Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

Να σαι καλά ❤❤❤❤ θα είσαι θα είσαι !!!! Περνά καλά στις γιορτές χαλάρωσε και πήγαινε με τρομερή διάθεση τον Ιανουάριο !!!!! 

Αυτό θα κάνω φίλη μου! Κ μακάρι το 2020 να είναι η χρονιά μας! Εσύ όμως θα κάνεις χοριακή πιο νωρος σωστα;;; ποτε θα ξέρεις; fingers crossed!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παναγ είπε:

Καλησπερα σας κορίτσια! Είμαι και γω στην προσπάθεια! Σας διαβάζω αρκετό καιρό και αποφασισα να συνδεθώ! Καλη δύναμη σε όλες!

Καλή αρχή !!! Καλώς ήρθες ... πες μας εάν θεκεος την ιστορία σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ntinaki88 είπε:

Γειά σας κορίτσια μου....να σας πως κ εγώ τη δική μου ιστορία? 

(ακολουθεί μεγάλο κείμενο....) 

Παντρεμένη 3 χρόνια με σύζυγο ναυτικό.. 

Προσπαθησαμε συνολικά 19 μήνες φυσιολογικά όσο ήταν εδώ... Αποτέλεσμα κανένα.. Καναμε εξετάσεις όσες έπρεπε κ εγώ κ εκείνος.... Σπέρμα τέλειο μας είπαν! Το 2017 διακρίνει ο τότε γυναικολόγος μου πρόβλημα με την ινσουλίνη νηστείας παίρνω glucophage χάνω 11 κιλά κ μ λεει αν σε ένα χρόνο μετα τη θεραπεία δεν μείνεις θα ψαχτουμε αλλιώς.... Υστεροσαλπιγγογραφια πεντακάθαρη με πλήρη διαβατοτητα σαλπίγγων μήτρα πρόσθια καμψη απόλυτα καθαρή! Ορμονολογικα μια χαρά..... Συνέχιζαμε εμείς ερχόταν έφευγε και τίποτα..... Αποφάσισαμε λοιπόν τον Σεπτέμβρη του 2019 να πάμε σε άλλο γιατρό! Έτσι κι έγινε.... Πάμε και μπαίνοντας μέσα είπα εξ αρχής ότι θέλω να κάνω εξωσωματικη! Είδε τις εξετάσεις μας κ λέει παιδιά το σπερμοδοαγραμμα είναι λάθος... Κάνουμε άλλο.... Όντως η ζωηρή κινητικότητα μηδέν.... Θεραπεία 3 μήνες ο σύζυγος... Ανά μήνα ανεβαίναμε 2%....Οκτωβρίο αρχές κάνουμε σπερματεγχυση... Αποτυχία! Τέλος Οκτωβρίου ξεκινάμε εξωσωματικη με διέγερση.... Όλα έβγαιναν καλως..... 7/11 ωολυψια 11 ωάρια, 7 ώριμα, 3 έγιναν βλαστοκυστες 6 ημερών όπου κ καταψυχθηκαν! Περιμέναμε την επόμενη περίοδο για να καθαρίσω απ τα φάρμακα! Όντως αδιάθετησα 12/11 και 29/11 καναμε έμβρυομεταφορα 2 τελειων βλαστοκυστεων 120 κυττάρων (ευτυχώς έμεινε κ ένα στην κρύοσυντήρηση για την επόμενη φορά) ! Μετά αναμονή 9 μέρες είπαν..... Αύριο 9/12 έχω χοριακη.. Ωστόσο συμπτώματα πόνος στήθος και μπλε φλέβες έντονες, πόνο στη μέση, πονοκεφάλους κ ζαλάδες.... Την Πέμπτη είδα καφέ σταγόνες κ ροζ υγρά μίλησα με τον γιατρό κόψαμε σαλοσπιρ κ αυξήσαμε τα utrogestan κατά 1.... Όντως εχτές καθάρισα εντελώς.... Ξανά ξεκίνησα σαλοσπιρ συνεχίζω προγεστερονη (ενέσιμη μορφή και χάπια από στόμα κ κολπικά)... Το θέμα τώρα.... Έκανα προχτές τεστ (δεν άντεξα) αχνό θετικό..... Κ χτες κ σήμερα..... Αχνά θετικά! Κ αναρωτιέμαι δεδομένου ότι εγώ δεν πήρα ένεση  χοριακης σε αυτόν τον κύκλο αλλά πριν 32 μερες, να χαρώ????????? 

Είσαι εγκυούλα συγχαρητήρια!! Καλή χοριακή αύριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

Αυτό θα κάνω φίλη μου! Κ μακάρι το 2020 να είναι η χρονιά μας! Εσύ όμως θα κάνεις χοριακή πιο νωρος σωστα;;; ποτε θα ξέρεις; fingers crossed!

16/12 ..... ειλικρινά δεν το έχω πιστέψει .... έγιναν όλα τόσο γρήγορα !! Δνε περίμενα τον πρώτο μήνα μετά από αποτυχημένη ετ να πάρουμε αυγό και να γίνει και βλαστοκύστη και μα είναι καλό και μα το βάλουμε ..... 

επισης ότι δεν έμεινα καθόλου ξάπλα και συνέχισα τους ρυθμούς μου με έχει κάνει να αισθάνομαι διαφορετικά !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

16/12 ..... ειλικρινά δεν το έχω πιστέψει .... έγιναν όλα τόσο γρήγορα !! Δνε περίμενα τον πρώτο μήνα μετά από αποτυχημένη ετ να πάρουμε αυγό και να γίνει και βλαστοκύστη και μα είναι καλό και μα το βάλουμε ..... 

επισης ότι δεν έμεινα καθόλου ξάπλα και συνέχισα τους ρυθμούς μου με έχει κάνει να αισθάνομαι διαφορετικά !!! 

Eιναι πολύ θετικό που το ωάριο του κύκλου αμέσως εδωσε καλή βλαστοκύστη! Αυτά με τα άριστα κ τα καλά μην δίνεις σημασία, μικρη διαφορά κάνουν... ρε κορίτσι εχω διαβάσει την ιστορία σου αναλυτικά αλλα τελικά δεν εχω καταλάβει. Εφόσον κάνεις καλά έμβρυα, σου έχουν εξηγήσει τι πάει τελικά στραβά; ευχομαι κ ελπίζω ότι τώρα θα γίνει η διαφορά κ θα δεις θετικό! Δεν ξερω εχω καλο προαίσθημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι .... ποσό ήταν το ενδομήτριο την ημέρα της έμβρυο μεταφοράς ;;;;;;

Νομιζω πρεπει να ειναι απο 8 εως 14...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι .... ποσό ήταν το ενδομήτριο την ημέρα της έμβρυο μεταφοράς ;;;;;;

Πρέπει να είναι πανό από 8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Eιναι πολύ θετικό που το ωάριο του κύκλου αμέσως εδωσε καλή βλαστοκύστη! Αυτά με τα άριστα κ τα καλά μην δίνεις σημασία, μικρη διαφορά κάνουν... ρε κορίτσι εχω διαβάσει την ιστορία σου αναλυτικά αλλα τελικά δεν εχω καταλάβει. Εφόσον κάνεις καλά έμβρυα, σου έχουν εξηγήσει τι πάει τελικά στραβά; ευχομαι κ ελπίζω ότι τώρα θα γίνει η διαφορά κ θα δεις θετικό! Δεν ξερω εχω καλο προαίσθημα!

Η ζημιά που μου έκανε ο Μαλακας που με ξεγεννσηε !!! Μου άφησε πλακούντα μου έκανε αποξυση και μου έκανε ζημιά .......... για αυτό δεν εμφύτευονται ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Καλή αρχή !!! Καλώς ήρθες ... πες μας εάν θεκεος την ιστορία σου 

Εμείς ξεκινήσαμε πέρσι το Σεπτέμβριο. Ξεραμε ότι υπήρχε πρόβλημα με το σπερμα λόγο κυρσοκιλης. Περίμεναμε έξι μήνες και ξεκινήσαμε να ψαχνόμαστε. Ο γυναικολόγος που είχα χρονια μου έγραψε κάποιες εξετάσεις και όλες καλές, το σπερμοδιαγραμμα έδειχνε μέτριο αλλά μπορούσαμε για φυσιολογικά. Επειδη υπήρχε πολύ αγχος δεν θέλαμε να περιμένουμε.Κάναμε 2 σπερματεγχυσεις και μια διέγερση με 2 εμβρυομεταφορες από τότε. Κατά την εμβρυομεταφορα βρήκαν και σε μένα μια στένωση στον τράχηλο και δεν βάλαμε φρέσκα. Από τα 11 που εβλαλα ζησαν τα 4. Αλλά λόγο ηλικιας ο γιατρος έλεγε όχι βλαστοκυστες είμαι 31.Αποφασίσαμε για εξωσωματική λόγο τερατοσπερμιας. Τώρα πάμε σε ανδρολόγο για να κάνουμε και Dna. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι κάνουμε πολλά πράγματα εκ των υστέρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι .... ποσό ήταν το ενδομήτριο την ημέρα της έμβρυο μεταφοράς ;;;;;;

Εγώ δεν ξέρω πάντως μία εβδομάδα πριν ήταν 8,2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Στην ετ ήταν τόσο .... στην ωοληψια 7,5

Δεν το μετρήσαμε την ημέρα της ετ.!! Σπάνια το μετράνε.! Εμένα στην 9ημερα του κύκλου ήταν 8,2 για πρώτη φορά αλλά με φάρμακο και μου το αύξησε για να μεγαλώσει και άλλο όποτε είμαι πριν την περίοδο πάντα ειδα 7,5 το πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Θα παχαίνει ως την ετ..!! 

Κοριτσια καλησπέρα..  θα θελα να σας ρωτήσω κατι εχτες ήρθαμε σ επαφή με τον αντρουλη μου και αμέσως μετά είχα ροζ αιματακι και αυτό συνεχίζει μέχρι σήμερα σε 5 μέρες είναι ν αδιαθετησω.. να ναι ορμονική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Δεν το μετρήσαμε την ημέρα της ετ.!! Σπάνια το μετράνε.! Εμένα στην 9ημερα του κύκλου ήταν 8,2 για πρώτη φορά αλλά με φάρμακο και μου το αύξησε για να μεγαλώσει και άλλο όποτε είμαι πριν την περίοδο πάντα ειδα 7,5 το πολύ 

Εγω εκανα το λάθος και τον ρώτησα ..... μου είπε δεν είναι τέλειο αλλά είναι καλό γιατί έχεις τρεις στρώσεις .... εμάς εκεί είναι το πρόβλημα μας ..... μετά από την ζημιά και αυτός είναι λόγος που δεν πετυχαίνουν ...

βεβεοα μου έδωσε μόνο ένα Σικλακουρ ενώ ο σφακ μου έδινε 9!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι .... ποσό ήταν το ενδομήτριο την ημέρα της έμβρυο μεταφοράς ;;;;;;

Κ εμείς την μέρα της μεταφοράς δεν  το είδαμε....Αλλά μια 5 μέρες νωρίτερα που το μετρήσαμε είχα 9.1...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Papadakis εμένα σε αυτό τον κύκλο ήθελε να με δει επειδή ειχα ακόμα επίδραση απο τις ορμονες. Ειχα 8+ την 12η μέρα αλλα σκέψου έκανα ωορρηξία την 16η οπότε λογικά θα ανέβηκε κ άλλο... κ γω για πάνω απο 8 ξέρω αλλά ίσως αυτός που ειναι έμπειρος να ξέρει οτι.μικρή διαφορά κάνει με το 7.7 που είχες... Τώρα κατάλαβα κ το πρόβλημα σου. Πολύ άδικο πραγματικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Σε ποια μέρα ;;;

21/11 8,2 και 28/11 έκανα εμβρυομεταφορά. Το ενδομήτριο ήταν τόσο τη 13η μέρα του κύκλου μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Εγω εκανα το λάθος και τον ρώτησα ..... μου είπε δεν είναι τέλειο αλλά είναι καλό γιατί έχεις τρεις στρώσεις .... εμάς εκεί είναι το πρόβλημα μας ..... μετά από την ζημιά και αυτός είναι λόγος που δεν πετυχαίνουν ...

βεβεοα μου έδωσε μόνο ένα Σικλακουρ ενώ ο σφακ μου έδινε 9!!!!

Φυσικά παίζει ρόλο και η ποιότητα εμένα αυτό μου είχε πει το πάχος καλό είναι.... Βέβαια η δική μου η περίπτωση είναι άλλη όπως λέει και μία φίλη τα πιάνω με τον κρίνο αλλά δεν κάθονται εκεί οι κυήσεις είναι βιοχημικές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2019 at 8:24 ΜΜ, ο/η Steli είπε:

Το σπέρμα σε τι κατάσταση είναι από μορφολογία; του δικού μου ήταν ακέραιο αλλά πρόσεξε, στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα ήταν γυρω στο 1.500.000. Έκανε θεραπεία με βιταμίνες και πήγε στα 3 περίπου. Μας είπε ο μικροβιολόγος από την αρχή, ενώ δεν ήταν στη δικαιοδοσία του, ότι φυσιολογική σύλληψη δε γίνεται και τελικά μας το επιβεβαίωσε και ο εξωσωματικός.

Προσπαθούσαμε 2 χρόνια μέχρι να ολοκληρωθεί και η θεραπεία του αλλά και να βγουν οι εξετάσεις για στίγμα.  Για αρχή ξεκίνησα με προγεννητικό από το γυναικολόγο μου στον οποίο δε ξαναπάτησα..Επειδή ο άντρας μου έχει στίγμα έπρεπε να κάνω και γω αλλά λόγω χαμηλής φεριτίνης δεν έβγαινε αποτέλεσμα. Ξεκίνησα αγωγή για 3 μήνες με φυλλικό και σίδηρο. Ταυτόχρονα έκανα και τη σαλπιγγογραφία για να έχουμε πλήρη εικόνα και επίσης η επιτροπή δε σε περνάει χωρίς αυτή την εξέταση. Θέλει να είναι τελευταίας 5ετίας. 

Μετά λοιπόν απηύδησα και απευθύνθηκα σε γιατρό στην Αθήνα.  Ξεκίνα λοιπόν και επισκέψου έναν γυναικολόγο εξωσωματικό. Αυτός θα σε κατευθύνει σε όλα τα παραπάνω που σου είπα. Μη τρελαίνεσαι. Και εγώ δε περίμενα να φτάσω εδώ αλλά έλα όμως που έγινε. Βήμα βήμα θα σε κατευθύνουν. Μην αγχώνεσαι πρώτα απ' όλα

Τα έξοδα τωρα.. είναι θέμα. Για προγεννητικό μόνο και σπερμοδιαγράμματα δώσαμε πολλά. Μετά η εξωσωματική είναι άλλο ένα δυνατό έξοδο. Συνολικά μου φτάνει στα 2.500 συν τα έξοδα μετακίνησης που έχω εγώ. 

Αν θες μπορώ να σου πω σε ποιον πήγα, σε προσωπικό μήνυμα αλλά ακόμα δεν έχω κάνει την εξωσωματική οπότε δε μπορώ να κρίνω. Ελπίζω να διάλεξα σωστά. 

Εγω τις εκανα αυτες τις εξετασεις για Προγεννητικο και σαλπιγγογραφια και για στιγμα ολα κομπλε.  Εχω ακουσει για το πανεπιστημιακό της λαρισας οτι κανουν εξωσωματικες? Πληρωνεις εκει? Μπορει να ρωτάω και βλακεια αλλα δεν ξερω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Taggeris είπε:

Είσαι εγκυούλα συγχαρητήρια!! Καλή χοριακή αύριο

Ευχαριστώ πολύ!!!!! Ανυπομονώ πολύ γτ έχουμε ταλαιπωρηθει πολύ τόσα χρόνια.... Και είναι και οι αναμονής στα ταξίδια.... Άγχος κ στεναχωρια! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

21/11 8,2 και 28/11 έκανα εμβρυομεταφορά. Το ενδομήτριο ήταν τόσο τη 13η μέρα του κύκλου μου..

Τέλειο με το καλό θα στεριώσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...