Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τραυματισμένη ερωτική ζωή από προσπάθεια για παιδί


Xara12

Recommended Posts

Κορίτσια, το ξέρω ότι έχουν περάσει κοντά 5 μήνες από το τελευταίο post και μπορεί να μη μπαίνει καμιά σας πια αλλά νιώθω την υποχρέωση (και την ανάγκη) μετά από όλη αυτή τη συζήτηση να σας ενημερώσω ότι ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!

Έμεινα έγκυος με τον απλό, πατροπαράδοτο τρόπο (ούτε εξωσωματική, ούτε τίποτα) απλά με τεστ ωορρηξίας! Δεν ξέρω να σας πω αν χαλάρωσα (νομίζω πως όχι) αλλά έγινε! Είναι ακόμη νωρίς (είμαι 6 εβδομάδων) και ελπίζω να πανε όλα καλά...

Τελικά είναι όντως γουρλίδικο το mammyland!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xαρα καλημερα. Μολις διαβασα ολο το post σου απο την αρχη .

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου.

Ειμαστε κοντα ηλικιακα ειμαι στα 35 προσπαθω και γω για παιδακι.Στην αρχη μετρουσα γονιμες μερες πηρα και το τεστ ωορυξιας clear blue kai ειχα αγχωθει πολυ .Τωρα ομως τα εχω παρατησει ολα και προσπαθω μετον αντρα μου οποτε θελουμε εμεις .Αν ειναι ναρθει θα ερθει ....

Σου ευχομαι μια ηρεμη εγκυμοσυνη καισε εννεα μηνες να κρατας στην

αγκαλια σου ενα υγιεστατο μωρακι.......:cheer::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ, κορίτσια και σας εύχομαι γρήγορα και στα δικά σας - όσες δεν είστε ήδη έγκυοι!

Oliax, αν αγχώνεσαι, το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ το χρησιμοποιούσα παλιότερα και το σταμάτησα γιατί με άγχωνε. Αλλά είναι καλό να ξέρεις πότε είναι η ωορρηξία σου. Φυσικά είναι πιο εύκολο αν έχεις σταθερό κύκλο ενώ θεωρώ ότι είναι απαραίτητο αν έχεις ακανόνιστο κύκλο. Εσύ έχεις σταθερό κύκλο;

Εγώ πριν αρχίσω το τεστ (και πριν τις σπερματεγχύσεις) νόμιζα ότι η ωορρηξία μου είναι την 14η μέρα και τελικά είναι τη 12η με 13η μέρα. Αν έχεις εντοπίσει πότε είναι η ωορρηξία σου από τα μέχρι τώρα τεστ και έχεις σταθερό κύκλο, τότε δεν το χρειάζεσαι.

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά εγώ ξεκίνησα στα 36 τις προσπάθειες αλλά πολύ χαλαρά και χωρίς σύστημα (περνάγαν και μήνες που δεν είχαμε καθόλου επαφές στις γόνιμες μέρες αλλά σε άσχετες μέρες γιατί τότε είχαμε όρεξη και αρνούμασταν να πιεστούμε) και τελικά νιώθω ότι έχασα πολύτιμο χρόνο. Δεν σου λέω να αγχωθείς, είσαι πολύ νέα και έχεις έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου, απλά μην αφήνεις τις γόνιμες μέρες να περνάνε. Επίσης, κάνε - αν δεν έχεις κάνει - τις απαραίτητες εξετάσεις, σαλπιγγογραφία εσύ και σπερμοδιάγραμμα ο σύντροφός σου, απλά για να είστε σίγουροι. Είναι κρίμα να προσπαθείτε με βουλωμένη σάλπιγγα (χτύπα ξύλο!) και να μην το ξέρετε ενώ θεραπεύεται τόσο εύκολα.. Όλα θα πάνε καλά, είμαι σίγουρη! Σχεδόν καμιά γυναίκα δεν μένει χωρίς παιδί στην εποχή μας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα με το clear blue βρηκα γονιμη μερα την 14 η του κυκλου μου.

Γενικα εχω σταθερο κυκλο 28-29 μερες με εξαιρεση τον προηγουμενο μηνα

που ειχα καθυστερηση 6 μερες που πιστευω οτι ηταν απο τα χαπια του θυροειδη που τα ξεκινησα πριν απο 2 μηνες

Τον θυροειδη τον ρυθμισα στα φυσιολογικα πλαισια αλλα τα αντισωματα που εκανα αυτο το μηνα ηταν πολυ ανεβασσμενα.Βεβαια ο ενδοκρινολογος μου ειπε να μην ανησυχω και οτι αυτα δεν παιζουν ρολο στη συλληψη.

Ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα τον οκτωβριο και ηταν φυσιολογικο .

Θα το προσπαθησω λιγο ακομη απο μονη μου και μετα θα δω τιθα κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oliax, μια και ανέφερες το θέμα του θυροειδή πρέπει να σου πω κάτι που δεν ανέφερα πριν. Κι εγώ έχω θυροειδή από τα 20 μου και με είχε ρωτήσει ο γιατρός μου όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες αν έχω θυροειδή (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στη σύλληψη, κάπου διάβασα ότι παίζει) και του είπα ότι έχω, τον έχω ρυθμίσει και τον παρακολουθώ (παίρνω Τ4). Έμεινε ήσυχος. Είχα αρκετό να κάνω τον έλεγχο ρουτίνας και πριν από 5 μήνες πήγα για τσεκαπ και η γιατρός μου με βρήκε χάλια (ήμουν και λίγο αμελής με το καθημερινό χάπι) και μου άλλαξε χάπια (και τη δόση του Τ4 αλλά μου έδωσε και Τ3) και με μάλωσε. Για τον επόμενο μήνα τα έπαιρνα ευλαβικά και τον επόμενο μήνα είχα καθυστέρηση 4 μέρες και ήμουν έγκυος! Ήταν βέβαια, βιοχημική εγκυμοσύνη και κράτησε 3 μέρες μόνο! Τον επόμενο μήνα δεν προσπαθήσαμε και τον αμέσως επόμενο μήνα που προσπαθήσαμε ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ πάλι στην τωρινή μου εγκυμοσύνη. Είναι τυχαίο που έμεινα 2 στις 2 φορές έγκυος μόλις άλλαξα τα χάπια μου και γενικά ρύθμισα καλύτερα το θυροειδή μου;

Μήπως η καθυστέρηση που είχες ήταν βιοχημική εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε; 6 μέρες καθυστέρηση μου φαίνεται πολύ πιθανό να ήταν εγκυμοσύνη μιας και έχεις σταθερό κύκλο.

Τώρα που ρύθμισες το θυροειδή σου, είμαι σίγουρη ότι θα μείνεις σύντομα έγκυος, κοριτσάκι! Να έχεις ελπίδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτο το αγχος μας, το περασα και γω. Εγω το αγχος το απεκτυσα με τα τεστ ωορηξιας, το περασα στον αντρα μου, στην σεξουαλικη μας ζωη, κοντεψαν να σπασουν τα νευρα μας!!. Απεβαλα το αγχος μου οταν εκανα τις απαραιτητες εξετασεις και ειδα οτι ολο ενα μειωνονταν οι πιθανοτητες για προβληματα, παραλληλα πολυ διαβασμα, αυτογνωσια, περπατημα, εστιασα στον ευατο μου και φυσικα πεταξα το μπαλακι στον γιατρο...εκανα σπερματεγχυση...τελικα τα καταφερα με την 2η φορα...δεν καταλαβαμε ποτε γιατι δεν επιανα παιδι 1,5 χρονο και βαλε...το αγχος? ισως!

Αυτο που θελω να σας πω παντως ειναι οτι το αγχος ερχεται ασυνηδητα, το περναμε στον αντρα μας ασυνηδητα και το ξεφορτωνομαστε συνηδητά και μονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα κατάφερες με σπερματέγχυση, βρε παιδί; Ίσως είσαι και η πρώτη που μαθαίνω ότι τα κατάφερε με σπερματέγχυση! Κι εγώ την θεωρούσα άδικο κόπο... Μπράβο!

Συμφωνώ απόλυτα για το άγχος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν να πω οτι ισως να μιλαω εκ του ασφαλους μια και που εδω και ενα μηνα εχω ενα μπουμπουκακι... παρολαυτα θα ηθελα να πω την δικια μου φιλοσοφια που ειχα και πριν μεινω εγκυος....

Ποτε δεν ημουν απο αυτες που ελεγαν οτι χτυπαει το ρολοι ή οτι πεθαινω για ενα παιδι ή ποτε θα γινω μανα γιατι ο καιρος περναει... Παντα ελεγα αν κατσει εκατσε, αν οχι υπαρχουν και οι υιοθεσιες.... Να διευκρινησω οτι ο γιατρος μου ειχε πει οτι αν εμπαινα ποτε στη λογικη να κανω παιδι θα επρεπε να κανω ειδικη θεραπεια λογω αμμηνοριας και εξετασεις ο αντρας μου κλπ κλπ... οποτε το ΄χα ριξει και γω στο σορολοπι... στις μακροχρονιες σχεσεις μου εκανα παντα ελευθερα σεξ ξεροντας οτι δεν μπορω αλλιως να κανω παιδι.

Παντρευτηκα και ποτε δεν μπηκα στη διαδικασια της τεκνοποιησης μεχρι που ξαφνικα τελη αυγουστου 2008 μαθαινω τα νεα!!!!! εννοειται χωρις καμια θεραπεια, χωρις καμια επισκεψη στο γιατρο ... ετσι απλα έγινε!

Τι θελω να πω... μερικες φορες το να εισαι λιγο αναισθητος και λιγο ζαμαφουτιστης βοηθα περισσοτερο απο ολες τις ιατρικες τεχνικες και γιατροσοφια του κοσμου.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο τις φιλες που προσπαθουν να κανουν παιδακι... δεν λεω οτι δεν κανουν κατι σωστο, απλα ισως βοηθησει να ακουστει και μια διαφορετικη αποψη επι του θεματος. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φραπεδια (κορυφαιο νικ!) μου γιατι να παραιξηγηθεις? καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και εσυ εγραψες την εμπειρια σου!...Να χερεσαι το μικρο σου!

Χαρα μου και γω δεν εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις, απλα να πω οτι εκανα ενεσεις εξωσωματικης και 2 σπερματεγχυσεις μαζι (μια Δευτερα βραδυ και μια Τριτη πρωι)...δεν ξερω αν επεξε ρολο...συγουρα η ελειψη αγχους με βοηθησε!

Ακομη να πω οτι οταν περνουσα την περιοδο αγχος ειχα μια ταση να αντιδρω ασχημα σε οσους μου ελεγαν "χαλαρωσε και θα ρθει" εκεινοι εδιναν την συμβουλη τους και γω ακουγα "εσυ φταις που εχεις αγχος, εσυ φταις, εσυ φταις" το αγχος δε φευγει ετσι απλα επειδη το ειπαμε εμις και σχεδον ολες οι κοπελες που το εχουν το ξερουν απλα δεν ξερουν πως να το αποβαλουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχήν πολλά και θερμά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου κι εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Είμαι καινούριο μέλος σχετικά και δεν είχα διαβάσει από την αρχή το ποστ σου, αλλά συμφωνώ τόσο πολύ! Κι εγώ αποφάσισα να ξεκινήσω χαλαρά για να μην γίνεται καταναγκαστικά το σεξ, βέβαια είμαι στον τέταρτο μόλις μήνα προσπαθειών και ούτε, 3 και κάτι, αλλά επειδή πήγα τη Δευτέρα στη γυναικολόγο μου και μου είπε με την ευκαιρία πότε περίπου έχω ωορηξία, πήγα και το είπα στον άντρα μου και με τη δεύτερη επαφή μας, μου εξομολογήθηκε ότι, ενώ κι ο ίδιος θέλει παιδί, άρχισε να νοιώθει το σεξ σαν "υποχρέωση" και δεν το ευχαριστιέται κι αυτό με στενοχώρησε!

Πάντως συμφωνώ με όλα όσα είπες, όπως και το ότι ο περίγυρος μας κάνει να αισθανόμαστε "αποτυχημένοι" αν δεν έχουμε παιδιά. Εγώ από την αρχή συζητήσαμε με τον άντρα μου ότι αν δεν μπορούμε δεν έγινε και τίποτα. Απλά όπως είπαν όλα τα κορίτσια, όταν μπεις στη διαδικασία αυτή δύσκολα σου φεύγει από το μυαλό. Και όλα τελικά είναι στο μυαλό. Το άγχος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο...άνθρωποι είμαστε όμως. Τί να κάνουμε;

Νομίζω ότι αρκετά σας κούρασα σήμερα...καλό σαββατοκύριακο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρα σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση.

Τον ορο βιοχημικη εγκυμοσυνη τον εχω ξανακουσει αλλα δεν το μπορω να τον καταλαβω.Παντως τον προηγουμενο μηνα που ειχα τις εξι μερες καθυστερησης το στηθος μου ειχε πρηστει παρα πολυ σε σημειο να μην μπορω να το ακουμπησω και ειχα σημαδια εγκυμοσυνης .Την εκτη μερα που εκ

ανα την χωριακη η οποια ειχε βγει 5 μου ηρθε η περιοδος .Δεν ξερω μπορει να ηταν οντως βιοχημικη εγκυμοσυνη.

Μακαρι χαρα μου να ερθει γρηγορα το μωρακι και σε μας και σολα τα κοριτσια του forum που προσπαθουν τοσο πολυ...

Σου ευχομαι να περασουν ευκολα οι 9 μηνες και να γινεις μια ευτυχισμενη μανουλα :lol::)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρά συγχαρητήρια!!!Μπράβο!!! Ρε κορίτσια...ρε κορίτσια!!! Μην αγχώνεστε ρε σεις!!!Διβάζω και ξαναδιαβάζω ιστορίες κοριτσιών που πασχίζουν να μείνουν έγκυες , κάνουν εξετάσεις , το ψάχνουν απο δω, το ψάχνουν απο κει...και στο τέλος καταλήγουν εγκυες απλά και όμορφα επειδή ένα μήνα ξέχασαν έστω και λίγο να κηνυγήσουν το πολυπόθητο μωράκι!!! Βρε κοριτσια...πολύ λίγες πραγματικά έχουν προβλημα γονιμότητας!! ¨Ολα τα υπλοιπα είναι δημιουργήματα του μυαλού μας!!!Και όσο για εκείνες τις κοπέλες που λένε ότι <<σε μας που το κηνυγάμε δεν έρχεται και έρχεται σε εκείνες που δεν τους καίγεται και πολύ>> θέλω να πω ότι εμείς(γιατί είμαι κ εγώ σε αυτή την κατηγορία) απλώς δεν το είχαμε συνέχεια στο νου μας και απλως δε μας είχε γίνει άγχος. Γι αυτό σας λέω...μη βάζετε αμέσως και ευκολα το κακό στο μυαλό σας ότι έχετε προβλημα!!! Δεν είναι κεικ να πετυχει με τη μια!!!*(που και αυτό έχει τις αποτυχίες του μέχρι να βγει τελειο!!!)

Και πάλι μπράβο Χαρά!!!!!ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ!!!:) Έχουμε 3 εβδομάδες διαφορά!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...