Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΡΤΗΡΙΑΚΗ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ 3ο ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Φιλενάδες έχω λίγο αγχωθεί....

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, η πίεση μου ήταν 12 η μεγάλη και 7 η μικρή.

Ο γιατρός μου, μου έλεγε να κοψω το αλάτι, αλλά εγώ οχι δεν το έκοβα, αλλά το λιγουρευόμουν κιόλας.

Μόλις μπήκα στο 3ο τρίμηνο η πίεση μου πήγε 14 η μεγάλη και 9 η μικρή.

Τώρα έχω κόψει το αλάτι τελείως, τα γλυκά και γενικά από τον φόβο μου προσπαθώ να τρώω όσο το λιγότερο γίνεται!

Ο γιατρός μου, μου είπε μόνο να κόψω το αλάτι και να προσέξω τώρα στις γιορτές με τα γλυκά να μην πάρω πολλά κιλά...

Εγώ όμως φοβάμαι και είμαι συνέχεια με το πιεσόμετρο στο χέρι...

Εσείς ανεβάσατε καθόλου πίεση στο τρίτο τρίμηνο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou na sou po tin alitheia de exo problima me tin piesi,,

k genika de troo katholou sxedon alati giati o mpampas mou exei problima kardias opote ematha..

prospathise oso mporeis na to kopseis...einai krima apo toso noris na anebazeis piesi..

sou eyxomai ola na sou pane kala..

kales giortes k prosoxi sti diatrofi..makia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι σε ποια εβδομάδα είσαι; Να προσέξεις πολύ να μην πάρεις κιλά και πολύ καλή διατροφή αυστηρά. Όχι γλυκά, πολλά λαχανικά, όχι λιπαρά. Να μετράς την πίεσή σου αν μπορείς και φυσικά να ενημερώνεις το γιατρό σου. Αυτός γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου εγώ στον γιό μου είχα ανεβάσει στον 9ο μήνα.Έκοψα τελείως το αλάτι και μετρούσα για λίγες ημέρες ( με βάση εντολή γιατρού )την πίεση μου κάθε μία ώρα...Όταν με είχε εξετάσει ο γιατρός είχα 16...Και εμένα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης η πίεση "η μεγάλη" ήταν 11-13.Άμα προσέξεις λίγο όλα θα πάνε καλά....Τώρα στην μπέμπα η " μεγάλη " πίεση κυμαίνεται απο 8 έως 10....Κάθε εγκυμοσύνη έχει τα δικά της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχ κορίτσια μου...

Εχθές το βράδυ πήρα την πίεση μου την πρώτη φορά η μεγάλη έδειξε 16.2... έπαθα πανικό! Ξαναπαίρνω στο καπάκι πήγε 14.5 και μετά από 1 ώρα 12.8 με 8.2 η μικρή...

Σήμερα το πρωί 13.8 η μεγάλη και 8.2 η μικρή.

Το αλάτι και τα γλυκά τα έκοψα τελείως!! Όλα ανάλατα τα τρώω, τυρί μόνο ανάλατο και γενικά προσέχω πολύ.

Είμαι σχεδόν 30 εβδομάδων και έχω πάρει 12 κιλά. Βέβαια ευελπιστώ ότι τώρα με την διατροφή που κάνω δεν θα πάρω πολλά ακόμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki mou na prosexeis kai ola tha pane kala!!!;)

ego den troo glika sxedon katholou alla almira....ta tsakizo!!! to mono pou den mporesa na kopso stin egkumosuni mou einai ta patatakia,garidakia ktl.....:blush: :blush: :blush: eutuxos i piesi mou apo tin arxi eos kai tora, pou eimai stin 37 ebdomada, einai 9 i megali kai 6 i mikri!!!! kalo upolipo glikia mou kai me to kalo to ninaki sou!!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...