Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις On 18/8/2020 at 3:54 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα κατάλαβα 🤣🤣

Εγώ έχω 7μιση το απόγευμα...άρα θα μας πεις πρώτη τα νέα σου!! ❤️

Καλησπερα!!! 

Γυρισα απο το Ντόπλερ, όλα καλά μου είπε αυτός, παλι κάτι μετρήσεις ήταν εκτός ορίων, αλλά δεν τις αξιολόγησε... Κ δεν επηρεάστηκε από το ζάχαρο το μπεμπε, όπως φαίνεται... Πήρε βέβαια λίγα γραμμάρια από τη τελευταία φορά με τον γυναικολόγο, αλλά λέει ότι είναι διαφορετικός υπέρηχος... Αυτά τα δικά μου νέα... Princess περιμένουμε νέα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Καλησπερα!!! 

Γυρισα απο το Ντόπλερ, όλα καλά μου είπε αυτός, παλι κάτι μετρήσεις ήταν εκτός ορίων, αλλά δεν τις αξιολόγησε... Κ δεν επηρεάστηκε από το ζάχαρο το μπεμπε, όπως φαίνεται... Πήρε βέβαια λίγα γραμμάρια από τη τελευταία φορά με τον γυναικολόγο, αλλά λέει ότι είναι διαφορετικός υπέρηχος... Αυτά τα δικά μου νέα... Princess περιμένουμε νέα... 

Καλησπέρα!!

Τέλεια όλα οκ δηλαδή! Αφού σου είπε όλα καλά τότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Αν υπήρχε έστω κ η αμφιβολία ότι μπορεί να υπάρχει κάτι πιστεύω θα στο έλεγαν..! 

Όντως έχει σημασία το αν κάνεις στο ίδιο μηχάνημα υπερήχους..στου γιατρού σου το μηχάνημα μπορεί να έδειχνε ότι έχει πάρει περισσότερα..ή μπορεί να είχε πάρει τις προηγούμενες εβδομάδες πιο πολλά, και τώρα να πήρε όντως πιο λίγα!! Πόσο στο έβγαλε τώρα; Πόσων εβδομάδων είσαι;

Τώρα σε λίγο θα ετοιμαστούμε κι εμείς να πάμε! Θα σας πω μετά τι θα μας πει 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2020 at 6:43 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι πολλά! Εμείς εντάξει τα ρούχα του και όλαυτα θα τα βάλουμε σε ντουλάπες, το καρότσι πορτ μπεμπε κλπ είναι έξω, και το λίκνο..αλλά σιγά σιγά θα γεμίσουν πράγματα. Παιχνίδια έχουμε λίγα προς το παρόν, σίγουρα θα μας φέρουν κ άλλα, αλλά δε θέλω πολλά να σ πω την αλήθεια, γιατί έχουμε τον ανιψιο μου που μένει μαζί μας(στο πατρικό μου που έμενα κ εγώ πριν μείνω με τον άντρα μου), και έχει χιλιάδες παιχνίδια όλα άχρηστα κ με πιάνει ασφυξία μου φαίνεται ότι χάνει κ το νόημά του μετά.

Εγώ έχω την Τετάρτη, που μπαίνω κ 39η εβδομάδα τότε οπότε να δούμε τι θα μας πει. 

Για να δεις κ εσύ τι θα σου πει και για τις συσπάσεις!!

Εγώ έφερα εδώ στη μητέρα μου τα ρούχα πετσέτες σεντόνια κουβέρτες κ όλα του μωρού τελοσπαντων που τα είχαμε πλύνει και τα σιδέρωσε όλα, οπότε αύριο θα φτιάξω βαλίτσα με όλα τα πράγματα, εντάξει 38η εβδομάδα είμαι νομίζω είναι καιρός χαχα...τα έχω αγοράσει όλα, είναι πλυμένα σιδερωμένα οπότε με το που τα βάλω αύριο είμαι έτοιμη να έρθει το μωρό όποτε θέλει! Θα του στρώσω κ το κρεβάτι αύριο θα βάλω το υπόστρωμα κ το σεντόνι, είναι καλά λέτε ή να περιμένω αφού γεννήσω να πω στον άντρα μου ή στη μαμά μου να το στρώσει πριν γυρίσουμε απ’το μαιευτήριο;

Πώς το νιώθεις αν είναι ψηλά; Γτ εγώ δεν ένιωθα κάτι, ο άντρας μου μου είπε ότι έχει κατέβει η κοιλιά μου και είναι χαμηλά, κ έτσι το παρατήρησα εγώ. Νιώθω βέβαια το κεφάλι του πολύ πολύ χαμηλά αλλά κ πάλι δε μπορώ να καταλάβω αν το μωρό γενικά είναι χαμηλά ή ψηλά

Εμείς ακόμη παιχνίδια καθόλου μόνο το ρηλαξ κούνια. Βασικά δεν πήραμε πραγματικά τίποτα από παιχνίδια. Δεν είχα στο νου μου ότι είναι κάτι που το θέλουμε από την αρχή. Οπότε θα περιμένω λίγο αν μας φέρουν κάποια δώρα και θα πάρω μετά. Έχω κάνα δυο πραγματακια στο μυαλό μου που τα θέλω σίγουρα βέβαια! Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τα πολλά παιχνίδια αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να συγκρατηθω και γω! 

39η σήμερα!!! Περιμένουμε τα νέα σου από τον γιατρό!!! 

Και γω αύριο ξεκινάω τη δεύτερη δόση πλυντηρίων και τελειώνω και με τη βαλίτσα! Μια φορά τη βδομάδα μόνο πάω σπίτι μου οπότε θέλω αύριο να είναι όλα τελειωμένα... Και γω θα σου έλεγα να μη το στρώσεις. Όταν θα εισαι στο μαιευτήριο θα το στρώσουν η μαμά σου ή ο άντρας σου. 

Να σου πω την αλήθεια κυρίως το βλέπω στον καθρέφτη πως η κοιλιά ξεκινάει από πολύ ψηλά κάτω από το στήθος. Και επειδή ακριβώς εκεί πιάνω το μωρό καταλαβαίνω ότι είναι ακόμη ψηλά

στις On 16/8/2020 at 8:02 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Περπατάμε και λίγο εδώ στην Εύβοια..εντάξει μωρέ το παλεύω! Παίρνω και ντεπόν

Τώρα πάω Τετάρτη, δε μου έχει πει κάτι για καρδιοτοκογράφο..μπορεί να μη μου κάνει δε ξέρω!

Σε 2 εβδομάδες λογικά θα έχω γεννήσει γιατί 2 εβδομάδες μου μένουν τώρα μέχρι την ΠΗΤ.. Για να δούμε!!

Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό για τις συσπάσεις να σου πω την αλήθεια..γτ τις θεωρώ φυσιολογικές στην εβδομάδα που είμαι οπότε απλά του είχα πει ότι έχω όταν με ρώτησε!

Εντωμεταξύ εγώ δεν έχω ρωτήσει κανέναν για τη στέβια, από μόνη μου υπέθεσα ότι μπορώ να τρώω αφού δε μπορώ να φάω ζάχαρη 🤣 ελπίζω να μην μου την πει η ενδοκρινολόγος..τώρα τελείωσε ούτως ή άλλως γεννάμε ! 😀

Ναι είναι φυσιολογικές πλεον. Ειδικά σε σένα που είσαι και 3 βδομάδες πιο μπροστά από μένα! Δεν έμεινε και πολύ μωρέ! Αν και δεν πιστεύω ότι και στέβια τρως πολύ εσύ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2020 at 1:49 ΜΜ, ο/η Roula2410 είπε:

Καλημερα κοριτσια... Εγω εχθες μπήκα στον μηνα μ.... Και εχω αρχισει να εχω ποναλακια χαμηλά.. Την πεμπτη θα παω στον γιατρο..... Τα ποδια εχουν πριστει παρα πολυ.... Τελειώσατε εσεις τα δωματια των μωρών σας? 

Και γω σήμερα μπήκα στην 36η εβδομάδα και αύριο έχω ραντεβού! Άντε να δούμε!

Εγώ έχω ακόμη 3-4 πλυντήρια για να τελειώσω όλα αλλά κατά τα άλλα το δωμάτιο είναι έτοιμο και το περιμένει το παλικάρι μου! 

Εμένα ευτυχώς δεν ειναι αλλά καταναλώνω ελάχιστο αλάτι και πίνω πολύ νερό. Κάποια στιγμή που είχα θέμα μου είχε πει ο γιατρός να τα βάζω σε λεκάνη με κρύο νερό και ξεπρηζονταν. Ρωτά αύριο τον γιατρό τι μπορείς να κάνεις

στις On 17/8/2020 at 3:29 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Τέλεια έτοιμη και εσυ🥰🥰🥰

και εγώ τα έχω όλα έτοιμα και περιμένουμε μπήκα το Σάββατο στον μήνα μου...οσο για τις συσπάσεις μια από τα ίδια και εγώ με μαγνήσιο αλλά τώρα είναι φυσιολογικά αυτά είναι κ καλό σημάδι ότι η ώρα πλησιάζει 🙏🏻😊

Αλήθεια κάποιες στιγμές αγχωνόμαστε πολύ με τα πονακια αλλά μετά σκέφτομαι ότι πλησιάζει η ώρα και το σώμα έχει αρχίσει σιγά σιγά να ετοιμάζετε και νομίζω είναι πολύ καλό αυτό.

στις On 17/8/2020 at 3:35 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Ναι είχαμε συγκινήσεις γιατί οι γονείς μ  ήθελαν  να με δουν έγκυος με την κοιλιά τούρλα και επειδή είμαι  η μικρότερη από τα αδέρφια μ (στα 42 της μ είχε κάνει) συγκινήθηκαν που θα γίνω κ εγώ μανούλα 🥰🥰

Τι όμορφο πράγμα η οικογένεια!!! Ειδα και σε άλλο μήνυμα ότι θα μείνουν μέχρι τον Νοέμβριο!!! Τέλεια να τους χαρείτε και να σας χαρούν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2020 at 10:38 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Εμείς στο σπίτι που μένουμε τώρα έχει ένα δωμάτιο, αλλά δε μας ένοιαζε γιατί τον πρώτο χρόνο μαζί μας θα κοιμάται..το νοικιάσαμε επειδή είναι στην πολυκατοικία που μένω(που είναι το πατρικό μου δηλαδή), οπότε θα είναι από πάνω η μαμά μου και μας βόλευε πιο πολύ έτσι..οπότε ναι τα έχουμε όλα έτοιμα δεν είχαμε και πολλά να φτιάξουμε 😄 Πήραμε το λίκνο του το φτιάξαμε είναι γλύκα, πορτ μπεμπε καρότσια όλα έτοιμα φτιαγμένα...θα βάλουμε ένα φωτιστικό πάνω απ’το λίκνο του με σχέδιο συννεφάκι, αυτό έχει μείνει να βάλει ο άντρας μου τώρα θα το βάλει μια απ’αυτές τις μέρες 😊 Εσύ το ετοίμασες;

Μια χαρά που θα είστε κοντά στους δικούς σου τώρα στην αρχή και ας είναι μόνο ένα το δωμάτιο! Νομίζω σε αυτή τη φάση θα είναι πιο χρήσιμη η βοήθεια από το δεύτερο δωμάτιο! 

στις On 18/8/2020 at 8:36 ΠΜ, ο/η Xrita είπε:

Αντε να ξεκουραστείς κ εσυ... Και εγώ τα έχω πλυνει και τα έχω βάλει σε πετσετα κ με περιμενουν για σίδερο.... 

Δεν έχω παρει βέβαια νυχτικα ακόμα κ δεν έχω πλυνει το σακβουαγιάζ..... 

Αφου κουραστηκες προσεχε... Και εγώ στις δουλειές ένιωθα το μωρό πολυ χαμηλά, μόνο όταν κουράζομαι βέβαια κ λες κ έχω τουβλα μέσα... 

Αύριο θα έχω και ενισχύσεις για να τελειώσουμε τα πάντα και να ξεκουραστώ μετά! Δεν νιώθω βάρος από την κούραση αλλά νιώθω κάθε βράδυ που σηκώνομαι για τουαλέτα, τουλάχιστον 4 φορές... Εκεί νιώθω την κοιλιά πολύ χαμηλά και ζοριζομαι και στο περπάτημα

στις On 18/8/2020 at 12:35 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! 

Όχι δεν είμαι!! Κ τώρα στην εγκυμοσύνη έχω φάει παραπάνω γλυκά απότι τρώω κανονικά!! Είμαι πιο πολύ του αλμυρού..όταν ήμουν παιδί έτρωγα μια σοκολάτα τη μέρα άρα μάλλον πήρα όλα τα γλυκά τότε κ τώρα δε μπορώ πολύ,λιγώνομαι 😂😂 ο άντρας μου είναι του γλυκού!!

Άντε να πάμε αύριο στο γιατρό να δούμε τι θα μας πει!! Τι ώρα έχεις ραντεβού εσύ;

Αχ αυτή τη σοκολάτα από παιδί την έτρωγα και φυσικά συνέχισα μεγαλώνοντας!!! Μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη δεν με τραβούσε καθόλου και αναρωτιέμαι αν η κατάσταση μου είναι σοβαρή!!!! 🤣 

στις On 18/8/2020 at 2:28 ΜΜ, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Κορίτσι ναι πήγα.. όλα καλά.. το καρδιογράφημα βγήκε μια χαρά και δεν είχα και συσπάσεις. Κάναμε και υπέρηχο είδε ότι έχει υγρά ακόμα και έχει πάρει και βάρος. 2730.. άρα όλα τέλεια και περιμένουμε. Μου είπε να ξανά πάω την άλλη Δευτέρα για καρδιοτοκογράφημα που θα είμαι 37+5.. εσύ πας αύριο??? Θα είσαι κοντά 38 βδομάδων? 

Μια χαρά όλα!!! Μπράβο σας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλησπερα!!! 

Γυρισα απο το Ντόπλερ, όλα καλά μου είπε αυτός, παλι κάτι μετρήσεις ήταν εκτός ορίων, αλλά δεν τις αξιολόγησε... Κ δεν επηρεάστηκε από το ζάχαρο το μπεμπε, όπως φαίνεται... Πήρε βέβαια λίγα γραμμάρια από τη τελευταία φορά με τον γυναικολόγο, αλλά λέει ότι είναι διαφορετικός υπέρηχος... Αυτά τα δικά μου νέα... Princess περιμένουμε νέα... 

Μια χαρά είναι κορίτσι μου τα νέα σου! Αν υπήρχε κάτι δεν θα το άφηνε ασχολιαστο σίγουρα! Πότε πας στον γιατρό σου; Εκεί θα δεις την ανάπτυξη μου μωρού καλύτερα και μην ξεχνάς έχουν και αυτά διακυμάνσεις στην ανάπτυξη τους!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η whatever είπε:

Μια χαρά είναι κορίτσι μου τα νέα σου! Αν υπήρχε κάτι δεν θα το άφηνε ασχολιαστο σίγουρα! Πότε πας στον γιατρό σου; Εκεί θα δεις την ανάπτυξη μου μωρού καλύτερα και μην ξεχνάς έχουν και αυτά διακυμάνσεις στην ανάπτυξη τους!

 

Απλά αυτός που κάνει το Ντόπλερ έρχεται κ το κάνει στο ιατρείο του γιατρου... Νομιζω με το ίδιο μηχανημα(νομίζω).... Βέβαια χρησιμοποιεί δικό του υπολογιστή για να βγάλει τις μετρήσεις... Τες πα... Στο γιατρό έχω την άλλη Τετάρτη.... Ναι είναι οι κ οι διακυμάνσεις που λέγαμε την άλλη φορά... Εσυ ποτε έχεις ραντεβου τώρα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Τέλεια όλα οκ δηλαδή! Αφού σου είπε όλα καλά τότε δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Αν υπήρχε έστω κ η αμφιβολία ότι μπορεί να υπάρχει κάτι πιστεύω θα στο έλεγαν..! 

Όντως έχει σημασία το αν κάνεις στο ίδιο μηχάνημα υπερήχους..στου γιατρού σου το μηχάνημα μπορεί να έδειχνε ότι έχει πάρει περισσότερα..ή μπορεί να είχε πάρει τις προηγούμενες εβδομάδες πιο πολλά, και τώρα να πήρε όντως πιο λίγα!! Πόσο στο έβγαλε τώρα; Πόσων εβδομάδων είσαι;

Τώρα σε λίγο θα ετοιμαστούμε κι εμείς να πάμε! Θα σας πω μετά τι θα μας πει 😊

34 και 2 σημερα...το έβγαλε 2500,ενω ο γιατρός πριν δυο εβδομάδες 2.200...απλα μας φάνηκε περιεργο γιατί στο προηγουμενο Ντόπλερ ήταν  1.700 και μια βδομαδα μετά ο γιατρός το έβγαλε 2.200...Δηλαδη 500γραμμαρια σε μια εβδομαδα;!!!!! Και τώρα σε δυο εβδομάδες 300γραμμαρια;;;Τες πα... Φυσιολογικά μας ειπε... Όσο για το μηχάνημα είναι στο ίδιο νομίζω αφου έρχεται ο άνθρωπος του Ντόπλερ στο ιατρείο του γυναικολόγου απλα χρησιμοποιεί κάποιο λογισμικό στον υπολογιστή του για τις μετρήσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Και μενα 7.8 μου ειχαν πει αλλα επειδη ηταν και άδειες τοτε μπήκαν μονο εκείνα και δεν μπηκε το επιδομα

Α δεν ξερω τότε! Ισως ανοίκουμε σε διαφορετικο κλάδο και να αλλαζει η διαδικασια. Εμενα οτι ποσο εγραφε το χαρτι που μ εδωσαν αυτο μπηκε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xrita είπε:

34 και 2 σημερα...το έβγαλε 2500,ενω ο γιατρός πριν δυο εβδομάδες 2.200...απλα μας φάνηκε περιεργο γιατί στο προηγουμενο Ντόπλερ ήταν  1.700 και μια βδομαδα μετά ο γιατρός το έβγαλε 2.200...Δηλαδη 500γραμμαρια σε μια εβδομαδα;!!!!! Και τώρα σε δυο εβδομάδες 300γραμμαρια;;;Τες πα... Φυσιολογικά μας ειπε... Όσο για το μηχάνημα είναι στο ίδιο νομίζω αφου έρχεται ο άνθρωπος του Ντόπλερ στο ιατρείο του γυναικολόγου απλα χρησιμοποιεί κάποιο λογισμικό στον υπολογιστή του για τις μετρήσεις... 

Καλέ 500γρ σε 1 εβδομάδα είναι πολύ...αυτό θα με προβλημάτιζε χαχα...μπορεί όμως εκείνη την εβδομάδα να είχε πάρει 300 τελικά, και τώρα που σου έδειξε 300 να έχει πάρει 500..έχουν αποκλίσεις αυτά ξέρεις...επίσης αυτό που είπαμε αν πήρε πολλά μαζεμένα μετά μπορεί να πήρε πιο λίγα 😉 Δεν αγχώνονται κ αυτοί γιατί στο περίπου είναι αυτά, αν βλέπουν ότι για τη βδομάδα του είναι καλά στα κιλά δεν αγχώνονται! Πιο πολύ αν είναι λιποβαρές τους νοιάζει! Ξέρουν ότι είναι κ στο περίπου αυτά εξάλλου!

Εντωμεταξύ στην 34η εβδομάδα που έψαξα εδώ στο ιντερνετ γύρω στα 2200 λέει είναι τα μωρά, άρα πάλι είναι μεγάλο το δικό σου 😂

Κ μένα μου το βγαλε χθες 3254 και αγχώθηκα λίγο, αν είναι τώρα τόσο πόσο θα είναι σε 1 εβδομαδα ή 2 που θα γεννήσω; Αλλά σκέφτομαι αυτό για τις αποκλίσεις, γιατί οι περισσότερες άλλα κιλά τους έλεγαν άλλα γεννήθηκε(ελπίζω προς τα κάτω 😆)..εγώ δε θέλω να βγει πολύ μεγάλο γιατί φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ περισσότερο, θέλω να βγει απλά καλά στα κιλά και υγιές! Και μια χαρά μου φαίνεται τώρα, γιατί δε βγαίνει;; Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η whatever είπε:

Εμείς ακόμη παιχνίδια καθόλου μόνο το ρηλαξ κούνια. Βασικά δεν πήραμε πραγματικά τίποτα από παιχνίδια. Δεν είχα στο νου μου ότι είναι κάτι που το θέλουμε από την αρχή. Οπότε θα περιμένω λίγο αν μας φέρουν κάποια δώρα και θα πάρω μετά. Έχω κάνα δυο πραγματακια στο μυαλό μου που τα θέλω σίγουρα βέβαια! Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τα πολλά παιχνίδια αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να συγκρατηθω και γω! 

39η σήμερα!!! Περιμένουμε τα νέα σου από τον γιατρό!!! 

Και γω αύριο ξεκινάω τη δεύτερη δόση πλυντηρίων και τελειώνω και με τη βαλίτσα! Μια φορά τη βδομάδα μόνο πάω σπίτι μου οπότε θέλω αύριο να είναι όλα τελειωμένα... Και γω θα σου έλεγα να μη το στρώσεις. Όταν θα εισαι στο μαιευτήριο θα το στρώσουν η μαμά σου ή ο άντρας σου. 

Να σου πω την αλήθεια κυρίως το βλέπω στον καθρέφτη πως η κοιλιά ξεκινάει από πολύ ψηλά κάτω από το στήθος. Και επειδή ακριβώς εκεί πιάνω το μωρό καταλαβαίνω ότι είναι ακόμη ψηλά

Ναι είναι φυσιολογικές πλεον. Ειδικά σε σένα που είσαι και 3 βδομάδες πιο μπροστά από μένα! Δεν έμεινε και πολύ μωρέ! Αν και δεν πιστεύω ότι και στέβια τρως πολύ εσύ!

 

Καλημέρααα

Καλά κάνατε!! Τι παιχνίδια να θέλει ακόμα; 😄 Εμάς μας έφερε απλά μια φίλη μου ένα σαν βιβλιαράκι μαλακό που κάνει θορύβους και μια κουβερτούλα πολύχρωμη με παιχνίδια κλπ που τους αρέσουν! Που θα τη βάζουμε στο καρότσι! Αυτά κ πολλά είναι μέχρι τώρα 😄 Κι εγώ το λέω αλλά δε ξέρω τελικά πού θα φτάσουμε στα παιχνίδια γιατί σίγουρα θα βλέπουμε κ εμείς κάτι και θα τους το παίρνουμε, σίγουρα θα φέρνουν δώρα, κ όσο περνάνε τα χρόνια κι άλλα κι άλλα..χαχα..απλά θα προσπαθήσω στην αρχή να διατηρήσω ένα μέτρο, ελπίζω να τα καταφέρουμε!

Πήγαμε στο γιατρό, τώρα θα σας γράψω πιο κάτω τα νέα μου! 😊

Εγώ τελείωσα πλυντήρια, σίδερα όλα..πήρα και το baby planet το σπρει σήμερα θα κάνω τα συρτάρια και θα βάλω τα ρουχαλάκια του μέσα. Βαλίτσα έτοιμη, μόνο κάτι οδοντόβουρτσες σαμπουαν κ τέτοια δεν έχω βάλει...και τελικά αγόρασα κι ένα φορεματάκι για μένα, τελείως απλό για όταν βγω από το μαιευτήριο..γιατί ήθελα κι εγώ κάτι καινούργιο να βάλω 😄 Θα μου έρθει σήμερα αύριο, ελπίζω να προλάβω να το πλύνω και να το βάλω κι αυτό στη βαλίτσα, αλλιώς θα το κάνει ο άντρας μου κ θα μου το φέρει στο μαιευτήριο!

Έχετε δίκιο δε θα το στρώσω ακόμη το λικνο του μη σκονιστεί! Θα βάλω τη μαμά μου ή τον άντρα μου να το κάνουν λίγο πριν γυρίσουμε σπίτι ☺️

Αα κατάλαβα τι εννοείς...εγώ κ όταν τη βλέπω στον καθρέφτη είναι χαμηλά, δηλαδή πάνω πλέον είναι πιο επίπεδη κ αρχίζει να μεγαλώνει όσο κοιτάς προς τα κάτω...αφού την παρατηρείς θα το δεις κ εσύ όταν πέσει 😄

Στεβια στον καφέ που πίνω κάθε μέρα βάζω 1-2 κουταλίτσες..αυτό κυρίως..κατά τ άλλα να φάω κανα παγωτό στεβια ή κανα μπισκότο που κ πού, όχι κάθε μέρα όμως! Αλλά έχω πει στον άντρα μου όταν γεννήσω να μου φέρει μια βάφλα με σοκολάτα φουλ και παγωτό...😀 δε ξέρω αν θα επιτρέπεται βέβαια κ πάλι ή αν πρέπει να κάνω εξετάσεις πρώτα, θα δούμε 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η whatever είπε:

Μια χαρά που θα είστε κοντά στους δικούς σου τώρα στην αρχή και ας είναι μόνο ένα το δωμάτιο! Νομίζω σε αυτή τη φάση θα είναι πιο χρήσιμη η βοήθεια από το δεύτερο δωμάτιο! 

Αύριο θα έχω και ενισχύσεις για να τελειώσουμε τα πάντα και να ξεκουραστώ μετά! Δεν νιώθω βάρος από την κούραση αλλά νιώθω κάθε βράδυ που σηκώνομαι για τουαλέτα, τουλάχιστον 4 φορές... Εκεί νιώθω την κοιλιά πολύ χαμηλά και ζοριζομαι και στο περπάτημα

Αχ αυτή τη σοκολάτα από παιδί την έτρωγα και φυσικά συνέχισα μεγαλώνοντας!!! Μόνο τώρα στην εγκυμοσύνη δεν με τραβούσε καθόλου και αναρωτιέμαι αν η κατάσταση μου είναι σοβαρή!!!! 🤣 

Μια χαρά όλα!!! Μπράβο σας!!!

 

Ναι η αλήθεια είναι δε μας ένοιαζε τώρα να έχουμε άλλο δωμάτιο!! Πιο πολύ να έχουμε τους γονείς μου..κ είναι κ οι θείοι μου στην πολυκατοικία, όχι ότι θα ζητάω βοήθεια κ απ’αυτούς, αλλά άλλη οικειότητα έχεις αν μένεις με την οικογένειά σου παρά να μέναμε κάπου αλλού τώρα! Οπότε το προτιμώ..σε κανα χρόνο θα αρχίσουμε να κοιτάμε για άλλο σπίτι, που θα μεγαλώνει και το μωρό! Αλλά τώρα η βοήθεια της μαμάς(κ της αδερφής μου που μένει κ αυτή σπίτι πάνω με τον μικρό) θα είναι πολύτιμες..

Χαχαχα όντως 🤣 Εγώ ενώ δεν είμαι του γλυκού τώρα στην εγκυμοσύνη ζήταγα λίγο...μέχρι που μου τα’κοψαν 😄😆

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσιααα 

38+1 σήμερα, στην αναμονή!!

Πήγαμε χθες στο γιατρό, 3254γρ μας είπε είναι, όλα καλά και να ξαναπάμε την άλλη εβδομάδα να μας δει!! Χαχα

Πώς είστε εσείς;;

Εντωμεταξύ κορίτσια είχαμε βγει βόλτα χθες μετά το γιατρό, και βρήκαμε μια φίλη μου με τον άντρα της που έχει γεννήσει πριν κάτι μήνες, κ αυτή κ ο άντρας της ειδικά μας έλεγαν πάλι ότι στην αρχή είναι δύσκολα, ότι θες βοήθεια κλπ.. Πώς το βλέπετε εσείς;; Θα έχετε βοήθεια;

Ευτυχώς έχουμε τη μαμά μου στην ίδια πολυκατοικία, οπότε θα είναι μεγάλη βοήθεια...Και ο άντρας μου επειδή έχει ακούσει ότι η γυναίκα θέλει στην αρχή πολύ βοήθεια κλπ και έχει αγχωθεί κι αυτός ο κακομοίρης μην τα φτύσω, μου είπε χθες ότι εκείνος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού, η μαμά μου θα μαγειρεύει, οπότε να έχω όλο το χρόνο για το μωρό..και αν θέλω μες τη μέρα που θα δουλεύει εκείνος να κάνω κανα μπάνιο κλπ, θα το κρατάει πάλι η μαμά μου. Μου φαίνεται καλό έτσι, γιατί δε θα’χω τίποτα στο κεφάλι μου πέρα απ’το μωρό..όχι ότι θα’ναι λίγο και πάλι, απότι κατάλαβα τον πρώτο καιρό δε θα κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου γιατί όλο κάτι θα θέλει το μωρό, αλλά τουλάχιστον θα έχω και τη μαμά μου μαζί να με βοηθάει και δε θα έχω και στο μυαλό μου κάτι άλλο, δουλειές μαγείρεμα κλπ... Πώς το βλέπετε; Θα την παλέψουμε;;

Εσείς πώς σκέφτεστε να το κάνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλέ 500γρ σε 1 εβδομάδα είναι πολύ...αυτό θα με προβλημάτιζε χαχα...μπορεί όμως εκείνη την εβδομάδα να είχε πάρει 300 τελικά, και τώρα που σου έδειξε 300 να έχει πάρει 500..έχουν αποκλίσεις αυτά ξέρεις...επίσης αυτό που είπαμε αν πήρε πολλά μαζεμένα μετά μπορεί να πήρε πιο λίγα 😉 Δεν αγχώνονται κ αυτοί γιατί στο περίπου είναι αυτά, αν βλέπουν ότι για τη βδομάδα του είναι καλά στα κιλά δεν αγχώνονται! Πιο πολύ αν είναι λιποβαρές τους νοιάζει! Ξέρουν ότι είναι κ στο περίπου αυτά εξάλλου!

Εντωμεταξύ στην 34η εβδομάδα που έψαξα εδώ στο ιντερνετ γύρω στα 2200 λέει είναι τα μωρά, άρα πάλι είναι μεγάλο το δικό σου 😂

Κ μένα μου το βγαλε χθες 3254 και αγχώθηκα λίγο, αν είναι τώρα τόσο πόσο θα είναι σε 1 εβδομαδα ή 2 που θα γεννήσω; Αλλά σκέφτομαι αυτό για τις αποκλίσεις, γιατί οι περισσότερες άλλα κιλά τους έλεγαν άλλα γεννήθηκε(ελπίζω προς τα κάτω 😆)..εγώ δε θέλω να βγει πολύ μεγάλο γιατί φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ περισσότερο, θέλω να βγει απλά καλά στα κιλά και υγιές! Και μια χαρά μου φαίνεται τώρα, γιατί δε βγαίνει;; Χαχα

Και εγώ είχα αγχωθεί με τα 500 γραμμάρια τότε, γιατί λένε για χοντρα μωρα λόγω ζαχαρου... Τες πα... Θα το δει κ ο γυναικολόγος την άλλη εβδομάδα... Μια χαρά είναι το δικό σου... Σκέψου δυο φίλες μου στις 40 εβδομάδες και κάτι το έβγαλαν η μια 3.400 κ η άλλη 3450...

Καταλαβαίνω ότι θες να μην είναι μεγάλο για να μη πονεσεις, αλλά σκέψου ότι θα είναι μεγάλο κ δε θα φοβάσαι να τον πιάσεις!!!! Επίσης μια άλλη φίλη μου το έβγαλε 4 κιλά κ αυτή ήταν κοντουλα κ ξεκίνησε 46 κιλα  την εγκυμοσυνη κ είπε ότι δεν πονεσε.... Μην αγχώνεσαι... Όσο για τις αποκλίσεις έχεις δίκιο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσιααα 

38+1 σήμερα, στην αναμονή!!

Πήγαμε χθες στο γιατρό, 3254γρ μας είπε είναι, όλα καλά και να ξαναπάμε την άλλη εβδομάδα να μας δει!! Χαχα

Πώς είστε εσείς;;

Εντωμεταξύ κορίτσια είχαμε βγει βόλτα χθες μετά το γιατρό, και βρήκαμε μια φίλη μου με τον άντρα της που έχει γεννήσει πριν κάτι μήνες, κ αυτή κ ο άντρας της ειδικά μας έλεγαν πάλι ότι στην αρχή είναι δύσκολα, ότι θες βοήθεια κλπ.. Πώς το βλέπετε εσείς;; Θα έχετε βοήθεια;

Ευτυχώς έχουμε τη μαμά μου στην ίδια πολυκατοικία, οπότε θα είναι μεγάλη βοήθεια...Και ο άντρας μου επειδή έχει ακούσει ότι η γυναίκα θέλει στην αρχή πολύ βοήθεια κλπ και έχει αγχωθεί κι αυτός ο κακομοίρης μην τα φτύσω, μου είπε χθες ότι εκείνος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού, η μαμά μου θα μαγειρεύει, οπότε να έχω όλο το χρόνο για το μωρό..και αν θέλω μες τη μέρα που θα δουλεύει εκείνος να κάνω κανα μπάνιο κλπ, θα το κρατάει πάλι η μαμά μου. Μου φαίνεται καλό έτσι, γιατί δε θα’χω τίποτα στο κεφάλι μου πέρα απ’το μωρό..όχι ότι θα’ναι λίγο και πάλι, απότι κατάλαβα τον πρώτο καιρό δε θα κοιμόμαστε σχεδόν καθόλου γιατί όλο κάτι θα θέλει το μωρό, αλλά τουλάχιστον θα έχω και τη μαμά μου μαζί να με βοηθάει και δε θα έχω και στο μυαλό μου κάτι άλλο, δουλειές μαγείρεμα κλπ... Πώς το βλέπετε; Θα την παλέψουμε;;

Εσείς πώς σκέφτεστε να το κάνετε; 

Καλημέρα κοριτσια και από εμένα🌸

Καταρχάς εγώ έπαθα προχθές το βράδυ  μια κρίση πανικού κλειστοφοβίας ενώ δεν έχω,εκεί που κοιμόμουν ξαφνικά ξύπνησα και νόμιζα ότι το σπίτι δεν με χωράει δεν επερνα αναπνοή,ο άντρας μου ο καημένος τρόμαξε να με συνεφέρει ε μετά από δυο ώρες κοιμήθηκα πάλι,τη να πω αυτές οι ορμόνες τα έχουν παίξει εντελώς...

εμεις σήμερα είμαστε 36+2 και την άλλη Πέμπτη έχουμε ραντεβού θα είμαι 37+2..αχ κοριτσια αρχές Σεπτεμβρίου θέλω και εγώ η μπουμπου να μας κάνει την τιμή και να βγει δεν αντέχω αλλο....

διαβασα λίγο για τα κιλά που λέτε και συμφωνώ ότι αυτά που μας λένε στους υπερήχους  διαφέρουν  από τα πραγματικά και ότι τους γιατρούς τους νοιάζει απλά να μην είναι λιποβαρες όποτε ας μην αγχωνόμαστε κ για αυτό...

εγω βοήθεια θα έχω την μαμά μου που ήρθε από Ελλάδα και την αδερφή μου,η μαμά μ όταν γεννήσω θα έρθει να μείνει σε εμένα για να αναλάβει τα του σπιτιού και εγώ με τον άντρα μου να έχω μόνο την Μπέμπα,θα έρχεται και η αδερφή μ να βοηθάει όποτε μπορεί όποτε μια χαρά δόξα τον θεό....

τώρα δεν ξέρω αν θα την παλέψουμε ο καιρός θα δείξει🤪αλλα μέσα μου είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε εδώ τα καταφέρνουν οι μανούλες με πιο πολλά παιδάκια εμεις με ένα που θα έχουμε....

αντε @Princess28 κανε την αρχή με το καλό 🙈😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα κοριτσια και από εμένα🌸

Καταρχάς εγώ έπαθα προχθές το βράδυ  μια κρίση πανικού κλειστοφοβίας ενώ δεν έχω,εκεί που κοιμόμουν ξαφνικά ξύπνησα και νόμιζα ότι το σπίτι δεν με χωράει δεν επερνα αναπνοή,ο άντρας μου ο καημένος τρόμαξε να με συνεφέρει ε μετά από δυο ώρες κοιμήθηκα πάλι,τη να πω αυτές οι ορμόνες τα έχουν παίξει εντελώς...

εμεις σήμερα είμαστε 36+2 και την άλλη Πέμπτη έχουμε ραντεβού θα είμαι 37+2..αχ κοριτσια αρχές Σεπτεμβρίου θέλω και εγώ η μπουμπου να μας κάνει την τιμή και να βγει δεν αντέχω αλλο....

διαβασα λίγο για τα κιλά που λέτε και συμφωνώ ότι αυτά που μας λένε στους υπερήχους  διαφέρουν  από τα πραγματικά και ότι τους γιατρούς τους νοιάζει απλά να μην είναι λιποβαρες όποτε ας μην αγχωνόμαστε κ για αυτό...

εγω βοήθεια θα έχω την μαμά μου που ήρθε από Ελλάδα και την αδερφή μου,η μαμά μ όταν γεννήσω θα έρθει να μείνει σε εμένα για να αναλάβει τα του σπιτιού και εγώ με τον άντρα μου να έχω μόνο την Μπέμπα,θα έρχεται και η αδερφή μ να βοηθάει όποτε μπορεί όποτε μια χαρά δόξα τον θεό....

τώρα δεν ξέρω αν θα την παλέψουμε ο καιρός θα δείξει🤪αλλα μέσα μου είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε εδώ τα καταφέρνουν οι μανούλες με πιο πολλά παιδάκια εμεις με ένα που θα έχουμε....

αντε @Princess28 κανε την αρχή με το καλό 🙈😉

Σήμερα πηγα και εγω κοριτσια στον γιατρο 36 +1 μας ειπε οτι ειναι ολα καλα δεν έχει κατέβει ακομα.... Εχει παει 2700 βαρος.... Εγω δεν ανχονομαι μπορω να πω οταν έρθει με το καλο τα μωράκια μας θα βρουμε ολλες τον ρυθμό μας.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ είχα αγχωθεί με τα 500 γραμμάρια τότε, γιατί λένε για χοντρα μωρα λόγω ζαχαρου... Τες πα... Θα το δει κ ο γυναικολόγος την άλλη εβδομάδα... Μια χαρά είναι το δικό σου... Σκέψου δυο φίλες μου στις 40 εβδομάδες και κάτι το έβγαλαν η μια 3.400 κ η άλλη 3450...

Καταλαβαίνω ότι θες να μην είναι μεγάλο για να μη πονεσεις, αλλά σκέψου ότι θα είναι μεγάλο κ δε θα φοβάσαι να τον πιάσεις!!!! Επίσης μια άλλη φίλη μου το έβγαλε 4 κιλά κ αυτή ήταν κοντουλα κ ξεκίνησε 46 κιλα  την εγκυμοσυνη κ είπε ότι δεν πονεσε.... Μην αγχώνεσαι... Όσο για τις αποκλίσεις έχεις δίκιο... 

Αυτό λέω αν παίρνει κάθε 2 εβδομάδες 500-600 γραμμάρια, στις 40 θα κοντεύει τα 4κιλά :( και ποιος ξέρει αν η απόκλιση είναι προς τα πάνω ή προς τα κάτω.. κι εγώ μέχρι εκεί 3400 ικανοποιημένη θα’μουν! 

Της αδερφής μου που γέννησε στις 40εβδ, 1 μέρα πριν γεννήσει της το’βγαζαν 3400, και το άλλο πρωί γέννησε και ήταν 3850 το μωρό 😆

Εντάξει βέβαια ας γεννηθεί όσο θέλει μη γκρινιάζω....απλά φοβάμαι που φοβάμαι μην πονέσω, αν είναι κ μεγάλο θα πονέσω παραπάνω..κ πες ότι εκείνη την ώρα δε νιώθεις τίποτε άρα δεν πονάς, το κόψιμο όμως το’χω σίγουρο....κ αυτό είναι που φοβάμαι πιο πολύ!!

Χαχα αυτό που λες πάντως δε ξέρω αν ισχύει, κ 3 κ 4 κιλά να ναι πιστεύω για να τα πιάνεις μικρά θα ναι κ θα φοβόμαστε μη μας πέσουν...της φίλης μου που γέννησε τώρα τέλη Μαίου, γεννήθηκε 3080γρ στις 38+1, μέχρι και 2-2μιση μήνες μετά που είχε πάρει κ βάρος ήταν ακόμη μια σταλιά νόμιζες θα σου πέσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα κοριτσια και από εμένα🌸

Καταρχάς εγώ έπαθα προχθές το βράδυ  μια κρίση πανικού κλειστοφοβίας ενώ δεν έχω,εκεί που κοιμόμουν ξαφνικά ξύπνησα και νόμιζα ότι το σπίτι δεν με χωράει δεν επερνα αναπνοή,ο άντρας μου ο καημένος τρόμαξε να με συνεφέρει ε μετά από δυο ώρες κοιμήθηκα πάλι,τη να πω αυτές οι ορμόνες τα έχουν παίξει εντελώς...

εμεις σήμερα είμαστε 36+2 και την άλλη Πέμπτη έχουμε ραντεβού θα είμαι 37+2..αχ κοριτσια αρχές Σεπτεμβρίου θέλω και εγώ η μπουμπου να μας κάνει την τιμή και να βγει δεν αντέχω αλλο....

διαβασα λίγο για τα κιλά που λέτε και συμφωνώ ότι αυτά που μας λένε στους υπερήχους  διαφέρουν  από τα πραγματικά και ότι τους γιατρούς τους νοιάζει απλά να μην είναι λιποβαρες όποτε ας μην αγχωνόμαστε κ για αυτό...

εγω βοήθεια θα έχω την μαμά μου που ήρθε από Ελλάδα και την αδερφή μου,η μαμά μ όταν γεννήσω θα έρθει να μείνει σε εμένα για να αναλάβει τα του σπιτιού και εγώ με τον άντρα μου να έχω μόνο την Μπέμπα,θα έρχεται και η αδερφή μ να βοηθάει όποτε μπορεί όποτε μια χαρά δόξα τον θεό....

τώρα δεν ξέρω αν θα την παλέψουμε ο καιρός θα δείξει🤪αλλα μέσα μου είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε εδώ τα καταφέρνουν οι μανούλες με πιο πολλά παιδάκια εμεις με ένα που θα έχουμε....

αντε @Princess28 κανε την αρχή με το καλό 🙈😉

Γιατί αγάπη; Έτσι ξαφνικά; Μήπως έχεις αγχωθεί με το μωρό κλπ;

Ε ναιι, σε καταλαβαίνω! Κι εγώ θέλω τώρα αλλά δε μας κάνει τη χάρη! Μακάρι να ήξερα τουλάχιστον πότε θα βγει να είμαι προετοιμασμένη..

Μια χαρά, ας είμαστε αισιόδοξες! Απλά είναι κάτι καινούργιο μωρέ, οπότε δε θα ξέρουμε πού μας παν τα τέσσερα...🤣 αυτές που έχουν κι άλλα είναι πιο έμπειρες..σίγουρα είναι δύσκολο κ πάλι βέβαια, ειδικά αν είναι μικρά..

Άντε ναι να την κάνω!! 😀 Από το στόμα σου κ στου Θεού τ αυτί χαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Σήμερα πηγα και εγω κοριτσια στον γιατρο 36 +1 μας ειπε οτι ειναι ολα καλα δεν έχει κατέβει ακομα.... Εχει παει 2700 βαρος.... Εγω δεν ανχονομαι μπορω να πω οταν έρθει με το καλο τα μωράκια μας θα βρουμε ολλες τον ρυθμό μας.... 

Αχ κι εμάς 36εβδ ήταν 2700 😀 και 38εβδ σχεδόν 3300! Εμένα είχε κατέβει βέβαια απ’τις 36, αλλά ακόμα τίποτα..

Πότε θα ξαναπάς τώρα; 

Ελπίζω όπως λες όταν έρθουν να τα βρούμε όλα..❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Γιατί αγάπη; Έτσι ξαφνικά; Μήπως έχεις αγχωθεί με το μωρό κλπ;

Ε ναιι, σε καταλαβαίνω! Κι εγώ θέλω τώρα αλλά δε μας κάνει τη χάρη! Μακάρι να ήξερα τουλάχιστον πότε θα βγει να είμαι προετοιμασμένη..

Μια χαρά, ας είμαστε αισιόδοξες! Απλά είναι κάτι καινούργιο μωρέ, οπότε δε θα ξέρουμε πού μας παν τα τέσσερα...🤣 αυτές που έχουν κι άλλα είναι πιο έμπειρες..σίγουρα είναι δύσκολο κ πάλι βέβαια, ειδικά αν είναι μικρά..

Άντε ναι να την κάνω!! 😀 Από το στόμα σου κ στου Θεού τ αυτί χαχα!!

Πιστεύω ότι είναι όλα μαζί άγχος ,η μικρή που μερικές φορές φρακάρει στο διάφραγμα και δεν παίρνω καλη αναπνοή ,μάλλον φράκαρε πάλι  την ώρα π κοιμόμουν και ξύπνησα πανικόβλητη γιατί δεν μπορούσα να αναπνεύσω είναι και οι ορμόνες...δεν θέλει κ πολύ

ο γιατρός τι σου ειπαι για τον μπέμπη είναι χαμηλά έχει πάρει θέση αν κλείσεις τις 49 εβδομάδες σου είπε αν θα σου κάνει πρόκληση ;;;

εγω πάντως ετσι όπως με βλέπω θα τις κλείσω τις 40 εβδομάδες πονάκια δεν έχω πολλά και ούτε κάθε μέρα και γενικά ούτε πίεση νιώθω προς τα κάτω που σημαίνει ότι η Μπέμπα είναι ψηλά ακόμα,να δω τι θα πει κ η γιατρός την Πέμπτη 

αγαπη νομίζω ότι όταν πας για φυσιολογικό ποτέ δεν θα  είμαστε προετοιμασμένες εκεί που δεν το περιμένεις θα μας έρθει surprise θα μας κάνουν 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ κι εμάς 36εβδ ήταν 2700 😀 και 38εβδ σχεδόν 3300! Εμένα είχε κατέβει βέβαια απ’τις 36, αλλά ακόμα τίποτα..

Πότε θα ξαναπάς τώρα; 

Ελπίζω όπως λες όταν έρθουν να τα βρούμε όλα..❤️

Την δευτερα θα παω για ελενχο καρδιολόγο αναισθησιολόγος και αυτα... Και την πέμπτη θα ξανα παω  καθε βδομαδα μου ειπε απο δω και περα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αυτό λέω αν παίρνει κάθε 2 εβδομάδες 500-600 γραμμάρια, στις 40 θα κοντεύει τα 4κιλά :( και ποιος ξέρει αν η απόκλιση είναι προς τα πάνω ή προς τα κάτω.. κι εγώ μέχρι εκεί 3400 ικανοποιημένη θα’μουν! 

Της αδερφής μου που γέννησε στις 40εβδ, 1 μέρα πριν γεννήσει της το’βγαζαν 3400, και το άλλο πρωί γέννησε και ήταν 3850 το μωρό 😆

Εντάξει βέβαια ας γεννηθεί όσο θέλει μη γκρινιάζω....απλά φοβάμαι που φοβάμαι μην πονέσω, αν είναι κ μεγάλο θα πονέσω παραπάνω..κ πες ότι εκείνη την ώρα δε νιώθεις τίποτε άρα δεν πονάς, το κόψιμο όμως το’χω σίγουρο....κ αυτό είναι που φοβάμαι πιο πολύ!!

Χαχα αυτό που λες πάντως δε ξέρω αν ισχύει, κ 3 κ 4 κιλά να ναι πιστεύω για να τα πιάνεις μικρά θα ναι κ θα φοβόμαστε μη μας πέσουν...της φίλης μου που γέννησε τώρα τέλη Μαίου, γεννήθηκε 3080γρ στις 38+1, μέχρι και 2-2μιση μήνες μετά που είχε πάρει κ βάρος ήταν ακόμη μια σταλιά νόμιζες θα σου πέσει..

Α πα πα... Μη μου λες τετοια.... Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πιασει ποτε νεογέννητο, έχω δει στις 40 μερες κ μου έχει φανεί μια σταλιά... Ένα φόβο τον έχω... Πάντως στο νοσοκομείο, θα ζητάς παυσιπονο, όσο να ναι θα μειώνεται λίγο ο πονος.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλημέρα κοριτσια και από εμένα🌸

Καταρχάς εγώ έπαθα προχθές το βράδυ  μια κρίση πανικού κλειστοφοβίας ενώ δεν έχω,εκεί που κοιμόμουν ξαφνικά ξύπνησα και νόμιζα ότι το σπίτι δεν με χωράει δεν επερνα αναπνοή,ο άντρας μου ο καημένος τρόμαξε να με συνεφέρει ε μετά από δυο ώρες κοιμήθηκα πάλι,τη να πω αυτές οι ορμόνες τα έχουν παίξει εντελώς...

εμεις σήμερα είμαστε 36+2 και την άλλη Πέμπτη έχουμε ραντεβού θα είμαι 37+2..αχ κοριτσια αρχές Σεπτεμβρίου θέλω και εγώ η μπουμπου να μας κάνει την τιμή και να βγει δεν αντέχω αλλο....

διαβασα λίγο για τα κιλά που λέτε και συμφωνώ ότι αυτά που μας λένε στους υπερήχους  διαφέρουν  από τα πραγματικά και ότι τους γιατρούς τους νοιάζει απλά να μην είναι λιποβαρες όποτε ας μην αγχωνόμαστε κ για αυτό...

εγω βοήθεια θα έχω την μαμά μου που ήρθε από Ελλάδα και την αδερφή μου,η μαμά μ όταν γεννήσω θα έρθει να μείνει σε εμένα για να αναλάβει τα του σπιτιού και εγώ με τον άντρα μου να έχω μόνο την Μπέμπα,θα έρχεται και η αδερφή μ να βοηθάει όποτε μπορεί όποτε μια χαρά δόξα τον θεό....

τώρα δεν ξέρω αν θα την παλέψουμε ο καιρός θα δείξει🤪αλλα μέσα μου είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε εδώ τα καταφέρνουν οι μανούλες με πιο πολλά παιδάκια εμεις με ένα που θα έχουμε....

αντε @Princess28 κανε την αρχή με το καλό 🙈😉

Αχ κορίτσι μην αγχώνεσαι... Καλά είναι κ οι ορμόνες δεν το συζητώ....εμενα οι ορμόνες κ τα νευρα έχουν χτυπησει κόκκινο!!!!ειχαμε και κάτι θέματα με Το σπιτι (που η λυση τους δεν εξαρτιόταν απο εμας) κ δε μπορουσα νά σταματήσω να κλαίω κάθε φορά που ξεκινουσα...Και εγώ  το παθαινω αυτό με την ανάσα.... Σχεδόν συνέχεια... Αν ξαπλώνω ανάσκελα,σχεδόν πάντα μου κόβεται η ανάσα κ ειδικά αν έχω φάει πριν...Για αυτό ξαπλώνω στο πλαι... Θα τρόμαξες στον υπνο σου, για αυτό θα το έπαθες... 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Πιστεύω ότι είναι όλα μαζί άγχος ,η μικρή που μερικές φορές φρακάρει στο διάφραγμα και δεν παίρνω καλη αναπνοή ,μάλλον φράκαρε πάλι  την ώρα π κοιμόμουν και ξύπνησα πανικόβλητη γιατί δεν μπορούσα να αναπνεύσω είναι και οι ορμόνες...δεν θέλει κ πολύ

ο γιατρός τι σου ειπαι για τον μπέμπη είναι χαμηλά έχει πάρει θέση αν κλείσεις τις 49 εβδομάδες σου είπε αν θα σου κάνει πρόκληση ;;;

εγω πάντως ετσι όπως με βλέπω θα τις κλείσω τις 40 εβδομάδες πονάκια δεν έχω πολλά και ούτε κάθε μέρα και γενικά ούτε πίεση νιώθω προς τα κάτω που σημαίνει ότι η Μπέμπα είναι ψηλά ακόμα,να δω τι θα πει κ η γιατρός την Πέμπτη 

αγαπη νομίζω ότι όταν πας για φυσιολογικό ποτέ δεν θα  είμαστε προετοιμασμένες εκεί που δεν το περιμένεις θα μας έρθει surprise θα μας κάνουν 
 

Καλημέρα!!

Όταν κατέβει το μωρό χαμηλά, θα ελευθερώσει το διάφραγμα και θα αναπνέεις καλύτερα.. 😊

Ο γιατρός μου έχει πει εδώ κ 2 εβδομάδες ότι είναι χαμηλά το μωρό και έχει πάρει θέση..από τις 36 νομίζω ή 37..απλα στις 37 πχ που είχα πάει μου είχε πει ότι είναι χαμηλά, έχει μαλακώσει ο τράχηλος αλλά δεν πίεζε με το κεφάλι του ακόμα τον τράχηλο για να ανοίξει, άρα δε θα γεννούσα εκείνες τις μέρες..τώρα στις 38 δε μου είπε κάτι καινούργιο γι’αυτό, μου είπε απλά στο τέλος της εξέτασης «άντε όπου να’ναι γεννάμε»..αλλά δεν κατάλαβα τι σήμαινε αυτό, τον ρώτησα μετά πώς το βλέπει μου λέει «ε έχουμε ακόμα»..γεννάμε όπου να ναι ή έχουμε ακόμα ήθελα να του πω;; Χαχαχα.. Αλλά δε με εξέτασε κολπικά αυτή τη φορά κ μου’κανε εντύπωση, βλέπουν με τον κοιλιακό υπέρηχο και τον τράχηλο;;

Εσύ πότε έχεις ΠΗΤ θύμισε μου;; Μπορεί να είναι φυσιολογικό να μην έχει κατέβει ακόμα χαμηλά στις εβδομάδες σου. Αλλά όταν μου είπες για τον πλακούντα ότι ήταν 0, σκέφτηκα αυτό ότι μάλλον θα το θρέφει για πολύ ακόμα το μωράκι σου χαχα...δε ξέρω αν παίζει ρόλο ούτε έχω διαβάσει κάτι έτσι, μόνη μου το σκέφτηκα 😆

Ούτως ή άλλως στο φυσιολογικό ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται. Μπορεί να είναι όπως το βλέπει ο γιατρός κ να πηγαίνεις να σ λέει αν έχεις διαστολή πχ κ αν έχει κατέβει κ να καταλάβεις περίπου πότε θα σε πιάσουν οι πόνοι, αλλά μπορεί να σπάσουν και τα νερά ξαφνικά.. εμένα αυτό μου είχε πει στις 37,μου λέει δε γεννάς αυτές τις μέρες, αλλά ποτέ δε ξέρεις κι όλας..μπορεί να σπάσουν τα νερά. Εγώ για κάποιο λόγο βέβαια νιώθω ότι απλά θα με πιάσουν οι πόνοι, θα μου είναι πολύ ξαφνικό να σπάσουν τα νερά 😆

Μου είχε πει παλιά που τον είχα ρωτήσει, ότι θα περιμένουμε μέχρι τις 40 και μπορεί και λίγες μέρες μετά...μετά θα κάνουμε πρόκληση αν είναι. Εγώ βέβαια πιστεύω την άλλη εβδομάδα κάπου θα γεννήσω, δε θα κλείσω και τις 40 εννοώ. Αλλά ποτέ δε ξέρεις βέβαια!! Εγώ θα ήθελα τώρα να γεννήσω, για να μη βγει πολύ μεγάλο γιατί αγχώνομαι ακόμα παραπάνω με τον τοκετό όσο πιο μεγάλο είναι..α και επίσης θα ήθελα να βγει λέων σαν τον άντρα μου για να μοιάζουν😄δε μ αρέσουν οι παρθένοι άντρες κι όλας δεν ήθελα με τπτ..αν δε γεννήσω τώρα μετά δε με νοιάζει..ας πάει και στις 40..αφού δε γεννάω απ’ό,τι βλέπω σήμερα αύριο, και το μωρό θα βγει όποτε θέλει τι να κάνω; Θα το πάρω απόφαση 😄

Αυτή την πίεση που λες χαμηλά τη νιώθω πολύ έντονα, στην αρχή μετά τις 30εβδ που το ένιωθα, πίεζε απλά την ουρήθρα κ ένιωθα σνχ να τσούζει κ να κατουριέμαι. Τώρα προς το τέλος νιώθω όλο το κεφάλι του μωρού κάτω κάτω να κουνιέται κ να με πιέζει, κάτω το κεφάλι κ πάνω τα πόδια ταυτόχρονα, κ με πιάνει μια ανακατωσούρα να σου πω..😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Roula2410 είπε:

Την δευτερα θα παω για ελενχο καρδιολόγο αναισθησιολόγος και αυτα... Και την πέμπτη θα ξανα παω  καθε βδομαδα μου ειπε απο δω και περα

Τέλεια!! Κ εμένα ενώ στην εγκυμοσύνη με έβλεπε κάθε 3εβδ, στον 8ο με έβλεπε κάθε 2, και στον 9ο κάθε εβδομάδα..δηλαδή πήγα κ 36εβδ, κ 37εβδ κ 38εβδ κ τώρα έχω πάλι ραντεβού στις 39εβδ.

Καρδιολόγο αναισθησιολόγο γιατί θα πας;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...