Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Taggeris είπε:

Δεν είναι πολύ ακριβές 35 ευρώ νομίζω έχουν...

Αυτές που έχω γραμμένες είναι στα 70κατι αν θυμάμαι καλά. Αλλά έχεις δίκιο. Μόνο τις «Ε2, LH , FSH, PRL» πρέπει να κάνω τις μερες του κυκλου. Θα πάω τη Δευτέρα να τις κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Αλλο 35€ και άλλο πάνω από 1000€ που θέλουν τα φάρμακα για τη διέγερση 

Συμφωνώ και επαυξάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Αλλο 35€ και άλλο πάνω από 1000€ που θέλουν τα φάρμακα για τη διέγερση 

Τα φάρμακα που μου είχε πει ότι θα πάρω είναι 2 κουτιά menopur των 1200. Γιατί μας είχε πει να τα πάρουμε εκτός επιτροπής για να μη χάνουμε χρονο απ τα σπερμοδιαγραμματα. Αλλά τελικά χρειαζόμασταν ένα. Όπως κ να χει θα πάω Δευτέρα για τις εξετάσεις. Το αποφασισα 😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Τα φάρμακα που μου είχε πει ότι θα πάρω είναι 2 κουτιά menopur των 1200. Γιατί μας είχε πει να τα πάρουμε εκτός επιτροπής για να μη χάνουμε χρονο απ τα σπερμοδιαγραμματα. Αλλά τελικά χρειαζόμασταν ένα. Όπως κ να χει θα πάω Δευτέρα για τις εξετάσεις. Το αποφασισα 😋😋

315 ευρώ έχει το Menopur 1200 .αυτο πήρα και εγώ χωρίς επιτροπή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/1/2020 at 9:41 ΠΜ, ο/η Cinnamon είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Χρόνια πολλά, καλή χρονιά με Υγεία α Αγάπη, φουσκωτές κοιλίτσες και γεμάτες αγκαλιές. Παρακολουθώ αρκετό καιρό αυτό το φόρουμ καθώς βρέθηκα και γω σ αυτό το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής. Το 2017 μετά από σχεδόν ενός χρόνου προσπάθειες  όχι αρκετά εντατικές διαγνωσθηκα με πρόβλημα στις σάλπιγγες. Γκρεμίστηκε όλος ο κόσμος μου, δεν μπορούσα να πιστέψω και να καταλάβω πως συνέβη αυτό μένα. Με λίγα λόγια μονόδρομος η εξωσωματική. Ξεκινήσαμε τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς κύκλο εξωσωματικής με αρκετά ωάρια αλλά πολύ κακή γονιμοποίηση. Η ψυχολογία στα πατώματα καθώς έβλεπα το όνειρο μου να απομακρυνεται. Η δεύτερη προσπάθεια ήρθε μετά από τρεις μήνες μαζί της και η δεύτερη αποτυχία με κακή γονιμοποίηση πάλι. Μετά ήρθε η άρνηση και έτσι πέρασε ένας χρόνος που προσπαθούσα να συνέλθω και να βρω τον εαυτό μου. Παρακινουμενη από τον άντρα μου για ακόμη μια προσπάθεια άλλαξα γιατρό και κέντρο, έφτιαξα την ψυχολογία μου και είπα στον εαυτό μου ότι δεν πρέπει να το βάλω κάτω. Έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια στον καινούργιο γιατρό με πολλή καλή γονιμοποίηση και τώρα που σας γράφω το ροζ θαυματακι μου κοιμάται μέσα στην κούνια της και γω τα έχω ξεχάσει όλα. Πιστέψτε στον εαυτό σας και προχωρήστε μπροστά. Είναι πολύ δύσκολο και αμφίβολο το μονοπάτι της εξωσωματικής και μεις ιδιαίτερες γυναίκες με μεγάλη ψυχική δύναμη. Μην το βάζετε κάτω γιατί κάπου σας περιμένει το μωράκι σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα. Εύχομαι και προσεύχομαι να γίνουν όλες οι γυναίκες μανούλες που το επιθυμούν και το λαχταρουν μα λίγο παραπάνω για τις γυναίκες που αναγκάζονται να διαβουν αυτό το δύσκολο μονοπάτι. Οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείτε για τον γιατρό που με βοήθησε να γίνω μανούλα μην διστάσετε να μου στείλετε μην. Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά. 

 

Έχει περάσει αρκετός καιρός από την δημοσίευση σου αυτή σε παρακαλώ όμως θα ήθελα και να μου στείλεις το όνομα του νέου σου γιατρού, ευχαριστώ πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις με πήραν από το εμβρυολογικό. Από τα 10 τα 7 ήταν ώριμα και γονιμοποιήθηκαν τα 4. Το  ένα δεν επέζησε και τα άλλα 2 πάνε πολύ αργά. Αύριο θα ξέρουμε γι αυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

Μόλις με πήραν από το εμβρυολογικό. Από τα 10 τα 7 ήταν ώριμα και γονιμοποιήθηκαν τα 4. Το  ένα δεν επέζησε και τα άλλα 2 πάνε πολύ αργά. Αύριο θα ξέρουμε γι αυτά.

Καλή επιτυχία κοριτσι μου. Όλα να πάνε καλά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Icecream1982 είπε:

Καλή επιτυχία κοριτσι μου. Όλα να πάνε καλά :)

Μακάρι γιατί με αυτά τα νούμερα γκρεμίζονται οι ελπίδες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μακάρι γιατί με αυτά τα νούμερα γκρεμίζονται οι ελπίδες μου

Κοριτσάκι μου όλα καλά θα πάνε!!!δεν είπαμε?1 καλό θελουμε αγάπη!!!θα πάνε όλα τέλεια θα δεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μόλις με πήραν από το εμβρυολογικό. Από τα 10 τα 7 ήταν ώριμα και γονιμοποιήθηκαν τα 4. Το  ένα δεν επέζησε και τα άλλα 2 πάνε πολύ αργά. Αύριο θα ξέρουμε γι αυτά.

Μια χαρά είσαι όλα καλά θα πάνε.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2020 at 7:43 ΜΜ, ο/η sokola4 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εγώ σήμερα έκανα και την εμβρυομεταφορά. Τελικά 8 βλαστοκύστες 6 άριστες και 2 πιο χαμηλής ποιότητας. Μου έβαλαν 2 και απο σήμερα μετράω αντίστροφα για την χοριακή. Να ρωτήσω κάτι μου γράφουν στο χαρτί χοριακή να κάνω 26 του μηνός δεν είναι πολύ νωρίς;;

Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει να κάνω ένα ραντεβού με τον γιατρό σου θα ήθελα να μου πεις πόσο στοιχισε η προσπάθεια και αν ο εξωσωματιστης πρότεινε ποιος γιατρός θα σε παρακολουθεί στην πόλη σου. Κατάλαβα ότι είσαι πάρα πολύ ικανοποιημένη και λογικό μου φαίνεται από όσα έχεις γράψει. Σου εύχομαι να έχεις μια τέλεια χοριακη σε λίγες μέρες. Θα περιμένω με αγωνία τα θετικά σου νέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Μακάρι γιατί με αυτά τα νούμερα γκρεμίζονται οι ελπίδες μου

Οχι θετική σκέψη.... Μόνο ενα θέλουμε και τσουπ το σπορακι... 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Μόλις με πήραν από το εμβρυολογικό. Από τα 10 τα 7 ήταν ώριμα και γονιμοποιήθηκαν τα 4. Το  ένα δεν επέζησε και τα άλλα 2 πάνε πολύ αργά. Αύριο θα ξέρουμε γι αυτά.

Καλημερα κορίτσι μου Όλα καλα να σου πάνε. Ποτέ είπατε για εμβρυομεταφορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Μακάρι γιατί με αυτά τα νούμερα γκρεμίζονται οι ελπίδες μου

Καμιά ελπίδα να μη χάνεις 

Δεν κάνουμε συλλογή εμβρύων, θέλουμε 1 που θα γίνει μπεμπέ. Έστω κι ένα αρκεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Καλημερα κορίτσι μου Όλα καλα να σου πάνε. Ποτέ είπατε για εμβρυομεταφορα?

Στο μεθεπόμενο κύκλο. Τον επόμενο θα βγάλουμε ένα πολύποδα που είδαμε στο ενδομήτριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καμιά ελπίδα να μη χάνεις 

Δεν κάνουμε συλλογή εμβρύων, θέλουμε 1 που θα γίνει μπεμπέ. Έστω κι ένα αρκεί. 

Δίκιο έχεις απλά φοβήθηκα για το αν θα προχωρήσουν. Τώρα ηρέμησα και λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Δίκιο έχεις απλά φοβήθηκα για το αν θα προχωρήσουν. Τώρα ηρέμησα και λέω ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Διάβασα και το προηγούμενο ποστ σου που αναφέρεις για το σπέρμα. 

Είχατε 200εκ και έπεσε στα 20εκ.Την εξωσωματική την κάνετε λόγω σπέρματος ή απλά έτυχε να είναι μια κακή απόδοση? ? (Τι γράφω θεέ μου)

Εμεις από τα 2.4 εκ ανεβήκαμε στα 8εκ και κάναμε πάρτι. Το καταψυξαμέ κιόλας μην τυχόν και δεν  βρουμε καλό την μέρα της ωολληψι ας. 

Κινητικότητα από 7 σε 18.

Ο γιατρός μου είχε πει πως επιβάλλονται οι επαφές μέχρι 3 μέρες πριν την ωοληψια για να μην από δυναμώσει. Διαβάζω όμως πως σε όλες απαγορεύτηκαν.

Εγώ πάντως αν καταφέρω να έχω 4 γονιμοποιημένα θα κάνω πάρτι! !

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καμιά ελπίδα να μη χάνεις 

Δεν κάνουμε συλλογή εμβρύων, θέλουμε 1 που θα γίνει μπεμπέ. Έστω κι ένα αρκεί. 

Μπράβο για την προτροπή σου συμφωνώ και επαυξάνω..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Διάβασα και το προηγούμενο ποστ σου που αναφέρεις για το σπέρμα. 

Είχατε 200εκ και έπεσε στα 20εκ.Την εξωσωματική την κάνετε λόγω σπέρματος ή απλά έτυχε να είναι μια κακή απόδοση? ? (Τι γράφω θεέ μου)

Εμεις από τα 2.4 εκ ανεβήκαμε στα 8εκ και κάναμε πάρτι. Το καταψυξαμέ κιόλας μην τυχόν και δεν  βρουμε καλό την μέρα της ωολληψι ας. 

Κινητικότητα από 7 σε 18.

Ο γιατρός μου είχε πει πως επιβάλλονται οι επαφές μέχρι 3 μέρες πριν την ωοληψια για να μην από δυναμώσει. Διαβάζω όμως πως σε όλες απαγορεύτηκαν.

Εγώ πάντως αν καταφέρω να έχω 4 γονιμοποιημένα θα κάνω πάρτι! !

 

Απλά κακή απόδοση, έχει προστατιτιδα και την παρακολουθεί αλλά γενικά ήταν το χειρότερο σπερμοδιαγραμμα με μεγάλη απόκλιση από τα άλλα. Και δεν έχει κάνει λίγα ο καημένος έχει αλλά 5.. Εγώ έπαθα το τραλαλα γιατί θεωρητικά κάναμε εξωσωματική επειδη ίσως έχω συμφησεις όχι λόγω κακής ποιότητας ωαρίων κλπ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Μόλις με πήραν από το εμβρυολογικό. Από τα 10 τα 7 ήταν ώριμα και γονιμοποιήθηκαν τα 4. Το  ένα δεν επέζησε και τα άλλα 2 πάνε πολύ αργά. Αύριο θα ξέρουμε γι αυτά.

Μην ανησυχείς!!!!! Όλα θα πάνε τέλεια.... Κ εγώ έτσι ήμουν στην αρχή... 11 είχαν πάρει 7 ώριμα απ τα 7 γονιμοποιηθηκαν αμέσως τα 4 κ  άλλα 2 πηγαιναν αργά! Απ τα 4 βάλανε κατάψυξη στο στάδιο της βλαστοκυστης τα 2 κ μετά απ τα αργοπορημένα άλλο 1!!!! Πίστεψε στα εμβρυακια σου ...... Κι όλα θα πάνε τέλεια!!! ❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏 Αν είναι υγιή κ δυνατά θα έχεις τέλεια έμβρυακια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ntinaki88 είπε:

Μην ανησυχείς!!!!! Όλα θα πάνε τέλεια.... Κ εγώ έτσι ήμουν στην αρχή... 11 είχαν πάρει 7 ώριμα απ τα 7 γονιμοποιηθηκαν αμέσως τα 4 κ  άλλα 2 πηγαιναν αργά! Απ τα 4 βάλανε κατάψυξη στο στάδιο της βλαστοκυστης τα 2 κ μετά απ τα αργοπορημένα άλλο 1!!!! Πίστεψε στα εμβρυακια σου ...... Κι όλα θα πάνε τέλεια!!! ❤️❤️❤️🙏🙏🙏🙏 Αν είναι υγιή κ δυνατά θα έχεις τέλεια έμβρυακια!!!! 

Μακάρι κορίτσι μου. Ένα έμβρυο έβαλες μόνο εσυ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annie! είπε:

Μακάρι κορίτσι μου. Ένα έμβρυο έβαλες μόνο εσυ ;

Όχι εμάς μας έβαλαν δύο στην πρώτη εμβρυομεταφορα!!! Κ έμεινα έγκυος μόνο στο ένα.... Τώρα έχει μείνει ένα στην κατάψυξη!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Καμιά ελπίδα να μη χάνεις 

Δεν κάνουμε συλλογή εμβρύων, θέλουμε 1 που θα γίνει μπεμπέ. Έστω κι ένα αρκεί. 

Σωστο αυτο πού λες αλλα ήθελα να ρωτησω εαν μονο με ενα κάνουμε ετ έχει επιτυχια;; η εννοουμε απο αυτα τα 2-3 πού βαζουμε στην ετ ένα να είναι καλο...πως το εννοείται κορίτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Απλά κακή απόδοση, έχει προστατιτιδα και την παρακολουθεί αλλά γενικά ήταν το χειρότερο σπερμοδιαγραμμα με μεγάλη απόκλιση από τα άλλα. Και δεν έχει κάνει λίγα ο καημένος έχει αλλά 5.. Εγώ έπαθα το τραλαλα γιατί θεωρητικά κάναμε εξωσωματική επειδη ίσως έχω συμφησεις όχι λόγω κακής ποιότητας ωαρίων 

Εγω εκανα υστεροσκοπηση κ μου ελυσαν τις συμφυσεις κ μετα εκανα εξωσωματική...Έτσι μου είπαν οτι είναι η σειρα...καλη σου επιτυχία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Απλά κακή απόδοση, έχει προστατιτιδα και την παρακολουθεί αλλά γενικά ήταν το χειρότερο σπερμοδιαγραμμα με μεγάλη απόκλιση από τα άλλα. Και δεν έχει κάνει λίγα ο καημένος έχει αλλά 5.. Εγώ έπαθα το τραλαλα γιατί θεωρητικά κάναμε εξωσωματική επειδη ίσως έχω συμφησεις όχι λόγω κακής ποιότητας ωαρίων κλπ.. 

κορίτσι δε θυμάμαι την ηλικία σου αλλά αυτά είναι λίγο πολύ στο πρόγραμμα κ μη σε φρικάρει κατά τα άλλα γιατί αυτά τα ξέρουν κ τα περιμένουν λίγο πολύ. Θέλω να πω όλες από 35 (ή γύρω εκεί) ένα θεματάκι το έχουμε κ αυτό λύνει η εξωσωματική. Αυτή είναι η δουλειά του εμβρυολόγου να το προσπεράσει όπως μπορεί! σημασία έχει ότι έδωσες ωάρια (κ όχι κυστικά) . Τώρα για τα ανώριμα να ξέρεις ίσως έπρεπε να κάνεις νωρίτερα οβιτρελ, εγω πχ στη δεύτερη ωοληψία έκανα πιο νωρίς κ όντως έπιασε κ είχα περισσότερα ώριμα. Επίσης πήρα βιταμίνες κ γενικά είδα βελτίωση. Κ εσύ βλέπω έχεις ένα θεματάκι στη γονιμοποίηση αλλά σημασία έχει να προχωράνε... εμένα από 11 ωριμα γονιμοποιησαν μόλις 5, κ όμως μετά προχώρησαν όλα! Οπότε περίμενε να δεις τι έχεις και όπως είπαν κ τα κορίτσια 1 καλό θες! Σημασία έχει το έμβρυο να είναι υγιές! καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...