Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνδρομο καρπιαιου σωλήνα


Recommended Posts

Είμαι στον 8ο μήνα και από τον τον 6ο μήνα περίπου ξεκίνησαν να μουδιαζουν  τα χέρια μου από τους καρπούς και κάτω, πλέον όμως πονάω από τους αγκώνες μέχρι τα δάχτυλα.. μούδιασμα, κάψιμο και πόνος ειδικά τη νύχτα ξυπνάω από αφόρητους πόνους. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, πρόκειται για καρπιαιο σωλήνα που εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη και δυστυχώς δεν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή να μου δώσει.  Το είχε κάποια άλλη κοπέλα; και αν ναι έκανε κάτι για να ανακουφιστεί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

Είμαι στον 8ο μήνα και από τον τον 6ο μήνα περίπου ξεκίνησαν να μουδιαζουν  τα χέρια μου από τους καρπούς και κάτω, πλέον όμως πονάω από τους αγκώνες μέχρι τα δάχτυλα.. μούδιασμα, κάψιμο και πόνος ειδικά τη νύχτα ξυπνάω από αφόρητους πόνους. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, πρόκειται για καρπιαιο σωλήνα που εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη και δυστυχώς δεν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή να μου δώσει.  Το είχε κάποια άλλη κοπέλα; και αν ναι έκανε κάτι για να ανακουφιστεί; 

ΜανταρινΑκι μ το ειχα Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη κ υπεφερα δυστυχως οπως τα λεει ο γιατρος ειναι φευγει με την γεννα ή λιγο πριν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η netspirit είπε:

ΜανταρινΑκι μ το ειχα Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη κ υπεφερα δυστυχως οπως τα λεει ο γιατρος ειναι φευγει με την γεννα ή λιγο πριν

ωχ θεέ μου... προβλέπονται βασανιστικές οι μέρες μου και οι νύχτες μου..???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

ωχ θεέ μου... προβλέπονται βασανιστικές οι μέρες μου και οι νύχτες μου..???

Δυστυχως μονο υπομονη κ καποια σταση το χερι ψηλα ισως σε ανακουφισει.... η πανω σε μαξιλαρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετσι είναι δυστυχως….κι εμενα που και που αρχιζει και ποναει ο καρπος μου υπερβολικα και μολις το δεν περναει..Χωρις καν να ταλαιπωρω το χερι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/11/2019 at 11:13 ΠΜ, ο/η Mantarini είπε:

Είμαι στον 8ο μήνα και από τον τον 6ο μήνα περίπου ξεκίνησαν να μουδιαζουν  τα χέρια μου από τους καρπούς και κάτω, πλέον όμως πονάω από τους αγκώνες μέχρι τα δάχτυλα.. μούδιασμα, κάψιμο και πόνος ειδικά τη νύχτα ξυπνάω από αφόρητους πόνους. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, πρόκειται για καρπιαιο σωλήνα που εμφανίζεται στην εγκυμοσύνη και δυστυχώς δεν υπάρχει φαρμακευτική αγωγή να μου δώσει.  Το είχε κάποια άλλη κοπέλα; και αν ναι έκανε κάτι για να ανακουφιστεί; 

Δοκίμασε να κοιμάσαι αγκαλιά με μαξιλάρι, δλδ οι ώμοι και να χέρια σου να είναι παράλληλα και να μην λυγίζουν οι καρποί. Και εγώ υπέφερα, δοκίμαζα και πάγο στους καρπούς και με ανακουφιζε κάπως... 
Υπομονή, θα περάσει μόλις γεννήσεις... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Πήγα στο φαρμακείο και μου δώσανε δύο περικαρπια και τα φοράω στον ύπνο και είμαι κάπως καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 years later...

Το ξέρω πως έχουν περάσει χρόνια από το τελευταίο μήνυμα αυτής της συζήτησης,  ωστόσο είναι ένα θέμα που αφορά πολλές εγκυμονούσες και δεν υπάρχει σαφής αναφορά και τελικώς λύση αυτού του επιπονου συνδρόμου,  που ένας θεός ξέρει πως προκύπτει έτσι ξαφνικά! 

Θέλω να πω πως στη περίπτωση μου, εμφανίστηκε τον 7ο μήνα σταδιακά με μουδιασμα χεριού στον ύπνο και από 8ο μέχρι και 3 μήνες μετά τη γεννα, όπου και πέρασε και δεν άφησε κουσούρι,  ήταν εκεί και με εμπόδιζε καθημερινά 24/7. Γράφω μόνο και μόνο γιατί δεν είναι εύκολο, είναι επιπονο, μόνη λύση μετά τη γεννα βρήκα στον βελονισμό που επίσης ήταν επιπονος και τέλος μετά το τριμηνο υποχώρησε και επιτέλους άγγιζα πράγματα! Δύσκολο πολύ ξαναλέω αλλά θέλει υπομονή και περνάει,  δεν αφορά άλλους εκτός από εγκυμονούσες η ανάρτηση μου, ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά κάνεις #esta και θέτεις πάλι αυτό το θέμα διότι είναι πάντα επίκαιρο. Και εγώ βασανίζουν από τον 7 μήνα με αυτό το πρόβλημα μέχρι τώρα που έχω γεννήσει εδώ και ένα μήνα. Είναι πολύ ενοχλητικό σύμπτωμα που δυστυχώς δεν μου έχει περάσει μετά την γέννα και είναι ενδιαφέρουσα η πληροφορία ότι και σε εσένα συνέχισε να υπάρχει. Θα κοιτάξω τον βελονισμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...