Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου...

Έχω κι εγώ νέα. Ξεκινάω επιτέλους 😁

Σε δέκα μέρες 21η μέρα ξεκινάω Daronda, έρχεται η περίοδος περίπου μετά από μια βδομάδα και μετά πάω στο γιατρό για τις απαραίτητες εξετάσεις και ξεκινάω και τη διέγερση... Λογικά όπως το υπολογίζω το μακρύ πρωτόκολλο που θα κάνω θα μας πάρει γύρω στον ένα μήνα...

Επιτέλους  κορίτσια ξεκινάω ,όνειρο μου φαίνεται 🥳

Μακάρι να πάνε όλα καλά σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούμε και να τα καταφέρουμε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ναι! Όλα έτοιμα! Αλλά λές να υπάρχει ακόμα διαθέσιμο ραντεβού τότε; Μακάρι να βρεθούμε να τα πούμε κιόλας από κοντά!!

Παρτην τηλεφωνο να σ πει. Κ για 1η φορά κ πολύ καλά σ έιπε 15 για αρχή... παρτην ξανά να σ κλείσει.. δεν είναι εύκολο να πιάσεις γραμμή κ δεν είναι κάθε μέρα στο γραφείο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε? Να σας ρωτησω οσες ξεκινατε αυτο το μηνα. Σάς ειπαν να κανετε τεστ για κοροναιο? 

Εμένα όχι κορίτσι μου, Θεσσαλονίκη(new life), πήγα σήμερα να μου γράψουν εξετάσεις και συνταγή για την ετ και απλά συμπλήρωσα ένα ερωτηματολόγιο για τον κορονοϊό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

καλημέρα! Τα φάρμακα όχι δεν είναι ευπαθή. Τα κρατάς στο ψυγείο αρκεί να μην λήγουν! Αυτό μόνο πρέπει να δεις. Αλλιώς τα κρατάς κανονικά ως τη λήξη.

Κορίτσι έχουμε μιλήσει πολύ λίγο αλλά έχω παρακολουθήσει τα μνμ σου και την αγωνία σου. Κοίτα να δεις, όλες θα θέλαμε να είμαστε έγκυες χτες, όμως καλώς ή κακώς έχουμε μπλέξει. Η εξωσωματική δεν είναι αγώνας ταχύτητας. Πρέπει να γίνουν τα βηματα σωστά για να εχει επιτυχία αλλιώς θα πέφτεις ξανά κ ξανά πάνω σε τοίχο (που μπορεί δλδ έτσι κ αλλιώς να μας συμβεί). Ίσως σου ακούγομαι λίγο ψυχρή που στο λέω έτσι αλλά δεν μπορούμε να βάλουμε εμείς το πλάνο στο γιατρό, το αντίστροφο γίνεται. Αν δεν σε εμπνέει ο γιατρός προφανώς και τον αλλάζεις... Θέλω να πω ότι λόγω (της απολυτα κατανοητης) αγωνίας σου ίσως τον έκανες να αισθανθεί ότι δεν ακούς τι σου λεει. Υπήρχε λόγος που βγήκε απαγόρευση για τον covid, οκ έγινε άρση συνεχίζουμε, υπάρχει λόγος που σου μιλάνε για θεραπεία... αν πήγαινες για ωοληψία άρον άρον χωρίς καλό αποτέλεσμα δεν θα ήταν κρίμα; γιατι έχεις όλα τα φόντα να πας καλα στα 29!!! Πρώτα δες το σπέρμα... φαντάσου να πήγαινες κ να σας έλεγαν ααα θέλει θεραπεία (κάτι πολύ συχνό στο σπέρμα) τι θα εκανες τοτε; θα κατεψυχες ωάρια με κινδυνο να χασουν σε ποιοτητα. Δεν ειναι κριμα;

Αληθεια σε νιωθω κ γω απο τον οκτωβρη εχω ξεκινησει, όμως αυτα τα πραγματα συνηθως θελουν μια υπομονη. Προσπαθησε να ηρεμισεις γιατι θα αρρωστησεις στο τελος.

Τωρα οσο για το γιατρο, εφοσον αισθανεσαι οτι δεν σε σεβεται απλα τον αλλαζεις. Αν απο την αλλη τον θεωρεις καλο γιατρό σκέψου οτι κ αυτος ειναι ανθρωπος κ ισως τον πετυχες σε μια κακη στιγμη ή να ένιωσε ότι τον ακυρωνεις που δεν πας επιτροπή κ επιλεγεις άλλη θεραπεια. Υποθεσεις κανω φυσικα, μπορει να ειναι κ απλα αγενης. Σε καθε περιπτωση αν δεν νιωθεις ανετα απλα αλλαζεις!

ευχομαι να εχετε καλα αποτελεσματα απο εδω και περα κ τη μικροτερη δυνατη ταλαιπωρια!

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου.. όντως δεν έχουμε μιλήσει, επιτρέπεται να ρωτήσω πόσες φορές έχεις μπει στην όλη διαδικασία... Αν θέλεις φυσικά.. φαίνεται να το έχεις ξανα περάσει όλο αυτό... Τρομερή υπομονή βρε κοπέλα μου.. Τι να πω.. Όπως και να έχει πέρα από το ανχος δηλαδή που προϋπήρχε αν δεν είχα στεναχωρεθεί τόσο ήμουν σχετικά καλά.. Είναι λίγο πολύ όλα μαζί ταυτόχρονα αυτά που με κατέβαλαν.. 

Όταν δεν γίνεται κάτι έτσι ακριβώς όπως το έχω σχεδιάσει και το έχω στο μυαλό μου, όταν χάνω τον έλεγχο δηλαδή, ανχώνομαι πολύ.. το ελέγχω ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως έγινε τώρα και το σώμα μου άρχισε να με προειδοποιεί να ηρεμήσω..

@Tokyo γλυκιά μου εσύ για έμβρυομεταφορά δεν περιμένεις τώρα; Καλά δεν θυμάμαι; Γιατί αν ξεκινήσαμε κοντά χρονικά εγώ γιατί είμαι τόσο πίσω ακόμα;; Και θα πάει ακόμα πιο πίσω τουλάχιστον για άλλους 3 μήνες.... Δεν θα έπρεπε να μας είχαν παραπέμψει σε ουρολόγο όταν ακόμα διερευνούσαν εμένα ώστε να μην χάνουμε χρόνο;!; Πράγματα που με τρώνε....

Να είναι καλά μια φίλη η οποία αφιέρωσε το χρόνο της για να με κάνει να ξεχαστώ λίγο... Άρχισαν να πιάνουν και τα αντιβιοτικά και υποχωρεί ο πόνος.. 

@Taggeris & @Nefeliap Ευχαριστώ πολύ πραγματικά.. έτσι είναι, έχετε δίκιο, το ξέρω! Αλλά νομίζω ότι η όλη μου προσπάθεια (ουσιαστικά καταπίεση) των όσων αισθάνομαι με έφεραν σε αυτή την κατάσταση... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από το να σταματήσω να το σκέφτομαι... Όπως και να έχει σίγουρα είναι πολύ πιο ψυχοφθόρο από όσο θα πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε να γίνει.. δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως αντέχουν κοπέλες ύστερα από πολλές προσπάθειες και πόσο μάλιστα με πολύ άσχημα αποτελέσματα... Ούτε να το φανταστώ.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Παρτην τηλεφωνο να σ πει. Κ για 1η φορά κ πολύ καλά σ έιπε 15 για αρχή... παρτην ξανά να σ κλείσει.. δεν είναι εύκολο να πιάσεις γραμμή κ δεν είναι κάθε μέρα στο γραφείο... 

@lactaki προσπαθούσα όλο το μεσημέρι.. άκαρπα.. δυστυχώς.. 3 ήταν τα μηνύματα που μου έβγαζε ότι ήταν κατειλημμένο, ότι έχει τεχνική βλάβη και ότι δεν υπάρχει ο αριθμός που κάλεσα... Θα ξεκινήσω πάλι αύριο από τις 12.. για να δούμε λοιπόν..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε? Να σας ρωτησω οσες ξεκινατε αυτο το μηνα. Σάς ειπαν να κανετε τεστ για κοροναιο? 

Καλησπέρα σ εμένα ναι είναι υποχρεωτική εξέταση 2-5 ημέρες πριν την ωοληψια η έμβρυομεταφορα. Κόστος 120€ αν τη κάνω στο κέντρο. Είμαι στο Μητέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

@lactaki προσπαθούσα όλο το μεσημέρι.. άκαρπα.. δυστυχώς.. 3 ήταν τα μηνύματα που μου έβγαζε ότι ήταν κατειλημμένο, ότι έχει τεχνική βλάβη και ότι δεν υπάρχει ο αριθμός που κάλεσα... Θα ξεκινήσω πάλι αύριο από τις 12.. για να δούμε λοιπόν..!

Ναι η αλήθεια είναι ότι μου το είπε κ εκείνη ότι είναι πολύ δύσκολο να πιάσεις γραμμή. Θα σου έλεγα να στείλεις ένα Μάιλ να το δει για να σε πάρει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lactaki είπε:

Ναι η αλήθεια είναι ότι μου το είπε κ εκείνη ότι είναι πολύ δύσκολο να πιάσεις γραμμή. Θα σου έλεγα να στείλεις ένα Μάιλ να το δει για να σε πάρει.. 

Λες; Αν πάλι αύριο δεν καταφέρω να τους βρώ θα στείλω email.. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Λες; Αν πάλι αύριο δεν καταφέρω να τους βρώ θα στείλω email.. Ευχαριστώ!

κορίτσι ξεκίνησα με εξετάσεις κλπ γιατί ήμασταν στην ανεξήγητη, οι βασικές εξετάσεις έβγαιναν όλες τέλειες κ εξήγηση για την κατάσταση καμία! Οπότε αφού και οι επόμενες βγήκαν καλές ξεκίνησα διέγερση. Τελικά βρήκα και το πρόβλημα που είχα. Τα ωάρια μου αντί να αφήνουν το σπέρμα να γονιμοποιήσει κατά κάποιο τρόπο το εμπόδιζαν... τα περίεργα της φύσης! Τελοσπάντων από 9 ωαρια πήρα 2 έμβρυα. Είχα αποφασίσει να πάω με κατάψυξη (έτσι έχει λενε καλυτερα αποτελεσματα) κ οταν το γενάρη πήγα για εξετάσεις για μεταφορα (επεσα βλεπεις το δεκεμβρη στις αργιες οποτε πηγα γεναρη) είδαμε ενα σουπερ αριθμο ωαριων κ αποφασισαμε να γινει 2η διεγερση. Οντως πηραμε 14 και αυτη τη φορα καναμε 5 βλαστοκύστες. Με αυτά κ με αυτα φτάσαμε Μάρτη να κάνω μεταφορά, ε ήρθε ο ιός και τα υπόλοιπα είναι γνωστά. 

Όπως βλέπεις κ γω πήγα για το τίποτα και κοίτα πως τελικά έπεσα πάνω σε ένα πρόβλημα που κανείς δεν θα μπορούσε να έχει βρει! Όμως πήγα ενα ενα τα βηματα και μονο σε καλο μου βγηκε! Δεν μπορω να στο πω αλλιως, μην κανεις σπασμοδικες κινησεις αλλαζοντας συνεχεια πλανο κ γιατρους. Θα σου βγει σε κακο. Στο λέω χύμα, το καταλαβαίνω, αλλά θα καταλήξεις να χάνεις χρόνο. Τωρα για τον ουρολογο δεν ξερω τι να πω, γιατι δεν ειχαμε τετοιο θεμα. Ειναι λογικο οπως το λες οτι επρεπε να εχετε παει κ δεν ξερω γιατι δεν σας εστειλαν... βεβαια κ εδω στο φορουμ βλεπω οτι στις αντιστοιχες περιπτωσεις βιοψια ή παρακεντηση κανουν, αλλα ειλικρινα δεν εχω αποψη οποτε δεν θελω να πω περισσοτερα γιατι μπορει να λεω κ λαθος. 

Παρε αποφαση σε ποιο γιατρο θες να εισαι κ ακολουθησε τον. Δεν γινεται δουλεια με την ιατρικη του ιντερνετ και διαβαζοντας κομματακια απο εδω και απο εκει. Αν δεν εμπιστευεσαι το γιατρο αλλαξε τον, ομως οπου πας ακου τι σου λενε. Μονο χρονο θα χασεις διαφορετικα. Επισης καταλαβαινω οτι θες παιδι, ολες θελουμε, αλλα στα 29 εχεις το χρονο συμμαχο οποτε κοιτα μα ηρεμίσεις μην αρρωστησεις στο τελος. 

Απλα για να καταλαβω, απο τον οκτωβρη τι λεγατε με το γιατρο και φτασατε Μαη και ακομα συζητατε; δεν σου ειχε πει τοτε για βιοψια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου.. όντως δεν έχουμε μιλήσει, επιτρέπεται να ρωτήσω πόσες φορές έχεις μπει στην όλη διαδικασία... Αν θέλεις φυσικά.. φαίνεται να το έχεις ξανα περάσει όλο αυτό... Τρομερή υπομονή βρε κοπέλα μου.. Τι να πω.. Όπως και να έχει πέρα από το ανχος δηλαδή που προϋπήρχε αν δεν είχα στεναχωρεθεί τόσο ήμουν σχετικά καλά.. Είναι λίγο πολύ όλα μαζί ταυτόχρονα αυτά που με κατέβαλαν.. 

Όταν δεν γίνεται κάτι έτσι ακριβώς όπως το έχω σχεδιάσει και το έχω στο μυαλό μου, όταν χάνω τον έλεγχο δηλαδή, ανχώνομαι πολύ.. το ελέγχω ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό αλλά δεν ξέρω ακριβώς πως έγινε τώρα και το σώμα μου άρχισε να με προειδοποιεί να ηρεμήσω..

@Tokyo γλυκιά μου εσύ για έμβρυομεταφορά δεν περιμένεις τώρα; Καλά δεν θυμάμαι; Γιατί αν ξεκινήσαμε κοντά χρονικά εγώ γιατί είμαι τόσο πίσω ακόμα;; Και θα πάει ακόμα πιο πίσω τουλάχιστον για άλλους 3 μήνες.... Δεν θα έπρεπε να μας είχαν παραπέμψει σε ουρολόγο όταν ακόμα διερευνούσαν εμένα ώστε να μην χάνουμε χρόνο;!; Πράγματα που με τρώνε....

Να είναι καλά μια φίλη η οποία αφιέρωσε το χρόνο της για να με κάνει να ξεχαστώ λίγο... Άρχισαν να πιάνουν και τα αντιβιοτικά και υποχωρεί ο πόνος.. 

@Taggeris & @Nefeliap Ευχαριστώ πολύ πραγματικά.. έτσι είναι, έχετε δίκιο, το ξέρω! Αλλά νομίζω ότι η όλη μου προσπάθεια (ουσιαστικά καταπίεση) των όσων αισθάνομαι με έφεραν σε αυτή την κατάσταση... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από το να σταματήσω να το σκέφτομαι... Όπως και να έχει σίγουρα είναι πολύ πιο ψυχοφθόρο από όσο θα πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε να γίνει.. δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως αντέχουν κοπέλες ύστερα από πολλές προσπάθειες και πόσο μάλιστα με πολύ άσχημα αποτελέσματα... Ούτε να το φανταστώ.....

 

Εγώ προσωπικά παίρνω κουράγιο από τον ίδιο μου τον εαυτό και το στόχο μου. Έχω και ένα σύντροφο δίπλα μου ο οποίος είναι εξαιρετικός σε όλα του. με βοηθάει πάρα πολύ και το forum και κοπέλες που έχω γνωρίσει από δω μέσα μου δίνουν πολύ κουράγιο και δύναμη να συνεχίσω. Κυρίως όμως νομίζω πιστεύω στον εαυτό μου Και ότι θα τα καταφέρω!! ψηλά το κεφάλι κορίτσι Αν νομίζεις ότι ζορίζεσαι πολύ Δεν είναι κακό να μιλήσεις και κάπου σε ένα ψυχολόγο για παράδειγμα θα σε βοηθήσει να ισορροπήσεις τα μέσα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amica silentia Lune είπε:

@lactaki προσπαθούσα όλο το μεσημέρι.. άκαρπα.. δυστυχώς.. 3 ήταν τα μηνύματα που μου έβγαζε ότι ήταν κατειλημμένο, ότι έχει τεχνική βλάβη και ότι δεν υπάρχει ο αριθμός που κάλεσα... Θα ξεκινήσω πάλι αύριο από τις 12.. για να δούμε λοιπόν..!

Πάρε τηλέφωνο πρωί-πρωί όχι κατά τις 12:00. Κατά τις 8:30 το πρωί να πάρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karamela! είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε? Να σας ρωτησω οσες ξεκινατε αυτο το μηνα. Σάς ειπαν να κανετε τεστ για κοροναιο? 

Καλησπέρα κορίτσι μου εμενα δεν μου είπαν κάτι για τεστ για τον κορονοϊό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου εμενα δεν μου είπαν κάτι για τεστ για τον κορονοϊό. 

Σε πιο κεντρο εισαι κοπελα μου? Αλλο και του το παλι τοσα λεφτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Σε πιο κεντρο εισαι κοπελα μου? Αλλο και του το παλι τοσα λεφτα. 

Στο Γένεσις Αθηνα θα κάνω την προσπάθεια. Αλλά με εξωτερικό γιατρό. Δηλαδή στο κέντρο θα πάμε με το γιατρό  μόνο για την οωληψια και την εμβρυομεταφορα... Αλλά και πάλι δεν έχει σχέση αυτό.. απλά το αναφέρω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Στο Γένεσις Αθηνα θα κάνω την προσπάθεια. Αλλά με εξωτερικό γιατρό. Δηλαδή στο κέντρο θα πάμε με το γιατρό  μόνο για την οωληψια και την εμβρυομεταφορα... Αλλά και πάλι δεν έχει σχέση αυτό.. απλά το αναφέρω.. 

Ναι. Ποσα χρηματα σ ειπαν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ναι. Ποσα χρηματα σ ειπαν? 

Σε ποιο κέντρο είσαι εσύ?δε σ είπαν κάτι? Όπως έγραψα κ παραπάνω 120€ είναι στο Μητερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lactaki είπε:

Σε ποιο κέντρο είσαι εσύ?δε σ είπαν κάτι? Όπως έγραψα κ παραπάνω 120€ είναι στο Μητερα

Ναι το ειδα οτι εσενα σ ειπαν 120.οχι πηρα σημερα τηλ αν ξεκινανε. Κ δεν μ ειπαν τιποτα βεβαια δεν εχω παει απο κει. Ιασω είμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ναι το ειδα οτι εσενα σ ειπαν 120.οχι πηρα σημερα τηλ αν ξεκινανε. Κ δεν μ ειπαν τιποτα βεβαια δεν εχω παει απο κει. Ιασω είμαι 

Κ στο ιασω το κάνουν το τεστ κ ξεκινάς διαδικασία μετά από 14 μέρες .... Το έγραψε εχτές ο γιατρός μου σε ποστ στο FB.... Θα σου γράψω εδώ τι έγραψε ακριβώς:

"

#Covid19: Η «επόμενη μέρα» στην εξωσωματική γονιμοποίηση έρχεται και εμείς έχουμε ήδη προετοιμαστεί για την αρχή της δημιουργικής καθημερινότητας μας !!
Με έντονο το αίσθημα της ατομικής και κοινωνικής ευθύνης παρακολουθούμε τις εξελίξεις σε παγκόσμιο επίπεδο και είμαστε έτοιμοι να σταθούμε δίπλα σας !! 
Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Εταιρεία Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής ESHRE όλες οι μονάδες θα πρέπει να εφαρμόσουν πρωτόκολλα ασφαλείας.

Στο Institute of Life - IASO είμαστε ήδη έτοιμοι να υποδεχθούμε τα ζευγάρια. 

Σύμφωνα πάντα με τις ευρωπαϊκές οδηγίες τα ζευγάρια που θα έρχονται στη Μονάδα θα πρέπει να συμπληρώνουν ειδικό ερωτηματολόγιο με το ιατρικό τους ιστορικό και η έναρξη της προσπάθειας θα δρομολογείται 14 ημέρες μετά την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, σε συνδυασμό με το τεστ αντισωμάτων για τον κορονοϊό.
Περιμένουμε επιβεβαίωση και κατευθυντήριες οδηγίες από την Ελληνική Αρχή Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής προκειμένου να εφαρμόσουμε τα πρωτόκολλα ασφαλείας εξασφαλίζοντας πρώτα την υγεία σας κ έπειτα αυτή του νοσηλευτικού κ ιατρικού προσωπικού.
Η ομάδα του Dr Vasilopoulos θα ξεκινήσει τον προγραμματισμό των νέων ραντεβού, πάντα τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας ξεκινώντας από 4 Μαΐου και εφόσον όλα βαίνουν ως έχουν προβλεφθεί.

Για όλους εσάς που θέλετε να προγραμματίσετε νωρίτερα το ραντεβού σας υπάρχει η δυνατότητα της τηλεδιάσκεψης, ώστε να εκμεταλλευτούμε τον χρόνο και να προχωρήσετε στο επόμενο στάδιο , δεδομένου ότι οι επιτροπές χορήγησης φαρμάκων του ΕΟΠΠΥ άρχισαν την λειτουργία τους.

Εκφράζουμε συγκρατημένα την αισιοδοξία μας και ελπίζουμε ότι σχεδόν έφτασε η ημέρα για να επανέλθουμε στην όμορφη καθημερινότητα μας και να στεκόμαστε δίπλα σας όπως έχουμε συνηθίσει !!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

κορίτσι ξεκίνησα με εξετάσεις κλπ γιατί ήμασταν στην ανεξήγητη, οι βασικές εξετάσεις έβγαιναν όλες τέλειες κ εξήγηση για την κατάσταση καμία! Οπότε αφού και οι επόμενες βγήκαν καλές ξεκίνησα διέγερση. Τελικά βρήκα και το πρόβλημα που είχα. Τα ωάρια μου αντί να αφήνουν το σπέρμα να γονιμοποιήσει κατά κάποιο τρόπο το εμπόδιζαν... τα περίεργα της φύσης! Τελοσπάντων από 9 ωαρια πήρα 2 έμβρυα. Είχα αποφασίσει να πάω με κατάψυξη (έτσι έχει λενε καλυτερα αποτελεσματα) κ οταν το γενάρη πήγα για εξετάσεις για μεταφορα (επεσα βλεπεις το δεκεμβρη στις αργιες οποτε πηγα γεναρη) είδαμε ενα σουπερ αριθμο ωαριων κ αποφασισαμε να γινει 2η διεγερση. Οντως πηραμε 14 και αυτη τη φορα καναμε 5 βλαστοκύστες. Με αυτά κ με αυτα φτάσαμε Μάρτη να κάνω μεταφορά, ε ήρθε ο ιός και τα υπόλοιπα είναι γνωστά. 

Όπως βλέπεις κ γω πήγα για το τίποτα και κοίτα πως τελικά έπεσα πάνω σε ένα πρόβλημα που κανείς δεν θα μπορούσε να έχει βρει! Όμως πήγα ενα ενα τα βηματα και μονο σε καλο μου βγηκε! Δεν μπορω να στο πω αλλιως, μην κανεις σπασμοδικες κινησεις αλλαζοντας συνεχεια πλανο κ γιατρους. Θα σου βγει σε κακο. Στο λέω χύμα το καταλαβαίνω αλλά θα καταλήξεις να χάνεις χρόνο. Τωρα για τον ουρολογο δεν ξερω γιατι δεν ειχαμε τετοιο θεμα. Ειναι λογικο οπως το λες οτι επρεπε να εχετε παει κ δεν ξερω γιατι δεν σας εστειλαν... βεβαια κ εδω στο φορουμ βλεπω οτι στις αντιστοιχες περιπτωσεις βιοψια ή παρακεντηση κανουν, αλλα ειλικρινα δεν εχω αποψη οποτε δεν θελω να πω περισσοτερα γιατι μπορει να λεω κ λαθος. 

Παρε αποφαση σε ποιο γιατρο θες να εισαι κ ακολουθησε τον. Δεν γινεται δουλεια με την ιατρικη του ιντερνετ και διαβαζοντας κομματακια απο εδω και απο εκει. Αν δεν εμπιστευεσαι το γιατρο αλλαξε τον, ομως οπου πας ακου τι σου λενε. Μονο χρονο θα χασεις διαφορετικα. Επισης καταλαβαινω οτι θες παιδι, ολες θελουμε, αλλα στα 29 εχεις το χρονο συμμαχο οποτε κοιτα μα ηρεμίσεις μην αρρωστησεις στο τελος. 

Απλα για να καταλαβω, απο τον οκτωβρη τι λεγατε με το γιατρο και φτασατε Μαη και ακομα συζητατε; δεν σου ειχε πει τοτε για βιοψια;

Μας είχε πει μόνο ότι όταν έρθει η ώρα θα κάνουμε βιοψία και αν δεν βρούμε κάτι τότε θα πάμε σε τράπεζα.. όσο για το τι κάναμε.. ξεκίνησα με την περίοδο του Δεκεμβρίου Σαλπιγγογραφία την περίοδο του Ιανουαρίου ορμονολογικές και με την περίοδο του Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου πλέον υστεροσκοπηση.. Χαλαρά! Εδώ για εξετάσεις του συζύγου όταν ρώτησα από ψάξιμο στο ίντερνετ μου λέει "Ααα! Δεν τις έχουμε γράψει αυτές; Ε! Να τις γράψουμε!" Εδώ αν δεν ρώταγα εγώ για καρυότυπο ακόμα θα περιμέναμε..

Γλυκιά μου @Tokyo δεν ξέρω αν το θυμάσαι, το έχω ξανά αναφέρει βέβαια, εμείς γνωρίζαμε από την αρχή το πρόβλημα.. δεν πήγαμε για διερεύνηση.. και αντί να επικεντρωθεί το όλο θέμα στο σύζυγο έμειναν σε εμένα.. Γιατρούς δεν έχω αλλάξει καθόλου ούτε και πλάνο καθώς δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο πλάνο.. θα ξεκινούσα με την περίοδο του Μαίου τα φάρμακα θα με έπαιρνε τηλέφωνο ώστε να κλείσουμε ραντεβού και είχε σκοπό να κάνουμε την ίδια μέρα με την ωοληψία και βιοψία.. χωρίς να γνωρίζουμε το πόσο θα μας κόστιζε.. προσωπικά δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι.. ούτε έχω δέντρο στο κήπο όπου φυτρώνουν.. ακόμα και για αυτό το "πλάνο" δεν είχα ιδέα αν δεν πίεζα για να το μάθω νωρίτερα (όταν πήγαμε για το καρυότυπο).. και εγώ χαιρόμουν ότι θα ξεκινήσω αρχές Μαΐου.. Ίσως, λέω ίσως.. αν γνώριζα και εγώ περισσότερα και έκανα το δικό μου προγραμματισμό ώστε να μην χάναμε καθόλου χρόνο να μιλούσαμε υπό τελείως διαφορετικούς όρους αυτή τη στιγμή.. Σε αυτό με το ίντερνετ πάντως έχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου άλλωστε είναι ακριβώς ότι είπα και στη βοηθό του γιατρού.. δεν γίνεται να ψάχνω στο ίντερνετ για να ενημερωθώ για καταστάσεις, φάρμακα και τιμές στο ίντερνετ γιατί δεν βρίσκω το γιατρό να το ρωτήσω.. Όπως και να έχει γλυκιά μου καταλαβαίνω ότι οι προτεραιότητες των ανθρώπων ποικίλουν.. για εμένα είναι να κάνω το παιδάκι μου πριν τα 30.. βλέποντας να πλησιάζω αυτή την ηλικία και να μην είμαι πιο κοντά σε σχέση με έναν χρόνο πριν, προσωπικά ανχώνομαι.. ίσως να φαίνονται παράλογο και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία μου αλλά αυτές είναι οι δικές μου προτεραιότητες.. Τέλος πάντων ελπίζω μόνο να ακολουθώ και εγώ τα σωστά βήματα γιατί αυτή τη στιγμή μόνο ασφάλεια δεν νοιώθω..

Εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά.. Σε όλες μας βασικά γιατί όλες μας αξίζουμε να κρατήσουμε το παιδάκι μας αγκαλιά και να τελειώνουμε σύντομα με όλη αυτή τη διαδικασία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Μας είχε πει μόνο ότι όταν έρθει η ώρα θα κάνουμε βιοψία και αν δεν βρούμε κάτι τότε θα πάμε σε τράπεζα.. όσο για το τι κάναμε.. ξεκίνησα με την περίοδο του Δεκεμβρίου Σαλπιγγογραφία την περίοδο του Ιανουαρίου ορμονολογικές και με την περίοδο του Φεβρουαρίου, αρχές Μαρτίου πλέον υστεροσκοπηση.. Χαλαρά! Εδώ για εξετάσεις του συζύγου όταν ρώτησα από ψάξιμο στο ίντερνετ μου λέει "Ααα! Δεν τις έχουμε γράψει αυτές; Ε! Να τις γράψουμε!" Εδώ αν δεν ρώταγα εγώ για καρυότυπο ακόμα θα περιμέναμε..

Γλυκιά μου @Tokyo δεν ξέρω αν το θυμάσαι, το έχω ξανά αναφέρει βέβαια, εμείς γνωρίζαμε από την αρχή το πρόβλημα.. δεν πήγαμε για διερεύνηση.. και αντί να επικεντρωθεί το όλο θέμα στο σύζυγο έμειναν σε εμένα.. Γιατρούς δεν έχω αλλάξει καθόλου ούτε και πλάνο καθώς δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο πλάνο.. θα ξεκινούσα με την περίοδο του Μαίου τα φάρμακα θα με έπαιρνε τηλέφωνο ώστε να κλείσουμε ραντεβού και είχε σκοπό να κάνουμε την ίδια μέρα με την ωοληψία και βιοψία.. χωρίς να γνωρίζουμε το πόσο θα μας κόστιζε.. προσωπικά δεν έχω μάθει να λειτουργώ έτσι.. ούτε έχω δέντρο στο κήπο όπου φυτρώνουν.. ακόμα και για αυτό το "πλάνο" δεν είχα ιδέα αν δεν πίεζα για να το μάθω νωρίτερα (όταν πήγαμε για το καρυότυπο).. και εγώ χαιρόμουν ότι θα ξεκινήσω αρχές Μαΐου.. Ίσως, λέω ίσως.. αν γνώριζα και εγώ περισσότερα και έκανα το δικό μου προγραμματισμό ώστε να μην χάναμε καθόλου χρόνο να μιλούσαμε υπό τελείως διαφορετικούς όρους αυτή τη στιγμή.. Σε αυτό με το ίντερνετ πάντως έχεις δίκιο και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου άλλωστε είναι ακριβώς ότι είπα και στη βοηθό του γιατρού.. δεν γίνεται να ψάχνω στο ίντερνετ για να ενημερωθώ για καταστάσεις, φάρμακα και τιμές στο ίντερνετ γιατί δεν βρίσκω το γιατρό να το ρωτήσω.. Όπως και να έχει γλυκιά μου καταλαβαίνω ότι οι προτεραιότητες των ανθρώπων ποικίλουν.. για εμένα είναι να κάνω το παιδάκι μου πριν τα 30.. βλέποντας να πλησιάζω αυτή την ηλικία και να μην είμαι πιο κοντά σε σχέση με έναν χρόνο πριν, προσωπικά ανχώνομαι.. ίσως να φαίνονται παράλογο και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για την υγεία μου αλλά αυτές είναι οι δικές μου προτεραιότητες.. Τέλος πάντων ελπίζω μόνο να ακολουθώ και εγώ τα σωστά βήματα γιατί αυτή τη στιγμή μόνο ασφάλεια δεν νοιώθω..

Εύχομαι μόνο να πάνε όλα καλά.. Σε όλες μας βασικά γιατί όλες μας αξίζουμε να κρατήσουμε το παιδάκι μας αγκαλιά και να τελειώνουμε σύντομα με όλη αυτή τη διαδικασία...

Συγνώμη κοριτσάκι μου αν έχεις απαντήσει πάλι αλλά είμαστε πολλές μπερδεύομαι. Δεν είχατε πάει σε ουρολόγο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Ναι. Ποσα χρηματα σ ειπαν? 

Μου είχε ο γιατρός μου 2500 συν ότι χρειαστώ για εξετάσεις που θα μου γράφει κάνω πχ ορμονικές. Εννοώ αυτό θα είναι ένα έξτρα κόστος για μένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Πάρε τηλέφωνο πρωί-πρωί όχι κατά τις 12:00. Κατά τις 8:30 το πρωί να πάρεις!

Θα μου κλείσουν ραντεβού τόσο πρωί; Όπως και να έχει θα δοκιμάσω.. σίγουρα πάντως δεν έχω κάτι να χάσω! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Συγνώμη κοριτσάκι μου αν έχεις απαντήσει πάλι αλλά είμαστε πολλές μπερδεύομαι. Δεν είχατε πάει σε ουρολόγο; 

Λογικό! Μην ανχώνεσαι.. Όχι δεν είχαμε δει ουρολόγο, ξέραμε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική καθώς ποτέ δεν είχε σπερματοζωάρια σε σπερμοδιάγραμμα αλλά και πάλι είμαστε πολλά χρόνια μαζί και πάντα είχαμε ελεύθερες επαφές χωρίς την παραμικρή υποψία εγκυμοσύνης... Οπότε πήγαμε απευθείας σε εξωσωματικό και είπαμε ότι θα μας κατευθύνει ο ίδιος για ότι χρειαστεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Λογικό! Μην ανχώνεσαι.. Όχι δεν είχαμε δει ουρολόγο, ξέραμε ότι θα χρειαστούμε εξωσωματική καθώς ποτέ δεν είχε σπερματοζωάρια σε σπερμοδιάγραμμα αλλά και πάλι είμαστε πολλά χρόνια μαζί και πάντα είχαμε ελεύθερες επαφές χωρίς την παραμικρή υποψία εγκυμοσύνης... Οπότε πήγαμε απευθείας σε εξωσωματικό και είπαμε ότι θα μας κατευθύνει ο ίδιος για ότι χρειαστεί..

Καλοί οι εξωσωματικοί αλλά ο άντρας χρειάζεται ουρολόγο- ανδρολόγο. Δε σου λέω ότι θα γίνουν θαύματα αλλά ποτε δεν ξέρεις!! Ο καθένας στα λημέρια του. Πήγατε σε ουρολόγο; Έχει κάνει κάποια θεραπεία ο άντρας σου; Είναι δυνατόν να μην σας παρέπεμψαν;!;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...