Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόσες γεννάμε Ιαν/φεβ 2018 ?


Recommended Posts

@Love1988 εκτος απο αυτα που εγραψε παραπανω η Κατερινα, εγω πηρα φυσιολογικο ορο για την μυτουλα, κρεμα της για τις θηλες (της medela πηρα εγω.. Θελω οπωσδηποτε να θηλασω), βαμβακι (εγω θα παρω κ κατι μεγαλα τετραγωνα της septona για να καθαριζω το μωρο οταν κανει πιπι του. Το βουτας στο νερακι κ καθαριζεις (αν πχ δεν εχεις προσβαση σε μπανιο ή αν ειναι νυχτα κ δεν εχει κανει κακακια)... Ειναι πολυ πιο υγιεινο απο τα μωρομαντηλα..) Επισης ειδικες πατονετες για τα αυτακια του κ αν θες παρε κ κανενα dettol σπρευ μπας κ το χρειαστειας για καμια επιφανεια.. Εγω πχ καθαρισα με αυτο την συρταριερα λιγες μερες πριν βαλω μεσα τα ρουχαλακια τις μικρης..!

   Τωρα μια φιλη μου μου ειπε οτι πρεπει να παρουμε κ κατι για να πλενουμε την ευαισθητη περιοχη.. Ειδικο σαπουνι ή μπεταντιν-δεν ξερω, θα ρωτησω τον γιατρο μου! Α! κ φυσικα σερβιετες!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω πάρει ήδη επιθέματα στήθους, κρέμα για τις θηλές της frezyderm, σερβιέτες, σαμπουάν, αφρόλουτρο κλπ..

Πρέπει να πάρω οινόπνευμα, τα μεγαλα βαμβακια που αναφερεις τα θελω κι εγώ μου εχουν πει φιλες μου οτι βολεύουν πολύ και επίσης γάζες. Τα υπόλοιπα τα έχω πάρει. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αα θ τ παρω κ εγω... κρεμα γτ θ βαζουμε; κ εγω εχω σκοπο ν θηλασω.... αι κλ εγω τς σερβιετες τς ειχα ξεχασει τελειβς!!! Χαχαχα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love1988 είπε:

Γάζες πάρε για τα μάτια. Είναι πολύ πιο απαλές από τις υπόλοιπες.  Αναζήτησε το ίντερνετ αποστειρωμένες γάζες για καθαρισμό των ματιών. Επίσης εγώ πήρα και έναν αποστειρωμένο ορο sodium chloride 0.9% 1.5 ευρώ έχει το λίτρο... Για να μη χρησιμοποιήσω νερό.  Μπορείς με το ίδιο να αποστειρωσεις και τις θηλές σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, τελικά έκανα τις τελικές εξετάσεις σήμερα, ουρά, γενική αίματος και κολπική καλλιέργεια (δεν ήταν τίποτα τελικά) τώρα τη Δευτέρα περιμένω τα αποτελέσματα. Εχω κάτι πόνους στους προσαγωγούς αλλά πρέπει να είναι λογικό γιατί ανοίγει η λεκάνη.  Εσείς πώς πάτε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά αποτελέσματα Μαράκι!

Εγώ πήρα την καλλιέργεια είναι μια χαρά!

Κορίτσια μπήκα στο μήνα μου!!! 28 ή και λιγότερες μέρες απομένουν :-):-):-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love1988 είπε:

Καλά αποτελέσματα Μαράκι!

Εγώ πήρα την καλλιέργεια είναι μια χαρά!

Κορίτσια μπήκα στο μήνα μου!!! 28 ή και λιγότερες μέρες απομένουν :-):-):-)

Άντε κοντεύεις, με το καλό και με έναν πόνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό και σε σένα και σε όλα τα κορίτσια!!! :-) εγώ τώρα ήρθα σπίτι μου απο ολη τη μέρα. Δεν ξερω θελω αυτές τις μερες να τις περασω εξω οσο πιο ωραια γίνεται. Απ τη στιγμή που μου ειπε κ ο γιατρός να περπατάω έχει και τελειες ηλιολουστες μέρες. Δεν μαζευομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερααα!!!εγω θελω 11μερουλες γ ν μπω στο μηνα μ.. αλλα ειμαι χαλια..δυστυχως εχω παμι μικροβιο,πινω παλι αντιβιωση κ τ νεφρο παλι εχει πυον..κ πανω π νμζαμε πως ειχα καθαρισει.. κ τσουπ να κ τ νεο, ο γιατρος εχει υποψιες γ προεκλαμψια.. καναμε σμρ εξετασεις κ βγηκαν πολυ καλες,αλλα δν μ απεκλεισε τ ενδεχομενο...περιμενουμε κ καποιες αλλες εξετασεις κ βλεπουμε.. μ ειπε ν αρχισω περπατημα..χθες λιγο περπατησα κ σμρ ειμαι ολη μερα χαλια κ μ πονους.. δν περπατησα σχεδον καθολου σμρ παρα μονο γ ν παω γ ν δωσω αιμα γ τς εξετασεις μ...

αληθεια εχω αρχισει ν κουραζομαι(κυριως ψυχολογικα) κ θελω ν γεννησω εστω κ ας εχω παρει μονο μια ωρα απο τν μηνα μ..φοβαμαι κιολας..

ευχομαι ν πανε σ ολες τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικό να κουραστηκες σιγα σιγά αν περπατας λίγο θα συνηθίσει το σωμα σου. Αλλα έχουμε βαρύνει τωρα κ ειναι λογικο. Οταν νιωθεις πόνο να ξαπλωνεις αμεσως για να ξεκουραζεσαι. Κάνε λίγο υπομονη κοριτσάκι λιγες μερες ειναι μονο για να μπεις στο μηνα σου κ ολα θα πάνε καλα. Θα δεις τη μπεμπα κ θα τα ξεχασεις ολα. Αντιβιωση γιατι παίρνεις τι μικρόβιο ειναι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Λογικό να κουραστηκες σιγα σιγά αν περπατας λίγο θα συνηθίσει το σωμα σου. Αλλα έχουμε βαρύνει τωρα κ ειναι λογικο. Οταν νιωθεις πόνο να ξαπλωνεις αμεσως για να ξεκουραζεσαι. Κάνε λίγο υπομονη κοριτσάκι λιγες μερες ειναι μονο για να μπεις στο μηνα σου κ ολα θα πάνε καλα. Θα δεις τη μπεμπα κ θα τα ξεχασεις ολα. Αντιβιωση γιατι παίρνεις τι μικρόβιο ειναι;

 

Κτ μ τ νεφρα μ κ τ ουρα...

οχι ουρολοιμωξη... κ παιρνω αντιβιωση λιγο πιο βαρια απο αυτη π πηρα στις αρχες τ μηνα..

αχ ν περασουν γτ νιωθω τυψεις π λεω πως δν αντεχω αλλο κ στεναχωριεμαι...απλα τωρα μ αγχωνεσαι κ μ τ ενδεχομενο προεκλαμψιας κ μεχρι ν τ αποκλεισουμε φοβαμαι κ τ παραμικρο... αλλα κ καπου μεσα σ ολο αυτο προσπαθω ν ειμαι αισιοδοξη κ ν λεω εφαγα τν γαιδαρο δν θ κολλησω στην ουρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κοριτσακι μου αισιόδοξη να είσαι έμεινε πολύ πολύ λίγο και όλα θα πάνε καλά. Να ακούς τις οδηγίες του γιατρού σου και ολα καλά θα πάνε.

Εγώ σήμερα κορίτσια πολυ καουρα. Και πονο στη μέση μου έχω..36+2 σήμερα. Σήμερα είχα γιατρό, κάναμε καρδιοτοκογραφο για πρώτη φορά. Πάρα πολύ καλή καρδιακή λειτουργία και καθόλου συσπάσεις. Προς το παρόν δεν γενναμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love1988 Μπραβο κοριτσακιιι!!! Αντε μ τ καλο ν περασουν οι εβδομαδες κ ν ερθει.. μηλαρακι φαε...μηπως ανακουφιστεις...

τν τελευταιο καιρο μ τοσες καουρες δν ξερω αν θ βγαλω μηλο ή μωρο...  χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Πήρα τα αποτελέσματα των τελικων εξετάσεων σήμερα. Γενική αίματος άψογη, σακχάρου πολύ καλή. Στα ούρα μου είπαν ότι έχω αρκετά πυοσφαιρια τι είναι αυτό??? Και στην κολπική μου βρήκαν τον μύκητα albicans αλλά ο μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη και θα μου πει ο γιατρός μου τι θα κάνουμε. Έχω αγχωθει κορίτσια, ραντεβού με το γιατρό μου έχω την ερχόμενη Πέμπτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η katerinant95 είπε:

Πυοσφαιρια εχω κ εγω αγαπη μ...κ πινω αντιβιωση..δν ειναι κτ τραγικο απο οσο ξερω..τωρα γ τ αλλο δν ξερω ν σ πω...

Αααα εντάξει τότε. Τον μύκητα τον είχε κ η ξαδέρφη μου τελικά, δεν είναι τίποτα κάποια αλοιφή θα μου γράψει και θ ειμαι οκ. Άδικα αγχώθηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maria6390 μην αγχώνεσαι με την κατάλληλη αγωγή όλα περνάνε :-)

@katerinant95 κι εγώ έχω φάει τόνους μήλα άσε..καουρες έχω ομως μονο τις νύχτες. Και το κρυο νερο με ανακουφίζει.

Άντε κορίτσια μου να δούμε ποια θα γεννήσει πρώτη. Εγώ 36+4 σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

@Maria6390 μην αγχώνεσαι με την κατάλληλη αγωγή όλα περνάνε :-)

@katerinant95 κι εγώ έχω φάει τόνους μήλα άσε..καουρες έχω ομως μονο τις νύχτες. Και το κρυο νερο με ανακουφίζει.

Άντε κορίτσια μου να δούμε ποια θα γεννήσει πρώτη. Εγώ 36+4 σήμερα.

Ρεεεε ενταξει... Νομιζω οτι θα ξερασω απο την πολυ καουρα. Αφου νιωθω οτι θα μου βγει οξυ απο το στομα.. Κ εκεινη την στιγμη με πιανει κ βηχας. Βασικα τωρα που γραφω υποφερω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω βαλε δυο μαξιλαρια να κοιμάσαι με λίγο σηκωμένο το κεφάλι σου να μην ειναι εντελώς κάτω και σου έρχεται οξύ. Κ πιες νερακι. Εγώ σήμερα ειμαι καλά αλλα παραδόξως έχω αϋπνία που καθε βράδυ κοιμάμαι με τις κοτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω συνηθως κοιμαμαι κατα τις 00-01 αλλα σημερα εχω υπερενταση.. Ασε, σχεδον καθιστη καθομαι κ τιποτα.. Μαλλον φταιει που εφαγα ντοματα..

Η εγκυμοσυνη σου ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την δικια μου αλλα μας βλεπω να γενναμε μαζι..! Εμενα ο καρδιοτοκογραφος εδειξε οτι εχω μερικες συσπασουλες οποτε δεν το βλεπω να φτανω 40η..

Απο χθες διαβαζω κ ενα βιβλιο για την διαπαιδαγωγηση (φιλικο προς τα παιδια) κ εχω πορωθει. Ποσα απλα πραγματα δεν ειχα σκεφτει.. Μιλαει ακομα κ για τα βρεφη που ξυπναν τις νυχτες κ ποσο μακαβριο ειναι να τ'αφηνουμε να κλαινε κ καλα για εκπαιδευση-μονο ανασφαλεια προκαλλει αυτο..

Λεω να κανω ενα χαμομηλακι μπας κ χαλαρωσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love1988 είπε:

@Maria6390 μην αγχώνεσαι με την κατάλληλη αγωγή όλα περνάνε :-)

@katerinant95 κι εγώ έχω φάει τόνους μήλα άσε..καουρες έχω ομως μονο τις νύχτες. Και το κρυο νερο με ανακουφίζει.

Άντε κορίτσια μου να δούμε ποια θα γεννήσει πρώτη. Εγώ 36+4 σήμερα.

Εγώ είμαι ακριβώς 35 εβδομάδων σήμερα. Νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να ετοιμάσω τις βαλίτσες, δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απολύτως ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Maria6390 είπε:

Εγώ είμαι ακριβώς 35 εβδομάδων σήμερα. Νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να ετοιμάσω τις βαλίτσες, δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απολύτως ?

A, εσυ εισαι δικια μου..! Δεν εχω βγαλει καν τη βαλιτσα απο την αποθηκη!! Ευτυχως τα ρουχαλικια του μωρου ειναι ετοιμα, σιδερωμενα κ εχω ψωνισει σχεδον τα παντα!! 2-3 πραγματακια μου λειπουν.

Με βλεπω να με πιανουν τιποτα πονοι κ να τρεχω με σακουλες στο νοσοκομειο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Εγω συνηθως κοιμαμαι κατα τις 00-01 αλλα σημερα εχω υπερενταση.. Ασε, σχεδον καθιστη καθομαι κ τιποτα.. Μαλλον φταιει που εφαγα ντοματα..

Η εγκυμοσυνη σου ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την δικια μου αλλα μας βλεπω να γενναμε μαζι..! Εμενα ο καρδιοτοκογραφος εδειξε οτι εχω μερικες συσπασουλες οποτε δεν το βλεπω να φτανω 40η..

Απο χθες διαβαζω κ ενα βιβλιο για την διαπαιδαγωγηση (φιλικο προς τα παιδια) κ εχω πορωθει. Ποσα απλα πραγματα δεν ειχα σκεφτει.. Μιλαει ακομα κ για τα βρεφη που ξυπναν τις νυχτες κ ποσο μακαβριο ειναι να τ'αφηνουμε να κλαινε κ καλα για εκπαιδευση-μονο ανασφαλεια προκαλλει αυτο..

Λεω να κανω ενα χαμομηλακι μπας κ χαλαρωσω..

Για πες το βιβλιοοοοοοο :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

A, εσυ εισαι δικια μου..! Δεν εχω βγαλει καν τη βαλιτσα απο την αποθηκη!! Ευτυχως τα ρουχαλικια του μωρου ειναι ετοιμα, σιδερωμενα κ εχω ψωνισει σχεδον τα παντα!! 2-3 πραγματακια μου λειπουν.

Με βλεπω να με πιανουν τιποτα πονοι κ να τρεχω με σακουλες στο νοσοκομειο!!

Χαχαχαχα άστα και εγώ τα ρούχα του μωρού τα έχω ετοιμάσει πλυμμενα σιδερωμενα, κάποια πράγματα μου λείπουν και όλο λέω ότι θα πάω να τ αγοράσω και τελικά δεν πάω. Ο άντρας μου ψιλό γκρινιάζει  να  τα  ετοιμασω, αλλά  δεν  πολύ επιμένει. Άσε που έχω και κάτι νεύρα τελευταία άλλο πράγμα οπότε δεν το παίρνει η αλήθεια να μου πει κ τίποτα παραπανω ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rosemary και εγώ είχα συσπασεις από τον 7ο με το που μπήκα... Αλλά γεννησα 39 και 2...αρα μη φοβάσαι γιαυτό... Καλύτερα να έχεις μερικές παρά να πας με πρόκληση... Δηλ να μην έχει δραστηριότητα η μήτρα.. Όσο για τη βαλίτσα με το που μπήκα 9ο την έφτιαξα και εγώ δεν τρελαινόμουν από νωρίς αν κ κανονικά πρέπει..ποτε δε ξέρεις.. Το ποτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...