Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!

Σήμερα μου έστειλαν ηλεκτρονικά τις εξετάσεις αίματος που έκανα χθες. Δεν βγήκαν πολύ καλές. Σήμερα η αύριο θα δω το γιατρό.

Ποιες έχουν χαμηλό αιματοκρίτη σίδηρο Κ φεριτινη? Θα μου πείτε λίγο τις τιμές σας.

Εμενα ειναι αρκετα καλη η τιμη του αιματοκριτη στο 38 αλλα σκεψου οτι ξεκινησα απο 42 και επεσε τοσο σε 4 μηνες... Οποτε φανταζομαι οτι μια κοπελα που δεν ειχε και αρχικα τοσο ψηλα οσο εγω θα εχει ευκολα χαμηλο... Παρολαυτα εμενα ο γιατρος μου ειχε πει απτην αρχη οτι ειναι αναμενομενο να πεσει γιατι τα παιρνει ολα ο μικρος χαχα Οποτε μην σκας δεν νομιζω να ειναι τιποτα σοβαρο το πολυ πολυ να σου δωσουν σιδηρο για να σε διευκολυνουν και εσενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

Εμενα ειναι αρκετα καλη η τιμη του αιματοκριτη στο 38 αλλα σκεψου οτι ξεκινησα απο 42 και επεσε τοσο σε 4 μηνες... Οποτε φανταζομαι οτι μια κοπελα που δεν ειχε και αρχικα τοσο ψηλα οσο εγω θα εχει ευκολα χαμηλο... Παρολαυτα εμενα ο γιατρος μου ειχε πει απτην αρχη οτι ειναι αναμενομενο να πεσει γιατι τα παιρνει ολα ο μικρος χαχα Οποτε μην σκας δεν νομιζω να ειναι τιποτα σοβαρο το πολυ πολυ να σου δωσουν σιδηρο για να σε διευκολυνουν και εσενα

Εμένα είναι 32 τώρα. Είναι κάτω απο τα φυσιολογικα?

Βλέπω χαμηλά ερυθρά. Φεριτινη 7 και σίδηρος 5. Έτσι μου γράφουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ που έχω ΠΗΤ 22/6 έχω πάρει φορμακια μακριμανικα λεπτά και λίγο πιο χοντρά,και πήρα φακελάκια κοντομανικα και μακριμανικα και ανάλογα τον καιρό θα δω τι θα χρησιμοποιήσω.

Αα δηλαδη θα χρειαστουμε και μακρυμανικα....και ποσα πηρες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Γλυκερια1994... είπε:

Αα δηλαδη θα χρειαστουμε και μακρυμανικα....και ποσα πηρες?

Εγώ πήρα και μακρυμανικα Γιατί δεν ξέρω και πότε θα γεννήσω αν τύχει κάτι και γεννήσω αρχές Ιουνίου μπορεί να μην κάνει και τόσή ζέστη.εγω αγόρασα από 6 αλλά έχω πάρει και από την αδερφή μου πολλά γι'αυτό και δεν πήρα παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Εμένα είναι 32 τώρα. Είναι κάτω απο τα φυσιολογικα?

Βλέπω χαμηλά ερυθρά. Φεριτινη 7 και σίδηρος 5. Έτσι μου γράφουν.

Εμένα ο αιματοκρίτης είναι 33 από την αρχή δεν μπόρεσα να τον ανεβάσω αλλά όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Εμένα είναι 32 τώρα. Είναι κάτω απο τα φυσιολογικα?

Βλέπω χαμηλά ερυθρά. Φεριτινη 7 και σίδηρος 5. Έτσι μου γράφουν.

Χωρις να ειμαι γιατρος νομιζω πρεπει να ειναι λιγο χαμηλα... Αλλα μην αγχωνεσαι πανε στο γιατρο σου θα σου δωσει τιποτα να σε βοηθησει αν χρειαζεται ξερει αυτος! Ολες κατι εχουμε, ανθρωπο φτιαχνουμε τι να κανουμε χαχα. Εμενα ειναι καλα ο αιμοτοκριτης ειναι χαμηλα η πιεση... Απο πουθενα δεν σωζομαστε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η eirini2 είπε:

Χωρις να ειμαι γιατρος νομιζω πρεπει να ειναι λιγο χαμηλα... Αλλα μην αγχωνεσαι πανε στο γιατρο σου θα σου δωσει τιποτα να σε βοηθησει αν χρειαζεται ξερει αυτος! Ολες κατι εχουμε, ανθρωπο φτιαχνουμε τι να κανουμε χαχα. Εμενα ειναι καλα ο αιμοτοκριτης ειναι χαμηλα η πιεση... Απο πουθενα δεν σωζομαστε ?

Εμένα και ο αιματοκρίτης είναι χαμηλά και η πίεση τι να κάνουμε υπομονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Pralina είπε:

Κορίτσια έχω κι εγώ μια ερωτηση! Έχω πητ 23/6. Έκανα αιματολογικες εξετάσεις μια εβδομάδα πριν κάνω το ντοπλερ. Μου βγήκαν λευκά αιμοσφαίρια και ουφετεροφυλλα ανεβασμενα και λεμφοκυτταρα ελάχιστα πιο χαμηλά από το όριο. Φοβήθηκα πολύ αλλά τελικά ο γιατρός μου είπε ότι είναι όλα οκ.. Εννοείται ότι τον εμπιστεύομαι αλλά θα θελα να μάθω από εσάς αν αυτό είναι φυσιολογικό ή αν το έχετε κι εσείς συναντήσει? 

Και εγω εχω ιδια με σενα τα λευκα και τα λεμφοκυτταρα και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καλες οι εξετασεις! Μην αγχωνεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλώς μας ήρθες! Κοριτσάκι ή αγοράκι περιμένεις;

Καλως σας βρηκα κοριτσια....με το καλο ολες μας!!!

Αγορακι περιμενω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Τι ωραίες οι συζητήσεις για τα ρουχαλάκια και τα ψώνια! ?Εμεις πήραμε κρεββάτι αλλά αρχικά δεν το στήσουμε θα δανειστουμε μια καλαθουνα. Επίσης ο αδερφός μου ζει στη Κρήτη και μόλις ο μικρος του έγινε ενός. Μας έστειλαν σήμερα μια βαλιτσαρα με πραγματάκια και ρουχαλάκια ανυπομονώ να τα παραλάβω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου..Ευχομαι να ειστε ολες καλα.Πήγα στο γιατρό που σας είχα πει ..όλα καλά με το αμνιακό υγρό που ανησυχούσα...Ειναι μια χαρά το μωράκι μου δόξα το Θεό μεγαλώνει μια χαρά.Ομως δεν μπορώ να πω ότι έφυγα και πολύ ήρεμη ..είναι πολύ χαμηλά το μωράκι μου και επειδή έχω μικρό τραχηλο είναι επικυνδινο...Πολύ ξεκούραση μου είπε ..Μέχρι να μετρήσουμε ξανά τον τραχηλο στη Β επιπέδου που την έχω 4/5. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Λίγο δεν μπήκα κι έχασα τόσα πολλά. Συζητήσεις ωραίες για ρουχαλάκια κι πραγματάκια για τα παιδάκια μας!? εγώ δεν είμαι κι πολύ καλά αυτές τις ημέρες... Ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα... δύσκολα όλα...να δούμε τι θα μου πει ο γιατρός που θα με δει την Πέμπτη. Θέλω να κρατηθούν όσο γίνεται περισσότερο τα μωράκια μου... θα ήθελα να μπω στην 37 τουλάχιστον... Η κοιλιά μου είναι τεράστια! Νομίζω οτι θα εκραγω! 

LondonBaby  και Pralina   μην αγχώνεστε τόσο πολύ με τις τιμές των αιματολογικων... Εάν ήταν κάτι σοβαρό θα σας το έλεγε ο γιατρός σας. Απλά λίγο προσοχή... Τα ανεβασμένα λευκά έχουν πολλές αιτίες... δύο από αυτές είναι το στρες κι οι λοιμώξεις. Αφού ο γιατρός σου λέει ότι όλα είναι οκ τότε έτσι θα ειναι... εμένα ο αιματοκρίτης 27 με 29 κι η φεριτινη 9,9... πίεση χαμηλή 90 με 60 παίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby κι εμένα έχει πέσει ο αιματοκρίτης 33, αλλά δεν είναι τίποτα...ξέρω ότι πάει κ πιο χαμηλά. 

Γύρισα και από τη β επιπέδου, αλλά θα ξαναπάω γιατί το κεφάλι το είχε χωμένο στη μήτρα κ δε μπορούσε να το μετρήσει ο γιατρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για τα ρουχαλάκια κορίτσια εγώ τα παιδιά μου τα είχα γεννήσει Μαΐο κι Ιούλιο κι χρησιμοποίησα κι κοντομανικα κι μακρυμανικα. Τα μωράκια έχουν λίγο διαφορετική θερμοκρασία από εμάς. Τα πιτζαμακια που συζητούσατε με είχαν βολέψει αρκετά το πρώτο καιρό. αλλάζουμε πολύ συχνά πάντα στην αρχη κι βολευει κι εμας κι το μωρο... μου το ειχαν προτεινει στο μαιευτηριο τοτε. Οπότε τις είχα κι στα δυο παιδάκια μου. Κλείνει κι ανοίγει εύκολα με το κορδόνι κάτω.  Υπνοσακο τον χειμώνα βολεύει πολύ. Το μωρο μένει μέσα κι δεν ξεσκεπαζετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Rian είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Λίγο δεν μπήκα κι έχασα τόσα πολλά. Συζητήσεις ωραίες για ρουχαλάκια κι πραγματάκια για τα παιδάκια μας!? εγώ δεν είμαι κι πολύ καλά αυτές τις ημέρες... Ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα... δύσκολα όλα...να δούμε τι θα μου πει ο γιατρός που θα με δει την Πέμπτη. Θέλω να κρατηθούν όσο γίνεται περισσότερο τα μωράκια μου... θα ήθελα να μπω στην 37 τουλάχιστον... Η κοιλιά μου είναι τεράστια! Νομίζω οτι θα εκραγω! 

LondonBaby  και Pralina   μην αγχώνεστε τόσο πολύ με τις τιμές των αιματολογικων... Εάν ήταν κάτι σοβαρό θα σας το έλεγε ο γιατρός σας. Απλά λίγο προσοχή... Τα ανεβασμένα λευκά έχουν πολλές αιτίες... δύο από αυτές είναι το στρες κι οι λοιμώξεις. Αφού ο γιατρός σου λέει ότι όλα είναι οκ τότε έτσι θα ειναι... εμένα ο αιματοκρίτης 27 με 29 κι η φεριτινη 9,9... πίεση χαμηλή 90 με 60 παίζει...

Τα γεγονότα τρέχουν εδώ μέσα!! Εδώ δυσκολευόμαστε εμείς με το ένα, φαντάσου εσύ με τα δύο!! Πωπω!

Να ξεκουράζεσαι και εύχομαι να πάνε όλα τέλεια.

Όσο για τις εξετάσεις. Αύριο πάω στο γιατρό. Να δω τι θα μου πει. Έχω διαβάσει ότι μπορείς να φανταστείς στο google και έχω τρομοκρατηθει. Έχω κ χαμηλά αιμοπετάλια. Κάτι για θρομβοπενιες, για προεκλαμψιες διαβάζω. Ο Θεός βοηθός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Evoula4   κάποιες φορές όντως κρύβονται κι δύσκολο να τα μετρήσει ο γιατρός... εμένα συνήθως ο ένας πάντα μας παιδεύει. ☺Ντροπαλός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

@LondonBaby κι εμένα έχει πέσει ο αιματοκρίτης 33, αλλά δεν είναι τίποτα...ξέρω ότι πάει κ πιο χαμηλά. 

Γύρισα και από τη β επιπέδου, αλλά θα ξαναπάω γιατί το κεφάλι το είχε χωμένο στη μήτρα κ δε μπορούσε να το μετρήσει ο γιατρός. 

Μακάρι να θέλω μονο σιδηρο και να μην αγχώνομαι τσάμπα. 

Τα μικρακια όλο σκανδαλιες είναι από Τώρα. Κ μας μας ταλαιπώρησε ο μικρός στη Β επιπεδου, αλλά τα καταφέραμε στο τέλος. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LondonBaby εγώ να δεις τι διαβάζω κι ώρες ώρες φρικαρω!!! Μην μπαίνεις στην παγίδα κι τα πιστεύεις όλα. Καλύτερα ο τι σε απασχολεί να το συζητήσεις με τον γιατρό σου! Κι πιστεύω λογικό είναι να μην είναι οι εξετάσεις όπως θα θέλαμε γιατί ο οργανισμός μας δουλεύει πολυ σκληρά για να δημιουργήσει μια νέα ζωή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Rian είπε:

LondonBaby εγώ να δεις τι διαβάζω κι ώρες ώρες φρικαρω!!! Μην μπαίνεις στην παγίδα κι τα πιστεύεις όλα. Καλύτερα ο τι σε απασχολεί να το συζητήσεις με τον γιατρό σου! Κι πιστεύω λογικό είναι να μην είναι οι εξετάσεις όπως θα θέλαμε γιατί ο οργανισμός μας δουλεύει πολυ σκληρά για να δημιουργήσει μια νέα ζωή! 

Δίκιο έχεις κορίτσι μου. Τις περισσότερες φορές αγχωνομαστε τσάμπα. Ελπίζω αύριο να έχω καλά νέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Rian είπε:

efitta  προσπάθησε όσο γίνεται να είσαι ξαπλωμένη κι όλα θα πάνε καλά!!!?

Σε ευχαριστώ πολύ.Για όλες μας να πάνε όλα καλα.❤❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rian είπε:

Όσο για τα ρουχαλάκια κορίτσια εγώ τα παιδιά μου τα είχα γεννήσει Μαΐο κι Ιούλιο κι χρησιμοποίησα κι κοντομανικα κι μακρυμανικα. Τα μωράκια έχουν λίγο διαφορετική θερμοκρασία από εμάς. Τα πιτζαμακια που συζητούσατε με είχαν βολέψει αρκετά το πρώτο καιρό. αλλάζουμε πολύ συχνά πάντα στην αρχη κι βολευει κι εμας κι το μωρο... μου το ειχαν προτεινει στο μαιευτηριο τοτε. Οπότε τις είχα κι στα δυο παιδάκια μου. Κλείνει κι ανοίγει εύκολα με το κορδόνι κάτω.  Υπνοσακο τον χειμώνα βολεύει πολύ. Το μωρο μένει μέσα κι δεν ξεσκεπαζετε...

Καλησπέρα!! Για τα πιτζαμακια μόνο δεν κατάλαβα τι εννοείς! Έχουν κορδόνι? ? μπερδεύτηκα ? τι φορούσες στο μωρό την νύχτα δηλαδή Ιούνιο πχ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rian είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Λίγο δεν μπήκα κι έχασα τόσα πολλά. Συζητήσεις ωραίες για ρουχαλάκια κι πραγματάκια για τα παιδάκια μας!? εγώ δεν είμαι κι πολύ καλά αυτές τις ημέρες... Ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα... δύσκολα όλα...να δούμε τι θα μου πει ο γιατρός που θα με δει την Πέμπτη. Θέλω να κρατηθούν όσο γίνεται περισσότερο τα μωράκια μου... θα ήθελα να μπω στην 37 τουλάχιστον... Η κοιλιά μου είναι τεράστια! Νομίζω οτι θα εκραγω! 

LondonBaby  και Pralina   μην αγχώνεστε τόσο πολύ με τις τιμές των αιματολογικων... Εάν ήταν κάτι σοβαρό θα σας το έλεγε ο γιατρός σας. Απλά λίγο προσοχή... Τα ανεβασμένα λευκά έχουν πολλές αιτίες... δύο από αυτές είναι το στρες κι οι λοιμώξεις. Αφού ο γιατρός σου λέει ότι όλα είναι οκ τότε έτσι θα ειναι... εμένα ο αιματοκρίτης 27 με 29 κι η φεριτινη 9,9... πίεση χαμηλή 90 με 60 παίζει...

Έχεις δίδυμα κια? Συγνώμη αλλά δεν έχω διαβάσει τις ιστορίες όλων σας τώρα σας μαθαίνω! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Αντιμετωπίζεις δυσκολίες από ότι κατάλαβα.. Έχω ακούσει ότι πάντα τα δίδυμα κια είναι λίγο μεγαλύτερη ταλαιπωρία στην εγκυμοσύνη.. Αλλά 2 δωράκια σε 1! Χεχε? με το καλό!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pralina  ? εγώ θα φταίω που δεν με κατάλαβες τι εννοώ... κάτσε θα βάλω φωτο να δεις καλύτερα! Τους το φορούσα στο σπίτι τον πρώτο καιρό με καλτσακια από μεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια κ γώ έχω έτεροσυγωτια στην mthfr ! M χε πει η αιματολόγος όσο προσπαθώ γ παιδακι ν παίρνω Σαλοσπίρ των 100 κάθε βράδυ! Όταν δω θετικό στην 6 η εβδομάδα ν κάνω μια εξέταση νομίζω για το αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο γ ν δούμε αν θ χρειαστεί ν κάνω αντιπηκτικές! Η αδερφή μ ομοζυγωτης στο ίδιο γονίδιο έκανε ενέσεις και στις δυο εγκυμοσύνες με το που έβλεπε θετικό τεστ! Είχε 3 αποβολές και όλοι τ απέδιδαν σε τυχαίο γεγονός ! Στη τελευταία απόξεση έκανε βιοψία εμβρύου όπου βρέθηκαν θρόμβοι στον πλακούντα και έτσι βρήκε την αιματολόγο και τώρα έχει δυο λουλούδια! Εμένα μ χε πει να παίρνω φυλικο οξυ ΕΦ όρου ζωής καθώς λόγω της μετάλλαξης αυτής δν μπορεί ο οργανισμός ν μεταβολίσει φυλικο μέσα από τις τροφές ! 
    • Κορίτσια μου πως είστε? Να σας ρωτήσω κάτι γιατί έχω αγχωθει πολύ? Σήμερα βρήκα ένα έντονο καρούμπαλο στο στήθος το οποίο σίγουρα δεν είχα κ πριν ένα χρόνο έκανα μαστογραφία και υπέρηχο κ ήταν όλα τέλεια... Μίλησα με τον γυναικολόγο κ μου είπε να πάω αύριο να το δει... Μήπως να πάω σε νοσοκομείο να το δουν σε γιατρό χειρούργο? Τι πιστεύετε εσείς? Είμαι στα μαύρα μου τα χάλια... Έχει τύχει κ σε εσάς μήπως είναι από τα φάρμακα που παίρνουμε? Απλά ο γυναικολόγος ξέρει να μου πει η πρέπει να πάω κατευθείαν σε χειρούργο να το δει?
    • Και γω ομοζυγωτία στο C677T  και το μόνο που είχε ως παρατήρηση η αιματολόγος ήταν αυτό , δε ξερω ο γυναικολόγος που σκεφτομαι να παω τι θα μου πει 
    • Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άσχετο αλλά σχετικό βέβαια 😀 Έχετε κάνει τη γραμμή στην κοιλιά;
    • Κορίτσια μου εγώ έπαθα μια φοβία με το τοξόπλασμα τώρα τελευταία..πιο πριν εννοείται τηρούσα τους κανόνες που είχε δώσει ο γιατρός αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το μικρόβιο. Έτυχε όμως να το διαβάσω.. Πλέον είμαι με γάντια στην κουζίνα και πλένω και τρίβω πολύ καλά όλα τα λαχανικά και φρούτα! Μέχρι και εξέταση πήγα κι έκανα μόνη μου, ευτυχώς αρνητική!😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...