Μετάβαση σε περιεχόμενο

Pithani egkimosini


Nickyy

Recommended Posts

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Χριστιαννα* είπε:

Λογικο να χεις τρελαθει, σε καταλαβαινω απολυτα. Τρενακι ειναι αυτο το πραγμα το ενα τεστ σου δινει χαρα, το αλλο στην παιρνει. Δεν εκανες αλλο τεστακι ε; αλλα τις 2 χοριακες. Τι να πω. Ε πηγαινε στον γιατρουλη σου αυριο να σε καθοδηγησει αυτος. Παντως και παλι ευχομαι οτι καλυτερο! Να χει κανει λαθος το μικροβιολογικο!!

Ναι δυο χοριακες δν εκανα αλλο τεστ εγκυμοσυνης. Ελπιζω κ εγω για τα καλυτερα γτ τοσες μερες καθυστερηση πρωτη φορα συμβαινει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nickyy είπε:

geia sas ke apomena ekana dio test ke. vgikan thetika iparxi pithanotita na min dixnun to sosto apotelesma? tha pao deftera ke sto giatro ke gia xoriaki

Ε τι στο καλο πια, δυο εκανες να ναι&τα 2 λαθος δεν νομιζω! Δεν πας αυριο για χοριακη για να εχεις τα αποτελεσματα τη δευτερα που θα πας στο γιατρο; ευχομαι μια μεγαααλη χοριακη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liana89 είπε:

Ναι δυο χοριακες δν εκανα αλλο τεστ εγκυμοσυνης. Ελπιζω κ εγω για τα καλυτερα γτ τοσες μερες καθυστερηση πρωτη φορα συμβαινει.

Μακαρι. Μηπως σε αλλο μικροβιολογικο; πφφφ... Μη σε βαζω κι εγω σε αλλα τρεξιματα καλυτερα θα στα πει ο γιατρος σου γιατι ειναι περιεργη περιπτωση. Good luck sweety και περιμενουμε νεα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2017 at 10:18 ΜΜ, ο/η Liana89 είπε:

θελω να κανω κ εγω μια ερωτηση αν μπορειτε να με βοηθησετε. Ειχα καθυστερηση εκανα τεστ εδειξε θετικο. Την Παρασκευη εκανα χοριακη κ εδειξε 0,6 αυτο τωρα τι παει να πει;;; ποσο ειμαι;;; γτ μια φιλη που γεννησε προσφατα κ ειδε την χοριακη μου, μου ειπε οτι ειμαι δυο βδομαδων κ κατι....

Να σε ρωτήσω κάτι κορίτσι μου?Ενδιάμεσα τεστ και χοριακές είχες καθόλου αιματάκι?Κάνε μια χοριακή ακόμα αν έχεις καθυστέρηση και αν βγεί αρνητική να πας να σε δεί ο γυναικολόγος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι τιποτα καθολου αιμα. Πηγα σημερα στον γιατρο ειπε να επαναλαβω παλι την χοριακη σε αλλο εργαστηριο σε δεκα μερες παλι. Ισως λεει κ να ειναι εξωμητριο η να μην ειμαι. Θα δειξει σε δεκα μερες που θα ξανακανω χοριακη. Αν ειναι εξωμητριο τι σημαινει;;; Υπαρχει περιπτωση να αποβαλω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liana89 είπε:

οχι τιποτα καθολου αιμα. Πηγα σημερα στον γιατρο ειπε να επαναλαβω παλι την χοριακη σε αλλο εργαστηριο σε δεκα μερες παλι. Ισως λεει κ να ειναι εξωμητριο η να μην ειμαι. Θα δειξει σε δεκα μερες που θα ξανακανω χοριακη. Αν ειναι εξωμητριο τι σημαινει;;; Υπαρχει περιπτωση να αποβαλω;

Κοριτσακι μου, το εξωμητριο δεν μπορει να εξελιχθει σε φυσιολογικη εγκυμοσυνη.. επθσης, στο εξωμητριο παλι εχεις χοριακη χωρις ομως να αυξανεται με γρηγορο ρυθμο. Εγω πιστευω οτι ο γιατρος σου ειπε να περιμενες 10 μερες μπας κ αδιαθετησεις. Αν δεν αδιαθετησεις κ δεν εχεις κ χοριακη, φανταζομαι θα σου δωσει κατι για να σου ερθει περιοδος κ θα ψαξει τον λογο της καθυστερησης, ειτε αυτος ειναι ορμονολογικος ειτε καποιος αλλος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι ποτε δν ειχα θεμα. Περσυ ειχα κανει κ ορμονολογικες κ για θυρεοειδη αλλα για να ξεκινησω διατροφη. Δν ειχα ποτε καποιο προβλημα ορμονολογικο. Δν εχω ιστορικο δλδ ουτε στην οικογενεια μου. Τωρα τι να πω δν ξερω. Θα δω αυτες τις μερες μηπως μου ερθει περιοδος, θα παω να κανω παλι την χοριακη που ειπε ο γιατρος κ μετα θα δω τι θα μου πει. Αν ειναι κ μου πει να κανω ορμονολικες εξετασεις, θα δειξει. Τι να πω δν ξερω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Liana89 είπε:

οχι τιποτα καθολου αιμα. Πηγα σημερα στον γιατρο ειπε να επαναλαβω παλι την χοριακη σε αλλο εργαστηριο σε δεκα μερες παλι. Ισως λεει κ να ειναι εξωμητριο η να μην ειμαι. Θα δειξει σε δεκα μερες που θα ξανακανω χοριακη. Αν ειναι εξωμητριο τι σημαινει;;; Υπαρχει περιπτωση να αποβαλω;

Εξωμητριο; ρε κοριτσια διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα νομιζω οτι στο εξωμητριο ειναι μεγαλες οι τιμες της χοριακης. Τι εξωμητριο λερι ο γιατρος; κοιτα κοριτσι μου δεν θελουμε να ναι εξωμητριο, προτιμουμε να μην ειναι κυηση. Το εξωμητριο δεν ειναι καλο σημαινει να γινει η εμφυτευση αλλου εκτος μητρας&τοτε δεν προχωρα η εγκυμοσυνη&ειναι ταλαιπωρια. Ευχομαστε οτι δεν ειναι!! Πιστευω οτι η περιοδος σου σου κανει χουνερια&οτι δεν ειναι κατι. Χαλαρωσε, προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι&αν δεν σου ερθει περιοδος ξανακανε σε 10 μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου φανηκε και μενα πολυ περιεργο να ειναι εξωμητριο.... αλλα! Επειδή γιατροι δεν ειμαστε εγω θα προτεινα να πας και σε καποιον αλλον. Ακομα κ αν λεει βλακειες ο γιατρος σουμου, τώρα που σ βαλε τις φιτιλιες ψαξτο για να σαι σίγουρη. Το εξωμητριο δε το θελουμε.. 

Μηπως βρε κοριτσι μου εκανες λαθος το τεστ και βγηκε μαι ψεύτικη δεύτερη γραμμη?? Υπάρχει αυτο μαλιστα και μια φιλη μας τη πάτησε ετσι. @Lisaki 80 θυμάσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2017 at 10:18 ΜΜ, ο/η Liana89 είπε:

θελω να κανω κ εγω μια ερωτηση αν μπορειτε να με βοηθησετε. Ειχα καθυστερηση εκανα τεστ εδειξε θετικο. Την Παρασκευη εκανα χοριακη κ εδειξε 0,6 αυτο τωρα τι παει να πει;;; ποσο ειμαι;;; γτ μια φιλη που γεννησε προσφατα κ ειδε την χοριακη μου, μου ειπε οτι ειμαι δυο βδομαδων κ κατι....

Λιάνα μου όπως διάβασα το θέμα σου νομίζω πως δεν είναι εγκυμοσύνη.. Η χοριακή είναι η πιο αξιόπιστη μέθοδος καταρχήν.. Και όντας σε καθυστέρηση σκέψου 1-2 ημερών  η χοριακή είναι από 50 και πάνω.. Το 0,6 και 2 ειναι αρνητικά.. και πόσο δε μάλλον με τόση μεγάλη καθυστέρηση που έχεις εσύ..

. Αυτό που λέει το χαρτί 0-2 εβδομάδων, η  χοριακή είναι 0-5, αυτό είναι το αρνητικό!
0-2 εβδομάδων είναι η εβδομάδα που σου έρχεται περίοδος και η επόμενη.. οι πρώτες 14 ημέρες του κύκλου. Απλά το γράφουν έτσι στα χαρτιά.. η κύηση μετράει από την πρώτη μέρα της περιόδου και στην ουσία δεν υπάρχει 2 εβδομάδων εγκυμοσύνη γιατί 2 εβδομάδων ειναι η ωορρηξία. 

Επίσης το τεστ εγκυμοσύνης που πήρες δεν είναι clearblue, (τα θεωρώ τα πιο αξιόπιστα) τα clearblue ειναι άσπρο με μπλέ και βγάζουν ενα συν + αν είσαι έγκυος και όχι 2 γραμμούλες.. Μου κάνει για  self clear early detection, ή  iq τεστ, ή yes or no...
Είχα και εγώ ενα παρόμοιο περιστατικό, θετικό τεστ ενώ δεν ήμουνα έγκυος.. Ήταν με yes or No τεστ εγκυμοσύνης, κατα λάθος έβρεξα και το πάνω μέρος του τεστ, δηλαδή το "τζαμάκι" που εμφανίζονται τα αποτελέσματα και βγήκε λανθασμένα θετικό.. μετά εκανα αλλα 2 αλλης εταιρίας όλα αρνητικά
Με χοριακή 0,6 και 2 δεν μπορείς να εχεις θετικό τεστ εγκυμοσύνης..
Τα πιο ευαισθητα ειναι τα self clear με ευαισθησία 10.. 

Και εξωμήτριο να ήταν θα ανεβαινε η χοριακή σου. Δηλαδή δεν γίνεται να έχει γίνει σύλληψη με χοριακή 2.. Με τελευταία περίοδο 9 Μαίου η κύηση σου θα ήταν 7 εβδομάδων! χοριακή πάνω από 5000 τουλάχιστον και είναι και η βδομάδα που ακούς και καρδιά!
Εχεις ήδη πολλές μέρες καθυστέρηση, κάνε μία επίσκεψη στον γιατρό σου για υπέρηχο κτλ.. 

Εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ειναι το τεστ που εκανα. Ειλικρινα δν ξερω τι να σκεφτω. Δν εχω ιδεα γι αυτο κιολας ρωτησα εδω σε εσας γτ οι περισσοτερες ειστε ηδη μανουλες η περιμενετε μωρακι. Οποτε σκεφτηκα οτι θα με διαφωτισετε κ εσεις. Γτ δν μπορω να καταλαβω τι μου γινεται κ ειναι η πρωτη μου φορα με τοση καθυστερηση κ με συμπτωματα. Γι αυτο κ με εχει φαει η αγωνια γτ δν ξερω τι μου συμβαινει ακριβως. Ελπιζω τουλαχιστον να ερθει περιοδος η τουλαχιστον μετα απο κανα δεκαημερο που θα επαναλαβω την χοριακη να δειξει διαφορετικο αποτελεσμα, γτ κυριολεκτικα εχω τρελαθει απο την αγωνια. Κ το κακο ειναι οτι αγχωνομαι. Παντως ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια κ τις συμβουλες σας....!!! :)

1498828976760786923101.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Liana89 είπε:

Αυτο ειναι το τεστ που εκανα. Ειλικρινα δν ξερω τι να σκεφτω. Δν εχω ιδεα γι αυτο κιολας ρωτησα εδω σε εσας γτ οι περισσοτερες ειστε ηδη μανουλες η περιμενετε μωρακι. Οποτε σκεφτηκα οτι θα με διαφωτισετε κ εσεις. Γτ δν μπορω να καταλαβω τι μου γινεται κ ειναι η πρωτη μου φορα με τοση καθυστερηση κ με συμπτωματα. Γι αυτο κ με εχει φαει η αγωνια γτ δν ξερω τι μου συμβαινει ακριβως. Ελπιζω τουλαχιστον να ερθει περιοδος η τουλαχιστον μετα απο κανα δεκαημερο που θα επαναλαβω την χοριακη να δειξει διαφορετικο αποτελεσμα, γτ κυριολεκτικα εχω τρελαθει απο την αγωνια. Κ το κακο ειναι οτι αγχωνομαι. Παντως ευχαριστω κ παλι για την βοηθεια κ τις συμβουλες σας....!!! :)

1498828976760786923101.jpg

Δεν το ειχα δει ποτε αυτο το clearblue!! Όπως και να εχει μην του δίνεις καμια αξία εφόσον είχες 2 αρνητικές χοριακες.. η χοριακη μετράει.. Ελπιζω να σου ερθει περίοδος σύντομα για να ηρεμήσεις και μετα γρήγορα μια εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το τεστ εγκυμοσύνης χρησιμοποιησα κ εγώ κ ήταν σωστό αυτό που έδειξε. Καλύτερα να πας για υπέρηχο κάτι θα καταλάβει ο γιατρός σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου  είναι τρέλα αυτό που περνάς.Σε ρώτησα μήπως είδες αίμα γιατί μπορεί να ήταν βιοχημική να έδειξε το τεστ και μετά να έπεσε η χοριακή.Ισως να κάνεις μια ακόμα χοριακή σε άλλο μικροβιολογικό και μετά υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτο θα κανω. Οντως εχω τρελαθει @marillia :P ειπε κ ο γιατρος να παω σε αλλο μικροβιολογικο μηπως παιζει τιποτα με τα μηχανηματα τους. Τι να πω τοσο γκαντεμο πια να ειμαι?? :P Ελπιζω η χοριακη σε 10 μερες να μου βγει θετικη αλλιως ναι @Puppy44 θα παω μετα για υπερηχο. Λογικα αυτο θα μου πει κ ο γιατρος μου να κανω. Απλα θελει να δει κ την επομενη χοριακη για να ειμαστε σιγουροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο μηνα κοριτσια. Μαλλον ηρθε η περιοδος μου τελικα. Εχω αιματακι :( Κ πανω που πιστευα οτι ισως κ να ειμαι πφφφ τεσπα. Ελπιζω την επομενη φορα να ειμαι τυχερη κ να γινει το θαυμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liana89 είπε:

Καλο μηνα κοριτσια. Μαλλον ηρθε η περιοδος μου τελικα. Εχω αιματακι :( Κ πανω που πιστευα οτι ισως κ να ειμαι πφφφ τεσπα. Ελπιζω την επομενη φορα να ειμαι τυχερη κ να γινει το θαυμα!!!

Μηπως διαβασες το τεστ, μετα τον χρονο που υποδεικνυει.? Πολυ συχνα ενα αρνητικο τεστ, μπορει να γινει θετικο αν περασουν καποιες ωρες.. αυτη ειναι χημικα αντριδραση στο χαρτι κ δεν πρεπει να περνουμε υποψιν κανενα αποτελεσμα που εμφανιζεται.. το τεστ πρεπει να διαβαζεται σε 5 λεπτα κ οχι αργοτερα!! Ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι το τεστ το διαβασα οταν επρεπε. Εδεινε 5 λεπτα ακολουθησα ακριβως τις οδηγιες. Επισης δν το ειχα βρεξει πουθενα αλλου περα απο το σημειο που υποδεικνυουν οι οδηγιες. Γι αυτο λοιπον δν καταλαβα για πιο λογο μου βγηκε θετικο αφου σημερα μου ηρθε η περιοδος. Δν μπορω να καταλαβω γτ ειχε βγει θετικο. Οι χοριακες βγηκαν ομως αρνητικες. Ε τωρα δν εχει πια ουσια. Τελικα δν ειμαι γτ εχω αιμα. Ελπιζω την επομενη φορα να ειμαι οντως κ να μην μου τυχει παλι κανα τετοιο θεμα γτ ειχα τρελαθει δν ηξερα αν ειμαι η οχι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι ομως δεν ειναι απαραιτητο να χει γινει με λαθος τροπο το τεστ. Το κοριτσι σωστα το εκανε αλλα δυστυχως επεσε στην περιπτωση του ψευδως θετικου. Ενταξει γινονται κι αυτα. Εγω πχ στην αρχη της εγκυμοσυνης μου οταν εκανα το τεστ που βγηκε θετικο (θεωρητικα στην 1η μερα καθυστερησης γιατι δεν ειχα σταθερο κυκλο),το πηγα στο φαρμακειο να το δουνε&πηρα να κανω αλλο ενα πριν την χοριακη. Τοσο δεν το πιστευα. Κι εδω που τα λεμε σε ολα τα πραγματα υπαρχει ενα περιθωριο σφαλματος γι αυτο κανουμε τη χοριακη που ειναι πιο ακριβης. @Liana89 ηταν ψυχρολουσια ολο αυτο αλλα μην ανησυχεις, η περιοδος πολλες φορες μας κανει κολπακια&εγω ειχα καποια στιγμη που νομιζα οτι ειχα πιασει παιδακι πολυ καθυστερηση, οπως εχει συμβει&σε αλλα κοριτσια. Τωρα αφου μπηκες στο mood με το που τελειωσει η περιοδος ειναι&καλοκαιρακι θα πατε φανταζομαι&διακοπουλες να χαλαρωσεις&να απολαυσετε τη διαδικασια με τον καλο σου&ευχομαι συντομα τον επομενο ή μεθεπομενο μηνα να μας πεις τα ευχαριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2017 at 6:12 ΜΜ, ο/η Liana89 είπε:

Κ εγω αυτο ευχομαι. Κ παλι σας ευχαριστω ολες!!! :)

Κοριτσι μ ευχομαι ολοψυχα συντομα με μια τεραστια χοριακη.... μην εμπιστευεσαι κανενα τεστ καθως οσο ευαισθητα κ ν ειναι κανουν λαθη.... για ν μην πετας αδικα χρηματα . Η χοριακη ειναι 100% εγκυρη βέβαια αν την κανεις κ με μια μικρη καθυστερηση... την πατησα κ εγω μ τ τεστακι.... μαλιστα τον μηνα π εμεινα εγκυος την 12η μερα καθυστερησης θεωρησα οτι περιμενα πολυ οποτε εκανα ενα τεστ αφου την 1η μερα καθυστερηαης ασφαλως κ ηταν αρνητικο... αρνητικο ομως μ βγηκε κ την 12η μερα.. να επισημανω οτι τ ενα ηταν το σελφ κλιαρ κ τ αλλο τ κλιαρ μπλου... την 13η μερα εκανα χοριακη κ ηταν περιπου 300 μοναδες... οποτε οταν καναμπεις στη διαδικασια κανε καλυτερα μια χοριακουλα τ ιδια κοστιζει απλα περιμενεις ισως κ μια μερα για τ αποτελεσμα... ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...