Μετάβαση σε περιεχόμενο

Το εξπρες του Βυζονυχτιου Μαριε σε περιμενουμε!!!!


Recommended Posts

Γιατι ρε Μαρακι μπελας? Σιγα στο φουσκωμα????

Κανε Αφρο κανε!!! Ποια συνταγη θα κανεις?

Ψωφησα...ο μικρος μου κρατουσε το σκαμπο και μου λεγε.. ποσεχε μαμα α πεσεις!![smilie=laughing6.g: το καλο μου μωρε...ευτυχως κουζινα εκανα χθες βραδυ, τωρα μπανιο, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, μαγειρεμα πφφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι μιαβς κοπέλας την Όλγας απο τις ελληνιδες μαμάδες

ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ

100gr βούτυρο (προτιμώ πάντα το φρεσκο ή το lurpak) 350gr γάλα φρέσκο 200gr ζάχαρη 1φακελάκι μαχλέπι (10gr) 1φακελάκι μαστίχα (5gr) 2αυγά και 1 κρόκος 3φακελάκια μαγιά σε σκόνη (8gr το κάθε φακελάκι) 800gr αλεύρι σκληρό για τσουρεκια το μωβ τις Αλλατινης! 1αυγό για το αυγούλωμα Εκτέλεση: Ζεσταίνουμε το γάλα, το βούτυρο, τη ζάχαρη σε ένα κατσαρολάκι (σε πολύ χαμηλή φωτιά ίσα ίσα να λιώσουν τα υλικά). Κατεβάζουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά. Χτυπάμε στο μούλτι το μαχλέπι και τη μαστίχα και τα ρίχνουμε στην κατσαρόλα. Χτυπάμε στο μούλτι τα αυγάκαι τα ρίχνουμε στην κατσαρόλα. Ρίχνουμε τη μαγιά κι ανακατεύουμε. Τέλος προσθέτουμε το αλεύρι κι ανακατεύουμε μέχρι η ζύμη μας να ξεκολλάει από τα χέρια. Φτιάχνουμε μια μπάλα, χαράσσουμε ένα σταυρό, σκεπάζουμε με πετσέτα ή ακόμη καλύτερα μεμβράνη χωρίς να ακουμπάει στη ζύμη όμως και την αφήνουμε να διπλασιαστεί και να χαθεί ο σταυρός για1 με 2 ώρες. Κόβουμε τη ζύμη σε 6 ίσα μέρη και κάνουμε 2 πλεξούδες ή όποιο άλλο σχήμα θέλουμε. Αφήνουμε άλλη 1 ώρα περίπου να φουσκώσουν, αυγουλώνουμε προσεκτικά και ψήνουμε στους 170οC για 25 περίπου λεπτά μέχρι να πάρουν ωραίο χρώμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά με πείσατε

μπορεί να τα δοκιμάσω αύριο που δε δουλεύω

αν και θα επρεπε να διαβάζω αλλά ας μυρίσει λίγο και το σπίτι

Πέμπτη δουλευω δεν ξέρω αν θα κάνω αυγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ σήμερα γιορτάζεις!!!????

Χρονια σου πολλά κοριτσαρα μου!!!

Ευχαριστώ πολύ :)

αλλά πώς σου ήρθε αυτό τώρα???

Αργυρούλα με λένε όχι Κασσιανή!!!

γιορτάζω 2 φορές ;)

1. 1η Ιουλίου και

2. 1η Νοεμβρίου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυ φερνω απο την Ελλαδα παντα μπολικα, μαχλεπι, κακουλε και μαστιχα ;-)

Παραξενη εκτελεση εχουν τα τσουρεκια της Αφρο αλλα αν γινοντε καλα δεν εχει σημασια. Εγω κανως της Μαγγυς. αυτηhttp://syntagesapospiti.blogspot.de/2010/03/blog-post_21.html

Την κανω 3 χρονια τωρα παντα με 2 κιλα αλευρι και βγαινανε πολλα, φετος θα την κανω με ενα. Γινονται πολυ νοστιμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι βρε Μαρία, γιατί να έχει? αν δεν το χρησιμοποιούν?

έλεγα μήπως και έβρισκα στο τουρκικό μαγαζί, αλλά πώς λέγετε στα γερμανικά?? :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαχλεπ θα πεις στον τουρκο θα καταλαβει, πες του οτι ειναι μπαχαρικο.

Μαρια δεν πειραζει και εγω τοσα χρονια δεν ειχα μιξερ, φετος θα το κανω εκει γιατι πηρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπόν αυτή την κουβέντα με το μαχλέπι που δε μπορείς να το βρεις και πώς λέγεται στα γερμανικά νομίζω την κάνουμε κάθε χρόνο αχαχαχαχαχαχα

εγώ θα κάνω Παρλιάρο

κακούργες με παρασέρνετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω κανει της μαργαριτας..εχω κανει και της Ερης,..και μαλιστα πρωτη φοπρα η συνταγη της Ερης μου βγηκαν μαπα αλλα ΟΚ ..επρηξα λιγο κοσμο εκει στην ομαδα και μετα βγικαν τελειααααα.. του παρλιαρου εκανε μια γνωστη μου...και ειπε πως ηταν τα πιο νοστιμα και αφρατα που εχει φαει...οποτε θα δω τι θα κανω..ΑΝ θα κανω φετος. Αργυρω θες να σου στειλω καλε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...