Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Κοριτσακι μου.....σε καταλαβαινω..

Κοιτα γενικα οι γυναικολογοι δεν προτεινουν ετσι ευκολα ελεγχο θρομβοφιλιας. Εγω ειχα πιεσει τον γιατρο μας πριν καν μπω στην εξωσωματικη να τα τσεκαρω αυτα και μου ειχε συστησει την κα. Βερβεσου Ελινα (ειναι διευθυντητρια αιματολικου στο Ερρικος Ντυναν) η οποια ηταν γλυκητατη και ασχοληθηκε μαζι μας αρκετα, τσεκαραμε θρομβοφιλια κσι αυτοανοσα. Μετα την 3η εμβρυομεταφορα πηγα και στην κα Λευκου που σου εχουν ηδη αναφερει, εκανα τις ιδιες εξετασεις μηπως ειχε αλλαξει κατι συν καποιες ο συζυγος και μας εγραψε και ελεγχο ολων των τυπων θαλασσαιμιων στο Λαικο. (Ολα ηταν οκ) 

Επελεξε οτι πιστευεις εσυ καλυτερα, η κα Λευκου ειναι απο τις πιο γνωστες αιματολογους στο χωρο και τα νεα ραντεβου ειναι λιγο δυσκολα ειδικα για εμας που μενουμε Αθηνα. 

Μιλα με τον γιατρο μας, μεσω skype κανει ραντεβου, πες του τι σκεφτεσαι και τι θελεις...θα σε ακουσει και θα σου προτεινει κι εκεινος λυσεις. 

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ...ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΤΗΛ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Συμπασχω πραγματικα..γινεται εμφυτευση Κ ειναι καλό! θα ξαναδοκιμασεις εφοσον εχεις καταψυξη κ Να σκεδτεσαι οτι θα πετυχεις ! Ξεχνα  το τελειως αυτο εκανα κ γω παμε για αλλα...δε μπορουμε να αλλαξουμε κατι κ με τη στεναχωρια χειροτερα γινεται.ευχομαι τα καλυτεραα! 

Σε ευχαριστω πολυ για το μνμ σου...Εχεις δικιο το ψυχολογικο κομματι παιζει καθοριστικο ρολο.. Θα προσπαθω μεχρι να τα καταφερω... Ανταποδιδω την ευχη.. Να μας πανε ολα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/4/2020 at 9:17 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Δεν ηξερε τι να μου πει, κοιτουσε στο αρχειο του οτι εξεταση εχω κανει ως τωρα και δε το πιστευε.. Μας ειπε να δουμε σε πρωτη φαση πως θα παει, να καθαρισω πρωτα (γιατι υπαρχει και το ενδεχομενο να χρειαστει αποξεση) και να του δωσουμε χρονο να σκεφτει και να ψαξει τι μπορουμε να κανουμε. Φαινοταν κσι ο γιατρος τρομερα απογοητευμενος και προβληματισμενος. 

Δε μπορω να σταματησω να κλαιω....δε το πιστευω...

Δεν ξέρω  τι να σου γράψω. ....όχι ότι θα έχει και νόημα. ...λυπάμαι ειλικρινά κορίτσι μου...γιατί τόση ατυχία ρε γμτ. ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Kukki είπε:

Πωπω πολύ έχω στενοχωρηθεί σήμερα... Τελευταίος υπέρηχος πριν την ωοληψία που θα κάνουμε τη Δευτέρα και είδαμε μόνο 6 ωοθηλάκια σε ικανοποιητικό μέγεθος... Φφφφ :(

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι και μην προδικάζεις τίποτα!! Στην τελική ένα και καλό θελουμε!! Περίμενε να γίνει η ωοληψια. Μπορεί να είναι και τα 6 ώριμα, να γονιμοποιηθούν και να προχωρήσουν όλα. Είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα. Ηρέμησε και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Και γιατί στεναχωρηθηκες ; Μια χαρα ειναι ποσα δηλαδή να βλεπατε; Κοριτσια  τα φωτα σας ,καλά δεν ειναι;  ή λεω βλακειες επηρεασμενη απο εμενα που βγαζω 2-3 και αν..

Μια χαρά είναι παιδί μου εύχομαι όλα να είναι ώριμα και να γονιμοποιηθούν όλα!και εγώ τόσα είχα και βέβαια δεν έχω κατάψυξη αν αυτό ήθελες αλλά είμαι έγκυος!εύχομαι τα καλύτερα μην αγχώνεσαι να είσαι ήρεμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Κορίτσι μου μη στεναχωριέσαι και μην προδικάζεις τίποτα!! Στην τελική ένα και καλό θελουμε!! Περίμενε να γίνει η ωοληψια. Μπορεί να είναι και τα 6 ώριμα, να γονιμοποιηθούν και να προχωρήσουν όλα. Είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα. Ηρέμησε και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά !!

έχεις δίκιο και μακάρι να είναι έτσι... όπως έλεγα και στη @Nefeliap, από αυτά που έχω διαβάσει πίστευα ότι λόγω ηλικίας θα γεμίσω ένα κοτέτσι με αυγά 😅

Αλλά εντάξει, είναι ακόμα νωρίς να στενοχωριέμαι, δε είναι αυτός ο αριθμός που μετράει αλλά πόσα θα προχωρήσουν.

@Takira καλά θα είναι αν μπει κανένα κατάψυξη για την περίπτωση που δεν πετύχει αυτή η φορά ή και να πετύχει να έχουμε κ για δεύτερο πιο μετα... Ένα βήμα όμως τη φορά γιατί αλλιώς θα το χάσουμε.

Σε άλλα νέα, επειδή είμαι κ μαγείρισσα, το έχω ρίξει στην εργασιοθεραπεία... Τσουρέκια, πεϊνερλί, ψωμιά και δε συμμαζεύεται 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! 

Ήθελα να ρωτήσω: έχετε καταλάβει ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις ενέσεις/εταιρείες.. δηλαδή gonal, bemfola κλπ; Ή είναι απλά το ίδιο πράγμα με διαφορετικό branding;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Ήθελα να ρωτήσω: έχετε καταλάβει ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις ενέσεις/εταιρείες.. δηλαδή gonal, bemfola κλπ; Ή είναι απλά το ίδιο πράγμα με διαφορετικό branding;

Καλημερα! 

Ειναι το ιδιο απλα αλλαζει η εταιρεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η JoyCat είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Ήθελα να ρωτήσω: έχετε καταλάβει ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις ενέσεις/εταιρείες.. δηλαδή gonal, bemfola κλπ; Ή είναι απλά το ίδιο πράγμα με διαφορετικό branding;

Ρωτησα το γιατρο μου προσφατα, μου  ειπε ειναι το ιδιο αλλα εγω ειχα αλλη γνωμη γιατί με πουρεγκον εβγαλα 5 και καλα ,ενω με μπενφολα 3 και ακαταλληλα .βεβαια σε διαστημα 6 μηνων που αλλαξανε και οι τιμες στις ορμονολογικες μου..και καθε κυκλος ειναι διαφορετικος καλός ή κακος μου ειπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kukki είπε:

έχεις δίκιο και μακάρι να είναι έτσι... όπως έλεγα και στη @Nefeliap, από αυτά που έχω διαβάσει πίστευα ότι λόγω ηλικίας θα γεμίσω ένα κοτέτσι με αυγά 😅

Αλλά εντάξει, είναι ακόμα νωρίς να στενοχωριέμαι, δε είναι αυτός ο αριθμός που μετράει αλλά πόσα θα προχωρήσουν.

@Takira καλά θα είναι αν μπει κανένα κατάψυξη για την περίπτωση που δεν πετύχει αυτή η φορά ή και να πετύχει να έχουμε κ για δεύτερο πιο μετα... Ένα βήμα όμως τη φορά γιατί αλλιώς θα το χάσουμε.

Σε άλλα νέα, επειδή είμαι κ μαγείρισσα, το έχω ρίξει στην εργασιοθεραπεία... Τσουρέκια, πεϊνερλί, ψωμιά και δε συμμαζεύεται 🤣

Κορίτσι μου η ποιότητα σ ενδιαφέρει κ όχι τόσο η ποσότητα. Είμαστε μια ηλικία κ γω περίμενα να έχω πολλά και από τα 10 ήταν ώριμα τα 7, γονιμοποιήθηκαν τα 4 και κατέληξα με 2 βλαστοκύστες.. Μια ΑΑ και μια ΑΒ. Δεν ξέρεις πως θα πάει. Όπως μου είπαν κ μένα τα κορίτσια δεν κάνουμε συλλογή εμβρύων το ένα το καλό θελουμε που θα πιάσει και θα μας χαρίσει το παιδάκι μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kukki είπε:

έχεις δίκιο και μακάρι να είναι έτσι... όπως έλεγα και στη @Nefeliap, από αυτά που έχω διαβάσει πίστευα ότι λόγω ηλικίας θα γεμίσω ένα κοτέτσι με αυγά 😅

Αλλά εντάξει, είναι ακόμα νωρίς να στενοχωριέμαι, δε είναι αυτός ο αριθμός που μετράει αλλά πόσα θα προχωρήσουν.

@Takira καλά θα είναι αν μπει κανένα κατάψυξη για την περίπτωση που δεν πετύχει αυτή η φορά ή και να πετύχει να έχουμε κ για δεύτερο πιο μετα... Ένα βήμα όμως τη φορά γιατί αλλιώς θα το χάσουμε.

Σε άλλα νέα, επειδή είμαι κ μαγείρισσα, το έχω ρίξει στην εργασιοθεραπεία... Τσουρέκια, πεϊνερλί, ψωμιά και δε συμμαζεύεται 🤣

Να σου πω την αλήθεια σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κ εγώ είχα 7 μόνο που φαίνονταν ικανά στον τελευταίο υπέρηχο αλλά τελικά τρυπησαν 11...εχω να σ πω φυσικά τα 6 ήταν ώριμα δηλ όσα περίπου βλέπαμε από την αρχή... Φυσικά κατέληξα με 4 εμβρυακια που τα έστειλα και για προεμφυτευτικο... Οπότε δε ξέρω με πόσα θα μείνω! Οπότε να εύχεσαι να είναι ώριμα και όχι απαραίτητα πολλά... Σκέψου ότι σε κάθε βήμα κάποια θα χάνονται αν δεν είναι ποιοτικά... Αντε καλή μας επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Να σου πω την αλήθεια σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κ εγώ είχα 7 μόνο που φαίνονταν ικανά στον τελευταίο υπέρηχο αλλά τελικά τρυπησαν 11...εχω να σ πω φυσικά τα 6 ήταν ώριμα δηλ όσα περίπου βλέπαμε από την αρχή... Φυσικά κατέληξα με 4 εμβρυακια που τα έστειλα και για προεμφυτευτικο... Οπότε δε ξέρω με πόσα θα μείνω! Οπότε να εύχεσαι να είναι ώριμα και όχι απαραίτητα πολλά... Σκέψου ότι σε κάθε βήμα κάποια θα χάνονται αν δεν είναι ποιοτικά... Αντε καλή μας επιτυχία!! 

Για προεμφυτευτικο τα άφησαν να γίνουν βλαστοκυστες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Dimitra75 είπε:

Για προεμφυτευτικο τα άφησαν να γίνουν βλαστοκυστες;;

Ο καλυτερος προεμφυτευτικος ειναι σε βλαστοκυστες, ετσι ειναι σε θεση να συλλεξουν περισσοτερα κυτταρα απο καθε εμβρυο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kukki είπε:

έχεις δίκιο και μακάρι να είναι έτσι... όπως έλεγα και στη @Nefeliap, από αυτά που έχω διαβάσει πίστευα ότι λόγω ηλικίας θα γεμίσω ένα κοτέτσι με αυγά 😅

Αλλά εντάξει, είναι ακόμα νωρίς να στενοχωριέμαι, δε είναι αυτός ο αριθμός που μετράει αλλά πόσα θα προχωρήσουν.

@Takira καλά θα είναι αν μπει κανένα κατάψυξη για την περίπτωση που δεν πετύχει αυτή η φορά ή και να πετύχει να έχουμε κ για δεύτερο πιο μετα... Ένα βήμα όμως τη φορά γιατί αλλιώς θα το χάσουμε.

Σε άλλα νέα, επειδή είμαι κ μαγείρισσα, το έχω ρίξει στην εργασιοθεραπεία... Τσουρέκια, πεϊνερλί, ψωμιά και δε συμμαζεύεται 🤣

Και εγώ έξι είχα στα 29 επειδή μόνο η μια ωοθηκη δίνει .... τα 4 ήταν ώριμα μου έβαλαν τα δυο και έχω το παιδάκι μου τώρα !!!!! Να αγχώνεσαι για την ποιότητα και όχι την ποσότητα !!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ο καλυτερος προεμφυτευτικος ειναι σε βλαστοκυστες, ετσι ειναι σε θεση να συλλεξουν περισσοτερα κυτταρα απο καθε εμβρυο. 

Πως είσαι κορίτσι μου γλυκό !!!!;;;; Ποτέ θα πας στον γιατρό να δεις εάν θα χρειαστείς επέμβαση ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2020 at 8:51 ΜΜ, ο/η Spongebob είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για το μνμ σου...Εχεις δικιο το ψυχολογικο κομματι παιζει καθοριστικο ρολο.. Θα προσπαθω μεχρι να τα καταφερω... Ανταποδιδω την ευχη.. Να μας πανε ολα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/4/2020 at 8:51 ΜΜ, ο/η Spongebob είπε:

Σε ευχαριστω πολυ για το μνμ σου...Εχεις δικιο το ψυχολογικο κομματι παιζει καθοριστικο ρολο.. Θα προσπαθω μεχρι να τα καταφερω... Ανταποδιδω την ευχη.. Να μας πανε ολα καλα..

Έτος μπράβο !!! Εγώ λέω θα προσπαθώ μέχρι μα έχω αυγά !!! Έχω χαμηλή αμη και τρέμω ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Έτος μπράβο !!! Εγώ λέω θα προσπαθώ μέχρι μα έχω αυγά !!! Έχω χαμηλή αμη και τρέμω ....

Σου ευχομαι ολοψυχα να βγαλεις πολλα και υγιη αυγουλακια για να αποκτησεις τα παιδακια σου.!!! Να σκεφτεσαι μονο αισιοδοξα..!!! (Τα λεω για να τα ακουω κι εγω μη νομιζεις)..😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Spongebob είπε:

Σου ευχομαι ολοψυχα να βγαλεις πολλα και υγιη αυγουλακια για να αποκτησεις τα παιδακια σου.!!! Να σκεφτεσαι μονο αισιοδοξα..!!! (Τα λεω για να τα ακουω κι εγω μη νομιζεις)..😋😋

Εγώ πάω με φυσικό ένα ένα ένα ένα .....μακάρι να τα καταφέρω ....

αλλα

Δύσκολο  πια μετά από τόσες αποτυχίες !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Εγώ πάω με φυσικό ένα ένα ένα ένα .....μακάρι να τα καταφέρω ....

αλλα

Δύσκολο  πια μετά από τόσες αποτυχίες !!!!

Μην απογοητευεσαι..Εχε πιστη οτι θα πανε ολα καλα..Οταν λες ενα ενα? Εννοεις θα μεταφερεις ενα εμβρυο καθε μηνα? Αν και εχω κανει την εξωσωματικη τν ιουλιο και μετα τις 2 εμβρυομεταφορες δεν ξερω ολους τους τροπους δεν το ειχαμε ψαξει λεπτομερως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Papadakis είπε:

Πως είσαι κορίτσι μου γλυκό !!!!;;;; Ποτέ θα πας στον γιατρό να δεις εάν θα χρειαστείς επέμβαση ;;;

Το παλευω πολυ...νιωθω συνεχεια θλιμενη και δεν εχω διαθεση για τιποτα..

Την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο...πιστευω οτι καθαρισα γιατι ειχα παλι αιμα και πονους και ειδα και το αλλο μικρουλι που επεσε.. Φρικτες εικονες...απορω πως θα ξεχασω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Εγώ πάω με φυσικό ένα ένα ένα ένα .....μακάρι να τα καταφέρω ....

αλλα

Δύσκολο  πια μετά από τόσες αποτυχίες !!!!

Ποτε δεν ξερεις....η ζωη ειναι απροβλεπτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Δείτε το θετικό! Όταν πηγαίνεις με χαμηλή διέγερση ή φυσικό, έχει αποδειχθεί ότι είναι πολύ καλύτερη η ποιότητα των ωαρίων! Οπότε χρειάζεται σίγουρα περισσότερη υπομονή κι αντοχές στα δύσκολα, αλλά υπάρχουν ελπίδες, μην το βάζετε κάτω!!

@Tokyo  Συγγνώμη, ελπίζω να μην σε κουράζω! Μάλλον σ' έχω ξαναρωτήσει κιόλας, αλλά τώρα πλησιάζει η ώρα της διέγερσής μου και μ'έχει πιάσει ο φόβος! Θυμάμαι ότι είχες πάει κι εσύ με βραχύ πρωτόκολλο ανταγωνιστών, μ'αυτό θα πάω κι εγώ. Πόσες μονάδες σου είχε δώσει ο γιατρός;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Το παλευω πολυ...νιωθω συνεχεια θλιμενη και δεν εχω διαθεση για τιποτα..

Την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρο...πιστευω οτι καθαρισα γιατι ειχα παλι αιμα και πονους και ειδα και το αλλο μικρουλι που επεσε.. Φρικτες εικονες...απορω πως θα ξεχασω..

Αχ βρε κορίτσι μου τι να πω ..... βγάλτες από το μυαλό δυο και σύντομα θα τις ξεχάσεις γαι απλά θα πάνε όλα καλά !!!!

εχεις αλλά έμβρυα στην κατάψυξη ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...