Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΞΕΦΟΥΣΚΩΣΑΝ ΟΙ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ 2011


Recommended Posts

καλημερουδια μανουλες! τι μου κανετε?? ξυπνηστε καλε τωρα που ειμαι ησυχη και κοιμαται και ο μπεμπης να πουμε καμια κουβεντα... πως ηταν η νυχτα σας? εμας ο καημενος ηταν ξυπνιος ολο το απογευμα και γκρινιαζε... ηρεμουσε μονο στο στηθος αλλα κι αυτο για πολυ λιγο... τελικα μου το ξεματιασε η πεθερα το παιδι και ησυχασε... :?:? κοιμηθηκε 12 το βραδυ μεχρι τις 5, πρωτη φορα βεβαια και ηταν μαλλον απο την κουραση, κοιμηθηκε παλι κατα τις 7 μεχρι τις 9 και τωρα παλι κοιμαται... κακακια τιποτα ακομα... 4η μερα... :(:(:( μονο τσισακια κανει φουλ... αυριο θα ξαναμιλησω με τον παιδιατρο. εμας θα ερθει να μας δει σαββατοκυριακο... ανυπομονω τρελα για να δω πως παει το βαρος μας με το θηλασμο... αντε καλε ελατε... και πειτε μου πια πως θα βγαλω το τικερακι μου να βαλω καινουριο... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρακι και απο εδω να σου ευχηθω να ειναι καλοτυχος ο παιδαρος!!!!!

Κοριτσια, θηλάζει καμια αποκλειστικα να μου πει πως ειναι τα κακακια?

Εμας ειναι κιτρινωπα κ πολυ ρευστα :oops: , ειναι φυσιολογικο? Ανησυχω λίγο!

Σοφουκι μου μια χαρα κοιμηθηκε χθες!!!!!Εμεις δυσκολη νυχτα περασαμε. Με εχει ξεζουμισει η μικρη , νμιζω δεν θα φτανει το γαλα μου. Χθες το βραδυ ολο ξυπνουσε και ετρωγε. καταλαβαινω ποτε πειναει γιατι βαζει ολη τη μπουνια μεσα στο στομα με λυσσα.

Κι εγω πρεπει να κανονισω με τ παιδιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιουλακι μια χαρα τα ακουω τα κακακια σας. ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι δε μας απασχολει το χρωμα τους (απο τη στιγμη που τρωει μητρικο) αρκει να ειναι αραια... οποτε μια χαρα σε κοβω... τελικα νομιζω στα τσισακια τουλαχιστον θα αρχισω κι εγω να χρησιμοποιω μωρομαντηλα εστω και μονο για τις δυσκολες ωρες... κοιμαται η μπουμπουκα σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα στα γρηγορα!

Μαρια ειναι κουκλος !!!! πηρε απο τη μαμα η μου φαινεται????????φτου του το μαναρι μου!!!

Γιουλακι τα κακα του θηλασμου ειναι μουσταρδι με σπορακια κιτρινα!

Σοφουκι θα πας να επικολλησεις πανω εκει που ηταν η παλια σου υπογραφη την καινουρια.

αν βαλεις lillypie τικερακι θα επιλεξεις τον κωδικο pseudohtml κ αφου το επικολλησεις σιγουρεψου οτι εχεις ξετικαρει τα κουτακια απο κατω!

εμεις κ επισημως συνδοιαζουμε το βυζι με το συμπληρωμα πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι μου να σας ζησει κ απο δω ειναι ενα κουκλακι πολυ φατσα!!!! :x:x

τι ωραια που τα λετε εδω βρε κοριτσια!!!!μπαινω κ εγω σας διαβαζω να μαθαινω :D

φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααααχ να χαρω εγω εναν παιδαρο με ενα τιγρακι!!!!!!! Να σας ζησει Μαρακι ο ζουζουνοπριγκιπακος σας! Να ειναι γερος,καλοτυχος,ευτυχισμενος κ εσεις να τον καμαρωνετε καθε λεπτο! Καλη λοχεια σε σενα κ καλη προσαρμογη!

Εμεις χτες ειχαμε ησυχη νυχτα......Μονο για φαγακι ξυπνησαν οι μικρες κ μετα νανακια!!!!Η μεγαλη μπεμπα ρε παιδια πειναει συνεχεια...δεν την χορταινουμε με τιποτα!!!! Οταν πλησιασει το μπιμπερο στο στομα της το αρπαζει σαν πειρανχας!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Σημερα θα ερχοταν η γιατρος να τα δει αλλα μας το ακυρωσε γιατι προεκυψε γεννα :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λολλακι μειναμε εμεις ξυπνιες και για εσας :lol::lol::lol::lol:

Χαππυ μου σε περιμενουμε να ξεφουσκωσεις κ να ερθεις!!!

Μπραβο σοφουκι ωραιο τικερ!

Να ναι καλα η Κουκιδίτσα που μας συνδεει με τη τεχνολογια :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια τι κανετε?Περασαμε μια χαλια ψ\νυχτα με γκρινια και πολλες αγκαλιτσες,gioulaki θηλαζω αποκλειστικα τα κακακια ετσι ειναι ακριβως να ανυσηχεις μονο αν δεις αιμα ή πολλυ πρασινα,μην ανυσηχεις για το γαλα σου εχεις,απλα το μικρακι σου περναει αλμα αναπτυξης και θελει να ειναι συνεχεια στο στηθος το ιδιο περασαμε και εμεις καθε μα ωρα εκλαιγα και ηθελα μαμ ετρωγε λιγο και κοιμοτανε,μην αγχωνεσαι θα φτιαξουν τα πραγματα πιστευω μωρε δεν θα ειμαστε ολη μερα με το βυζο απεξω!Ο δικος μου εχει πολυ αερια και σφιγγεται ο καημενουλης,εχουμε και την παλλινδρομηση και πολυ εμετο ρε κοριτσια δεν προλαβαινω να πλενω ολα μου τα λερωνει να φανταστειτε τα 7 φορμακια οπου του ειχα παρει δεν με εφτασαν αφου σε καθε γευμα γινεται χαλια και ετσι εστειλα και μου πηραν,εχθες εβαλα πλυντηριο και παλι εχω ρουχα,αχ θα περασει και αυτο!Τωρα κοιμαται το μπουμπουκι μου και εγω τον χαζευω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κοριτσούδια !! επανήλθα ! :x

ευχαριστούμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ για τα καλά σας λόγια και τις ευχές !!! :x και σεις να χαίρεστε τα γλυκούλια σας και ...γρήγορα να περνάει η λοχεία να μπαίνουμε σε πιο ανετους ρυθμούς !! ερχεται ανοιξη! καλοκαίρι ! αντε να πλακωθούμε στις καροτσοβολτούλες στις λιακάδες και στα ψώνια (μολις επανέλθουμε στα κιλάκια μας!!!!! χιχιχιχι !!) !!! ;););)

Γιουλάκι εμάς κανει τέτοια κακάκια ο μπεμπίκος παρ ολο που του εχουμε δώσει και 2 μερούλες Almiron (πολύ ομως ξένο γαλα για να αποφύγουμε τον ικτερο γιατί ειμαστε οριακά !!) :roll:

Α!!! Αλήθεια, είχε καμια σας τετοιο θέμα ;; με ικτεράκο ; εμείς φύγαμε με οριακό δείκτη και θα μας ξαναδούν αυριο για επανεξέταση. Ωστόσο μας ειπαν να τον βάζουμε στο φυσικό φως οσο γινεται και να τον ταίσουμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλά για να κατουράει + να ενεργείται να "φεύγει" ο ικτερος...

αϊ στο καλό, να τελειώνουμε και με αυτό το θέμα ... να ξεαγχωθούμε ΕΝΤΕΛΩΣ πιά!

Καλά... απο ωράρια υπνου ειμαστε ακόμα εντελώς ανω κάτω.... το μόνο που παρατηρώ σταθερό απο την 1η μερα γεννησης ειναι οτι το βράδυ αναστατώνεται ενώ τη μέρα ειναι πολύ πιο χαλαρός ! :geek:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι εμεις φυγαμε με 10,6 ικτερο αλλα υποχωρησε σιγα σιγα.

Μεσα σε μια εβδομαδα φαινεται να εχει στρωσει.

Νενα κ εμενα η μικρη εχει πολλα αερια. Ζοριζεται το καλο μου. Τωρα κοιμαται κ εχει τα ποδαρακια της στη κοιλιτσα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι εμεις φυγαμε με ικτερο 11,8 αλλα δεν μας ειπαν για ξενο γαλα,μονο να τον θηλαζω καθε 2-2.30 ωρες και να μην τον αφηνω να κοιμαται πολυ να τον ξυπναω για να τρωει,τελειως ο ικτερος εφυγε την 10η μερα,τον βαζαμε και εμεις στον ηλιο και καμια φορα και γυμνουλι,κακα εκανε συνεχεια μπορει και 10 φορες την μερα καθε φορα που ετρωγε εκανε,τσισα δεν ξερω ποτε εκανε γιατι τον αλλαζα συνεχεια επειδη εκανε κακα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωωω ok... δηλαδή ειναι νορμάλ ! εμεις βγήκαμε με 13 ! ευτυχώς ειχε και λιακαδούλα σήμερα ! τον ντυσαμε καλά και τον βγάλαμε στο μπαλκόνι να πάρει ήλιο τουλάχιστον απο το προσωπάκι του ... :? (δεν φτάνει ο ήλιος μεχρι την μπαλκονόπορτα μαμώτο...! επρεπε να τον βγαλουμε ως το μπαλκόνι !)

:evil: καλά ... για το ξένο γάλα ημουν σχεδόν σιγουρη οτι το ελεγαν γιατί εχουν οικονομικά συμφέροντα...αφού σε ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο μας εδιναν εντελώς δωρεάν ΑΠΕΙΡΑ γαλατάκια Almiron 1, για επιτόπια χρήση !!!!! τρελό promotion λέμε !!! :shock:

αλλα και εμενα δεν μου ειχε κατέβει "καλή" ποσότητα μητρικού ακόμα... σήμερα ειχα μια εκπληξη (ετρεξαν υγρό στα καλά καθούμενα οι θηλές μου!!!!!!!!!!!! γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!) και νιώθω αισιόδοξα πάλι οτι δεν εχασα ακόμα την μάχη για το μητρικό θηλασμό ! :x:x:x

:geek: νενάκι 10 φορές την ημέρα κακάκια ;;;;;;!!! μηπως να ανησυχήσω που κανει μόνο 4 - 5 ;;!! αλλα μιλαμε για ..."καλές" τουρτίτσες...!!!!!! οχι ψιλολοϊδια... αφήστε που σχεδόν συνέχεια τον πετυχαίνουμε να "εμπνέεται" ακριβώς την ώρα της αλλαγής πανας !!! χιχιχιχιχι !!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι, 13 είναι το όριο του... "ελληνικού" ίκτερου! ο γιατρός της διπλανής μου στο Ιασώ, μας έλεγε ότι στην Αμερική τα μωράκια τα βγάζουν κ με 17 ικτερο... κοινώς, το 13 απλώς επανεξετάζεται. θέλει αρκετό φως, αλλά να μην το χτυπάει ο ήλιος, προσοχή σε αυτό.

όσο για τον μητρικό θηλασμό, πολύ μπέρδεμα με το ξένο γάλα κ τον συνδυασμό... εμένα μου κατέβηκε κανονικά το πρωτόγαλα την 1η μέρα που γέννησα, αλλά κ το κανονικό γάλα μετά από λίγο. Ωστόσο, επειδή ο δικός μου ήταν 35 εβδομάδες, μας άγχωσε το βαρος... γεννήθηκε 2900, βγήκαμε από το μαιευτηριο 2760 κ μετά από 5 μέρες που ήρθε η παιδίατρός μας ήταν 2750 :roll: Συνεπώς, μου τόνισε ότι χρειαζόταν κ συμπλήρωμα προκειμένου σίγουρα να πάρει βάρος!

Τελικά, σήμερα που ήρθε ξανά γιατί κλείσαμε ήδη 1 μήνα, ο μπέμπης είναι 3670!!!! Τέλεια! Ωστόσο, χάσαμε το παιχνίδι του μητρικού θηλασμού, γιατί είναι τρελό μπέρδεμα να τα συνδυάσεις και τα 2, δυστυχώς...... τώρα, 33 μέρες μετά, το γάλα αρχίζει να στερεύει :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να σας πω κατι- και ειδικα στο Μαρακι μας που θελει να εδραιωσει θηλασμο. να μην εχεις καθολου αγχος- εγω αγχωθηκα παρα πολυ οταν εκλαιγε πολυ η κουκιδιτσα μου κ με επρηζαν ολοι οι 'ειδικοι' για το τι πρεπει να κανω- κ οτι κανω λαθος- κ το γαλα μου αρχισε να μειωνεται..το παλευω βεβαια!

στην αναγκη θα δωσεις κ συμπληρωμα -τι να κανουμε. κ αν δεν μπορεσει μια κοπελα να θηλασει και παλι τι να κανουμε! ολα στο παιχνιδι ειναι.

Αντε Μαρια με το καλο κ να περασει ο ικτερος στον παιδαρο- να μην χρειαστουν λαμπες κ τετοια.

Demie μια χαρα βαρος πηρε ο αγορινος σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σημερα κλεινουμε 11 μερες και ο αφαλος μας δεν εχει πεσει ακμα. Ειναι φυσιολογικο?

αυριο θα ερθει κ ο γιατρος να την εξετασει. αχ αντε να δουμε και εμεις τι βαρος πηραμε!

Ντεμη μια χαρα βαρος πηρε ο παιδαρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ... μπράβο βρε κορίτσια... να ειστε καλά !!! :roll:

να... λιγες μερούλες ελειψα και με τόση παλαβωμάρα, επισκέψεις και τέτοια, κοντεψα να ξεχάσω πόσο καλή και δυνατή ειναι η αλληλοϋποστήριξη εδώ στην παρεούλα μας !! :x:x:x:x:x:x

ευχαριστώ demaki ! :x ευχαριστώ koukiditsa !! :x

σας φιλώ ΟΛΕΣ ! καλό βράδυ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια... τι κανετε? εμεις ενω περασαμε μια ησυχη νυχτα το πρωι τα καναμε πανω μας... ξυπνησε ο μπεμπης να φαει κατα τις 6 το πρωι και αφου τελειωσαμε και παλευαμε να ρευτει ειδα στα μανικια του αιμα! :shock::shock: οχι πολυ βεβαια... 3-4 σταγονες αλλα χεστηκαμε πανω μας... περασαμε 2 εφιαλτικες ωρες να περασει λιγο η ωρα και πηρα τον παιδιατρο.. μου ειπε να μην ανησυχω και οτι μαλλον εσπασε καποιο αγγειο απο το στηθος μου και το πηρε το μωρο... ετσι μου ρχεται να μην τον ξαναθηλασω... τρομαξα τοσο πολυ ρε κοριτσια... τωρα πηγαινω συνεχεια απο πανω του, τον βλεπω και καθε φορα που πλησιαζω τρεμω τι θα αντικρισω στο σεντονακι του... ο γιατρος εμας θα ερθει σαββατο πρωι αντε να δουμε. εμεις για 2 μερες τα βραδια ειχαμε δωσει και συμπληρωμα αλλα το κοψαμε και παλευουμε με τον αποκλειστικο θηλασμο... οσο αντεξουμε... α! κι ενα ευχαριστο! εχτες καναμε επιτελους 2 φορες κακακια! κιντερτε πινετε/ ποσες φορες τη μερα περιπου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γκουντ μορνιγκ

Πως ηταν η νυχτα σας; Εμεις (φτου φτου μην τα ματιασω) κοιμηθηκαμε!!!!!

ΣΟΦΟΥΚΙ κιντερτε(διαφορα βοτανα) τους εδινα κ εγω μονο οταν ειχαν πονακια,γιατι αυτο ειχαν και στην κλινικη,αλλα η παιδιατρος μου ειπε να τους δινω σκετο μάραθο. Ειναι σαν το κιντερτε, ειναι και αυτο της Μιλουπα απλα ειναι σκετος μαραθος που καταπραυνει τα πονακια.Μην φανταστεις οτι κανει καμια τρελλη δουλεια.....

Δεν τους το δινω με προγραμμα σαν το γαλα...απλα οταν εχουν ανησυχια κ εχουμε αρκετη ωρα για το επομενο γευμα τους δινω 30 γρ μαραθο.

Κοριτσακια μου μην τρελλαινεστε με τον θηλασμο.Θα τα καταφερετε...ειναι θεμα χρονου,υπομονης κ επιμονης! Επισης θελει ΗΡΕΜΙΑ (ψυχικη κυριως)...Οσο για τις γνωμες των τριτων,γραψτε τους εκει που δεν πιανει μελανι!!!!!!!

Η ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ!!!!! ;);););););)

Εγω και ο αντρας μου οταν δουμε οτι μας πολυζαλιζουν τα μπιιιιιιιιππππππππ τους λεμε: <Ετσι μας ειπε η παιδιατρος> και τελος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ! και εμεις κοιμηθηκαμε -σχετικα καλα μονο 2 φορες ξυπνησαμε τη νυχτα- αν και απο τις 9.30 που καναμε το μπανακι μας πηρε μεχρι τις 1.30 να κοιμηθουμε :shock: . γαριδα το ματι.. εχουμε αναποδο προγραμμα.

το kinderte κ γω το δινω σπανια- η παιδιατρος μου ειπε να το δινω αν θελω να ρυθμισω το προγραμμα φαγητου- να την 'ξεγελασω' δλδ (χαχα ας γελασω..)

το πινω κ εγω εχει μαραθο μεσα κ κανει καλο στο γαλα της μαμας.

ΣΟΦΟΥΚΙ επαθες ενα σοκ -πωπω τρομακτικο πραγματικα! :o

παντως καθε μερα που περναει ειναι διαφορετικη απο την αλλη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφουκι μην ανησυχεις. Ειναι συχνο φαινομενο αυτο.Φροντισε το στηθος σου για να φροντισει κι αυτο με τη σειρα του το μωρο.

Εγω δεν δινω τιποτα αλλο, μονο γαλα. Ουτε τσαι ουτε τιποτα.Δεν με ειπε ο γιατρος κατι αλλο.

Χθες παλι πονουσε η κοιλιτσα της και τη χαιδευα μπρουμιτα στην αγκαλιτσα μου. Ηρεμησε, της καναμε κ ενα μπανακι , εφαγε και ξεραθηκε μετα για κανενα 3 ωρακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...