Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενε " Βροχη με ζεστη σοκολατα και κουβεντουλα"


Recommended Posts

Ηρθα σπιτι ειχα επεισοδιακη μερα

Εβαλα βιντι βιντι που λεει κ ο β

Το ριο να δει κ εγω θα διαβασω ενα βιβλιο εχω αναγκη να μη σκεφτω τιποτα θα εκραγει ο εγκεφαλος ειμαι τοσο μπερδεμενη αν κανω το σωστο

Σωστο ειναι λενε οτι σε κανει ευτυχισμενο μα οσα κανουν εμενα ευτυχισμενη καποιες φορες κανουν κάποιους δυστυχισμενους..

Ουφφφφ!!!

Θα σκεφτω θετικα κ ολα θα φτιαξουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αλλο με τον τοτο το ξερετε;; Σιγα μη διαβασω βιβλιο με διακοπταν συνεχεια δε μπορουσα κ να συγκεντρωθω κουκουρουκου

Οποτε εβαλα πλυντηριο ρουχων μετα πιατων εφτιαξα με πιτσα βγηκε πολυ τελεια φαγαμε ολο το ταψι

μετα σιδερωσα δυο πλυντηρια

ταισα κοιμησα κ τωρα ηρθε η σειρα μου επιτελους!!!!

...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια!

Πήγαμε σχολείο, θα ήμασταν ο διευθυντής κι εγώ στο αμάξι, αλλά κανόνισε να περάσει να μας πάρει ο χημικός. Πρώτη φορά έμπαινα στο αμάξι του, κι ελπίζω τελευταία. Οδηγούσε πολύ άτσαλα, και ζαλίστηκα πάρα πολύ. Ένιωθα όλη την ώρα να κουνιέμαι λες και ήμουν στον καρβουνιάρη που έκανε παλιά τη διαδρομή Αθήνα-Πάτρα. 

Μετά στο σχολείο είχαμε τρεις μαθητές, κι εμείς ήμασταν τέσσερις καθηγητές, ο διευθυντής και η καθαρίστρια. Όλοι οι υπόλοιποι είχαν πάρει άδεια από το διευθυντή! Αύριο θα είμαστε όλοι γιατί αρχίζουν οι εξετάσεις...

Μάγδα το βίντι βίντι είναι το dvd; Ο Αντρέας ξέρετε πώς λέει το τηλεκοντρόλ; Κεντικοντγιόλ!!! 

Αυτό που λες για τους ευτυχισμένους κ.λπ. δεν το αποκωδικοποίησα.

Εγώ μπορώ και συγκεντρώνομαι σε οποιοδήποτε περιβάλλον, άμα είναι να διαβάσω κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο. Π.χ. σήμερα διάβαζα, ενώ οι δύο συνάδελφοι συζητούσαν δίπλα μου, και ο διευθυντής μιλούσε στο τηλέφωνο απ' το διπλανό δωμάτιο (έχει πολύ δυνατή φωνή), και μάλιστα ένα αρκετά "δύσκολο" βιβλίο, όχι Λένα Μαντά ας πούμε, χαχα! Αλλά άμα είναι να διαβάσω κάτι επιστημονικό, θεωρητικό, κ.λπ., θέλω λίγη περισσότερη ησυχία, αλλά και πάλι, όχι απόλυτη ησυχία.

Ευχαριστώ για το ρήμα "μπράβω"! :P :P :P :P

Πάω να κοιμίσω Αντρέα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου γλυκά! Καλά είστε; Σήμερα δεν δούλευα. Πήγα τον Πάνο στο ποδόσφαιρο, μετά σούπερ μάρκετ, διόρθωση και όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνει η ρουτινούλα μου. Η Αλεξάνδρα βήχει - κυρίως το βράδυ. Τρέχει και η μυτούλα της. Πότε θα απαλλαχθούμε από τις ιώσεις ΟΕΟ;;;

 

Μαγδούλα μου, δεν ξέρω τι είναι αυτό που θα σε έκανε ευτυχισμένη αλλά τους άλλους δυστυχισμένους, το μόνο σίγουρο είναι ότι το έχω νιώσει κι εγώ αυτό και είναι πολύυυ άσχημο συναίσθημα. Πολύ όμως. Περνώ μια φάση δύσκολη ψυχολογικά και ελπίζω να την ξεπεράσω γρήγορα...Θέλω πολλά και τίποτα. Δεν ξέρω τι θέλω. Ψυχοπλακώνομαι, βουρκώνω και ώρες ώρες ζω σε μια νιρβάνα. Είμαι απλός θεατής των όσων συμβαίνουν στη ζωή μου. Δεν μπορώ να καταλάβω τι με έχει πιάσει, δεν μπορώ να καταλάβω πού πήγε η αυτοκυριαρχία μου, δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω για να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Τέλος πάντων. Σας άνοιξα λιγάκι την ψυχή μου... Θα μου περάσει.

Πολύ σπαστικό αυτό που έγινε με το ηχογραφημένο τηλεφώνημα μεσημεριάτικο. Εγώ θα έβριζα ακόμα και την κασέτα..χιχιχιχιχιχιχιχι.

 

Άννα Μαρία, τον φόρτωσες με δουλειές τον άντρα σου τον δόλιο..Χαχαχαχαχα. Η μαμά σου αγχώνει εσένα με τις δουλειές και εσύ τον άντρα σου..χαχαχα.

Και η Αλεξάνδρα κοιμάται πάρα πολύ στο κρεβάτι μας. Με αυτό το παιδί τα έχω κάνει σκατά στο θέμα του ύπνου..

Εγώ για να διαβάσω θέλω ησυχία απόλυτη. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ αλλιώς.

Ο Πάνος γεννήθηκε 50 πόντους, η Αλεξάνδρα 51 και εγώ 56!!! Χιχιχιχιχιχι! Σκλεναρίκοβα...χαχαχαχαχα. Έμεινα βέβαια στο 1.72 και ευτυχώς δηλαδή γιατί δεν ήθελα να είμαι πιο ψηλή.

Με τα κιλά δεν τα πήγα κι εγώ καλά στις εγκυμοσύνες. 16 πήρα και στις δύο. Κοιλιά όμως είχα μικρή και ευτυχώς δηλαδή γιατί δεν μου έχει μείνει καθόλου κοιλιά.Πλάκα. Είναι από τα λίγα σημεία του σώματός μου που μου αρέσουν... Αυτοπεποίθηση μηδέν.

 

Βασούλα, δεν βαριέσαι που δουλεύεις μόνη σου;;;;; Δεν ξέρω αν θα μπορούσα... Πότε έχεις ΠΗΤ;;; Η Ιωάννα έχει συνειδητοποιήσει ότι θα αποκτήσει αδερφάκι;;

 

Βρε Μαγδούλα, μην γράφεις το μπράβο με ω γιατί η Άννα Μαρία θα σηκώσει πίεση καμιά μέρα και είναι και εγκυούλα..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Πόσο γελάω με αυτό το θέμα...Χαχαχαχαχαχαχαχα.

 

Αυτά φιλενάδες μου. Πάω βεράντα να πιω κρασάκι, να καπνίσω τσιγαράκι και να σκεφτώ, να σκεφτώ, να σκεφτώ, να σκεφτώ......μέχρι να πάει 4-5 και πάλι να μην μπορώ να κοιμηθώ..... Ήθελα να βγω το Σάββατο με παρέα για τα γενέθλιά μου. Να βγω, να ακούσω μουσική, να γελάσω, να πιω το ποτό μου... Πολύ θα με βοηθούσε. Πολύ. Η πεθερά μου όμως την έκανε και η μαμά μου δεν θέλει να πάρει την Αλεξάνδρα γιατί δεν κάνει καλό ύπνο. Τι κρίμα...Τι κρίμα να μην μπορείς να κάνεις πράγματα που έχεις ανάγκη, πράγματα που θες... Και αυτό και πολλά άλλα....

 

Φιλάκια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Αννα Μαρια εγω με τιποτα δεν μπορω να διαβασω κυριως λογοτεχνικο βιβλιο οταν εχει φασαρια!βασικα εγω με το διαβασμα λογοτεχνικων δεν τα παω καθολου καλα πλεον γιατι απ το πολλη διαβασμα στις σπουδες τα βαρεθηκα δεν λες τιποτα!τα βλεπω και μου σηκωνεται η τριχα!δεν ξερω τι εχω παθει....!Και συ πολλες δουλειες εβαλες στον αντρα σου, που να τα προλαβει οοοολλλλλααα αυτα?χαχα!αυτοι οι αντρες κανουν σαν μικρα παιδια!πρεπει να τους υπενθυμιζεις συνεχεια κατι για να το κανουν!

Ανθη μου αυτα τα ψυχολογικα ολους μας πιανουν κατα καιρους!δεν μπορει η μαμα σου να την κρατησει τη μικρη?ενα βραδυ ειναι σιγαααα....για να νιωσεις και συ καλυτερα!να τη βαλει να κοιμηθει μαζι της...!οχι δεν με ενοχλει ιδιαιτερα που ειμαι μονη μου στο γραφειο γιατι συνεχως μπαινοβγαινει κοσμος, ειτε για να πληρωσουν υδατοπρομηθεια, φορολογιες,αδειες, να κανουν παραπονα....οτι να ναι!μ αρεσει πολυ η δουλεια μου!

Μαγδουλα εμαθες ποδηλατο για να εντυπωσιασεις το αγορακι ε?Χαχα!απο μικρα τα κοριτσια πονηρα ειναι!ευτυχως που ειναι καλα το Χριστινακι γιατι οντως εχει πολλη καιρο να μπει να μας πει τα νεα της!α καλα....μαγνητοφωνημενη κασεττα με πολιτικα, θα τους εβριζα ακομα κι αν ηταν κασεττα!χαχα!το μπραβο με 'ο' μην συγχυζουμε την Αννα Μαρια...δεν κανει!ΧΑΧΑΧΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας γεια σας, δεν σας προλαβαινω βρε κοριτσια.

Ευχαριστω για τις ευχες και να ευχηθω στην Κωσταντινα ης Αλεξανδρας να ειναι γερη και τυχερη παντα.

Εγω πολυ τρεξιμο παιδια σπιτι συν τις δραστηριοτητες τους. Τα πρωινα πηγαινω με τα δυο στις κουνιες και καθομαστε καμια μιαμιση ωρα γιατι πραγματικα ο Νικολας δεν κρατιεται με τιποτα σπιτι. Ειναι κανα δεκαλεπτο με τα ποδια, αλλα ευτυχως εχει δεντρα και σκια και εχει μικρα παιδακια μεχρι 3 χρονων εκεινη την ωρα. Βαζω τον Νικολα στο καροτσι και τον μικρο στο μαρσιπο, στις κουνιες ριχνω την πλατη του καροτσιου και ακουμπαω τον μικρουλη και στην επιστροφη παλι ο Νικολας στο καροτσι και ο μικρος στον μαρσιπο. Ο Νικολας παιζει με τα κουβαδακια του κανει τσουληθρα τραμπαλα και ο μικρουλης θα παρει εναν συντομο υπνακο.

Χθες ειχα παει παιδιατρο τον Γιωργακη ειναι 6725 και 64cm. Δεν πηρε πολυ αυτο τον μηνα μονο 200γρ αλλα μας βρηκε μια χαρα ζωηρουληδες, το μονο ειναι να μην του τρωει το γαλα ο Νικολας, οπου διανυουμε περιοδο μεγαλης ζηλιας. Τον εχει πιασει τις τελευταιες μερες τρελα με τον θηλασμο, μολις με δει να θηλαζω τον μικρο, παρατα οτι κανει φωναζει ναι ναι και τρεχει με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια να πιασει το αλλο στηθος. Εχω φτασει σε σημειο να κρυβομαι απο τον Νικολα για να θηλασω με ηρεμια τον μικρο. Παντως αναποδο αυτο το παιδι το μεσημερι και το βραδυ κοιμαται χωρις να θηλασει και το βραδυ δεν ξυπνα για να θηλασει, οποτε ειμαι σιγουρη οτι το κανει απο ζηλια αφου κανα μηνα πριν θηλαζε μονο μια φορα την μερα.

Αυτα αλλα νεα εγω δεν εχω θα επανερθω με τα δικα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου την εκανε η πεθερα για ροδο, ευτυχως σε βοηθαει η μαμα σου και με το παραπανω. Η δικια μου εχει παει στο χωριο αυτη τη βδομαδα γιατι βαφουν το σπιτι οποτε και η λιγη βοηθεια που ειχα αυτη την βδομαδα δεν υπαρχει, τελοπαντων.

Βασω ωραια καταφερες και τα αλλαξες τα εισητηρια, καλυτερα καποια αλλη στιγμη γιατι θα σε κουραζε πολυ το ταξιδι και θα ειχες και την αγωνια μη συμβει τιποτα.

Αννα μαρια εμεις να δεις ποσα ανοιχτα μετωπα εχουμε στο σπιτι και για να γινουν πρεπει να βρει χρονο ο αντρας μου που σημαινει ελευθερη κυριακη μενει μονο, ελα ομως που ολο και κατι θελουμε να κανουμε με τα παιδια και αρχιζει να κανει κατι αργα το βραδυ οπου συνηθως μενει στη μεση μεχρι την αλλη κυριακη. Να φανταστεις μου εχουν δωσει ενα καροτσι για δυο αδερφακια κοντινης ηλικιας, φανταζεστε ποσο θα μου λυσει τα χερια, το αποσυναρμολογησαμε, επλυνα εγω τα υφασματα ο αντρας μου τον σκελετο και την επομενη κυριακη ξαναεπλυνε τον σκελετο αφου μια βδομαδα στο μπαλκονι ειχε γεμισει σκονη παλι και τωρα ειναι με το μισο υφασμα τοποθετημενο. Ελπιζω αυτη την κυριακη να συναρμολογηθει. Στην ιδια μοιρα βρισκεται και ενα δευτερο καθισμα αυτοκινητου και επειδη ολα αυτα δεν εχουν συγκεκριμενο χωρο στο σπιτι βρισκονται μεσα στη μεση, γκρρρρ

Η αγγελικη δεν εκανε ποτε σε γιογιο, ειχα παρει αλλα ηθελε στην λεκανη οποτε και πηρα στεφανακι οπου και σε αυτο δεν καθησε πολυ, επειδη ξεκινησε την εκμαθηση της τουαλετας στο σχολειο εκει εχουν τις μικρες παιδικες λεκανιτσες, ηθελε κατι παρομοιο και στο σπιτι φανταζομαι, γιαυτο. Πως γραφω ετσι συντακτικα σαν την Αγγελικη....που οταν μου λεει κατι τελειωνει με την εκφραση "γιαυτο μαμα γιαυτο...."

Τα υπολοιπα το βραδυ, παω να ξυπνησω τον Νικολα να τον ετοιμασω και αυτον και τον Γιωργακη να παμε να παρουμε την Αγγελικη απο το σχολικο και να παμε γυμναστικη

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Εμείς καλά, εγώ επιτέλους κοιμήθηκα κανονικά χτες βράδι! Δηλαδή όχι και τόσο κανονικά, ξάπλωσα κατά τις δώδεκα και μισή, αλλά δε με έπαιρνε ο ύπνος. Δύο παρά κοιμήθηκα... Κατά τις πεντέμιση ξύπνησε ο Αντρέας κι έκλαιγε. Ήταν κατουρημένος και μάλλον τον ενοχλούσε αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ενώ φοράει πάνα, βγαίνουν τα κάτουρα έξω και λερώνει και τα ρούχα του, και τα σεντόνια... Τον άλλαξε ο άντρας μου και τον έφερε στο κρεβάτι μας. Ζήτησε γάλα, του έφτιαξε, κι όταν το ήπιε, ξανακοιμήθηκε. Ξύπνησε οκτώ παρά απ' το ξυπνητήρι. Λέει στον άντρα μου "μπαμπά θέλω ν' αλλάτσω. Θέλω -ούχα". Ο άντρας μου ήθελε να κοιμηθεί λίγο ακόμα και του λέει "σε λίγο Αντρέα μου, κάνε υπομονή", οπότε ο μικρός γυρίζει σ' εμένα και μου κάνει "ε μάμα. Τι είναι πομονή;". Του εξήγησα ότι είναι το φυτό που έχουμε στη βεράντα μας (επειδή ήδη το ξέρει), αλλά είναι και μια αρετή και είναι όταν περιμένουμε χωρίς να γκρινιάζουμε. Μόλις τελείωσα μου λέει "και τι είναι κάνε;"!!! Είναι στη φάση που ρωτάει τα πάντα τώρα. Μετά με ρωτούσε τι είναι κόκκινο και τον άντρα μου τι είναι "χαρισάμενος" (απ' το Χριστός Ανέστη)!

Εγώ ευτυχώς κατάφερα και ξανακοιμήθηκα, τόσο μετά την πρώτη φορά που ξύπνησε ο Αντρέας, όσο και μετά που έφυγε για το σχολείο.

Εν τω μεταξύ, σήμερα για κολατσιό του έβαλα ένα κομμάτι απ' την τυρόπιτα που έφτιαξα χτες, ντομάτα σε κομματάκια και ελιές σε κομματάκια. Αποτέλεσμα: έφαγε ένα μεγάλο μέρος της τυρόπιτας, σχεδόν όλες τις ντομάτες και εξαφάνισε τις ελιές! Όσο για τις φράουλες που του έβαλα για φρούτο: χάθηκαν από προσώπου γης! Ευτυχώς του αρέσουν φρούτα και λαχανικά, αν και, για να φάει τις φακές σήμερα το μεσημέρι, έπρεπε να δει Πέππα. Παρ' όλα αυτά, φαινόταν να του αρέσουν, απλά για κάποιο λόγο δεν καθόταν με τίποτα στο κρεβάτι.

Εγώ το πρωί είχα γυναικολόγο, πήγα και όλα καλά. Όταν γύρισα σπίτι, ο άντρας μου είχε σηκώσει το χαλί και είχε σκουπίσει. Μετά σφουγγάρισε κιόλας και πήγε το χαλί και την κουβέρτα στο καθαριστήριο! Άντε, σιγά σιγά να παίρνουμε μπρος! Βρήκα και γυναίκα νομίζω! Μου πρότεινε μια φίλη μου μια κυρία, που είναι Κύπρια. Όλες οι άλλες που μου είπαν είναι αλλοδαπές. Παίρνει λίγο περισσότερα από τις ξένες, αλλά να σας πω την αλήθεια, θα νιώθω πιο άνετα, γιατί έχουμε και την ίδια νοοτροπία. Την πήρα τηλέφωνο σήμερα μετά το γιατρό, δεν το σήκωσε και με πήρε πίσω αυτή. Μου λέει "Γεωργία μου εσύ είσαι;" Ήμουν έτοιμη να της πω "κατά κάποιο τρόπο"!!!

Ανθή άσχημη η ψυχολογική κατάσταση που περιγράφεις... Νομίζω όλοι την έχουμε περάσει ή την περνάμε πού και πού.

Τον άντρα μου δεν τον αγχώνω, απλά τον πρήζω μήπως και σηκωθεί επιτέλους απ' την πολυθρόνα και κάνει και καμιά δουλειά να τελειώνουμε επιτέλους.

Καλά, τεράστιο μωρό πρέπει να ήσουν!!! 56 εκατοστά!!! 

Εγώ από κιλά καλά τα πάω. Ήμουν λίγο περισσότερο απ' τα κιλά μου όταν έμεινα έγκυος, δηλαδή ήμουν 59 και τώρα είμαι 64. Αλλά σκεφτείτε ότι έχασα και τρία στην αρχή και είχα πέσει στα 56. Νομίζω, όμως, ότι είμαι πολύ καλά. Στον Αντρέα είχα πάρει περίπου 12 με 13 και είχα ξεπεράσει τα 70 κιλά...

Ευτυχώς δε σήκωσα πίεση με το "μπράβω". Επιφυλάσσομαι για τις εξετάσεις των Νέων Ελληνικών που θα διορθώσω... 

Ο άντρας σου δεν μπορούσε να κρατήσει για παιδιά για να βγεις; Ή ήταν κι αυτός μέρος της παρέας; :) 

Βάσω σαν τον άντρα μου είσαι κι εσύ όσον αφορά στα βιβλία! Κι αυτός από τότε που τελείωσε τις σπουδές έχει μαλώσει με τα βιβλία... Εγώ πάλι, πάντα διαβάζω κάποιο λογοτεχνικό, και συνήθως διαβάζω 2-3 βιβλία ταυτόχρονα.

Καγκουράκι μια χαρά είναι ο Γιωργάκης! Δε θυμάμαι το ύψος του Αντρέα σ' αυτήν την ηλικία, πάντως στα κιλά είχε μείνει στάσιμος στα 6 από τριών μηνών και δεν έβαζε, αφού όλη μέρα χτυπιόταν και ό,τι έτρωγε το έχανε! Μάλλον γι' αυτό το λόγο δεν πολυ-έβαλε κι ο δικός σου.

Καλά, πολύ γέλασα με το Νικόλα και το θηλασμό!!! 

Κι εσείς έχετε δουλειές βλέπω, αλλά σκέψου ότι ο άντρας σου δουλεύει, ενώ ο δικός μου όχι... Το πρωί παίρνει τον Αντρέα στο σχολείο, μετά επιστρέφει, φτιάχνει πρωινό και καφέ και κάθεται στον υπολογιστή μέχρι τουλάχιστον να ξυπνήσω εγώ στις δέκα-δέκα και μισή, μπορεί και αργότερα. Τόσες ώρες θα μπορούσε να κάνει κάποια δουλειά... 

Να δούμε αν θα καθίσει ο Αντρέας στο γιογιό. Στην αρχή όταν το είδε ενθουσιάστηκε, αλλά όταν πήγε να καθίσει δε βολευόταν, σηκώθηκε και μετά δεν ήθελε να ξανακαθίσει. Για να δούμε... 

Γι' αυτό, χαχα!

Για μένα είναι νωρίς να πλύνω τα υφάσματα των καροτσιών, έτσι δεν είναι; Θα γεμίσουν σκόνη μέχρι να γεννηθεί το μωρό.

Ουφ, βαριέμαι πολύ να πάω σχολείο σήμερα. Έχω επιτήρηση στις εξετάσεις που είναι ό,τι πιο βαρετό, γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ούτε να διαβάσεις κάποιο βιβλίο, ούτε να παίξεις με το κινητό, ούτε τίποτα. Απλά κάθεσαι και κοιτάς τους μαθητές και μετά στριφογυρίζεις μέσα στην αίθουσα για να μη νομίζουν αυτοί που κάθονται στα πίσω θρανία ότι δεν τους βλέπεις και ότι μπορούν να αντιγράψουν. Αφήστε που, επειδή είναι λίγοι οι μαθητές μας, είπαμε να μην ανοίξουμε δύο αίθουσες, αλλά μόνο μία. Δεν είναι, όμως, και τόσο λίγοι που θα μπορούν να κάθονται ένας-ένας, οπότε κάθισε ο διευθυντής και έκανε ένα πλάνο της αίθουσας για να καθίσουν δύο-δύο, αλλά όλα τα ζευγάρια αποτελούνται από μαθητές διαφορετικών τάξεων για να μην μπορούν να αντιγράψουν. Οπότε, αφού είναι η πρώτη μέρα εξετάσεων, θα πρέπει να τους βάλω στις θέσεις τους, θ' αρχίσουν τα παράπονα, τις γκρίνιες, ουφφφ... Ελπίζω να έρθει κι ο διευθυντής ή ο βοηθός διευθυντής να βοηθήσει... 

Από την άλλη, όμως, δε βλέπω την ώρα να πάω, γιατί σήμερα θα φέρουν τα κεράσματα όσοι γιόρταζαν την Τετάρτη, μια που αυτές τις μέρες ο διευθυντής έδωσε μία μέρα άδεια σε όλους μας, έτσι καθημερινά ήμασταν πολύ λίγοι στο σχολείο. Σήμερα που θα είμαστε όλοι, θα κεράσουν! Θα έχουμε κούπες και γαλακτομπούρεκο!!! 

Καλά, σεντόναρο έγραψα!

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, δε θα το πιστέψετε!

Έπαιζα ένα παιχνίδι στο dod στο facebook. Είναι ένα παιχνίδι όπως το Pictionary που ονομάζεται "Ζωγράφισέ το". Έχει πολλή πλάκα, σου δίνει μια λέξη και πρέπει να τη ζωγραφίσεις για να τη βρουν οι υπόλοιποι.

Κέρδισα, λοιπόν, και μου γράφει ένας από τους συμπαίκτες μου "μπράβω". Δεν μπορεί, πράκτορας της Μάγδας πρέπει να είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αισιοδοξια για να μην μας παρει απο κατω...αρκετα καλυτερα απο χθες(αναλογα παντα την οπτικη γωνια που βλεπει ο καθενας...!)

υπολοιπα νεακια σε λιγο...

.....!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εια σας κοριτσια!!!δε προλαβα να σας διαβασω κολλησα ιωση και ανεβασα πυρετο 38,5!τωρα συνηλθα λιγο...σημερα εκανα χοριακη ανεβηκε 339.6!!τελεια λεει ο γιατρος οποτε την πιο αλλη Δευτερα εχουμε ραντεβου...λογικα θα ακουσουμε και καρδια....φιλιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπηκα μαλλον για καληνυχτα γιατι κλεινουν τα ματια μου, το απογευμα μετα την γυμναστικη καθισαμε στις κουνιες εγω και τα τρια....τι αντοχες εχω τελικα ωρες ωρες απορω, δεν σας περιγραφω σας αφηνω να με φανταστειτε

Μαρινα ειδα οτι μια χαρα ανεβηκε η χοριακη, ολα καλα να πηγαινουν συνεχως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!! Ακόμα γελάω με τον πράκτορα της Μάγδας! Χαχαχαχαχαχαχα! Μα βρε Άννα Μαρία, επίτηδες σου το κάνουν πια;;;

Σήμερα είμαι κάπως καλύτερα ψυχολογικά. Μία μαθήτρια αγαπημένη, μου έφτιαξε μια κάρτα για τα γενέθλιά μου στην οποία μου έγραψε και ένα ποίημα (χιουμοριστικό). Χάρηκα πάρα πολύ! Επίσης, το μεσημέρι έψαχνα να βρω τα γυαλιά ηλίου που μου πήρε ο άντρας μου για τα γενέθλιά μου και δεν τα έβρισκα. Ήμουν πάρα πολύ στεναχωρημένη. Το βράδυ, όμως, που γύρισα στο σπίτι τα βρήκα πίσω από το μαξιλάρι του καναπέ! Χάρηκα πάρα πολύ!

Ο Πανούλης τρέχει σφαίρα με το ποδηλατάκι του! Κάθε μέρα η καλή μου μανούλα πηγαίνει και τα δύο στην πλατεία με τις κούνιες και κάθεται με τις ώρες.. Όσοι την βλέπουν την λένε σούπερ γιαγιά. Εντωμευαξύ κουβαλάει και τα ποδήλατά τους, δεν την φτάνουν όλα τα άλλα... Μακάρι να μπορώ να προσφέρω κι εγώ τόσα στα παιδιά μου.

 

Βασουλάκι, η μικρή κάνει πολύ άσχημο ύπνο. Χτες για παράδειγμα ξύπνησε στις 3 τα ξημερώματα και ξανακοιμήθηκε στις 7.... Έχει δίκιο η μαμά μου που δεν θέλει να την πάρει το βράδυ. Κουράζεται πολύ όλη μέρα. Δεν νομίζω ότι θα άντεχε και τέτοιο ξενύχτι.

Στη δουλειά κάθεσαι μόνη, αλλά έρχεσαι συνέχεια σε επαφή με κόσμο..Γι' αυτό δεν βαριέσαι. Νόμιζα ότι όλη την ώρα είσαι εσύ και ο τοίχος.

 

Άννα Μαρία, έχει αρχίσει τις απορίες ο μικρός ε;; Χαχαχαχαχα. Όρεξη να έχεις να απαντάς. Η Αλεξάνδρα ρωτάει συνέχεια πού είναι ο ένας και που είναι ο άλλος. "Πού είναι ο μπαμπάς;", "πού είναι η Άννα;". "πού είναι ο νονό;;" και γενικώς ρωτάει για όσους ξέρει, 100 φορές για τον καθένα.

Μπράβο(ω) που βρήκες και γυναίκα! Μακάρι να είναι καλή και να σου κάνει τις δουλειές όπως θες.

Επιτήρηση δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου, αλλά φαντάζομαι πως είναι βαρετή.

Ο άντρας μου τις προάλλες κράτησε την μικρή για να βγω με τις φίλες μου. Τον Πάνο τον είχε η μαμά μου. Τώρα, όμως, ήθελα να βγούμε μαζί γιατί μια με τα παιδιά, μια με το ένα, μια με το άλλο, έχουμε απομακρυνθεί πολύ δυστυχώς.

 

Κατερινάκι, στο έχω πει πολλές φορές. Είσαι ηρωίδα. Δεν ξέρω αν θα είχα ποτέ το κουράγιο να πάω στην παιδική χαρά με 3 παιδιά. Βασικά δεν θα είχα καν το κουράγιο να κάνω 3 παιδιά.

Πρόβλημα αυτό με το θηλασμό... Αντί να μειώνει γεύματα τα αυξάνει. Είναι πολύ περίεργη η κατάσταση γιατί δεν πρέπει να νιώσει ότι παραγκωνίζεται εξαιτίας του Γιωργάκη.

Λες για το καρότσι κι εμείς ακόμα δεν έχουμε κατεβάσει καλοκαιρινά ρούχα. Τραβάμε ό,τι θέλουμε από την πάνω ντουλάπα. Χαχαχαχαχα. Ελπίζω την Κυριακή να γίνει και αυτό.

 

Μαρινάκι, τέλεια τα νέα σου με τη χοριακή! Να δεις πόσο γρήγορα θα περάσει ο καιρός και θα φουσκώσει η κοιλίτσα! Με το καλό να ακούσετε καρδούλα!

 

Μαγδούλα, πολύ λακωνική ήσουν σήμερα. Αλλιώς μας έχεις συνηθίσει.. Τουλάχιστον έχεις καλύτερη ψυχολογία!

 

Αυτά και για σήμερα φιλενάδες μου! Φιλάκιαααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες

χαθηκα παλι με τις δουλειες μου,επιτελους τελειωσα με  τη γενικη επλυνα και τα χαλια και τελος,λιγο τις ντουλαπες ανακατεψα παλι σημερα πολυ ρουχομανι εχω ομως κι ακομα δεν μπορω να μαζεψω ολα τα χειμερινα φοραω στα παιδια μακριες φορμες απο κατω ακομα κι ετσι γινεται ενας χαμος , ανοιξε λιγο ο καιρος αυτες τις μερες μακαρι να συνεχισει ετσι,την αλλη Κυριακη θα κανουμε το παρτυ μας ελπιζω να εχει καλο καιρο,την Τριτη θα παμε εκδρομη με το δημοτικο Διον-Ναουσα και μετα να ετοιμασω για το παρτυ θα ψησουμε σουβλακια και θα κανω κι αλλα διαφορα οχι τιποτα το ιδιαιτερο αυτα που τρωνε τα παιδια πιτσα,μακαρονοσαλατα,τυροπιτακια,κλαμπ σαντουιτς,μικρα χοτ ντογκς και cake pops αυτα εχω σκεφτει προς το παρον πως σας φαινονται; η τουρτα μας θα εχει θεμα ενα παιχνιδι που παιζουν τα παιδια και λεγεται minecraft δεν νομιζω να το ξερετε θα τους φτιαξω και πινιατα ,σας ευχαριστω ολες για τις ευχες για το αγορακι μου οντως μεγαλωσε πολυ πως περνανε ετσι τα χρονια!!!χρονια πολλα σε οσους γιορταζαν....

 

 

Ανθη μου πολυχρονη να τα εκατοστισεις συγνωμμη που αργησα λιγο να ευχηθω,γιατι σε παιρνει ετσι απο κατω μαλλον θελεις διακοπουλες και ανανεωση υπομονη το καλοκαιρι φτανει ,μπραβο στον Πανουλη που εμαθε τοσο γρηγορα χωρις βοηθητικες τα δικα μου το καλοκαιρι πριν να πανε δημοτικο εμαθαν κι  ο Δημητρης κανει με βοηθητικες ,πολυ δυσκολη συον υπνο η Αλεξανδρα μηπως πηρε απο σενα εγω παλι το αργοτερο που κοιμαμαι ειναι δωδεκα με δωδεκαμιση

 

Αννα Μαρια παιζαμε κι εμεις ζωγραφισε στο dod το ειδικα ο Νικος τωρα το ξεχασαμε ,εγω παιζω αναγραμματισμο πολυ,τα δικα μου δεν χρησιμοποιησαν πολυ το γιογιο σχεδον καθολου θα ελεγα, το στεφανακι για τη λεκανη μας βολευε περισσοτερο,πως τα παει αρχισατε προσπαθειες,κι εγω συμφωνω οτι το παιδι μπερδευεται μια ετσι μια αλλιως οταν προσπαθεις να κοψεις την πανα το κανεις παντου καλυτερα να κουβαλας ρουχα μαζι σου παρα να τους βαζεις πανα το μπερδευεις,καλα εισαι απαιχτη πολυ γελασα με τις περιγραφες σου και η πεθερα σου μου εχει μεινει με τα πιατα που τα πλενει απο τη μια μονο πλευρα ,ουτε εμενα με βοηθαει κανενας στις δουλειες τουλαχιστον η πεθερα μου κραταει τα παιδια αναπασα στιγμη ακομη κι οταν παω για ζουμπα και λειπει ο αντρας μου ,μια χαρα τα κιλα σου καθολου δεν εβαλες , οι αλλες που λες απο το σχολειο ποσα ειχαν βαλει αφου ηταν ακομη λιγοτερα απο τα δικα σου , εγω τι να πω που ειχα παρει 20,15,26 αντιστοιχα στις εγκυμοσυνες μου πρεπει να ντρεπομαι;;χαχαχα

 

Κατερινακι πως τα πας;μεγαλωνει κι ο μπομπιρας εφτασε κιολας 4 μηνων!!θυμαμαι ο Δημητρης οταν ηταν κι αυτον 4 μηνων δεν ειχε παρει βαρος παρα μονο 200γρ αυτο ηταν και η αφορμη που γραφτηκα στο μαμυ τον αλλο μηνα ομως πηρε περισσοτερο,δυσκολα με τον θηλασμο ζηλευει ο Νικολας γιαυτο τα κανει αυτα υπομονη....παλι καλα εισαι  τωρα που ο Γιωργακης ειναι ακομη στο καροτσι του χρονου τετοιο καιρο σκεψου λιγο τον εαυτο σου δεν λεω αλλα και σε απογοητευω....

 

Μαγδα τι σπασιμο με το τηλεφωνο κι εγω θα εβριζα και πολυ μαλιστα,κι ο κοκορας βαλτος ηταν κι αυτος χαχαχα....πως ειναι το μικρακι σου;ε κι αυτος δεν ειναι καιρος αυτες οι αποτομες αλλαγες αυτα κανουν..

 

Βασουλα πως τα πας με την εγκυμοσυνη εσυ πηρες καθολου κιλα;τα δικα μου γεννηθηκαν 51,52 και 52 ποντους για μενα δεν ξεω καν,η ζουζουνα τι κανει πως τα παει με το σχολειο;

 

Μαρινα με το καλο να ακουσετε καρδουλα περιμενουμε νεα ...

Χριστινακι περιμενουμε νεα σου...

Αλεξανδρα χαθηκες κι εσυ να χαιρεσαι την κορουλα σου!!

τα λεμε κοριτσια καλο βραδυ περασε η ωρα και νυσταξα .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα που μπήκε η Κατερίνα μας, χαθήκατε όλες οι υπόλοιπες;; Τα νέα μου. Το πρωί είχα ένα 4ωρο στο φροντιστήριο, μετά πήγα κομμωτήριο, το απόγευμα πήγαμε σε ένα παιδικό πάρτυ και το βράδυ έκανα το δικό μου πάρτυ! Κι εγώ παιδάκι είμαι! χαχαχαχαχα. Εννοείται πως δεν μαγείρεψα κάτι.. Πότε να προλάβω άλλωστε;; Τουρτίτσα από το ζαχαροπλαστείο, πίτσα από την πιτσαρία, τυροπιτάκια από τον φούρνο, ποτά και αναψυκτικά. Καθίσαμε στον κήπο. Είχε φοβερό καιρό σήμερα. Έτσι, πιατάκια και ποτηράκια ήταν πλαστικά και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Διαβάζω κι εσάς που μαγειρεύετε ένα κάρο πράγματα και νιώθω λίγο ανοικοκύρευτη αλλά δεν πειράζει...

 

Κατερινάκι μου, σε ζηλεύω που τελείωσες με τις δουλειές. Εγώ ακόμα δεν έχω κατεβάσει τα καλοκαιρινά.. Δεν έχω φτιάξει ντουλάπες.. Άστα. Αύριο λέω να φτιάξω ντουλάπες, αλλά έχω και τη διόρθωση και να δω πότε θα τα προλάβω όλα που θέλουμε αφού ψηφίσουμε... 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές.

Για την Αλεξάνδρα μου λένε ΟΛΟΙ ότι μου έχει μοιάσει στο θέμα του ύπνου και επειδή είχα τέτοιο πρόγραμμα στην εγκυμοσύνη συνήθισε το παιδί..Δεν νομίζω βέβαια να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί το ίδιο πρόγραμμα είχα και στον Πάνο και δεν με κούρασε ποτέ στο θέμα του ύπνου..

Αυτά που θα φτιάξεις στο πάρτυ σας είναι υπέροχα. Θα μεγαλουργήσεις πάλι!

 

Σήμερα δεν είχα να σχολιάσω πολλά. Ξεπορτίσατε όλες μου φαίνεται. Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια! Τι κάνετε;

Εγώ χτες έγινα ένα πτώμα... Το πρωί ξύπνησα κι έφαγα το πρωινό μου στο κρεβάτι, όπως πάντα για να ξεζαλιστώ, αλλά είχα δίπλα μου τον Αντρέα να ανακατεύει τα πάντα. Παίρνει ένα μικρό πιατάκι διακοσμητικό και τα τσιμπιδάκια για τα μαλλιά μου, βάζει το πιατάκι ανάποδα και τα τσιμπιδάκια από κάτω και λέει ότι φτιάχνει αράχνη και δεινόσαυρο. Μετά παίρνει τα χάπια μου (σίδηρο και φυλλικό οξύ), τα αδειάζει όλα στο κρεβάτι και ξεκολλάει τα ασημοχαρτάκια από τις θήκες που λείπουν τα χάπια. Αρχικά θέλει να μου τα ταΐσει, μετά τα πετάει ή τα μαζεύει ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Μου πήρε το βιβλίο που διάβαζα, ήθελε να ανέβει στο κρεβάτι να κάνει τούμπες, ήθελε να πάρει τα ρούχα απ' την καρέκλα να τα βάλει στο κρεβάτι, κι άλλα τέτοια. Εγώ το πρωί δεν μπορώ, είμαι χάλια και ζαλίζομαι, με έπιασε σαν ασφυξία. Τελικά σηκώθηκα, τον πήγε ο άντρας μου για κούρεμα, κι εγώ άρχισα να καθαρίζω το δωμάτιό μου που ήταν χάλια. Όταν ήμουν στα μισά ήρθαν οι άντρες κι έπρεπε να κάνουμε μπάνιο τον Αντρέα που ήταν όλο τρίχες. Τον πλένουμε, συνεχίζω το καθάρισμα, κάθομαι λίγο και πάω για μαγείρεμα. Τίποτα το φοβερό, έκανα μακαρόνια με λαχανικά στο φούρνο, αλλά μέχρι να κόψω ένα κάρο λαχανικά, να πολτοποιήσω τις ντομάτες, κ.λπ., είχα και τον Αντρέα στα πόδια μου, γιατί ο άντρας μου δήλωσε "κουρασμένος" κι ήθελε να "ξεκουραστεί". Πήγε, λοιπόν, στο γραφείο κι άρχισε να κάνει τσατ απ' το σκάιπ μ' ένα φίλο του. Σε κάποια φάση πήγε ο Αντρέας να πάρει τις ώριμες ντομάτες για τη σάλτσα, του είπα να τις βάλει πίσω στη τσάντα, τις βάζει, πέφτουν κάτω, γεμίζει ο τόπος ζουμιά, και πάει και σκουπίζεται σε κάτι σιδερωμένα ρούχα που ήταν σε μια καρέκλα... Έβαλα τις φωνές, έρχεται ο άντρας μου, κι αντί να αναλάβει τον Αντρέα, του βάζει τις φωνές και μου λέει "απασχόλησέ τον λίγο"!!! Να τρέχω εγώ με την κοιλιά να μαγειρεύω και να απασχολώ και τον Αντρέα, κι αυτός τσατ με το φίλο του... Του λέω να καθαρίσει τα ζουμιά από κάτω, και μου λέει να τα καθαρίσω εγώ, γιατί εγώ ανέλαβα να μαγειρέψω και όταν μαγειρεύει αυτός καθαρίζει κιόλας. Να σκύβω εγώ με την κοιλιά να καθαρίζω το πάτωμα κι αυτός να με κοιτάει. Τσακωθήκαμε, εννοείται, τέλος πάντων, φάγαμε και τον πήγε στους γονείς μου.

Εγώ ξεκουράστηκα υποτίθεται λίγο και μετά πήγα Κατηχητικό. Στην αρχή δεν είχε παιδιά, μετά ευτυχώς ήρθαν τρία, καθίσαμε λίγο και κουβεντιάζαμε, και ήρθαν κι άλλα δύο με τη μαμά τους. Είπαμε για τον άγιο Κωνσταντίνο και την αγία Ελένη λίγα λόγια, και μετά τους μοίρασα μια εικόνα των αγίων χωρίς χρώμα, για να τη ζωγραφίσουμε εμείς. Κολλήσαμε και ένα χρυσόχαρτο, αλλά σε κόκκινο χρώμα, στο σταυρό που κρατούσαν κόψαμε και κολλήσαμε οδοντογλυφίδες, κι έγιναν πολύ ωραίες οι εικόνες! 

Μετά πάω να πάρω τον Αντρέα απ' τους γονείς μου, οι οποίοι θα πήγαιναν στον εσπερινό, και μου ήρθε η φαεινή ιδέα να πάμε κι εμείς. Εννοείται ότι ο Αντρέας δεν κάθισε λεπτό. Στην αρχή πήγε στο χώρο πίσω απ' την εκκλησία, έτρεχε, χοροπηδούσε, ανέβαινε από μια ράμπα, κατέβαινε από τα σκαλάκια, και μετά πήγαινε και στο προαύλιο της μεγάλης εκκλησίας και έτρεχε κυκλικά. Ήταν πάρα πολύ χαρούμενος, κι εμένα δε με πείραζε, γιατί την πιο πολλή ώρα καθόμουν και τον κοιτούσα. Μετά, όμως, ήθελε να πάει στην παιδική χαρά πίσω απ' την εκκλησία. Του έλεγα μετά και μετά, τελικά πήρε το δρόμο και πήγε μόνος τους. Λέω, άντε, ας τον αφήσω να παίξει. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει συνέχεια να παίζει σε ένα παιχνίδι από αυτά που έχουν διάφορα πάνω, τσουλήθρα, σκοινιά να σκαρφαλώσεις, σωλήνα να περάσεις, κ.λπ. Ο Αντρέας ανέβαινε πάντα απ' τη σκάλα και κυλούσε απ' την τσουλήθρα, αλλά η σκάλα είναι λίγο απότομη και τη φοβάμαι πολύ, έτσι έπρεπε να είμαι συνέχεια από πίσω του. Να καθίσω ούτε λόγος, τα παγκάκια είναι έξω από την παιδική χαρά. Στην πολλή ώρα άρχισα να καταρρέω, αλλά ο Αντρέας ούτε ν' ακούσει να φύγουμε. Τελικά τον έπιασα απ' το χέρι, του έβαλα τις φωνές, γιατί δεν έφευγε με τίποτα, ξεκινάμε να φύγουμε, στα μισά μουλαρώνει και ξανατρέχει στην παιδική χαρά. Κρύβομαι, μήπως και αγχωθεί και γυρίσει πίσω, τίποτα, απλά ξαναπήγε στην τσουλήθρα. Τελικά τον άρπαξα και φύγαμε, έκλαιγε, αλλά τι να κάνω; Ένιωθα ότι ήμουν έτοιμη να πέσω κάτω από λεπτό σε λεπτό. Στην εκκλησία τον κράτησε λίγο η μάνα μου, κάναμε τη λιτανεία και του λέω ότι θα φάμε ψωμάκι. Του καθαρίζω καλά τα χέρια, τρέχει έξω, έπιανε κάτω, ανέβαινε στα κάγκελα, πράγμα πάρα πολύ επικίνδυνο, γιατί είναι σε μεγάλο ύψος από την άλλη πλευρά, τελικά δεν άντεξα, και τον πήρα και φύγαμε πριν τελειώσει και φυσικά πριν βγάλουν τους άρτους. Μέχρι να φύγουμε μ' έσκασε. Του φώναζα συνέχεια κι ένιωθα απαίσια, αλλά δεν άκουγε με κανέναν άλλο τρόπο. Να τον πάρω αγκαλιά δε γινόταν, έπρεπε να συνεργαστεί, κι αναγκάστηκα να του φωνάζω και να τον κρατάω σφιχτά απ' το χέρι... Τον βάζω στο καθισματάκι, και κάθεται επίτηδες λοξά για να μην μπορώ να του δέσω τις ζώνες... 

Παίρνω τον άντρα μου να του πω ότι επιστρέφουμε και να κρατήσει αυτός τον Αντρέα, γιατί εγώ δεν αντέχω άλλο, και τσαντίστηκε και μου λέει ότι είναι πολύ κουρασμένος και δε γίνεται και θέλει να ξεκουραστεί. Δηλαδή συγγνώμη, έκανε πέντε δουλίτσες και κουράστηκε τόοοοσο πολύ, κι εγώ που όλη μέρα έτρεχα με την κοιλιά πρέπει να κρατάω και το μωρό;

Ευτυχώς στο σπίτι ο μικρός ήταν πιο συνεργάσιμος.

Σήμερα το πρωί ξυπνάει ο Αντρέας στις εφτάμιση, του κάνω γάλα, το πίνει, κατά τις οκτώ ξυπνάμε τον άντρα μου και τον ρωτάω αν θα πάμε εκκλησία. Αυτός δε χαμπάριαζε, δεν κουνιόταν, κοιμόταν σα βόδι. Ο μικρός να κλαίει και να λέει ότι θέλει να πάει εκκλησία κι ο άντρας μου να μου λέει "πάρ'τον και πηγαίνετε, εγώ δεν μπορώ, είμαι κουρασμένος". Να του εξηγώ ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ με κανένα τρόπο να πάρω τον Αντρέα στην εκκλησία μόνη μου και μου λέει "ε, δε θα σε βοηθήσουν κι οι γονείς σου;". Να του εξηγώ ότι οι γονείς μου είναι ηλικιωμένοι, ο πατέρας μου πλησιάζει τα ογδόντα, και φυσικά δεν μπορούν να κυνηγάνε τον Αντρέα στην εκκλησία πάνω-κάτω, και μου λέει "σιγά, κι άλλοι είναι ογδόντα χρονών, και εγγόνια δε θέλανε; και η γιαγιά μου θα τον έπαιρνε και το εύκολο το κάνεις δύσκολο" κι άλλες τέτοιες ασυναρτησίες. Του λέω "κι άλλοι είναι τριανταπέντε χρονών και πάνε και δουλεύουν και κάνουν ένα σωρό πράγματα και σκοτώνονται και αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους". Έλεος δηλαδή, μια ζωή αυτός να περνάει καλά και οι άλλοι ας κόψουν το λαιμό τους. Α, και να μου λέει κιόλας ότι δε σέβομαι τίποτα και δεν τον αφήνω λίγο να ξεκουραστεί. Του λέω "μα αυτές τις δουλίτσες (γιατί δουλίτσες ήταν, όχι κανονικές δουλειές) που έκανες χτες, τις έκανα εγώ εις τριπλούν και τετραπλούν και το βράδι σου ζητούσα να κοιμήσεις τον Αντρέα γιατί δεν άντεχα, και μου έλεγες σιγά το πράγμα, και τι έκανες και είσαι τεμπέλα" και μου λέει το κορυφαίο "άλλο εσύ και άλλο εγώ". Και βέβαια άλλο, αυτός είναι ένας τεμπέλαρος, τι να πω πια; Εννοείται ότι οι δουλειές είναι ακόμα όλες εκεί και δεν έχει φύγει καμία, και αυτός είναι συνέεεχεια κουρασμένος και δεν κάνει τίποτα πέρα από τα βασικά. Πώς να μην είναι κουρασμένος, αφού κάθεται μέχρι τις δύο-τρεις στον υπολογιστή και ξυπνάει οκτώ παρά; Όσες φορές κι αν του λέω να κοιμηθεί νωρίτερα, αυτός τσαντίζεται, μου λέει να μην του λέω τι να κάνει, ότι ξέρει αυτός, κι άλλα τέτοια, και μετά όλη μέρα γκρινιάζει ότι είναι κουρασμένος. Ουφ, μ' έσκασε, μια ο Αντρέας με τις σκανταλιές του, μια ο άντρας μου με τη γαϊδουροσύνη και τη βλακεία του, άμα γεννηθεί και το άλλο μωρό θα συνεργαστεί ή θα περιμένει ότι θα μπορεί να κάθεται δέκα-δώδεκα ώρες τη μέρα στον υπολογιστή λες και δεν τρέχει τίποτα, και θα πρέπει να αναλαμβάνω εγώ τα πάντα;

Σας έπρηξα, αλλά ξαλάφρωσα που σας τα είπα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας σχολιάζω:

Μαρίνα μια χαρά η χωριακή!!! Περαστικά σου εύχομαι για την ίωση.

Ανθή μια χαρά η μάνα σου, κι ας γκρινιάζει. Εμένα μου κρατάει μεν τον Αντρέα, αλλά να τον πάει οπουδήποτε, ούτε γι' αστείο. Το πολύ-πολύ καμιά βόλτα στη γειτονιά.

Η Αλεξάνδρα πολύ νωρίς άρχισε τις απορίες. Ο Αντρέας πριν λίγο καιρό άρχισε να ρωτάει.

Η επιτήρηση είναι πάααρα πολύ βαρετή. Ευτυχώς ήρθε ο διευθυντής και τους έβαλε στις θέσεις τους κι κάθε λίγο περνούσε ο βοηθός διευθυντής και με ρωτούσε αν θέλω βοήθεια. Στη μία ώρα ευτυχώωωως είχαν τελειώσει όλοι. Κάποιοι τελείωσαν στο τέταρτο και έπρεπε να περιμένουν να συμπληρωθεί το μισάωρο και εκνευρίστηκαν. Τι να τους κάνω; Πάντως, όλοι προσπάθησαν και έγραψαν κάτι. Η τρελή μαθήτρια τελείωσε κι αυτή στο τέταρτο, μη σας πω στο δεκάλεπτο και κοιτούσε γύρω-γύρω. Της λέω να τα ξαναδεί, αφού έχει πάρα πολύ χρόνο, αλλά αυτή τα έκλεισε όλα και καθόταν με τρόπο που να φαίνεται ότι τα τελείωσε όλα τόσο νωρίς επειδή τα ήξερε όλα τόσο καλά... Έρχεται ο βοηθός διευθυντής, τη ρωτάει αν τελείωσε και του λέει ναι μ' ένα καμάρι... Μήπως και έμεινε κάποιος που δεν πρόσεξε ότι αυτή δεν είχε τελειώσει πρώτη. Και στα διαγωνίσματα έτσι κάνει, και πάντα κάνει σοβαρά λάθη από απροσεξίες. Αν πάρει κακό βαθμό, όμως, θα φταίει ο καθηγητής... Αφήστε που τους πήρα τηλέφωνο την προηγούμενη μέρα για να τους θυμίσω ότι αρχίζουν οι εξετάσεις (έλεος) και να τους πω ότι θα βγάλουμε φωτογραφίες και να ντυθούν καλά, κι αυτή ήρθε με ένα καυτό σορτσάκι παραλλαγή, μια ριχτή μπλούζα και γόβες με δωδεκάποντα τακούνια... 

Ο μαθητής που σας είπα ότι έμπλεξε με ναρκωτικά, ήρθε, έγραψε και μάλιστα προσπάθησε να βοηθήσει κι έναν συμμαθητή του! Πολύ χάρηκα!

Μια χαρά το παρτάκι, κι εγώ έχω κεράσει πολλές φορές έτοιμα τυροπιτάκια και πίτσα, όχι σε πάρτι, βέβαια, αλλά όταν είχα επισκέψεις. Ειδικά όταν έρχονταν να με χαιρετήσουν για τον Αντρέα, ουουουου, το κατεψυγμένο τυροπιτάκι έδινε κι έπαιρνε!

Αυτό για τον ύπνο της Αλεξάνδρας πολύ χαζομάρα μου φαίνεται. Επηρεάστηκε και καλά το μωρό απ' το πρόγραμμα που είχες εσύ στην εγκυμοσύνη. Υπερβολές...

Κι εγώ πάντως τα καλοκαιρινά του Αντρέα τα έχω σε σακούλα και τραβάμε από κει, χαχα!

Κατερίνα μια χαρά με τις δουλειές σου! Έλα κι από δω λίγο!

Μ' αρέσει που θα φτιάξεις εκατό πράγματα για το πάρτι, και λες ότι δε θα κάνεις και κάτι το ιδιαίτερο!

Το minecraft κάτι μου λέει, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Εκπαίδευση για κόψιμο πάνας δεν αρχίσαμε ακόμα, είπαμε να τελειώσει η γιορτή του σχολείου, για να είναι πιο άνετες οι δασκάλες να τον βάζουν στην τουαλέτα. Την Πέμπτη είναι η γιορτή, οπότε από την άλλη Δευτέρα λογικά. Δηλαδή, όταν βγαίνουμε έξω δε θα βάζω πάνα; Κι αν θελήσει να κάνει κακά, πού θα τον βάζω να κάνει; Θα κάθεται στις βρώμικες λεκάνες; Αυτό πάντα το είχα απορία; Τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; 

Για τις δουλειές που λες, ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ και ΔΕΧΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ από οποιονδήποτε είναι διατεθειμένος να μου την προσφέρει. Ουφ, δεν μπορώ, κουράζομαι με το παραμικρό. Κάνω μια δουλίτσα της πλάκας και γίνομαι πτώμα... Από τη μία λέω, άντε να γεννήσω να μπούμε πάλι σ' ένα πρόγραμμα (λέμε τώρα) κι απ' την άλλη δε θέλω να γεννήσω, γιατί ακόμα ούτε καν αγοράσαμε ρούχα για το νεογέννητο. Πόσο μάλλον να τα πλύνουμε... Από βδομάδα πρέπει να γίνουν όλα, αλλά πρέπει να ξεκουνηθεί κι ο "κουρασμένος"... 

Σας αφήνω, πάω να σιδερώσω κάτι λίγα ρουχαλάκια, γιατί η μάνα μου δεν έχει αντοχές και τα σιδερώνει με δόσεις και να αδειάσω την ντουλάπα του Αντρέα... 

(Σας έπρηξα σήμερα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα η ψυχολογια μου μοιαζει με σκωτσεζικο ντουΣ ανθουλι μου προχθες μας ανοιξες την καρδια σου κ ενα θα πω οσα εγραψες ηταν λες κ διαβαζα εμενα..

Μια νιωθω πως δεν κανω τιποτα για μενα πως εχω περασει σε δευτερη μερα πνιγομαι κ ειναι μερες που μου φαινεται τοσο τρελη η ρουτινα που το πρωι που ξυπναω δε θελω να σηκωθω απο το κρεβατι..

Μετα παλι βλεπω γυρω μου τοση δυστυχια κ εγω εχω τα παντα κ νιωθω γαιδουρα κ αχαριστη κ ταρακουνιεμαι κ συνερχομαι

Ηρθε ενας στη δουλεια τις προαλλες με πατεριτσες κ παρκινσον εκανε ενα βημα τρεις ωρες κ σχεδον τον πηρα αγκαλια για να κατσει κ ομως χαμογελουσε ενω δεν ειχε ουτε καν τα αυτονοητα

Αποφασισα να χαιρομαι εστω κ με τα μικρα ετσι θα νιωθω πιο ευκολα χαρουμενη..

Το σκ μου ηταν πανεμορφο.

Σαββατο θαλασσα κολυμπησαμε ονειρο ηταν απο το πρωι ως το μεσημερι μετα φαι στην πεθερα υπνος κ μετα πηγα στη μαμα μου ηρθε η αδερφουλα μου μου βαψε μαλλι τα ειπαμε μετα ηρθε ο σταρτος πηρε το β κουνιες απολαυσα ξαπλες απολαυσα μικρες στιγμες απολαυσης...!

Γυρησαμε πολυ αργα κ σεκος

Σημερα απο το πρωι κ παλι θαλασσα εχω γινει αστακος κ ας μη ξεκολησα απο την ομπρελα αλλα μαλλον καηκα μεσα απο τη θαλασσα μετα φαγαμε σε ταβερνα εφαγα απιστευτα παρα πολυ ηπια κ ουζα ηρθα κ ταβλιαστηκα τωρα ξυπνησα κ θα πλακωσω δουλειες

Εχω τρελα κεφια..κ τρελες δουλειες..

Θα μπω σε λιγο για σχολιασμο παω να απλωσω ρουχα κ εφτασα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ συνεχιζω ανθουλι μου κ μενα μου χει λειψει τρελα καποιος να κρατησει το β κ να βγω για ενα ποτο!!

Που θα παει τα πρωτα 100 χρονια ειναι δυσκολα..

Οσο για τον υπνο νομιζω αν μου κανε τετοια κολπα ο β το βραδυ θα βγαινα κ θα κοιμομουν στον εκτωρα στον κηπο

Εγω χωρις υπνο ειμαι να με κλαινε οι ρεγγες

Γελασα τρελα με κατασκοπο αννα μαρια

Ειμαι ανεπιδεκτης μαθησεως μαλλον ολο θελω να το θυμηθω κ το ξεχναω μετα

Χιχι δωσε αφεση αμαρτιων θα το γραψω 10 φορες τιμωρια μπας κ μου εντυπωθει

Μωρουδενια ειδες που ανεβαινει η χοριακη θα χεις κ συ νινακι συντομα τι ωραιααααα

Σε σκασε αννα μαρια ο συζηγος πες τα να βγουν απο μεσα σου..

Ολοι ετσι ειναι νομιζουν ειμαστε ντουρασελ κ ο δικος μου κανει ναι μεν απειρες δουλειες αλλα βογγαει για δυο ωρες μετα χαχα

Τεσπα ας τις κανει κ ας βογγαει ωτοασπιδες

Αληθεια μηπως να το σκεφτειτε κ για το ροχαλητο!!!

Κ εγω πασα βοηθεια δεκτη ενοειται!!!!!

Αυτο το σκ ηταν αφιερωμενο σε μενα μιας κ ειχα μουρμουρησει τις προαλλες για ξεκινα κ συ μπας κ αρχισει να μπαινει σε ρυθμο

Ημαρτον δεν κανει τιποτα κ μιλα αφου δεν τον εχεις καριδωσει παλι καλα..

Κα μου μια χαρα θα ναι στο παρτακυ σας

Την τουρτα δε τη ξερω ειναι για πιο μεγαλα αγορακια μαλλον

Μη λετε για ρουχα εχω τρελο σιδεροοοοο

Καγκουρακι τρια κ κουνιες υποκλινομαι εισαι το ειδωλο μου στο χω ξαναπει εγω δυο θα κανω πρωτα ο θεος κ πολλα μου φαινονται

Ανθη μια χαρα το παρτακυ σου εγω εχω κανει απο ολα τα παρτυ με ετοιματζιδικα σουβλακια πιτσες με πολλα δικα μου φαγητα με φαγητα ρεφενε πχ μαμας αδερφης πεθερας σε πληροφορω η καλη διαθεση κ παρεα μετρα κ για μενα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα μαρια εδω ελλαδα εχει μιας χρησεως κατι σα γιογιο που εχει σακουλες μιας χρησεως κανει τη βρωμοδουλεια κ το πετας

Ενοειται οτι θα το βαλεις να κατσει σε δημοσια τουαλετα ορθιο τσισα κ κακα αγκαλια εμενα ποτε δεν ετυχε να κανει κακα εξω συνηθως κανει πρωι βραδυ οποτε τυχαινε να μαστε σπιτι

Ωραια εγραψε κ ο μαθητης σουπερ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφου δε τα βγαλα ολα τα ρουχα τρικολορε παλι καλα σε πλυντηριο με ασπρα ειχε χωθει κ μια μαυρη καλτσα επαθα ενα σοκ αλλα ευτυχως δε ξεβαψε χαχα!!

Ο μικρος ακομα τεζα λυσαξε στη θαλασσα ηταν τοσο χαρουμενος γελαγαν κ τα ματακια του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασουλα μου εγω παλι για λογοτεχνικα βιβλια τρελαινομαι αλλα σπανια βρισκω χρονο γιατι μονο οταν κοιμησω εχω χρονο αλλα τοτε κλεινουν κ τα δικα μου ματακια!!

Aνθουλι εκπληξη η μαθητρια τι τελειο

Αυτες οι εκπληξεις που δειχνουν αγαπη πραγματικα εμενα με πεθαινουν κ εγω η αληθεια ειναι εχω ουκ ολιγα κ πραγματικα λιωνω...!

Ενα παππουδι μας εφερε κουλουρια με σουσαμακι στη δουλεια τις προαλλες κ συγκινηθηκα..

Χωρια τα σοκολατακια κ τα λουλουδια που νομιζω το χαμογελο μου ωρες ωρες θα κολησει μονιμα στα αυτια..!

Καγκουρακι μη σε ανησυχει το βαρος ενα μηνα βαζουν ενα οχι παιρνουν κ αλματα αναπτυξης που βαζουν κ μπολικο

Για το θηλασμο απορρω πως την παλευεις κ τα βυζακια σου δεν εχουν βγει σε διαμαρτυρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι! 

Σιδέρωσα τα λίγα ρουχαλάκια, και την ώρα που ετοιμαζόμασταν να πάμε στους γονείς μου για φαγητό με έπιασε τρομερή ζαλάδα. Ξάπλωσα και μου πέρασε κάπως, αλλά μη φανταστείτε ότι πέρασε και τελείως...

Πήγαμε τελικά στους γονείς μου, ο Αντρέας ήταν ήδη εκεί, και μόλις μας είδε άρχισε τις απύθμενες σκανταλιές και αταξίες. Η μάνα μου κάνει πάντα το λάθος και τον ταΐζει πριν καθίσουμε εμείς στο τραπέζι, με αποτέλεσμα ο μικρός να τρέχει πάνω-κάτω όλη την ώρα. Μας τραβούσε για να κάνουμε αγώνες, όπως έλεγε, έπαιρνε διάφορα πράγματα, βαζάκια με όσπρια, μεταλλικά κουτιά, κ.λπ., κι έπαιζε, έτρεχε σαν παλαβό και σε κάποια φάση έφτυνε και κάτω, μάλλον για να μας τραβήξει την προσοχή. Αλλά και όταν δεν τον ταΐζει από πριν, πάλι στους γονείς μου δεν κάθεται παρά ελάχιστα στο τραπέζι. Στο σπίτι συνήθως κάθεται περισσότερη ώρα, ανάλογα το φαγητό και τη διάθεση. 

Όταν φύγαμε, κοιμήθηκε στο δρόμο και τον ξύπνησε ο άντρας μου έξι παρά για να πάνε παιδική χαρά. Περιμένω να γυρίσουν για να τον κάνουμε μπάνιο και να κάνω κι εγώ. Δε θέλω να κάνω τώρα που είμαι μόνη μου στο σπίτι, μήπως και μου έρθει καμιά ζαλάδα και πέσω κάτω.

Κατά τα άλλα, άδειασα τη ντουλάπα του Αντρέα, κάποια πράγματα τα πέταξα, κάποια άλλα τα έβαλα σε σακούλα να πάνε στο πατάρι, κάποια άλλα μπήκαν σε άλλα ντουλάπια και τέλος, κάποια άλλα τα άφησα πρόχειρα εκεί πέρα έξω ή και μέσα στη ντουλάπα, για να μπουν μέσα κανονικά όταν μπουν τα ράφια. Πήγαμε στους γονείς μου τις σακούλες με τα παλιότερα ρούχα του, και τις έβαλε ο άντρας μου στον αποθηκευτικό χώρο πάνω από τις ντουλάπες. Αύριο θα πάρω το μαραγκό να δούμε πότε θα έρθει, για να τελειώνουμε μ' αυτήν την ιστορία. 

Συγύρισα και το τραπέζι της τραπεζαρίας, που το έχουμε για να ακουμπάμε τα πάντα, σκούπισα και λίγο κάτι χώματα που είχε φέρει ο Αντρέας μέσα όταν έπαιζε με τα χώματα το πρωί έξω στη βεράντα. Μετά ίσως φτιάξουμε μια φανουρόπιτα με τον Αντρέα. Το λέω πόσο καιρό, αλλά δεν κατάφερα ακόμα να τη φτιάξω... 

Μάγδα, πάνω σ' αυτό που λες για τον εαυτό σου που είναι σε δεύτερη μοίρα, για κοίτα αυτό: http://www.eimaimama.gr/2013/05/thewrw-upervolikes-tis-mamades-pou.html Δεν πολυσυμπαθώ αυτό το φόρουμ, αλλά συμφωνώ απόλυτα με το συγκεκριμένο άρθρο. Εννοείται ότι οι διάφορες "τέλειες" μαμάδες από κάτω, έσπευσαν να την κράξουν. 

Ο σύζυγος κάνει αρκετές δουλειές, σας έχω ξαναπεί, απλά τώρα σ' αυτή τη φάση πρέπει να κάνει περισσότερες. Αυτός, όμως, πιστεύει ότι κάνει ήδη άπειρες, κι ότι δεν αντέχει άλλο. Οκ, εκτός από τις δουλειές έχει αναλάβει αποκλειστικά σχεδόν τα αλλάγματα και ντυσίματα του Αντρέα, που είναι κι αυτό αρκετά κουραστικό, αν σκεφτείτε ότι ο μικρός θέλει όλο παιχνίδια ή δε συνεργάζεται, με αποτέλεσμα να πρέπει να σπρώχνεις μια ώρα το μανίκι για να μπει, κ.λπ., κι επίσης, έχει αναλάβει να τον πηγαίνει και να τον παίρνει απ' το σχολείο. Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι, από τη στιγμή που είναι ένας υγιής νέος άντρας, όλα αυτά δεν είναι ούτε πολλά, ούτε ιδιαίτερα κουραστικά. Π.χ. χτες, οι δουλειές που έκανε ήταν να πάρει τον Αντρέα για κούρεμα, να τον πάει αργότερα στους γονείς μου και να σταματήσει στο σούπερ μάρκετ για κάτι μικροψώνια (δύο πράγματα, κυριολεκτικά), έβαλε πλυντήριο, μάζεψε τα απλωμένα ρούχα και άπλωσε τα πλυμένα, συγύρισε το καθιστικό που ήταν σπαρμένο με πάσης φύσεως παιχνίδια του Αντρέα, μάζεψε τα χώματα από τη βεράντα και έπλυνε τα πιάτα. Δεν τα λες και λίγα, αλλά δε δικαιολογούσαν με τίποτα τέτοια κούραση και τέτοια γκρίνια. Εγώ έκανα πολύ περισσότερα και δυσκολότερα, και είμαι και έγκυος! 

Πιστεύω ότι έτσι έχει ανατραφεί από τους γονείς του. Ο πατέρας του ήταν πολύ εργατικός και δραστήριος (άσχετο αν τώρα είναι όλη μέρα στον καναπέ λόγω προβλημάτων υγείας), αλλά η μάνα του, απ' ό,τι βλέπω, είναι της νοοτροπίας "σφύριζε αδιάφορα για να μη σε φορτώσουν ευθύνες". Όλη μέρα στο σπίτι της φαίνεται διαρκώς απασχολημένη, αλλά στην πραγματικότητα δεν κατορθώνει να διεκπεραιώσει σχεδόν καμία ουσιαστική δουλειά, πέρα από τα βασικά, δηλαδή φαγητό, πιάτα (που τα πλένει, πώς τα πλένει...), πλυντήριο, σίδερο και τέτοια. Και η πλάκα είναι ότι συνέχεια φαίνεται ότι κάτι κάνει. Τώρα τι ακριβώς κάνει και πώς, δεν έχω καταλάβει. Ε, κάπως έτσι είναι κι ο άντρας μου, μόνο που δεν κρατάει καν τα προσχήματα. Δε φροντίζει καν να φαίνεται ότι κάνει κάτι, απλά λέει ότι έχει κάνει πολλά!

Με τη γκρίνια και τη μουρμούρα πάντως, μόνο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. Αυτό που πιάνει είναι να τον πιάσω με το καλό, με γλύκες, κ.λπ., τώρα έχω και το ατού της Γεωργίας, και τότε με ακούει και συμφωνεί μαζί μου, και τον βλέπω ότι προσπαθεί. 

Τις ωτοασπίδες μου τις πρότεινε ο φωστήρας, αλλά πώς να βάλω, αφού πρέπει να ακούω και το μωρό, μήπως ξυπνήσει, κλάψει, κ.λπ. Να περιμένω απ' τον άντρα μου να ακούσει, αστείο, αφού δεν ξυπνάει ούτε με κανόνια...

Ο μαθητής με τα ναρκωτικά έγραψε, κάτι άλλοι έγραψαν κάτι μαργαριτάρια και χαζομάρες... Δεν ξέρω οικονομικά μαθήματα, βέβαια, αλλά όταν βλέπεις τον άλλο να επαναλαμβάνει σε κάθε απάντηση την ερώτηση, καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Π.χ. "πώς αποφεύγουμε ένα οικονομικό πρόβλημα" η ερώτηση, κι αυτός να απαντά "πρέπει να αποφεύγουμε ένα οικονομικό πρόβλημα". 29 χρονών παντρεμένος με παιδί. Ο άλλος μου ζητούσε να του πω τι να γράψει. Να του εξηγώ ότι ο λόγος που με έβαλαν να τους επιτηρώ είναι επειδή δεν ξέρω πολιτική οικονομία, εκεί αυτός! "Έλα κυρία που δεν ξέρεις, πες μου τίποτα να γράψω". Όπως τα παιδάκια της α' δημοτικού, που νομίζουν ότι η δασκάλα τους τα ξέρει όλα! 25-26 χρονών αυτός. Το τελευταίο πράγμα που μου ζήτησε να του πω ήταν πώς να κάνει μια καμπύλη εξόδων ή κάτι τέτοιο, και του λέω "και πού θέλεις να ξέρω πώς γίνεται η καμπύλη ρε;" και μόλις άκουσε ότι πρέπει να κάνει καμπύλη (ούτε αυτό είχε καταλάβει), έκανε μια καμπύλη στην τύχη... Αφήστε που οι περισσότεροι έκαναν όλο το γραπτό (ό,τι ήξεραν δηλαδή), ενώ στα γραπτά και των τριών τάξεων υπήρχε επιλογή ζητημάτων, από τα τρία μέρη, δηλαδή, να κάνουν τα δύο! Οι πιο πολλοί ούτε που πρόσεξαν αυτήν τη λεπτομέρεια, άλλοι την είδαν, αλλά είπαν "έλα μωρέ, θα κάνω ό,τι ξέρω κι απ' τα τρία, κι αν θέλει να με βοηθήσει θα διορθώσει μόνο τα σωστά" (!!!), κι όσες φορές κι αν προσπάθησα να τους εξηγήσω ότι δεν πάει έτσι, κι ότι ο διορθωτής θα διορθώσει τα δύο πρώτα μέρη και θα διαγράψει το τρίτο, ακόμα κι αν είναι το μόνο σωστό, δε με άκουγαν...

Ευτυχώς δεν έχω άλλη επιτήρηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάγδα τώρα είδα το τελευταίο!

Ακούστε έκπληξη από μια δική μου μαθήτρια, 48 χρονών: μου έφερε ένα σάκο πατάτες!!!!!!!! Όταν μου είπε να της ανοίξω το πορτ μπαγκάζ για να μου φορτώσει ο οικονομολόγος κάτι πατάτες, νόμισα καμιά σακούλα νάυλον. Μόλις είδα το σάκο, έπαθα σοκ. Αρνήθηκα, φυσικά, αλλά αυτή επέμενε, και ξαναεπέμενε, και ξαναεπέμενε. Τελικά τις πήρα, και τρώμε και δεν τελειώνουν... 

Τους ακούω κάτω, ήρθαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...