Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΜΩΡΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ2013-ΓΕΝΑΡΗ-ΦΛΕΒΑΡΗ 2014


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι κοριτσια, εγω ολα καλα, σημερα το πρωι εμεινα σπιτι δεν ειχα και δουλεια στο ιατρειο.Εχω λιγο τωρα το απογευμα.Επιτελους ειχα νεα απο την εταιρεια με τα επιπλα θα τα φερουν επιτελους την επομενη πεμπτη για να τα τακτοποιησουμε επιτελους.Σημερα επλυνα και τα δικα μου νυχτικα του μαιευτηριου , το θεωρουσα αρχικα περιττο αλλα δεν πειραζει.Εχω δυο τελευταια πραγματακια να παρω, παραγγειλα και τα βρεφικα καλλυντικα του μωρου απο το pharmakeionline.gr .Πηρα ενα αφρολουτρο και σαμπουαν 500ml της fissan,δυο ενυδατικες , την μια της frezyderm και την αλλη της fissan για να δοκιμασω κι εγω και κατι αλλα ψιλολοιδια( αποφρακτηρες κτλπ).Το συγκεκριμενο φαρμακειο εχει τα καλλυντικα της frezyderm με 30% εκπτωση που εινια και τα πιο ακριβα γενικα.Οσον αφορα το γαλα η πεθερα μου τεως παιδιατρος εκανε μια μικρη ερευνα αγορας και βρηκε καλο το βιολογικο της frezylac και ενα ακομα , αλλα θα δουμε αργοτερα γι αυτο , ελπιζω να μην χρειαστει καθολου. Σημερα ειχα αρκετα πετρωματα αλλα ολα οκ δειχνουν, το σκ θα παραγγειλω και τα τελευταια και την αλλη εβδομαδα πληρη ξεκουραση να περασουν οι μερες μεχρι την εβδομαδα της 10 φεβρουαριου.Ευχομαι καθε ευτυχια σε αυτες που ηδη απεκτησαν τα μωρακια τους, κουραγιο και υπομονη.Στο γιατρο μας θα παω παλι την αλλη τριτη.Δεν μου εχει πει τιποτα για NST ,μηπως επειδη θα παω για προγραμματισμενη καισαρικη? Δεν ξερω. Ευχομαι οτι καλυτερο , υγεια για ολες, να περπατατε κανει καλο!Και τα ξαναλεμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε?evinicolas1980 λογικα τωρα θα εχεις ηδη αγκαλιτσα τη μπουμπου σου1 Να σου ζησει κ να ειναι γερη! Περιμενουμε τα νεα σου οποτε ευκαιρησεις!rose25 ειναι λογικο που αισθανεσαι περιεργα μερικες φορες, κ εγω το ιδιο καποιες στιγμες νιωθω κατι απροσδιοριστο, κατι σαν βαρος σαν πιεση, κατι τετοιο τελοσπαντων! Οσο για το σεξ διαβασα οτι βοηθαει αλλα πλεον κ ο αντρας μου φοβαται αρκετα κ εγω δεν σφυζω κ απο ορεξη. Αλλα μερικες φορες το κανουμε, με δυσκολια βεβαια,αλλα τελικα τα καταφερνουμε! Μεγαλωσε η μικρη σου γι αυτο αισθανεσαι κ πονο οταν κλωτσαει! Υπομονη!DORAKI.K τι τελεια τα νεα σου! Ποσο χαρηκα που γυρισε τελικα η ζορικη μικρη σου! Να σε παιδεψει ηθελε! Αρα τωρα πας παλι για φυσιολογικο τοκετο! Τι καλα! Οποτε μερα με την ημερα θα περιμενουμε τα νεα σου!!expecting angel καλωσηρθες κ εσυ στον κοσμο των συσπασεων!! Μπορει να ειχες ηδη απλα να ηταν λιγοτερο εντονες κ να μην τις καταλαβαινες. Κ εμεις απο πετρωματα αλλο τιποτα! Πλησιαζει κ εμας η ωρα μας!anastasia1986 ολες εχουμε τετοιες γνωστες "φωτεινες παντογνωστριες"!!! Χαχαχαχαχα. Απλα μην της πολυδινεις σημασια και αγχωνεσαι τζαμπα! Με το καλο να ολοκληρωσετε το δωματιακι κ να γεμισει με χαμογελα κ χαρες!kangaroo κ εγω πιστευω οτι η Αγγελικη θα ειναι η καλυτερη βοηθος σου στο μεγαλωμα του μικρου!! Θα νιωθει οτι εχει ευθυνη στο μωρακι κ θα σε βοηθαει! Τι καλα που βρηκατε κιολας τους ρυθμους σας! Τελικα απο οτι καταλαβαινω καλυτερα που θηλαζει κ ο μεγαλως κ σε ξεφουσκωνει οταν εχεις γεμισει,ε?renaki_mu υπομονη κ με το μωρακι σου ολα καλα θα πανε! Απλα νομιζω οτι πρεπει να ξεκουραζεσαι για καλυτερη αιματωση κ για να παρει οσο περισσοτερο γινεται το μικρουλι σου! Δεν εχω ιδεα αν το αμαξι του αντρα μου εχει υποδοχη isofix, το δικο μου σιγουρα δεν θα εχει. Εμας το καθισματακι εχει βαση πιυ απλα δενεται με τις ζωνες.stavroulinia

με γεια τα καλλυντικα του μωρου σου! Ουτε εμενα ο γιατρος μου μου ειπε κατι για nst, κ εγω θα παω για φ.τ. Δεν ξερω γιατι.

 

Εμεις κοριτσακια πηγαμε στο γιατρο σημερα, το μπουμπουκι μου ειναι θρεφταρακι, το κεφαλακι του και το μηριαιο οστο μας ειναι σαν να ειμαστε 40 εβδομαδων ακριβως! Συμφωνα με τοις μετρησεις του υπερηχου ζυγιζουμε περιπου 3460 (+- 15%). Μεγαλο μωρο ειπε ο γιατρος μου. Με εξετασε κ κολπικα κ μου ειπε οτι ειναι ακομα ψηλα αλλα αυτο δεν αποκλειει να μου σπασουν οποτεδηποτε τα νερα. Την αλλη Πεμπτη θα παμε παλι να κανουμε υπερηχο αναπτυξης και τοτε θα μας πει ποτε θα μπουμε να γεννησουμε με τεχνητους πονους (εαν δεν εχουμε γεννησει ως τοτε). Δεν θα το αφησουμε σιγουρα να φτασει στην ΠΗΤ γιατι ειναι μεγαλος, εγω πια ζοριζομαι πολυ ακομα κ να ανασανω και αν το αφησουμε κ συνεχισει να αναπτυσσεται με αυτον τον ρυθμο (περιπου 400 gr την εβδομαδα) θα φτασουμε να ζυγιζουμε πολυ, θα μεγαλωσει κ αλλο το κεφαλακι μας κ θα δυσκολευτουμε να το κανουμε φυσιολογικα. Απο οτι καταλαβα μεχρι το αλλο σ/κ με βλεπω να μπαινω για προκληση εαν την Πεμπτη που θα παμε μας δει να εχουμε μεγαλωσει πολυ! Αγχωθηκα τωρα!!! Τελοσπαντων, αυτα απο εμας!!!

Φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου.

Γεωργια μου ελπιζουμε ολεσ να εχουν παει καλα και να κρατασ το Ευακι σου στην αγκαλιτσα σου!

Stauroulinia και εγω απο το ιντερνετ τα πηρα τα frezyderm και τα βρηκα με 40% σε μια προσφορα και μου εκαναν και δωρο τα μεταφορικα.

Jokots αχ πολυ μεγαλωσε το νινι μας!!!!ΑΝτε με το καλα να πανε ολα καλα και με ενα πονο μονο κοριτσι μου!!!!

εμεις κοριτσια μου πηγαμε στο γιατρο κανανμε το ΝST και βγηκε πολυ καλο, βεβαια το μικρουλι μου παραμενει μικρουλι οχι ομωσ σε χειροτερο βαθμο αποτι ηταν. Μου εγραψε και ο γιατροσ να κανω τις ενεσουλεσ για τα πνευμωνακια για παν ενδεχομενο.Αν και εγω κοριτσια πιστευω ολα καλα θα πανε θα τον παρουμε τον μηνα μασ. Σκεφτομαι το ενδεχομενο τησ καισαρικης και πολυ με περνει απο κατω, ειμαι και πολυ μυγιαγκιχτη και δεν ξερω αν θα την αντεξω...βεβαια αμα ειναι για το καλο του μπεμπη ουτε συζητηση. Σημερα χωρισ να μου πει τπτ ο γιατρος συγκεκριμενο για τον τοκετο, εμεσα μου ελεγε οτι μαλλον για καισαρικη το βλεπει αν και αυτοσ ειναι πολυ υπερ του φτ και ηταν και ενασ λογος που τον διαλεξα. θα δουμε, μην προτρεχω δεν υπαρχει λογος!

Παντωσ ετσι οπως πατε, τελευταια θα γεννησω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σάς γεια σας

Εχω καιρο να διαβασω τα νεα σας αλλα εριξα μια γρηγορη ματια σε οσα γραψατε τοσες μερες.

Καταρχην να ευχηθω στην Γιωργια, πιστευω να εχουν παει ολα καλα και να κρατα την μπεμπουλα της αγκαλια!! Να σας ζησει γερη και τυχερη παντα.

χριστινα μια βδομαδα πριν μου τον εβγαζε ο υπερηχος 3450 και τελικα γεννηθηκε 3370 κοντα δηλαδη αλλα λιγοτερο. Ξεμπερδεψες και με τα χαρτια για την αδεια, επιτελους. Συμφωνω και θα δειτε οτι ετσι πρεπει να ειστε μετα, εχετε να ακουσετε απο τους γυρω ενα καρο πραγματα και ολοι γινονται ειδικοι, το καλυτερο για το παιδακι σας το ξερετε μονο οι ιδιες.

Ρενα αφου ξεπερασε τα δυο κιλα και οσο περισσοτερο μεινει στην κοιλιτσα τοσο καλυτερο και μπορει να μην χρειαστει ουτε θερμοκοιτιδα ουτε τιποτα. Βλεπω οτι καλα συνεχιζει κανε και τις ενεσουλες για να εισαι ετοιμη αν θελλησει να ερθει πιο νωρις. Isofix θα δεις στα χαρτια του αυτοκινητου αν εχει, τα καινουρια αυτοκινητα εχουν παντως.

Αναστασια ναι γεννησα πολυ γρηγορα επειδη ηταν τριτος τοκετος, και γιατο μεχρι το 2-3 διαστολη δεν καταλαβα και τιποτα απο πονους. Τωρα γεναια δεν ξερω αν ειμαι αντεξα βεβαια αλλα με πολυ πονο στο τελος αλλα κρατησε και λιγο καμια ωρα το πολυ, αν ηταν για περισσοτερο δεν θα αντεχα. Τελειωσατε και με το δωματιο ειδα και το θεμα της γιαγιας αλλα και εγω ετσι θα ενιωθα ως προς την ιδια μετα απο οσα σας εκανε, τελοπαντων. Πολυ δουλεια εχει πεςει στον αντρουλη σου. Ο μικρουλης ειναι μια χαρα βλεπω απο κιλακια μην ανησυχεις καθολου. Και μην ακους τους αλλους ο γιατρος σου ξερει το καλυτερο για σενα και το μωρακι σου. Αυτο που σου ειπε το λενε πολυ οτι το σεξ βοηθαει, οπως και για μενε μου ειχε πει οτι ο θηλασμος επισπευδει τον τοκετο και ο ερεθισμος τον θηλων παραγει την ορμονη που σου βαζουν και στους τεχνητους πονους. Βεβαια πολυ λενε οτι ειναι και μυθοι ολα αυτα.

Δωρα μεγεια το μπουφανακι θα το χαρει σιγουρα του χρονου η μπεμπουλα σου. Γυρισε γυρισε τελεια, κατι μου λεει οτι θα ειναι ζορικη η μπουμπου σα αλλα στο τελος δεν θα χαλαει το χατιρι της μανουλας. Για τα κιλακια της μην ανυσηχεις δεν ειναι και λιγα τα κοριτσακια βγαινουν μοντελακια και θα παρει βαρος εξω μετα. Με το καλο λοιπον να εισαι η επομενη. Για το μπεμπακι μου που λες ειναι νωρις ακομη και ειναι ησυχουλη αν εξελιχθει και αυτο σε ταρζανακι το μελλον θα δειξει.

Rose αν νιωθεις πιεση χαμηλα ειναι γιατι κατεβαινει το μωρο, καλο ειναι. Περαστικα και στον αντρα σου.

Stavroulinia μια χαρα και η δικια σου η μπεμπουλα, μεγεια και οσα πραγμοατακια πηρες. Τωρα αφου πας προγραμματισμενα δες τι. Βολευει το δικο σου προγραμμα, καλη μερα ειναι η παρασκευη γιατι σαββατοκυριακο θα εισαι ηδη καλυτερα και οσο να ναι βολευει πιο πολυ για να ερθουν να σε δουν και σιγουρα θα ειναι πιο ανετοι και οι δικοι σου αν δεν δουλευουν. Για γαλα μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο που θα σας παρακολουθει μετα για να εχεις κατι για καθε ενδεχομενο αλλα οπως ειπες και εσυ καλυτερα να μην χρειαστει.

Joanna και η δικια σου η μπεμπουλα ετοιμη, πλησιαζετε ολες μια μια πια.

Γιωργια μεγαλωσε πολυ και ο δικος σου ο μπεμπης, εχουν μια αποκλιση παντα οι υπερηχοι αλλα αν την αλλη πεμπτη εχει μεγαλωσει κιαλλο καλυτερα ετσι για να ερθει φυσιολογικα. Nst και εγω μονο οταν ηταν να γεννησω εκανα κατα τον τοκετο δεν ειχα κανει ποτε πριν σε καμια εγκυμοσυνη, καθε γιατρος το συστημα του.

Αυτα κοριτσακια, εχω αρχισει και γραφω αυτο το μηνυμα απο χθες οποτε βρισκω χρονο και συμπληρωνω συνεχεια, καλημερα σε ολες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις κούκλες και στα μωράκια μέσα και έξω απο τις κοιλίτσες. 

 

Stavroulinia μια χαρά τα νέα σου! Τακτοποιήθηκες και εσύ με ψώνια και τα πράγματα του μωρού. Για γάλα και εγώ δεν το ψάχνω καθόλου γιατί ελπίζω να μη χρειαστεί. Αν χρειαστεί βλέπουμε τότε. Ξεκουράσου όπως σου έχουν πει να περάσουν αυτές οι λίγες μέρες και να είσαι οκ μέχρι τη βδομάδα της 10ης Φεβρουαρίου. Όσο για το NST και εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κάνει ως εξέταση ρουτίνας. Όπως λέει η Κατερίνα μπορεί να είναι θέμα γιατρού ή θέμα του τι βλέπουν σε υπερήχους κλπ. Έχω ακούσει πως κάνουμε και όταν φτάσουμε στην ΠΗΤ και δεν έχουμε σημάδια τοκετού. 

Γεωργία μου έφτασε και σένα σχεδόν η ώρα σου! Είναι μεγάλος ο μπεμπούλης σου και αφού ο γιατρός σου θεωρεί πως μέχρι τέλος της άλλης βδομάδας πρέπει να έχεις γεννήσει, αυτό είναι το καλύτερο. Πιστεύω πως το ραντεβού της επόμενης Πέμπτης θα τα καθορίσει όλα. Όσο για το άγχος σου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τώρα που είδες και οτι πλησιάζεις πολύ.....λογικό είναι!

Ρένα μου όλα καλά και με το δικό σου το μπέμπη. Με παρακολούθηση και εγώ πιστεύω πως μπορεί να τον πάρετε τον μήνα, αφού όλα στο NST δείχνουν τέλεια. Για την καισαρική, όπως λες και εσύ μην προτρέχεις γιατί υπάρχει περιθώριο. Το μωρό σου έχει πάρει θέση και αν προχωρήσει όπως τώρα, γιατί να μην γεννήσεις φυσιολογικά; Βέβαια ο γιατρός σου ξέρει αλλά καλύτερα άσε να δεις πως θα πάνε τα πράγματα και μην το σκέφτεσαι απο τώρα. 

Κατερινα τελικά ισχύει πως οι υπέρηχοι δεν υπολογίζουν με ακρίβεια το βάρος, απλά δίνουν μια γενική εικόνα για το κάθε μωράκι. Χαίρομαι που και εσείς είστε όλοι καλά και προσαρμόζεστε σιγά σιγά στη ζωή με τον νέο κούκλο που ήρθε στο σπίτι σας. 

Δώρα μου περιμενουμε και σήμερα νέα σου απο το NST για να δούμε αν τελικά μπαίνεις να γεννήσεις ή όχι!

 

Εγω κορίτσια έχω αρχίσει και έχω ένα υποσυνείδητο άγχος για τη γέννα. Και λέω υποσυνείδητο γιατί μέσα στη μέρα λέω όλα οκ και το βράδυ τις λίγες ώρες που μπορώ να κοιμηθώ, είμαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και συνέχεια σκέφτομαι πράγματα για το μωρό και τη γέννα. Πότε θα γίνει, αν θα αργήσω να γεννήσω, αν θα είναι όλα καλά κλπ κλπ. Εντωμεταξύ μου την έχει βαρέσει και η κλεισούρα στο σπίτι. Για δουλειές που μπορώ να κάνω βγαίνω, αλλά να πάω μεγάλη βόλτα πχ. χωρίς τον άντρα μου νιώθω ανασφάλεια και κουράζομαι και πολύ. Πάω για καφέ με την αδερφή ή κάποιες φίλες μου αλλά και αυτό αραιά και που γιατί έχουν και δουλειές όλοι και υποχρεώσεις. Ο άντρας μου όπως σας έχω πει δουλέυει όλη μέρα και όταν έχει ρεπό ή την Κυριακή βγαίνουμε για δουλειές και βόλτα. Και έχω και διάβασμα για το μεταπτυχιακό που ειλικρινά ΔΕΝ μπορώ να κάνω με τίποτα γιατί το μυαλό μου είναι κουρασμένο απο τις παραπάνω σκέψεις! Τέλος πάντων μέσα στη γκρίνια είμαι σήμερα, άρα σταματάω εδώ! Φιλιά σε όλες και περιμένω νέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα! Τι κανετε κοριτσακια?renaki_mu μην αγχωνεσαι κ εγω πιστευω οτι ολα κλα θα πανε κ θα παρεις κ απο το μηνα σου αρκετα! Μοντελακι κ εσυ θα γεννησεις! Μου φαινεται μονο εγω θα βγαλω θρεφταρακι!! Χαχαχαχα, αλλα απο οπου κ ν αεπαιρνε δεν θα ηταν με τιποτα λιλιπουτειο!!! Κανε κ τις ενεσουλες να εισαι ησυχη κ μετα οποτε θελει ας ερθει!Εφοσον εφτασε κ τα 2 κιλα που απο οσο ξερω ειναι ενα καλο οριο, ολα θα πανε κατ' ευχην! Για τα καλλυντικα της frezyderm που λετε κ εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα ειχα ηδη παρει της chicco τα οποια επισης μου αρεσουν οποτε αρχικα τουλαχιστον με αυτα θα ποτευτουμε κ βλεπουμε! Κ εμενα με αγχωνει το ενδεχομενο καισαρικης αλλα οπως λες κ εσυ αν ειναι για το καλο της ψυχουλας που μεγαλωνει μεσα μας δεν πειραζει, ας ειναι... Ουτως η αλλως τοσες γυναικες κανουν καισαρικη κ μετα απο λιγο καιρο ειναι μια χαρα!kangaroo πρεπει να εισαι κομματια που εισαι ξυπνια απο τοσο νωρις κ που δεν κοιμηθηκες κ το βραδυ! Κουραγιο! Πιστευω δεν θα κρατησει για πολυ αυτο, θα μπειτε ολοκληρωτικα στους ρυθμους σας συντομα! Ναι, μωρε αυτο που λες, ξερω οτι αν φτασει το μωρο να μεγαλωσει πολυ στην κοιλια θα υπαρχει δυσκολια μετα στη γεννα. Βεβαια κ εγω 3800 γεννηθηκα με φ.τ. αλλα η μανα μου παιδευοταν 12 ωρες! Κ αν κ δεν μου αρεσε εξ αρχης η ιδεα της προκλησης, καταλαβαινω πια οτι προτιμω την προκληση απο την καισαρικη, αν κ παλι δεν εγγυαται κανεις οτι θα γεννησω φυσιολογικα απο οτι μου εξηγησε κ ο γιατρος μου, γιατι λεει υπαρχει περιπτωση να μην κατεβαινει το μωρο η να σταματησει η διαστολη, η να εχει τοσο μεγαλο κεφαλακι ο μικρος μου που κολλαει στη λεκανη. Αλλα μου εδωσε κ πολλες πιθανοτητες να πανε ολα φυσιολογικα κ να εξελιχθει σε φ.τ.expecting angel ολες χωρις τον αντρα μας αισθανομαστε αυτη την ανασφαλεια που λες! Εγω δεν παω πια πουθενα μονη μου, μονο για πεντικιουρ πηγα (που οδηγησα 2 λεπτα κυριολεκτικα) κ μεχρι να φτασω ημουν μεσα στο αγχος! Ασε το αλλο αγχος της γεννας που με διακατεχει οοοοοολη μερα! Τουλαχιστον τρωω συνεχεια κλωτσιδια απο τον "μικρο" που βαραει πια με τοση δυναμη που ποναω, και ξερω οτι ειναι καλα! Με το διαβασμα πως τα πας? Εγω εχω αποκτησει μνημη χρυσοψαρου, ξεχναω τι ελεγα προ πενταλεπτου, δε νομιζω να τα καταφερνα εαν ειχα κατι να διαβαζω αυτην την περιοδο!

 

Εμεις οπως τα ξερετε τα ιδια, χθες ειχα πετρωματα καθε 5-7 λεπτα αλλα χωρις πονο κ δεν εδωσα σημασια, μπορει να ηταν απο την εσωτερικη ψηλαφιση που μου εκανε ο γιατρος. Ειμαστε στην αναμονη παντως! Απο πονους ελαχιστους κ εντελως χωρις περιοδικοτητα. Χθες πηγε ο αντρας μου τον πατερα μου στο Νοσοκομειο γιατι ανεβασε πιεση. Αλλα σημερα ειναι καλυτερα, θελει ωστοσο παρακολουθηση. Πρεπει να καταλαβουν πια οτι δεν ειναι μικρα παιδια! Πινει, καπνιζει, τρωει αλατι με το κιλο, τι να σου κανει κ η πιεση θα ανεβει! Τελοσπαντων, χαλασα παλι τη διαθεση της παρεας, αλλα αγχωθηκα λιγο ρε γαμωτο. Αυτα απο εμας, φιλιαααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια!!!

stavroulinia με το καλο να ερθουν οσα εχεις παραγγειλει για το μωρακι!τα εχω πλυνει και εγω τα νυχτικα μου,τα σιδερωσα κιολας να ειναι ετοιμα...τωρα θελω να ψωνισω καποια τελευταια πραγματακια της μικρης απο τζαμπο και κατι δικα μου...εφοσον τα εχω ολα θα τα βαλω μεσα στην βαλιτσα να ειμαι οκ και οποτε θελει μετα ας βγει η μπουμπου.

jokots αρκει να ειναι φυσιολογικο οτι νιωθω και δεν με πειραζει ας ποναω τι να κανουμε...εχω αγωνια για την Τριτη που θα με δει ο γιατρος ανυπομονω να δω πως ειναι η μικρη και αν προχωραμε καλα...οντως θρεφταρακι ο μπεμπακος με το καλο να ερθει η ωρα σας!μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε ασε που πιστευω θα ειναι πιο λιγα σε κιλα απο οσο σου λενε...

Ρενακι μαζι θα γεννησουμε εμεις μου φαινεται απο τις πιο καθυστερημενες χιχιιχιχ καλα να ειναι τα μικρουλια μας και οποτε πρεπει θα βγουν...

kangaroo ευχαριστω πολυ ειναι καπως καλυτερα αλλα με την δουλεια που κανει δεν τον αφηνει να συνερθει...ειναι χαμηλα μου το ειπε την προηγουμενη φορα αλλα για να δουμε τωρα που εχει φτασει γιατι ωρες ωρες νιωθω οτι θα την βγαλω μονη μου χαχαχαχα

expecting λογικα ειναι οσα σκεφτεσαι και εγω καπως ετσι ειμαι οσο πλησιαζει ο καιρος αγχωνομαι για ολα ομως!!!!θελω να πιστευω οτι ολα θα πανε καλα ειμαι αρκετα αισιοδοξη...θελω επιτελους να παρω στην αγκαλια μου την μικρη μου,το κοριτσακι μου!!!!

εμεις τα ιδια εχουμε καθε μερα πετρωματα,κλωτσιδια ολα μια χαρα!για καφεδακι εγω βγαινω κανονικα και αμα μου τυχει τιποτα αμεσως τηλ.τον αντρα μου και ερχεται να με μαζεψει χιχιχιιχ γι αυτο θελω να ειναι ετοιμη η βαλιτσα για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη...

αυτα απο εμας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα φιλεναδες! 

 

STAVROULINIA

Ουτε εμενα μου εχει πει τιποτε για αυτο το NST μηπως ειναι ακομη νωρις η μηπως βλεπει οτι θελει απο το ντομπλερ- γιατι το κανω εκει στο ιατρειο του? Τεσπα θα δουμε την στις 3-2 που θα παω... Περπατημα την φοβαμαι να σου πω μην μου τυχει τιποτε πιο γρηγορα ετσι οπως μου τα ελεγε ο γιατρος...χεχε 

 

JOKOTS

Ευχαριστουμε πολυ κοριτσακι! Βλεπω ειμαστε ομοιοπαθουσες σχεδον με τα γιγαντακια μας!χαχα Να τα βαλουμε να κανουν παρειτσα, χαχα Και εμεις δεν βλεπω να πηγαινουμε μεχρι την πητ αν δεν τυχει τιποτε φυσιολογικα θα μπουμε με προκληση πιστευω θα δουμε σε 10 μερες που θα ξαναπαω στο γιατρουλη. Κατευθειαν παιδικο σταθμο θα τα στειλουμε τοσο μεγαλα μωρακια!χαχα

 

RENAKI

Τι καισαρικη τι φυσιολογικος αμα εισαι μυγιαγκιχτη το ιδιο δεν ειναι? Γιατι και εγω που ειμαι το ιδιο φοβαμαι αυτα τα δυο να σου πω την αληθεια!χαχα Σε νιωθω απολυτως! Μηπως θελει ο γιατρουλης σου μαλλον να μην ταλαιπωρηθει το μικρακι μωρε..Σιγουρα αυτος ξερει καλυτερα και θα σου προτεινει το καλυτερο για σενα και το μωρακι σου!

 

KANGAROO

Εχω εμπιστοσυνη στο γιατρουλη μου 100%. Αυτος ο ανθρωπος με στηριξε πολυ στην αμνιοπαρακεντηση και ηταν διπλα μου πραγματικα και τον εμπιστευομαι απολυτα οποτε οτι βλακειες και να μου πουν οι αλλοι δνε ιδρωνει το αυτι μου αλλα ολοι πια εχουν γινει ειδικοι! χαχα Ολες οι γυναικες που γεννουν φυσιολογικα χωρις καμια αναλγησια τις θαυμαζω και εσυ εισαι μια απ αυτες! Μπραβο σου!

 

EXPECTING ANGEL

Και εγω εχω υποσυνειδητο αγχος ολο βλεπωσ τον υπνο μου οτι εχω γεννησει και εχω μωρακι που θελει μονο εμενα αγκαλιτσα- ειμαι και ψωνιο!χαχα η οτι ειμαι ετιμη να παω νοσοκομειο σκεφτομαι τι θα γινει αν με πιασουν πονοι η προκληση η οτιδηποτε, αν την παλεψω με τους πονους και τα σχετικα! Σκετη τρελα δηλαδη και εχω και υπερενταησ απο τις δουλειες και βλεπω στον υπνο μου μοκετες και κουρτινες -κανω ερευνα αγορας γι αυτο χαχα- αστα!

Ασε που εχω κατι νευρα τελευταια! Οι ορμονες μου φταινε δεν ξερω. Τα εχω με ολους χαχα Εχω γινει μια γκρινιαρααααααα! χαχα

 

ROSE

Καλα ξηγιεσαι κοριτσακι! Κανε τις βολτες σου εσυ και οτι γινει φωναζεις τον αντρουλη και σε φορτωνει και φυγαμε απολαυσε τις τελευταιες μερες ξεγνοιασιας γιατι μετα για λιγο καιρο δνε θα μπορουμε να βγουμε εξω με τετοια ευκολια που βγαινουμε τωρα!

 

Εμεις κοριτσια ολα καλα. Ο μπεμπουλης κλωτσα βεβαια πιο ησυχα αλλα πιο δυνατα.Ειμαι σε φαση ερευνας αγορας για μοκετες κουρτινες. Πηραμε τα χρωματα για το δωματιο του μπεμπουλη και ειμαστε σαν το "αλλαξε το " στο σπιτι. Ο υδραυλικος στο μπανιο βαζει το επιπλο μπανιου, ο αντρουλης μου βαφει το δωματιο του μικρου, εγω με το μπαμπα στα επιπλακια του μικρου που φτιαχνουμε στο σαλονι για να ειναι ετοιμα, η μανα μου και η πεθερα μου δουλειες οτι μπορουν πολυ γελιο αλλα ολα καλα!!!

Σας αφηνω τωρα γιατι εφτιαξα ενα κεικ και ξαναπω στο σπιτι πανω για συνεχεια και να κερασω και ολους εκει για να εχουν δυναμη να συνεχισουν! 

Φιλακια πολλααααααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια.

 

Rose πραγματικά δεν ξέρω από που πήρε αυτό το παιδί!!!!Τόσο εγώ,όσο και ο πατέρας της είμαστε ισχυρές προσωπικότητες,αλλά η μπουμπού μου είναι όλο νεύρο!!!Χτές να φανταστείς που είχα πάει για το nst το τι γέλιο κάναμε με τις μαίες δεν περιγράφεται.Ήταν και μια άλλη έγκυος εκεί για την ίδια εξέταση και ενώ το μωράκι της ήταν ήσυχο και κοιμόοοοταν,η δικιά μου έριχνε κλωτσιές ακριβώς πάνω στο μικρόφωνο και μετά στο καπάκι είχε και λόξυγγα.Κανονικά όταν κάνεις αυτή την εξέταση πρέπει να τρώς γλυκό,για να είναι δραστήριο το μωρό,εγώ δεν τρώω τίποτα,γιατί άμα φάω μπορεί να αρχίσει να χορεύει τσιφτετέλι.......χιχι!!

Stavroulinia το nst δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί στις εξετάσεις τους!Ας πούμε,εμένα με έχουν ταράξει σε αυτή την εξέταση επειδή η μπέμπα είναι μικρή,στο βάρος της και θέλουν να βλέπουν,αν περνάει καλά ή αν δυσφορεί!!!Σε περίπτωση που δεν έχει τους παλμούς που πρέπει,σου παίρνουν το μωρό αμέσως για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα.Εσένα απ'ότι διαβάζω πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου,άρα δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις!!Λογικά θα κάνεις ένα nst την ημέρα που είναι να μπεις να γεννήσεις!Τα fissan που πήρες τα χρησιμοποιούν και στο Αρεταίειο που θα γεννήσω εγώ,όπως και της chicco.Εμένα μου φέρανε δώρο της chicco,οπότε για την ώρα θα μείνω σε αυτά!!Καλά αποτελέσματα να έχεις από το γιατρό σου τηΤρίτη!!!

Γεωργία μου βλέπω πως εσύ,έτσι όπως πάει ο μπέμπης σου προς το παρόν,θα κάνεις το πιο ζουμπουρλούδικο μωράκι!!!Δηλαδή,θα έχει μάγουλα για φιλούρες......Πολύ μου αρέσει!!!!Φρόντισε να μην γεννήσεις πρίν από μένα....χιχι!!

Ρενάκι μου,να μην στεναχωριέσαι καθόλου.Η μπέμπα μου,αν και αδυνατούλα πήρε το μήνα της και θα έμενε σίγουρα κι'άλλο άμα δεν πήγαινα προγραμματισμένα!!!Σχετικά με την καισαρική τώρα.Δεν χρειάζεται να σε παίρνει από κάτω.Καμία μας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά ότι θα γεννήσει με φ.τ!Μάλιστα μου έλεγε η μαία πως πολλές γυναίκες έχουν αποκλίσει τόσο πολύ αυτή την πιθανότητα από το μυαλό τους και είναι τόσο σίγουρες ότι θα πάνε για φ.τ,που όταν τελικά πρέπει να γίνει καισαρική,τρώνε μεγάλλη ''ήττα''.Κάθε γυναίκα πρέπει να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι υπάρχει και αυτή η πιθανότητα και πως δεν ήρθε δα και το τέλος του κόσμου.Το βασικότερο όλων,είναι ένα υγιές μωρό!!!Εμένα,για παράδειγμα θα με βάλουν για φ.τ,αλλά ο γιατρός μου τόνισε ότι η πρόκληση,έχει και 50% πιθανότητες να οδηγήσει σε καισαρική.Ε!Και????Η μπέμπα μου να ναι καλά και όλα τ'αλλα είναι λεπτομέρειες!!!

Κατερίνα μου σ'ευχαριστώ πολύ για την στήριξη και τις συμβουλές τόσο από δω,όσο και από το fb!!!Το βάρος της μικρής δεν με τρομάζει για κανένα άλλο λόγο,παρά μόνο γιατί σκέφτομαι ότι θα είναι τόσο μικρούλα που θα φοβάμαι να την πιάσω,να την κάνω μπάνιο κ.τλ!!Θα την βρούμε την άκρη μας όμως!!Ο δικός σου ο μικρούλης δεν ξέρω αν θα γίνει αργότερα ο δεύτερος ταρζάν της οικογένειας,αλλά η δικιά μου σίγουρα είναι έτοιμη από την κοιλιά...χιχι.

Χριστίνα μου,είναι πράγματι λίγο δύσκολα όταν λέιπει ο άντρας σου πολλές ώρες!!Μην νομίζεις και εμένα τα ίδια είναι,απλά τα σ/κ τον έχω εδώ!!Ευτυχώς δηλαδή γιατί,ειδικά τώρα που κοντεύω,δεν θέλω να είμαι μόνη μου!!Αφού να φανταστείς στο μαιευτήριο που πάω για να με δουν,καθημερινές,δεν έχουν δει τον άντρα μου ούτε μια φορά.Πήγαινα πάντα μόνη μου!!!Μόνο στους μεγάλους υπερήχους έχει έρθει,που όμως τους κάναμε σε ιδιωτικό ιατρείο.Αφού χτές μου έλεγε η μαία ''άντε να γνωρίσουμε και τον άντρα σου τη Δευτέρα''.

Αναστασία μου βλέπω ότι οι ετοιμασίες σας δίνουν και παίρνουν!!Άντε επιτέλους να τελειώσει και το δωματιάκι σας και να το χαρείτε με το μωρουλίνι σας μέσα!!Τελικά όλα τα αγοράκια της παρέας θα βγούν αφρατούτσικα!!!Δίκιο έχει η Κατερίνα μας,ότι τα κοριτσάκια γεννιούνται μοντελάκια.Για να δούμε ποιά θα κάνει το πιο θρεφταράκι τελικά?????Αφού είστε σαν το ''άλλαξέ το ''εσύ πέρα από το κεικ,πάρε και την ντουντούκα και άρχισε να δίνεις οδηγίες σας τον Σούλη.....χιχι!!

 

Εμείς κορίτσια ακόμη ΤΙΠΟΤΑ!!Σιγά μη βγει η τσούπρα από μόνη της!!!Καλά τα είπε ο γιατρός,τη Δευτέρα με τεχνητούς!!!Έχω καφέ αιματάκι και σαν βλενίτσα(σόρυ για την περιγραφή)αλλά οι πόνοι πουθενά!!!Αύριο θα πάω και για ένα ακόμη nst και αν δεν προκύψει τίποτα έκτακτο,την Δευτέρα 7 η ώρα θα πάρω τη βαλιτσούλα μου και θα πάω στο μαιευτήριο!!

Αυτά από μας.Καλό σ/κ σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STAVROULINA me gia ta pragmatakia pou phres egw phra apo super market ths protherm akrivoutsika alla eipa na ta parw stin arxh k meta vlepoume!

JOKOBS mia xara to varos ante metras anapoda ola kala na s pane k na pareis agkalitsa to paidaki s.

RENAKI eides pou girise to paidaki s ola kala k ama kaneis k oti s pei o giatro s mia xara tha ton pareis ton mhna s! K emena h nufh m genise stis 35 vdomades programatismena gt den epairne varos k enw o giatros tis elege oti to paidi einai 2kg vgike 2 ,5 kg mia xara... Ola kala

KANGAROO ti wraia pou mas eipes tin istoria s k ti psixremh !! Den mas eipes afththn fora o antroulis s htan mesa ti ekane!!! Eides h aggelikoula s phre sta sovara ton rolo thn megalhs adelfhs k voithaei....

ANASTASIA me gia gia ta pragmatakia vlepw tous exeis olous se egrigorsh etsi prepei!!! Oxi mono emeis na ta pername ola!!!

DORAKI k egw phga shmera gia nts to idio k h dikia m mou tis evrexe gia ta kala.. Ase pou phra k mia tromara gt phga aplos gia ena tns na doume an exw sispaseis gt egw den katalavainw tpt k telika mesa se 20" ekana 2 katostaria ena 80% k alla 60-30% k paraligo na me kratisei!! Uff me afise telika gt den ponaga katholou alla m eipe an alaksi tpt na ksana paw! Ante dunamh mexri tin deftera eftase k h mera s!! Ola kala na s pane me enan pono!!!

EVINIKLAS logika twea tha exei ta paidaki s agkalitsa gero k dunato s efxomai oti kalitero kalh loxia na exeis k kalous thilasmous.

Emeis eimaste mia xaroula opos eipa k pio panw sispaseis exw telika aplos eimai egw anestiti k den tous katalavainw, kathe mera perpataw treles apostaseis alla otan kourazomai kathomai gia kafedaki opote kathe mera eimai eksw k nai k to vrady tha vgw k tha piw k ena krasaki me nerakii mia fora to mhna!!! Afou me afinei h giatros m... Twra gia tis epafes tin rwtisa k egw an kanei k m eipe oti ontos vohthaei gia ton toketo alla afth fobatai mhn piasw kana mikrovio k paei katefthian sto paidi!!! Teliwsa epitelous k tis valitsoules k m efuge k ena anxos!!!

Kalo sk na exetai k na prosexetai flk

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες, εγω εδω με τον μικρουλη πανω μου. Καπως εχουμε συντονιστει καλυτερα τα δυο τελευται βραδια. Ο μικρος κοιμαται απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 10, οποτε εκεινη την ωρα μπορω να κανω τα αλλα δυο μπανιο, να πιουν γαλα και να τα κοιμησω και μετα ειμαι ολη δικη του. Θηλαζει κανονικα και κοιμαται τριωρακια σιγουρα. Το βραδυ βεβαια πολλες φορες δεν περνω χαμπαρι τι γινεται με περνει ο υπνος και μενα και ξυπναω μετα απο ωρα και ολο και καποιος αλλο ειναι διπλα μου. Μια ο Νικολας μια η Αγγελικη το πρωι ξυπνησα κατα τις 6 και ημουν καθιστη σχεδον στο κρεβατι με τον μπομπιρα αγκαλια, ποτε ειχε ξυπνησει και τον θηλαζα ουτε που θυμαμαι. Α δεν σας ειπα απο τα 16,5 κιλα που πηρα τελικα εχουν φυγει σε μια βδομαδα τα 9, αν χασω αλλα 5 θα ειμαι ευχαριστημενη γιατι ειχα ξεκινησει και τρια κιλα πιο κατω απο το συνηθισμενο βαρος μου.

Χριστινα ειναι απολυτως λογικο αυτο το αγχος για τον τοκετο, ειναι το αγνωστο της πρωτης φορας και ολες οι αγωνιες που το συνοδευουν , θετικη σκεψη οτι ολα θα εξελιχθουν με τον καλυτερο τροπο και οτι στο τελος θα εχεις την μπεμπουλα σου αγκαλιτσα.

Γιωργια τις ιδιες αγωνιες βλεπω και εσυ, ολα καλα θα πανε εμπιστοσυνη στον γιατρο σας να εχετε και θα σας βοηθησει πολυ εκεινη την ωρα. Ο μπαμπας σου καλυτερα?

Rose παρε και τα τελευταια για να εισαι και εσυ τελειως ετοιμη.

Αναστασια χαμος βλεπω απο εργασιες, βοηθανε ολοι για να ειναι ετοιμα ολα για τον μπεμπουλη σας. Η γιαγια δεν βοηθαει καθολου, χαχαχχα?? καλε μη με θαυμαζεις εφτασα τριτη εγκυμοσυνη για να γεννησω χωρις επισκληριδιο. Την πρωτη φορα με την επισκληριδιο πραγματικα απολαυσα τον τοκετο, τωρα μπορει να πονεσα πολυ αλλα ενιωσα τον μικρο να βγαινει απο μεσα μου.

Δωρα ανυπομονουμε να δουμε τι κοριτσι θα βγαλεις, αφου εχετε και οι δυο ισχυρες προσωπικοτητες απο κει πηρε καλε, απο τωρα κανει το δικο της. Χορευταρου ε? Εισαι πολυ κοντα στο να δεις την μπεμπουλα σου. παντως πολυ ωραια τα εγραψες ολα ποτε δεν ξερεις πως θα εξελιχθει κατι και παντα οπως λες στο πισω μερος του μυαλου πρεπει να υπαρχουν και οι αλλες πιθανες περιπτωσεις.

Joanna ηταν μεσα και αυτη την φορα, βοηθησε πολυ στις εξωθησεις μου κρατουσε το ενα ποδι και οταν βγηκε ο μικρος περα απο φωτογραφιες εβγαλε και βιντεο ετσι οπως ηταν πανω μου πριν κοψουν τον ομφαλιο λωρο. Οι συσπασεις αυτες προετοιμαζουν την μητρα, οταν ειναι με πονο θα τις καταλαβεις σιγουρα. Αφου περπατας και πολυ θα κατεβει το μικρακι σου.

Καλο βραδυ και καλη Κυριακη σε ολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου γλυκά! Τι κάνετε;; Εμείς είμαστε μια χαρούλα, ξύπνησα και έφαγα κλασσικά το πρωινό μου και τώρα κάθησα να δω τα νέα σας.

 

Γεωργία μου περαστικά για τον πατερούλη σου! Ανέβασε πολύ πίεση;;; Έχεις δίκιο δεν προσέχουν γιατί δεν καταλαβαίνουν πως μεγάλωσαν. Και οι συνήθειες δύσκολα κόβονται με το φαι, το τσιγάρο κλπ. Όπως και να έχει εύχομαι να μην ξαναγίνει! Εσύ πιστεύω πως είσαι πιο κοντά απο μένα στη γέννα πάντως γιατί έχεις αυτά τα συμπτώματα έστω. Αν θυμάμαι καλά πας την Πέμπτη και μπορεί να γεννήσεις στο τέλος της εβδομάδας; Ε λογικό είναι να ΄χεις άγχος κορίτσι μου! Θα περάσουν γρήγορα οι μερούλες και όλα θα πάνε καλά. Πρέπει να κάνουμε υπομονή και να σκεφτόμαστε θετικά όσο γίνεται μπας και καταπολεμήσουμε το άγχος. 

Rosaki μου ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα απο πόνους και να έχεις και καλύτερη διάθεση. Όταν πας απο εκεί θα σε καθησυχάσουν πιστεύω πως αυτά που έχεις είναι φυσιολογικά. Μήπως πρέπει να ξεκουράζεσαι λίγο παραπάνω για να μην σε πιάνουν τόσοι πόνοι; Θα σου πούνε την Τρίτη που έχεις ραντεβού αν δεν κάνω λάθος. Μην μου ανησυχέις και εσύ πάντως!

Αναστασία μου απο σένα ξέρεις τι περιμένουμε! Φωτό απο το διάσημο δωμάτιο! Πέρα απο την πλάκα μια χαρά θα τα προλάβετε και θα τα κάνετε όλα και θα γίνει κουκλίστικο. Βλέπω πλήρη οργάνωση και μου αρέσει πολύ!Εσυ χαλαρά μην κουράζεσαι και πολύ και δώσε οδηγίες. Και εγώ τα ίδια έκανα όταν φτιάχναμε το δωμάτιο της δικιάς μου της μπουμπουκας.

Joanna για να στείλεις προσωπικό μήνυμα με το όνομα που έχεις στο facebook βάζεις το ποντίκι πάνω απο το ψευδώνυμο μιας απο εμάς και επιλέγεις "Στείλτε μήνυμα". Μπορείς να το κάνεις σε μένα αν θες. Απο κει θα μου στείλεις μήνυμα και εγώ θα σε κάνω add στο facebook και μετά στην ομαδούλα μας. Εκεί τα λέμε πιο εύκολα και πιο συχνά. 

Κατερινα μου μια χαρά σας βλέπω να μπαίνετε σε σειρά με το μωρούλι σου και τα άλλα τα 2 τα ζουζούνια. Φαντάζομαι πως θα έχεις ψοφήσει στην κούραση πάντως! Απο κιλά έχασες κιόλας τόσα;;Απίστευτο μου φαίνεται! Μακάρι να τα χάσω ακι εγώ έτσι αν και είναι το τελευταίο που με απασχολεί τώρα. Όσο για τον ύπνο του νινιού σου,,,τέλεια τα τριωράκια. Εμένα μου χανε πει πως στο δύωρο πρέπει να το ξυπνάς για να του δίνεις στήθος. Εσυ λες δεν χρειάζεται ε; Βέβαια σε μας το θέμα είναι να εδραιωθεί και ο θηλασμός και να κατέβει το γάλα, κάτι που εσένα δεν σε απασχόλησε γιατί ήταν όλα έτοιμα. Δεν ξέρω....

Τέλος άφησα τη Δώρα μας για να της ευχθηθώ και απο εδώ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ και με έναν πόνο να γεννήσει το κοριτσάκι της μιας και πλησιάζει η ώρα. Περιμένουμε όλες μαζί Δώρα τα νέα σου και σου ευχόμαστε απο την καρδιά μας τα καλύτερα!!!

 

Εγω κορίτσια έχω άυριο γιατρό για να δω που βρισκόμαστε. Όπως σας είπα νιώθω πολύ χαλαρά ακόμα. Ούτε πολλές πολλές συσπάσεις, ούτε πόνοι, ούτε τίποτα. Πιστεύω πως θα μου έρθουν όλα ξαφνικά εμένα. Θα σπάσουν τίποτα νερά απο το πουθενά και θα τρέχω χααχαχχαχαααχ. Θα σας πω αύριο τι νέα θα έχω. Φιλάκια πολλά και καλή Κυριακή σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις γυρισα και εγω απτο γιατρο!!! Σημερα ειχε πολλα κεφια μαλλον ή δεν καταλαβε ποια ειμαι χαχαχα!

Καναμε το ΝΣΤ και ηταν πολυ καλο, και η καρδουλα πολυ καλα και συσπασεισ ακομα τπτ!Αχ κοριτσια μου ειπε να ξεκινησω και περπατημα και πολυ εχω χαρει, εχω καταχαρει δλδ!!!!!Καναμε και τισ ενεσουλεσ για παν ενδεχομενο και περιμενουμε τωρα οποτε θελει να κανει την εμφανιση του ο μπεμπης!Δε μασ μετρησε σημερα αλλα δε πειραζει. Παλι θα ξαναπαω την πεμπτη για υπερηχο και ΝΣΤ. Θα σας διαβασω αργοτερα και θα σας σχολιασω!φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδες μου καλησπέρα. Δεν εχω διαβάσει τιποτα και δεν ξερω αν εχει γεννήσει καποια άλλη.

Το μονο που εχω να σας πω ειναι ότι εγω τη λατρεψα την κόρη μου με την πρώτη ματιά. Πέρασα μια εύκολη διαδικασία καισαρικης και η ανάρρωση μου παει καλα, δόξα το Θεό. Η δεύτερη καισαρικη αναρρωνει ευκολότερα απο την πρώτη μάλλον. Στο χειρουργείο ηταν μαζί μου ο άντρας μου και μπήκε και η νονα της κόρης μου και ετσι δεν αγχωθηκα οσο περίμενα να αγχωθω. Δε λέω ότι ήμουν και τελείως χαλαρή αλλα ήμουν πολυ καλύτερα απο ότι νόμιζα. Το μωρο γεννήθηκε 3530 γρ και 53,5 εκατοστά. ( Μια μερα θα γινει μοντελο εεεεεε????) Μοιάζει και αυτη στον άντρα μου οπως το νικολα αλλα εχει φυσιογνωμία και σε μένα.

Πίνει το γαλατακι της και κάθε 4 ώρες και ειναι όλο νανακια. Κάποιες στιγμές νιώθω τύψεις που δε θέλω να τη θηλασω, αλλα θα μου περάσει..

Ενα εχω να σας πω.την αγαπάω πολυ, οπως και τον αδελφό της.

Φιλια πολλα και θα επανέλθω..χχχχχχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία να σου ζήσειιιιιιιιιιιιιιιιιιι!! Τέλεια η Εύη σου! Πραγματικά με αναλογίες μοντέλου σου βγήκε!Να ναι πάντα καλά το κοριτσάκι σου και ευτυχισμένο σου εύχομαι. Χαίρομαι που και εσύ είσαι καλά και αναρρώνεις πιο εύκολα απο οτι περίμενες. Απο οτι φαίνεται είναι και ήσυχη η κουκλίτσα σου μιας και σου ξυπνάει ανά 4ωρο. Δεν θέλει να ταλαιπωρήσει πολύ τη μανούλα της!!Εύχομαι να απολαμβάνεις αυτές τις πρώτες μέρες με τα αγγελούδια σου και τον άντρα σου!

Ρένα μου  ευτυχώς όλα πάνε μια χαρά!!Και έτσι θα συνεχίσουν να πηγαίνουν είναι σίγουρο. Άντε να χαλαρώσεις και εσύ και με το καλό να τον δεχτείς όποτε θέλει αυτός να έρθει, 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δωρακι τοτε τι απορεις για το παιδι αφου και οι δυο ειστε ισχυρες προσωπικοτητες εχει παρει και απο τους δυο και προβλεπω με το που γεννηθει με το καλο να τρεχετε χιχιιχιχ ολα καλα να πανε αυριο με το καλο να την παρεις αγκαλιτσα σου,περιμενουμε νεα σου!!!

kangaroo καταλαβαινω τι χαος επικρατει στο σπιτι σας αυτη την περιοδο και δεν το λεω για ακαταστασια και τετοια αλλα στο οτι δεν ξερεις πως κοιμασαι και πως ξυπνας χιιχιχι εχει πολυ πλακα απο την μια αλλα απο την αλλη πως τα καταφερνεις βρε παιδακι μου,ηρωας μπραβο σου!!!τρεχω να παρω και εγω τα τελευταια γιατι με εχει πιασει αγχος καθως χθες μπηκα στον μηνα μου....

expecting ναι σημερα ειμαι πολυ καλυτερα Δοξα το Θεο...δεν ξερω τι με ειχε πιασει χθες πονουσα εντονα χαμηλα με τις κινησεις που εκανε η μικρη!αντε να δουμε την Τριτη τι θα μου πει εχω μεγαλη αγωνια...

Ρενακι μια χαρα και εσυ αντε να δουμε ποτε θα θελησουν να βγουν τα μικρουλια μας!!!

evinicolas να σου ζησει η μπεμπα σου γερη να ειναι!!!στα κιλα της ειναι μια χαρα πολυ χαιρομαι που ολα πηγαν καλα και καθε 4ωρο ξυπναει ε?μακαρι να ειναι ετσι και η δικια μου :P

τι ωραια βρε κοριτσια μια μια γενναει πανε ολα καλα και η ευτυχια μας γινεται τεραστια!!αντε με το καλο οι υπολοιπες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωργια να σου ζησει η Ευη σου, να εχει ολα τα καλα του κοσμου. Μοντελο σιγουρα πολυ ψηλη βγηκε. Ολα πηγαν καλα και χαιρομαι που ηταν πολυ πιο γρηγορη η αναρρωση αυτη την φορα.

Χριστινα η αληθεια ειναι οτι η κουραση ειναι μεγαλη, προσπαθω και κοιμαμαι και το μεσημερι μια μιαμιση ωρα και βοηθαει. Ευτυχως ερχεται και η μαμα μου τα πρωινα και καθεται μεχρι το απογευμα και μενω καποιες ωρες μονη γιατι ο αντρας μου γυρναει αργα.

Ο θηλασμος δεν εχει ωραρια ειναι οποτε θελει το μωρο και συνηθως τον πρωτο καιρο ειναι συνηθως εκει κοντα στο διωρο μπορει και λιγοτερο μπορει και περισσοτερο. Για τις πρωτες δυο βδομαδες πρεπει να το ξυπνας στο διωρο αντε τριωρο για να μην αφυδατωνετε μετα οταν ξυπνησει απο μονο του. Σε μενα τωρα ειναι αυτο που λες ειναι ετοιμο το γαλα και ισως πιο παχυ στην συσταση και μαλλον χορταινει.

Ρενα μπραβο που ολα πανε καλα και θα πανε μεχρι το τελος!!!!

Rose ασε και απο ακαταστασια δεν παμε πισω προσπαθω τουλαχιστον το βραδυ να μπαινουν ολα στην θεση τους. Και ο αντρας μου ηρωα με λεει, αλλα τελικα εχουμε πολυ δυναμη μεσα μας μολις γινομαστε μανουλες!

Δωρα με το καλο κοριτσακι μου, εμενα κατι μου λεει οτι εχεις ηδη γεννησει. Αξ περιμενουμε νεα σου συντομα.

Καλη εβδομαδα με γεννητουρια και νεα απο τους γιατρους σας.

Εμεις καλα μια μερα οπως και οι προηγουμενες, ειχαμε ομως ολη μερα τον μπαμπα μας στο σπιτι και το χαρηκαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλη σας μέρα και ευχαριστω για τις ευχές. Το πόστακι μας δεν εχει καθόλου κινητικότητα, κάτι που μου λέει ότι άρχισαν τα γεννητουρια.

Και εγω πιστεύω ότι η Δώρα εχει γεννήσει. Πως πέρασε ετσι ο καιρός? ακολουθούν το χριστινακι και η αλλη γεωργια. Αντε με το καλοοοοοοο.

Εμεις συνεχίζουμε πολυ καλα και ξυπνάμε κάθε τέσσερις ώρες, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ( να χτύπησω ξύλο). Το μπάνιο δεν της πολυαρεσει και συνήθως κλαίει..μπορεί να μη νιώθει ασφάλεια οταν βρίσκεται εκει και γί´ αυτο δυστροπει. Ειναι κρίμα γιατι το μπάνιο ειναι μια διαδικασία χαλάρωσης και το μωρο μου δεν το απολαμβάνει. Τεσπα, θα συνηθίσει, που θα μας παει.

Οσον αφορα εμένα, οταν βραδιάζει, με πιάνει μια μελαγχολία που δεν μπορω να την προσδιόρισω.λογικα πρεπει να ειναι απο τις ορμονες μου.

Φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Γεωργία μου και σε όλα τα κορίτσια! Απο τη μια αρχίσαν τα γεννητούρια και απο την άλλη τα λέμε στα γρήγορα και απο facebook γιατί τώρα οι μισές είστε μέσα στο τρέξιμο με τα μωρά και οι άλλες μισές είμαστε μέσα στο άγχος και δεν υπάρχει χρόνος για κατεβατά.Για αυτό δε βλέπεις και πολυ κίνηση. Πολύ ωραία βλέπω τα νέα απο σένα και την κουκλίτσα σου. Μια χαρά οι κάθε τέσσερις ώρες που ξυπνάει, έτσι δεν είναι;; Πες μας τι λέει και ο καλός της αδερφούλης για τον ερχομό της! Όσο για το μπάνιο πιστεύω και εγώ πως είναι νωρίς και πως θα συνηθίσει η μικρούλα σου και θα το απολαμβάνει. 

Και εγώ πιστεύω πως το Δωράκι θα έχει γεννήσει τώρα και θα είναι μέσα στην ευτυχία! Να πω και απο εδώ τα δικά μου νέα. Η μικρή είναι 3050 kg σε χθεσινή μέτρηση στο γιατρό και όλα τα άλλα μια χαρούλα απο οτι μου είπαν (αμνιακό, πλακούντας, κινήσεις κλπ). Θα πηγαίνω κάθε Δευτέρα τώρα και θα δούμε τι θα γίνει. Με έχει πιάσει ένα άγχος για να πω την αλήθεια, μήπως και αργήσω να γεννήσω. Δεν ξέρω γιατί μου έχει κολληθεί αυτό το πράγμα στο μυαλό και μέχρι και στον ύπνο μου το βλέπω. Δεν με νοιάζει το πως θα γεννήσω, αν θα πονέσω κλπ. Μόνο αυτό με απασχολεί και να είναι καλά το μωρό. Τι να πω ελπίζω να μου φύγει αυτή η ιδέα και να περάσουν γρήγορα και οι μέρες όσο γίνεται. 

Αυτά τα νέα απο εμάς, φιλιά σε όλες σας και στα γλυκά μωράκια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρεεες μου!

 

γεωργια μου να σου ζησει η Ευη σου και να ειναι παντα χαρουμενη χαμογελαστη και ολο υγεια!!!Να την κρατασ και να την ερωτευεσαι καθε μερα και περισσοτερο!Να μην νιωθεις καθολου τυψεισ για το οτιδηποτε γιατι ξερεισ οτι κανεισ αυτο που μπορεισ καλυτερα και αυτο ειναι το σημαντικοτερο!Και το βασικοτερο που θελουν τα παιδια ειναι αγαπη, που απο αυτην ειμαι σιγουρη οτι θα βρει απλετη!!

 

Εxpecting μου λογικα τα αγχη σου ολεσ τα σκεφτοματσε νομιζω, και οταν μαινεισ και στην τελικη ευθεια τα σκεφτεσαι ακομα περισσσοτερο!

 

εμεις κοριτσι μου τα ιδια, μασ ειπε ο γιατρος να περπαταμε οπωσ ξαναειπα αλλα βρεχει οποτε τπτ.Αφηστε που νομιζω εχω παχυνει ξαφνικα κιαλλο!Και οχι τπτ αλλο αυτο το παιδι δε φαινεται να περνει και πολλα ολα εγω τα περνω!Το μονο μου προβλημα ειναι το στηθοσ μου που εξακολουθει να με πονααει πολυ και δε ξερω τι να κανω..την πεμπτη που θα παω στο γιατρο ξανα θα του το πω γιατι συνεχεια το ξεχναω να δω τι θα μου πει. Να σασ ρωτησω, εβαψε καμια τα μαλλια ττησ κατα τη διαρκεια τησ εγκυμοσυνης η τωρα στο τελος?Γιατι τα δικα μου εχουν γινει χαλια και ο εμβρυολογοσ μου ειπε να μη τα βαψω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν τα βάφω τα τελευταία χρόνια, αλλά φίλες μου τα έβαψαν στην εγκυμοσύνη με φυτικές βαφές. Μόνο στο α τρίμηνο τους το απαγόρευαν. Δεν πιάνουν το ίδιο καλά αλλά τη δουλειά τους την κάνουν. Για ρώτα και το γιατρό σου να δούμε τι θα σου πει Ρενάκι μου. Καλά για τα κιλά είπαμε δεν το συζητάω καν. Δυο κιλά παίρνω εγώ και 350gr το μωρό. Τρελή αναλογία;;; [smilie=snorting.gi:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες, σημερα ηρθε και μας ειδε η παιδιατρος, μας βρηκε μια χαρα, αλλη φατσουλα ειπε σε σχεση με τα αλλα δυο. Απο βαρος πηγε 3450 πηρε δηλαδη 260 γρ τις τελευταιες 8 μερες, γιατι γεννηθηκε 3370 αλλα απο το μαιευτηριο βγηκαμε 3190, και ενα ολοκληρο ποντο. Ηταν ησυχος δεν γκρινιαξε καθολου αλλα ετσι για το καλωσορισμα της γιατρου την κατουρησε ο κυριουλης. Κατα τ αλλα κοιμαται περιπου τριωρο οποτε ξυπναει και τρωει παλι, δεν ειναι ομως ακομα το προγραμμα μας σταθερο χθες ηταν πολλες ωρες ξυπνιος σημερα κοιμοταν περισσοτερο.

Γιωργια μια χαρα η μικρουλα σου που ξυπναει καθε τεσσερις ωρες, σου δινει και σενα χρονο για ξεκουραση και για τον Νικολα. Για το μπανιο ισως ειναι νωρις ακομα και το φοβαται θα συνηθισει σιγουρα μετα και θα της αρεσει.

χριστινα μια χαρα ειναι η μικρουλα σου και οταν ειναι ετοιμη θα ερθει, να δεις στην ωρα της θα ερθει και δεν θα αργησει. Μην το σκεφτεσαι εχεις περιπου δυο βδομαδες ακομα ειναι αρκετος χρονος.

Ρενα για το στηθος θα σε ανακουφισει το ζεστο ντους και αν μπορεις να κανεις και μασαζ με κυκλικες κινησεις. Για τα μαλλια εγω εκανα ανταυγιες λιγο πριν μπω στον ενατο, ηταν οι γιορτες ειχαμε και ενα γαμο ηθελα να ανανεωθω. Τα ειχα κανει παλι ανταυγιες και μολις εκλεισα τον τριτο γιατι ειχαμε την βαπτιση του νικολα. Για βαφη δεν ξερω ισως με φυτικη αλλα παλι θα ακουσεις και τις δυο αποψεις.

Καλη νυχτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρενακι κοιτα εγω ειμαι κομμωτρια οπωτε θα στα πω απο την δικη μ μερια!!! Για βαφη εκτος απο αββιτα κ το κορες που θα τα βρεις στα φαρμακεια μπορεις να κανεις την ινοα της λορεαλ που δεν εχει αμωνια!!! Δεν μυριζει, εχει πολυ καλη καλυψη, κ μεγαλη γαμα χροματων. Τωρα μπορεις να κανεις η ανταυγιες που δεν ακουμπαει δερμα αλλα θα σ μυρισει η ντεκαπαζ η μπορεις να βαλεις βαφη με αλουμηνοχαρτο κ να μην σ ακουμπισει δερμα!! Τωρα ρωτα την γιατρο σ!!!

Εμεις κοριτσια ειχαμε γιατρο σημερα παλι η μικρη φαινεται να ειναι πολυ καλα αμνυακο πλακουντας καλος. Το βαρος μας ειναι στο περιπου 3κιλα, το κεφαλακι της το ισιωσε αλλα δεν εχει σφηνωσει στην λεκανη ακωμα το γυρναει γυρο γυρο!!! Εγω εχω παρα πολες συσπασεις κ αρχισα κ τις ψιλοκαταλαβαινω κ ολας ( ειναι λιγο οδυνηες) αλλα χαλαλι!!! Αυτα απο μενα φλκ κ καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...