Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξοσωματικη μετα τα 45


Σανδυ

Recommended Posts

Καλημερα Σανδυ και καλη επιτυχια! Ειμαι 43 μεν και οχι πανω απο 45, αλλα οι γιατροι με προτρεπουν για δανεικα μιας και εχω μπει στην κλιμακτηριο ηδη και οδευω προς εμμηνοπαυση...Ο δικος σου γιατρος τι λεει? Ορμονολογικα πως εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κσλημερα και καλη επιτυχια! Εγω εχω πολυ χαμηλο amh κσι ο γιατρος μου ειπε οτι ο τροποποιημενος φυσικος κυκλος ειναι για τετοιες περιπτωσεις οποτε θα προχωρησω το σεπτεμβριο. Μεχρι τοτε χαπακωνομαι! Εσυ σε τι φαση εισαι? Το εχεισ αποφασισει για δανεικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εχω εξαιρετικα χαμηλη Amh και πολυ υψηλη fsh....Δοκιμασα παρακολουθηση για φυσικους κυκλους αλλα δυστυχως δεν εφτασα ποτε σε ωοληψια...Τα δανεικα στριφογυριζουν στο μυαλο μου αλλα δυστυχως ακομη δεν εχω ξεπερασει τις ανασφαλειες και τις δευτερες σκεψεις μου...Πρεπει να ειμαι 100 τα 100 σιγουρη για να προχωρησω σε μια τοσο σημαντικη και γενναια αποφαση και εγω δεν νιωθω ετοιμη ακομη...Οταν λες χαπακωνεσαι? Τι σου εχουν δωσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Σανδυ είπε:

Ας υποστηριξουμε η μια την αλλη! Ειμαι 45 και ετοιμαζομαι για εξοσωματικη σε φυσικο κυκλο!

Μου αρεσει πολυ όπως το θέτεις! "Να υποστηρίξουμε"Καλη δύναμη κορίτσι μου και ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kamia είπε:

Και εγω εχω εξαιρετικα χαμηλη Amh και πολυ υψηλη fsh....Δοκιμασα παρακολουθηση για φυσικους κυκλους αλλα δυστυχως δεν εφτασα ποτε σε ωοληψια...Τα δανεικα στριφογυριζουν στο μυαλο μου αλλα δυστυχως ακομη δεν εχω ξεπερασει τις ανασφαλειες και τις δευτερες σκεψεις μου...Πρεπει να ειμαι 100 τα 100 σιγουρη για να προχωρησω σε μια τοσο σημαντικη και γενναια αποφαση και εγω δεν νιωθω ετοιμη ακομη...Οταν λες χαπακωνεσαι? Τι σου εχουν δωσει?

Νσι ειναι μργαλη αποφαση κσι νομιζω πρεπει να εχεις εξαντλησει ολα τα πρτιθωρια αν σε παιρνει βεβαια! Απο χαπια παιρνω dhea, q10,osteocare, foliko,aspirini, selefan!  Αυτα! Εσυ παιρνεις καποιο συμπληρωμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Μου αρεσει πολυ όπως το θέτεις! "Να υποστηρίξουμε"Καλη δύναμη κορίτσι μου και ολα να πανε καλα!

Ευχαριστω πολυ, επισης!! Καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σου εύχομαι κουράγιο και υπομονή γιατί η εξωσωματικη είναι δύσκολη διαδικασία κυρίως ψυχολογικά παρά οτιδήποτε άλλο. 

Ιδιαίτερα όταν είμαστε σε μεγαλύτερη ηλικία οπότε υπάρχουν και μεγαλύτερες ακόμα δυσκολίες.  

Πάνω από όλα σου εύχομαι καλή επιτυχία  και λίγη τύχη γιατί σε όλες μας χρειάζεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου σου εύχομαι κουράγιο και υπομονή γιατί η εξωσωματικη είναι δύσκολη διαδικασία κυρίως ψυχολογικά παρά οτιδήποτε άλλο. 

Ιδιαίτερα όταν είμαστε σε μεγαλύτερη ηλικία οπότε υπάρχουν και μεγαλύτερες ακόμα δυσκολίες.  

Πάνω από όλα σου εύχομαι καλή επιτυχία  και λίγη τύχη γιατί σε όλες μας χρειάζεται! 

Καλη μας επιυυχια! Προσπαθω να ειμαι θετικη και πιστευω οτι αν ειναι γραφτο κατι θα γινει.. αλλα οσο πλησιαζει ο καιρος γινομαι και λιγο παρανοικη με το τι πρεπει να κανουμε πριν.. σημερα πηγα και πηρα φυτικα καλλυντικα, κρεμες κτλ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Σανδυ είπε:

Καλη μας επιυυχια! Προσπαθω να ειμαι θετικη και πιστευω οτι αν ειναι γραφτο κατι θα γινει.. αλλα οσο πλησιαζει ο καιρος γινομαι και λιγο παρανοικη με το τι πρεπει να κανουμε πριν.. σημερα πηγα και πηρα φυτικα καλλυντικα, κρεμες κτλ..!

Τίποτα σπουδαίο δεν μπορούμε να κάνουμε. Πίστεψέ με το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να έχουμε καλή ψυχολογία. Τί να κάνουν τα βιολογικά καλλυντικά αν είσαι μέσα στο στρες; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Σανδυ είπε:

 Απο χαπια παιρνω dhea, q10,osteocare, foliko,aspirini, selefan!  Αυτα! Εσυ παιρνεις καποιο συμπληρωμα

Καλημέρα. Είμαι 46 και ετοιμάζομαι για την 4η (και τελευταία) προσπάθεια εξωσωματικής μάλλον Σεπτέμβριο . Με δικά μου ωάρια, μια που μέχρι πέρυσι στην τελευταία προσπάθεια, είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Dhea σου είπε γιατρός ή μόνη σου παίρνεις; Εγώ έχω λίγο υψηλή χοληστερίνη και φοβάμαι. Εχω αγοράσει ένα μπουκάλακι και τι κοιτάω!! Το selefan τι είναι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κσλημερσ κσι κσλη επιτυχια! Ο γιατρος μου ειπε να πσρω κσι τα φοβομουν στην αρχη σλλσ δεν ειχσ κσποισ πσρενεργεια. Τα  αλλσ εινσι ειδικες βιτσμινες σλλσ δεν ξερω σν υπσρχουν στην ελλαδσ, ειμσι εξωτετικο οποτε εχουν διαφορετικα πρωτοκολλσ εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η jazz είπε:

Καλημέρα. Είμαι 46 και ετοιμάζομαι για την 4η (και τελευταία) προσπάθεια εξωσωματικής μάλλον Σεπτέμβριο . Με δικά μου ωάρια, μια που μέχρι πέρυσι στην τελευταία προσπάθεια, είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Dhea σου είπε γιατρός ή μόνη σου παίρνεις; Εγώ έχω λίγο υψηλή χοληστερίνη και φοβάμαι. Εχω αγοράσει ένα μπουκάλακι και τι κοιτάω!! Το selefan τι είναι;;;

To dhea  απαγορευεται αν εχεις υψηλη χοληστερίνη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρυσάφω είπε:

To dhea  απαγορευεται αν εχεις υψηλη χοληστερίνη;;

Δεν είμαι σίγουρη! Γενικά είχα διαβάσει διάφορα και φοβάμαι λίγο να την ξεκινήσω.  Θα ρωτήσω την αιματολογο ή τον ενδοκρινολόγο όταν πάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια, καλη εβδομαδα!!!! Και εγω εχω υψηλη χοληστερινη συν αλλα θεματακια και τα dhea δεν μου τα προτεινουν ευκολα, οποτε ακομη δεν εχω παρει και δε νομιζω να μου επιτρεψουν ευκολα να παρω...Απο αλλες βιταμινες και βοηθηματα παιρνω filicine, ω3, β12, q10, βιταμινη c, salospir, eviol e, βιταμινη d, μαγνησιο και σιδηρο....Βεβαια δεν ειμαι συνεπης και δεν τα παιρνω ολα αυτα καθε μερα γιατι με ενοχλουν καποια στο στομαχι και στο εντερο...Ισως να ξεχασα και κατι, θα κοιταξω την...φαρμακαποθηκη μου ? και θα σας πω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ξυπνητηρι για ολα τα χαπια γιστι αλλιως δε θυμαμαι τιποτα!! Μου ειπε επισης η φαρμακοποιος οτι πολυ σημαντικο εινσι να μη χτησιμοποιουμε ασετον κσι να παρουμε ειδικα ασετον που ειναι ασφαλη! Δεν το εχω ξανακουσει αλλα το εβσλα στη λιστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η kamia είπε:

Καλημερα κοριτσια, καλη εβδομαδα!!!! Και εγω εχω υψηλη χοληστερινη συν αλλα θεματακια και τα dhea δεν μου τα προτεινουν ευκολα, οποτε ακομη δεν εχω παρει και δε νομιζω να μου επιτρεψουν ευκολα να παρω...Απο αλλες βιταμινες και βοηθηματα παιρνω filicine, ω3, β12, q10, βιταμινη c, salospir, eviol e, βιταμινη d, μαγνησιο και σιδηρο....Βεβαια δεν ειμαι συνεπης και δεν τα παιρνω ολα αυτα καθε μερα γιατι με ενοχλουν καποια στο στομαχι και στο εντερο...Ισως να ξεχασα και κατι, θα κοιταξω την...φαρμακαποθηκη μου ? και θα σας πω!!!!

Όλα αυτά συν ovamax, το χάπι του θυρεοειδή και μια ένεση ινσουλίνης κάθε βράδυ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Σανδυ είπε:

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ξυπνητηρι για ολα τα χαπια γιστι αλλιως δε θυμαμαι τιποτα!! Μου ειπε επισης η φαρμακοποιος οτι πολυ σημαντικο εινσι να μη χτησιμοποιουμε ασετον κσι να παρουμε ειδικα ασετον που ειναι ασφαλη! Δεν το εχω ξανακουσει αλλα το εβσλα στη λιστα!

Αν έχεις το θάρρος, ρώτα την γιατί!!....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Σανδυ είπε:

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ξυπνητηρι για ολα τα χαπια γιστι αλλιως δε θυμαμαι τιποτα!! Μου ειπε επισης η φαρμακοποιος οτι πολυ σημαντικο εινσι να μη χτησιμοποιουμε ασετον κσι να παρουμε ειδικα ασετον που ειναι ασφαλη! Δεν το εχω ξανακουσει αλλα το εβσλα στη λιστα!

Υπαρχει ασετον ασφαλες?? Και γενικοτερα αφου ξεκινησες να τα ψαχνεις, αν δεν σου κανει κοπο, πες μας τι εχεις ανακαλυψει μεχρι τωρα που να μην απαγορευεται? Καλο θα ηταν να κανουμε καποιες αλλαγες σε καποια προιοντα, ανεξαρτητα απο το θεμα της εγκυμοσυνης...Αν καπου μπορουμε να αποφυγουμε τα πολλα χημικα, γιατι να μην το κανουμε?? Πχ με τις βαφες μαλλιων και τα μανο τι παιζει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η jazz είπε:

Όλα αυτά συν ovamax, το χάπι του θυρεοειδή και μια ένεση ινσουλίνης κάθε βράδυ!!!

Το ovamax περιεχει dhea φιλη μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Σανδυ είπε:

Καλημερα! Εγω εχω βαλει ξυπνητηρι για ολα τα χαπια γιστι αλλιως δε θυμαμαι τιποτα!! Μου ειπε επισης η φαρμακοποιος οτι πολυ σημαντικο εινσι να μη χτησιμοποιουμε ασετον κσι να παρουμε ειδικα ασετον που ειναι ασφαλη! Δεν το εχω ξανακουσει αλλα το εβσλα στη λιστα!

Το σκεφτηκα και γω για το ξυπνητηρι αλλα λυπαμαι τους γυρω μου που θα επρεπε να χτυπαει καθε τρεις και λιγο!!!!! Βρε που καταντησαμεεεεε να θελουμε υπενθυμισεις για τα..χαπια μας!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/7/2019 at 9:06 ΠΜ, ο/η jazz είπε:

Καλημέρα. Είμαι 46 και ετοιμάζομαι για την 4η (και τελευταία) προσπάθεια εξωσωματικής μάλλον Σεπτέμβριο . Με δικά μου ωάρια, μια που μέχρι πέρυσι στην τελευταία προσπάθεια, είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Dhea σου είπε γιατρός ή μόνη σου παίρνεις; Εγώ έχω λίγο υψηλή χοληστερίνη και φοβάμαι. Εχω αγοράσει ένα μπουκάλακι και τι κοιτάω!! Το selefan τι είναι;;;

Καλη επιτυχια κοριτσι μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kamia είπε:

Το ovamax περιεχει dhea φιλη μου?

Καλημέρα κορίτσι.Όχι το ovamax δε περιέχει dhea,υπάρχει το fertilimax που περιέχει.Τα έπαιρνα και τα δύο για κάποιο διάστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kamia είπε:

Το σκεφτηκα και γω για το ξυπνητηρι αλλα λυπαμαι τους γυρω μου που θα επρεπε να χτυπαει καθε τρεις και λιγο!!!!! Βρε που καταντησαμεεεεε να θελουμε υπενθυμισεις για τα..χαπια μας!!!?

Χα χα χα ελα ντε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...