μου κόβεται η ανάσα κ ειδικά αν έχω φάει πριν...Για αυτό ξαπλώνω στο πλαι... Θα τρόμαξες στον υπνο σου, για αυτό θα το έπαθες... 

 

 

 

Αυτό που λες το πάθαινα κ εγώ, αναρρόφηση λέγεται..το είχα πάθει 2 φορές κάπου το Μάιο, την ώρα που κοιμόμουν ξύπναγα κ ένιωθα ότι πνίγομαι δε μπορούσα να πάρω ανάσα!! γιατί ανέβαιναν γουλιές πάνω στο στόμα κ όπως ήμουν ξαπλωμένη πνιγόμουν..τη μία έκανα κι όλας εμετό άσχημο..απαίσιο συναίσθημα πάντως να μη μπορείς να πάρεις ανάσα. Ευτυχώς δεν το ξανάπαθα!! Μετά το έψαξα είδα ότι λέγεται αναρρόφηση κ αυτό που είναι καλό να κάνεις είναι να κοιμάσαι σε λίγο πιο όρθια θέση, να μην είσαι τελείως ξαπλωμένη δηλαδή, και επίσης να μην τρως βαριά το βράδυ, και αν γίνεται 2-3 ώρες πριν κοιμηθείς να μην έχεις φάει τπτ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Α πα πα... Μη μου λες τετοια.... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πιασει ποτε νεογέννητο, έχω δει στις 40 μερες κ μου έχει φανεί μια σταλιά... Ένα φόβο τον έχω... Πάντως στο νοσοκομείο, θα ζητάς παυσιπονο, όσο να ναι θα μειώνεται λίγο ο πονος.... 

Εγώ δε θυμόμουν ότι είναι τόσο μικρά, τώρα με της φίλης μου τ είδα κ μου κανε εντύπωση.. 

Και πάλι εγώ συνεχίζω κ απορώ ακόμα πώς χωράει στην κοιλιά!! 😆 Την βλέπω την πιάνω λέω τι μωρό χωράει εδώ μέσα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια!! Κ εμένα ενώ στην εγκυμοσύνη με έβλεπε κάθε 3εβδ, στον 8ο με έβλεπε κάθε 2, και στον 9ο κάθε εβδομάδα..δηλαδή πήγα κ 36εβδ, κ 37εβδ κ 38εβδ κ τώρα έχω πάλι ραντεβού στις 39εβδ.

Καρδιολόγο αναισθησιολόγο γιατί θα πας;;

Μου ειπε οτι κανεις ελενχο πριν την γέννα για αυτο θα παω... Τυπικά.... Κοριτσια αυτο να σου κόβεται η ανασα και εγω το παθαίνω οταν ξαπλώνω....... Να φανταστω παμε ολες φυσιολογικά??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Αχ κορίτσι μην αγχώνεσαι... Καλά είναι κ οι ορμόνες δεν το συζητώ....εμενα οι ορμόνες κ τα νευρα έχουν χτυπησει κόκκινο!!!!ειχαμε και κάτι θέματα με Το σπιτι (που η λυση τους δεν εξαρτιόταν απο εμας) κ δε μπορουσα νά σταματήσω να κλαίω κάθε φορά που ξεκινουσα...Και εγώ  το παθαινω αυτό με την ανάσα.... Σχεδόν συνέχεια... Αν ξαπλώνω ανάσκελα,σχεδόν πάντα μου κόβεται η ανάσα κ ειδικά αν έχω φάει πριν...Για αυτό ξαπλώνω στο πλαι... Θα τρόμαξες στον υπνο σου, για αυτό θα το έπαθες... 

 

 

 

Καλά και νεύρα έχω κ με το παραμικρό κλαίω 🤪🤪🤪αστα να πάνε λίγο έμεινε και μετά θα περάσουν όλα...

σκεψου ότι πλέον δεν μπορώ να φαω γιαυτο τον λόγο μια φορά την ημέρα τρώω γιατί φοβάμαι μην έχω θέμα το βράδυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Όταν κατέβει το μωρό χαμηλά, θα ελευθερώσει το διάφραγμα και θα αναπνέεις καλύτερα.. 😊

Ο γιατρός μου έχει πει εδώ κ 2 εβδομάδες ότι είναι χαμηλά το μωρό και έχει πάρει θέση..από τις 36 νομίζω ή 37..απλα στις 37 πχ που είχα πάει μου είχε πει ότι είναι χαμηλά, έχει μαλακώσει ο τράχηλος αλλά δεν πίεζε με το κεφάλι του ακόμα τον τράχηλο για να ανοίξει, άρα δε θα γεννούσα εκείνες τις μέρες..τώρα στις 38 δε μου είπε κάτι καινούργιο γι’αυτό, μου είπε απλά στο τέλος της εξέτασης «άντε όπου να’ναι γεννάμε»..αλλά δεν κατάλαβα τι σήμαινε αυτό, τον ρώτησα μετά πώς το βλέπει μου λέει «ε έχουμε ακόμα»..γεννάμε όπου να ναι ή έχουμε ακόμα ήθελα να του πω;; Χαχαχα.. Αλλά δε με εξέτασε κολπικά αυτή τη φορά κ μου’κανε εντύπωση, βλέπουν με τον κοιλιακό υπέρηχο και τον τράχηλο;;

Εσύ πότε έχεις ΠΗΤ θύμισε μου;; Μπορεί να είναι φυσιολογικό να μην έχει κατέβει ακόμα χαμηλά στις εβδομάδες σου. Αλλά όταν μου είπες για τον πλακούντα ότι ήταν 0, σκέφτηκα αυτό ότι μάλλον θα το θρέφει για πολύ ακόμα το μωράκι σου χαχα...δε ξέρω αν παίζει ρόλο ούτε έχω διαβάσει κάτι έτσι, μόνη μου το σκέφτηκα 😆

Ούτως ή άλλως στο φυσιολογικό ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται. Μπορεί να είναι όπως το βλέπει ο γιατρός κ να πηγαίνεις να σ λέει αν έχεις διαστολή πχ κ αν έχει κατέβει κ να καταλάβεις περίπου πότε θα σε πιάσουν οι πόνοι, αλλά μπορεί να σπάσουν και τα νερά ξαφνικά.. εμένα αυτό μου είχε πει στις 37,μου λέει δε γεννάς αυτές τις μέρες, αλλά ποτέ δε ξέρεις κι όλας..μπορεί να σπάσουν τα νερά. Εγώ για κάποιο λόγο βέβαια νιώθω ότι απλά θα με πιάσουν οι πόνοι, θα μου είναι πολύ ξαφνικό να σπάσουν τα νερά 😆

Μου είχε πει παλιά που τον είχα ρωτήσει, ότι θα περιμένουμε μέχρι τις 40 και μπορεί και λίγες μέρες μετά...μετά θα κάνουμε πρόκληση αν είναι. Εγώ βέβαια πιστεύω την άλλη εβδομάδα κάπου θα γεννήσω, δε θα κλείσω και τις 40 εννοώ. Αλλά ποτέ δε ξέρεις βέβαια!! Εγώ θα ήθελα τώρα να γεννήσω, για να μη βγει πολύ μεγάλο γιατί αγχώνομαι ακόμα παραπάνω με τον τοκετό όσο πιο μεγάλο είναι..α και επίσης θα ήθελα να βγει λέων σαν τον άντρα μου για να μοιάζουν😄δε μ αρέσουν οι παρθένοι άντρες κι όλας δεν ήθελα με τπτ..αν δε γεννήσω τώρα μετά δε με νοιάζει..ας πάει και στις 40..αφού δε γεννάω απ’ό,τι βλέπω σήμερα αύριο, και το μωρό θα βγει όποτε θέλει τι να κάνω; Θα το πάρω απόφαση 😄

Αυτή την πίεση που λες χαμηλά τη νιώθω πολύ έντονα, στην αρχή μετά τις 30εβδ που το ένιωθα, πίεζε απλά την ουρήθρα κ ένιωθα σνχ να τσούζει κ να κατουριέμαι. Τώρα προς το τέλος νιώθω όλο το κεφάλι του μωρού κάτω κάτω να κουνιέται κ να με πιέζει, κάτω το κεφάλι κ πάνω τα πόδια ταυτόχρονα, κ με πιάνει μια ανακατωσούρα να σου πω..😆

Καταλαβα..... την Πέμπτη θα μ πει αν έχει κατέβει ελπιζω πως θα έχει λίγο ,πάντως είναι με το κεφάλι προς τα κάτω αυτό είναι σίγουρο...αχχχ τι να πω δεν ξέρω εγώ έχω φτάσει στα όρια μ ,το ξέρω δεν κάνει να το λέω και πραγματικά θέλω να βγει η Μπέμπα μας όταν θελήσει εκείνη αλλά οργανικά δεν μπορώ αλλο έχω κ αγωνία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καταλαβα..... την Πέμπτη θα μ πει αν έχει κατέβει ελπιζω πως θα έχει λίγο ,πάντως είναι με το κεφάλι προς τα κάτω αυτό είναι σίγουρο...αχχχ τι να πω δεν ξέρω εγώ έχω φτάσει στα όρια μ ,το ξέρω δεν κάνει να το λέω και πραγματικά θέλω να βγει η Μπέμπα μας όταν θελήσει εκείνη αλλά οργανικά δεν μπορώ αλλο έχω κ αγωνία 

Γιατί δε μπορείς άλλο οργανικά;; Κ γιατί έχεις αγωνία;

Εγώ έχω αυτό με τη μέση που δε μπορώ να περπατήσω, αυτό δεν αντέχω..και ότι με πιέζει πολύ χαμηλά κ με ενοχλεί πολύ κ με ανακατεύει κ κατουριέμαι κ όλαυτα..γι’αυτά μόνο θα ‘θελα να βγει...κατά τ άλλα μ αρέσει που είμαι έγκυος, θα στεναχωρηθώ μετά που δε θα είμαι χαχα...νομίζω είναι πιο ευχάριστη περίοδος η εγκυμοσύνη παρά το μετά 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αυτό που λες το πάθαινα κ εγώ, αναρρόφηση λέγεται..το είχα πάθει 2 φορές κάπου το Μάιο, την ώρα που κοιμόμουν ξύπναγα κ ένιωθα ότι πνίγομαι δε μπορούσα να πάρω ανάσα!! γιατί ανέβαιναν γουλιές πάνω στο στόμα κ όπως ήμουν ξαπλωμένη πνιγόμουν..τη μία έκανα κι όλας εμετό άσχημο..απαίσιο συναίσθημα πάντως να μη μπορείς να πάρεις ανάσα. Ευτυχώς δεν το ξανάπαθα!! Μετά το έψαξα είδα ότι λέγεται αναρρόφηση κ αυτό που είναι καλό να κάνεις είναι να κοιμάσαι σε λίγο πιο όρθια θέση, να μην είσαι τελείως ξαπλωμένη δηλαδή, και επίσης να μην τρως βαριά το βράδυ, και αν γίνεται 2-3 ώρες πριν κοιμηθείς να μην έχεις φάει τπτ..

 

Γουλιες δεν είχα, ουτε καουρα ... Το παθαινω πλεον κ νηστική αν ξαπλώσω ανασκελα... Απλά κόβεται η αναπνοή μάλλον λόγω του μωρου.... Τώρα μπορεί να είναι αυτό π λες κ εσυ όταν ξαπλώνω μετά το φαγητό.... Κανονικά δεν πρεπει να τρώω δυο τρεις ώρες πριν, οπως λες, αλλά ποτε δεν το τηρώ αγάπη ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ δε θυμόμουν ότι είναι τόσο μικρά, τώρα με της φίλης μου τ είδα κ μου κανε εντύπωση.. 

Και πάλι εγώ συνεχίζω κ απορώ ακόμα πώς χωράει στην κοιλιά!! 😆 Την βλέπω την πιάνω λέω τι μωρό χωράει εδώ μέσα;; 

Αχ και εγώ το ίδιο.... Απορώ πως χωράει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλά και νεύρα έχω κ με το παραμικρό κλαίω 🤪🤪🤪αστα να πάνε λίγο έμεινε και μετά θα περάσουν όλα...

σκεψου ότι πλέον δεν μπορώ να φαω γιαυτο τον λόγο μια φορά την ημέρα τρώω γιατί φοβάμαι μην έχω θέμα το βράδυ....

Καλε να τρως... Απλά θέλει πολυ μικρά κ συχνά γευματα... Δοκίμασε μικρή μικρή ποσοτητα για βραδινό νωρίς νωρίς κ βλεπεις...θα δεις,πιστευω δε θα σε πειραξει!!!Και αυτό που είπε η princess, μη φας τρεις ώρες πριν τον υπνο... Αχ, αγάπη, αυτό περιμενω, να περασουν όλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

στις On 19/8/2020 at 11:19 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Απλά αυτός που κάνει το Ντόπλερ έρχεται κ το κάνει στο ιατρείο του γιατρου... Νομιζω με το ίδιο μηχανημα(νομίζω).... Βέβαια χρησιμοποιεί δικό του υπολογιστή για να βγάλει τις μετρήσεις... Τες πα... Στο γιατρό έχω την άλλη Τετάρτη.... Ναι είναι οι κ οι διακυμάνσεις που λέγαμε την άλλη φορά... Εσυ ποτε έχεις ραντεβου τώρα;;;

Δεν ξέρω αν αυτό που γράφεις για τον υπολογιστή παίζει ρολό. Μην ξεχνάς ότι εκτός από τις διακυμάνσεις στην ανάπτυξη τους οι μετρήσεις των υπερήχων έχουν και μια απόκλιση +-15% όποτε λίγο πάνω τη μια φορά λίγο κάτω την άλλη υπάρχουν διαφορές. Πήγα χθες, θα σας τα γράψω στη συνέχεια!

Είδα στα έγραφε και η princess πιο κάτω για τις αποκλίσεις

στις On 20/8/2020 at 8:38 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλέ 500γρ σε 1 εβδομάδα είναι πολύ...αυτό θα με προβλημάτιζε χαχα...μπορεί όμως εκείνη την εβδομάδα να είχε πάρει 300 τελικά, και τώρα που σου έδειξε 300 να έχει πάρει 500..έχουν αποκλίσεις αυτά ξέρεις...επίσης αυτό που είπαμε αν πήρε πολλά μαζεμένα μετά μπορεί να πήρε πιο λίγα 😉 Δεν αγχώνονται κ αυτοί γιατί στο περίπου είναι αυτά, αν βλέπουν ότι για τη βδομάδα του είναι καλά στα κιλά δεν αγχώνονται! Πιο πολύ αν είναι λιποβαρές τους νοιάζει! Ξέρουν ότι είναι κ στο περίπου αυτά εξάλλου!

Εντωμεταξύ στην 34η εβδομάδα που έψαξα εδώ στο ιντερνετ γύρω στα 2200 λέει είναι τα μωρά, άρα πάλι είναι μεγάλο το δικό σου 😂

Κ μένα μου το βγαλε χθες 3254 και αγχώθηκα λίγο, αν είναι τώρα τόσο πόσο θα είναι σε 1 εβδομαδα ή 2 που θα γεννήσω; Αλλά σκέφτομαι αυτό για τις αποκλίσεις, γιατί οι περισσότερες άλλα κιλά τους έλεγαν άλλα γεννήθηκε(ελπίζω προς τα κάτω 😆)..εγώ δε θέλω να βγει πολύ μεγάλο γιατί φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ περισσότερο, θέλω να βγει απλά καλά στα κιλά και υγιές! Και μια χαρά μου φαίνεται τώρα, γιατί δε βγαίνει;; Χαχα

Εγώ σε όσες φίλες μου ξέρω βγήκε μικρότερο το μωρό απ' ότι τους έλεγαν. Βέβαια δεν είναι ο κανόνας υπάρχει και το + αλλά δεν το έχω ακούσει εγώ

Μια χαρά είναι όντως και τώρα να βγει!!! Και μένα αυτά τα κιλά με βολεύουν!!!

στις On 20/8/2020 at 8:49 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρααα

Καλά κάνατε!! Τι παιχνίδια να θέλει ακόμα; 😄 Εμάς μας έφερε απλά μια φίλη μου ένα σαν βιβλιαράκι μαλακό που κάνει θορύβους και μια κουβερτούλα πολύχρωμη με παιχνίδια κλπ που τους αρέσουν! Που θα τη βάζουμε στο καρότσι! Αυτά κ πολλά είναι μέχρι τώρα 😄 Κι εγώ το λέω αλλά δε ξέρω τελικά πού θα φτάσουμε στα παιχνίδια γιατί σίγουρα θα βλέπουμε κ εμείς κάτι και θα τους το παίρνουμε, σίγουρα θα φέρνουν δώρα, κ όσο περνάνε τα χρόνια κι άλλα κι άλλα..χαχα..απλά θα προσπαθήσω στην αρχή να διατηρήσω ένα μέτρο, ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Πήγαμε στο γιατρό, τώρα θα σας γράψω πιο κάτω τα νέα μου! 😊

Εγώ τελείωσα πλυντήρια, σίδερα όλα..πήρα και το baby planet το σπρει σήμερα θα κάνω τα συρτάρια και θα βάλω τα ρουχαλάκια του μέσα. Βαλίτσα έτοιμη, μόνο κάτι οδοντόβουρτσες σαμπουαν κ τέτοια δεν έχω βάλει...και τελικά αγόρασα κι ένα φορεματάκι για μένα, τελείως απλό για όταν βγω από το μαιευτήριο..γιατί ήθελα κι εγώ κάτι καινούργιο να βάλω 😄 Θα μου έρθει σήμερα αύριο, ελπίζω να προλάβω να το πλύνω και να το βάλω κι αυτό στη βαλίτσα, αλλιώς θα το κάνει ο άντρας μου κ θα μου το φέρει στο μαιευτήριο!

Έχετε δίκιο δε θα το στρώσω ακόμη το λικνο του μη σκονιστεί! Θα βάλω τη μαμά μου ή τον άντρα μου να το κάνουν λίγο πριν γυρίσουμε σπίτι ☺️

Αα κατάλαβα τι εννοείς...εγώ κ όταν τη βλέπω στον καθρέφτη είναι χαμηλά, δηλαδή πάνω πλέον είναι πιο επίπεδη κ αρχίζει να μεγαλώνει όσο κοιτάς προς τα κάτω...αφού την παρατηρείς θα το δεις κ εσύ όταν πέσει 😄

Στεβια στον καφέ που πίνω κάθε μέρα βάζω 1-2 κουταλίτσες..αυτό κυρίως..κατά τ άλλα να φάω κανα παγωτό στεβια ή κανα μπισκότο που κ πού, όχι κάθε μέρα όμως! Αλλά έχω πει στον άντρα μου όταν γεννήσω να μου φέρει μια βάφλα με σοκολάτα φουλ και παγωτό...😀 δε ξέρω αν θα επιτρέπεται βέβαια κ πάλι ή αν πρέπει να κάνω εξετάσεις πρώτα, θα δούμε 😆

Εντάξει είναι πολύ μικρή η ποσότητα που τρως! Εγώ πάλι πάλι σκέφτομαι πολύ τα αλμυρά! Εγώ ζήτησα από τον άντρα μου πατατάκια μπάρμπεκιου και προσούτο!!! Μου τρέχουν τα σάλια....

στις On 20/8/2020 at 9:08 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσιααα 

38+1 σήμερα, στην αναμονή!!

Πήγαμε χθες στο γιατρό, 3254γρ μας είπε είναι, όλα καλά και να ξαναπάμε την άλλη εβδομάδα να μας δει!! Χαχα

Πώς είστε εσείς;;

Εντωμεταξύ κορίτσια είχαμε βγει βόλτα χθες μετά το γιατρό, και βρήκαμε μια φίλη μου με τον άντρα της που έχει γεννήσει πριν κάτι μήνες, κ αυτή κ ο άντρας της ειδικά μας έλεγαν πάλι ότι στην αρχή είναι δύσκολα, ότι θες βοήθεια κλπ.. Πώς το βλέπετε εσείς;; Θα έχετε βοήθεια;

Ευτυχώς έχουμε τη μαμά μου στην ίδια πολυκατοικία, οπότε θα είναι μεγάλη βοήθεια...Και ο άντρας μου επειδή έχει ακούσει ότι η γυναίκα θέλει στην αρχή πολύ βοήθεια κλπ και έχει αγχωθεί κι αυτός ο κακομοίρης μην τα φτύσω, μου είπε χθες ότι εκείνος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού, η μαμά μου θα μαγειρεύει, οπότε να έχω όλο το χρόνο για το μωρό..και αν θέλω μες τη μέρα που θα δουλεύει εκείνος να κάνω κανα μπάνιο κλπ, θα το κρατάει πάλι η μαμά μου. Μου φαίνεται καλό έτσι, γιατί δε θα’χω τίποτα στο κεφάλι μου πέρα απ’το μωρό..όχι ότι θα’ναι λίγο και πάλι, απότι κατάλαβα τον πρώτο καιρό δε θα κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου γιατί όλο κάτι θα θέλει το μωρό, αλλά τουλάχιστον θα έχω και τη μαμά μου μαζί να με βοηθάει και δε θα έχω και στο μυαλό μου κάτι άλλο, δουλειές μαγείρεμα κλπ... Πώς το βλέπετε; Θα την παλέψουμε;;

Εσείς πώς σκέφτεστε να το κάνετε; 

Εγώ σίγουρα θα έχω αν χρειάζεται από μαμά και πεθερά αλλά είναι και οι δύο 20-25 χλμ μακριά μας. Δεν είναι πολύ μακριά αλλά δεν είναι ότι μπορεί να πεταχτούν ανα πάσα ώρα και στιγμή που μπορεί να τις χρειαστώ. Ελπίζουμε να μπορέσει να καθίσει ο άντρας μου τις δύο πρώτες εβδομάδες στο σπίτι αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Αν τα καταφέρει θα αναλάβει αυτός όλα τα του σπιτιού κάτι που είχε κάνει και στην εγκυμοσύνη γιατί εγώ δούλευα αλλά αυτός λόγω κορονοιου όχι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/8/2020 at 5:55 ΜΜ, ο/η Roula2410 είπε:

Σήμερα πηγα και εγω κοριτσια στον γιατρο 36 +1 μας ειπε οτι ειναι ολα καλα δεν έχει κατέβει ακομα.... Εχει παει 2700 βαρος.... Εγω δεν ανχονομαι μπορω να πω οταν έρθει με το καλο τα μωράκια μας θα βρουμε ολλες τον ρυθμό μας.... 

Και γω το πιστεύω. Θα ζοριστουμε στην αρχή αλλά θα τα καταφέρουμε!

στις On 20/8/2020 at 10:08 ΠΜ, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα κοριτσια και από εμένα🌸

Καταρχάς εγώ έπαθα προχθές το βράδυ  μια κρίση πανικού κλειστοφοβίας ενώ δεν έχω,εκεί που κοιμόμουν ξαφνικά ξύπνησα και νόμιζα ότι το σπίτι δεν με χωράει δεν επερνα αναπνοή,ο άντρας μου ο καημένος τρόμαξε να με συνεφέρει ε μετά από δυο ώρες κοιμήθηκα πάλι,τη να πω αυτές οι ορμόνες τα έχουν παίξει εντελώς...

εμεις σήμερα είμαστε 36+2 και την άλλη Πέμπτη έχουμε ραντεβού θα είμαι 37+2..αχ κοριτσια αρχές Σεπτεμβρίου θέλω και εγώ η μπουμπου να μας κάνει την τιμή και να βγει δεν αντέχω αλλο....

διαβασα λίγο για τα κιλά που λέτε και συμφωνώ ότι αυτά που μας λένε στους υπερήχους  διαφέρουν  από τα πραγματικά και ότι τους γιατρούς τους νοιάζει απλά να μην είναι λιποβαρες όποτε ας μην αγχωνόμαστε κ για αυτό...

εγω βοήθεια θα έχω την μαμά μου που ήρθε από Ελλάδα και την αδερφή μου,η μαμά μ όταν γεννήσω θα έρθει να μείνει σε εμένα για να αναλάβει τα του σπιτιού και εγώ με τον άντρα μου να έχω μόνο την Μπέμπα,θα έρχεται και η αδερφή μ να βοηθάει όποτε μπορεί όποτε μια χαρά δόξα τον θεό....

τώρα δεν ξέρω αν θα την παλέψουμε ο καιρός θα δείξει🤪αλλα μέσα μου είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε εδώ τα καταφέρνουν οι μανούλες με πιο πολλά παιδάκια εμεις με ένα που θα έχουμε....

αντε @Princess28 κανε την αρχή με το καλό 🙈😉

Πώς είσαι βρε κορίτσι μου? Συνηλθες; Ηρεμησες καθόλου; Είχα πάθει και γω πριν μερικά χρόνια που περνούσα μια φάση πολύ αγχωτική και θυμάμαι ήταν λίγο τρομακτικό....

στις πριν 23 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αυτό λέω αν παίρνει κάθε 2 εβδομάδες 500-600 γραμμάρια, στις 40 θα κοντεύει τα 4κιλά :( και ποιος ξέρει αν η απόκλιση είναι προς τα πάνω ή προς τα κάτω.. κι εγώ μέχρι εκεί 3400 ικανοποιημένη θα’μουν! 

Της αδερφής μου που γέννησε στις 40εβδ, 1 μέρα πριν γεννήσει της το’βγαζαν 3400, και το άλλο πρωί γέννησε και ήταν 3850 το μωρό 😆

Εντάξει βέβαια ας γεννηθεί όσο θέλει μη γκρινιάζω....απλά φοβάμαι που φοβάμαι μην πονέσω, αν είναι κ μεγάλο θα πονέσω παραπάνω..κ πες ότι εκείνη την ώρα δε νιώθεις τίποτε άρα δεν πονάς, το κόψιμο όμως το’χω σίγουρο....κ αυτό είναι που φοβάμαι πιο πολύ!!

Χαχα αυτό που λες πάντως δε ξέρω αν ισχύει, κ 3 κ 4 κιλά να ναι πιστεύω για να τα πιάνεις μικρά θα ναι κ θα φοβόμαστε μη μας πέσουν...της φίλης μου που γέννησε τώρα τέλη Μαίου, γεννήθηκε 3080γρ στις 38+1, μέχρι και 2-2μιση μήνες μετά που είχε πάρει κ βάρος ήταν ακόμη μια σταλιά νόμιζες θα σου πέσει..

Βρέθηκα σήμερα με μια φίλη που γέννησε πριν 2 μήνες στις 40+ εβδομάδες το δεύτερο παιδάκι της. Το μωρό γεννήθηκε με φυσιολογικό βάρος, αναπτύσσεται φυσιολογικά, δεν ρώτησα βάρος, και όμως σήμερα μου φάνηκε τόσο μικρούλης... Τον έβλεπα και σκεφτόμουν Παναγία μου πόσο πιο μικρούλης μπορεί να ήταν όταν γεννήθηκε;;; Από τη μια και γω σκέφτομαι, μικρότερο μωρό ίσως ευκολότερη γεννά, και γω το κόψιμο από κάτω φοβάμαι, αλλά από την άλλη μικρό μωρό πως το πιάνεις; Πάντως και αυτή τώρα στο δεύτερο το σκισιμο από κάτω φοβοταν αλλά τελικά όλα ήταν πολύ καλύτερα από ότι περίμενε

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Α πα πα... Μη μου λες τετοια.... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πιασει ποτε νεογέννητο, έχω δει στις 40 μερες κ μου έχει φανεί μια σταλιά... Ένα φόβο τον έχω... Πάντως στο νοσοκομείο, θα ζητάς παυσιπονο, όσο να ναι θα μειώνεται λίγο ο πονος.... 

Όταν γεννήθηκε ο ανιψιός μου περίμενα να πάει δύο μηνών για να τον πιάσω. Φοβόμουν τόσο πολύ... Μέχρι τότε απλά καθόμουν από πανω και τον χαζευα! 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!!

Όταν κατέβει το μωρό χαμηλά, θα ελευθερώσει το διάφραγμα και θα αναπνέεις καλύτερα.. 😊

Ο γιατρός μου έχει πει εδώ κ 2 εβδομάδες ότι είναι χαμηλά το μωρό και έχει πάρει θέση..από τις 36 νομίζω ή 37..απλα στις 37 πχ που είχα πάει μου είχε πει ότι είναι χαμηλά, έχει μαλακώσει ο τράχηλος αλλά δεν πίεζε με το κεφάλι του ακόμα τον τράχηλο για να ανοίξει, άρα δε θα γεννούσα εκείνες τις μέρες..τώρα στις 38 δε μου είπε κάτι καινούργιο γι’αυτό, μου είπε απλά στο τέλος της εξέτασης «άντε όπου να’ναι γεννάμε»..αλλά δεν κατάλαβα τι σήμαινε αυτό, τον ρώτησα μετά πώς το βλέπει μου λέει «ε έχουμε ακόμα»..γεννάμε όπου να ναι ή έχουμε ακόμα ήθελα να του πω;; Χαχαχα.. Αλλά δε με εξέτασε κολπικά αυτή τη φορά κ μου’κανε εντύπωση, βλέπουν με τον κοιλιακό υπέρηχο και τον τράχηλο;;

Εσύ πότε έχεις ΠΗΤ θύμισε μου;; Μπορεί να είναι φυσιολογικό να μην έχει κατέβει ακόμα χαμηλά στις εβδομάδες σου. Αλλά όταν μου είπες για τον πλακούντα ότι ήταν 0, σκέφτηκα αυτό ότι μάλλον θα το θρέφει για πολύ ακόμα το μωράκι σου χαχα...δε ξέρω αν παίζει ρόλο ούτε έχω διαβάσει κάτι έτσι, μόνη μου το σκέφτηκα 😆

Ούτως ή άλλως στο φυσιολογικό ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται. Μπορεί να είναι όπως το βλέπει ο γιατρός κ να πηγαίνεις να σ λέει αν έχεις διαστολή πχ κ αν έχει κατέβει κ να καταλάβεις περίπου πότε θα σε πιάσουν οι πόνοι, αλλά μπορεί να σπάσουν και τα νερά ξαφνικά.. εμένα αυτό μου είχε πει στις 37,μου λέει δε γεννάς αυτές τις μέρες, αλλά ποτέ δε ξέρεις κι όλας..μπορεί να σπάσουν τα νερά. Εγώ για κάποιο λόγο βέβαια νιώθω ότι απλά θα με πιάσουν οι πόνοι, θα μου είναι πολύ ξαφνικό να σπάσουν τα νερά 😆

Μου είχε πει παλιά που τον είχα ρωτήσει, ότι θα περιμένουμε μέχρι τις 40 και μπορεί και λίγες μέρες μετά...μετά θα κάνουμε πρόκληση αν είναι. Εγώ βέβαια πιστεύω την άλλη εβδομάδα κάπου θα γεννήσω, δε θα κλείσω και τις 40 εννοώ. Αλλά ποτέ δε ξέρεις βέβαια!! Εγώ θα ήθελα τώρα να γεννήσω, για να μη βγει πολύ μεγάλο γιατί αγχώνομαι ακόμα παραπάνω με τον τοκετό όσο πιο μεγάλο είναι..α και επίσης θα ήθελα να βγει λέων σαν τον άντρα μου για να μοιάζουν😄δε μ αρέσουν οι παρθένοι άντρες κι όλας δεν ήθελα με τπτ..αν δε γεννήσω τώρα μετά δε με νοιάζει..ας πάει και στις 40..αφού δε γεννάω απ’ό,τι βλέπω σήμερα αύριο, και το μωρό θα βγει όποτε θέλει τι να κάνω; Θα το πάρω απόφαση 😄

Αυτή την πίεση που λες χαμηλά τη νιώθω πολύ έντονα, στην αρχή μετά τις 30εβδ που το ένιωθα, πίεζε απλά την ουρήθρα κ ένιωθα σνχ να τσούζει κ να κατουριέμαι. Τώρα προς το τέλος νιώθω όλο το κεφάλι του μωρού κάτω κάτω να κουνιέται κ να με πιέζει, κάτω το κεφάλι κ πάνω τα πόδια ταυτόχρονα, κ με πιάνει μια ανακατωσούρα να σου πω..😆

Μια που ανέφερες αυτό για το πλακούντα και ο δικός μου συνεχίζει να είναι στο 0, ο γιατρός μου είπε ότι όσο γερνάει ο πλακούντας απελευθερώνεται μια ουσία η οποία προετοιμάζει τον οργανισμό για την έναρξη του τοκετού

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά τα περιθώρια για τον Λέοντα έχουν σφίξει.... 🤣 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καταλαβα..... την Πέμπτη θα μ πει αν έχει κατέβει ελπιζω πως θα έχει λίγο ,πάντως είναι με το κεφάλι προς τα κάτω αυτό είναι σίγουρο...αχχχ τι να πω δεν ξέρω εγώ έχω φτάσει στα όρια μ ,το ξέρω δεν κάνει να το λέω και πραγματικά θέλω να βγει η Μπέμπα μας όταν θελήσει εκείνη αλλά οργανικά δεν μπορώ αλλο έχω κ αγωνία 

Και γω καμμία φορά το σκέφτομαι αυτό τον τελευταίο καιρό αλλά τώρα μπήκα στον μήνα μου και ακόμη είναι νωρίς για μας. Και μετά λέω μην είσαι αχάριστη είχες μια εγκυμοσύνη πολύ καλή χωρίς δύσκολα συμπτώματα πέρα από τα ζόρια τώρα στο τέλος. Υπομονή χρειάζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δικά μου νέα από το χθεσινό ραντεβού έχουν ως εξής

35+2 το μωρό ζυγίζει 2550 και φαινόταν που έκανε αναπνευστικές κινήσεις ο ανθρωπάκος! Αυτές τις τρεις εβδομάδες πήρε 700 γρ ενώ τις προηγούμενες τρεις είχε πάρει μόνο 400. Είναι ακομη πολύ ψηλά και γενικώς από την εικόνα που έχουμε δεν προβλέπεται τοκετός μέχρι το επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες. 

Σταμάτησα το μαγνήσιο για να αρχίσω να κάνω συσπάσεις, γιατί και αυτές που έκανα σταμάτησαν, ώστε να βοηθηθεί και το μωρό να κατέβει. Τέλος και το σαλοσπιρ που το είχα άγχος και αρχίζω περπάτημα.

Έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού και ο γιατρός μου είπε ότι και να βρεθεί θετική δεν θα πάρω τώρα κάτι αλλά με το που μπω στην κλινική θα το αντιμετωπίσουμε τότε, θα πάρω ενδοφλέβια αντιβίωση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το μωρό

Η βαλίτσα μου είναι επίσης σχεδόν έτοιμη, έχουν μείνει κάποια μικροπραγματα, όπως οδοντόβουρτσα και τέτοια και από πλυντήρια έχω ακόμη 1-2 αλλά δεν είναι ρούχα που θα χρειαστώ τον πρώτο καιρό οπότε μπορώ να τα καθυστερησω για την ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η whatever είπε:

Τα δικά μου νέα από το χθεσινό ραντεβού έχουν ως εξής

35+2 το μωρό ζυγίζει 2550 και φαινόταν που έκανε αναπνευστικές κινήσεις ο ανθρωπάκος! Αυτές τις τρεις εβδομάδες πήρε 700 γρ ενώ τις προηγούμενες τρεις είχε πάρει μόνο 400. Είναι ακομη πολύ ψηλά και γενικώς από την εικόνα που έχουμε δεν προβλέπεται τοκετός μέχρι το επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες. 

Σταμάτησα το μαγνήσιο για να αρχίσω να κάνω συσπάσεις, γιατί και αυτές που έκανα σταμάτησαν, ώστε να βοηθηθεί και το μωρό να κατέβει. Τέλος και το σαλοσπιρ που το είχα άγχος και αρχίζω περπάτημα.

Έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού και ο γιατρός μου είπε ότι και να βρεθεί θετική δεν θα πάρω τώρα κάτι αλλά με το που μπω στην κλινική θα το αντιμετωπίσουμε τότε, θα πάρω ενδοφλέβια αντιβίωση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το μωρό

Η βαλίτσα μου είναι επίσης σχεδόν έτοιμη, έχουν μείνει κάποια μικροπραγματα, όπως οδοντόβουρτσα και τέτοια και από πλυντήρια έχω ακόμη 1-2 αλλά δεν είναι ρούχα που θα χρειαστώ τον πρώτο καιρό οπότε μπορώ να τα καθυστερησω για την ώρα. 

Αντε μπράβο!!! Μια χαρά το μπεμπέ!! Πήρε μπολικα γραμμαρια!!!Έτοιμη κ η βαλίτσα! Εγώ δεν έχω πάρει νυχτικια ακόμα για να φτιάξω βαλίτσα κ δεν έχω σιδερωσει τα ρουχα του μωρου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η whatever είπε:

Τα δικά μου νέα από το χθεσινό ραντεβού έχουν ως εξής

35+2 το μωρό ζυγίζει 2550 και φαινόταν που έκανε αναπνευστικές κινήσεις ο ανθρωπάκος! Αυτές τις τρεις εβδομάδες πήρε 700 γρ ενώ τις προηγούμενες τρεις είχε πάρει μόνο 400. Είναι ακομη πολύ ψηλά και γενικώς από την εικόνα που έχουμε δεν προβλέπεται τοκετός μέχρι το επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες. 

Σταμάτησα το μαγνήσιο για να αρχίσω να κάνω συσπάσεις, γιατί και αυτές που έκανα σταμάτησαν, ώστε να βοηθηθεί και το μωρό να κατέβει. Τέλος και το σαλοσπιρ που το είχα άγχος και αρχίζω περπάτημα.

Έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού και ο γιατρός μου είπε ότι και να βρεθεί θετική δεν θα πάρω τώρα κάτι αλλά με το που μπω στην κλινική θα το αντιμετωπίσουμε τότε, θα πάρω ενδοφλέβια αντιβίωση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το μωρό

Η βαλίτσα μου είναι επίσης σχεδόν έτοιμη, έχουν μείνει κάποια μικροπραγματα, όπως οδοντόβουρτσα και τέτοια και από πλυντήρια έχω ακόμη 1-2 αλλά δεν είναι ρούχα που θα χρειαστώ τον πρώτο καιρό οπότε μπορώ να τα καθυστερησω για την ώρα. 

Μπράβο κορίτσι μια χαρά είναι στα κιλά το μωράκι. Έχει ακόμα δηλαδή σου είπαν. Τι να κάνουμε αναμονή.. 

@Princess28 εσένα περιμένουμε να κάνεις την αρχή.... Να δούμε πότε θα πάρει την απόφαση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Μπράβο κορίτσι μια χαρά είναι στα κιλά το μωράκι. Έχει ακόμα δηλαδή σου είπαν. Τι να κάνουμε αναμονή.. 

@Princess28 εσένα περιμένουμε να κάνεις την αρχή.... Να δούμε πότε θα πάρει την απόφαση... 

Βρε κοριτσια εγω απο χθες εχω απίστευτες καουρες και εχω κανει δυο φορες εμετό.... Σημερα εκανα και διάρροια και διαβασα οτι ειναι τις εγκυμοσύνης αλλα σκέφτομαι να παρω και τον γιατρο... Το εχει καμία??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Roula2410 είπε:

Βρε κοριτσια εγω απο χθες εχω απίστευτες καουρες και εχω κανει δυο φορες εμετό.... Σημερα εκανα και διάρροια και διαβασα οτι ειναι τις εγκυμοσύνης αλλα σκέφτομαι να παρω και τον γιατρο... Το εχει καμία??? 

Καούρες έχουμε όλες νομίζω! 

Κ εγώ έκανα εμετό χθες...γενικά δε με έχει αφήσει καθόλου στην εγκυμοσύνη.

Διάρροια έχω κι εγώ τελευταία, αλλά πολύ ελαφριά, όχι κάτι πολύ έντονο οπότε νομίζω είναι φυσιολογικό για την εβδομάδα που είμαι. Είμαι 39η τώρα.

Εμετός κ διάρροια βέβαια...μήπως σε πείραξε κάτι; Μην τα ρίχνουμε όλα στην εγκυμοσύνη.. Σε ποια εβδομάδα είσαι; Αν ήσουν προς το τέλος θα σ έλεγα ότι η διάρροια είναι και σημάδι ότι ο τοκετός πλησιάζει. Αλλά αν θυμάμαι καλά έχεις ακόμα αρκετές εβδομάδες σωστά; Το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι ότι κάτι σε πείραξε..μπορείς να το πεις κ στο γιατρό σου βέβαια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Αντε μπράβο!!! Μια χαρά το μπεμπέ!! Πήρε μπολικα γραμμαρια!!!Έτοιμη κ η βαλίτσα! Εγώ δεν έχω πάρει νυχτικια ακόμα για να φτιάξω βαλίτσα κ δεν έχω σιδερωσει τα ρουχα του μωρου... 

Αυτά μου είχαν μείνει κ εμένα στο τέλος χαχα 😀 αλλά τώρα είναι όλα έτοιμα!! Κ νυχτικές πήρα κ η βαλίτσα έτοιμη κ τα ρουχαλάκια του μωρού έτοιμα σιδερωμένα κ στο ντουλάπι τους που το καθαρίσαμε με το σπρει της baby planet που μου είπες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η whatever είπε:

Τα δικά μου νέα από το χθεσινό ραντεβού έχουν ως εξής

35+2 το μωρό ζυγίζει 2550 και φαινόταν που έκανε αναπνευστικές κινήσεις ο ανθρωπάκος! Αυτές τις τρεις εβδομάδες πήρε 700 γρ ενώ τις προηγούμενες τρεις είχε πάρει μόνο 400. Είναι ακομη πολύ ψηλά και γενικώς από την εικόνα που έχουμε δεν προβλέπεται τοκετός μέχρι το επόμενο ραντεβού σε 10 μέρες. 

Σταμάτησα το μαγνήσιο για να αρχίσω να κάνω συσπάσεις, γιατί και αυτές που έκανα σταμάτησαν, ώστε να βοηθηθεί και το μωρό να κατέβει. Τέλος και το σαλοσπιρ που το είχα άγχος και αρχίζω περπάτημα.

Έκανα και καλλιέργεια κολπικού υγρού και ο γιατρός μου είπε ότι και να βρεθεί θετική δεν θα πάρω τώρα κάτι αλλά με το που μπω στην κλινική θα το αντιμετωπίσουμε τότε, θα πάρω ενδοφλέβια αντιβίωση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το μωρό

Η βαλίτσα μου είναι επίσης σχεδόν έτοιμη, έχουν μείνει κάποια μικροπραγματα, όπως οδοντόβουρτσα και τέτοια και από πλυντήρια έχω ακόμη 1-2 αλλά δεν είναι ρούχα που θα χρειαστώ τον πρώτο καιρό οπότε μπορώ να τα καθυστερησω για την ώρα. 

Μια χαρά ο μπέμπης, τα πήρε όλα μαζί ☺️

Αγάπη γιατί συζητάτε για τοκετό από τώρα;; Θα ήταν πρόωρο το μωράκι αν έβγαινε τώρα ή τις επόμενες μέρες, δε θα ήταν φυσιολογικό. 

Σου είχε βγει αυξημένη πιθανότητα πρόωρου τοκετού αν θυμάμαι καλά; Γι’αυτό;

Αα άρα όπως κ μένα ...γι’αυτό θα μου κάνουν κατευθείαν στο μαιευτήριο μάλλον, γιατί εκεί σου δίνουν την αντιβίωση κατευθείαν..

Εγώ πλυντήρια τα’χω βάλει όλα και είναι όλα σιδερωμένα στα ντουλάπια!! Μέχρι και κάποια που πήραμε για του χρόνου το καλοκαίρι χαχα...😆 αλλά αν δεν τα χρειάζεσαι ναι δεν υπάρχει βιασύνη 😄 Στη βαλίτσα κι εγώ δεν έχω βάλει οδοντόβουρτσες και τέτοια ακόμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Δεν ξέρω αν αυτό που γράφεις για τον υπολογιστή παίζει ρολό. Μην ξεχνάς ότι εκτός από τις διακυμάνσεις στην ανάπτυξη τους οι μετρήσεις των υπερήχων έχουν και μια απόκλιση +-15% όποτε λίγο πάνω τη μια φορά λίγο κάτω την άλλη υπάρχουν διαφορές. Πήγα χθες, θα σας τα γράψω στη συνέχεια!

Είδα στα έγραφε και η princess πιο κάτω για τις αποκλίσεις

Εγώ σε όσες φίλες μου ξέρω βγήκε μικρότερο το μωρό απ' ότι τους έλεγαν. Βέβαια δεν είναι ο κανόνας υπάρχει και το + αλλά δεν το έχω ακούσει εγώ

Μια χαρά είναι όντως και τώρα να βγει!!! Και μένα αυτά τα κιλά με βολεύουν!!!

Εντάξει είναι πολύ μικρή η ποσότητα που τρως! Εγώ πάλι πάλι σκέφτομαι πολύ τα αλμυρά! Εγώ ζήτησα από τον άντρα μου πατατάκια μπάρμπεκιου και προσούτο!!! Μου τρέχουν τα σάλια....

Εγώ σίγουρα θα έχω αν χρειάζεται από μαμά και πεθερά αλλά είναι και οι δύο 20-25 χλμ μακριά μας. Δεν είναι πολύ μακριά αλλά δεν είναι ότι μπορεί να πεταχτούν ανα πάσα ώρα και στιγμή που μπορεί να τις χρειαστώ. Ελπίζουμε να μπορέσει να καθίσει ο άντρας μου τις δύο πρώτες εβδομάδες στο σπίτι αλλά και αυτό δεν είναι σίγουρο. Αν τα καταφέρει θα αναλάβει αυτός όλα τα του σπιτιού κάτι που είχε κάνει και στην εγκυμοσύνη γιατί εγώ δούλευα αλλά αυτός λόγω κορονοιου όχι. 

 

Εμένα της αδερφής μου πάλι, το προηγούμενο βράδυ πριν γεννήσει της έλεγαν 3400, και γεννήθηκε το άλλο πρωί 3850 😰 

Κι εμένα μια χαρά με βολεύουν τόσα, αλλά ακόμα θέλει να πάρει κι άλλα μάλλον 😄

Εσύ γιατί δεν τρως αλμυρά;; Πωπω πολύ χειρότερο πιστεύω! 🙁

Κι εγώ έχω πει στον άντρα μου να κάτσει 2 εβδομάδες μόλις γεννήσω σίγουρα! Γιατί μας είχε πει η μαία ότι είναι πολύ σημαντικό να κάτσει τις πρώτες 15 μέρες μαζί και ο άντρας, και για το δέσιμο κλπ!! Οπότε του το ξεκαθάρισα 😄 γιατί αυτός έλεγε να πάρει 10 μέρες τώρα...με τη δουλειά του το καλό είναι ότι θα κάτσει και 9 μήνες μετά, αλλά δε θα τους πάρει τώρα αμέσως μάλλον αυτούς, θα τους ξεκινήσει από Νοέμβριο πρώτα την υπόλοιπη άδεια κ μετά το 9μηνο καπάκι, ώστε να κάτσει και όλο το καλοκαίρι κ να ξαναπάει δουλειά Σεπτέμβρη..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η whatever είπε:

Και γω καμμία φορά το σκέφτομαι αυτό τον τελευταίο καιρό αλλά τώρα μπήκα στον μήνα μου και ακόμη είναι νωρίς για μας. Και μετά λέω μην είσαι αχάριστη είχες μια εγκυμοσύνη πολύ καλή χωρίς δύσκολα συμπτώματα πέρα από τα ζόρια τώρα στο τέλος. Υπομονή χρειάζεται

Κι εγώ αγάπη αυτό σκέφτομαι, παραπονιέμαι για τα κιλά του κ που δε βγήκε ακόμα, αλλά μετά λέω θα βγει γερό υγιές στην ώρα του..τέλειο μωράκι γιατί παραπονιέμαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η whatever είπε:

Και γω το πιστεύω. Θα ζοριστουμε στην αρχή αλλά θα τα καταφέρουμε!

Πώς είσαι βρε κορίτσι μου? Συνηλθες; Ηρεμησες καθόλου; Είχα πάθει και γω πριν μερικά χρόνια που περνούσα μια φάση πολύ αγχωτική και θυμάμαι ήταν λίγο τρομακτικό....

Βρέθηκα σήμερα με μια φίλη που γέννησε πριν 2 μήνες στις 40+ εβδομάδες το δεύτερο παιδάκι της. Το μωρό γεννήθηκε με φυσιολογικό βάρος, αναπτύσσεται φυσιολογικά, δεν ρώτησα βάρος, και όμως σήμερα μου φάνηκε τόσο μικρούλης... Τον έβλεπα και σκεφτόμουν Παναγία μου πόσο πιο μικρούλης μπορεί να ήταν όταν γεννήθηκε;;; Από τη μια και γω σκέφτομαι, μικρότερο μωρό ίσως ευκολότερη γεννά, και γω το κόψιμο από κάτω φοβάμαι, αλλά από την άλλη μικρό μωρό πως το πιάνεις; Πάντως και αυτή τώρα στο δεύτερο το σκισιμο από κάτω φοβοταν αλλά τελικά όλα ήταν πολύ καλύτερα από ότι περίμενε

Όταν γεννήθηκε ο ανιψιός μου περίμενα να πάει δύο μηνών για να τον πιάσω. Φοβόμουν τόσο πολύ... Μέχρι τότε απλά καθόμουν από πανω και τον χαζευα! 

Μια που ανέφερες αυτό για το πλακούντα και ο δικός μου συνεχίζει να είναι στο 0, ο γιατρός μου είπε ότι όσο γερνάει ο πλακούντας απελευθερώνεται μια ουσία η οποία προετοιμάζει τον οργανισμό για την έναρξη του τοκετού

Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά τα περιθώρια για τον Λέοντα έχουν σφίξει.... 🤣 

 

Αχαχαχα γέλασα πολύ με αυτό που είπες για τον ανιψιό σου 😄😄

Ναι αγαπημένη τον χάσαμε τον Λέοντα...σήμερα ήταν τελευταία μέρα 😄 μου έφερε κ ο άντρας μου τώρα απ’το πατρικό του για το μωρό ένα σταυρουδάκι του και ένα μωρουδιακό δικό του για το λαιμό, με το λέοντα πάνω..κρίμα λέω θα του πήγαινε γάντι του μικρού μας 💙

Αα αλήθεια;; Άρα καλά το σκεφτόμουν χαχα...εμένα τώρα δε ξέρω πόσο είναι ο πλακούντας..μόνο στο ντοπλερ μου τον είχαν μετρήσει! Άρα κ εσύ για τέλος πας; Μπορεί να σπάσουν τα νερά βέβαια 😄

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καούρες έχουμε όλες νομίζω! 

Κ εγώ έκανα εμετό χθες...γενικά δε με έχει αφήσει καθόλου στην εγκυμοσύνη.

Διάρροια έχω κι εγώ τελευταία, αλλά πολύ ελαφριά, όχι κάτι πολύ έντονο οπότε νομίζω είναι φυσιολογικό για την εβδομάδα που είμαι. Είμαι 39η τώρα.

Εμετός κ διάρροια βέβαια...μήπως σε πείραξε κάτι; Μην τα ρίχνουμε όλα στην εγκυμοσύνη.. Σε ποια εβδομάδα είσαι; Αν ήσουν προς το τέλος θα σ έλεγα ότι η διάρροια είναι και σημάδι ότι ο τοκετός πλησιάζει. Αλλά αν θυμάμαι καλά έχεις ακόμα αρκετές εβδομάδες σωστά; Το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι ότι κάτι σε πείραξε..μπορείς να το πεις κ στο γιατρό σου βέβαια

36+4 ειμαι... Μπορει να με πείραξε κατι δεν ειναι οτι κανω συνεχεια αλλα εκανα..... Αν συνεχίσει θα ρωτησω τον γιατρο..... Μας βλεπω ολες να τρωμε ολο τον μηνα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Roula2410 είπε:

36+4 ειμαι... Μπορει να με πείραξε κατι δεν ειναι οτι κανω συνεχεια αλλα εκανα..... Αν συνεχίσει θα ρωτησω τον γιατρο..... Μας βλεπω ολες να τρωμε ολο τον μηνα.... 

Ναι είσαι πολύ νωρίς.. μάλλον κάτι σε πείραξε! Ε αν σε πείραξε κάτι δε θα κάνεις κ συνέχεια εμετό..1-2 φορές θα κάνεις 😅 Κάτσε να δεις αν θα συνεχίσει κ του το λες! Δε χρειάζεται άγχος με το παραμικρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αυτά μου είχαν μείνει κ εμένα στο τέλος χαχα 😀 αλλά τώρα είναι όλα έτοιμα!! Κ νυχτικές πήρα κ η βαλίτσα έτοιμη κ τα ρουχαλάκια του μωρού έτοιμα σιδερωμένα κ στο ντουλάπι τους που το καθαρίσαμε με το σπρει της baby planet που μου είπες!!

Μια χαρά κορίτσι.... Αντε να κανεις με το καλό την αρχή να μας φέρεις γουρι! Εγώ να δω ποτε θα τα κανω... 

Τελικά το baby planet    που το χρησιμοποίησα για να καθαρίσω ένα συρτάρι μυρίζει σαν αντισηπτικό με οινόπνευμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...