Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

Καλημέρα!

Κορίνα οσο κ να τον γυρνάς ανάσκελα θα γυρίζει όπως τον βολεύει!Κάνουν κάτι περίεργα, εμεις οταν κοιμάται την χαζευουμε με τις στασεις που πέρνει :lol::lol:

Μαρίνα τώρα δεν ειναι απόλαυση?!Η δικιά μου όταν την σηκώνω ψηλά ξεκαρδίζεται !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από μένα!

Είναι όντως τρέλλα αυτή η ηλικία. Και ο δικός μας γελάει πλέον κανονικά και έχει κάνει και ένα χαμόγελο που εμείς το λέμε του φλερτ, σπάει το χαμόγελο μόνο από την δεξιά πλευρά και κάνει και λακάκι...έχουμε ξετρελλαθεί.

Δοντάκια βγάλατε??? Εμάς έσκασε χτες το πρώτο μας δοντάκι κάτω...

Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια...τι κανετε μανουλες κ μωρακια?εμεις καλα μεγαλωνουμε....τρωμε φρουτοκρεμα με λαχταρα.....χορτοσουπα της εδωσα πρωτη φορα χτες κ δεν την ηθελε με τιποτα....την εφτυνε κανονικα :lol: ελπιζωσημερα να τις αρεσει λιγακι(θα βαλω περισσοτερο καροτο)μπας κ νοστιμησει.....την σινλακ την υποαλλεργικη δεν την συνεχιζουμε την πειραξε :cry: αλλα δεν πειραζει θα φαει κ για βραδυ χορτοσουπα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο !κ η βαφτιστικιά μου Χαρά έβγαλε νωρις τώρα ειναι 6 1/2 κ εχει 2 κάτω κ 2 πάνω σίγουρα μπορει έτσι να πάει κ ο δικός σου!Εμεις μόνο τρελή φαγούρα κ έχουν φουσκώσει αλλα μέχρι εκει .

Η σινλακ Χρυσάνθη κρέμα είναι?θα δοκιμάσετε κάποια άλλη, τι να κάνουμε όλο δοκιμές κ πάλι δοκιμές !το ένα δεν τους αρέσει το άλλο τους πειράζει.. απο την μια ευτυχώς υπάρχουν πολλές να δοκιμάσουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινα κρεμα ειναι....αλλα εχουμε αλλεργια στα γαλακτοκ κ την πειραξε κ αυτη που δεν επρεπε...μαλλον το ρυζαλευρο που εχει μεσα θα ειχε ιχνη απο γαλα....τι να σκεφτω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υποαλλεργική με βιολογική έχει διαφορά? Η ανιψια μου που ειναι αλλεργικό γενικά σε ότι αγελαδινό έτρωγε βιολογική

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι διαφορετικο....ρωτα την μαμα της πια εδινε κ δεν την πειραζε....το ιδιο προβλημα ειχε κ ο γιος μου....εντωμεταξυ υπαρχει κ αλλη κρεμα η allergy care κ τον πειραζε κ αυτη τον γιο μου...κοινως σιγα μην τις την δοκιμασω κ στην μπεμπα :lol:

μολις εφαγε χορτοσουπα.....τα πηγαμε καλυτερα δεν εφτυσε τιποτα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!!!

Χάθηκα λίγο αλλά μπαίνω που και που και διαβάζω τα νέα σας!

Δοντάκια ε; Μπράβο, αντε και στα 20 με το καλό!!!! Και εμένα ο μεγάλος 4 έβγαλε το 1ο και 4μισι το 2ο. Μέχρι 18μηνών τα είχαμε όλα! Τώρα το μικρό μου έχει φοβερή φαγούρα εδώ και 2 μήνες και δαγκώνει με μανία ότι πέσει στα χέρια του αλλά ακόμα τίποτα. Σαν να νιώθω μια μυτούλα κάτω δεξιά αλλά πότε την ακουμπάω και πότε όχι...

Αχ εμένα όποτε βλέπει κάποιον να τρώει κάνει σαν μανιακό! Χθες άρπαξε το μπολ με το κριθαράκι του μεγάλου μου! χαχα!!! Είχε ανοίξει διάπλατα το στόμα και έκανε "αχα αχα" με μια χαρά άλλο πράμα! Έτσι κάνει όταν βλέπει και το βυζί μου! χαχαχα!!!!

Αντε να περάσει το 10ήμερο να ξεκινήσουμε και εμείς κρεμούλες!

Λοιπόν, για τις βιολογικές κρέμες που λέτε, επειδή και ο μεγάλος μου είχε αλλεργία του έπαιρνα βιολογικές που δεν έχουν ούτε καν την υποψία για ίχνη γάλακτος μέσα και τις φτιάχνεις με γάλα και όχι με νερό όπως του εμπορίου. Είχαμε δοκιμάσει της holle και της hipp αλλά είχαμε καταλήξει στην babynat που είχε απ΄ότι θυμάμαι ρυζάλευρο-κινόα-βανίλια και ήταν το πιο γευστικό. Τα άλλα ήταν σαν λάσπη και άγευστα. Εγώ έβαζα και θα βάζω και τώρα μητρικό γάλα.

Α! Επίσης τον έχω βάλει ήδη στην στρατούλα! Ίσως είναι λίγο νωρίς αλλά δεν τον παλεύω. Το ριλάξ το έχει καταργήσει εδώ και καιρό. Στο πάρκο θα κάτσει κανένα 10λεπτο και μετά θέλει όχι απλά χέρια αλλά να είναι όρθιος στο πάτωμα και να παρακολουθεί και να πειράζει τον μεγάλο μου γιο που παίζει. Οπότε και εγώ τον έβαλα στην στράτα που είναι και όρθιος και μπορεί και παίζει! Ο μεγάλος βέβαια τον έχει κάνει σαν συγκρουόμενο αμαξάκι! Συνέχεια τον πηγαίνει πάνω κάτω! Δεν μπορεί ακόμα να κινηθεί σωστά αλλά τσούκου -τσούκου μετακινείται λίγο. :D

Την Τρίτη έχουμε πάλι εμβόλιο και είμαι πολύ περίεργη να δω αν έβαλε σωστό βάρος αυτή τη φορά. Πάντα βάζει λιγότερο. Αλλά δεν κάθεται το ευλογημένο να φάει σαν τον άνθρωπο παρά πιπιλίζει 5 λεπτά και μετά δεν θέλει άλλο. Και τρώει περίπου ανά 2ωρο. Τον βάζω στο στήθος και χωρίς να το ζητήσει και δεν ανοίγει καν το στόμα του μονο σηκώνεται κατευθείαν. Τί να πω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Χθες πήγαμε στον γιατρό!καναμε το εμβολιάκι μας, μόλις την τσίμπησε πάτησε τα κλάματα για 5 δευτερα όλο κ όλο, σήμερα βέβαια ειναι όλο μες την γκρίνια :?

Πήγαμε 5600γρ κ 61 cm, πολλά πήραμε πάλι!Ενα ολόκληρο μήνα 300γρ!Δεν παραξενεύτηκε ο γιατρός τόσο ζωηρή που είναι που να βάλει λέει...ΤΟυ έκανε κ τσαλίμια!Του γελούσε,μες την χαρά, την ώρα που την εξέταζε του άρπαξε το δάκτυλο κ δεν το άφηνε με τπτ !επίσης το χαρτι που βάζουν αΠΟ κάτω το κάναμε κομμάτια στην κυριολεξία το ειχε γραπώσει κ για της το πάρουμε...πολύ γέλιο!

Απο βδομάδα θα ξεκινήσουμε ριζάλευρο κ μετα απο 7 μέρες μήλο, για να δούμε πως θα τα πάμε με το κουτάλι κ αν θα βάλει κανα γραμμάριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.....σιδερωνα χτες το βραδυ κ σημερα σχεδον τα τελειωσα...πολλα ρουχα κοριτσια,τι θα κανω?

εμεις 6μηνων που πηγαμε ηταν 6500 κ 66εκ...αλλα κ μενα υπερκιν απο 3 μηνων :lol: αφου δεν εβαζε τοτε πολλα κ αγχωθηκα κ μεχρι καλλιεργεια ουρων της εκανα μην ειχε καμια ουρολοιμωξη, ειχαμε κ την παλλινβδρομηση ολο εκανε γουλιες...τωρα ευτυχως εχουμε 2 μηνες που δεν περνει το σιροπι κ δεν κανει...

μαριλου θα τις δοκιμασω....αχ τις παλιοαλλεργιες....εμενα ο μεγαλος το ξεπερασε 2.5χρονων...εφαγε 2 ετων μαυρη σοκολατα κ επαθε γευστικο σοκ...τρεχαν σαλια σοκολατενια κ μου ελεγε θελω κ αλλη.....την λατρευει την μαυρη σοκολατα.....βεβαια περαστικα ειναι καλα να ειναι τα παιδακια μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η συννυφάδα μου για κρέμα έδινε την σινλάκ με σόγια.Και μας Χρυσάνθη η ζουζούνα μας τα ίδια.Υπερκινητ κ λόγω παλινδρόμησης τα βγάζει, τα πάμε βέβαια πολύ καλύτερα αλλα όταν θέλει να ειναι συνέχεια μπρούμυτα πιέζεται κ τα βγάζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινα η σινλακ την εχω εδω μπροστα μου (5μερες την χρησιμοποισαμε τζαμπα τα λευτα)δεν εχει σογια....επισης σογια απογορευεται στα παιδια με τετοιου ειδους αλλεργιες....εμας μας πειραξε κ η σινλακ :cry: μαλλον το ρυζαλευρο που περιεχει....δεν πειραζει οπως κ στον γιο μου χορτοσουπα κ το βραδυ :lol:

για την παλλινδρ μας συστησε η παιδιατρος σιροπι γιατι εκανε πολλες...ενα διαστημα εκανε 5-6ρουκετες σε καθε γευμα...μετα δεν μου ετρωγε πολυ με αποτελεσμα 10ημερες να μην βαζει βαρος.....αλλα αφου εστρωσε το σταματησα μετα κ ολα καλα,..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις δεν δώσαμε καθολου σιρόπι σιγά σιγά φτιάχνει μόνο του, οι ρουκέτες εχουν λιγοστέψει πολύ. Που μίλησα μαζί της μου είπε οτι έδινε με σόγια μπορει να ειναι αλλη αλλά εκεινη δεν έχει αλλεργια στην λακτόζη αλλα σε όλα τα αγελαδινά προιόντα τρώει μόνο κατσικίσιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον ετυχε κ δεν εχει....ουτε εμεις εχουμε στην λακτοζη αλλα στο αγελαδινο....κ την πειραξε κ το κατσικισιο τυρι που εφαγα....αχ κ ηταν τελειο...κανω 5μηνες αποχη απο πολλα πραγματα κ δεν μπορω ετοιμη ειμαι να κανω επιδρομη στα ντουλαπια κ στο ψυγειο :lol: αλλα κανω θυσιες για το μικρο μου...θελω να πινει γλυκο γαλατακι μανουλας κ οχι αυτο το πικρο για τις αλλεργιες που βρωμαει....θα το πιει καποια στιγμη αλλα οσο αντεχω προσπαθω....

εμενα στο νοσοκομειο που ειχαμε παει στον γιο μου οι αλλεργιολογοι μου ειπαν να κοψω σχεδον τα παντα :lol: δεν ξερω τι θα ετρωγα...μεχρι κ φρουτα καποια στιγμη μου ειπαν να μην τρωω....αλλα ευτυχως δεν τον πειραζαν....στην μπεμπα τα πραγματα ειναι καλυτερα......μεχρι κ ντοματα τρωω(χωρις τα σπορακια μεσα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκείνη δεν κατάφερε να θηλάσει κ το ανακαλύψαν όταν το μωρο είχε πάει 10 μηνών!!Ασε το καημένο ήταν κατακόκκινο ακόμη κ τώρα γεμίζει κ δεν ξέρουν γιατί τώρα θα γίνει 2 χρονων, ωρες ώρες αυτοι οι γιατροί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα κ τα 2 μου παιδια 2 μηνων ειχαν αιμα στα κακα...λιγο να φανταστεις κατα τυχη το ειδα,ηταν σαν κεφαλακι καρφιτσας....αυτη πως το καταλαβε 10μηνων?εμενα δεν βγαζει τιποτα στο σωμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεμιζε κοκκινίλες στο σώμα,αλλάξαν 3 παιδιατρους μέχρι να τους στείλουν σε αλλεργιολόγο, τώρα τι να σου πω γιατι πήρε τόσο.Ενα ανιψάκι μας που είχε στη λακτόζη όταν έπινε γάλα ανέπνεε με δυσκολία κ το καταλάβαν,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπορω να το εξηγησω....μαλλον ειναι διαφορετικου τυπου αλλεργια....

πραγματικα αυτα ειναι τα ευκολα...δεν πειραζει να εχουν κ καμια αλλεργια..κ εγω στον ακη μου κοντεψα να παθω οταν δεν ηξερα τιποτα,τωρα στην μπεμπα ειμαι χαλαρη....

αααα.απο την διαιτα την πολυ που κανω εφτασα τα 58...ζυγιστηκα σημερα....ειδες τι κανει τι κοτοπουλο :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια και μπεμπουλίνια τι κάνετε;;; Εμείς 2η μέρα που ξυπνάμε απο τις 6.30. Βέβαια μετά κοιμάται κανα 2ωρο(11.30 κοιμήθηκε κ ακόμα δεν έχει ξυπνήσει).

Τα ούλα του τον τρώνε τον ζουζούνο...Μασάει ότι βρει με μανία κ δύναμη!!! Χθες του έφερε η μαμά μου ένα παιχνιδάκι που έχει ένα κομμάτι με κουμπάκια που τα πατάει κ κάνουν μουσικές κ ήχους και στην άκρη κρέμονται αυτά που είναι για να τα μασάει. Πόσο γελάω!!! Μασάει τα κουμπάκια αντί για τα μασητικά!!! ΑΧχαχαΧΑχαα!!!

Η κοιλιά του είναι τεράστια. Απο περιέργεια τον ζύγισα στη δική μας ζυγαριά και είναι 8600!!! Απο την επόμενη βδομάδα πάμε παιδίατρο, να δούμε πόσο είναι στη ζυγαριά που πάντα τον ζυγίζουμε.

Για πάμε να ανοίξουμε θεματάκι περί...θηλασμού σε δημόσιους χώρους!!!

Πως τα θηλάζετε στις βολτούλες σας; Σε ποιους χώρους έχετε βρεθεί και το περιβάλλον ήταν φιλικό προς μητέρα και μωρό; Εννοώ να έχει χώρο για αλλαγή πάνας και για θηλασμό;

Λοιπόν, οι δικές μου εμπειρίες προς το παρόν είναι δύο. Στο Μall έχει Δωμάτιο θηλασμού στα Μοthercare. ΄Κάθισα κανα 20λεπτο, τον θήλασα, τον άλλαξα κ έφυγα. Φιλικότατες οι κοπέλες και δεν μας ενόχλησε κανείς. Δεν ξέρω αν έχουν όλα τα Mothercare τέτοιο χώρο, αλλά είναι καταπληκτική υπηρεσία.

Και στο εκπτωτικό χωριό στα Σπάτα, επίσης, δίπλα απο τις τουαλέτες για ενήλικες έχει χώρο-''τουαλετες'' για να αλλάζουμε τα κουτσούνια μας. Μέσα έχει κ πολυθρόνα ώστε να θηλάσουμε εάν επιθυμούμε. Ωστόσο, η μυρωδιά απο τα απορρυπαντικά ήταν έντονη για το μωρό κ με το που μπήκαμε άρχισε να φτερνίζεται κ να κλαίει. Τελικά τον άλλαξα στο καρότσι του(το οποίο κ κατούρησε).

Α! Τον θήλασα και μέσα σε δοκιμαστήριο των H&M. Και εκεί η πωλήτρια ήταν εξυπηρετική και μάλιστα μου είπε πως αν ήθελα μπορούσα να πάω σε άλλο δοκιμαστήριο(ή δωμάτιο, δεν κατάλαβα)με μεγαλύτερο χώρο ώστε να είμαστε άνετα(είχα κ το καρότσι). Βολευόμουν όμως εκεί κ μας άφησε. Γλυκήτατη και εξυπηρετική!

Στα palmie του Μαλλ πάλι, όταν ζήτησα απο την κοπέλα μια ήρεμη γωνιά για να θηλάσω με κοίταζε σαν ζόμπι. Λες κ ήμουν απο άλλον πλανήτη. Και φυσικά μου απάντησε ότι δεν υπάρχει!!! Δεν θα γίνει μάνα όμως;;; Θα δει τη γλύκα!!!αχαχαχα!!!

Τέλος, κλασικά, στο αυτοκίνητο. Φυσικά όχι εν κινήση!!! Ένα ωραίο μαντήλι απο πάνω να καλύπτει το σ΄τηθος και θηλάζουμε ανετότατα. Ο μπαμπάς μας βέβαια βγάζει καπνούς ''ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ''!! Έχει πλάκα! Δεν μπορεί να δεχτεί με τίποτα τον θηλασμό σε δημόσιο χώρο, λες και ο άλλος θα κοιτάζει το βυζί μου!

Η απάντηση μου ''Εγώ δεν σου λέω τίποτα όταν τρως τυρόπιτες κ πίνεις milko έξω απο το σπίτι''!

Κοριτσάρες, για να κάνουμε ντου να ακουστούμε!Παντού πρέπει να δημιουργηθούν χώροι φιλικοί προς τον θηλασμό!!! Για πάμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω μόνο στο αμάξι έχει τύχει κ στην παραλία α! κ μια φορά στη Θεσ/κη που πήγα για βαφτιστικά με πήγαν κάπου σε μια ακρη μου δώσαν κ μια καρεκλα να μηγν με ενοχλεί κανεις. Εγω δεν αισθάνομαι ανετα αλλα σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει χώρος !!

Στη Καβάλα η αλήθεια ειναι οτι μόνο στο jumbo εχω δει χωρο ν αλλάζεις τα μωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αγαπούλες όπου είμαι και πεινάει το παιδί μου, πετάω το βυζι έξω και θηλάζω. Ουτε το καλύπτω ούτε πάω στην γωνια. Δεν το κατάλαβα...τι κακό κανουμε; Το παιδί μας ταΐζουμε. Όποια κοιτάει περίεργα ας της βγει το μάτι :lol: είναι κομπλεξική και κακιά. Αμάν πια!

Να θηλάζετε χωρίς αναστολές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σε ταβέρνα εχω θηλάσει, στην στην παραλία, και σε κυριλέ καφετέρια και σε εκκλησία μέσα :shock: ο παππάς δεν είχε πρόβλημα. Ήταν στην γαμο-βαφτισή μας και το παιδί είχε πλαντάξει στο κλάμα. Ουτε προσβολή είναι ούτε τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας....

εχω θηλασει τον γιο μου σε καφετερια βραδυ κ ημουν ροδο κ φυσικα στην παραλια....εδω αθηνα δεν ετυχε καπου δημοσια...σε μια βαπτιση που πηγα πηρα μια καρεκλα κ πηγα καπου απομερα (τοσο απομερα που ηταν δεν υπηρχε κανεις)....οταν παω για καφε την ταιζω πριν βγω απο το αυτοκινητο κ μετα ξερω οτι θα πεινασει στο2ωρο οποτε υπολογιζω....βεβαια αν παω καπου κ θα ειναι μακρυα το τουτου θα την θηλασω δεν κολαω,εχω παρει κ σλινγκ κ ειμαστε σουπερ :lol: δεν βλεπει κανεις τιποτις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...