Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Μα αδιαθετησες και δεν επεσε ακομα ε;; Ε θα πεσει δε μπορει...Αντε να ησυχασεις ουφ.ειμαι πεποισμενη οτι την επομενη φορα θα πας μια χαρα! αλλα αφου εκανες  και θρομβοφιλια καλο ειναι να φυγει και αυτο απο τη μεση..γιατί οπως σου ειπα νομιζω οι περισοτερες κανουμε αντιπηκτικες ενεσεις ή εστω σαλοσπιρ.τι να πω..σου ειπε κατι νεο ο γιατρος;  

Ναι δεν επεσε εντελως η αληθεια απο 65 πηγε 29 και ειναι 2η μερα περιοδου...Βεβαια δεν με αγχωσε ως προς αυτο μου ειπε να κανω και στις 21/4 γενικα οτι ειναι χαμηλα σαν μοναδες πολυ και οτι δεν υπαρχει καποιος κινδυνος...Ναι να πεσει να μου φυγει το αγχος..Να δουμε τι θα γινει και με τις εξετασεις..Αν και πιστευω οτι θα μου τη δωσει προληπτικα  τη φαρμακευτικη αγωγη οπως και να εχει...Salospir επαιρνα σε ολες τις εμβρυομεταφορες αλλα μηπως δεν με καλυπτουν..? Δεν ξερω...Το μονο που ειπαμε ειναι οτι μαλλον θα βαλουμε 2 βλαστοκυστες την επομενη φορα...Κατι αλλο δεν μου ειπε..Γενικα οτι του κανει τρομερη εντυπωση αυτο το σερι βιοχημικων με βαση τα δεδομενα μου ....Τι να πω....Αναμενουμε τα αποτελεσματα...Αντε να περασουν οι μερες παλι...😋😋😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια! Είμαι καινουρια στη συζήτηση και ευχομαι σε όλες σας με ένα μωράκι στην αγκαλιά σας και καλή μας επιτυχία στη προσπαθεια μας! Μόλις τελειώσει η καραντίνα λέω να φτιάξω το φάκελο για να περασω από την Επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακα. Ξέρετε αν έχει μεγάλη αναμονή? Φαντάζομαι οτι κ με την καθυστέρηση λόγω κορονοιου θα έχει πιο μεγάλη αναμονή τωρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Spongebob είπε:

Καλησπερα..!!!!Πηγα το πρωι στη μοναδα..ευτυχως η χοριακη μου πεφτει πηγε στο 29..Αλλα θα ξανακανω στις 21/4..

Το ρωτησα για φλεγμονη  γιατι το διαβασα κι εγω και μου ειπε δεν υπαρχει περιπτωση..Αλλωστε μετα τον τοκετο μου εκανε υστεροσκοπηση και μου ειπε οτι ηταν ολα πολυ καθαρα..

Τελικα σημερα καναμε και τις εξετασεις για θρομβοφιλια μου ειπαν θα βγουν σε 10 με 15 μερες λογικα...

Που το απέδωσε εκείνος ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Που το απέδωσε εκείνος ;;;;

Δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο..Του κανει εντυπωση μεγαλη η αληθεια..Τα θεωρει τυχαια συμβαντα και τα δυο ή οτι  λογω χρωμοσωμιακων ανωμαλιων εχει προνοησει η φυση και τα αποβαλλει η μητρα μου ( αν το εθεσα σωστα δεν θυμαμαι πως το ειπε ακριβως )...Δεν πιστευει οτι εχω καποιο θεμα θρομβοφιλιας αλλα και παλι πρεπει να μας πουν οι εξετασεις...Το θεμα απλα ειναι οτι σε εμας γινεται και καλα " ο ελεγχος" τοποτετωντας τα εμβρυα ...Να σου πω την αληθεια κι εγω και ο αντρας μου του ειπαμε μηπως πρεπει να κανουμε την διαδικασια απο την αρχη..Μας ειπε με 6 βλαστοκυστες δεν υπαρχει κανενας τετοιος λογος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Spongebob είπε:

Δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο..Του κανει εντυπωση μεγαλη η αληθεια..Τα θεωρει τυχαια συμβαντα και τα δυο ή οτι  λογω χρωμοσωμιακων ανωμαλιων εχει προνοησει η φυση και τα αποβαλλει η μητρα μου ( αν το εθεσα σωστα δεν θυμαμαι πως το ειπε ακριβως )...Δεν πιστευει οτι εχω καποιο θεμα θρομβοφιλιας αλλα και παλι πρεπει να μας πουν οι εξετασεις...Το θεμα απλα ειναι οτι σε εμας γινεται και καλα " ο ελεγχος" τοποτετωντας τα εμβρυα ...Να σου πω την αληθεια κι εγω και ο αντρας μου του ειπαμε μηπως πρεπει να κανουμε την διαδικασια απο την αρχη..Μας ειπε με 6 βλαστοκυστες δεν υπαρχει κανενας τετοιος λογος...

Αναμεσα σε τοσες βλαστοκυστες εννοειται οτι υπαρχουν και εμβρυα με χρωμοσωμικες ανωμαλιες... Ολοι οι ανθρωποι δυστυχως φτιαχνουμε σε καθε κυκλο εξωσωματικης εμβρυα με τρισωμιες η μονοσωμιες, ειναι δηλαδη φυσιολογικο. 

Το 80% των αποβολων οφειλεται εκει... Δυστυχως...

Ξερω ποσο απογοητευμενη θα νιωθεις..σου στελνω μεγαλη αγκαλια! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Spongebob είπε:

Δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο..Του κανει εντυπωση μεγαλη η αληθεια..Τα θεωρει τυχαια συμβαντα και τα δυο ή οτι  λογω χρωμοσωμιακων ανωμαλιων εχει προνοησει η φυση και τα αποβαλλει η μητρα μου ( αν το εθεσα σωστα δεν θυμαμαι πως το ειπε ακριβως )...Δεν πιστευει οτι εχω καποιο θεμα θρομβοφιλιας αλλα και παλι πρεπει να μας πουν οι εξετασεις...Το θεμα απλα ειναι οτι σε εμας γινεται και καλα " ο ελεγχος" τοποτετωντας τα εμβρυα ...Να σου πω την αληθεια κι εγω και ο αντρας μου του ειπαμε μηπως πρεπει να κανουμε την διαδικασια απο την αρχη..Μας ειπε με 6 βλαστοκυστες δεν υπαρχει κανενας τετοιος λογος...

Και εγώ με το ιστορικό σου θα το απέδιδα είτε στην τύχη είτε σε φλεγμονή ....

αφου  σου το απέκλεισε τότε είμαστε καθαρή στην κακιά τύχη .... με 6 βλαστοκύστες δεν φοβάσαι τίποτα !!!

ποτε θα ξανά προσπαθήσετε ;;;;

θυροειδη , ζάχαρο αυτά τα έχεις τσεκάρει ;;; Προλακτινη ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπερα κορίτσια! Είμαι καινουρια στη συζήτηση και ευχομαι σε όλες σας με ένα μωράκι στην αγκαλιά σας και καλή μας επιτυχία στη προσπαθεια μας! Μόλις τελειώσει η καραντίνα λέω να φτιάξω το φάκελο για να περασω από την Επιτροπή του ΕΟΠΥΥ για τα φάρμακα. Ξέρετε αν έχει μεγάλη αναμονή? Φαντάζομαι οτι κ με την καθυστέρηση λόγω κορονοιου θα έχει πιο μεγάλη αναμονή τωρα... 

Κάλη αρχή .... δεν έχω ιδέα στο ερώτημα σου ...

πρωτη σου προσπάθεια ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αναμεσα σε τοσες βλαστοκυστες εννοειται οτι υπαρχουν και εμβρυα με χρωμοσωμικες ανωμαλιες... Ολοι οι ανθρωποι δυστυχως φτιαχνουμε σε καθε κυκλο εξωσωματικης εμβρυα με τρισωμιες η μονοσωμιες, ειναι δηλαδη φυσιολογικο. 

Το 80% των αποβολων οφειλεται εκει... Δυστυχως...

Ξερω ποσο απογοητευμενη θα νιωθεις..σου στελνω μεγαλη αγκαλια! ❤

Εχεις  απολυτο δικιο ετσι ειναι απλα οταν δεν υπαρχουν ευρηματα ειναι αυτο το γαμωτο που σε πιανει το οτι ειναι αφημενο πια στην τυχη..Βεβαια κατσε να δουμε και οι εξετασεις μπορει να δειξουν κατι που ειχε αγνοηθει τι να πω..Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν οι βλαστοκυστες οποτε θα κανουμε υπομονη δοκιμαζοντας...Ειμαι λιγο περιεργα ψυχολογικα η αληθεια..Εχω κυκλοθυμιες αρκετες το μονο σιγουρο ομως που συνειδητοποιησα ειναι οτι αυτη τη φορα την αποτυχια την αντιμετωπισα και τη διαχειριστικα πολυ πιο ομαλα και ηπια ψυχολογικα ευτυχως...Παμε παρακατω σιγα σιγα και σταθερα αυτη τη φορα...Ας ειναι η επομενη η τυχερη..!!!!😋😋😋

Εσυ πως εισαι??? Ελπιζω να εχεις  ηρεμησει και χαλαρωσει κι εσυ και να ανακτας τις δυναμεις σου σιγα σιγα..!!!!Μεγαλη αγκαλιαααα !!!!!!❤❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Και εγώ με το ιστορικό σου θα το απέδιδα είτε στην τύχη είτε σε φλεγμονή ....

αφου  σου το απέκλεισε τότε είμαστε καθαρή στην κακιά τύχη .... με 6 βλαστοκύστες δεν φοβάσαι τίποτα !!!

ποτε θα ξανά προσπαθήσετε ;;;;

θυροειδη , ζάχαρο αυτά τα έχεις τσεκάρει ;;; Προλακτινη ;;;

Ναι η αληθεια ειναι αυτη...Πιστευω οτι τωρα θα εχουμε μια βαση και με τις παραπανω εξετασεις που καναμε και ισως λειτουργησουμε διαφορετικα και φαρμακευτικα ισως πιο δραστικα..Να βγαλουμε μια ακρη αυτη τη φορα...

Μακαρι καποιες απο αυτες τις βλαστοκυστουλες να ειναι καλες και να εχουν ως αποτελεσμα γερα και υγιη μωρακια μονο αυτο φοβαμαι..να ειναι υγιη...Δεν μπορω να διανοηθω οτι θα ξαναζησω την ιδια τραγωδια..Αφου σε αυτες τις αποτυχημενες τωρα προσπαθειες ειπα Θεε μου αν δεν ηταν υγιη σε  ευχαριστω που δεν προχωρησαν αυτα τα εμβρυακια και με προστατεψες...

Κοιτα θυροειδη εχω και μαλιστα hashimoto τωρα αλλαξα και ενδοκρινολογο και πηρα διαφορετικη φαρμακευτικη αγωγη αλλα ο θυροειδης ηταν παντα ρυθμισμενος ..Τν ελεγχουμε συνεχεια..Και προλακτινη νομιζω ειχαμε κανει τοτε που εμεινα εγκυος ..Ζαχαρο εχω να κανω απο τοτε που ημουν εγκυος η αληθεια νομιζω ..Να τις επαναλαβω και αυτες..Μηπως τις κανω στις 21/4  που θα παω...

Τωρα λογικα  αφου βγουν και οι εξετασεις και εχουμε πληρη εικονα φανταζομαι πως θα προσπαθησουμε παλι..Να πεσει και η χοριακη εντελως και λογικα στην επομενη μου περιοδο..🤞🤞🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Spongebob είπε:

Ναι η αληθεια ειναι αυτη...Πιστευω οτι τωρα θα εχουμε μια βαση και με τις παραπανω εξετασεις που καναμε και ισως λειτουργησουμε διαφορετικα και φαρμακευτικα ισως πιο δραστικα..Να βγαλουμε μια ακρη αυτη τη φορα...

Μακαρι καποιες απο αυτες τις βλαστοκυστουλες να ειναι καλες και να εχουν ως αποτελεσμα γερα και υγιη μωρακια μονο αυτο φοβαμαι..να ειναι υγιη...Δεν μπορω να διανοηθω οτι θα ξαναζησω την ιδια τραγωδια..Αφου σε αυτες τις αποτυχημενες τωρα προσπαθειες ειπα Θεε μου αν δεν ηταν υγιη σε  ευχαριστω που δεν προχωρησαν αυτα τα εμβρυακια και με προστατεψες...

Κοιτα θυροειδη εχω και μαλιστα hashimoto τωρα αλλαξα και ενδοκρινολογο και πηρα διαφορετικη φαρμακευτικη αγωγη αλλα ο θυροειδης ηταν παντα ρυθμισμενος ..Τν ελεγχουμε συνεχεια..Και προλακτινη νομιζω ειχαμε κανει τοτε που εμεινα εγκυος ..Ζαχαρο εχω να κανω απο τοτε που ημουν εγκυος η αληθεια νομιζω ..Να τις επαναλαβω και αυτες..Μηπως τις κανω στις 21/4  που θα παω...

Τωρα λογικα  αφου βγουν και οι εξετασεις και εχουμε πληρη εικονα φανταζομαι πως θα προσπαθησουμε παλι..Να πεσει και η χοριακη εντελως και λογικα στην επομενη μου περιοδο..🤞🤞🤞🤞🤞

Στα ανέφερα γιατί έχω ακούσει τα Πάντα ..... 

η επόμενη Και  τυχερή είμαι σίγουρη ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Στα ανέφερα γιατί έχω ακούσει τα Πάντα ..... 

η επόμενη Και  τυχερή είμαι σίγουρη ....

Καλα εκανες..!!! Με εχετε βοηθησει ολες παρα πολυ εδω μεσα ρε κοριτσια απιστευτα..Γιατι δεν το ειχαμε ψαξει πολυ  πηγαμε λιγο στα τυφλα τοτε...Ασε που μου τα λετε τα σημειωνω για να τα ρωταω και αντιστοιχα και τις εξετασεις να τις κανω γιατι μη νομιζεις εχω χασει τν μπουσουλα κι εγω..Οι γιατροι βλεπουν και τοσα περιστατικα δεν ξερω αν θυμουνται τι εχει κανει και ο καθε ασθενης οποτε τωρα παω διαβασμενη..!! 😋😋

ΑΧ μακαρι η επομενη φορα να ειναι η τυχερη οπως το πες...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Μέσα σε όλα αυτά που συμβαίνουν έχω, μάλλον, μια χαζή απορία.. θα ήθελα απλώς τη γνώμη σας (λόγω εμπειρίας) ή έστω και κάποιο σχόλιο..

Πήρα το αποτέλεσμα της ΑΜΗ και είναι 2,54ng/ml και κάθομαι όλο το απόγευμα/βράδυ και ψάχνω να βρω τι σημαίνει κατά πόσο είναι καλά κτλ. έχω στείλει στο γιατρό μου το αποτέλεσμα αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα και δεν ξέρω..🤔 Ποίο πολύ ανησυχώ γιατί δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη εξέταση αλλά και την βαρύτητα της στην ποιότητα/ποσότητα ωαρίων αλλά και τι σχέση έχει, πως επηρεάζει, το πρωτόκολλο που θα ακολουθηθεί για την ωοληψία..😕

Οποία γνώση ή και γνώμη καλοδεχούμενη μιας και νιώθω ότι ανησυχώ χωρίς λόγο.. Δεν ξέρω πείτε μου και εσείς!😌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Μέσα σε όλα αυτά που συμβαίνουν έχω, μάλλον, μια χαζή απορία.. θα ήθελα απλώς τη γνώμη σας (λόγω εμπειρίας) ή έστω και κάποιο σχόλιο..

Πήρα το αποτέλεσμα της ΑΜΗ και είναι 2,54ng/ml και κάθομαι όλο το απόγευμα/βράδυ και ψάχνω να βρω τι σημαίνει κατά πόσο είναι καλά κτλ. έχω στείλει στο γιατρό μου το αποτέλεσμα αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα και δεν ξέρω..🤔 Ποίο πολύ ανησυχώ γιατί δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη εξέταση αλλά και την βαρύτητα της στην ποιότητα/ποσότητα ωαρίων αλλά και τι σχέση έχει, πως επηρεάζει, το πρωτόκολλο που θα ακολουθηθεί για την ωοληψία..😕

Οποία γνώση ή και γνώμη καλοδεχούμενη μιας και νιώθω ότι ανησυχώ χωρίς λόγο.. Δεν ξέρω πείτε μου και εσείς!😌

Κοριτσι καλησπέρα δεν εχει πίνακα η ΑΜΗ δίπλα που λέει χαμηλή μέτρια υψηλή γονιμότητα ;; 

Να ξέρεις οτι η ΑΜΗ δεν λέει κάτι απο μόνη της ..με την fsh συνδυασμό βγάζουν κάποια συμπεράσματα τις περισσότερες φορέμια χαμηλή αμη μπορεί να δώσει εγκυμοσύνη μην σε τρομάζει έχουμε δει παρα πολλά με τις δυο αυτές εξετάσεις συνήθως βλέπουμε το απόθεμα των ωοθηκών ...

ευχομαι να βρεις τις λύσεις σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Μέσα σε όλα αυτά που συμβαίνουν έχω, μάλλον, μια χαζή απορία.. θα ήθελα απλώς τη γνώμη σας (λόγω εμπειρίας) ή έστω και κάποιο σχόλιο..

Πήρα το αποτέλεσμα της ΑΜΗ και είναι 2,54ng/ml και κάθομαι όλο το απόγευμα/βράδυ και ψάχνω να βρω τι σημαίνει κατά πόσο είναι καλά κτλ. έχω στείλει στο γιατρό μου το αποτέλεσμα αλλά δεν μου έχει απαντήσει ακόμα και δεν ξέρω..🤔 Ποίο πολύ ανησυχώ γιατί δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη εξέταση αλλά και την βαρύτητα της στην ποιότητα/ποσότητα ωαρίων αλλά και τι σχέση έχει, πως επηρεάζει, το πρωτόκολλο που θα ακολουθηθεί για την ωοληψία..😕

Οποία γνώση ή και γνώμη καλοδεχούμενη μιας και νιώθω ότι ανησυχώ χωρίς λόγο.. Δεν ξέρω πείτε μου και εσείς!😌

Τα ιατρικά δεν τα ξέρω να στα αναλύσω... Πάντως είχα ΑΜΗ 2.57 βάση αυτής επιλέχθηκε το βράχυ πρωτοκόλλο... Επίσης είχα fsh κάπου 9 (δύο μήνες πριν όμως απ την έναρξη της εξωσωματικης).... Έβγαλα 11 ωάρια, 7 ώριμα, 6 γονιμοποίηθηκαν, 3 έγιναν βλαστοκυστες κ καταψυχθηκαν.... Έγινε έμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 5BA κ 5ΒΒ... Είμαι έγκυος σε ένα μωράκι ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Τα ιατρικά δεν τα ξέρω να στα αναλύσω... Πάντως είχα ΑΜΗ 2.57 βάση αυτής επιλέχθηκε το βράχυ πρωτοκόλλο... Επίσης είχα fsh κάπου 9 (δύο μήνες πριν όμως απ την έναρξη της εξωσωματικης).... Έβγαλα 11 ωάρια, 7 ώριμα, 6 γονιμοποίηθηκαν, 3 έγιναν βλαστοκυστες κ καταψυχθηκαν.... Έγινε έμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 5BA κ 5ΒΒ... Είμαι έγκυος σε ένα μωράκι ❤️❤️

Ευχαριστώ βρε @ntinaki88 μου!! Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο ήθελα να ακούσω!! 😍😍  Βάλσαμο στην καρδιά μου το υπέροχο αποτέλεσμα σου!! Δεν είναι ότι είναι κακή η ΑΜΗ μου απλά πιστεύω ότι θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη.. 

@Sunset13 δεν μου έχει δίπλα κάτι τέτοιο απλά έχει τις φυσιολογικές τιμές για τις ηλικίες και εγώ είμαι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα.. Όσο το έψαχνα βρήκα ότι είναι "ικανοποιητική" χωρίς όμως να ξέρω ικανοποιητική δλδ ως προς τι; Η FSH μου πάντως είναι 8,0 και η Ε2 40,7 πριν 3 μήνες που τις έκανα, χωρίς βέβαια να έχω κάποια ιδέα τι σημαίνουν μαζί με την ΑΜΗ.. 

Και ο γιατρός μου ακόμα δεν έχει απαντήσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune αν εμένα μου δίδαξε κάτι ή εμπειρία μου είναι ότι αυτή η εξέταση δε λέει τίποτα. Σου λέει οκ πήγαινε τώρα γιατί έχεις ή δεν έχεις πολύ χρόνο (ανάλογα την τιμή) κ τπτ άλλο. Εγώ με 0.4 έδωσα 14 κ 11 ώριμα. Πάντα μα πάντα έχω πολλά ωοθυλακια κ στον φυσικό μου κύκλο έχω πάντα 2 μεγάλα ωάρια (χωρίς καμία αγωγή) επίσης αντέδρασα φουλ στα φάρμακα. Οπότε μη δίνεις καμία σημασία. Συν ότι μια χαρά είναι η τιμή. Σημασία έχει η ποιότητα κ δυστυχώς η αμη δε μας λέει τπτ σχετικό.

Ποτε ξεκινάς; καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ,

Δυστυχώς οι γερασμένες ωοθήκες μάλλον είναι το πρόβλημα ....ποσό χρόνων είναι η αδερφή σου και τι ορμονικό προφίλ χει ;; fsh e2??

συμβαινει φυσικά κάποιοι κύκλοι να μην είναι κάλοι έχω πέσει και εγώ σε τέτοιος καθώς όλοι οι μήνες δεν είναι το ίδιο ... 

το ότι δεν έγινε η γονιμοποίηση μπορεί να φταίει και ο αντρικος παράγοντας ....

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός της πρότεινε δανεικά αλλά είπε να κάνει κάποιες προσπάθειες με δικά της.
Όχι ο άντρας της δεν έχει κάποιο θέμα.
Η αδελφή μου θα κλείσει τον Μάιο τα 45...
Είχε πριν 9 χρόνια μια παλίνδρομη. Μετά της είπαν ότι έχει ανεξήγητη υπογονημότητα αλλά πριν 4 χρόνια ήρθε μια εγκυμοσύνη φυσιολογικά που όμως είχε σύνδρομο το παιδί και σοβαρό πρόβλημα στην καρδιά και αναγκαστικά έγινε διακοπή.
Από τότε τίποτα και τώρα που κατάφεραν να μαζέψουν κάποια χρήματα αποφάσισαν να κάνουν εξωσωματική.
Αλλά μάλλον είναι αργά... 
Σου εύχομαι σύντομα να έρθει το δεύτερο σου παιδάκι... έχεις περάσει τόσα και το αξίζεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ευχαριστώ βρε @ntinaki88 μου!! Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο ήθελα να ακούσω!! 😍😍  Βάλσαμο στην καρδιά μου το υπέροχο αποτέλεσμα σου!! Δεν είναι ότι είναι κακή η ΑΜΗ μου απλά πιστεύω ότι θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη.. 

@Sunset13 δεν μου έχει δίπλα κάτι τέτοιο απλά έχει τις φυσιολογικές τιμές για τις ηλικίες και εγώ είμαι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα.. Όσο το έψαχνα βρήκα ότι είναι "ικανοποιητική" χωρίς όμως να ξέρω ικανοποιητική δλδ ως προς τι; Η FSH μου πάντως είναι 8,0 και η Ε2 40,7 πριν 3 μήνες που τις έκανα, χωρίς βέβαια να έχω κάποια ιδέα τι σημαίνουν μαζί με την ΑΜΗ.. 

Και ο γιατρός μου ακόμα δεν έχει απαντήσει.. 

Να σου πάνε όλα τέλεια αγάπη μου γλυκιά..... Κ σε πολύ λίγους μήνες να μας πεις κ εσύ ότι είδες την θετικότατη χοριακη σουυυυυυυυυ ❤️❤️❤️ μην ανησυχείς εγώ να σου πω πότε δν έδωσα βάση στις μετρήσεις... Δν είναι δουλειά μας... Πας σε γιατρό για να σου κάνει αυτό που θες.... Εμάς θυμάμαι μας είπε απ το πρώτο ραντεβου (εκείνη τη μέρα είχα πάει με την γυναικολόγο μου για σπερματεγχυση κ παράλληλα όσο περιμέναμε να "επεξεργαστουν" το σπέρμα μίλησα κ με τον γιατρό της εξωσωματικης) .. Θυμάμαι μας είπε ότι η εξωσωματικη είναι η μόνη διαγνωστικη μέθοδος για το ωαριο (βλέπουμε αν το ωοθηλακιο έχει μέσα ικανό ωάριο για γονιμοποιηση) και επίσης μου λέει εγώ θέλω να μείνεις έγκυος γτ αλλιώς θα με πεις κακό γιατρό.... Δεν χρειάστηκε να κάνω άλλο ραντεβού..... Με το που απέτυχε η σπερματεγχυση (σχεδόν το ήξερα) πήρα τηλ κ λέω ήρθε η περίοδος τι κάνουμε? Μ είπαν απ το κέντρο να πάω για υπέρηχο 2η μέρα.... Ήταν η ομορφότερη περίοδος της ζωής μου... Ήξερα κ ένιωθα ότι όλα θα πάνε καλά.... Ένιωθα σίγουρη με το γιατρό....  Όταν βγάλαμε τα ωάρια είχα λίγο άγχος γτ είχαμε 5 μέρες αναμονή λόγω βλαστοκυστεων.... Το μετά ήταν λίγο πιο ήρεμο... Ήρθε η επόμενη περίοδος άρχισα φάρμακα καταστολής κάναμε έμβρυομεταφορα κ ήξερα ότι όλα θα πάνε καλά..... Όπως κ πήγαν... Χάσαμε βέβαια το ένα απ τα δύο πριν καν εμφυτευτει αλλά η φύση προνοει για τα μη υγιή ή χρωμοσώματικα ανώμαλα έμβρυα... Είμαι χαρούμενη που είναι εκεί μέσα το κοριτσάκι μου ❤️❤️❤️ θετική σκέψη θέλει κ όλα θα πάνε τέλεια ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Τα ιατρικά δεν τα ξέρω να στα αναλύσω... Πάντως είχα ΑΜΗ 2.57 βάση αυτής επιλέχθηκε το βράχυ πρωτοκόλλο... Επίσης είχα fsh κάπου 9 (δύο μήνες πριν όμως απ την έναρξη της εξωσωματικης).... Έβγαλα 11 ωάρια, 7 ώριμα, 6 γονιμοποίηθηκαν, 3 έγιναν βλαστοκυστες κ καταψυχθηκαν.... Έγινε έμβρυομεταφορα 2 βλαστοκυστεων 5BA κ 5ΒΒ... Είμαι έγκυος σε ένα μωράκι ❤️❤️

Με το καλό τέλεια 

Να σε ρωτήσω με τι φάρμακα και πόσες μονάδες;;; σε ξεκίνησε αβερκαμπ 0.1 Η την μεγάλη; Ευχαριστώ και με το καλό πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Sunset13 είπε:

Με το καλό τέλεια 

Να σε ρωτήσω με τι φάρμακα και πόσες μονάδες;;; σε ξεκίνησε αβερκαμπ 0.1 Η την μεγάλη; Ευχαριστώ και με το καλό πάλι 

Ξεκίνησα με Gonal 250 μονάδες κ ξεκίνησα orgalutran (ανταγωνιστή) μια βδομάδα μετά περίπου, για 3-4 μέρες μ έκαναν τις μονάδες της Gonal 300 προς το τέλος... Arvekap έκανα μόνο μια μέρα (βράδυ συγκεκριμένη ώρα που μ είπαν απ το κέντρο) την ίδια μέρα που σταμάτησα όλες τις ενέσεις... Νομίζω ένα υγρό κ δύο σκόνες.... Μετά από περίπου 36 ώρες πήγα για ωολυψια... 

Σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Amica silentia Lune αν εμένα μου δίδαξε κάτι ή εμπειρία μου είναι ότι αυτή η εξέταση δε λέει τίποτα. Σου λέει οκ πήγαινε τώρα γιατί έχεις ή δεν έχεις πολύ χρόνο (ανάλογα την τιμή) κ τπτ άλλο. Εγώ με 0.4 έδωσα 14 κ 11 ώριμα. Πάντα μα πάντα έχω πολλά ωοθυλακια κ στον φυσικό μου κύκλο έχω πάντα 2 μεγάλα ωάρια (χωρίς καμία αγωγή) επίσης αντέδρασα φουλ στα φάρμακα. Οπότε μη δίνεις καμία σημασία. Συν ότι μια χαρά είναι η τιμή. Σημασία έχει η ποιότητα κ δυστυχώς η αμη δε μας λέει τπτ σχετικό.

Ποτε ξεκινάς; καλή επιτυχία! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου!!! Μακάρι να τα πάω και εγώ τόσο καλά!! ❣️Ουφ.. ευχαριστώ! Μου απάντησε κιόλας ο γιατρός και μου λέει ότι είναι εντάξει.. 

Περιμένω περίοδο γύρω στις 30 Απριλίου +/- γιατί δεν έχω και σταθερό κύκλο αλλά μόλις μου έρθει μιλάω με τον γιατρό και ξεκινάμε φάρμακα!!! Δεν μπορώ να περιμένω!! Πλησιάζουν οι μέρες εντωμεταξύ και όσο πάει ανχώνομαι πιο πολύ.. Απλά θέλω να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα τα πράγματα!!! Πως ήταν όταν ειμουν καψούρα με πεταλούδες στο στομάχι με ανχος και ενθουσιασμό ταυτόχρονα.. ε! Κάπως έτσι νιώθω και τώρα..

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια!! Πραγματικά η συμβολή σας είναι σπουδαία!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου!!! Μακάρι να τα πάω και εγώ τόσο καλά!! ❣️Ουφ.. ευχαριστώ! Μου απάντησε κιόλας ο γιατρός και μου λέει ότι είναι εντάξει.. 

Περιμένω περίοδο γύρω στις 30 Απριλίου +/- γιατί δεν έχω και σταθερό κύκλο αλλά μόλις μου έρθει μιλάω με τον γιατρό και ξεκινάμε φάρμακα!!! Δεν μπορώ να περιμένω!! Πλησιάζουν οι μέρες εντωμεταξύ και όσο πάει ανχώνομαι πιο πολύ.. Απλά θέλω να πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα τα πράγματα!!! Πως ήταν όταν ειμουν καψούρα με πεταλούδες στο στομάχι με ανχος και ενθουσιασμό ταυτόχρονα.. ε! Κάπως έτσι νιώθω και τώρα..

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια!! Πραγματικά η συμβολή σας είναι σπουδαία!! 

 

Ευχομαι καλή επιτυχία! Κράτα στο μυαλό σου ότι από τη στιγμή που πας σε ήπια διέγερση (έχω καταλαβει με χάπια, σορρυ αν σε έχω χάσει) θα πάρεις ένα πιο μικρό αριθμό. Κακό δεν είναι φυσικά απλά οκ το βάζεις στο μυαλό σου. Είσαι κ μικρή οπότε μια χαρά θα είναι. Το στοίχημα είναι να γινει γονιμοποίηση μετά εφόσον το ωάριο και το σπέρμα είναι καλά θα προχωρήσουν.

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.! Ειδα έχουν μπει παρά πολλά νέα μέλη στην ομάδα εύχομαι να πάνε όλα  καλά για όλες..! Τα κορίτσια που έχουν ευχαριστα να τους πάνε όλα καλά..! Και τα κορίτσια που δεν πήγαν θα πω να μην το βάλετε ποτέ κάτω συνεχίστε.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Καλησπέρα.! Ειδα έχουν μπει παρά πολλά νέα μέλη στην ομάδα εύχομαι να πάνε όλα  καλά για όλες..! Τα κορίτσια που έχουν ευχαριστα να τους πάνε όλα καλά..! Και τα κορίτσια που δεν πήγαν θα πω να μην το βάλετε ποτέ κάτω συνεχίστε.!

Καλώς την... τι κάνεις εσυ κορίτσι σε τί φάση είσαι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...