Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2020!!


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!Τον Πάνο ρώτησες?Το omalin το οποιο είναι μια αηδία αλλά μου είπε είναι απ τα καλύτερα!!Αυτό μου είπε κ η φαρμακοποιός

Ναι εννοείται τον Πάνο. Του έστειλα μήνυμα και περιμένω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!Τον Πάνο ρώτησες?Το omalin το οποιο είναι μια αηδία αλλά μου είπε είναι απ τα καλύτερα!!Αυτό μου είπε κ η φαρμακοποιός

Αχ όντως έίναι μια αηδία! Αχ, κάποιος με καταλαβαίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Kit1982 είπε:

 

Μου το βγάζει κάτω από τα όρια. Το έχει έντονο.

@Annie28 θυμαμαι που το λεγαμε. Μαλλον ηρθε η ωρα να ξεκινησω σιδηρο. Για να δούμε τι θα μου πει.

Οι τιμές σου έίναι πολύ καλές για εγκυμοσύνη πάντως. Πες μας τί θα σου πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Marouli_89 είπε:

Λογικά θα σου δώσει σίδηρο! Ναι εγώ ξεκίνησα με 37,3 και έπαιρνα σίδηρο από τον 2 μήνα της κύησης!όταν έκανα πάλι εξετάσεις τον Αύγουστο είχε πέσει στο 32 σήμερα πάλι έκανα και αύριο θα έχω τα αποτελέσματα. Είναι φυσιολογικό να πέφτει ο αιματοκρίτης στην εγκυμοσύνη χωρίς να σημαίνει ότι τα μωρά δεν παίρνουν το σίδηρο και όλα όσα χρειάζονται! 

Σίγουρα θα δώσει. Ναι τα μωρακια μας,  τα παίρνουν αυτά που χρειάζονται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Οι τιμές σου έίναι πολύ καλές για εγκυμοσύνη πάντως. Πες μας τί θα σου πει...

Ναι εννοείται θα σας πω τι μου είπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Αχ όντως έίναι μια αηδία! Αχ, κάποιος με καταλαβαίνει!

Μη συζητάς χαχαχχ!!Ειδικά το βραδινό εφιάλτης!!μου είπε κ μια θεία μου που το πίνει το ανακευτευει με λίγο χύμο πορτοκάλι σε ένα φλυτζανάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Μη συζητάς χαχαχχ!!Ειδικά το βραδινό εφιάλτης!!μου είπε κ μια θεία μου που το πίνει το ανακευτευει με λίγο χύμο πορτοκάλι σε ένα φλυτζανάκι

Εγώ το πρωί το πίνω και καπάκι κατεβάζω 1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι, το βράδυ όμως που το πίνω με νερό είναι απάίσιοοοο. Να σε ρωτήσω κι εσένα και όλες...ο σίδηρος κανα 2ωρο πρεπει να απεχει απο γαλακτοκομικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η marillia είπε:

Πως είσαι κοριτσάκι μου?Καλή εβδομάδα!!Ναι έγινε προχτες είχε αρκετό κρύο!!Τελικά το τζιν σε 40 νούμερο που έκατσε τέλεια!!Γτ επέμενε η πωλήτρια ότι θέλω 38 αλλά το 38 με στένευε στην κοιλιά!!

Καλή εβδομάδα!!!

Είμαι καλά, επιστροφή στην πραγματικότητα.... Άσε και εμείς το Σάββατο είμασταν σε ένα γάμο στο Πήλιο στους Αφέτες και είχε πολύ κρύο.

Την Πέμπτη μετά τον Β επιπέδου; θα πάω και εγώ να πάρω τζιν από τα h&m, λογικά στο 40αρι θα είμαι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Γειά σου κοριτσάρα μου.

Γιατί πονεμένη ιστορία; Δεν οδηγείς;

Καλησπέρα κοριτσάρα μου!!

Όχι δεν οδηγώ, το φοβάμαι πάρα πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταια χρονια που μένουμε σε χωριό και σε δύσβατη περιοχή του χωριου (βασικα μια φορα που κατεβηκα με ποδήλατο στο χωριο, με πηραν στο κυνήγι άγρια σκυλιά -να γελας και να κλαις μαζί το θέαμα-) οπότε ειδικά τώρα με το μωρακι πρεπει να μαθω.

Γράφτηκα τον περασμένο Νοεμβριο σε σχολη, εδωσα τα σήματα και τα περασα και μετα κολλησε η διαδικασια λογω απεργιων, επισης ημουν κ σε μονιμη φουρια με τη δουλεια. Μόλις ενημερωθηκα οτι πλεον μπορω να συνεχισω με μαθηματα κτλ εμεινα εγκυος οποτε το εχω αφησει προς το παρον.

Λάθος μου με μεγαλο αυτή η ηλίθια φοβια μου και το οτι επαναπαυτηκα τοσο χρονια.

Ελπίζω να έχω χρονο κ κουραγιο αφου ξεπεταχτει λιγο το μπεμπακι για να τελειωνω και με αυτο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Marouli_89 είπε:

Αγχώθηκα παρά πολύ και έκλαιγα! Απ' την κούραση! Θυμάστε που σας έλεγα ότι κουραζομουν αρκετά στη δουλειά? Ε αυτό. Όλα καλά Παναγία μου όμως! 

@Marouli_89 αχ μας εχουν φάει αυτές οι δουλειές μας.

Ξεκουράσου όσο περισσότερο μπορείς και ας μείνουν πίσω τα υπόλοιπα. Σημασια πλεον εχει το μωράκι..... (τα λέω μήπως τα ακούσω και εγώ).

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά ??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Εγώ το πρωί το πίνω και καπάκι κατεβάζω 1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι, το βράδυ όμως που το πίνω με νερό είναι απάίσιοοοο. Να σε ρωτήσω κι εσένα και όλες...ο σίδηρος κανα 2ωρο πρεπει να απεχει απο γαλακτοκομικά;

Ναι, αυτή την κατεύθυνση είχα. 2 ώρες πριν και μετά να μην τρωω γαλακτοκομικα (βέβαια το 2 ωρες μετα μου κανει λιγο υπερβολικό αλλα το τηρώ). Επειδη παιρνω 2 σιδηρους την ημερα και στο ενδιάμεσο το ασβέστιο (και είμαι και λάτρης των γαλακτοκομικών), ξυπνάω το πρωι στις 6 για να πιω σιδηρο.

Την περασμενη εβδομαδα που εκανα αιματολογικές, ευτυχως ηταν ολα τελεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Annie28 είπε:

Εγώ το πρωί το πίνω και καπάκι κατεβάζω 1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι, το βράδυ όμως που το πίνω με νερό είναι απάίσιοοοο. Να σε ρωτήσω κι εσένα και όλες...ο σίδηρος κανα 2ωρο πρεπει να απεχει απο γαλακτοκομικά;

Εμενα μου είπε αποχή 2 ώρες πριν κ μετά αποχή απο γαλακτοκομικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Zen_K είπε:

@Marouli_89 αχ μας εχουν φάει αυτές οι δουλειές μας.

Ξεκουράσου όσο περισσότερο μπορείς και ας μείνουν πίσω τα υπόλοιπα. Σημασια πλεον εχει το μωράκι..... (τα λέω μήπως τα ακούσω και εγώ).

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά ??

 

Καλημέρα!!

Ναι μας έχουν φάει δυστυχώς... Να τα λες να τα ακούς κ να παίρνουμε κουράγιο όλες όσες δουλεύουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με κουράζουν αυτοί οι συνδυασμοί γιατί το βραδινό μου συχνα περιεχει γαλακτοκομικα κι ετσι δυσκολεύομαι. Αλλά το τηρώ γιατί είμαι πολύ χαμηλά σε αιματοκρίτη και πρέπει να είμαι διπλά συνεπής.

 

Καλημέρα κορίτσια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Zen_K είπε:

Καλησπέρα κοριτσάρα μου!!

Όχι δεν οδηγώ, το φοβάμαι πάρα πολύ.

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταια χρονια που μένουμε σε χωριό και σε δύσβατη περιοχή του χωριου (βασικα μια φορα που κατεβηκα με ποδήλατο στο χωριο, με πηραν στο κυνήγι άγρια σκυλιά -να γελας και να κλαις μαζί το θέαμα-) οπότε ειδικά τώρα με το μωρακι πρεπει να μαθω.

Γράφτηκα τον περασμένο Νοεμβριο σε σχολη, εδωσα τα σήματα και τα περασα και μετα κολλησε η διαδικασια λογω απεργιων, επισης ημουν κ σε μονιμη φουρια με τη δουλεια. Μόλις ενημερωθηκα οτι πλεον μπορω να συνεχισω με μαθηματα κτλ εμεινα εγκυος οποτε το εχω αφησει προς το παρον.

Λάθος μου με μεγαλο αυτή η ηλίθια φοβια μου και το οτι επαναπαυτηκα τοσο χρονια.

Ελπίζω να έχω χρονο κ κουραγιο αφου ξεπεταχτει λιγο το μπεμπακι για να τελειωνω και με αυτο.

 

Μια απόφαση είναι και σίγουρα θα την πάρεις ειδικά όταν έχεις το μπεμπέ. Θα καταλάβεις διπλά πόσο απαραίτητο θα είναι. Εγώ οδηγώ στην Αθήνα όπου ο κόσμος οδηγεί σαν τρελός, δεν τηρούνται τα σήματα ούτε καν τα κόκκινα φανάρια κι αυτό με αρρωσταίνει. Έλα όμως που χρειάζεται.Μια απόφαση είναι, θα το κάνεις, θα δεις :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημερα! 

Να σας ρωτήσω κάτι, έχει χρειαστεί να πάρει αναρρωτική άδεια κάποια  από τη δουλειά για επαπειλούμενη και της είπαν να της δώσουν ένα χαρτί να το πάει στο ΙΚΑ? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι οι πρώτες 15 μέρες δικαιολογούνται από εκείνον. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Marouli_89 είπε:

Κορίτσια καλημερα! 

Να σας ρωτήσω κάτι, έχει χρειαστεί να πάρει αναρρωτική άδεια κάποια  από τη δουλειά για επαπειλούμενη και της είπαν να της δώσουν ένα χαρτί να το πάει στο ΙΚΑ? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι οι πρώτες 15 μέρες δικαιολογούνται από εκείνον. 

Καλημέρα. Κι εγώ αυτό που σου έίπε ο γιατρός σου ξέρω αν και δεν έχει χρειαστεί να πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Marouli_89 είπε:

Κορίτσια καλημερα! 

Να σας ρωτήσω κάτι, έχει χρειαστεί να πάρει αναρρωτική άδεια κάποια  από τη δουλειά για επαπειλούμενη και της είπαν να της δώσουν ένα χαρτί να το πάει στο ΙΚΑ? Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι οι πρώτες 15 μέρες δικαιολογούνται από εκείνον. 

Καλημερα? Εγω ξερω πως 3 μερες μπορει να γραψει ο γιατρος χωρις να χρειαστει να περασεις απο επιτροπη του ΙΚΑ (πληρωνεσαι απο εργοδοτη με το μισο μεροκαματο)..Απο κει και περα μπορει να γραψει παραπανω αλλα δεν πληρωνεσαι απο τον εργοδοτη και πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ οποτε πρεπει να προσκομίσεις χαρτια κ να περασεις επιτροπη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Annouli είπε:

Καλημερα? Εγω ξερω πως 3 μερες μπορει να γραψει ο γιατρος χωρις να χρειαστει να περασεις απο επιτροπη του ΙΚΑ (πληρωνεσαι απο εργοδοτη με το μισο μεροκαματο)..Απο κει και περα μπορει να γραψει παραπανω αλλα δεν πληρωνεσαι απο τον εργοδοτη και πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ οποτε πρεπει να προσκομίσεις χαρτια κ να περασεις επιτροπη..

Καλημέρα! Μόλις μίλησα κ εγω. Λοιπόν για να ξέρετε κ εσείς. Σε περίπτωση που ο γιατρός είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ τότε μπορεί να σου δικαιολογήσει 3 μέρες και μετά σου δίνουν ένα χαρτί από τη δουλειά το οποίο το πας στο ΙΚΑ για την επιδότηση. Ο εργοδότης σου βάζει το μισθό κανονικά και μόλις πάρεις μετά κάποια βεβαίωση από το ΙΚΑ αφαιρούνται τα χρήματα για να μην έχεις διπλό πληρωθεί. 

Σε περίπτωση που ο γιατρός δεν είναι συμβεβλημένος από τον ΕΟΠΥΥ τότε πρέπει να πας τα χαρτιά σε ένα γιατρό που είναι και κάνεις άλλη διαδικασία. Σε περιπτώσεις μεγάλης άδειας περνάς από επιτροπή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια

Εμένα που μου είχε γράψει ο γιατρός ένα μήνα άδεια τον Ιούλιο που μας πέρασε, τις πρώτες 15 μέρες επειδή ήταν γιατρός από δημόσιο νοσοκομείο δεν πέρασα επιτροπή για τις υπόλοιπες όμως 15 μέρες με πέρασαν επιτροπή. Τουλάχιστον εδώ Πάτρα είναι εντελώς τυπική διαδικασία αλλά αρκετά χρονοβόρα. Επίσης τα λεφτά που σου δίνουν είναι πολύ λιγότερα από το μισθό σου δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι γενικότερα δεν συμφέρει να παίρνεις αναρρωτική....... Εγώ δεν πήρα καθόλου... Είμαι αναπληρώτρια.... Αλλά αν μπορείτε μην τις βάζετε συνεχόμενες..... Για να μην παίρνατε από ΙΚΑ...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Annie28 είπε:

Μια απόφαση είναι και σίγουρα θα την πάρεις ειδικά όταν έχεις το μπεμπέ. Θα καταλάβεις διπλά πόσο απαραίτητο θα είναι. Εγώ οδηγώ στην Αθήνα όπου ο κόσμος οδηγεί σαν τρελός, δεν τηρούνται τα σήματα ούτε καν τα κόκκινα φανάρια κι αυτό με αρρωσταίνει. Έλα όμως που χρειάζεται.Μια απόφαση είναι, θα το κάνεις, θα δεις :-)

Καλημέρα @Annie28 ❤️ 

Είναι ο επόμενος σκοπός μου.… ναι δεν πάει άλλο η κατάσταση.

Το συζητούσαμε και τις προάλλες στο γραφείο και μου λέει μια συνάδελφος "καλά ας έρθει το παιδί και ούτε χρόνο για μπάνιο δε θα έχεις"

Κορίτσια πολύ με εκνευρίζουν αυτές οι γενικεύσεις....

Ναι σίγουρα θα απαιτεί χρόνο ένα μωρό (ειδικά τον πρώτο καιρό) αλλά σίγουρα, όπως και στην εγκυμοσύνη κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η ΝΑΚΑ είπε:

Καλημέρα κορίτσια

Εμένα που μου είχε γράψει ο γιατρός ένα μήνα άδεια τον Ιούλιο που μας πέρασε, τις πρώτες 15 μέρες επειδή ήταν γιατρός από δημόσιο νοσοκομείο δεν πέρασα επιτροπή για τις υπόλοιπες όμως 15 μέρες με πέρασαν επιτροπή. Τουλάχιστον εδώ Πάτρα είναι εντελώς τυπική διαδικασία αλλά αρκετά χρονοβόρα. Επίσης τα λεφτά που σου δίνουν είναι πολύ λιγότερα από το μισθό σου δυστυχώς.

Καλημέρα @ΝΑΚΑ μου!!!

Γενικά είναι απογοητευτική η όλη κατάσταση....

Δεν έψαξα ακόμα τι συμβαίνει με άδειες και επιδόματα αλλά αφενός η επίσημη άδεια μητρότητας είναι τρομερά σύντομη, και η μετέπειτα άδεια του ΟΑΕΔ παρέχει ένα επίδομα πενιχρό (ok μπορεί να μην δουλεύουμε εκείνο το διάστημα ώστε να παίρνουμε μισθό, αλλά με βρέφος και τα πάγια έξοδα να τρέχουν, θα είναι πολύ ζόρικη η κατάσταση).

Δεδομένου ότι θα συνεχίσει να εξελίσσεται καλά η εγκυμοσύνη, θα λείψω τις 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και τις άλλες 62 ημέρες μετά, και στη συνέχεια θα πάρω την άδεια που δικαιούμαι ετησίως. Μετά θέλω να ψάξω το ενδεχόμενο εάν γίνεται να "εξαγοράσω" τα 6ωρα. Δηλαδή να ξεκινήσω στη δουλειά κατευθείαν 8ωρο και τις ώρες που χάνω από τα 6ωρα να τις πάρω ως μαζεμένη άδεια με αποδοχές. Και 6ωρα να πήγαινα, αποκλείεται να τηρούνταν (τώρα που είμαι 8ωρο χτυπάμε 12ωρα πολλές φορές)…...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλήμερα κι σε εσένα!!

εγώ λέω μέχρι τέλος του χρόνου να έρχομαι στη δουλεια, να είμαι καλά εγώ και το μπεμπάκι μου εννοείται, και μετά τις 62 ημέρες θα έρθω επίσης κανονικά. Οι περισσότερες μου λένε ότι δεν θα τα καταφέρω αλλά δεν έχω κι άλλη επιλογή δυστυχώς για οικονομικούς λόγους. Δεν δουλεύουμε από χόμπυ βλέπεις άλλα γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.  

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Zen_K είπε:

Καλημέρα @ΝΑΚΑ μου!!!

Γενικά είναι απογοητευτική η όλη κατάσταση....

Δεν έψαξα ακόμα τι συμβαίνει με άδειες και επιδόματα αλλά αφενός η επίσημη άδεια μητρότητας είναι τρομερά σύντομη, και η μετέπειτα άδεια του ΟΑΕΔ παρέχει ένα επίδομα πενιχρό (ok μπορεί να μην δουλεύουμε εκείνο το διάστημα ώστε να παίρνουμε μισθό, αλλά με βρέφος και τα πάγια έξοδα να τρέχουν, θα είναι πολύ ζόρικη η κατάσταση).

Δεδομένου ότι θα συνεχίσει να εξελίσσεται καλά η εγκυμοσύνη, θα λείψω τις 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και τις άλλες 62 ημέρες μετά, και στη συνέχεια θα πάρω την άδεια που δικαιούμαι ετησίως. Μετά θέλω να ψάξω το ενδεχόμενο εάν γίνεται να "εξαγοράσω" τα 6ωρα. Δηλαδή να ξεκινήσω στη δουλειά κατευθείαν 8ωρο και τις ώρες που χάνω από τα 6ωρα να τις πάρω ως μαζεμένη άδεια με αποδοχές. Και 6ωρα να πήγαινα, αποκλείεται να τηρούνταν (τώρα που είμαι 8ωρο χτυπάμε 12ωρα πολλές φορές)…...

κ εγω μια απο τα ιδια..Θα παρω μετα την αδεια λοχειας ολες τις αδειες του ετους κ μετα ή θα κανω χρηση καποιους μηνες απο την αδεια του ΟΑΕΔ ή απο την αδεια θηλασμου ο,τι μπορω..Η πεθερα μου ειναι εκπαιδευτικος και θελω τουλαχιστον μεχρι να κλεισουν τα σχολεια που θα το κοιταξει (για 1-2 μηνες δηλαδη) να ειμαι με το μωρο σπιτι..Αν και πιστευω πως οταν ερθει το παιδι θα αναθεωρησω και θα παρω οτι μα οτι δικαιουμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...