Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Karamela! είπε:

Κοριτσια... Πειτε μας οσες ξερετε την διαδικασια εμβρυομεταφορας με κατεψυγμενα. 

Δεν είναι τίποτα κοπέλα μου εγώ πω με κατεψυγμένα.!! Εγώ ξεκίνησα 2η μέρα 2 χάπια άσπρα cyclacur αλλά πρώτα έκανα Προγεστερονη και ε2 την 2η μέρα αν βγουν καλές τότε ξεκινάς τα χάπια τα cyclacur  μετά την 9η ημέρα πας για υπέροχο και μετά σου λενέ ποτέ πας α μπορεί να σου δώσουν και Προγεστερονη πριν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

@PenelopeD δεν μπορεις να κλεισεις απευθείας στο Μαρουσι.

μη σκεφτείς να πεις ψέματα για το που που ανήκεις καθώς το ελέγχουν με βεβαίωση κατοικίας. Κάποια στιγμή μετά από πολλά τηλεφωνήματα με απαντήσεις του τύπου πάρτε την άλλη εβδομάδα, όταν το σήκωναν,μου κλείνουν ραντεβού για 18.11. Πήγα για ανά ανακαλύψω εγώ και άλλες 3 κοπέλες από Πειραιά πώς δεν έχουν στείλει τα στοιχεία μας.Αρχίσαμε να παίρνουμε τηλ σαν τρελές στον Πειραιά και δεν απαντούσε κάνεις. Μετά από πάρα πολύ ώρα το σήκωσε ένας υπάλληλος για να μας πει με φυσικότητα "ξεχάσαμε να στείλουμε το φαξ".

Όλες οι κοπέλες από Αθήνα άρχισαν να δίνουν χαρτιά στις 09.30 κι εμείς ως τις 12 περίπου που ήρθε το φαξ ήμασταν στον αέρα. 

Προσπάθησαν και να μας διώξουν λέγοντας δεν θα προλάβουμε αλλά δεν έφευγε καμιά. 

Και το κερασάκι στην τούρτα, μου βρήκαν εκκρεμότητα και μου είπαν ξανακλεισε νέο ραντεβού μέσω Πειραιά. Φυσικά και αρνήθηκα και μυ έκαναν τη "χαρη"να μου κλείσουν οι ίδιοι ραντεβού για αυτή την Παρασκευή. 

Την προηγούμενη Δευτέρα έκανα καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη κι εγώ και μια άλλη από τις 4 κοπέλες για αυτό που περασαμέ. 

Συμβουλή μου είναι να παιρνεις τηλ 10-12 στον Πειραιά και αν δεν βρεις απάντηση πάρε στα κεντρικά τηλ του έοππυ και πες την κατάσταση. Επιπλέον δες αν το κέντρο που είσαι μπορεί να βοηθήσει ώστε να κλείσεις ραντεβού,πρόσεξε όχι να περάσεις να κλείσεις μόνο. 

Γενικά είναι ένα μπ.... η επιτροπή Πειραιά, ανυπαρκτοι,απαράδεκτοι και το Μαρούσι δεν βοηθάει σαν αγγαρεία το κάνει. 

δηλαδή θες να μου πεις οτι υπαρχουν ακόμη ραντεβού στο Μαρούσι;; Γιατί προχθές , Παρασκευή στον Πειραιά μου είπαν οτι δεν έχει ούτε το Μαρούσι ραντεβού! Και τέλος πάντων αυτοί εκεί στο Μαρούσι απαντάνε σε κανένα τηλέφωνο;; Και στον ΕΟΠΥΥ τα ιδια! Αφαντοι! Αν εσύ πήγες 18/11 τοτε εμένα με παραπλάνησαν στον Πειραιά γιατί κι εγώ τηλεφωνώ από τέλη Σεπτεμβρη και ρωτάω! Τί να κάνω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κέντρο μου είναι το Ρέα και είμαι σίγουρη οτι δεν θα κάνουν τίποτα να με βοηθήσουν να βρω ραντεβού, είναι κάπως αδιάφοροι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η PenelopeD είπε:

το κέντρο μου είναι το Ρέα και είμαι σίγουρη οτι δεν θα κάνουν τίποτα να με βοηθήσουν να βρω ραντεβού, είναι κάπως αδιάφοροι

Κορίτσι αν θυμάμαι καλά εσυ πας για κάποιο κληρονομικό νόσημα σωστά; Όχι γονιμότητα. Καλά θυμάμαι; Αρα στην περίπτωση σου μεγαλύτερη σημασία έχει το εμβρυολογικο που θα κάνει κ τους ελέγχους. Το ρεα πως το επέλεξες; δες Μήπως η γραμματεία μπορεί να βοηθήσει... Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Niki94 είπε:

Δεν είναι τίποτα κοπέλα μου εγώ πω με κατεψυγμένα.!! Εγώ ξεκίνησα 2η μέρα 2 χάπια άσπρα cyclacur αλλά πρώτα έκανα Προγεστερονη και ε2 την 2η μέρα αν βγουν καλές τότε ξεκινάς τα χάπια τα cyclacur  μετά την 9η ημέρα πας για υπέροχο και μετά σου λενέ ποτέ πας α μπορεί να σου δώσουν και Προγεστερονη πριν 

Πολυ σωστα τα ειπες..μια δημειωση μονο οταν ειναι ετοιμο το ενδομητριο σιγουρα δινουν προγεστερονη για να ανοιξει το παραθυρο εμφυτευσης και 5 μερες μετα γινεται η εμβρυομεταφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!  Τώρα κοιτούσα το ημερολόγιο στο κινητό μου που ρώτησε η @Karamela!Εγώ Παρασκευή 04/10 έκανα υπέρηχο μου είπε ότι 8/10 θα κάνουμε την ΕΤ και μου έδωσε 6 cyclacur την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) , 4 utrogestan την ημέρα ( κολπικά 2 πρωί, 2 βράδυ) και μια ένεση  prolutex κάθε απόγευμα η οποία όντως πονούσε στο σημείο που την έκανα. Πολύ φάρμακο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η dimsea είπε:

Καλησπέρα!  Τώρα κοιτούσα το ημερολόγιο στο κινητό μου που ρώτησε η @Karamela!Εγώ Παρασκευή 04/10 έκανα υπέρηχο μου είπε ότι 8/10 θα κάνουμε την ΕΤ και μου έδωσε 6 cyclacur την ημέρα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) , 4 utrogestan την ημέρα ( κολπικά 2 πρωί, 2 βράδυ) και μια ένεση  prolutex κάθε απόγευμα η οποία όντως πονούσε στο σημείο που την έκανα. Πολύ φάρμακο. 

Να σε ρωτήσω πιο πριν δεν σου είχαν δώσει cyclacur??? Γιατί αν είναι να πρω 6 την ημέρα να στείλω τον άντρα μου να πάρει τα βουνά..!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε...;;;; 

Καλημέρα.... Εγώ είμαι λίγο περίεργα... Η αναμονή με σκοτώνει.... εσύ; Πότε σου έχουν προγραμματίσει εμβρυομεταφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Taggeris είπε:

Καλημέρα.... Εγώ είμαι λίγο περίεργα... Η αναμονή με σκοτώνει.... εσύ; Πότε σου έχουν προγραμματίσει εμβρυομεταφορά;

Δεν μου έχουν πει..!! Περιμένω τον υπέρηχο και θα μου πουν...!!! Άστο μέχρι την Τετάρτη νιώθω ότι είναι αιώνας...!!!!!! Ξέρω το μετά θα είναι πιο αιώνας από το τώρα..!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Δεν μου έχουν πει..!! Περιμένω τον υπέρηχο και θα μου πουν...!!! Άστο μέχρι την Τετάρτη νιώθω ότι είναι αιώνας...!!!!!! Ξέρω το μετά θα είναι πιο αιώνας από το τώρα..!! 

Τι αγωνία και αυτή θεέ μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Να σε ρωτήσω πιο πριν δεν σου είχαν δώσει cyclacur??? Γιατί αν είναι να πρω 6 την ημέρα να στείλω τον άντρα μου να πάρει τα βουνά..!!! 

Καλημέραααα και καλή εβδομάδα.... αν θυμάμαι καλά μου είχε δώσει και νωρίτερα όταν πήγα για υπέρηχο 2η μέρα περιόδου αλλά δεν παίρνω και όρκο....? εμένα τα cyclacur δεν με πείραξαν κάπου τα utrogestan με έκαναν λιώμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Taggeris είπε:

Τι αγωνία και αυτή θεέ μου..

Αστα..!!

 

στις πριν 54 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Καλημέραααα και καλή εβδομάδα.... αν θυμάμαι καλά μου είχε δώσει και νωρίτερα όταν πήγα για υπέρηχο 2η μέρα περιόδου αλλά δεν παίρνω και όρκο....? εμένα τα cyclacur δεν με πείραξαν κάπου τα utrogestan με έκαναν λιώμα. 

καταλαβα εμένα μου φέρνουν πολλά νεύρα...!!! Και πολύ κλάμα μαζί..! Σκέψου 2 περνώ τώρα και τα έχω αυτά που να πάρω και 6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Να ρωτήσω κάτι ..;; Μιας και αυτό δεν το ξέρω όλα τα χάπια που μου έχει γράψει θα τα ξεκινήσω πριν από την ετ..;;

κορίτσι πες στο γιατρό σου να σου δώσει ακριβώς το πρόγραμμα των φαρμάκων. Εμένα μου έχει δώσει γραπτά τα πάντα (κ διέγερση κ ετ) ώστε να ξέρω ποια μέρα κ ώρα πρέπει να πάρω τι. Είναι πολύ βοηθητικό. 

Κάποια τα ξεκινάς κ πριν τη ετ αν κ τα περισσότερα είναι μετά! ενέσεις θρονβολυτικές έχεις; εγώ έχω clexane...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Niki94 βρήκα το πρόγραμμα μου, πριν την ετ για κανένα 3ημερο όμως κ μετά για μετά την ετ έχει clexane, cyclacour, vasclor k 1-2 ακόμα! Όμως το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό τι πρωτόκολλο ακολουθεί ακριβώς! πχ εμένα με πάει για ετ σε φυσικό χωρίς προετοιμασία... 

Καλή σου επιτυχία κορίτσι μου και κουράγιο! όλα θα σου πάνε καλά! το αξίζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

κορίτσι πες στο γιατρό σου να σου δώσει ακριβώς το πρόγραμμα των φαρμάκων. Εμένα μου έχει δώσει γραπτά τα πάντα (κ διέγερση κ ετ) ώστε να ξέρω ποια μέρα κ ώρα πρέπει να πάρω τι. Είναι πολύ βοηθητικό. 

Κάποια τα ξεκινάς κ πριν τη ετ αν κ τα περισσότερα είναι μετά! ενέσεις θρονβολυτικές έχεις; εγώ έχω clexane...

Δεν μου έχει πει για ενέσεις εκτός από της ulινσουλίνης που θα κάνω..! Όλα  μου τα έχει γράψει από την ημέρα της ωοληψιας Απλά δεν ρώτησα αν πρέπει να τα πρω πριν την ετ η μετά εγώ κατάλαβα ότι θα τα πρω 1η μέρα της ετ και μετά αλλά θα μου πει την Τετάρτη πρέπει να κάνω και ενέσεις για την θρομβοφιλια..;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Niki94 βρήκα το πρόγραμμα μου, πριν την ετ για κανένα 3ημερο όμως κ μετά για μετά την ετ έχει clexane, cyclacour, vasclor k 1-2 ακόμα! Όμως το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό τι πρωτόκολλο ακολουθεί ακριβώς! πχ εμένα με πάει για ετ σε φυσικό χωρίς προετοιμασία... 

Καλή σου επιτυχία κορίτσι μου και κουράγιο! όλα θα σου πάνε καλά! το αξίζεις!

Θα σου πω άμεσος..!! Εμένα μου έδωσε ένα χαρτί πως θα τα περνώ μου ξεκίνησε 2η μέρα 2 άσπρα cyclacur γι προετοιμασία..! Τώρα το χαρτί λέει utrogestan 200 3 την ημέρα ως το τεστ vasclor 2 φορές την ημέρα Ως το τεστ  prezolon 5 την ημέρα για 5 μέρες και μετά 2 για 3 μέρες (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό) vibramysin 2 την ημέρα για 8 μέρες και cyclacur 3 την ημέρα ως το τεστ και παιδική ασπιρίνη 1 την ημέρα Αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Να ρωτήσω κάτι ..;; Μιας και αυτό δεν το ξέρω όλα τα χάπια που μου έχει γράψει θα τα ξεκινήσω πριν από την ετ..;;

Λογικα εχεις cyclacur, προγεστερονη, salospir, prezolon και ισως vibramicyn. 

Eκτος απο τα cyclacur που ετσι κι αλλιως τα ξεκινας απο την σρχη ολα τα αλλα λιγο πριν  την εμβρυομεταφορα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Λογικα εχεις cyclacur, προγεστερονη, salospir, prezolon και ισως vibramicyn. 

Eκτος απο τα cyclacur που ετσι κι αλλιως τα ξεκινας απο την σρχη ολα τα αλλα λιγο πριν  την εμβρυομεταφορα. 

Αα ωραία...!!! Σε ευχαριστώ..! Έγραψα από πανό τι μου έδωσε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Θα σου πω άμεσος..!! Εμένα μου έδωσε ένα χαρτί πως θα τα περνώ μου ξεκίνησε 2η μέρα 2 άσπρα cyclacur γι προετοιμασία..! Τώρα το χαρτί λέει utrogestan 200 3 την ημέρα ως το τεστ vasclor 2 φορές την ημέρα Ως το τεστ  prezolon 5 την ημέρα για 5 μέρες και μετά 2 για 3 μέρες (δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό) vibramysin 2 την ημέρα για 8 μέρες και cyclacur 3 την ημέρα ως το τεστ και παιδική ασπιρίνη 1 την ημέρα Αυτά 

Η παιδικη ασπιρινινη ειναι σα το salospir που σου ειπα. 

Ενεσεις ηπσρινης δε χρειαζονται ολες οι γυναικες, εσυ θα παιρνεις την ασπιρινη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Η παιδικη ασπιρινινη ειναι σα το salospir που σου ειπα. 

Ενεσεις ηπσρινης δε χρειαζονται ολες οι γυναικες, εσυ θα παιρνεις την ασπιρινη. 

Α ωραία παιδική ασπιρίνη την ζητάω από το φαρμακείο.;; Το μόνο που δεν έχω είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Α ωραία παιδική ασπιρίνη την ζητάω από το φαρμακείο.;; Το μόνο που δεν έχω είναι 

Ναι θα την βρεις πολυ ευκολα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...