Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Ναι συμφωνώ. Εσύ Πειραιά ανήκεις και σε περέπεμψαν στο Αιγάλεω? έχεις τηλ. να αρχίσω να παίρνω και εγώ?

Σου στέλνω πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ioannastr είπε:

δεν έχω φτάσει ακόμα στο να κάνω ενέσεις...

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

δεν έχω φτάσει ακόμα στο να κάνω ενέσεις...

Την @koukou84 ήθελα να ρωτήσω που είπε πως αγόρασε τα φάρμακα..sorry @ioannastr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Babymom είπε:

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία!!

Αν μαθεις κατι νεοτερο ενημερωσε με σε παρακαλω. Κατεληξα βεβαια ιδιωτικα  με τον γιατρο μου να συνεχισω κι ας ειναι βαρυ το κοστος του προεμφυτευτικου αλλα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει και κατι αλλο περα απο το πανεπιστημιακο Ιωαννινων. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η peacock είπε:

Αν μαθεις κατι νεοτερο ενημερωσε με σε παρακαλω. Κατεληξα βεβαια ιδιωτικα  με τον γιατρο μου να συνεχισω κι ας ειναι βαρυ το κοστος του προεμφυτευτικου αλλα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει και κατι αλλο περα απο το πανεπιστημιακο Ιωαννινων. 

κοριτσι τι κοστος σου ειπαν; επισης αν σου βγουν πχ 7-8 βλαστοκυστες (το λεω βασει του προηγουμενου) θα τις ελεγξετε ολες ή θα τις ελεγχετε πριν τις βαλετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Babymom είπε:

 

Την @koukou84 ήθελα να ρωτήσω που είπε πως αγόρασε τα φάρμακα..sorry @ioannastr

Εγώ ευτυχώς χρειάστηκα σχετικά λίγες μονάδες. Ξεκινησα αγοράζοντας μια 900αρα και μια 300 gonal και έδωσα 385 ευρώ(από 397 μου έκανε μια έκπτωση ο φαρμακοποιός). Κατά τη διάρκεια της διέγερσης χρειάστηκα αλλη μια 300αρα gonal που την πλήρωσα 107 ευρώ. Όποτε σύνολο για 1500 μονάδες έδωσα 492 ευρώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αν μαθεις κατι νεοτερο ενημερωσε με σε παρακαλω. Κατεληξα βεβαια ιδιωτικα  με τον γιατρο μου να συνεχισω κι ας ειναι βαρυ το κοστος του προεμφυτευτικου αλλα θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει και κατι αλλο περα απο το πανεπιστημιακο Ιωαννινων. 

Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον γενετιστή που θα έχω πάρει και το καρυότυπο του εμβρύου.θα τον ρωτήσω σχετικά με τον προεμφυτευτικο και αν έχω κάποιο νέο θα σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

κοριτσι τι κοστος σου ειπαν; επισης αν σου βγουν πχ 7-8 βλαστοκυστες (το λεω βασει του προηγουμενου) θα τις ελεγξετε ολες ή θα τις ελεγχετε πριν τις βαλετε; 

Ολες πρεπει να ελεχθουν πριν μπουν καταψυξη. 

900€ η βιοψια και 220€ για καθε εμβρυο + τα κανονικα εξοδα της εξωσωματικης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η koukou84 είπε:

Εγώ ευτυχώς χρειάστηκα σχετικά λίγες μονάδες. Ξεκινησα αγοράζοντας μια 900αρα και μια 300 gonal και έδωσα 385 ευρώ(από 397 μου έκανε μια έκπτωση ο φαρμακοποιός). Κατά τη διάρκεια της διέγερσης χρειάστηκα αλλά μια 300αρα gonal που την πλήρωσα 107 ευρώ. Όποτε σύνολο για 1500 μονάδες έδωσα 492 ευρώ. 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση,εγώ κ στις 2 εξωσωματικές έπαιρνα την bemfola 300 μονάδες την gonal δεν μου την ανέφερε καν είναι το ίδιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

κοριτσι τι κοστος σου ειπαν; επισης αν σου βγουν πχ 7-8 βλαστοκυστες (το λεω βασει του προηγουμενου) θα τις ελεγξετε ολες ή θα τις ελεγχετε πριν τις βαλετε; 

Έλεγχος γίνεται μόνο όσο είναι φρέσκα τα έμβρυα! Μετά από απόψυξη δεν γίνεται.... Το έμαθα πρόσφατα καθώς χρειάστηκε να ρωτήσω αν γίνεται να ελεγχθεί το κατεψυγμενο έμβρυο που μας έχει απομείνει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ntinaki88 είπε:

Έλεγχος γίνεται μόνο όσο είναι φρέσκα τα έμβρυα! Μετά από απόψυξη δεν γίνεται.... Το έμαθα πρόσφατα καθώς χρειάστηκε να ρωτήσω αν γίνεται να ελεγχθεί το 

Κατεψυγμένο έμβρυο που μας έχει απομείνει αν χρειαστεί ... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Babymom είπε:

 

Την @koukou84 ήθελα να ρωτήσω που είπε πως αγόρασε τα φάρμακα..sorry @ioannastr

Δεν πειράζει κοριτσάκι μου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Εγώ ευτυχώς χρειάστηκα σχετικά λίγες μονάδες. Ξεκινησα αγοράζοντας μια 900αρα και μια 300 gonal και έδωσα 385 ευρώ(από 397 μου έκανε μια έκπτωση ο φαρμακοποιός). Κατά τη διάρκεια της διέγερσης χρειάστηκα αλλη μια 300αρα gonal που την πλήρωσα 107 ευρώ. Όποτε σύνολο για 1500 μονάδες έδωσα 492 ευρώ. 

Άρα πρώτα πρέπει να σου πει ο γιατρός πόσες μονάδες χρειάζεσαι; Κ μετά πας στην επιτροπή;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

παιδια ισχυει... φιλη την ειχε κανει κ αναγκαστηκε να κανει την κλασσικη γιατι δεν τη δεχονταν! πηγε δλδ κ της το εβγαλαν εκκρεμοτητα και ξαναπηγε... οπότε προσοχή! Κ σημειωτέον πήγαν εξωσωματική για άσχετο λόγο, δεν έπαιζε δλδ ρόλο η σαλπιγγογραφία, ήταν καθαρή!

@Taggeris όντως μοιάζει υψηλή αν κ στο εργαστήριο που πήγα εγώ το όριο είναι 150 για την αρχή του κύκλου. Η πέμπτη μέρα είναι κ λίγο προχωρημένη οπότε μπορεί να είναι νορμάλ! Αν ήταν 2η μέρα θα σου έλεγα ότι θες περίπου στο 50...

Ναι σωστά τωρα το θυμήθηκα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Άρα πρώτα πρέπει να σου πει ο γιατρός πόσες μονάδες χρειάζεσαι; Κ μετά πας στην επιτροπή;;

Όχι πρώτα πας επιτροπή σου εγκρίνουν πόσες μανάδες θα χρειαστείς και μετά σου γράφει ο ιατρός σου πόσες θα χρειαστεί με την πορεία που βλέπει εγώ χρειάστηκα 2700 μονάδες όποτε μου περίσσεψαν 900 μονάδες από το σύνολο που μου εγκρίναν από την επιτροπή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ioannastr είπε:

Άρα πρώτα πρέπει να σου πει ο γιατρός πόσες μονάδες χρειάζεσαι; Κ μετά πας στην επιτροπή;;

Όχι! Από όσο ξέρω η επιτροπή σου χορηγεί συγκεκριμένες μονάδες. Βέβαια τα της επιτροπής δεν τα ξέρω καθόλου γιατί δεν ασχολήθηκα ας απαντήσουν τα κοριτσια που ξέρουν τι σου δίνουν. Εμένα ο γιατρός μου επειδή ήξερε ότι θα τις αγοράσω και λόγω του ιστορικού μου είχε προβλέψει ότι θα χρειαστώ λίγες μονάδες. Όποτε με πήγε συντηρητικά. Εάν δεν ανταποκρινομουν ίσως με έβαζε να αγοράσω και άλλες. Όπως τελικά και χρειάστηκε να αγοράσω άλλη μια στη συνέχεια.εκτος των 1200 που είχαμε πει αρχικά άλλη μια 300αρα δλδ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Όχι πρώτα πας επιτροπή σου εγκρίνουν πόσες μανάδες θα χρειαστείς και μετά σου γράφει ο ιατρός σου πόσες θα χρειαστεί με την πορεία που βλέπει εγώ χρειάστηκα 2700 μονάδες όποτε μου περίσσεψαν 900 μονάδες από το σύνολο που μου εγκρίναν από την επιτροπή 

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε! Εγκυκλοπαιδειακα να ξέρω, δηλαδή η επιτροπή σου δικαιολογεί 3600μοναδες επι 2; Επειδή έχω διαβάσει ότι μια απόφαση είναι για 2 προσπάθειες. Καλά το έχω καταλάβει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε! Εγκυκλοπαιδειακα να ξέρω, δηλαδή η επιτροπή σου δικαιολογεί 3600μοναδες επι 2; Επειδή έχω διαβάσει ότι μια απόφαση είναι για 2 προσπάθειες. Καλά το έχω καταλάβει; 

Ακριβός 3600 την φορά δλδ η μια απόφαση είναι για δυο φορές από 3600 δλδ σύνολο 7200 είναι κάθε απόφαση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Babymom είπε:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση,εγώ κ στις 2 εξωσωματικές έπαιρνα την bemfola 300 μονάδες την gonal δεν μου την ανέφερε καν είναι το ίδιο?

Δεν την γνωρίζω καθόλου την συγκεκριμένη ενεση αλλά λογικά για διέγερση πρέπει να είναι και αυτή σαν τη gonal. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η koukou84 είπε:

Δεν την γνωρίζω καθόλου την συγκεκριμένη ενεση αλλά λογικά για διέγερση πρέπει να είναι και αυτή σαν τη gonal. 

@Babymom και εγώ με bemfola έκανα διέγερση! Είναι αντίστοιχη της gonal κ αν έχω καταλάβει καλά πιο οικονομική... έμεινα ευχαριστημένη πάντως από το φάρμακο,  γενικά με έπιασε καλά και είχα ανταπόκριση. Εσύ πως το είδες; πάντως είναι λιγότερο γνωστό από το gonal από ότι έχω δει!

@peacock @ntinaki88 ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Δεν το ήξερα ότι έτσι και καταψυχθούν δεν ελέγχονται... είναι πολλά τα λεφτά όμως ρε κορίτσια μου φαίνεται ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

@Steli η καινούρια δεν περνάει από την επιτροπή, αυτό είναι το θέμα. Λένε οτι η νέα είναι ανώδυνη τελείως αλλά...........

 

@Steli @koukou84 Αν αναφέρεστε σ αυτήν που είναι με αφρό , ο γιατρός μου μου είπε ότι είναι κ λιγο θέμα μάρκετινγκ αυτό με το ότι είναι ανώδυνη. Όποτε έκανα την κλασική εγώ. Κ απλά ένιωσα μια μικρή πιεση. Πιο πολύ πονάω στην περίοδο. Για τρεις μερες πριν την εξέταση πήρα αντιβίωση, ένα Xprep το προηγούμενο απόγευμα Και ένα buscopan καμία ώρα πριν. Την αντιβίωση τη συνέχισα κ μετά για 3-4 μερες γιατί είχα μικρή αιμορραγία για 2-3 μερες. Βέβαια εμένα ήταν εντελώς κλειστές οι σάλπιγγες. ίσως παίζει κ αυτό ρόλο. Πληρωσα 120€ η 130€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Babymom και εγώ με bemfola έκανα διέγερση! Είναι αντίστοιχη της gonal κ αν έχω καταλάβει καλά πιο οικονομική... έμεινα ευχαριστημένη πάντως από το φάρμακο,  γενικά με έπιασε καλά και είχα ανταπόκριση. Εσύ πως το είδες; πάντως είναι λιγότερο γνωστό από το gonal από ότι έχω δει!

@peacock @ntinaki88 ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Δεν το ήξερα ότι έτσι και καταψυχθούν δεν ελέγχονται... είναι πολλά τα λεφτά όμως ρε κορίτσια μου φαίνεται ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο...

Αξίζει για να είσαι σίγουρη οτι τα έμβρυακια είναι υγιή κ χωρις χρωμόσωματικες ανωμαλίες.. Εγώ αν το ήξερα θα το έκανα πριν! Απ το να τρελαίνεσαι αν το μωρό σου θα ζήσει ή όχι στη φάση της εγκυμοσυνης καλύτερα να το ελέγξεις πριν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Babymom και εγώ με bemfola έκανα διέγερση! Είναι αντίστοιχη της gonal κ αν έχω καταλάβει καλά πιο οικονομική... έμεινα ευχαριστημένη πάντως από το φάρμακο,  γενικά με έπιασε καλά και είχα ανταπόκριση. Εσύ πως το είδες; πάντως είναι λιγότερο γνωστό από το gonal από ότι έχω δει!

@peacock @ntinaki88 ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Δεν το ήξερα ότι έτσι και καταψυχθούν δεν ελέγχονται... είναι πολλά τα λεφτά όμως ρε κορίτσια μου φαίνεται ότι πραγματικά αξίζει τον κόπο...

@Tokyo Όντως η bemfola δεν είναι τόσο ακριβή όπως η gonal...εγώ με την συγκεκριμένη έβγαλα 4 ωάρια κ στις 2 εξωσωματικές..ίσως όμως φταίει και η χαμηλή ΑΜΗ που έχω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η elena0212 είπε:

Η επιτροπή σου γραφει τις μονάδες και ο γιατρός σου λέει ποιες να πάρεις;γιατί εμένα μου είπε για τις menopur

Ακριβός μόνο τις μονάδες σου λέει η επιτροπή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...