Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Ααααα! Οκ! εγω νόμιζα ότι την ηθελες για την επιτροπή!

^_^ Αυτές είναι για αυτόν ... Θέλει τον φάκελο που τον αφορά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω όσες κοπέλες (που δεν πέρασαν από επιτροπή ) πόσο σας στοίχισαν τα φάρμακά της διέγερσης?

Γιατί με πήρε τώρα ο γιατρός μου για να μου πει τι φάρμακα να πάω να αγοράσω και μου ήρθε λίγο απότομα ??????ο λογαριασμός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Π'ερασα επιτροπή... αλλα ξερω ότι το κόστος της διέγερσης για εξωσωματική κυμαίνεται από 800€ ως και 1800€ εξαρτάται από τις μονάδες που θα χρειαστείς και τα φάρμακα!

τι φαρμακα σου ειπε? πόσες μονάδες? μπορείς να googl-άρεις για τιμές να δεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacockακι ναι ξέρω πόσο στοιχίζουν και έβγαλα την λυπητερη 730€.Απλά μου ήρθε λίγο απότομα. ????.

40 ? κουτια altermon, 2 κουτια orgalutran και την ovitrelle.

Απλά την προηγούμενη φορά μου είχε στοιχίσει 300€ (με πιο λίγες altermon βέβαια).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί δε πέρασες επιτροπη; ειναι ακριβα δυστυχως... Με την επιτροπη θα στα εδιναν δωρεαν τα φαρμακα της διεγερσης. Οπως κ να χει ευχομαι ολοψυχα να ειναι τυχερα κοριτσακι μου! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία. Χαρτιά χαρτιά και πάλι εξετάσεις και πάλι τρέξιμο και άλλο άγχος.Συν ότι δεν ξέρω και τι ακριβώς ζητάνε (βέβαια δεν το έψαξα ) αλλά από όσα κορίτσια που διάβασα εδώ μέσα δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

Μόνο το βρακι μας δεν μας έχουν ζητήσει να περάσει και αυτό από επιτροπή. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Τόσο καιρό σας διαβάζω αλλά δεν είχα χρόνο για να σας γράψω!! 

@elena 2 σε τι φάση βρίσκεσαι αυτή τη περίοδο; Προσωπική μου άποψη είναι να περάσεις απο επιτροπή, δεν είναι δα και τοοοοσοοο δύσκολο όσο λέγεται!! Τα δικαιολογητικά όλα σου τα λέει ο γυναικολόγος ή ο εξωσωματικος και αυτοί είναι που θα σου γράψουν και τις απαραίτητες εξετάσεις!! Είναι αμαρτία να δώσεις τόσα χρήματα εφόσον τα δικαιούσαι δωρεάν!! Αν τα οργανώσεις σωστά δεν έχει ιδιαίτερο τρέξιμο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη mariloux. Κράτα τα χρήματα για τ παιδάκι σου! Εγώ προσωπικά έκανα όλες τις εξετάσεις στον κύκλο πριν την Επιτροπή εκτός από τη σαλπιγγογραφια π την είχα κάνει ένα χρόνο πριν. Κ τα σπερμοδιαγραμματα π θέλουν νομίζω 72 μέρες τουλάχιστον τ ένα από ρ αλλο αν θυμάμαι καλα. Εγώ π πέρασα Επιτροπή στη Θεσσαλονίκη είχε αναμονή δύο μήνες. Δ μ φάνηκε δύσκολο Ούτε με παιδεψαν. Ούτως η άλλως τα δικαιολογητικά είναι εξετάσεις π πρέπει να κάνεις πριν την εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως τα δικαιολογητικά είναι εξετάσεις που ούτως ή άλλως έχεις ήδη κάνει και αν όχι σίγουρα χρειάζονται για να ξεκινησεις την εξωσωματική!! Εμένα μου φάνηκε πολύ εύκολη διαδικασία, χωρίς να σου κρύβω οτι μια δόση άγχους την είχα, τελικά όμως αποδείχθηκε οτι τσάμπα αγχωνόμουν (πιο πολύ φόβος νομίζω ήταν για το αν θα πάρω την έγκριση ή οχι)!! Στην Αθηνα η αναμονή πριν 1 χρόνο ήταν μόνο 4 μερουλες και την απάντηση την παιρνεις την ίδια κιολας στιγμή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Δεν ξέρω μου φαίνεται βουνό η όλη διαδικασία. Χαρτιά χαρτιά και πάλι εξετάσεις και πάλι τρέξιμο και άλλο άγχος.Συν ότι δεν ξέρω και τι ακριβώς ζητάνε (βέβαια δεν το έψαξα ) αλλά από όσα κορίτσια που διάβασα εδώ μέσα δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

Μόνο το βρακι μας δεν μας έχουν ζητήσει να περάσει και αυτό από επιτροπή. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.???

Καλημέρα !! :)

Είναι λιγάκι ακριβούτσικα η αλήθεια είναι :?

Την πρώτη φορά που πήγα με μακρύ μου στοίχισε πολύ περισσότερο από οτι τώρα με το βραχύ, λίγο παραπάνω από όσο λες ! 

Μια φίλη μου πάντως που πέρασε επιτροπή μου είπε οτι αν χρειαστεί πάλι (αν δεν πετύχει τώρα) δεν πρόκειται να ξαναμπει στην διαδικασία να περάσει.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι τόσο δυσκολο όσο νόμιζα το θεμα "επιτροπή εξωσωματικής"... περισσότερο θα έλεγα είναι το αγχος να σε περασουν, νομίζω όλες μας λίγο πολυ που περασαμε από κατι τετοιο το είχαμε σαν σκέψη "κι αν δε με περασουν?"  :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε κι εμένα με δυακόλεψε αυτή η διαδικασία. Είναι συνολο 11 δικαιολογητικα. Καποια απο αυτα ειναι αιματολογικες που οπως ειπαν κ τα κοριτσια πριν ουτως ή αλλως πρεπει να γινουν. Μετα εχει καποια οπως ταυτοτητες, ληξιαρχικη πραξη γαμου, βιβλιαρια κ τετοια. Οπότε δεν ειναι κατι δυσκολο. Κι εγω θεωρώ κριμα να δινουμε ετσι τα χρηματα μας ακομη κι αν τα εχουμε δηλαδη. Αφου το κρατος τα χορηγει γιατι να τους τα χαρισω;;; Εγω ετσι το βλεπω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα, υπερηχογραφημα,υστεροσκοπηση,  ορμονικες, hiv ( όλα τα παρελκόμενα ), ολα αυτά έχουν γίνει. Δηλαδή μόνο αυτά θέλουν? Και δεν χρειάζεται να τα ξανακάνουμε πάλι? 

Έχω ακούσει ότι σε εξετάζουν και οι δικοί τους εκεί γιατροί?ισχύει κάτι τέτοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καμία περίπτωση δεν σε εξετάζουν οι δικοί τους γιατροί.. Ποιοι τα λένε αυτα? 

Θέλουν:

-ειδικό έντυπο παραπομπής το οποίο στο φτιάχνει ο εξωσωματικος

-βιβλιαριο υγείας 

-ταυτοτητα

-ληξιαρχική πράξη γαμου

-ανοσολογικό έλεγχο (hiv 1 & 2, ηπατίτιδα B & C, σύφιλη)

-ορμονολογικό έλεγχο (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιες εξετάσεις θέλουν, αλλά θα σου πει ο γιατρός)

-σπερμοδιαγραμμα (2 με απόσταση τουλάχιστον 75 μερών το ένα απο το άλλο, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες όπου θέλουν μόνο 1 σπερμοδιαγραμμα)

-σαλπιγγογραφια

-υπέρηχος εξαμήνου (μήτρας-ωοθηκών)

-αρνητική χοριακή το πολύ προ 15 ημερών 

Νομιζω πως τα έγραψα όλα. Και κάτι που θέλω να επισημάνω είναι οτι με μια επιτροπή παιρνεις έγκριση για 2 προσπάθειες, επομένως σε περίπτωση που η 1η εξωσωματική δεν πετύχει πας και παιρνεις τα φάρμακα για τη 2η χωρίς καθόλου ταλαιπωρία, αχρείαστα να ναι βέβαια!! ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η elena 2 είπε:

Έχω ακούσει ότι σε εξετάζουν και οι δικοί τους εκεί γιατροί?ισχύει κάτι τέτοιο?

Οι ανθρωποι εκεί στην επιτροπή βαριούνται να κουνηθουν.. θα εξετασουν κιόλας τις κοπέλες??? :D Οοοοχι καλε δεν ισχυει αυτό που σου εχουν πει! Βλέπουν τα δικαιολογητικά και σε φωναζουν να σου δωσουν το χαρτί της εγκρισης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux μου κατατοπιστικότατη...πιο πολύ δεν πάει, το έκανα screenshot για την επόμενη φορά εύχομαι βέβαια να μη μου χρειαστεί.

Σε ευχαριστώ πολύ. Γιατι αλλιώς τα είχα στο μυαλό μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα απαντησω στην αρχικη αναρτηση (με 46 σελιδες που εχετε γραψει δεν σας προλαβαινω) και θα σας πω οτι χρειαζεται πολυ πολυ μα πολυ θετικη ενεργεια και αισιοδοξια. Ολα τα αλλα τα εχουν αναλαβει οι γιατροι.

Καλη επιτυχια κοριτσια μου ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 εγώ πέρασα πέρυσι την επιτροπή και πραγματικά δεν μου πέρασε ούτε μια στιγμή απο το μυαλό να πληρώσω τα φάρμακα!! Αρκετά δίνουμε σε όλα τα άλλα... Εύχομαι πραγματικά να μην χρειαστεί και να σου έρθουν όλα όπως τα θελεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η elena 2 είπε:

Σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα, υπερηχογραφημα,υστεροσκοπηση,  ορμονικες, hiv ( όλα τα παρελκόμενα ), ολα αυτά έχουν γίνει. Δηλαδή μόνο αυτά θέλουν? Και δεν χρειάζεται να τα ξανακάνουμε πάλι? 

Έχω ακούσει ότι σε εξετάζουν και οι δικοί τους εκεί γιατροί?ισχύει κάτι τέτοιο?

Οχι δεν σε εξεταζει κανεις εκει τα χαρτια δεν ειναι τιποτα οι εξετασεις ισχυουν αρα πες να σου κανει και το χαρτι  ο γιατρος και θα δςις θα τα μαζεψεις τακα τακα !!!ουτε που θα το καταλαβεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενταξει πληρωνουμε τοσα αυτο μας ελειπε να παρουμε και τα φαρμακα και σε νοσοκομειο να εκανα εξωσωματικη τα φαρμακα δεν θα τα επερνα ετσι ασχετα που δινουμε για καθε εξωσωματικη 3.000 χιλιαρικα και περνουμε πισω 350€ θα πληρωσω και τα φαρμακα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Οχι δεν σε εξεταζει κανεις εκει τα χαρτια δεν ειναι τιποτα οι εξετασεις ισχυουν αρα πες να σου κανει και το χαρτι  ο γιατρος και θα δςις θα τα μαζεψεις τακα τακα !!!ουτε που θα το καταλαβεις!

Και που πρέπει να πάω για να τα καταθέσω ξέρεις? Μωρέ λέτε? Θα προλάβω?

Δεν σας κρύβω ότι με βάλετε σε σκέψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα παρεις τηλ να κλεισεις ραντεβου και θα σου πουνε που θα πας να περασεις επιτροπη!!!!παρε ρωτα και θα δεις δεν ειναι τιποτα!εγω ειμαι απο καρδιτσα και περασα Λαρισα παλια ειχα περασει και Αθηνα και Θεσσαλονικη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elena 2 σε τι φάση βρίσκεσαι; Συμφωνώ με τα κορίτσια οτι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κανεις είναι να πάρεις τηλ για να δεις πότε θα έχει διαθέσιμο ραντεβού η επιτροπή στην οποία ανήκεις!! Απο εκει και πέρα τα υπόλοιπα τα φτιάχνεις γρήγορα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...