Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Περαστικά σου @stasa199 ! Ξεκούραση και πολλά υγρά ! Όταν είδα πως με γυροφερνει αρρώστια με βοήθησε πολύ ο χυμός πορτοκάλι και το τσάι του βουνού που μου είπε ο γιατρός πως επιτρέπεται αλλά όχι πάνω από 2 κούπες την ημέρα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια κ εγω εδω και 2 μερες βουλωμενο μονιμως το ενα ρουθουνι..μ ειπε ο γιατρος για αρχη μονο εισπνοες με ευκαλυπτο κ βλεπουμε...το τσουξιμο του λαιμου ευτυχως το προλαβα με τσαι λεμονι κ μελι!σωτηριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Περαστικά σου @stasa199 ! Ξεκούραση και πολλά υγρά ! Όταν είδα πως με γυροφερνει αρρώστια με βοήθησε πολύ ο χυμός πορτοκάλι και το τσάι του βουνού που μου είπε ο γιατρός πως επιτρέπεται αλλά όχι πάνω από 2 κούπες την ημέρα . 

σε ευχαριαστω πολυ!εκανα και ηπια χυμό και κανενα χαμομήλι αλλα εχω και τις αναγουλες δεν μπορω τα πολλα υγρα!πηρα κατι φυτικες καραμελες με ευκαλυπτο απο το φαρμακείο μπας και βοηθησουν...ηταν αρρωστος ο αντρας μου 5 μερες και δεν την γλίτωσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια κ εγω εδω και 2 μερες βουλωμενο μονιμως το ενα ρουθουνι..μ ειπε ο γιατρος για αρχη μονο εισπνοες με ευκαλυπτο κ βλεπουμε...το τσουξιμο του λαιμου ευτυχως το προλαβα με τσαι λεμονι κ μελι!σωτηριο

περαστικα σου και εσενα!!αχ μακαρι να το προλαβω μη με πιασει καλα....εγω απο χθες το βραδυ ένιωσα κατι τσιμπήματα και εκανα χαμομήλι με μελι και μου εσκασε μεχρι το πρωι δεν μπορουσα να καταπιω...τωρα μαλακωσα καπως ευτυχώς...ελπιζω να γινουμε καλα μη μας βρει ετσι ο νεος χρονος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια περαστικά σας!!! Όλος ο κόσμος αρρωστος είναι. Κ μεις οικογενειακώς εδώ κ μέρες. Μπούκωμα, λαιμός, κάταρροη. 

Εγώ από την 20η βδομάδα το νιώθω στο χέρι μ κανονικα. Κ ο οποίος άλλος κάθεται δίπλα μου. Αλλά μέχρι να ρθει ο μπαμπάς της που συνήθως ασχολείται με κάτι άλλο σταματάει οπότε δ ρη β έχει νιώσει ακόμη. 

Εμένα με πεθαίνει η μέση μ ώρες ωρες κ οταβ κουράζομαι έχω πονακια περιόδου. Στις 3 τ μηνός έχω τη β επιπέδου.

@Vivi35 κοντά κοντα τα  μωράκια σου. Μας είπες ρι είναι αυτό που περιμένεις;

@Mariamagdalini Καλώς ήρθες και συ με τ καλο ρ μωράκι σου! Άκου το γιατρό σου κ όλα θα πάνε καλά.

@vayaki μήπως μπορείς να ενημερώσεις τ πινακακι με τις νέες μανούλες π μπήκαν τωρα; να έχουμε μια ιδέα τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Κοριτσια περαστικά σας!!! Όλος ο κόσμος αρρωστος είναι. Κ μεις οικογενειακώς εδώ κ μέρες. Μπούκωμα, λαιμός, κάταρροη. 

Εγώ από την 20η βδομάδα το νιώθω στο χέρι μ κανονικα. Κ ο οποίος άλλος κάθεται δίπλα μου. Αλλά μέχρι να ρθει ο μπαμπάς της που συνήθως ασχολείται με κάτι άλλο σταματάει οπότε δ ρη β έχει νιώσει ακόμη. 

Εμένα με πεθαίνει η μέση μ ώρες ωρες κ οταβ κουράζομαι έχω πονακια περιόδου. Στις 3 τ μηνός έχω τη β επιπέδου.

@Vivi35 κοντά κοντα τα  μωράκια σου. Μας είπες ρι είναι αυτό που περιμένεις;

@Mariamagdalini Καλώς ήρθες και συ με τ καλο ρ μωράκι σου! Άκου το γιατρό σου κ όλα θα πάνε καλά.

@vayaki μήπως μπορείς να ενημερώσεις τ πινακακι με τις νέες μανούλες π μπήκαν τωρα; να έχουμε μια ιδέα τι γίνεται.

Ναι θα μεγαλώσουν μαζί :)

αγοράκι περιμένω! Το πρώτο μου είναι κοριτσάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια απο σουτιέν θηλασμου....επειδη πρεπει να παρω ελεγα να παρω θηλασμου για να τα εχω και για μετα σε περίπτωση που καταφερω να θηλασω αλλα δεν ξερω τι να παρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

κορίτσια ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια απο σπυτιεν θηλασμου....επειδη πρεπει να παρω ελεγα να παρω θηλασμου για να τα εχω και για μετα σε περίπτωση που καταφερω να θηλασω αλλα δεν ξερω τι να παρω...

Εγω πηρα αυτα εδω https://www.wish.com/m/c/5a162a1f1fdaad21f36ba385  τα οποια ειναι εξαιρετικα...προηγουμενως ειχα παρει ακριβως το ιδιο (ακομα κ το ταμπελακι ιδιο ηταν) απο Ελλαδα 19,50...κανουν βεβαια κανα 20ημερο να ερθουν αλλα τα εχω λιωσει και θα τα χρησιμοποιησω κ στο θηλασμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Εγώ είχα πάρει από τα hm κ μ βγήκανε πολύ καλα. Είχα πάρει 3 αε πιο μεγάλο νουμερο κανονικα κ 3 θηλασμού τα οποία όμως  έβαλα Αφού γέννησα. Είναι οικονομικά κ καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Εγω πηρα αυτα εδω https://www.wish.com/m/c/5a162a1f1fdaad21f36ba385  τα οποια ειναι εξαιρετικα...προηγουμενως ειχα παρει ακριβως το ιδιο (ακομα κ το ταμπελακι ιδιο ηταν) απο Ελλαδα 19,50...κανουν βεβαια κανα 20ημερο να ερθουν αλλα τα εχω λιωσει και θα τα χρησιμοποιησω κ στο θηλασμο

σε ευχαριστώ πολύ! θα τα κοιταξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@stasa199 Εγώ είχα πάρει από τα hm κ μ βγήκανε πολύ καλα. Είχα πάρει 3 αε πιο μεγάλο νουμερο κανονικα κ 3 θηλασμού τα οποία όμως  έβαλα Αφού γέννησα. Είναι οικονομικά κ καλά.

ναι τα ειδα και εγω....στην αρχη ελεγα να παρω απο εκει αλλα ειπα να ρωτήσω μηπως εχει εμπειρία κανια κοπέλα! παντως θα τα εχω στα υπόψιν αφου εισαι ικανοποιημενη!σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 τα φόρεσα 8 μήνες και τα είχα πλύνε βάλε. Είναι οικονομικά κ τώρα αυτά θα έχω. Νομίζω έβγαιναν σαν σετακι τα 2 18 ευρώ κάπου εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλωσηρθαν τα νεα κοριτσια!!! μου λειπουν καποια στοιχεια (ΠΗΤ και φυλο)  για να σας προσθεσω κι εσας στο πινακακι μας.

@Vivi35  ξερετε ΠΗΤ και φυλο;

@Mariamagdalini  φυλο εχετε μαθει; Η Πητ σου ειδα οτι ειναι 19/5.

@marakineos  θα σε βαλω κι εσενα στο πινακακι μας κι ας εισαι αρχες Ιουνιου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

κορίτσια ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια απο σουτιέν θηλασμου....επειδη πρεπει να παρω ελεγα να παρω θηλασμου για να τα εχω και για μετα σε περίπτωση που καταφερω να θηλασω αλλα δεν ξερω τι να παρω...

εγω πηγα στα prenatal και πηρα 2 απλα εγκυμοσυνης. Η  θεια μου, μου εδωσε και 3 θηλασμου δικα της που ετυχε να ειναι ιδια μαρκα απο prenatal και ιδιο νουμερο με τα δικα μου (μεγαλη τυχη χεχε). Πολυ ανετα! Οταν τα πηρα πριν μερες ειχαν 50% εκπτωση στα ρουχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. σήμερα ξύπνησα αντικρίζοντας πολλά καφέ στο σκούπισμα. Σφίχτηκε το στομάχι μου. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό κ με καθησύχασε λέγοντας πως δε σημαίνουν κάτι. Μπορεί κ λίγο κόκκινο να δω άνευ σημασίας. Με ρώτησε αν κουράστηκα ή σφίχτηκε με την τουαλέτα. Η αλήθεια είναι πως έχω γίνει αρκετά δυσκοιλια τελευταία. Ηρεμησα λίγο αλλά κ πάλι τρέμει το φυλλοκαρδι μου. Έχει τύχει σε καμία σας;

 

Κοριτσι μ αρχικα μην ανησυχεις κ να ακους το γιατρο σου!εγω αν και τα καφε μ εχουν σταματησει απο τον 3ο μ ειπε ο γιατρος μ να μην υπερτιμω τις δυναμεις μ επειδη τωρα νιωθω καλυτερα και να μη κουραζομαι...οσο για το θεμα τις δυσκοιλιοτητας αν δεις οτι δεν...χρησιμοποιησε καλυτερα υποθετα γλυκερινης που ειναι ακινδυνα..απο το να σφιγγεσαι καλυτερα αυτο!!και προπαντων μην αγχωνεσαι και ολα καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.. σήμερα ξύπνησα αντικρίζοντας πολλά καφέ στο σκούπισμα. Σφίχτηκε το στομάχι μου. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό κ με καθησύχασε λέγοντας πως δε σημαίνουν κάτι. Μπορεί κ λίγο κόκκινο να δω άνευ σημασίας. Με ρώτησε αν κουράστηκα ή σφίχτηκε με την τουαλέτα. Η αλήθεια είναι πως έχω γίνει αρκετά δυσκοιλια τελευταία. Ηρεμησα λίγο αλλά κ πάλι τρέμει το φυλλοκαρδι μου. Έχει τύχει σε καμία σας;

 

κοριτσι μου τώρα ειδα το μηνυμα σου...μη στεναχωιεσαι για να σου λεει ο γιατρος οτι δεν ειναι κατι δεν θα ειναι!εμενα μου εχει τυχει τωρα τελευταία 2 φορες αλλα ειναι απο τη δυσκοιλιοτητα και ας προσεχω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 πως αισθάνεσαι που θα έχεις 2 μωρουλια; Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών η οποία είναι ταρζανακι σωστο κ ώρες ωρες αγχώνομαι λίγο πως θα τα βολέψω κ τα 2.

@Mariamagdalini αν ο γιατρός πιστεύω πως ηταβ κάτι σοβαρό θα σε είχε δει άμεσα. Τα καφέ υγρά είναι συνήθως πάλιο αίμα. Επίσης κ λίγο αίμα να δεις δ σημαίνει πως είναι απαραίτητα από τ μωρο. Πολλές φορές σπάνε αγγειακια στον τράχηλο. Γι αυτό σ ειπε λίγο αιματακι. Όλη η περιοχή εκεί κάτω είναι υπεραιυεσθητη κ αιματωνεται φουλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa 3/05/19 ?

@Angelmammy  4/05/19 ?

@Nikolina1989  5/05/19 ?

@Diwni 8/05/19 ?

@irened91  9/05/19 ?

@Valfrag 14/05/19?

@Katya81 14/05/19?

@Berry  15/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05/19 ?

@RnMl  20/05/19 ?

@Madim 22/05/19 ?

@natasa1990 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@Vivi35 31/05/19 ?

@marakineos  03/06/19 ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Kαλωσηρθαν τα νεα κοριτσια!!! μου λειπουν καποια στοιχεια (ΠΗΤ και φυλο)  για να σας προσθεσω κι εσας στο πινακακι μας.

@Vivi35  ξερετε ΠΗΤ και φυλο;

@Mariamagdalini  φυλο εχετε μαθει; Η Πητ σου ειδα οτι ειναι 19/5.

@marakineos  θα σε βαλω κι εσενα στο πινακακι μας κι ας εισαι αρχες Ιουνιου

Καλησπέρα vayki. Έχω αγοράκι. ΠΗΤ 31/5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Προσπαθώ να μείνω ήρεμη. Έχω κ κάποιες ενοχλήσεις, σαν πίεση, σαν πόνους περιόδου. Το καφέ μειώθηκε αρκετά, αλλά πάλι το βλέπω, σαν σταγόνες στο σκούπισμα. Κι εγώ ένιωθα πολύ καλύτερα μετά την αυχενική κ ίσως να υπερεκτίμησα τις δυνάμεις μου.  Αγοράκι μας είπε ο γιατρός! Μπλε καρδούλα παρακαλώ :) Περαστικά κ στις αρρωστουλες. Πέρασα πρόσφατα ένα δυνατό συνάχι. Ελαφρύ τσάι ή απλά ζεστό νερό με μέλι κ λεμόνι, θαυματουργό.. για όσες έχουν τις αναγουλες τους καραμελιτσες φυτικές. Η μύτη λίγο με παιδεψε γιατί ο όρος δεν κάνει κ πολλά. Οι ταινίες που ανοίγουν τα ρουθούνια με βολεψαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Vivi35 πως αισθάνεσαι που θα έχεις 2 μωρουλια; Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών η οποία είναι ταρζανακι σωστο κ ώρες ωρες αγχώνομαι λίγο πως θα τα βολέψω κ τα 2.

@Mariamagdalini αν ο γιατρός πιστεύω πως ηταβ κάτι σοβαρό θα σε είχε δει άμεσα. Τα καφέ υγρά είναι συνήθως πάλιο αίμα. Επίσης κ λίγο αίμα να δεις δ σημαίνει πως είναι απαραίτητα από τ μωρο. Πολλές φορές σπάνε αγγειακια στον τράχηλο. Γι αυτό σ ειπε λίγο αιματακι. Όλη η περιοχή εκεί κάτω είναι υπεραιυεσθητη κ αιματωνεται φουλ.

Καλησπέρα Diwni. Κι εμένα 14 μηνών είναι η κόρη μου και έχω πολύ άγχος για το πως θα τα καταφέρω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy  4/05/19 ?

@Nikolina1989  5/05/19 ?

@Diwni 8/05/19 ?

@irened91  9/05/19 ?

@Valfrag 14/05/19?

@Katya81 14/05/19?

@Berry  15/05/19 ?

@Mariamagdalini 19/05

@RnMl  20/05/19

@Madim 22/05/19 ?

@natasa1990 26/05/19 ?

@dimitra2222  27/05/19 ?

@vayaki 28/05/19 ?

@katrinaki 28/05/19 ?

@anni7 31/05/19 ?

@marakineos  03/06 ?

Με το καλό βρε κορίτσια.... Αντροκρατούμενος μήνας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας μέλλουσες μανούλες!

Σας βρήκα τυχαία και σκέφτηκα να μπω στην παρέα σας να τα λέμε. Δεν έχω άλλο παιδάκι ούτε καμία φίλη μαμά, οπότε έχω πολλές απορίες.

Τώρα είμαι στην 23η εβδομάδα και περιμένουμε το μπέμπη μας αρχές Μαΐου (ΠΗΤ 3/05/19). Είχα ένα δύσκολο πρώτο τρίμηνο με φουλ εμετούς και αδυναμία, αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα υποθέτω! Γενικά δεν έχουμε προβλήματα μέχρι τώρα, το μόνο που με απασχολεί είναι ότι έχω κοντό τράχηλο, λόγω επέμβασης (loop) που έκανα πριν 3 χρόνια. Ξεκίνησα με 26mm και τώρα είμαι στα 23mm, ευτυχώς δεν έχει μειωθεί πολύ. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι προς το παρόν δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Γειά σας μέλλουσες μανούλες!

Σας βρήκα τυχαία και σκέφτηκα να μπω στην παρέα σας να τα λέμε. Δεν έχω άλλο παιδάκι ούτε καμία φίλη μαμά, οπότε έχω πολλές απορίες.

Τώρα είμαι στην 23η εβδομάδα και περιμένουμε το μπέμπη μας αρχές Μαΐου (ΠΗΤ 3/05/19). Είχα ένα δύσκολο πρώτο τρίμηνο με φουλ εμετούς και αδυναμία, αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα υποθέτω! Γενικά δεν έχουμε προβλήματα μέχρι τώρα, το μόνο που με απασχολεί είναι ότι έχω κοντό τράχηλο, λόγω επέμβασης (loop) που έκανα πριν 3 χρόνια. Ξεκίνησα με 26mm και τώρα είμαι στα 23mm, ευτυχώς δεν έχει μειωθεί πολύ. Η γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ και ότι προς το παρόν δε χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία;

Καλα εκανες κι ηρθες στην ομαδα! Εδω μοιραζομαστε ολες τις αποριες μας κτλ. Γι αυτο που ρωτας δεν εχω ιδεα. Δεν μου ανεφερε κατι ως τωρα ο γιατρος για θεση τραχηλου κτλ. Μπορει κατι να ξερουν οι υπολοιπες κοπελες! Καλωσηρθες στην ομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @vayaki, καλώς σας βρήκα, με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας! ?

Αναφέρομαι σε μήκος τραχήλου, απ'ότι έχω ακούσει, αν δεν υπάρχει ιστορικό, συνήθως το μετράνε κάπου στην 20 εβδομάδα ή στη β' επιπέδου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...