Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Joy1988 είπε:

Καλησπέρα σε ολα τα κορίτσια μου!!! @peacock μου, ακριβώς τα ίδια κι γω.. πως να ηρεμήσω κ να ξεφύγω οταν ολες οι κοιλιές ειναι τούρλα.. παντού εγκυμονούσες.. παντού καρότσια.. παντού παιδάκια..  κι γω να χάνομαι στις σκέψεις μου.. πραγματικα ούτε στον εχθρό μου δεν το εύχομαι αυτο το συναίσθημα... πίκρο το καλοκαίρι.. αύριο εχω παλι γιατρό.. υποψιάζεται ενδομητριωση κ θέλει να κανω λαπαροσκόπηση! Το θέμα ειναι ότι δεν εχω ούτε κύστες ούτε τιποτα.. απλά δίκη του υποψία αφού κανω καλη ωορρηξία πιστεύει πως δεν συναντιέται το ώαριο με το σπερμα.. επίσης η σαλπιγγογραφια μου ήταν πολυ καλη κ αυτός επιμένει.. εγω παλι ειμαι να σκάσω.. δεν ξερω τι να κανω... καμία κοπέλα με παρόμοια ιστορία; 

Πηγες καπου για δευτερη γνωμη?θα δει λογικα αυριο και θα σου πει αν κρινει να πας για λαπαροσκοπηση !εχεις κανει εξωσωματικη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η love30 είπε:

Και ο αντρας μου profertil πηρα!για τρεις μηνες ηταν η θεραπεια!

Την Τετάρτη έχουμε σπερμοδιάγραμμα .. ελπίζω στον 1.5 μήνα να δούμε κάποιο αποτέλεσμα καλό σε σχέση με το προηγούμενο .Τι θέμα είχατε εσείς αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Κορίτσια !! Για να καταψύξουμε έμβρυα .. είναι έξτρα το κόστος στην κλινική που θα πάμε ;

Στο κέντρο που πηγαίνω εγώ χρεώνουν 200€ την κατάψυξη εμβρύων!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Στο κέντρο που πηγαίνω εγώ χρεώνουν 200€ την κατάψυξη εμβρύων!! 

Σύνολο τα έμβρυα ;;; Ουφ ουφ !! Περνάμε Οκτώβριο επτροπή ... Είμαστε στην 2η αλλά ημερομηνία δεν έχουμε ακόμα !! Με έχει πιάσει μια ανυπομονησία .... δεν υπάρχει αυτό ... Και βλέπω πως ή έχουν παγώσει τα πράγματα ή έχω φτιάξει σχετικά νωρίς τα δικαιολογητικά (και αναμένω κ του άντρα μου ) και μου φαίνεται πως έχει παγώσει το θέμα μέχρι την επιτροπή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ElektraGr είπε:

Σύνολο τα έμβρυα ;;; Ουφ ουφ !! Περνάμε Οκτώβριο επτροπή ... Είμαστε στην 2η αλλά ημερομηνία δεν έχουμε ακόμα !! Με έχει πιάσει μια ανυπομονησία .... δεν υπάρχει αυτό ... Και βλέπω πως ή έχουν παγώσει τα πράγματα ή έχω φτιάξει σχετικά νωρίς τα δικαιολογητικά (και αναμένω κ του άντρα μου ) και μου φαίνεται πως έχει παγώσει το θέμα μέχρι την επιτροπή 

Ναι στο σύνολο!! Θα περάσει γρήγορα ο καιρός θα δεις, καλύτερα που έχεις ετοιμαστεί απο τώρα!! Γτ δεν σας έχουν δώσει ακόμα ημερομηνία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mariloux είπε:

Ναι στο σύνολο!! Θα περάσει γρήγορα ο καιρός θα δεις, καλύτερα που έχεις ετοιμαστεί απο τώρα!! Γτ δεν σας έχουν δώσει ακόμα ημερομηνία; 

Δεν έχει βγει ακόμα μου είπαν ... τι να πω ... ευτυχώς είναι κ εξυπηρετικές και μας βοηθάνε στο μάζεμα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η love30 είπε:

Πηγες καπου για δευτερη γνωμη?θα δει λογικα αυριο και θα σου πει αν κρινει να πας για λαπαροσκοπηση !εχεις κανει εξωσωματικη?

Εχω παει σε αρκετούς γιατρούς το θέμα ειναι ότι στον υπέρηχο δεν φαίνεται κάτι.. εννοώ κάποια υποψία για ενδομητριωση κ αυτο ειναι που με προβληματίζει.. όσους γιατρούς εχω επισκεφθεί πολλουσ όλοι λενε κάνε κατευθείαν εξωσωματική! Αυτός πιστεύει ότι καλυτερα να κανω πρώτα την λαπαροσκόπηση να ειμαςτε 100% σίγουροι ότι δεν εχω κάτι ή αν εχω να το θεραπεύσω κ μετα να παω για εξωσωματική! Οχι, δεν εχω κανει ποτε εξωσωματική! Θα ειναι η πρώτη! Εχω κανει σπερματεγχυση μονο 2 φορεσ.. αλλα τζίφος! Νομίζω πως εχει ενα δίκιο αλλα φοβαμαι πολυ.. Γκεκας; δεν τον ξερω..  εγω εχω αλλον.. πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. οι εξωσωματικοι γιατροί κατευθείαν σου λενε Ελα να κάνουμε εξωσωματική κ ο γυναικολόγος σε συνδυασμό με έναν εξωσωματικο λέει λαπαροσκόπηση.. ελπιζω να με φωτίσει ο θεός σε παρω την σωστή απόφαση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσάκια! :)

Πω πω ! Μαζευτηκαμε πολλες τελικά για τον Σεπτεμβριο!

@Joy1988 λένε οτι συνηθως με την ενομητρίωση υπαρχουν εντονοι πονοι στη περίοδο και ίσως ακόμα και κατα τη διάρκεια της επαφης.. δε ξερω όμως κατι παραπάνω..

@karen πως είσαι κοριτσακι μας?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Joy1988 απο κορίτσια έχω ακούσει οτι υπάρχει μια εξέταση αίματος κατα την οποία μπορείς να δεις αν έχεις ενδομητριωση ca125 νομίζω πως λέγεται!! Όμως, λένε οτι δεν είναι πάρα πολύ αξιόπιστη!! Δηλαδή δεν μπορείς να βασιστείς στα αποτελέσματά της, αποκτάς όμως μια εικόνα για το τι μπορεί να συμβαίνει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα θα σας πω το δικό μου ταξίδι στις εξωσωματικές για να σας δώσω κουράγιο. Με τον άντρα μου πριν έξι χρόνια αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για παιδάκι μετά από έξι μήνες πήγε μόνος του χωρίς να ξέρω και έκανε σπερμοδιαγραμμα το αποτέλεσμα κιρσοκηλη και από κινητικότητα 5% κάνει την εγχείρηση και ξεκινάμε με σπερματεχγυνση τρεις χωρίς αποτέλεσμα. Και μετά εξωσωματική στην πρώτη κάνουμε 12 βλαστοκυστες και ξεκινάμε τις έμβρυο μεταφορές στις τρεις αποτυχίες λέμε τι γίνεται ο γιατρός απλά μας λέει πως ήμασταν άτυχη. Κάνουμε λαπαροσκόπηση για να δούμε αν υπάρχει κάτι Τίποτα τώρα μας λέει έχω ετοιμάσει το έδαφος και θα έχουμε επιτυχία χοριακη ακόμη μια φορά μηδέν!! Παμε σε άλλο κέντρο και μεταφέρουμε και τα τέσσερα εμβρυακια μας. Εμβρυομεταφορα ξανά τίποτα. Κάνουμε καινούργιες εξετάσεις καρυοτυπο όλα καλά και το σπερμα του άντρα μου έχει πάει στο 30%. Κάνουμε καινούργιο κύκλο εξωσωματικής οχτώ βλαστοκυστες και τις δυο που μας είχαν μείνει από το προηγούμενο κέντρο και τα στέλνουμε για προεγεννητικο έλεγχο όπου προκύπτουν μόνο δυο υγειής έμβρυα. Και τώρα έχουμε τον πρίγκιπα μας. Τελικά το συμπέρασμα σε μας ήταν πως δεν μπορούσαμε να πετύχουμε υγειής έμβρυα και δεν μπορούσαν να κρατηθούν. Σας εύχομαι όλες πολύ γρήγορα με ένα μωράκι αγκαλιά και δυο να είναι ακόμα καλύτερα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ElektraGr είπε:

Την Τετάρτη έχουμε σπερμοδιάγραμμα .. ελπίζω στον 1.5 μήνα να δούμε κάποιο αποτέλεσμα καλό σε σχέση με το προηγούμενο .Τι θέμα είχατε εσείς αν επιτρέπεται;

Δεν ειχε θεμα ο αντρας μου καναμε και κατακερματισμο σπερματος αλλα ευτυχως ολα καλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Joy1988 είπε:

Εχω παει σε αρκετούς γιατρούς το θέμα ειναι ότι στον υπέρηχο δεν φαίνεται κάτι.. εννοώ κάποια υποψία για ενδομητριωση κ αυτο ειναι που με προβληματίζει.. όσους γιατρούς εχω επισκεφθεί πολλουσ όλοι λενε κάνε κατευθείαν εξωσωματική! Αυτός πιστεύει ότι καλυτερα να κανω πρώτα την λαπαροσκόπηση να ειμαςτε 100% σίγουροι ότι δεν εχω κάτι ή αν εχω να το θεραπεύσω κ μετα να παω για εξωσωματική! Οχι, δεν εχω κανει ποτε εξωσωματική! Θα ειναι η πρώτη! Εχω κανει σπερματεγχυση μονο 2 φορεσ.. αλλα τζίφος! Νομίζω πως εχει ενα δίκιο αλλα φοβαμαι πολυ.. Γκεκας; δεν τον ξερω..  εγω εχω αλλον.. πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. οι εξωσωματικοι γιατροί κατευθείαν σου λενε Ελα να κάνουμε εξωσωματική κ ο γυναικολόγος σε συνδυασμό με έναν εξωσωματικο λέει λαπαροσκόπηση.. ελπιζω να με φωτίσει ο θεός σε παρω την σωστή απόφαση.. 

Θα κανεις ολα τα βηματα οπως πραγματικα πρεπει βημα βημα και ας καθυστερησει η εξωσωματικη!μμγια να λες εγω τα ειδα ολα ειμαι οκ και ετσι παμε για το επομενο βημα!!!!αυτο ειπα και εγω στο γιατρο ελεγε θα κανουμε αυτη την εξεταση θα κανουμε την αλλη και του ειπα οτι πρεπει θα το κανω να μην φτασω μια μερα να πω μηπως εφτεγε εκεινο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ElektraGr είπε:

Δεν έχει βγει ακόμα μου είπαν ... τι να πω ... ευτυχώς είναι κ εξυπηρετικές και μας βοηθάνε στο μάζεμα :)

Να προσεξεις τις ημερομηνιες των εξετασεων μη σου λυξουν και τρεχεις!και πως θα ξερεις για να ειναι ετοιμα?ασχετο αν εσυ τα εχεις ολα μια χαρα δεν πρεπει να ξερεις ποτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ElektraGr είπε:

Κορίτσια !! Για να καταψύξουμε έμβρυα .. είναι έξτρα το κόστος στην κλινική που θα πάμε ;

Ειναι καπου στα 200 250€ αλλα ειναι στο συνολο και γραφουν αναλυτικα τι πληρωνεις αλλα απο οσο ξερω την καταψυξη την πληρωνεις αφου περασει η χρονια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η love30 είπε:

Να προσεξεις τις ημερομηνιες των εξετασεων μη σου λυξουν και τρεχεις!και πως θα ξερεις για να ειναι ετοιμα?ασχετο αν εσυ τα εχεις ολα μια χαρα δεν πρεπει να ξερεις ποτε?

Αχ αχ τις προσέχω ... Μόνο  οι εξετάσεις αίματος του άντρα μου μείνανε από τα κυρίως ... Και κάτι επικυρώσεις μόνο ... μετά τέλος ... Θα στείλω αντίγραφο του φακέλου στον εξωσωματικό να μου δώσει ένα χαρτί και να δει αν είναι οκ .. Γτ στα δικαιολογητικά λέει πως είναι αποκλειστική ευθύνη του γυναικολόγου που σε παραπέμπει να είναι σωστός ο φάκελος ... Ε μετά λογικά θα πάρω να πω πως είμαι έτοιμη και μόλις έχουν ημερομηνία να με ενημερώσουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η peacock είπε:

καλημερα κοριτσάκια! :)

Πω πω ! Μαζευτηκαμε πολλες τελικά για τον Σεπτεμβριο!

@Joy1988 λένε οτι συνηθως με την ενομητρίωση υπαρχουν εντονοι πονοι στη περίοδο και ίσως ακόμα και κατα τη διάρκεια της επαφης.. δε ξερω όμως κατι παραπάνω..

@karen πως είσαι κοριτσακι μας?

 

 

@peacock μου, Δυςτυχως εχω κάθε φορα έντονο πόνο στην περιοδο.. αυτο του ειπα κ υποψιάζεται την ενδομητριωση! Κατα την επαφή δεν εχω πόνο ευτυχώς αλλα στην περιοδο Αν δεν παρω 1-2 panadol δεν μπορω να σηκωθώ απο το κρεβάτι κ την τουαλέτα.. άστα.. τι να πω.. ελπιζω να μην χρειαστεί κ να μείνω απο μόνη μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Αχ αχ τις προσέχω ... Μόνο  οι εξετάσεις αίματος του άντρα μου μείνανε από τα κυρίως ... Και κάτι επικυρώσεις μόνο ... μετά τέλος ... Θα στείλω αντίγραφο του φακέλου στον εξωσωματικό να μου δώσει ένα χαρτί και να δει αν είναι οκ .. Γτ στα δικαιολογητικά λέει πως είναι αποκλειστική ευθύνη του γυναικολόγου που σε παραπέμπει να είναι σωστός ο φάκελος ... Ε μετά λογικά θα πάρω να πω πως είμαι έτοιμη και μόλις έχουν ημερομηνία να με ενημερώσουν

Και προσοχή σε ότι χρειάζεται να φαίνεται η σφραγίδα "συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ"....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Joy1988 είπε:

@peacock μου, Δυςτυχως εχω κάθε φορα έντονο πόνο στην περιοδο.. αυτο του ειπα κ υποψιάζεται την ενδομητριωση! Κατα την επαφή δεν εχω πόνο ευτυχώς αλλα στην περιοδο Αν δεν παρω 1-2 panadol δεν μπορω να σηκωθώ απο το κρεβάτι κ την τουαλέτα.. άστα.. τι να πω.. ελπιζω να μην χρειαστεί κ να μείνω απο μόνη μου.. 

Παντως γνωμη μου αν υπάρχει αυτη η υποψία τσεκαρε πρωτα τι παίζει πριν προχωρησεις σε οτιδήποτε υποβοηθούμενης αναπαραγωγής...

και ευχομαι να κανεις την εκπληξη συντομα στον εαυτό σου και να μείνεις εγκυούλα! :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, μεσα απο την καρδια μου, καλη επιτυχια σε ολες σας!! Ευχομαι συντομα να πλημμυρισετε  δακρυα χαρας!!

ευχαριστουμε @Rosemary !!! Μακαρι! Πόσες φορες διαβαζω αυτα που γραφετε και ονειρευομαι οτι τα ζω κι εγω...

Με το καλό να κρατησεις στην αγκαλιά σου το μωρακι σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

@Joy1988 απο κορίτσια έχω ακούσει οτι υπάρχει μια εξέταση αίματος κατα την οποία μπορείς να δεις αν έχεις ενδομητριωση ca125 νομίζω πως λέγεται!! Όμως, λένε οτι δεν είναι πάρα πολύ αξιόπιστη!! Δηλαδή δεν μπορείς να βασιστείς στα αποτελέσματά της, αποκτάς όμως μια εικόνα για το τι μπορεί να συμβαίνει!! 

@Mariloux κοριτσι μου, ναι την ξερω αυτη την εξέταση.. ονομάζεται καρκινικός δείκτης κ όντως δεν ειναι αξιόπιστος.. καλα που μου το θύμησες θα το πω στον γιατρό όπως κ με μαγνητική κάτω κοιλιάς εχω ακούσει αλλα ολα αυτα δεν δείχνουν την πλήρη εικόνα.. θα μου κανει λέει αφαίρεση ενδομητριωσης αν υπαρχει, σαλπιγγογραφια την οποία είχα κανει σε αλλο κέντρο πέρσι κ θέλει ξανά κ υστεροσκοπηση.. φοβαμαι τοσο πολυ.. που μου έρχεται να κρυφτώ σαν τα παιδάκια κ να μην εμφανιστώ ποτε.. μακάρι να πάνε ολα καλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η ElektraGr είπε:

Αχ αχ τις προσέχω ... Μόνο  οι εξετάσεις αίματος του άντρα μου μείνανε από τα κυρίως ... Και κάτι επικυρώσεις μόνο ... μετά τέλος ... Θα στείλω αντίγραφο του φακέλου στον εξωσωματικό να μου δώσει ένα χαρτί και να δει αν είναι οκ .. Γτ στα δικαιολογητικά λέει πως είναι αποκλειστική ευθύνη του γυναικολόγου που σε παραπέμπει να είναι σωστός ο φάκελος ... Ε μετά λογικά θα πάρω να πω πως είμαι έτοιμη και μόλις έχουν ημερομηνία να με ενημερώσουν

Ναι ο γιατροςβθα σου δωσει και καλα το ποσες μοναδες θα θες και τον λογο που πατε για εξωσωματικη !σου ευχομαι να εχεις γρυγορα ευχαριστα νεα!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Παντως γνωμη μου αν υπάρχει αυτη η υποψία τσεκαρε πρωτα τι παίζει πριν προχωρησεις σε οτιδήποτε υποβοηθούμενης αναπαραγωγής...

και ευχομαι να κανεις την εκπληξη συντομα στον εαυτό σου και να μείνεις εγκυούλα! :)

 

Κ ο άντρας μου αυτο λέει κ η μαμα μου που της το ειπα.. καλυτερα να το κανω..μαλλον δεν το γλυτωνω ομως κ θα την κανω.. Αχ μακάρι κοριτσι μου να γίνει το θαύμα κ να μείνω.. δεν θα το πιςτευω πραγματικα.. μονο στην ιδέα πετάω στα σύννεφα! Ελπιζω να τα καταφέρουμε ολες μας σύντομα.. μονο εμεις ξέρουμε τι ψυχολογικό φορτίο κουβαλάμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσακια μου δεν θελω αλλες εξετασεις ???? δεν θελω αλλα χειρουργιααααααα ???? !!!!!!!! Φοβαμε και την εξεταση πιυ θα κανω την Δευτερα και δεν αντεχω αλλο!!!! Και εγω ποναω στην περιοδο και μου περναει μονο με algofren 600mg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...