Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια Φεβροαριου-Μαρτιου-Απριλιου 2013


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μενα!!!! Αναστασία το παρακανες....!! κατσε λιγο ησυχη!!! Εγώ σπίτι κανω μονο τα βασικά..αλλα στη δουλειά δεν σταματάω λεπτό και ορθοστασία και περα δώθε..και κατι φακελους κουβαλάω..κατι κρεβατια σπρωχνω....συσπάσεις εως 4-5 τη μερα αισθανομαι η αν αγχωθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 551
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και απο εμένα!!

Πρίν μια ώρα γύρισα απο το γιατρό.Ο μπέμπης έχει φτάσει 1360 γρ.!!!!!Τρόμαξα μόλις μου το είπε ο γιατρός,αλλά με καθυσήχασε και μου είπε πως είναι μια χαρά.Δεν ξέρω...μου φάνηκε πολύ μεγάλος,αλλά αφου ο γιατρός λέει οκ...πάω πάσο!Είναι ανάποδα με το κεφάλι πάνω και τα πόδια κάτω!Αλλά δεν μας ενδιαφέρει μιας και θα κάνω καισαρική...

Κατά τα άλλα κορίτσια μου,η πίεσή μου ήταν 13,5 που με μέτρησε....εγώ πάντα έχω 10....εσείς τι πίεση έχετε;;;;;;Έχω αρχίσει και ζορίζομαι αρκετά.Πονάω πολύ στις "ελιές" και στη λεκάνη χαμηλά.Δεν μπορώ να περπατήσω πολύ γιατί αμέσως πετρώνει η κοιλιά μου...απο δουλειές στο σπίτι,λίγα πράγματα...λαχανιάζω εύκολα.Τα πρωινά με πιάνουν ζαλάδες αν καθήσω λίγη ώρα όρθια...Ούφ!!Αυτά....

Θα πάω σε διαβητολόγο πάλι γιατί πρέπει να παρακολουθώ το ζάχαρο και κάθε μέρα να παίρνω την πίεση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! πως είστε???

Εγώ καλά προς το παρόν!!!! Εχθές το βράδυ τρόμαξε ο μπέμπης να κλωτσήσει γιατί όλη μέρα δεν έκατσα καθόλου και κουράστηκα... αλλά σήμερα είναι όπως πρώτα!!! :D

Σήμερα δεν θα κάνω απολύτως τίποτα.... θα μαγειρέψω και τίποτε άλλο!!!!

Ζούμπι μου, 1360 πιστεύω είναι μια χαρά στην εβδομάδα που είσαι... εμένα είναι λίγο πιο μεγάλος από το κανονικό αλλά μου είπε ότι είναι από την τάση του σακχάρου που έχω!!! Εμένα η πίεσή μου γενικά είναι χαμηλή... δεν την μετράω και συχνά!!! Περίπου στο 11 με 12 η μεγάλη αλλά έχω πέσει και πολύ χαμηλά!!!

Λίγο προσοχή θες μια βοήθεια από ενδοκρινολόγο!!! Εάν πετρώνει η κοιλιά σου είναι συσπάσεις... ενημέρωσες το γιατρό σου??? Εγώ του το είχα πει και μου αύξησε το μαγνήσιο που παίρνω!!! Προς το παρόν πάω καλά!! Όλα καλά θα πάνε λίγο πολύ ψιλοπροβληματάκια έχουμε όλες μας!!! Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!!!

Jovi μου, εάν είναι 4-5 οι συσπάσεις όλο το 24ωρο μην αγχώνεσαι... απ ότι ξέρω!!!

Φιλάκια σε όλες καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Niki σε ευχαριστώ που με καθυσηχάζεις!!! :D

Τελικά μάλλον τυχαίο ήταν το θέμα με την πίεση.Το πρωί μετρήθηκα και είχα 11,5 με 7,5.Μια χαρά δηλαδή.Η αλήθεια είναι οτι εχτές,κουράστηκα πολύ.Στον γιατρό περίμενα επίσης πολύ ώρα και τσακώθηκα και με μια τρελάρα εκει πέρα που περίμενα γιατί ήθελε να μπεί πρώτα απο εμένα!!!!!!! :evil::evil: Τι ηλίθιες υπάρχουν στον κόσμο;;;;Τέλος πάντων....ας μην ξανασυγχιστώ!!

Το απόγευμα θα πάω στο διαβητολόγο να με δεί και να μου δώσει και άλλες οδηγίες.

Πήγαμε και ψωνίσαμε πραγματάκια για το μπέμπη!!!!!! :D:D:D:D

Ααααχ!!!!!!!!!!Τι χαρά ήταν αυτή να ψωνίζω πάλι μωρουδιακά!!Πήραμε παρκοκρέβατο και καρότσι.Του πήρα και σεντονάκια,έλεγα να τα ράψω που μου είχε δώσει την ιδέα μια κοπέλα απο εδώ(δεν θυμάμαι ποια....sorry :oops::oops: ),αλλά τελικά βρήκαμε ωραία και φτηνά και τα πήραμε έτοιμα.Πήρα και το μπανάκι,σελτεδάκια,πανάκια.Λίγα λίγα θα τα μαζέψουμε.Τον άλλο μήνα τα υπόλοιπα!

Πήραμε και δωράκια για το Ειρηνάκι μας.Μας έφερε καλούς βαθμούς το παιδάκι μου,19 στα Αγγλικά και Α στο σχολείο!!!Kουκουβάγιααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!

Όπως καταλαβαίνετε ξαφραγκιαστήκαμε!!!!!!!!!!!!Χαλάλι,αυτές είναι οι χαρές της ζωής!!

Πάω να ζεστάνω το φαγητό γιατί έρχονται ο μπαμπάς και η μικρή.Σας φιλώ όλες.Θα σας γράψω νεότερα το βράδυ απ'τον διαβητολόγο!!byeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου...εμφανιστηκα και εγω.... :D:D:D:D:D μετα απο μια επισοδιακη εβδομαδα που περασα ειπα να χαλαρωσω λιγο και να πω τα νεα μου....Λοιπον δευτερα πηγαμε στον γιατρο και ειδαμε τον μπεμπη μας....ολα καλα και ωραια....τριτη ανεβηκα γιαννενα για να παρω κατι χαρτια απο την προηγουμενη δουλεια μου...το καλοκαιρι που ειχα ρωτησει στον οαεδ στα γιαννενα για επιδομα μου ειπε οτι δεν δικαιουμε...και πηγα να αναναιωσω την καρτα μου στην ηγουμενιτσα και μου ειπαν οτι δικαιουμε...οτι να ναι λεμε...τα εκανα ευτυχως προλαβα στο παραπεντε τις ημερομηνιες για να μην το χασω...τεταρτη γιορταζε το αντρακι μου...πηγαμε το πρωι στην εκκλησια για ψωνια και μετα κατα τις μια αρχησα το μαγειρεμα...σπανακοπιτες 2 κοτοπιτες 2 μακαρονοπιτες 2...μπριζολες ,κεφτεδακια,πατατες φουρνου,τζατζικια σαλατες αναμικτες...τυριακαι εκανα και μιλφεικ για γλυκο....εστρωσα και τα χριστουγεννιατικα τραπεζομαντιλα....καταλαβαινεται...μεχρι τις 4-5 τα ειχα κανει ολα αυτα..και μετα μαζεψα τον νεροχυτη που γινονταν χαμος...στο καπακι ηρθε κοσμος...εφτασα να τελειωσω στις 10 το βραδυ...εννοειται οτι ημουν κομματια...χτες οταν ξυπνησα πηγα για ενα καφεδακι και μετα για περπατημα...μετα φαγαμε με τους δικους μου και ειπιαμε καφεδακι...σημερα νιωθω εξαντλημενη και πολυ κουρασμενη...εχω βαλει ηδη δυο πλυντηρια και εχω αλλα δυο...τα κανω σιγα σιγα ομως γιατι εχω πονακια στη κοιλιτσα μου...Αυτα...σας κουρασα λιγο με το μεγαλο το ποστ μου αλλα ηθελα να σας τα πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο μενα!Καλα ειστε?Εμεις σημερα θα ειμαστε μονες γτ ο μπαμπας μας εχει εφημερια.

Νικη μου :lol::lol::lol::lol: μη με μαρτυρησεις!

Jovi και συ να προσεχεις γτ βλεπω κ συ στη δουλεια του δινεις κ καταλαβαινει :!:

Ζουμπι μου νομιζω πως ειναι πολυ καλος ο μπεμπακος σου.Τ'αγορακια αλλωστε παντα ειναι λιγακι μεγαλυτερα απο τα κοριτσακια.Ειναι τελεια τα μωρουδιακα ψωνια,συμφωνω!!Μπραβο το κοριτσακι σας που εφερε καλους βαθμους!!

Βινουλα μου χρονια του πολλα!!!Μηπως παρακουραστηκες κ συ???Τι τελεια πραγματα εφτιαξες?Μιαμμμ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!!!!!!!!

boyrique, ναι? για το βάρος της μικρής εννοώ, του έριξε τόσο μεγάλη διαφορά του μπεμπη? τι να πω δεν ξέρω είναι λίγο νωρίς να ασχοληθώ με το βάρος, μετά τη β επιπέδου θα ξεκινήσουμε να μετράμε τη φάση ανάπτυξης. Γερή να είναι αυτό μετράει πάνω από όλα....

Αναστασία σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι μου τα λέιει και ο γιατρός μου, ότι δηλ δεν έχει να κάνει με την υγεία του μωρού, παίρνει βάρος κάθε εβδομάδα (στο γιο μου εννοώ που παρακολουθήσαμε όλη την εγκυμοσύνη)απλά είναι φυσιολογικά μικρόσωμο μωρό.

Να ρωτήσω κ όσον αφορά τις συσπάσεις?

με αυτά που πέρασα στην πρώτη εγκυμοσύνη-είχα πολλές συσπάσεις-μπερδεύομαι λίγο.

Την προηγούμενη φορά είχα συσπάσεις πετρώματα, έβγαινε η κοιλιά σαν εξώγκωμα. Ανέβαινε κάποιες φορές η κοιλιά σαν βουνελάκι, οι άλλοι που δεν το ξέρανε λέγανε "κοίτα πως σπρώχνει ο μπέμπης" ή ότι έχει μαζευτεί από τη μία πλευρά αλλά ήταν σύσπαση.

Τώρα νιώθω απλά την κοιλία όλη πιο σφιχτή,πιο πέτρα όλη μαζί όμως όχι σαν εξωγκώματα. νομίζω επειδή έχει αρχίσει και έχει πιο πολύ βάρος που πέφτει. Ή λέτε να είναι σύσπαση και αυτό?

sorry αλλά πείτε μου αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KONNA μου τα ίδια ακριβώς νιώθω και εγώ.Έτσι όπως τα περιγράφεις!

Συσπάσεις είναι και αυτές.Τα έλεγα εχτές με το γιατρό.Ξεκούραση και χαλαρά όσο μπορείς...ξέρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα!!ναι...να σας πώ και τα νέα.Τελικά μου έδωσε ο διαβητολόγος μηχάνημα για να μετράω το σάκχαρο...και δίαιτα κορίτσια μου!!!!!Πολύ πέινα θα πέσει τους τελευταίους μήνες!!!

Βέβαια μου τόνισε πως οι μετρήσεις μου δείχνουν ήπια μορφή διαβήτη,αλλά.....πρέπει να το προσέξω.Αλλη μια βδομάδα θα κάνω διατροφή και να δεν φτιάξουν οι τιμές θα αρχίσω ινσουλίνη....

Φανταστείτε να είχα και μεγάλο πρόβλημα!!Αμαν αυτοί οι γιατροί.ώρες ώρες είναι πολύ υπερβολικοί...

Τέλος πάντων...μου είπε και περπάτημα μισή ώρα κάθε μέρα.Όμως όταν περπατάω,έχω συσπάσεις και ο γυναικολόγος είπε,όχι περπάτημα!!!Εγώ τι να κάνω τώρα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :shock::shock:

Τελικά καλά λένε,μη μπλέξεις με γιατρούς!!Θα με μουρλάνουν!! :lol:

Τώρα νιώθω ένα πτώμα!!Κουράστηκα πάλι σήμερα..περιμένω να πάει 11 η ώρα να πάω να πάρω την Ειρήνη απο ένα πάρτυ γενεθλίων που έχει πάει και να γυρίσω σπίτι να ξεραθώωωωωωωωωωω στον ύπνο!!

Καλό βράδυ,πολλλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μέλλουσες και είδη μανούλες!!!! Τι κάνετε????

Εγώ σήμερα ξύπνησα νωρίς θα μαγειρέψω κάτι με κιμά δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω και μετά θα κάτσω όλη μέρα δεν έχω απολύτως τίποτα να κάνω... σήμερα ξυπνήσαμε με βροχές!!!

Εγώ κορίτσια όταν ξαπλώσω ή όταν είμαι σε ηρεμία καθιστή ή όρθια νιώθω τον μπέμπη να πηγαίνει πέρα δώθε... όταν δεν κοιμάται φυσικά... δεν μου πετρώνει η κοιλιά ούτε με σφήγγει απλά βλέπω το δέρμα αλλού να σηκώνεται και αλλού να χαμηλώνει και αυτό συνοδεύεται που και που με καμια κλωτσιά!! Αυτό απ΄ότι ξέρω δεν είναι σύπσαση... Σύσπαση μου είχε πει και ο γιατρός μου γιατί είχα ανυσηχήσει ότι είναι καθαρά όταν νιώθεις μούδιασμα ή πέτρωσα σε ένα συγκεκριμένο σημείο της κοιλιάς ή σε όλη την κοιλιά ή όταν μαζεύεται κάπου στην κοιλιά σαν κουβάρει και ατγεί να υποχορήσει από κει... αυτά τα νιώθω σπάνια αλλά πρέπει να κουραστώ πολύ για να τα νιώσω!!!

Ζούμπι μου και εγώ κάνω μετρήσεις 4 φορές την ημέρα!!! Τόσο χάλια είναι οι μετρήσεις σου???? Το πρωί νηστική μου είπε εμένα να μην ανέβει πάνω από 95 και 1 ώρα μετά από κάθε γεύμα να μην είναι πάνω από 120... για να σου δώσει ινσουλίνη πρέπει να έχει πολύ παραπάνω από αυτά που σου γράφω.. γιατί εάν δεν έχεις ουσιαστικό πρόβλημα θα σε ρείχνει συχνά σε υπογλυκαιμίες και αυτό δεν είναι καλό για σένα!!! Εγώ στα γεύματα τρώω μόνο κρέας ή ψάρι ή κάτι που να μην έχει άμυλο 1 σαλάτα και 1 φέτα ψωμί... αλλά την σαλάτα ποτέ δεν την μέτρησα σα ποσότητα γιατί θέλω να χορταίνω... και δεν είχα ποτέ σάκχαρο!!!! Μόνο όταν έτρωγα μακαρόνια ή πολύ ψωμί είχα... πρόσεξέ το!!! Είναι κρίμα να σε βάλει σε ινσουλίνη!!!

Binoula μου να χαίρεσαι το παιδάκι σου... τι φαγητά ήταν αυτά Παναγιά μου... υπογλυκαιμία μας έπιασε!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας!!!!

και εμείς σηήμερα περάσαμε όμορφα, πήγαμε jymbo kai super market.

μετά ξεκουραστήκαμε το μεσημέρι και τώρα καθόμαστε με το γιόκα μου.

για τις συσπάσεις δεν ξέρω μπερδεύτηκα,

Νίκη μου εμένα τουλάχιστον την προηγούμενη φορά όταν σηκωνόταν το δέρμα σαν βουνελάκι χωρίς κλοτσιά ήξερα ότι είναι σύσπαση αυτό, συνήθως μέχρι να μετρήσω μέχρι το 10 είχε κατέβει. Για το σφίξιμο που νιώθω θα μιλήσω και με το γιατρό μου.

Τώρα βέβαια και τη λέμε μεταξύ μας διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα.

Για το ζάχαρο είχα και εγώ την πρώτη φορά, τώρα θα δείξει τον άλλο μήνα που θα κάνω εξετάσεις.

Εκανα μετρήσεις 6 τη μέρα και γενικά δεν ετρωγα γλυκά και πρόσεχα πολύ ψωμι, ζυμαρικά και πατάτες σε μικρές ποσότητες. Υπομονή τι να κάνουμε?

φιλάκια σε όλες τις κοιλίτσες!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου,καλη κυριακη να εχουμε!Σημερα παλι εφημερευει το αντρακι μου κ γω σπιτι μονη με το κοριτσακι μου.Εχθες ειχε παλι χιονοθυελλα.Πηγα την παρασκευη στη μαια για την μετρηση της κοιλιας κ η κοιλια μου συμφωνω με τη μετρηση της μεγαλωσε!!Απλα ενω ο σιδηρος μου ηταν πολυ καλος ξαφνικα επεσε και μου ειπε να παρω χαπακι.Βεβαια ο αντρας μου μπηκε κ ειδε το ιστορικο μου νωριτερα απο το ραντεβου μου(τα καλα του επαγγελματος :lol::lol: ) και το ειχα ξεκινησει νωριτερα. Παρατηρησα πως δεν ετρωγα καθολου κοκκινο κρεας τον τελευταιο καιρο.Ισως γι αυτο να επεσε.Μονο εγω δεν προσεχω τι τρωω?Βλεπω οι περισσοτερες προσεχετε τι τρωτε ωστε να υπαρχει μια ισορροπια στο σακχαρο.Ισως οι τιμες μου να ηταν καλες και να μην μου εκρουσε τον κωδωνα η μαια.

Οι συσπασεις εκδηλωνονται με 2 τροπους:ο πρωτος ειναι το πετρωμα και η παραμορφωση του κυκλικου σχηματος της κοιλιας με εξογκωματα με ή χωρις πονο και ο αλλος τροπος ειναι μια διαρκης πιεση καποιων δευτερολεπτων στην κοιλια με ή χωρις πονο επισης.

Φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και από εμένα και καλή Κυριακή να έχουμε!!!

σήμερα θα φτιάξω σουτζουκάκια σμυρνέικα με ρυζάκι μ'αλλον. Από δουλειές λίγο δίδερο έχω μόνο, έβαλα κ ένα πλυντήριο. Επειδή δουλεύω δυστυχώς κάνω και την Κυριακή κάποιες δουλειές αν και θα προτιμούσα να μην έβαζα πληντύρια Κυριακάτικα αλλά τις καθημερινές μερικές φορές κάνει κρύο αργά το απόγευμα. Βάζω βέβαι και μέσα στην εβδομάδα.

Αυτές τις μέρες έχουμε δουλίτσα στη δουλειά και έρχομαι κουρασμένη. Εχουμε και γιορτή στο σχολείο την Τετάρτη και τη Πέμπτη το απόγευμα έχουν σε ένα κέντρο όλοι οι παιδικοί μαζί. Την τρίτη λέω να βάψω το μαλλί πρώτη φορά σε εγκυμοσύνες . Πήρα apivita φυτική, το καπουστίνο να τα κοκκινίσω λίγάκι, θα δούμε πως θα βγω...

Βρε κορίτσια για τις συσπάσεις χίλια συγνώμη που σας ρωτάω δεν θέλω να σας αναστατώνω, πόσες είναι φυσιολογικό να νιώθουμε μέσα στη μέρα? εγώ στο γιο μου είχα συσπάσεις και έκατσα στο κρεβάτι με utopar μόλις έκλεισα 6 μήνες. Λέω να πάρω το γιατρό να του το πω αλλά το πιστεύετε ότι φοβάμαι τι θα μου πει?

δεν θέλω να μείνω πάλι στο κρεβάτι από τώρα :( φυσικά όμως και δεν θέλω να ρισκάρω. Τι να κάνω? θα τον πάρω να μου αυξήσει το μαγνήσιο, πίνω 2 και μου είχε πει θα το δουμε στην πορεία μήπως πάρω και τρίτο όπως παλιά.

ουφ, αγχώνομαι , όλα πάνε καλά μέχρι τώρα , Παναγίτσα μου θα συνεχίσουν έτσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου γιατί να μετράς το ζάκχαρο εάν δεν έχεις πρόβλημα?

εμένα το βρήκε στη καμπύλη που έκανα στον 6ο και ξεκίνησα τις μετρήσεις δεν το παρουσιάζουν όλες οι γυναίκες, μην ανησυχείς γι αυτό. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα φάε ότι θες κοπέλα μου....

Βέβαια και εγώ πιστεύω ότι στην πρωτη εγκυμοσύνη έκανα καλύτερη διατροφή, πρόσεχα να τρώω κάθε μέρα 5 μερίδες φρούτων και λαχανικών, ενώ τώρα όπως κάτσει.....

Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα...

κοννα ποσο γιουτοπαρ επαιρνες στον γιο σου καθημερινα????

μην σε αγνωνουν οι συσπασεις.. κι γω εγω αλλα τις αντιμετωπιζω με μαγνησιο και γιουτοπαρ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Πως είστε??

Εγώ εχθές το βράδυ κοιμήθηκα στη μαμά μου και σήμερα το απόγευμα γύρισα σπίτι!! Γι αυτό και δεν μπήκα καθόλου internet όλη την ημέρα!!! Σήμερα το μεσημέρι φάγαμε μοσχάρι με καρότα και πατατούλες και τώρα το βράδυ θα φάμε μαρούλι με τόνο σαλάτα μου αρέσει πάρα πολύ!!! Το μεσημέρι έφτιαξα στη μάνα μου και κουλουράκια πορτοκαλιού!!!

Εγώ απ ότι καταλαβαίνω συσπάσεις δεν έχω και πολλές!!! Λίγα πράγματα μέσα στην ημέρα και πολύ ήπια... εκτώς και εάν δεν τις καταλαβαίνω!!!

Φιλάκια σε όλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελένη μου έπαιρνα 3 μαγνήσια, και utopar πρωί και απόγευμα από μισό νομίζω αλλά ήμουν στο κρεβάτι ακίνητη, δεν σηκωνόμουν καθόλου ειδικά από 28η εβδ, μόνο για τουαλέτα. Δεν θέλω πάλι τα ίδια, φοβάμαι, τώρα έχω και παιδί δεν είναι όπως την πρώτη.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορία μου!!! πως ξυπνήσατε?????

Εγώ δόξα τω θεώ καλά!!! Άρχισα και δεν μπορώ να βολευτώ καλά το βράδυ να κοιμηθώ... όλο ξυπνάω για τουαλέτα με πονάει πλάτη μου από την στάση στο κρεβάτι... αλλά κατά τα άλλα καλά!!!!

Σήμερα δεν έχω τίποτα να κάνω εκτώς από το να μαγειρέψω φασολάδα!!!

Θέλω να ετοιμάσω και την βαλίτσα για το μαιευτήριο εκτύπωσα μια λίστα από το intenret και μου λείπουμε κάποια ψιλλοπράγματα!!!

Αυτά τα νέα μου!!!!

Φιλάκια σε όλες καλή σας μέρα!!!

Άντε και σε μια βδομάδα τα Χριστούγεννα!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα και απο εμένα!!

niki μου,αυτά που νιώθεις απ΄τον μπέμπη δεν είναι συσπάσεις,απλά "κόβει" βολτίτσες στην κοιλίτσα της μαμάς!! :D

Λοιπόν,τα νέα μου....όλο το σ\κ μέτραγα το σάκχαρο με το μηχανάκι.Το πρωί νηστική έχω 85 και μετά το φαγητό πάλι 85 και κάποια φορά πήγε και 65!!Ε...δεν νομίζω αυτά τα νούμερα να είναι διαβήτης!!Ήμαρτον δηλαδή!!Την Τετάρτη θα πάω να κάνω πάλι μια καμπύλη ζαχάρου και κάτι άλλες εξετάσεις που μου έδωσε ο διαβητολόγος.Αν αυτή βγεί καλή τα σταματάω όλα εδώ!Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρούμε...έτσι δεν είναι;;;

Διάβασα,ρώτησα..καμία σχέση τα νούμερα μου με διαβήτη!!!Και εννοείτε πως δεν πρόκειται να κάνω ινσουλίνη!Άσε τον διαβητολόγο να λέει.Στο κάτω-κάτω θα πάω και σε άλλον για 2η γνώμη,αν χρειαστεί.

Πολύ με νευριάζουν ορισμένοι γιατροί.Να μην καταλαβαίνουν 'οτι εγώ στις εγκυμοσύνες παχαίνω,παίρνω πολλά κιλά,τα πόδια μου πρήζονται πάρα πολύ αλλά δεν έχω ούτε διαβήτη,ούτε τίποτα!!

Κάνω απίστευτη κατακράτηση υγρών.Είναι ο οργανισμός μου έτσι!!Και η μαμά μου τα ίδια ήταν.

Τέλος πάντων,σας ζάλισα με όλα αυτά.Θα κόψω τα γλυκά,γιατί η αλήθεια είναι ότι τα τσάκιζα και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα των εξετάσεων!

Πολλά φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι μου η πρωινή σου μέτρηση (85) είναι τέλεια αλλά οι μεσημεριανές σου (85 & 65)είναι χαμηλές.. εμένα μου λέει η γιατρός μου να είναι κοντά στο 100 γιατί εάν έχεις 80 που θα πάει στις 2 ώρες??? μπορεί να σε ρήξει σε υπογλυκαιμία!! Μια χαρά είσαι!!! :D

Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ομορφουλες συνεγκυουλες!Πως ειστε??Εγω σημερα κανω μπακλαβα!Ειναι στο ψησιμο ακομα..Εκανα και φασολακια με πατατες.Ο αντρουλης μου ειναι σπιτι σημερα και χαιρομαι πολυ!!!!Ειχε εφημεριες και σημερα εχει ρεπο.Αυριο παλι εφημερευει αλλα μετα εχουμε 5νθημερο!!!Γιουπι!!!

Ζουμπι μου οι μετρησεις σου λογικα πρεπει να ειναι καλες.Εδω οι τιμες ειναι λιγο διαφορετικες.Μην αγχωνεσαι!

Νικη μου κ γω θα ετοιμασω τη βαλιτσα μου για το νοσοκομειο αλλα περιμενω να πλυνω κατι ρουχα-νυχτικες για να τα βαλω μεσα.Επλυνα ολα τα ρουχα της μπουμπουκας μου απ οταν ηταν μωρακι τα οποια θα τα παρει το νεο μας μωρακι !Περιμενω να τα σιδερωσω ολα!!!!!

Απο συσπασεις καλα παω κ γω.. Χαμος γινεται..Φοβαμαι καποιες φορες.Ας ελπιζουμε ν'αντεξουν τα μωρακια μας και να βγουν στην ωρα τους!!!

Φιλακια !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγκυουλες!!!!!!σας ευχομαι μια καλη τελειομηνη εγκυμοσηνη να εχετε κ να ερθουν με το καλο τα μωρακια σας!!!!!!!κ εγω ειμαι μανουλα,εχω ενα γιο 12 χρονων γινετε τον αλλο μηνα κ μια κορουλα που χτες κλεισαμε τον 6ο μηνα..σας διαβαζω κ μου θυμιζετε που μιλουσαμε κ εμεις καλη ωρα σαν κ εσας κ ακομα μιλαμε με την πλεον μανουλες με τα μωρακια στην αγκαλια μας!!!

αδερφουλα καλη επιτυχια με τον μπακλαβα!!!!!!ωραιο το δεντρο στην φωτο!αυτες τις μερες θα σας ειχαμε εδω κοντα μας!!θα σας περιμενουμε για το πασχα 4τραπλους!!!βλεπω σιγα σιγα ετοιμαζουμε κ βαλιτσα ε?αντε ωραια..με το καλο!!! :) φιλια πολλα στην αρια κ στην κοιλιτσα!!!!!

φιλια σε ολες!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως είστε????

Εγώ ξύπνησα καλά άπλωσα 1 πλυντήριο και τώρα κάθομαι και τρώω το πρωινό μου!!! Σε λίγο θα πάω σε μια φίλη μου που θα μου δώσει κάτι πράγματα για το μπέμπη και θα πιούμε και καφέ!! Το μενού μου έχει φασολάδα από εχθές!!! Εχθές το βράδυ ο μπέμπης έκανε τόσες κινήσεις στην κοιλιά μου και φαινόταν πολύ είχαμε πολύ ώρα με τον μπαμπά μας που τον χαζεύαμε!!!

Αναστασία μου τι μπακλαβάς ήταν αυτός???? Παναγιά μου μου πέσανε τα σάλια!!! :lol::lol: Όσον αφορά τις συσπάσεις πιστεύω να μην αγχώνεσαι γιατί τώρα και να βγούνε τα μωρά μας δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα!!! Εγώ νιώθω λίγες μέσα στην ημέρα και αυτές πολύ απαλές!!!! Διάβαζα στο internet ότι το κακάο έχει μεγάλη ποσότητα μαγνησίου εγώ κάθε μέρα στο γάλα που πίνω βάζω 1 κουταλιά γλυκού κακάο... και ίσως αυτό να με έχει βοηθήσει!!! Μπορεί βέβαια να είναι και τυχαίο!!!

Αδερφούλα της Αναστασίας μας!!! Σε ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου... να χαίρεσαι την οικογένειά σου και να στε πάντα ευτυχισμένοι!!!

Φιλάκια σε όλες καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!!!Αδερφουλααα!!!Ευχαριστωωωω πολυυυ!!!Εγινε ενας μπακλαβας...εχθες ξερογλυφομασταν μεχρι να φαμε.Εγινε πεντανοστιμος παντως!!Πρωτη φορα εφτιαξα ισως και αυτο να φταιει.Παντα οταν κανω κατι πρωτη φορα πετυχαινει.Τι καλα που θα ειμασταν στην Ελλαδιτσα.. :( Το δεντρο δεν εχει ακομα φωτακια οπως βλεπεις αλλα αυτη την εβδομαδα θα εχουμε!!Χιχιχιχι!!!Να 'ναι καλα η αδερφουλα no2 που προνοησε! :lol::lol::lol::lol::lol: Ακομα βαλιτσα δεν ετοιμασα.Περιμενω να στεγνωσουν καποια πραγματα που θελω να παρω μαζι μου ,να τα σιδερωσω κ μετα.Οποτε πιστευω μεχρι το τελος να τα εχω ετοιμασει.Φιλακια στην μπουμπου μας!!!!!!

ΝΙκη μου σ ευχαριστω πολυ!!!!Στεναχωρηθηκα ομως που δεν μπορεις να φας μωρε.. :( Δεν το ηξερα αυτο με το κακαο!Ααα!Και μου αρεσει παρα πολυ!!!!!! Γενικα η σοκολατα σαν ροφημα μου αρεσει πολυ!!! Το nesquik για πχ εχει και αυτο μαγνησιο ή το αυθεντικο κακαο?Εγω δεν παιρνω Νικη μου συχνα μαγνησιο μονο οταν το θυμαμαι και ειμαι ολη μερα στη σβουρα.Πιστευω οτι κ αυτο ευθυνεται σε μεγαλο ποσοστο για τις συσπασεις οταν εχω.Εχθες ενω εκανα ΤΙΣ δουλειες δεν ειχα κανενα προβλημα.Οποτε το θυμαται εχω. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σημερα θα καθισουμε με τον αντρουλη μου να χαλαρωσουμε ως το μεσημερι και μετα θα παει στη δουλεια ως αυριο το πρωι που θα παω να τον παρω.Θα φτιαξω πιροσκι ή αλλιως πισια με πατατα(κυριως για τον αντρα μου που νηστευει) και για μενα θα κανω με φετα.Ε!Θα τσιμπησω και γω κανα πιροσκι με πατατα. :lol::lol: Μιαμ!!!! Πωπω βρε Νικη μου τι ιδεα μου εδωσες κοπελα μου???Τρελαινομαι για φασολαδα!!!Θα κανω αυριο!!!Σλουρπ!!!!

Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας,

τι μου κάνετε καλά? εμείς μια χαρούλα ήμαστε αν εξαιρέσεις χτες το βράδυ τι έπαθα.

Κορίτσια με έπιασε πόνος φοβερός σε στήθος, στομάχι και όλη τη πλάτη και παρόλο που δεν πόναγα χαμηλά στην κοιλιά φοβήθηκα πολύ. Δεν πέρναγε με τιποτα πήρα το γιατρό τηλ (ήμουν έτοιμη για νοσοκομείο) και πήρα 2 depon, μου έβαλεε ο άντρας μου με κρέμα στη πλάτη που βρώμαγε ο τόπος, κρύωμα μου είπε. σήμερα είμαι καλύτερα αλλά όχι τελείως.

Εφτιαξα και το μαλλί μου, αύριο έχω άδεια και θα πάμε στη γιορτή του παιδιού στον παιδικό. Θα γυρίσω σπίτι μετά και μου δώσατε ιδέα για φασολάδα.

Όσο αφορά τις συσπάσεις είμαι πολύ καλύτερα και αναρωτιέμαι μήπως δεν ήταν σύσπαση αυτό. καμιά φορά τρώω αρκετά όταν γυρνάω από τη δουλειά γιατί έχω πεινάσει όλη μέρα και μετά ξαπλώνω λίγο 4.30-5.30 το πολύ. ¨ονταν σηκώνομαι αισθάνομαι τέζα αλλά γίνεται 1 ή 2 ώρες σύσπαση? μςετά η κοιλιά χαλαρώνει λίγο...

τι να πω? θα το παρακολουθήσω...

Φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...