Μετάβαση σε περιεχόμενο

προς administrators/σκεψεις-προτασεις


mars

Recommended Posts

καλημερα lena/ vicky-administrators,

εχω στειλει το ιδιο μηνημα και προσωπικο στη vicky -αλλα μου εκανε κατι περιεργα στην αποστολη και δεν ξερω αν εφυγε για αυτο και ποσταρω εδω παλι το αρχικο μου μηνυμα!![smilie=hello2.gif]

ειμαι σχετικα καινουρια σε αυτο το νεο σαιτ και θα ηθελα να σου πω οτι μου αρεσει πολυ η δομη αυτου του σαιτ. Το θεωρω πιο φιλικο και ευελικτο σε σχεση με αλλα σαιτ. Ειχα γραφτει και παλαιοτερα αλλα ξεχασα τους κωδικους και αναγκαστηκα να ξαναγραφτω σχετικα προσφατα...Αν μου επιτρεπεις θα σου πω μερικες σκεψεις μου..

1)ειναι πολυ ωραια τα λινκς που ποσταρεις αλλα μηπως θα επρεπε να τα στελνεις σε μηνυματα 2-3 φορες την εβδομαδα με με 4-5 λινκς μαζεμενα στο καθε μηνυμα? αυτο βοηθαει την αναγνωστρια καλυτερα στο να τα διαβαζει, να τα κοιταζει γρηγοροτερα και να διαβαζει και περισσοτερα ενδιαφεροντα πραγματα χωρις να χανεται αναμεσα στις μερες και τα νεα μηνυματα

2) στη νεα πλατφορμα μεταφερθηκαν βεβαιως και συζητησεις απο την προηγουμενη πλατφορμα αλλα παρατηρησα αραια και που οτι ξεκινησαν θεματα νεα με το ιδιο περιεχομενο που υπηρχαν -πολυ χρησιμες πληροφοριες-και στο παρελθον. Μηπως θα επρεπε οι administrator να βαλουν με μηνυμα ενα συνδετικο λινκ που θα παραπεμπει σε καποιες συζητησεις του παρελθοντος ετσι ωστε η αναγνωσιμοτητα και η χρηστικοτητα να παραμεινει μεγαλη ακομα και σε ατομα που δεν ειναι εγγεγραμμενα?

απλα σκεψεις και προτασεις κανω

σε ευχαριστω

αφροδιτη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου mars, ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σου.

1. Εννοείς τα μηνύματα που δημοσιεύουμε στο Facebook και το Twitter; Τα περισσότερα από αυτά είναι όταν δημοσιεύουμε ένα νέο άρθρο, το κοινοποιούμε κι εκεί.

Για πιο συνοπτική ενημέρωση μπορούμ να χρησιμοποιήσουμε το Feedburner ή κάποια παρόμοια υπηρεσία που να στέλνει καθημερινά ή εβδομαδιαία emails με μία συνολική λίστα όλων των άρθρων που έχουν δημοσιευθεί σε αυτό το διάστημα (κάτι σαν αυτοματοποιημένο newsletter δηλαδή). Αν υπάρχει ενδιαφέρον είναι πολύ εύκολο να στηθεί κάτι τέτοιο.

2. Αυτό θέλει αρκετή δουλειά ώστε να ξεχωρίσουν οι πιο χρήσιμες συζητήσεις και να γίνουν Υπομνήματα (stickies) σε συγκεκριμένες ενότητες. Το καλύτερο θα ήταν πριν δημοσιευθεί καποιο μήνυμα να γίνει μία αρχική έρευνα στο φόρουμ, αλλά πολλά μέλη - ειδικά τα καινούρια - δεν το κάνουν αυτό. Θα δούμε αν μπορούμε να οργανώσουμε την ανάδειξη μερικών από τα πιο χρήσιμα θέματα που έχουν συζητηθεί στο παρελθόν.

Και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου mars, ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις σου.

1. Εννοείς τα μηνύματα που δημοσιεύουμε στο Facebook και το Twitter; Τα περισσότερα από αυτά είναι όταν δημοσιεύουμε ένα νέο άρθρο, το κοινοποιούμε κι εκεί.

Για πιο συνοπτική ενημέρωση μπορούμ να χρησιμοποιήσουμε το Feedburner ή κάποια παρόμοια υπηρεσία που να στέλνει καθημερινά ή εβδομαδιαία emails με μία συνολική λίστα όλων των άρθρων που έχουν δημοσιευθεί σε αυτό το διάστημα (κάτι σαν αυτοματοποιημένο newsletter δηλαδή). Αν υπάρχει ενδιαφέρον είναι πολύ εύκολο να στηθεί κάτι τέτοιο.

2. Αυτό θέλει αρκετή δουλειά ώστε να ξεχωρίσουν οι πιο χρήσιμες συζητήσεις και να γίνουν Υπομνήματα (stickies) σε συγκεκριμένες ενότητες. Το καλύτερο θα ήταν πριν δημοσιευθεί καποιο μήνυμα να γίνει μία αρχική έρευνα στο φόρουμ, αλλά πολλά μέλη - ειδικά τα καινούρια - δεν το κάνουν αυτό. Θα δούμε αν μπορούμε να οργανώσουμε την ανάδειξη μερικών από τα πιο χρήσιμα θέματα που έχουν συζητηθεί στο παρελθόν.

Και πάλι ευχαριστώ για τις προτάσεις σου.

σε ευχαριστω και εγω για τις διευκρινησεις.

1)νομιζω ενα newsletter εβδομαδιαιο με emails, θα ηταν ιδανικο-γιατι παρατηρω για παραδειγμα οτι πολλες απο τις καθημερινες δημοσιευσεις της vickys δεν διαβαζονται καν, αν και ειναι πολυ ωραιες-και το θεωρω κριμα!

2) συμφωνω οτι θελει πολυ δουλεια σε συγκεκριμενες ενοτητες για να συνδεονται ορισμενες συζητησεις του παρελθοντος με πολυ χρησιμες πληροφοριες. θα φερω ενα παραδειγμα που συνεβη σε εμενα σχετικα προσφατα...γκουκλαροντας για παραδειγμα με τη λεξη παιδοδερματολογος (που χρειαστηκα προσφατα) τοτε ανεβαινει στην αρχικη σελιδα του google η συζητηση 'δερματολογος η παιδοδερματολογος' του μαμμυ ενω δεν εμφανιζεται πουθενα η ενοτητα στο μαμμυ ΄δερματολογος για βρεφη/παιδια' με εξισου χρησιμες πληροφοριες...αρα χρειαστηκε να συνδεθω στο μαμμυ και να ψαξω στη μηχανη αναζητησης του μαμμυ για να το βρω....πιστευω λοιπον αυτες οι δυο ενοτητες θα πρεπει να εχουν ενα λινκ η υπομνημα για να δει καποιος και την αλλη συζητηση...αυτο συμβαινει και με το θηλασμο η θεματα γαστρεντερολογικα-δυσκοιλιοτητας-αλλεργιες...αυτα για παραδειγμα θα πρεπει να συνδεθουν με υπομνηματα η με μηνυματα απο εσας στην αρχη της συζητησης......ειναι κριμα αυτα τα θεματα να μην εμφανιζονται,να χανονται η καποιοι να τα ξαναρχιζουν:-)

ακομα και τωρα ειδικα στην google ερχεται πολυ ψηλα στη θεση αναζητησης για παραδειγμα το ενα απο τα δυο θεματα που ανεφερα σχετικα με τους παιδοδερματολογους...βεβαια δεν ειμαι και η διανοια στους υπολογιστες αλλα θεωρω οτι κατι πρεπει να γινει και να συνδεθουν αυτες οι ενοτητες οταν καποιος τις ψαχνει...με υπομνημα των administrators!!

θεωρω οτι το μαμμυ μπορει να παρει τη θεση που του αξιζει σε πληροφορηση εγγεγραμενων και μη μελων καθοτι εμπεριεχει πολυ μα πολυ χρησιμες πληροφοριες και δεν θα πρεπει η νεα πλατφορμα -η οποια εγινε για να του δωσει νεα ωθηση τελικα να αποτελει εμποδιο...αυταααααα

εγω απο την πλευρα μου παντως οταν πεφτω σε παρομοια θεματα μπορω να ενημερωνω οταν εχω χρονο για το τι πεφτει στην αντιληψη μου...και ειμαι σιγουρη οτι μπορουμε ολοι μας να το κανουμε αυτο!!!

πραγματικα το μαμμυ το αγαπω...και ημουνα γραμμενη και παλιοτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...