Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Τυχερούλης" ο πρώτος μήνας του 2019


paradisebird

Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κοριτσια καλημερα είμαι χαλια... Τρέμω.. πήγα για υπέρηχο. Μ είπε πως βλέπει μια μεγάλη κύστη με αίμα κ Μ έστειλε για μαγνητική.. τα έχω παίξει δε Μ έχει ξανά τύχει.. το μυαλό Μ κάνει διάφορα σενάρια. Μου κλείσανε ραντεβού την άλλη Πέμπτη για μαγνητική αλλά εγώ θα σκασω. Ήρθα τώρα να κάνω έναν ενδοκολπικο υπέρηχο.. 

Κάτσε βρε κορίτσι μου, ηρέμησε. Έκανες υπέρηχο και τώρα θα ξανακάνεις; Πόσο μεγάλη η κύστη; Στην ωοθήκη; Δεν είχες συμπτώματα, πχ πόνους; Ψυχραιμία, είναι συνηθισμένες οι κύστες στις ωοθήκες, είναι συνήθως ωάρια που δεν απορροφήθηκαν. Σου είπε κάτι άλλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 41 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κοριτσια καλημερα είμαι χαλια... Τρέμω.. πήγα για υπέρηχο. Μ είπε πως βλέπει μια μεγάλη κύστη με αίμα κ Μ έστειλε για μαγνητική.. τα έχω παίξει δε Μ έχει ξανά τύχει.. το μυαλό Μ κάνει διάφορα σενάρια. Μου κλείσανε ραντεβού την άλλη Πέμπτη για μαγνητική αλλά εγώ θα σκασω. Ήρθα τώρα να κάνω έναν ενδοκολπικο υπέρηχο.. 

Μην πανικοβαλλεσαι! Σε όλες πάνω κάτω έχει τύχει να έχουν κάποια κύστη. Το ότι την βρήκες είναι για καλό. Γιατί θα σου πει ο γιατρός αν πρέπει να πάρεις πχ αντισύλληπτικα να φύγει η κάτι άλλο. Μην προτρέχεις και αγχώνεσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Κάτσε βρε κορίτσι μου, ηρέμησε. Έκανες υπέρηχο και τώρα θα ξανακάνεις; Πόσο μεγάλη η κύστη; Στην ωοθήκη; Δεν είχες συμπτώματα, πχ πόνους; Ψυχραιμία, είναι συνηθισμένες οι κύστες στις ωοθήκες, είναι συνήθως ωάρια που δεν απορροφήθηκαν. Σου είπε κάτι άλλο;

Ήρθα να κάνω κολπογραφια. Έχω 9εκ κύστη τεράστια δλδ κ μια μικρή στην αριστερή ωοθηκη.. θα κάνω μαγνητική την άλλη βδομάδα Μ είπε να μην αγχώνομαι αλλά φοβάμαι ότι τόσο μεγάλη δε βγαίνει με αντιβίωση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ήρθα να κάνω κολπογραφια. Έχω 9εκ κύστη τεράστια δλδ κ μια μικρή στην αριστερή ωοθηκη.. θα κάνω μαγνητική την άλλη βδομάδα Μ είπε να μην αγχώνομαι αλλά φοβάμαι ότι τόσο μεγάλη δε βγαίνει με αντιβίωση.. 

Εγώ που είχα τόσο μεγάλη. Μου είπε και πήρα 3 μήνες αντισυλληπτικα. Και εξαφανίστηκε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ήρθα να κάνω κολπογραφια. Έχω 9εκ κύστη τεράστια δλδ κ μια μικρή στην αριστερή ωοθηκη.. θα κάνω μαγνητική την άλλη βδομάδα Μ είπε να μην αγχώνομαι αλλά φοβάμαι ότι τόσο μεγάλη δε βγαίνει με αντιβίωση.. 

Δεν είναι το χειρουργείο λύση σε όλες τις κυστες... Κάποιες απορροφώνται με αντισύλληπτικα. Άκου κι εμένα που είχα δύο φορές και ράγισαν κιόλας και πονούσα φρικτά! Θα φύγει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ήρθα να κάνω κολπογραφια. Έχω 9εκ κύστη τεράστια δλδ κ μια μικρή στην αριστερή ωοθηκη.. θα κάνω μαγνητική την άλλη βδομάδα Μ είπε να μην αγχώνομαι αλλά φοβάμαι ότι τόσο μεγάλη δε βγαίνει με αντιβίωση.. 

Oλα θα πάνε καλά!!Τυχαίνει να έχουν μέσα ή υγρό ή αίμα!!Πότε είχες κάνει υπέρηχο τελευταία φορά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Δεν είναι το χειρουργείο λύση σε όλες τις κυστες... Κάποιες απορροφώνται με αντισύλληπτικα. Άκου κι εμένα που είχα δύο φορές και ράγισαν κιόλας και πονούσα φρικτά! Θα φύγει! 

Ωχχχ κορίτσι ρήξη ωχρου σωματιου!!Εχει πάθει μια φίλη μου κ όπως λες μου είπε πονάει απίστευτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Ωχχχ κορίτσι ρήξη ωχρου σωματιου!!Εχει πάθει μια φίλη μου κ όπως λες μου είπε πονάει απίστευτα!!

2 φορές το έχω πάθει... Πεθαίνεις στον πόνο όμως, δεν έχω περάσει ξανά κάτι τέτοιο.. Κι είναι τυχαίο, όπως μου είπαν οι γιατροί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγώ που είχα τόσο μεγάλη. Μου είπε και πήρα 3 μήνες αντισυλληπτικα. Και εξαφανίστηκε. 

Μακάρι να αποφύγω τα χειρότερα. Έκανα τεστ Παπ πάντα κ όχι υπέρηχο έχω κάνει κάνα δυο φορές αλλά είναι χρόνια.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα βρε κορίτσια τίποτα όλα φυσιολογικα. Τι να πω.. ο ακτινολόγος Μ έλεγε κάτι για λαμπαροσκοπικα η κανονική καισαρική λόγω μεγέθους αλλά Μ λένε να μην τον ακούω θα Μ πει ο γυναικολόγος μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lactaki είπε:

Μακάρι να αποφύγω τα χειρότερα. Έκανα τεστ Παπ πάντα κ όχι υπέρηχο έχω κάνει κάνα δυο φορές αλλά είναι χρόνια.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα βρε κορίτσια τίποτα όλα φυσιολογικα. Τι να πω.. ο ακτινολόγος Μ έλεγε κάτι για λαμπαροσκοπικα η κανονική καισαρική λόγω μεγέθους αλλά Μ λένε να μην τον ακούω θα Μ πει ο γυναικολόγος μου..

Αποκλείεται καλέ. Πρώτα θ μικρύνει κ μετά βλέπουμε..... Αντισυλληπτικα θα σου δώσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Μακάρι να αποφύγω τα χειρότερα. Έκανα τεστ Παπ πάντα κ όχι υπέρηχο έχω κάνει κάνα δυο φορές αλλά είναι χρόνια.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα βρε κορίτσια τίποτα όλα φυσιολογικα. Τι να πω.. ο ακτινολόγος Μ έλεγε κάτι για λαμπαροσκοπικα η κανονική καισαρική λόγω μεγέθους αλλά Μ λένε να μην τον ακούω θα Μ πει ο γυναικολόγος μου..

9 εκατοστά και δεν πονούσες; Μην αγχώνεσαι, θα σου δώσει αντισυλληπτικά για κάποιους μήνες. Είχα κι εγώ 6 εκ. και έφυγε με τα αντισυλληπτικά. Με υγρό σημαίνει ότι είναι μια απλή κύστη ωχρού σωματίου ή άρρηκτου ωοθυλάκιου, κάπως έτσι. Με απλά λόγια, κάποιο ωάριο έγινε κυστικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Μακάρι να αποφύγω τα χειρότερα. Έκανα τεστ Παπ πάντα κ όχι υπέρηχο έχω κάνει κάνα δυο φορές αλλά είναι χρόνια.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα βρε κορίτσια τίποτα όλα φυσιολογικα. Τι να πω.. ο ακτινολόγος Μ έλεγε κάτι για λαμπαροσκοπικα η κανονική καισαρική λόγω μεγέθους αλλά Μ λένε να μην τον ακούω θα Μ πει ο γυναικολόγος μου..

Πρώτη φορά ακούω για καισαρική τομή για κύστη!!Υπερβολικός ο ακτινολογός!!Λαμπαροσκοπικά ναι!!Θα σου πει ο γιατρός σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marillia είπε:

Πρώτη φορά ακούω για καισαρική τομή για κύστη!!Υπερβολικός ο ακτινολογός!!Λαμπαροσκοπικά ναι!!Θα σου πει ο γιατρός σου!!!

Λαπαροσκόπηση μόνο αν δεν φύγει με τα αντισυλληπτικά ή αν πρόκειται για άλλου τύπου κύστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Starrrμιας και σε βρήκα... Ξύπνησα μέτρησα θερμοκρασία, είχε πέσει στο 36,6 από 36,75, κοιμήθηκα και μόλις ξύπνησα ξανά ήταν 36,8.. Την πρώτη δεν κρατώ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Λαπαροσκόπηση μόνο αν δεν φύγει με τα αντισυλληπτικά ή αν πρόκειται για άλλου τύπου κύστη.

Μπορεί αν είναι κύστη με αίμα να γίνεται λαμπαροσκοπικά!!Οι  απλές με υγρό φεύγουν με αντισυλληπτικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Μακάρι να αποφύγω τα χειρότερα. Έκανα τεστ Παπ πάντα κ όχι υπέρηχο έχω κάνει κάνα δυο φορές αλλά είναι χρόνια.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα βρε κορίτσια τίποτα όλα φυσιολογικα. Τι να πω.. ο ακτινολόγος Μ έλεγε κάτι για λαμπαροσκοπικα η κανονική καισαρική λόγω μεγέθους αλλά Μ λένε να μην τον ακούω θα Μ πει ο γυναικολόγος μου..

Αχ οι γιατροί κάποιες φορές, πρώτα για χειρουργείο να μιλήσουν... Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις τίποτα για αυτό πέρα από αγωγή με αντισύλληπτικα για αρχή, αν πρόκειται για κυστικο. Η μαγνητική θα δείξει τη φύση της κύστης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το πράγμα, που μερικοί γιατροί επεκτείνονται και σε θέματα εκτός της ειδικότητάς τους, με εκνευρίζει. Αν και γενικά πολλοί γιατροί είναι τρομολάγνοι. Η παλιά μου γυναικολόγος για τις κύστες μου έλεγε τα τέρατα, ότι μπορεί να είναι ενδομητρίωση, δερμοειδής, ο πόνος μπορεί να είναι από τη χολή (sic!),ότι μπορεί να χρειαστεί λαπαροσκόπηση, ότι μπορεί να δυσκολευτώ να μείνω έγκυος κ.λπ. Ουδέποτε με έστειλε για μαγνητική. Τελικά οι κύστες είτε έφυγαν μόνες είτε με μια χούφτα αντισυλληπτικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

@Starrrμιας και σε βρήκα... Ξύπνησα μέτρησα θερμοκρασία, είχε πέσει στο 36,6 από 36,75, κοιμήθηκα και μόλις ξύπνησα ξανά ήταν 36,8.. Την πρώτη δεν κρατώ? 

Ναι την πρώτη κρατάς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι την πρώτη κρατάς... 

 

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αχ οι γιατροί κάποιες φορές, πρώτα για χειρουργείο να μιλήσουν... Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις τίποτα για αυτό πέρα από αγωγή με αντισύλληπτικα για αρχή, αν πρόκειται για κυστικο. Η μαγνητική θα δείξει τη φύση της κύστης... 

Ναι αλλά δεν έχει πέσει πολύ.... Μην ανησυχείς..... Εγώ δύο μέρες τώρα έχω 35,7.... Αλλά δεν νομίζω να χω ωορρηξία τώρα... Αλλά θα χουν ρμια επαφή για καλό κ για κακό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

@Starrrμιας και σε βρήκα... Ξύπνησα μέτρησα θερμοκρασία, είχε πέσει στο 36,6 από 36,75, κοιμήθηκα και μόλις ξύπνησα ξανά ήταν 36,8.. Την πρώτη δεν κρατώ? 

Πότε περιμένεις περίοδο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Μακάρι να αποφύγω τα χειρότερα. Έκανα τεστ Παπ πάντα κ όχι υπέρηχο έχω κάνει κάνα δυο φορές αλλά είναι χρόνια.. δεν είχα κανένα σύμπτωμα βρε κορίτσια τίποτα όλα φυσιολογικα. Τι να πω.. ο ακτινολόγος Μ έλεγε κάτι για λαμπαροσκοπικα η κανονική καισαρική λόγω μεγέθους αλλά Μ λένε να μην τον ακούω θα Μ πει ο γυναικολόγος μου..

Καλημέρα σε ολεσ και συγνώμη που επεμβαίνω μιας κ δεν έχω γράψει ποτε στο θέμα πραγματικά μην αγχώνεσαι !!!! Όλα θα πάνε καλά ! Όλες αυτές οι κύστες δεν έχουν καμια άσχημη μορφή ! Το σημαντικό  είναι ότι τις βρήκες! Η μαγνητική είναι η καλύτερη λύση μιας και δείχνει ακριβώς τι συμβαίνει είναι ότι καλύτερο για τα γυναικολογικά . Λογικά θα σου δώσει και σκιαγραφικο. Σου γράφω γιατί έχω περάσει ενα αντίστοιχο σοκ  με μια κύστη 7 εκ. στην αριστερή  ωοθήκη  η οποία ήταν τελικά δερμοειδής  κ δεν φεύγει με αντισυλληπτικά . Την είχαμε βρει όταν ήμουν 20 χρόνων κ την έβγαλα λαπαροσκοπικά . Μπήκα την μια μέρα και  βγήκα την επόμενη ! Στο γράφω αυτό για να σου πω ότι ούτε αυτο είναι κάτι σοβαρό! Δεν επηρεάζει τίποτα μελλοντικά ούτε γονιμότητες ούτε ωοθήκες ούτε τίποτα . Εύχομαι να μην χρειαστεί τίποτα κ να φύγει με αντισυλληπτικά. Ηρέμησε και μην σκέφτεσαι αρνητικά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Σε 8 ημέρες 

Είναι πολύ νωρίς για να πέσει η θερμοκρασία σου. Γενικά θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο πριν πάρεις πρωινή θερμοκρασία, επειδή όταν είμαστε αμέσως μετά τον ύπνο και κλινήρεις, η θερμοκρασία μας δεν είναι αντιπροσωπευτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Είναι πολύ νωρίς για να πέσει η θερμοκρασία σου. Γενικά θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο πριν πάρεις πρωινή θερμοκρασία, επειδή όταν είμαστε αμέσως μετά τον ύπνο και κλινήρεις, η θερμοκρασία μας δεν είναι αντιπροσωπευτική. 

Το έχω διαβάσει αυτό που λες... Αφού όμως το ξεκίνησα έτσι, θα τελειώσω με αυτόν τον τρόπο αυτόν τον κύκλο. Θα δείξει αύριο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...