Μετάβαση σε περιεχόμενο

Hρθε η μπουμπα μας!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημερα σας.....

μετα απο 9 υπεροχους μηνες ηρθε η στιγμη να δουμε απο κοντα τη μπουμπα μας....

ειχαμε πει με την γυναικολογο να μπουμε με προκληση στις 2 δεκεμβρη στις 6 και 30 το πρωι,μιας και οπως μας ειχαν πει στο ντομπλερ ο πλακουντας ηταν και σε αυτη την εγκυμοσυνη κολλημενος στη μητρα...ειχαν δωσει οι δικοι μου αιμα γιατι υπηρχε η πιθανοτητα να εχουμε αιμορραγια στη μητρα και ετσι θελαμε να εχουμε ενα τοκετο το πρωι που ολα ειναι πιο οργανωμενα(αιμοδοσια,χειρουργια)....να σας πω την αληθεια επειδη ειχα περασει την εμπειρια της προκλησης στο δευτερο γιο μου δεν ηθελα παλι να μπω με προκληση...αλλα δεν γινοταν αλλιως....εκτος και αν ερχοταν πιο νωρις απο μονη της.....

ο αντρας μου λοιπον ηρθε το απογευμα της πεμπτης απο το χωριο που μενουμε πλεον....και ελεγα οτι ισως μου κανει τη χαρη η μικρη και ερθει αφου ο μπαμπας της ηταν κοντα μας....

τη δευτερα εν τω μεταξυ ειχα πολλα καφετια και πηγα στη γυναικολογο οπου διαπιστωσε οτι εχω 5 εκατοστα διαστολη και ενα τραχηλο πληρως εξαλλημενο...χαρηκα γιατι μου ειπε οτι ανα πασα στιγμη θα μπορουσα να γεννησω...τελικα ενω σχεδον ολες τις μερες ειχα πολλα πονακια δεν ελεγε να βγει....ετσι και την πεμπτη απο τις 4 το μεσημερι μεχρι και τις 7 ειχα πονακια και καφετια....περνω τηλεφωνο τη γιατρο και μου ειπε να περιμενω λιγο και αν συνεχισουν να παμε για γεννα...ετσι πηγα για μπανακι αλλα καπου εκει σταματησαν και οι πονοι....

τελικα εκει που το ειχα παρει αποφαση οτι δεν την γλιτωνω την προκληση τα ξημερωματα τις παρασκευης και ωρα 2 και 30 ξυπνησα γιατι εβλεπα στον υπνο μου οτι με ειχαν πιασει οι πονοι και γεννουσα....εκει καπου καταλαβα οτι δεν ηταν ονειρο αλλα πραγματικοτητα....η μπουμπα ειχε παρει την αποφαση να ερθει φυσικα στη μαμα της.....

ξυπναω λοιπον τον αντρα μου...του λεω σηκω...ξυπνα να φυγουμε....και λεει ασε με ακομα 5 λεπτα...καλε σηκω του λεω ποναω,γενναμε.....σηκωθηκε εντρομος...ντυθηκε και εγω κλασικα περιμενα να ζεστανει λιγο το νερο να κανω ενα ντουζακι.....στο κοσμο μου κλασικα...χαχαχα.....

τελικα φτασαμε στο μαιευτηριο στις 4 τα ξημερωματα οπου με περιμενε η καλη μου η γιατρος και η μαια μου.....ξεκινησε η γνωστη διαδικασια....οπου γλιτωσα ξυρισμα...και κλισμα...τι καλα....και πηγαμε στην αιθουσα με τον αριθμο 18....μου βαλανε εκει τον ορο...και ξεκινησαμε....καλεσαμε την αναισθησιολογο να μου κανει επισκληριδιο μιας και εφοσον ηταν κολλημενος ο πλακουντας δεν την γλιτωνα την αναισθησια...και δεν ηθελα με τιποτα να μου κανουν ολικη...μου βαζει την πρωτη δοση αλλα οι πονοι ηταν ακομα δυνατοι...τελικα την καλουμε παλι και μου κανει αλλη μια δοση με το κριτηριο οτι ειμαι τριτοκη και οτι οι πονοι ειναι πιο δυνατοι....τελικα δυστυχως κατεληξα να μην αισθανομαι τιποτα...με δυσκολια γυρναγα το σωμα μου...

στις 5 η διαστολη ηταν στο 10...μπαμ μπαμ....αλλα η μικρη δεν κατεβαινε...δεν θυμαμαι καν ποσες εξωθησεις καναμε...ποσες φορες γυρισαμε πλευρο για να κατεβασουμε τη μπουμπα...αλλα εχανε παλμους συνεχεια και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε αλλο....πηγαμε στην αιθουσα του χειρουργειου...οπου 2 μαιες απο πανω μου μου παταγανε την κοιλια,εγω να σπρωχνω και η γιατρος να αποφασιζει να την βγαλει με βεντουζα....αφου τα πραγματα ειχαν δυσκολεψει αρκετα...ετσι λοιπον ηρθε στο κοσμο το γλυκο μου κοριτσακι στις 6 και 25 το πρωι...εκει που θα πηγαιναμε για την προκληση εκεινη γεννηθηκε...στις 38 εβδομαδες και 2 ημερες...3250 και 51 εκατοστα....

μετα λοιπον περιμεναμε να βγει ο πλακουντας....και για καλη μας τυχη βγηκε...μονος του...η γιατρος μου μονο χορο που δεν εστησε....ας ειναι καλα η παναγια που βοηθησε να πανε ολα καλα.....

μετα λοιπον απο την διωρη παραμονη μου στο δωματιο ανανηψης ανεβηκαμε στο δωματιο....πληρως απογοητευμενη απο το μητερα....πολυ χαλια τα πραγματα....γινοτανε ενα χαμος...δεν τηρουσαν φυσικα τα ωραρια επισκεπτηριου..το φαγητο αισχος και το χειροτερο ειναι οτι παρακαλαγαμε να μας φερουν πετσετες για να κανουμε ενα μπανιο...

τη δευτερη μερα μου ανακοινωσαν οτι η μικρη εχει καταγμα στην κλειδα....ενα σοκ το εφαγα να πω την αληθεια...βεβαια δεν χρειαζεται κατι..ουτε ποναει...θα φτιαξει απο μονο του......αλλα οπως και να εχει στεναχωρηθηκα....

απο οσα καταλαβα αν ηταν αλλος γιατρος θα ειχα κανει καισαρικη....η μικρη ηταν μπλεγμενη με τον ομφαλιο λωρο μια φορα στο λαιμο πολυ σφυχτα και 2 φορες στο ποδαρακι της....

τελος καλο ολα καλα....ταλαιπωρηθηκαμε αλλα δοξα το θεο ειμαστε γερες και οι δυο...

η μικρη θηλαζει ολη την ωρα...εγω ειμαι κομματια....αλλα χαλαλι της.......τα αδελφακια της την λατρευουν...ολο την φιλανε την χαιδευουν...δε μπορειτε να φανταστητε ποσο τα χαιρομαι...ελπιζω βεβαια να μην αλλαξει αυτο...

λοιπον αρκετα σας ζαλισα.........σας ευχαριστω που εισασταν κοντα μου ολο αυτο το καιρο.....

φιλια σε ολες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει η κορούλα σου και να είναι πάντα ευτυχισμένη και γεμάτη υγεία!! Να χαίρεστε και τα άλλα δυο παιδάκια σας!! Καλή λοχεία να έχεις...

Ελπίζω να μην πονάει τώρα και να ευχαριστείς τον θεό και την Παναγία που σου την έφεραν ζωντανή γιατί οι γιατροί είναι απαράδεκτοι όταν ρισκάρουν έτσι την ζωή ενός μωρού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτούλα μου να σας ζήσει το 3ο σας παιδάκι!!!!!!!!!!!!!!!

Να είναι πάντα γερή και καλότυχη και να την προσέχουν (σιγουραααααααααααααα) και τα αδερφάκια της!!!

Είναι συγκλονιστική η εμπειρία σου!!!!!!!!!! Ανατρίχιασα...Τώρα πώς είσαι?

Ετοιμάσου για κορδελίτσες και φρου φρου!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol: (εντάξει όχι ακόμα, σε 2-3 μήνες!!!!!!!!!!)

φιλακιαααααααααααααααααααααααααααα και καλή λοχεία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει η μπουμπου σου!να ειναι παντα γερη και ευτυχισμενη ,μαζι με τα αλλα 2 αδερφακια της.

Αχ ζηλευω θελω και εγω ενα κοριτσακι :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκακι μου!!!! μπραβο κοριτσακι μου!!!

παρα πολυ χαρηκα που ολα πηγαν τοσο καλα1!!

να σας ζησει η μπουμπα να τη χαιρεστε να ιεναι παντα ευτυχισμενη κ εσεις μαζι της!!!

ελπιζω να μην την ενοχλει πολυ το ποδαρακι της... κ να γινει πολυ γρηγορα καλα!!!!

καλη λοχεια να εχεις κ ολα να πανε τελεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω για τις ευχες σας........δεν εχει καταγμα στο ποδαρακι.....αλλα στο κοκκαλο που ενωνει το στερνο με το ωμο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκακι να σου ζησει η μπουμπου!!! πωπω ταλαιπωρηθηκατε μανα και κορη αλλα ευτυχως ολα καλα!! ευχομαι να περασει γρηγορα το καταγματακι , εσυ να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις και συντομα θα παρετε τα πανω σας!!Και οι μεγαλοι θα την προσεχουν σαν τα ματια τους!! :D ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουρεκάκι πολύ χάρηκα που όλα πήγαν καλά και ήρθε από μόνη της η μπούμπα σας! Να σας ζήσει, να είναι πάντα καλότυχη στη ζωούλα της και σε εσένα καλή λοχεία! Τι καλά που δεν ταλαιπωρήθηκες και με τον πλακούντα!

Να 'ναι πάντα καλά και τα παλικαράκια σου και να χαίρονται την μικρή τους αδερφούλα! :D

Άντε να πάρουμε και εμείς σειρά τώρα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγκινήθηκα είναι η αλήθεια! Να σου ζήσει το 3ο παιδάκι σου, να την καμαρώνεις την μπούμπα σου και να χαίρεσαι με τον καλό σου, πάντα με υγεία, όλη σου την οικογένεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα να μου να σας ζήσει η κουκλίτσα σας...Γερή και τυχερή να είναι...Όλα τα καλά του κόσμου να έχει....Ταλαιπωρήθηκες, αλλά άξιζε τον κόπο.... :x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x

Καλούς θηλασμούς και καλή λοχεία!!!!!!!!!!

Φιλιά και στα τρία αγγελούδια σου!! :x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Γιωτα μ,

Να σας ζησει η μπουμπα, ταλαιπωρηθηκες κι εσυ κι εκεινη αλλα ολα καλα δοξα το θεο, να εισαστε και οι δυο γερες και δυνατες !! Τα αδερφακια τις ειναι υπεροχα και ευχομαι να την αγαπανε ετσι και να της εχουν αδυναμια για μια ζωή.

Πολλα φιλια κι ευχαριστουμε που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζί μας !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκακι να σας ζησει η μπουμπα σας! :D:D παντα καλοτυχη να ειναι και γεματη υγεια!!! ειναι υπεροχο που εγιναν ολα οπως ηθελες και οχι με προκληση! καλη λοχεια να εχεις και να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησει η κουκλιτσα σας!

καλη λοχεια και καλους θηλασμους!!!!!!

αχ και αλλα δυο ζουζουνια βλεπωωωωωωω!

να τα χαιρεστε!

ναστε παντα ευτυχισμενοι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ με συγκίνησες!!!

Να είναι πάντα γερή, να έχεις μια καλή λοχεία, τα αδελφάκια της να την φροντίζουν πάντα και να είστε όλοι ευτυχισμένοι!!!

Μπράβο Γιωτούλα!!! :):):)

Πλησιάζουμε..... :shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΗΣ!

ΝΑ ΕΙΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΣΟΥ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΠΑΝΤΑ ΥΓΙΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΥΧΟΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα μου να σου ζησει η μπουμπα σου !!!!Ευχομαι να ειναι παντα γερη ...Ελπιζω το καταγμα να περασει γρηγορα....

Φιλια πολλα στα ταλιμπανακια σου!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα μου να σας ζησει η κορουλα σας!!!! :x:x:x

Να ειναι γερη και τυχερη!!!!

Πω πω φανταζομαι χαρα τα ταλιμπανακια ε;;; :lol::lol::lol:

Καλε τοσο χαλια εχει γινει το Μητερα;;; :o:o Α πα πα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουρεκάκι μου, ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ !!! Να είναι πάντα γερή και δυνατή και να ζει πάντα σε μια γεματη αγαπη οικογένεια!!! Τα φιλιά μου :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτού μου :x:x:x

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας!!!!

Χαίρομαι τόσο πολύ που όλα πήγαν καλά!

Καλή λοχεία να έχεις τώρα, καλούς θηλασμούς και καλή δύναμη με τα ταλιμπανάκια στο σπίτι :D

Σε φιλώ :-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα μου να σου ζησει η μπουμπου,καλοτυχη,γερη και παντα ευτυχισμενη!!!Σου ευχομαι οτι καλυτερο!Ταλαιπωρηθηκες λιγακι αλλα ολα καλα,αυτο εχει σημασια!Μπραβο,να χαιρεσαι τα παιδακια σου και την οικογενεια σου! :x Αντε να παιρνουμε και οι υπολοιπες σειρα με το καλο!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιωτου μου,συγκινηθηκα παρα πολυ!!!!!!!!!!! ;);););););)

να σου ζησει η κουκλαρα σου!!!!!!!!!!!!να τη δεις οπως ποθεις και να ειναι παντα υγιης κι ευτυχισμενη!!!!!!!!!!! ;);););););)

καλη λοχεια και καλους θηλασμους!!!!!!!!!!! ;)

εννοειται περιμενουμε φωτο!!!!!! ;)

φιλια σε ολους!!!!!!σε σενα,στα αγορακια σου και στη μικρουλα!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...