Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Icecream1982 είπε:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα κορίτσια μου... 37 χρονων

aaaa είμαστε σειρά δηλαδή! μην ψάχνεις για συμπτώματα! όλες λένε ότι δεν υπάρχουν 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Τι καλά!! Μπράβο @ntinaki88!!! Με το καλό τα αποτελέσματα. 
 

@ViKcy Πως πάει η διαδικασια;;;

@annie! Ξεκίνησες Εσυ;

 Αχ άντε μια μια να παίρνουμε σειρά. Εγώ έκλεισα ραντεβου για την επιτροπή στις 3/3. Είχε και μέσα στο Φλεβάρη αλλά κατά τις 11 και δε θέλω να πάρω άλλη άδεια απ τη δουλειά. Όποτε έβαλα στις 3/3 που είχε στις 8μιση, μήπως και τελειώσω νωρις και προλάβω να πάω στη δουλεια

Περιμένω περίοδο και θα ξεκινήσω.. θα προλάβεις μην ανησυχείς. Δεν σε βλέπουν οι γιατροί, βασικά δεν είναι καν εκεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Steli είπε:

Και Πάτρα κοριτσια μου εδωσαν 2 ημερομηνίες σε ενα μηνα. Η επιτροπή αποτελείτο απο ενδοκρινολογο, ουρολόγο - ανδρολογο και γυναικολόγο. Εμείς αφησαμε το φάκελο σε μια υπεύθυνη για τις επιτροπές και οταν πήραμε το χαρτί ηταν υπογεγραμμένο απο αυτους τους 3.

Κορίτσι να σε ρωτήσω....αν τα σπερμοδιάγραμματα δεν έχουν παθολογικό πρόβλημα απαιτείται γνωμάτευση ουρολόγου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι να σε ρωτήσω....αν τα σπερμοδιάγραμματα δεν έχουν παθολογικό πρόβλημα απαιτείται γνωμάτευση ουρολόγου;

Νομίζω ζητανε ούτως η άλλως. Πηγαινε να παρεις μια γνωμάτευση να την έχεις. Η επιτροπή ειναι περίεργη. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και στον εοππυ, κανε ενα τηλ για να το διευκρινησεις. Εκεινοι βλέπουν το σπερμοδιαγραμμα οτι ειναι καλο αλλα αν δε περάσεις απο ουρολόγο να το επιβεβαιώσει έντυπα δε ξερω, μήπως κολλήσει το θέμα εκει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι να σε ρωτήσω....αν τα σπερμοδιάγραμματα δεν έχουν παθολογικό πρόβλημα απαιτείται γνωμάτευση ουρολόγου;

Έτσι όπως το γράφει στα δικαιολογητικά του ΕΟΠΥΥ καταλαβαίνω ότι θέλουν τη γνωμάτευση μόνο στην περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος. Που θα λέει ότι έγιναν προσπάθειες για βελτίωση του σπέρματος αλλά δεν σημειώθηκε βελτίωση. Δεν ξέρω βέβαια πώς ορίζεται το παθολογικό. Αν πχ είναι οριακό θεωρώ ότι είναι καλύτερο να την έχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι να σε ρωτήσω....αν τα σπερμοδιάγραμματα δεν έχουν παθολογικό πρόβλημα απαιτείται γνωμάτευση ουρολόγου;

Εχω περάσει 2 φορές επιτροπή...τα σπερμογιαγραμματα ήταν χωρίς κάποιο πρόβλημα και ποτέ δεν μου ζητήθηκε γνωμάτευση από ουρολόγο! Αν άλλαξε κάτι στη διαδικασία δεν το ξέρω, πάρε ένα τηλ. Στην επιτροπή να το διευκρινίσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Κορίτσι να σε ρωτήσω....αν τα σπερμοδιάγραμματα δεν έχουν παθολογικό πρόβλημα απαιτείται γνωμάτευση ουρολόγου;

Όχι κορίτσι μου δε ζητάνε γνωμάτευση. Πριν 2 βδομαδες πέρασα επιτροπή και δεν μου ζήτησαν γνωμάτευση από ουρολόγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

@elena0212 όλα καλά κορίτσι μου το Σάββατο πάω για ωολληψια!!🙏

Αχ τι ωραία. Πως πάει η διαδικασια;σε ζοριζει;

ο πατέρας σου πως ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η LenaEsperanzaMar είπε:

Καλησπέρα @Taggeris κ σε όλα τα κορίτσια!

Διάβασα το ποστ σου κ επειδή αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. Είμαι 31 κ τον τελευταίο χρόνο έχω 3 βιοχημικές κυήσεις. Ο καρυοτυπος ζεύγους φυσιολογικός, ορμονολογικές μια χαρά, ζάχαρο το ίδιο, έχω βγει με διπλή ετεροζυγωτία στην κληρονομική θρομβοφιλία (στο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο βγήκα αρνητική) αλλά ο αιματολόγος κ ο τελευταίος γυναικολόγος που είδα μου είπαν ότι δεν ευθύνεται για τις αποβολες. Περιμένω απαντήσεις για τοξόπλασμα, ερυθρά, κυτταρομεγαλοϊου, στίγμα, τεστ δρεπανώσεως. Θα κάνει κ ο σύζυγος καλλιέργεια σπέρματος κ στην συνέχεια dna fragmentation κ oxidative stress κ βλέπουμε. Έχω ραντεβού κ εγώ με την Τσεκούρα τέλος του μήνα κ ελπιζω να βγάλουμε κάποια άκρη. Ήθελα όμως να σε ρωτησω.. έχεις κάνει κάποιες περαιτέρω εξετάσεις; Μοριακό καρυότυπο έχετε κάνει; Κ αν είναι βιοχημικές οι κυήσεις σου έχουν πει ότι μπορεί να πετύχει εγκυμοσύνη με εξωσωματική; Αφού στην ουσία εμείς πετυχαίνουμε φυσική σύλληψη, δεν είναι αυτό το θέμα μας, αλλά δεν εμφυτεύεται ή δεν προχωράει..

Συγγνώμη για όλο το κατεβατό, αλλά επειδή βλέπω αρκετές ομοιότητες κ είσαι ένα βήμα πιο μπροστά ήθελα να μου λύσεις κάποιες απορίες. 
Εννοείται όποια άλλη κοπέλα μπορεί να μας βοηθήσει σχετικά ή να μας δώσει κάποια περαιτέρω πληροφορία, συμβουλή θα χαρώ πολύ!!!

Σας ευχαριστώ κ εύχομαι σε όλες να έχετε τελειόμηνες κ υγιείς εγκυμοσύνες κ να κρατήσετε τα μωράκια σας σύντομα!!!

Σας φιλώ. ❤️

Πολύ εύστοχες οι απορίες σου και δεν με κουράζεις καθόλου. Θα απαντήσω μόνο σε όσα γνωρίζω για τα υπόλοιπα καλύτερα είναι να ρωτήσεις την κυρία Τσεκούρα είναι εξαιρετική. Το σπέρμα αρκετές φορές ευθύνεται για βιοχημικές κυήσεις ειδικά αν υπάρχει μεγάλη κατάτμηση η οξειδωτικό στρες. Μοριακό καρυότυπο δεν έχω κάνει καθώς ο κανονικός δεν έδειξε κάτι για να το ψάξω περαιτέρω.... Στη δική μου περίπτωση εγκυμοσύνες έχω πετύχει και με φυσική σύλληψη και με εξωσωματική όμως δεν προχώρησα άρα δεν είναι σίγουρο ότι και στην εξωσωματική θα έχεις μία σίγουρη κύηση ή αν θα είναι βιοχημική η παλίνδρομη.... Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα και φυσικά θέλει πολλή τύχη.... Επειδή οι δικές μου προηγούμενες προσπάθειες ήταν με δανεικά ωάρια ήταν λίγο κουφές οι βιοχημικές Οπότε οι γιατροί υπέθεσαν ότι μπορεί να συμβαίνει το εξής: το έμβρυο πάει και εμφυτεύεται σε ένα σημείο που δεν είναι και το καλύτερο ή δεν αιματώνεται σωστά οπότε η κύηση είναι βιοχημική και δεν προχωράει. Δεύτερη εξήγηση δεν ήταν καλό το έμβρυο εξαρχής.... Παρόλο που υποτίθεται ότι πας με δότρια για να πάρεις τα καλύτερα έμβρυα... Τουλάχιστον εμένα έτσι το εξήγησαν. 

Νομίζω ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο σε ότι αφορά τις εξετάσεις για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε Αν υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα. Ολοκλήρωσε τις εξετάσεις που περιμένεις επίσκεψου και την κυρία Τσεκούρα για να συζητήσετε μαζί το ιστορικό σας και αν υπάρχει κάτι Να είσαι σίγουρη ότι θα το βρουν....στο τέλος όλα θα πάνε καλά και μπράβο σου που το ψάχνεις από τώρα που είσαι νέα.... Για εξωσωματική μη βιαστείς... Έχεις ακόμα χρόνο δες πρώτα τι θα δείξουν οι εξετάσεις σου...Και φυσικά αν διαβάσεις και ιστορίες πολλών άλλων κοριτσιών εδώ μέσα θα δεις ότι υπάρχουν πάρα πολλές παρόμοιες περιπτώσεις με τις δικές μας Απλά ήταν θέμα τύχης να έρθει η σωστή στιγμή για να έρθει το μωράκι τους... Θα έρθει η στιγμή και για μας και για όσα κορίτσια αγωνίζονται και το επιθυμούν..

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Αχ τι ωραία. Πως πάει η διαδικασια;σε ζοριζει;

ο πατέρας σου πως ειναι;

Όχι η διαδικασία δεν με ζορισε καθόλου αν δεν είχα αυτό το θέμα υγείας του μπαμπά μου θα ήμουν μια χαρά!!Τώρα έχω άγχος που θα πάω για την ωοληψια δεν έχω κάνει και πότε μέθη και αγχώνομαι!!η κατάσταση του είναι σταθερή αλλά παραμένει σοβαρή! δυστυχώς!!Εσύ σε τι φάση είσαι;Έχεις ξεκινήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ViKcy είπε:

Όχι η διαδικασία δεν με ζορισε καθόλου αν δεν είχα αυτό το θέμα υγείας του μπαμπά μου θα ήμουν μια χαρά!!Τώρα έχω άγχος που θα πάω για την ωοληψια δεν έχω κάνει και πότε μέθη και αγχώνομαι!!η κατάσταση του είναι σταθερή αλλά παραμένει σοβαρή! δυστυχώς!!Εσύ σε τι φάση είσαι;Έχεις ξεκινήσει;

Εγώ αργω ακόμα. Τέλη Μαρτίου θα ξεκινήσω λογικά. Αρχές Μαρτίου περνάω επιτροπή. Όποτε τώρα μαζεύουμε τα χαρτιά. Αν και τα περισσότερα τα έχουμε. Να μην αγχώνεσαι καθόλου με τη μέθη. Τίποτα δεν είναι. Εγώ έκανα ολική νάρκωση στην επέμβαση κ Απλά νύσταζα πολύ μετά. Ένιωθα συνέχεια τα ματάκια μου να κλείνουν. Πω πω φαντάζομαι ανυπομονησία που θα έχεις. Σου είπε πότε θα κάνεις εμβρυομεταφορά;στον ίδιο κύκλο ή στον επόμενο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Πολύ εύστοχες οι απορίες σου και δεν με κουράζεις καθόλου. Θα απαντήσω μόνο σε όσα γνωρίζω για τα υπόλοιπα καλύτερα είναι να ρωτήσεις την κυρία Τσεκούρα είναι εξαιρετική. Το σπέρμα αρκετές φορές ευθύνεται για βιοχημικές κυήσεις ειδικά αν υπάρχει μεγάλη κατάτμηση η οξειδωτικό στρες. Μοριακό καρυότυπο δεν έχω κάνει καθώς ο κανονικός δεν έδειξε κάτι για να το ψάξω περαιτέρω.... Στη δική μου περίπτωση εγκυμοσύνες έχω πετύχει και με φυσική σύλληψη και με εξωσωματική όμως δεν προχώρησα άρα δεν είναι σίγουρο ότι και στην εξωσωματική θα έχεις μία σίγουρη κύηση ή αν θα είναι βιοχημική η παλίνδρομη.... Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα και φυσικά θέλει πολλή τύχη.... Επειδή οι δικές μου προηγούμενες προσπάθειες ήταν με δανεικά ωάρια ήταν λίγο κουφές οι βιοχημικές Οπότε οι γιατροί υπέθεσαν ότι μπορεί να συμβαίνει το εξής: το έμβρυο πάει και εμφυτεύεται σε ένα σημείο που δεν είναι και το καλύτερο ή δεν αιματώνεται σωστά οπότε η κύηση είναι βιοχημική και δεν προχωράει. Δεύτερη εξήγηση δεν ήταν καλό το έμβρυο εξαρχής.... Παρόλο που υποτίθεται ότι πας με δότρια για να πάρεις τα καλύτερα έμβρυα... Τουλάχιστον εμένα έτσι το εξήγησαν. 

Νομίζω ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο σε ότι αφορά τις εξετάσεις για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις το οτιδήποτε Αν υπάρχει όντως κάποιο πρόβλημα. Ολοκλήρωσε τις εξετάσεις που περιμένεις επίσκεψου και την κυρία Τσεκούρα για να συζητήσετε μαζί το ιστορικό σας και αν υπάρχει κάτι Να είσαι σίγουρη ότι θα το βρουν....στο τέλος όλα θα πάνε καλά και μπράβο σου που το ψάχνεις από τώρα που είσαι νέα.... Για εξωσωματική μη βιαστείς... Έχεις ακόμα χρόνο δες πρώτα τι θα δείξουν οι εξετάσεις σου...Και φυσικά αν διαβάσεις και ιστορίες πολλών άλλων κοριτσιών εδώ μέσα θα δεις ότι υπάρχουν πάρα πολλές παρόμοιες περιπτώσεις με τις δικές μας Απλά ήταν θέμα τύχης να έρθει η σωστή στιγμή για να έρθει το μωράκι τους... Θα έρθει η στιγμή και για μας και για όσα κορίτσια αγωνίζονται και το επιθυμούν..

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας..

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Με όλο το θάρρος.. εσύ πήγες με δανεικά επειδή διαπιστώθηκε πρόβλημα στα ωάρια σου; Προεμφυτευτικος έλεγχος δεν έγινε ώστε να εξετασθεί η ποιότητα των εμβρύων πριν γίνει η εμβρυομεταφορα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η LenaEsperanzaMar είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Με όλο το θάρρος.. εσύ πήγες με δανεικά επειδή διαπιστώθηκε πρόβλημα στα ωάρια σου; Προεμφυτευτικος έλεγχος δεν έγινε ώστε να εξετασθεί η ποιότητα των εμβρύων πριν γίνει η εμβρυομεταφορα; 

Εγώ πήγα κατευθείαν με δανεικά χωρίς να κάνω καμία εξέταση για τίποτα κατόπιν προτροπής δύο γιατρών Και γιατί τα οικονομικά μου μου επέτρεπαν να κάνω μόνο μία προσπάθεια εξωσωματικής... Οπότε αφού με διαβεβαίωναν για την επιτυχία διάλεξα αυτό το δρόμο για να γίνω μητέρα.. δεν είχα ιδέα αν έχω ωάρια αν έχω καλές ορμόνες αν έχω καλή άμη και όλα αυτά που εξετάζουν οι κοπέλες πριν κάνουν μία προσπάθεια εξωσωματικής.... Μετά και τη δεύτερη αποτυχία μου μου τη βάρεσε στον εγκέφαλο και επειδή είχα μπει και στο site από το καλοκαίρι και είχα διαβάσει άπειρες ιστορίες από κορίτσια και τι εξετάσεις είχαν κάνει ξεκίνησα από μόνη μου και έκανα τα πάντα... Παράλληλα πήγα και πήρα και τη γνώμη άλλων δύο γιατρών δείχνοντας τους τις εξετάσεις μου... Και εκεί κατάλαβα ότι είχα κάνει λάθος που δεν προσπάθησα μόνη μου για  αρχή..... Πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή..... Άσε μεγάλη ιστορία... Πάντως τώρα προσπάθεια θα κάνω με δικά μου Και ότι θέλει ας γίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!! Παρασκευή σήμερα!!

Λοιπόν εμείς πήγαμε χτες στον ουρολόγο και μας είπε οτι μόνο η βιοψία θα δείξει και οτι δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε φαρμακευτική αγωγή καθώς δε θα δούμε κάτι να αλλάζει. Μας είπε πως αν θέλουμε, μπορούμε να κάνουμε και παρακέντηση από μια μικρή κύστη που έχει (που έχουν όλοι οι άντρες). Εκεί αν βρούμε, υπάρχει περίπτωση να είναι ακίνητα και να μην κάνουμε δουλίτσα αλλά θα ξέρουμε πως στη βιοψία θα βρούμε σίγουρα. 

Υπάρχει όμως και η περίπτωση να μη βρούμε εκεί αλλά να βρούμε στη βιοψία!!! Πφφφφφ

Είπαμε λοιπόν να κάνουμε μια προσπάθεια πρώτα με την παρακέντηση που 1ον δεν κοστίζει το ίδιο με τη βιοψία και 2ον μην τυχόν και είναι όλα καλά εκεί και αποφύγει τη βιοψία.

Σκεφτόμαστε να κάνει την παρακέντηση άμεσα για να μη χάσουμε χρόνο και αν δεν...να προχωρήσουμε και στη βιοψία άμεσα. Μας είπε οτι καλό είναι η βιοψία να γίνει την ίδια μέρα με την ωοληψία και να μην τα καταψύξουμε γιατί στην κατάψυξη όλο και κάτι χάνεται και δεν έχουμε την πολυτέλεια να χάσουμε κάτι.

Εκεί λοιπόν τίθεται το άλλο θέμα...το θέμα της επιτροπής!! Διότι η επιτροπή χρειάζεται τα αποτελέσματα της βιοψίας για να σου εγκρίνει τα φάρμακα και τώρα μιλάμε οτι σε αυτή την περίπτωση, δε θα έχω πάρει τα φάρμακα από την επιτροπή γιατί θα πρέπει να γίνουν ταυτόχρονα και να έχω ξεκινήσει τη διαδικασία πριν γίνει η βιοψία.  Μας είπε βέβαια πως αφού έχω κλείσει ραντεβού στην επιτροπή να μην το αλλάξω και να προσπαθήσω να πάω με το αποτέλεσμα της παρακέντησης...κ εκεί ρισκάρεις τι ανθρώπους θα πετύχεις!!

Αυτά κοριτσάκια μου....τα φώτα σας αν έχετε κάτι να πείτε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Steli είπε:

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη. Αυτο να σκέφτεσαι. Ολα θα φανούν τη Δευτέρα. Για ποιο λογο πήγατε σε εξωσωματική; στη πρώτη τι έγινε κοπελα μου; 

Καλημερα και συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης... αλλά η σελίδα επειδή είμαι καινούριο μέλος δεν με αφήνει να γράψω πάνω από 6 post, ούτε να στείλω προσωπικό μνμ... Μετά από δύο βδομάδες μου γράψαν ότι θα μπορώ... Το θέμα είναι ότι έχω χαμηλή αμη... 0.9... Στην πρώτη προσπάθεια πήραμε 6 ωάρια και τα 2 τα κατάφεραν. Βάλαμε 3 ημερών και ήταν αρνητική η χοριακη... Στην δεύτερη προσπάθεια δημιουργήθηκαν 14 ωάρια (πολύ καλύτερα) προχώρησαν τα 8 και τα τρία έφτασαν σε βλαστοκυστες. Τώρα έχουμε δύο βάλει δύο άριστες βλαστοκυστες 5αα αλλά συμπτώματα τίποτα... :( το στήθος μου δεν πρηστηκε ποτέ από την αρχή της θεραπείας μόνο κάτι πονακια περιοδου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

aaaa είμαστε σειρά δηλαδή! μην ψάχνεις για συμπτώματα! όλες λένε ότι δεν υπάρχουν 😉

Καλημερα. Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης.. Απλά επειδή είμαι καινούρια στο forum η σελίδα δεν με αφήνει να γράψω πάνω από 6 post ούτε να στείλω προσωπικό μνμ... Μακάρι αλλά δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα και με έχει πάρει από κάτω... Το στήθος ποτέ δεν πρηστηκε από την αρχή αυτής της θεραπειας μόνο κάτι ψιλό πονακια περιοδου... Αχ θα δείξει κοντοζυγωνει η Δευτέρα... 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Taggeris Καλημέρα!! Συγγνώμη, αν επιτρέπεται, τι ηλικία έχεις και τι ΑΜΗ & σου πρότειναν οι πρώτοι τόσο γρήγορα ξένα ωάρια;

Βρε κορίτσια, βλέπω ότι κυκλοφορούν πολλοί εκβιαστές εκεί έξω, μόνο στο όνομα γιατροί. Σε εκφοβίζουν για την ηλικία και διάφορα θέματα των γυναικών &με τους άντρες σπανίως ασχολούνται. Εν τω μεταξύ, αυτό με την ηλικία δεν είναι τόσο σπάνιο αν σκεφτείτε ότι ο μέσος όρος ηλικίας τεκνοποίησης πλέον είναι τα 35 έτη. Οπότε πιάνουν την πλειοψηφία των ζευγαριών και τους φοβίζουν για τα ποσοστά για Down, για τη δεκτικότητα της μήτρας κλπ κλπ... Εμένα σε προηγούμενο ραντεβού και πρώτη φορά που επισκεπτόμουν το γιατρό, μου είπε την 5η μέρα του κύκλου μου: "έχω τις ενέσεις εδώ, ξεκινάμε τώρα;" Λες και θα αγοράσουμε μήλα ή πορτοκάλια...

Μην τους εμπιστεύεστε γρήγορα, να τους τσεκάρετε σε πολλά πρώτα. Γιατί τελικά πάαααρα πολλοί θέλουν να κάνουν εμπόριο και ρίχνουν και τόσο την ψυχολογία της γυναίκας που σιγά μην αποδώσει καλά!

Κι όλος αυτός ο πόλεμος σ'εμένα ενώ μου έλεγαν όλοι ότι έχω τέλειες ορμόνες και μια ΑΜΗ 3,2 που δεν τη λες και άσχημη για την ηλικία μου. Δηλαδή τι θέλουν από μας πια;

Δεν είναι ότι είμαι καθόλου αρνητική στην εξωσωματική. Ίσα ίσα είναι η ελπίδα μας για κάτι τόσο όμορφο!! Αλλά ρε κορίτσια, πρέπει να γίνεται με λίγη προσοχή & σεβασμό &προς τη γυναίκα!! Και φοβάμαι ότι πάρα πολλοί γιατροί δεν σέβονται στο ελάχιστο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η elena0212 είπε:

Εγώ αργω ακόμα. Τέλη Μαρτίου θα ξεκινήσω λογικά. Αρχές Μαρτίου περνάω επιτροπή. Όποτε τώρα μαζεύουμε τα χαρτιά. Αν και τα περισσότερα τα έχουμε. Να μην αγχώνεσαι καθόλου με τη μέθη. Τίποτα δεν είναι. Εγώ έκανα ολική νάρκωση στην επέμβαση κ Απλά νύσταζα πολύ μετά. Ένιωθα συνέχεια τα ματάκια μου να κλείνουν. Πω πω φαντάζομαι ανυπομονησία που θα έχεις. Σου είπε πότε θα κάνεις εμβρυομεταφορά;στον ίδιο κύκλο ή στον επόμενο;;;

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα!!!Μάλλον στον ίδιο θα κάνω!γενικά οι ορμόνες είναι στα φυσιολογικά  οπότε μάλλον στον ίδιο θα κάνω τώρα θα δουμε αύριο!!!🙏💪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

@Taggeris Καλημέρα!! Συγγνώμη, αν επιτρέπεται, τι ηλικία έχεις και τι ΑΜΗ & σου πρότειναν οι πρώτοι τόσο γρήγορα ξένα ωάρια;

Βρε κορίτσια, βλέπω ότι κυκλοφορούν πολλοί εκβιαστές εκεί έξω, μόνο στο όνομα γιατροί. Σε εκφοβίζουν για την ηλικία και διάφορα θέματα των γυναικών &με τους άντρες σπανίως ασχολούνται. Εν τω μεταξύ, αυτό με την ηλικία δεν είναι τόσο σπάνιο αν σκεφτείτε ότι ο μέσος όρος ηλικίας τεκνοποίησης πλέον είναι τα 35 έτη. Οπότε πιάνουν την πλειοψηφία των ζευγαριών και τους φοβίζουν για τα ποσοστά για Down, για τη δεκτικότητα της μήτρας κλπ κλπ... Εμένα σε προηγούμενο ραντεβού και πρώτη φορά που επισκεπτόμουν το γιατρό, μου είπε την 5η μέρα του κύκλου μου: "έχω τις ενέσεις εδώ, ξεκινάμε τώρα;" Λες και θα αγοράσουμε μήλα ή πορτοκάλια...

Μην τους εμπιστεύεστε γρήγορα, να τους τσεκάρετε σε πολλά πρώτα. Γιατί τελικά πάαααρα πολλοί θέλουν να κάνουν εμπόριο και ρίχνουν και τόσο την ψυχολογία της γυναίκας που σιγά μην αποδώσει καλά!

Κι όλος αυτός ο πόλεμος σ'εμένα ενώ μου έλεγαν όλοι ότι έχω τέλειες ορμόνες και μια ΑΜΗ 3,2 που δεν τη λες και άσχημη για την ηλικία μου. Δηλαδή τι θέλουν από μας πια;

Δεν είναι ότι είμαι καθόλου αρνητική στην εξωσωματική. Ίσα ίσα είναι η ελπίδα μας για κάτι τόσο όμορφο!! Αλλά ρε κορίτσια, πρέπει να γίνεται με λίγη προσοχή & σεβασμό &προς τη γυναίκα!! Και φοβάμαι ότι πάρα πολλοί γιατροί δεν σέβονται στο ελάχιστο

Δυστυχώς φίλη μου υπάρχουν πάρα πολλοί που κάνουν εμπόριο πάνω στο φόβο μας... δεν είναι όλοι έτσι! Αυτό που σου είπε έτσι στα ξαφνικά έλα τώρα όντως είναι απαραδεκτο κυριως γιατι στην πραγματικότητα δεν είχε βγάλει για σένα κάποιο ατομικό πρόγραμμα αλλά σου λέει έλα κ βλέπουμε! Επίσης όντως η ΑΜΗ σου είναι πολύ καλή και είναι πολύ ενθαρρυντικό αυτό! 

Παρόλα αυτά έχουν ένα δίκιο για την ηλικία... όσο μεγαλώνουμε έχουμε θεματάκια. Εμένα στο έχω ξαναπεί μου βγήκε στη γονιμοποίηση... σε όλα τα άλλα πήγα μια χαρά,  ό,τι γονιμοποιήθηκε προχώρησε κ μάλιστα σε βλαστοκύστη... σε άλλη μπορεί να βγει αλλού, γενικά η ηλικία δημιουργεί θέματα κακά τα ψέματα αλλιώς θα μέναμε έγκυες και μόνες μας... Δυστυχώς η ποσότητα ωαρίων δεν εγγυάται θαύματα... Όμως στην εξωσωματική αν πας θα πας όταν θα είσαι σίγουρη ότι δε γίνεται αλλιώς και θα πας σε ένα γιατρό που τον εμπιστεύεσαι για να σε βοηθήσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo Συμφωνώ. Κι εγώ δεν είμαι στα σύννεφα, ξέρω τις δυσκολίες. Από την άλλη όμως, οι μόνοι μας σύμμαχοι σε όλο αυτό είμαστε εμείς, τα σώματά μας! Άρα πρέπει να προσέχουμε και την ψυχολογία μας και να πιστεύουμε σ'εμάς!! 

Και μη νομίζεις, το μόνο που σκέφτηκα αφού η ΑΜΗ δεν είναι άσχημη είναι να μας δώσουμε 3 μήνες επιπλέον. Δηλαδή να πάμε για εξωσωματική Ιούνιο, αφού θα έχουμε μαζέψει και τις εξετάσεις μας με ηρεμία και γενικά να είμαστε έτοιμοι για την όλη διαδικασία για να γίνει ωραία και ψύχραιμα, όχι στον πανικό.

Επίσης πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ κουράγιο και προσπάθεια για να μείνουμε ενωμένες με τους άντρες μας μέσα σ'όλα αυτά, γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Icecream1982 είπε:

Καλημερα και συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης... αλλά η σελίδα επειδή είμαι καινούριο μέλος δεν με αφήνει να γράψω πάνω από 6 post, ούτε να στείλω προσωπικό μνμ... Μετά από δύο βδομάδες μου γράψαν ότι θα μπορώ... Το θέμα είναι ότι έχω χαμηλή αμη... 0.9... Στην πρώτη προσπάθεια πήραμε 6 ωάρια και τα 2 τα κατάφεραν. Βάλαμε 3 ημερών και ήταν αρνητική η χοριακη... Στην δεύτερη προσπάθεια δημιουργήθηκαν 14 ωάρια (πολύ καλύτερα) προχώρησαν τα 8 και τα τρία έφτασαν σε βλαστοκυστες. Τώρα έχουμε δύο βάλει δύο άριστες βλαστοκυστες 5αα αλλά συμπτώματα τίποτα... :( το στήθος μου δεν πρηστηκε ποτέ από την αρχή της θεραπείας μόνο κάτι πονακια περιοδου... 

είμαστε πολύ παρόμοιες περιπτώσεις! έχω κ γω χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει 2 διεγέρσεις. Στην πρώτη πήραμε 6 ώριμα ωάρια και έγιναν 2 καλά εμβρυα 3ης ημερας! τα καταψύξαμε και σε 3 μηνες έκανα εκ νέου διέγερση όπου έδωσα 14 ωάρια εκ των οποίων 11 ώριμα. Είχα και τις 2 φορές θέμα στη γονιμοποίηση. Από τα 11 μόλις τα 5 γονιμοποιήθηκαν κ είχα πάθει ένα σοκ, όμως μετά πήραν μπροστά και έφτασαν και τα 5 σε βλαστοκύστες! Η μία την 6η μέρα εξελίχθηκε όμως σε κακή ποιότητα (ενώ την 3η μέρα όλα φαίνονταν άριστα) και έτσι καταψύξαμε 4 βλαστοκύστες συν τα 2 της πρώτης διέγερσης. 

Αυτή τη φορά στείλαμε τα έμβρυα τα προεμφυτευτικό και σήμερα μόλις πήραμε αποτελέσματα. Το 1 είχε χρωμοσωμικά προβλήματα και τα 2 είναι υγιή. Το 1 δεν έδωσε σαφές αποτέλεσμα γιατί δεν μπόρεσαν να κάνουν έλεγχο στο 1 κύτταρο που είχαν πάρει λόγω κακής ποιότητας κάποιου παράγοντα που ούτε καταλαβαίνω! Αυτό να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι σημαίνει... έχει κάποιο θέμα αλλά δεν ξέρουμε ποιο; υπάρχει περίπτωση να είναι υγιές; θα ρωτήσω το γιατρό... σε κάθε περίπτωση φτάσαμε πια να έχουμε 2 έμβρυα τα οποία είναι βλαστοκύστες και είναι υγιή, άρα έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή πιθανότητα... ειλικρινά δεν ξέρω πια αν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω για να βοηθήσουμε όλο αυτό... πάντως στην ηλικία μας το 30% των εμβρύων από εξωσωματική είναι υγιή άρα τα 2 στα 4 είναι μια χαρά... 

έχει κάνει καμιά άλλη κοπέλα προεμφυτευτικό ώστε να έχει σχετική εμπειρία; thanks!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

@Tokyo Συμφωνώ. Κι εγώ δεν είμαι στα σύννεφα, ξέρω τις δυσκολίες. Από την άλλη όμως, οι μόνοι μας σύμμαχοι σε όλο αυτό είμαστε εμείς, τα σώματά μας! Άρα πρέπει να προσέχουμε και την ψυχολογία μας και να πιστεύουμε σ'εμάς!! 

Και μη νομίζεις, το μόνο που σκέφτηκα αφού η ΑΜΗ δεν είναι άσχημη είναι να μας δώσουμε 3 μήνες επιπλέον. Δηλαδή να πάμε για εξωσωματική Ιούνιο, αφού θα έχουμε μαζέψει και τις εξετάσεις μας με ηρεμία και γενικά να είμαστε έτοιμοι για την όλη διαδικασία για να γίνει ωραία και ψύχραιμα, όχι στον πανικό.

Επίσης πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ κουράγιο και προσπάθεια για να μείνουμε ενωμένες με τους άντρες μας μέσα σ'όλα αυτά, γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό!!

εννοείται θα δώσεις λίγο καιρό! είπαμε να μην κοιμόμαστε αλλά όχι κ βιαστικές κινήσεις! δεν είμαστε και 50! Ρε συ συγνώμη γιατί τα έχουμε ξαναπεί και θυμάμαι καλά ότι σε σένα δεν έχει βρεθεί κάτι, αν θυμάμαι καλά δεν έχει βρεθεί ούτε στον άντρα σου ή κάνω λάθος; 

Πάντως μέχρι να ξεκινήσεις βρες γιατρό της εμπιστοσύνης σου, είναι το πιο σημαντικό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

είμαστε πολύ παρόμοιες περιπτώσεις! έχω κ γω χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει 2 διεγέρσεις. Στην πρώτη πήραμε 6 ώριμα ωάρια και έγιναν 2 καλά εμβρυα 3ης ημερας! τα καταψύξαμε και σε 3 μηνες έκανα εκ νέου διέγερση όπου έδωσα 14 ωάρια εκ των οποίων 11 ώριμα. Είχα και τις 2 φορές θέμα στη γονιμοποίηση. Από τα 11 μόλις τα 5 γονιμοποιήθηκαν κ είχα πάθει ένα σοκ, όμως μετά πήραν μπροστά και έφτασαν και τα 5 σε βλαστοκύστες! Η μία την 6η μέρα εξελίχθηκε όμως σε κακή ποιότητα (ενώ την 3η μέρα όλα φαίνονταν άριστα) και έτσι καταψύξαμε 4 βλαστοκύστες συν τα 2 της πρώτης διέγερσης. 

Αυτή τη φορά στείλαμε τα έμβρυα τα προεμφυτευτικό και σήμερα μόλις πήραμε αποτελέσματα. Το 1 είχε χρωμοσωμικά προβλήματα και τα 2 είναι υγιή. Το 1 δεν έδωσε σαφές αποτέλεσμα γιατί δεν μπόρεσαν να κάνουν έλεγχο στο 1 κύτταρο που είχαν πάρει λόγω κακής ποιότητας κάποιου παράγοντα που ούτε καταλαβαίνω! Αυτό να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι σημαίνει... έχει κάποιο θέμα αλλά δεν ξέρουμε ποιο; υπάρχει περίπτωση να είναι υγιές; θα ρωτήσω το γιατρό... σε κάθε περίπτωση φτάσαμε πια να έχουμε 2 έμβρυα τα οποία είναι βλαστοκύστες και είναι υγιή, άρα έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή πιθανότητα... ειλικρινά δεν ξέρω πια αν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω για να βοηθήσουμε όλο αυτό... πάντως στην ηλικία μας το 30% των εμβρύων από εξωσωματική είναι υγιή άρα τα 2 στα 4 είναι μια χαρά... 

έχει κάνει καμιά άλλη κοπέλα προεμφυτευτικό ώστε να έχει σχετική εμπειρία; thanks!!!

Και γω έχω καταψύξει ένα εμβρυακι αλλά αν και αυτή τη φορά δεν έχει επιτυχία η δεύτερη εξωσωματική λέω να κάνω άλλη μια μετά το Πάσχα και να μαζέψω πάλι όσα περισσότερα μπορώ... Βέβαια θα προσπαθήσω να βρω ίσως από κάποια κοπέλα που τα χει καταφέρει φάρμακα διέγερσης που θα μπορούσε να μου τα πουλήσει σε πιο λογική τιμή γιατί από Σεπτέμβρη πάλι δικαιούμαι από το ταμείο. Να σου πω ότι ο γιατρός μου μου έδωσε τις fertilimax οι οποίες έκαναν θαύματα τουλάχιστον σε μένα... Τώρα περιμένω τη Δευτέρα να δούμε τι θα γίνει και μετά βλέπουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo Αρχικά ο άντρας μου είχε μεγάλο θέμα, ουσιαστικά δεν έπαιζε εγκυμοσύνη. Το ανακαλύψαμε αρχές Νοέμβρη και μέχρι μέσα Δεκέμβρη καταφέραμε μεγάλη αλλαγή στο σπέρμα! Οπότε ουσιαστικά σαν να ξεκινούσε πριν δυο μήνες η προσπάθεια. Έλα μου όμως που είχαμε ήδη 1 χρόνο ουσιαστικά &η κούραση άρχισε να μετράει..

Γι'αυτό αρχίσαμε να ψαχνόμαστε και για το επόμενο βήμα για να μην απογοητευτούμε πάρα αν και τώρα που άλλαξαν τα δεδομένα δεν τα καταφέρουμε.. Γιατί φαντάσου ότι ξεκινήσαμε προσπάθειες με 5,4 δική μου ΑΜΗ & φτάσαμε 3,2 μέσα σε 1,5 χρόνο...

Σου εύχομαι να καταφέρεις τα καλύτερα με τα μωράκια σου!! Μακάρι και διδυμάκια!! Έτσι για να κλείσουμε και στόματα για την ηλικία μας :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...