Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΖΑΛΑΔΕΣ ΠΡΩΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΚΥΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΥΝΤΟΜΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ! Είμαι νέο μέλος και ευελπιστώ και νέα μαμα :) ! Βρίσκομαι στην 5η ενδομαδα κύησης και 5η μέρα ... το πρώτο τεστ χοριακης βγήκε 60 ( 3η μέρα καθυστέρησης ) .. ξεκίνησα αγωγή ( folidex, utrogestan, trofocard) , όπως με συμβούλεψε ο γιατρός ... 2η χοριακη δεν έκανα ακόμα γιατί λείπει ο μικροβιολόγος και δεν έχουμε άλλον στο νησί ( και θα περιμένω ακόμα 4 μέρες ) ... μέχρι τότε λέω να κάνω hometest  να Βεβαιωνομαι ότι το ροζ σκουραινει ( άρα η χοριακη ανεβαίνει ) ... έκανα ένα προχθές και βγήκε μέσα σε 5 δευτερόλεπτα η 2η σκούρα πλέον γραμμή ( τις πρώτες μέρες ήταν πολύ αχνη ) ... πέραν αυτών ... έχω μια απορία ... τις πρώτες μέρες είχα μια ζάλη ... τώρα που το σκέφτομαι 2-3 μέρες δεν έχω πια .. είναι φυσιολογικό ; Δεν έχω ναυτίες καθόλου ( ούτε στην αρχή ούτε τώρα ) και ούτε κάποια δειγματα αίματος κτλ ( όλα οκ δλδ κατά τα αλλα) η ζαλαδα όμως γιατί σταμάτησε ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Φενια21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Είμαι νέο μέλος και ευελπιστώ και νέα μαμα :) ! Βρίσκομαι στην 5η ενδομαδα κύησης και 5η μέρα ... το πρώτο τεστ χοριακης βγήκε 60 ( 3η μέρα καθυστέρησης ) .. ξεκίνησα αγωγή ( folidex, utrogestan, trofocard) , όπως με συμβούλεψε ο γιατρός ... 2η χοριακη δεν έκανα ακόμα γιατί λείπει ο μικροβιολόγος και δεν έχουμε άλλον στο νησί ( και θα περιμένω ακόμα 4 μέρες ) ... μέχρι τότε λέω να κάνω hometest  να Βεβαιωνομαι ότι το ροζ σκουραινει ( άρα η χοριακη ανεβαίνει ) ... έκανα ένα προχθές και βγήκε μέσα σε 5 δευτερόλεπτα η 2η σκούρα πλέον γραμμή ( τις πρώτες μέρες ήταν πολύ αχνη ) ... πέραν αυτών ... έχω μια απορία ... τις πρώτες μέρες είχα μια ζάλη ... τώρα που το σκέφτομαι 2-3 μέρες δεν έχω πια .. είναι φυσιολογικό ; Δεν έχω ναυτίες καθόλου ( ούτε στην αρχή ούτε τώρα ) και ούτε κάποια δειγματα αίματος κτλ ( όλα οκ δλδ κατά τα αλλα) η ζαλαδα όμως γιατί σταμάτησε ;;

   Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!! Δε νομιζω να ειναι ανησυχητικο αυτο με τις ζαλαδες... αλλες γυναικες δεν εχουν καθολου..! εγω εχω ζαλιστει το πολυ 3 φορες μεχρι τωρα που ειμαι στον 6ο..! Εχω διαβασει ομως οτι συνηθως εμφανιζεται αργοτερα στην κυηση... καληνυχτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

   Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!! Δε νομιζω να ειναι ανησυχητικο αυτο με τις ζαλαδες... αλλες γυναικες δεν εχουν καθολου..! εγω εχω ζαλιστει το πολυ 3 φορες μεχρι τωρα που ειμαι στον 6ο..! Εχω διαβασει ομως οτι συνηθως εμφανιζεται αργοτερα στην κυηση... καληνυχτα!!

Αμήν !!!! :) με το καλό να έρθει και το δικό σου !!! Καλό βράδυ και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο !!!!

εγω δεν ειχα ως τωρα καθολου ζαλαδα μονο αναγουλα ΟΛΗ ΜΕΡΑ..... χωρις εμετο.... σου ευχομαι να μην εχεις τιποτε απο τα δυο !!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ζαλάδα τόσο νωρίς μάλλον δεν έχει σχέση με την εγκυμοσύνη. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι. Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ... δε ξέρω αλλά τα δικά μου συμπτώματα είναι σπυράκια ( δεν υπάρχει σωτηρία ) , λίγο πρήξιμο στηθους ( βραδινές ώρες ) και ελαφριά ζαλάδα για κανένα μισάωρο ( ήρθε και σήμερα )... έκανα τεστ και σήμερα και αμέσως έγινε σκούρα ροζ ! Δε περίμενα ούτε δευτερόλεπτο για το αποτέλεσμα !! Άρα προχωράμε κανονικά , πρώτα ο θεός !!!! Σχετικά με το πρώτο υπέρηχο , έπειτα γίνονται απευθείας γενικες εξετάσεις αίματος ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Φενια21 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ... δε ξέρω αλλά τα δικά μου συμπτώματα είναι σπυράκια ( δεν υπάρχει σωτηρία ) , λίγο πρήξιμο στηθους ( βραδινές ώρες ) και ελαφριά ζαλάδα για κανένα μισάωρο ( ήρθε και σήμερα )... έκανα τεστ και σήμερα και αμέσως έγινε σκούρα ροζ ! Δε περίμενα ούτε δευτερόλεπτο για το αποτέλεσμα !! Άρα προχωράμε κανονικά , πρώτα ο θεός !!!! Σχετικά με το πρώτο υπέρηχο , έπειτα γίνονται απευθείας γενικες εξετάσεις αίματος ;

   Συνηθως στο πρωτο ραντεβου ο γιατρος σου γραφει τις περισσοτερες εξετασεις του προγεννητικου ελεγχου. Αν δεν εχεις κανει προσφατα παπ, σου κανει κ παπ. Εμενα μου εκανε κ καλλιεργεια κολπικων υγρων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rosemary είπε:

   Συνηθως στο πρωτο ραντεβου ο γιατρος σου γραφει τις περισσοτερες εξετασεις του προγεννητικου ελεγχου. Αν δεν εχεις κανει προσφατα παπ, σου κανει κ παπ. Εμενα μου εκανε κ καλλιεργεια κολπικων υγρων!!

Πω πω αλήθεια λες; σου κάνει και τεστ παπ; κι εγώ που έλεγα πως αν έρθει τώρα μια εγκυμοσύνη θα το γλύτωνα το τεστ παπ! χαχαχα! πολύ με πονάει εμένα αυτή η βλακεία ο κολποδιαστολέας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάτι μήνες πριν το τελευταίο Παπ ... Ε εντάξει ότι είναι να γίνει ας γίνει !! Τα μωράκια μας να είναι γερά και θα κάνουμε τα στραβά μάτια ;) !! Για τα σπυράκια στο πρόσωπο καμία λύση ; Πηρα σαπούνι χαμομήλι χωρίς λάδι από φαρμακείο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπυράκια??? Έλα ρε....συνήθως γίνεται φράπα η επιδερμίδα στην εγκυμοσύνη. Τώρα δεν ξέρω να σου πω τι μπορείς να βάλεις και να φύγουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Σπυράκια??? Έλα ρε....συνήθως γίνεται φράπα η επιδερμίδα στην εγκυμοσύνη. Τώρα δεν ξέρω να σου πω τι μπορείς να βάλεις και να φύγουν.

  Αχ Ντιτακι, εγω το πρωτο τριμηνο ημουν σαγρε!! Πρωτη φορα ηταν τοσο χαλια η επιδερμιδα μου... Πως ειναι λιγο πριν την περιοδο.....που καπως αγριευει......ε, μου ηταν μονιμα λιγο χειροτερα..! Μετα τον 4ο αρχισε να φτιαχνει κ τωρα....λαμπω μπαμπη μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary ahahahaha εγω να δεις .... λες και θελω καθε μερα απολέπιση ειναι το προσωπο μου !!!!! πολυ τραχυ ...αφου λεω "αυτο ειναι καλέ το pregancy glow"?  

ιδωμεν στο β τριμηνο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Αχ Ντιτακι, εγω το πρωτο τριμηνο ημουν σαγρε!! Πρωτη φορα ηταν τοσο χαλια η επιδερμιδα μου... Πως ειναι λιγο πριν την περιοδο.....που καπως αγριευει......ε, μου ηταν μονιμα λιγο χειροτερα..! Μετα τον 4ο αρχισε να φτιαχνει κ τωρα....λαμπω μπαμπη μου!!!!!

me too..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι λέτε ρε κορίτσια!! Σοκ...

Εγώ που είχα πάντα σπυράκια ήμουν σε όλη την εγκυμοσύνη λεία και λαμπερή και νόμιζα ότι έτσι είναι όλες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Σπυράκια??? Έλα ρε....συνήθως γίνεται φράπα η επιδερμίδα στην εγκυμοσύνη. Τώρα δεν ξέρω να σου πω τι μπορείς να βάλεις και να φύγουν.

Άσε άσε ! Χειρότερα της περιόδου .. δεν υπάρχει σωτηρία λέμε !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

  Αχ Ντιτακι, εγω το πρωτο τριμηνο ημουν σαγρε!! Πρωτη φορα ηταν τοσο χαλια η επιδερμιδα μου... Πως ειναι λιγο πριν την περιοδο.....που καπως αγριευει......ε, μου ηταν μονιμα λιγο χειροτερα..! Μετα τον 4ο αρχισε να φτιαχνει κ τωρα....λαμπω μπαμπη μου!!!!!

Χαχαχα !!! Σε νιώθω !!! Μα είναι πραγματικά περισσότερα και χειρότερα της περιόδου ... και τι έκανες λοιπόν το πρώτο τρίμηνο; Σαπουνάκι ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Φενια21 είπε:

Χαχαχα !!! Σε νιώθω !!! Μα είναι πραγματικά περισσότερα και χειρότερα της περιόδου ... και τι έκανες λοιπόν το πρώτο τρίμηνο; Σαπουνάκι ; 

  Εγω φενια δεν εβγαζα σπυρακια... Εμενα ειχε αργιεψει πολυ το δερμα μου (γενικα εχω προς το λιπαρο δερμα κ πορους), ηταν παααρα πολυ θαμπο (σαν να μην ειχα κοιμηθει μια βδομαδα) κ ειχαν τονιστει περισσοτερο οι ρυτιδες εκφρασης μου... Πλενομουν καθημερινα με σαπουνι κ εβαζα απλη ενυδατικη (οχι αντιρυτιδικη γιατι δεν ειωαι κ το καλυτερο για την κυηση) κ το βραδυ εβαζα καρυδελαιο (αυτο ισως βοηθησει κ εσενα γιατι δεν ειναι πολυ λιπαρο-θα το δεις κ οταν ξυπνησεις κ εχει κ αντιμικροβιακες ιδιοτητες). Μπορεις φυσικα αργοτερα να το βαζεις κ στο σωμα σου για προληψη ραγαδων.. Ρωτα κ καποιον γιατρο για τοπικη χρηση ασπιρινης πανω στο σπυρακι (εχω ακουσει οτι εχει πολυ θετικη δραση). Επισης πινε απειρο νερο κ απεφευγε εντελως τα γλυκα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2017 at 3:09 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

  Εγω φενια δεν εβγαζα σπυρακια... Εμενα ειχε αργιεψει πολυ το δερμα μου (γενικα εχω προς το λιπαρο δερμα κ πορους), ηταν παααρα πολυ θαμπο (σαν να μην ειχα κοιμηθει μια βδομαδα) κ ειχαν τονιστει περισσοτερο οι ρυτιδες εκφρασης μου... Πλενομουν καθημερινα με σαπουνι κ εβαζα απλη ενυδατικη (οχι αντιρυτιδικη γιατι δεν ειωαι κ το καλυτερο για την κυηση) κ το βραδυ εβαζα καρυδελαιο (αυτο ισως βοηθησει κ εσενα γιατι δεν ειναι πολυ λιπαρο-θα το δεις κ οταν ξυπνησεις κ εχει κ αντιμικροβιακες ιδιοτητες). Μπορεις φυσικα αργοτερα να το βαζεις κ στο σωμα σου για προληψη ραγαδων.. Ρωτα κ καποιον γιατρο για τοπικη χρηση ασπιρινης πανω στο σπυρακι (εχω ακουσει οτι εχει πολυ θετικη δραση). Επισης πινε απειρο νερο κ απεφευγε εντελως τα γλυκα!!

Θα το ρωτήσω τη Τρίτη που θα επισκεφτώ τον γυναικολόγο για το 1ο υπέρηχο !!! Είμαι θετική αλλά Παντάνασσα υπάρχει και το άγχος του τι θα δούμε ... ελπίζω να ΔΟΥΜΕ!! Είχατε συμπτώματα την 6η εβδομάδα ; Εγώ ακομα Τίποτα ... λίγο ζαλάδα κάποιες ώρες της μέρας και λίγο πρήξιμο στο στήθος ! Όχι ιδιαίτερα πράγματα .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2017 at 3:09 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

  Εγω φενια δεν εβγαζα σπυρακια... Εμενα ειχε αργιεψει πολυ το δερμα μου (γενικα εχω προς το λιπαρο δερμα κ πορους), ηταν παααρα πολυ θαμπο (σαν να μην ειχα κοιμηθει μια βδομαδα) κ ειχαν τονιστει περισσοτερο οι ρυτιδες εκφρασης μου... Πλενομουν καθημερινα με σαπουνι κ εβαζα απλη ενυδατικη (οχι αντιρυτιδικη γιατι δεν ειωαι κ το καλυτερο για την κυηση) κ το βραδυ εβαζα καρυδελαιο (αυτο ισως βοηθησει κ εσενα γιατι δεν ειναι πολυ λιπαρο-θα το δεις κ οταν ξυπνησεις κ εχει κ αντιμικροβιακες ιδιοτητες). Μπορεις φυσικα αργοτερα να το βαζεις κ στο σωμα σου για προληψη ραγαδων.. Ρωτα κ καποιον γιατρο για τοπικη χρηση ασπιρινης πανω στο σπυρακι (εχω ακουσει οτι εχει πολυ θετικη δραση). Επισης πινε απειρο νερο κ απεφευγε εντελως τα γλυκα!!

Ευχαριστώ πολύ !!! Θα τα κοιτάξω όλα όσα είπες !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Φενια21 είπε:

κ εγω ειδικά τους πρώτους μήνες.... από 2ο μέχρι 4ο είχα γεμίσει σπυράκια!!! ενώ πριν δεν είχα καθόλου σπυράκια ούτε καν σαν έφηβη. Μερικοί μου είπαν ότι θα είναι αγοράκι... γι αυτό! Τελικά είναι όντως αγοράκι και εδώ και ένα μήνα δεν έχω κανένα σπυράκι... άρα ετοίμασε τα ΜΠΛΕ!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...