Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

@Tokyo κ @JoyCat το απόγευμα θα πάω να μιλήσω με τον γιατρό.Η εμβρυολογος μου είπε κάποιες πιθανές αιτίες που τα ωάρια δν ανταποκρίθηκαν,όπως να μη μου ταίριαζε το πρωτόκολλο.Εκανα βραχυ με ανταγωνιστές.Κ για τις χρωμοσωμικες μου ανέφερε ότι ίσως οφείλεται εκεί στο ότι δε συνεχίζει ομαλά το έμβρυο.Ετσι φαίνεται μου είπε.Τωρα ελπίζω ο γιατρός να μου πει περισσότερα κ να μου προτείνει κάτι διαφορετικό.

Γι'αυτό το φοβάμαι κι εγώ αυτό το πρωτόκολλο, αλλά κι εμένα αυτό θα μου κάνουν. Τελοσπάντων, πάντως να ξέρεις ότι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά από πρωτόκολλο σε πρωτόκολλο στο πώς αντιδρά ο οργανισμός. Δηλαδή μπορεί για σένα αυτό το συγκεκριμένο να πήγε χάλια κι ένα μακρύ πρωτόκολλο για παράδειγμα, να πάει πολύ καλά!!

@Tokyo @ntinaki88 Έχετε δίκιο, εμείς περνάμε τα πάνδεινα! Κι οι ίδιοι άνετοι σχεδόν σε όλα, με εξαίρεση μια φορά το κυπελάκι, σιγά όντως. Δεν ξέρω, εγώ έχω ευαισθητοποιηθεί απλά με τον άντρα μου που μέχρι που μαγειρεύει τελευταία για να τρώμε υγιεινές τροφές και να πάμε το δυνατόν καλύτερα! Ε, αυτό του το αναγνωρίζω! Και είναι και πολύ νόστιμα!! Δεν το περίμενα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια το λέω και το ξαναλέω αυτό, το πιστεύω ακράδαντα! Μέσα από όλες αυτές τις προσπάθειες, τις αποτυχίες, απογοητεύσεις και ξανά προσπάθειες νομίζω ότι γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και καλύτερες μαμάδες στο τέλος!! Κάτι σημαντικό μαθαίνουμε από όλα αυτά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Σε νιώθω τι να σου γραψω....τρεις μέρες δεν είχα κουράγιο να σηκωθώ από το κρεββάτι από την απογοήτευση. 

Όμως έτσι είναι κάνεις δεν εγγυηθηκε πώς με την εξωσωματική πιάνεις αμέσως. 

Θέλει προσπάθεια και επιμονή. Και σίγουρα θα ρθει. Σκέψου ότι είμαστε τυχερές πριν 20 χρόνια θα ήμασταν καταδικασμενες να μην κάνουμε παιδί, τώρα η επιστήμη μας δίνει ευκαιρία. 

Κι εγώ θα συμφωνήσω με το φυσικό αφού σου δώσουν μια τεκμηριωμένη απάντηση τι ακριβώς έφταιξε στα ωάρια. 

Εσύ έκανες σε φυσικό;Έφτασες στο σημείο να κάνεις κ εμβρυομεταφορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Γι'αυτό το φοβάμαι κι εγώ αυτό το πρωτόκολλο, αλλά κι εμένα αυτό θα μου κάνουν. Τελοσπάντων, πάντως να ξέρεις ότι υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά από πρωτόκολλο σε πρωτόκολλο στο πώς αντιδρά ο οργανισμός. Δηλαδή μπορεί για σένα αυτό το συγκεκριμένο να πήγε χάλια κι ένα μακρύ πρωτόκολλο για παράδειγμα, να πάει πολύ καλά!!

@Tokyo @ntinaki88 Έχετε δίκιο, εμείς περνάμε τα πάνδεινα! Κι οι ίδιοι άνετοι σχεδόν σε όλα, με εξαίρεση μια φορά το κυπελάκι, σιγά όντως. Δεν ξέρω, εγώ έχω ευαισθητοποιηθεί απλά με τον άντρα μου που μέχρι που μαγειρεύει τελευταία για να τρώμε υγιεινές τροφές και να πάμε το δυνατόν καλύτερα! Ε, αυτό του το αναγνωρίζω! Και είναι και πολύ νόστιμα!! Δεν το περίμενα 

Το φοβάσαι ε;Θα είναι κ εσενα η πρώτη σου φορά;Εμενα θα δω τι έχει να μου προτείνει.Δυσκολευομαι να πιστέψω ότι με τις εξετάσεις που έχω,έχω τόσο κακής ποιότητας ωάρια.Μαλλον τα φάρμακα μου έκαναν κακο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ευχαριστω πολυ κοριτσια πραγματικα! Ολες σας ευχαριστω!

Ειμαι λιγο φοβισμενη...τοσα χρονια αποτυχημενων προσπαθειων και δε μπορω να το πιστεψω ακομα, ευχομαι να εχω καλη χοριακη την πεμπτη. 

@Soulful οι εμβρυολογοι με βαση καποιες ενδειξεις στα μορφολογικα κριτηρια των εμβρυων υποθετουν χρωμοσωμικες χωρις βεβαια και να ειναι σιγουροι αφου μονο ο προεμφυτευτικος ελεγχος δινει σιγουρη απαντηση. Προτεινω να μιλησεις με τον γιατρο σου κσι νσ δειτε τι εξετασεις εχετε κανει και τι δεν εχετε κανει.. Ξερω πως νιωθεις απογοητευση ομως μη το βαλεις κατω, θα βρεθει η ακρη! 

Ναι όντως με υπόθεση μίλησε για τις χρωμοσωμικες.Θα σημειώσω τι έχω να ρωτήσω για να μη τα ξεχάσω!θα δω τον γιατρό το απόγευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Soulful είπε:

Το φοβάσαι ε;Θα είναι κ εσενα η πρώτη σου φορά;Εμενα θα δω τι έχει να μου προτείνει.Δυσκολευομαι να πιστέψω ότι με τις εξετάσεις που έχω,έχω τόσο κακής ποιότητας ωάρια.Μαλλον τα φάρμακα μου έκαναν κακο..

Κορίτσι μου μπορεί να ήταν τυχαίο! Να ξέρεις όμως ότι αντιμετώπισα πολύ παρόμοιο θέμα κ είχα τέλειες ορμόνες. Αφού ο γιατρός δεν ήξερε πια τι άλλη εξέταση να κάνει. Ακόμα κ εξετάσεις DNA όλα τέλεια... Δυστυχώς μόνο στο μικροσκόπιο φαίνονται κάποια πράγματα. Έπειτα οι εξετάσεις δείχνουν ποσότητα, κάτι που κ εγώ ο εσύ είχαμε μια χαρά. Τη δομή όμως του ωαριου πως να την δει; εμένα πχ δεν αντιδρουσε σωστά κ έδιωχνε το σπέρμα δεν το άφηνε να πάει στον πυρήνα. Κάτσε να δεις τι θα σου πει πρώτα κ με ψυχραιμία θα πας παρακάτω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου μπορεί να ήταν τυχαίο! Να ξέρεις όμως ότι αντιμετώπισα πολύ παρόμοιο θέμα κ είχα τέλειες ορμόνες. Αφού ο γιατρός δεν ήξερε πια τι άλλη εξέταση να κάνει. Ακόμα κ εξετάσεις DNA όλα τέλεια... Δυστυχώς μόνο στο μικροσκόπιο φαίνονται κάποια πράγματα. Έπειτα οι εξετάσεις δείχνουν ποσότητα, κάτι που κ εγώ ο εσύ είχαμε μια χαρά. Τη δομή όμως του ωαριου πως να την δει; εμένα πχ δεν αντιδρουσε σωστά κ έδιωχνε το σπέρμα δεν το άφηνε να πάει στον πυρήνα. Κάτσε να δεις τι θα σου πει πρώτα κ με ψυχραιμία θα πας παρακάτω... 

Πρέπει να κάνουμε κ αλλες εξετάσεις σίγουρα.Εμεις εχουμε κάνει τις πιο βασικές,τπτ εξειδικευμένο.Για παράδειγμα ελεγα θα μας δώσει να κανουμε κατακερματισμό σπέρματος αλλά δε μας έδωσε ποτέ.Τουλαχιστον στη δική σου περίπτωση κάποια γονιμοποιηθηκαν κ προχώρησαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

Εσύ έκανες σε φυσικό;Έφτασες στο σημείο να κάνεις κ εμβρυομεταφορα;

Όχι δεν γονιμοποιηθηκε.

Αυτό σου έγραφα στα προηγούμενα μηνύματα. Κι εμάς μας είπαν περιμένετε ως δεύτερη μέρα γιατί την πρώτη είχε δείξει μόνο την άλω,ένα περίβλημα που κάνει το ωαριο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Όχι δεν γονιμοποιηθηκε.

Αυτό σου έγραφα στα προηγούμενα μηνύματα. Κι εμάς μας είπαν περιμένετε ως δεύτερη μέρα γιατί την πρώτη είχε δείξει μόνο την άλω,ένα περίβλημα που κάνει το ωαριο.

 

Αχ ναι εχεις δίκιο,sorry!Έχεις κάνει σε φυσικό ή ακολούθησες κάποιο πρωτόκολλο; Συγνώμη που το ρωτάω αλλά δν έχω καταλάβει βρε κορίτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Soulful είπε:

Πρέπει να κάνουμε κ αλλες εξετάσεις σίγουρα.Εμεις εχουμε κάνει τις πιο βασικές,τπτ εξειδικευμένο.Για παράδειγμα ελεγα θα μας δώσει να κανουμε κατακερματισμό σπέρματος αλλά δε μας έδωσε ποτέ.Τουλαχιστον στη δική σου περίπτωση κάποια γονιμοποιηθηκαν κ προχώρησαν.

oyte εμείς είχαμε κάνει... ο γιατρός ήταν σίγουρος ότι φταίει το ωάριο και είχα κάνει άπειρες εξετάσεις εγώ μόνο. Το σπέρμα το είχε δει εμβρυολόγος κ είχε πει ότι δεν τίθεται θέμα από εκεί και όντως δλδ. Έχεις δίκιο εμένα την πρώτη φορά τα 2 που γονιμοποιήθηκαν έφτασαν 3η μέρα και τα καταψύξαμε δεν ρισκάραμε για βλαστοκύστες. Τη δευτερη 5 γονιμοποιήθηκαν (από 11 ωριμα) κ έφτασαν ολα βλαστοκύστες. 1 απέρριψε ο εμβρυολόγος γιατί δεν του φάνηκε καλής ποιότητας και ένα είχε κάποιο σύνδρομο. Ουσιαστικά δλδ τη δεύτερη φορά είδαμε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μου τα είχαν πει και μένα άλλα κορίτσια κ το κατάλαβα από την ιστορία μου. Το βασικό αυτή τη στιγμή είναι να πάρεις απαντήσεις και λύσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

oyte εμείς είχαμε κάνει... ο γιατρός ήταν σίγουρος ότι φταίει το ωάριο και είχα κάνει άπειρες εξετάσεις εγώ μόνο. Το σπέρμα το είχε δει εμβρυολόγος κ είχε πει ότι δεν τίθεται θέμα από εκεί και όντως δλδ. Έχεις δίκιο εμένα την πρώτη φορά τα 2 που γονιμοποιήθηκαν έφτασαν 3η μέρα και τα καταψύξαμε δεν ρισκάραμε για βλαστοκύστες. Τη δευτερη 5 γονιμοποιήθηκαν (από 11 ωριμα) κ έφτασαν ολα βλαστοκύστες. 1 απέρριψε ο εμβρυολόγος γιατί δεν του φάνηκε καλής ποιότητας και ένα είχε κάποιο σύνδρομο. Ουσιαστικά δλδ τη δεύτερη φορά είδαμε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μου τα είχαν πει και μένα άλλα κορίτσια κ το κατάλαβα από την ιστορία μου. Το βασικό αυτή τη στιγμή είναι να πάρεις απαντήσεις και λύσεις!!!

Ναι @Tokyo μου αυτό πρέπει να γίνει τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Κορίτσια καλημέρα.Δυστυχως για μένα το εμβρυακι που είχα δν προχωρησε, φαίνεται να έχει  χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Μίλησα με την εμβρυολογο,κάποια στιγμή θα με πάρει κ ο γιατρός.Δε φαίνεται κάτι στο σπέρμα αλλά στα ωάρια.

Συγχαρητήρια στην @peacock για την εγκυμοσύνη της!

Κρίμα βρε κορίτσι αλλά δεν θαναι πάντα έτσι αυτό να σκέφτεσαι. Ηρέμησε τώρα είναι και εποχές δύσκολες και σε λίγους μήνες πάμε πάλι δυνατά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/3/2020 at 9:37 ΠΜ, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια επειδή έχω χάσει αυτές τις μέρες τα νέα μας, και εσύ @Takira δίδυμα έχεις; αν κατάλαβα καλά κ κάτσει κ της @koukou84 θα έχει γίνει ρεκόρ ❤️❤️❤️

Επίσης νομίζω ότι εκείνο το πινακάκι δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση, ας βάλουμε μόνο τις έγκυες να βλέπουμε τα ευχάριστα! 

@kppm πως είσαι;;; πως πάει η εγκυμοσυνη; @konstantinaVEεσύ; ελπίζω κορίτσια όλα καλά! 

Καλησπέρα, κορίτσια!!! Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνω να γράφω μια και μεταπηδησα και σε άλλη συζήτηση κι έχω χαθεί...πώς είστε εσείς;;;

Εγώ διανύω τον 6ο, κορίτσακι, όλα καλά μέχρι στιγμής, αλλά έχουμε δρόμο μπροστά μας....

Περιμένω νέα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Κρίμα βρε κορίτσι αλλά δεν θαναι πάντα έτσι αυτό να σκέφτεσαι. Ηρέμησε τώρα είναι και εποχές δύσκολες και σε λίγους μήνες πάμε πάλι δυνατά

Μακάρι βρε κορίτσι μου,για όλες μας να πάνε καλύτερα τα πράγματα 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου μπορεί να ήταν τυχαίο! Να ξέρεις όμως ότι αντιμετώπισα πολύ παρόμοιο θέμα κ είχα τέλειες ορμόνες. Αφού ο γιατρός δεν ήξερε πια τι άλλη εξέταση να κάνει. Ακόμα κ εξετάσεις DNA όλα τέλεια... Δυστυχώς μόνο στο μικροσκόπιο φαίνονται κάποια πράγματα. Έπειτα οι εξετάσεις δείχνουν ποσότητα, κάτι που κ εγώ ο εσύ είχαμε μια χαρά. Τη δομή όμως του ωαριου πως να την δει; εμένα πχ δεν αντιδρουσε σωστά κ έδιωχνε το σπέρμα δεν το άφηνε να πάει στον πυρήνα. Κάτσε να δεις τι θα σου πει πρώτα κ με ψυχραιμία θα πας παρακάτω... 

Δηλαδή @Tokyo δεν γινόταν γονιμοποίηση; Η γινόταν κ δεν προχωρούσε το έμβρυο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eiffel είπε:

Δηλαδή @Tokyo δεν γινόταν γονιμοποίηση; Η γινόταν κ δεν προχωρούσε το έμβρυο;

καλημέρα! Σε μένα δεν γίνονταν γονιμοποίηση. Δεν άφηνε το ωάριο το σπέρμα να πάει ως τον πυρήνα. Όταν όμως γίνονταν προχωρούσαν όλα... Οπότε στο τέλος έγιναν 7 έμβρυα κ κρατήσαμε τα 5. Κ βλέπουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

καλημέρα! Σε μένα δεν γίνονταν γονιμοποίηση. Δεν άφηνε το ωάριο το σπέρμα να πάει ως τον πυρήνα. Όταν όμως γίνονταν προχωρούσαν όλα... Οπότε στο τέλος έγιναν 7 έμβρυα κ κρατήσαμε τα 5. Κ βλέπουμε! 

Καλημέρα. Μακάρι να σου πάνε ολα καλά κορίτσι μου. Τώρα περιμένεις να μπεις σε διαδικασια εμβρυομεταφορας όταν ανοίξουν;

να ρωτησω κάτι που σκεφτομαι από χθες και με προβληματίζει;αν αρρωστήσεις μετά από ποσο καιρο μπορείς να μπεις σε διαδικασια εξωσωματικής; Υποθετω παίζει ρόλο κ ποσο ελαφριά η βαριά θα νοσήσεις. λόγω του επαγγέλματος του συζύγου μου, οι πιθανότητες να κολλήσει αυτός κ κατ επέκταση εγώ, είναι αρκετές κ το σκεφτόμουν χθες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η elena0212 είπε:

Καλημέρα. Μακάρι να σου πάνε ολα καλά κορίτσι μου. Τώρα περιμένεις να μπεις σε διαδικασια εμβρυομεταφορας όταν ανοίξουν;

να ρωτησω κάτι που σκεφτομαι από χθες και με προβληματίζει;αν αρρωστήσεις μετά από ποσο καιρο μπορείς να μπεις σε διαδικασια εξωσωματικής; Υποθετω παίζει ρόλο κ ποσο ελαφριά η βαριά θα νοσήσεις. λόγω του επαγγέλματος του συζύγου μου, οι πιθανότητες να κολλήσει αυτός κ κατ επέκταση εγώ, είναι αρκετές κ το σκεφτόμουν χθες

Καλημερα κορίτσια μου έχω μέρες να γράψω σας διαβάζω όμως καθημερινά  ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλα.. τελευταία Είμαι πολυ πεσμένη σκέφτομαι και την εξωσωματικη που δεν πέτυχα σκέφτομαι και τον κ@@@ ιο που ήρθε.. ελπίζω να περάσουν ολα τα δύσκολα για τη  Ελλαδίτσα για μας και για όλον το πλανήτη.   Μολις τελειωσει τουτη η κατασταση ξεκιναω προςτοιμασιια για ετ. @tokyo μαλλον μαμαζι θα μετραμε μερες εμεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Καλημέρα. Μακάρι να σου πάνε ολα καλά κορίτσι μου. Τώρα περιμένεις να μπεις σε διαδικασια εμβρυομεταφορας όταν ανοίξουν;

να ρωτησω κάτι που σκεφτομαι από χθες και με προβληματίζει;αν αρρωστήσεις μετά από ποσο καιρο μπορείς να μπεις σε διαδικασια εξωσωματικής; Υποθετω παίζει ρόλο κ ποσο ελαφριά η βαριά θα νοσήσεις. λόγω του επαγγέλματος του συζύγου μου, οι πιθανότητες να κολλήσει αυτός κ κατ επέκταση εγώ, είναι αρκετές κ το σκεφτόμουν χθες

Κορίτσι δεν έχω ιδέα. Υποθέτω ως που να μην εντοπίζεται ο ιός στο αίμα σου;;; ας ανοίξουν πρώτα γιατί το βλέπω να τραβάει καιρό... 

@Σταυρι ναι έτσι φαίνεται! Το φόρουμ θα κινηθεί σύσσωμο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κορίτσια! Κι εγώ που θέλω πάρα πολύ να ξεκινήσω το κόβω να αργεί.. 

Το ψάχνω πολύ τώρα για το στάδιο της εμφύτευσης. Απ'ότι καταλαβαίνω, για το στάδιο της ωοληψίας πέρα απ'τις βιταμίνες, τη διατροφή και την εμπιστοσύνη στην επιλογή πρωτοκόλλου και κέντρου, δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Από εκεί και πέρα όμως είναι το στάδιο της εμφύτευσης... που σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεν βρίσκουν το λόγο της αποτυχίας. Και σκεφτόμουν ότι σε πολλές γυναίκες ίσως συμβαίνει το ανοσοποιητικό τους να πολεμά το έμβρυο/α. Νομίζω ότι γι'αυτό το λόγο σε κάποιες δίνουν πχ medrol στην εμβρυομεταφορά κι έχει επιτυχία! Αν καταλαβαίνω καλά, το δίνουν για να καταστείλει το ανοσοποιητικό. Σε μια φίλη που έκανε στο emBIO της είχαν δώσει και είχε αρχικά κρατήσει και τα δύο έμβρυα που της εμφύτευσαν. Στην πορεία έχασε το ένα από την κούραση κυρίως, αν καταλαβαίνω καλά.

Όσες έχετε ήδη στο ιστορικό σας μία εμβρυομεταφορά, είχατε πάρει αντιφλεγμονώδες ή κάτι παρόμοιο με το medrol ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Ναι κορίτσια! Κι εγώ που θέλω πάρα πολύ να ξεκινήσω το κόβω να αργεί.. 

Το ψάχνω πολύ τώρα για το στάδιο της εμφύτευσης. Απ'ότι καταλαβαίνω, για το στάδιο της ωοληψίας πέρα απ'τις βιταμίνες, τη διατροφή και την εμπιστοσύνη στην επιλογή πρωτοκόλλου και κέντρου, δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Από εκεί και πέρα όμως είναι το στάδιο της εμφύτευσης... που σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεν βρίσκουν το λόγο της αποτυχίας. Και σκεφτόμουν ότι σε πολλές γυναίκες ίσως συμβαίνει το ανοσοποιητικό τους να πολεμά το έμβρυο/α. Νομίζω ότι γι'αυτό το λόγο σε κάποιες δίνουν πχ medrol στην εμβρυομεταφορά κι έχει επιτυχία! Αν καταλαβαίνω καλά, το δίνουν για να καταστείλει το ανοσοποιητικό. Σε μια φίλη που έκανε στο emBIO της είχαν δώσει και είχε αρχικά κρατήσει και τα δύο έμβρυα που της εμφύτευσαν. Στην πορεία έχασε το ένα από την κούραση κυρίως, αν καταλαβαίνω καλά.

Όσες έχετε ήδη στο ιστορικό σας μία εμβρυομεταφορά, είχατε πάρει αντιφλεγμονώδες ή κάτι παρόμοιο με το medrol ;

Καλημέρα χρόνια πολλά!!!!! Αντιφλεγμονωδη όχι δεν δινουν.. Κορτιζόνη δίνουν που καταστέλλει το Ανοσοποίητικο ! Eγω πήρα ναι!!!!! Prezolon! Επαιρνα απ την 2η μέρα του κύκλου της έμβρυομεταφορας μέχρι και την 12 εβδομαδα της εγκυμοσύνης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν κ μη!Εύχομαι η Παναγίτσα να μας δώσει την χάρη της σύντομα!

Εγώ χθες είδα τον γιατρό κ πραγματικά ήταν σοκαρισμένος με το αποτέλεσμα,δν το περίμενε,όπως κ οι εμβρυολογοι έμειναν έκπληκτοι!Μου εξήγησε ότι η μη γονιμοποιηση οφείλεται ξακαθαρα σε ποιότητα ωαρίων ή σπερματοζωαρίων.Δε θα έπρεπε να είναι έτσι βέβαια σύμφωνα με τις εξετάσεις μου,την ηλικία μου κ το σωματικό μου βάρος.Μου είπε ότι θα πάμε σε 2η προσπαθεια σε 4μηνες κ για τους επόμενους 3μηνες θα παίρνουμε συμπληρώματα κ βιταμίνες κ οι δύο.Ουτως ή άλλως παίρναμε βασικά αλλά τώρα θα ντοπαριστουμε για τα καλά 🤭Κ για τη διέγερση θα μου αλλάξει δοσολογία κ φάρμακο,αντί για gonal,θα μου δώσει αλλο.Νομιζω μου είπε puregon;;δν το θυμάμαι καλά.Μου ειπε ότι αυτό το δίνει σε μεγαλύτερης ηλικίας γυναίκες που έχουν θέμα με ποιότητα ωαρίων.Αυτα τα νέα μου κοριτσακια μου!Περιμένω τα σχολια σας..😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ntinaki88 Χρόνια πολλά!! Σ'ευχαριστώ πολύ!! Κι εύχομαι να είστε καλά εσύ και το μικρούλα σου!! Καλά δεν θυμάμαι ότι είσαι έγκυος σ'ένα μικρούλι;

@Soulful Βάλ'τε και την καλή διατροφή μέσα στο πρόγραμμα, φρούτα, λαχανικά, ίσως βοηθήσει! Και τώρα υπομονή και επιμονή :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

@ntinaki88 Χρόνια πολλά!! Σ'ευχαριστώ πολύ!! Κι εύχομαι να είστε καλά εσύ και το μικρούλα σου!! Καλά δεν θυμάμαι ότι είσαι έγκυος σ'ένα μικρούλι;

@Soulful Βάλ'τε και την καλή διατροφή μέσα στο πρόγραμμα, φρούτα, λαχανικά, ίσως βοηθήσει! Και τώρα υπομονή και επιμονή :)

Ναι ναι καλά θυμάσαι γλυκούλα μου.... ❤️❤️ Ευχαριστουμε πολύ πολύ!!!! Καλά είμαστε.... Σιγά σιγά κάνουμε την εμφάνιση μας κ με κινήσεις... Κάτι έχω αρχίσει κ νιώθω εδώ κ καμία βδομάδα (19η κλεισμένη εχτές)!!!! Ανυπομονώ να έρθει ο Απρίλιος να πάμε για την Β επίπεδου να την ξαναδούμε... Γτ πέρασαν σχεδόν 3 βδομάδες κ μ έχει λείψει... Χιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...