Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκόλληση πλακούντα στην 10η εβδομάδα κυησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες του mammyland, ειμαι κι εγω νέα μανούλα 31 ετών και μόλις σημερα μπήκα στη 10η εβδομάδα κύησης. Πριν 2 ημέρες την Κυριακη του Πάσχα ξύπνησα το πρωι για τουαλέτα και είδα μεγάλη αιμορραγία με καφε αίμα. Πήγα να με εξετάσει ο γιατρός και μου βρήκε μικρή αποκόλληση του πλακούντα 13 επι 5. Το μωρό ηταν μια χαρα με καλούς καρδιακούς παλμούς. Μου συνέστησε ξεκούραση και λιγο περπάτημα. Πήγα με το αμάξι μια βόλτα και κάθισα με τον άντρα μου σε μια ταβέρνα για φαγητό ενα 3ωρο. Όταν επέστρεψα σπιτι (έχουμε και κάποιες σκάλες στο ανέβασμα) πήγα τουαλέτα και ειχα δεύτερη αιμορραγία με σκούρο κόκκινο χρώμα αυτή τη φορά, όχι καφε. Ξαναπηρα το γιατρό και μου είπε να μείνω ξαπλωμένη , μου αύξησε τη ΔΟΣΗ utrojestan σε 3 χάπια τη μερα και σηκώνομαι μονο για τουαλέτα. Απο εκείνη την ημέρα μέχρι σημερα βγάζω συνεχώς καφε υγρά στο σκούπισμα και λίγα στο εσώρουχο. Πήγα ξανά για υπέρηχο και μου είπε οτι παραμένει μικρή η αποκόλληση ωστόσο αυξήθηκε κατα περίπου ενα χιλιοστό , ειναι 13 επι 6,5. Μου είπε να μην εχω άγχος να συνεχίσω να ειμαι ξαπλωμένη και να ξεκουράζομαι. Ειμαι πολυ αγχωμένη, και στενοχωρημένη με αυτο που μου συνέβη και κυρίως για το γεγονος οτι κάθε φορά που σηκώνομαι για τουαλέτα βλεπω καφε υγρά, δεν σταματάνε, χθες ίσως ειχα λιγότερα, σημερα παλι περισσότερα. Γιατί συνεχίζουν; Μπορει να αυξηθεί κι αλλο η αποκόλληση;

Σας Ευχαριςτω πολυ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Ελένη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2024 at 1:54 ΜΜ, ο/η Ελενη Μαραβεγια είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες του mammyland, ειμαι κι εγω νέα μανούλα 31 ετών και μόλις σημερα μπήκα στη 10η εβδομάδα κύησης. Πριν 2 ημέρες την Κυριακη του Πάσχα ξύπνησα το πρωι για τουαλέτα και είδα μεγάλη αιμορραγία με καφε αίμα. Πήγα να με εξετάσει ο γιατρός και μου βρήκε μικρή αποκόλληση του πλακούντα 13 επι 5. Το μωρό ηταν μια χαρα με καλούς καρδιακούς παλμούς. Μου συνέστησε ξεκούραση και λιγο περπάτημα. Πήγα με το αμάξι μια βόλτα και κάθισα με τον άντρα μου σε μια ταβέρνα για φαγητό ενα 3ωρο. Όταν επέστρεψα σπιτι (έχουμε και κάποιες σκάλες στο ανέβασμα) πήγα τουαλέτα και ειχα δεύτερη αιμορραγία με σκούρο κόκκινο χρώμα αυτή τη φορά, όχι καφε. Ξαναπηρα το γιατρό και μου είπε να μείνω ξαπλωμένη , μου αύξησε τη ΔΟΣΗ utrojestan σε 3 χάπια τη μερα και σηκώνομαι μονο για τουαλέτα. Απο εκείνη την ημέρα μέχρι σημερα βγάζω συνεχώς καφε υγρά στο σκούπισμα και λίγα στο εσώρουχο. Πήγα ξανά για υπέρηχο και μου είπε οτι παραμένει μικρή η αποκόλληση ωστόσο αυξήθηκε κατα περίπου ενα χιλιοστό , ειναι 13 επι 6,5. Μου είπε να μην εχω άγχος να συνεχίσω να ειμαι ξαπλωμένη και να ξεκουράζομαι. Ειμαι πολυ αγχωμένη, και στενοχωρημένη με αυτο που μου συνέβη και κυρίως για το γεγονος οτι κάθε φορά που σηκώνομαι για τουαλέτα βλεπω καφε υγρά, δεν σταματάνε, χθες ίσως ειχα λιγότερα, σημερα παλι περισσότερα. Γιατί συνεχίζουν; Μπορει να αυξηθεί κι αλλο η αποκόλληση;

Σας Ευχαριςτω πολυ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Ελένη 

Να έχει θετική σκέψη πάνω απ' όλα❤️! Να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού και όλα θα πάνε καλά! Θα ξεκουραστείς, θα πάρεις την αγωγή σου και θα υποχωρήσει. Μην κάνεις άσχημες σκέψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2024 at 1:54 ΜΜ, ο/η Ελενη Μαραβεγια είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες του mammyland, ειμαι κι εγω νέα μανούλα 31 ετών και μόλις σημερα μπήκα στη 10η εβδομάδα κύησης. Πριν 2 ημέρες την Κυριακη του Πάσχα ξύπνησα το πρωι για τουαλέτα και είδα μεγάλη αιμορραγία με καφε αίμα. Πήγα να με εξετάσει ο γιατρός και μου βρήκε μικρή αποκόλληση του πλακούντα 13 επι 5. Το μωρό ηταν μια χαρα με καλούς καρδιακούς παλμούς. Μου συνέστησε ξεκούραση και λιγο περπάτημα. Πήγα με το αμάξι μια βόλτα και κάθισα με τον άντρα μου σε μια ταβέρνα για φαγητό ενα 3ωρο. Όταν επέστρεψα σπιτι (έχουμε και κάποιες σκάλες στο ανέβασμα) πήγα τουαλέτα και ειχα δεύτερη αιμορραγία με σκούρο κόκκινο χρώμα αυτή τη φορά, όχι καφε. Ξαναπηρα το γιατρό και μου είπε να μείνω ξαπλωμένη , μου αύξησε τη ΔΟΣΗ utrojestan σε 3 χάπια τη μερα και σηκώνομαι μονο για τουαλέτα. Απο εκείνη την ημέρα μέχρι σημερα βγάζω συνεχώς καφε υγρά στο σκούπισμα και λίγα στο εσώρουχο. Πήγα ξανά για υπέρηχο και μου είπε οτι παραμένει μικρή η αποκόλληση ωστόσο αυξήθηκε κατα περίπου ενα χιλιοστό , ειναι 13 επι 6,5. Μου είπε να μην εχω άγχος να συνεχίσω να ειμαι ξαπλωμένη και να ξεκουράζομαι. Ειμαι πολυ αγχωμένη, και στενοχωρημένη με αυτο που μου συνέβη και κυρίως για το γεγονος οτι κάθε φορά που σηκώνομαι για τουαλέτα βλεπω καφε υγρά, δεν σταματάνε, χθες ίσως ειχα λιγότερα, σημερα παλι περισσότερα. Γιατί συνεχίζουν; Μπορει να αυξηθεί κι αλλο η αποκόλληση;

Σας Ευχαριςτω πολυ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!

Ελένη 

Βρεθηκα στη θεση σου πριν 4 χρονια καλη μου Ελενη κι ακομα χειροτερη θα ελεγα!

Αποκολληση σακου (δραματικου μεγεθους,) με πληρη ακινησια για 2 μηνες φαντασου,το αιμα να μην σταματαει τις πρωτες μερες,το οποιο εγινε μελλοντικα καφε αλλα επισης το εβλεπα καθε φορα και δεν μπορουσα να το διαχειριστω ψυχολογικα! Κι ομως ολα πηγαν καλα! Οποτε αν τα καταφερα εγω που με ειχαν "ξεγραμμενη",να εισαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις κι εσυ! Μην σκυβεις ουτε να πιασεις χαρτοπετσετα! Μονιμη ξεκουραση και καθολου πιεση! Δεν εχεις μεγαλη αποκολληση αλλα προληπτικα το λεω,οσο δεν ταλαιπωρεισαι καλο θα σου κανει! Τα ουτροτζεσταν βοηθανε αρκετα! Επισης οπως μου ελεγε ο γυναικολογος μου,το καφε οσο κι αν τρομαζει σε ποσοτητα,ειναι παλιο αιμα οποτε δεν ανησυχει!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...