Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν πρόλαβα


xristina33

Recommended Posts

...να σας γράψω τα ευχάριστα... γιατί ήρθαν τα δυσάρεστα.

Όπως καταλάβατε ήμουν έγκυος αλλά απέβαλα 5 W + 2 d.

Έχει περάσει 1 μήνας απο τότε...

Έκανα εξετάσεις και βρέθηκε θρομβοφιλία. Αυτή ήταν η αιτία...

και πιθανόν στα τόοοσα χρόνια που προσπαθώ έχει ξανασυμβεί αλλά δεν το έχω πάρει χαμπάρι λόγω πολυκυστικών που κάνω μεγάλους κύκλους και έχω βαρεθεί να κάνω χοριακές και τεστ.

Το θέμα είναι ότι μου έχει έρθει περίοδος που δεν σταματάει με τίποτα. 18 μέρες σερί με κόκκινο αίμα.. λέτε να χρειαστώ απόξεση? Υπέρηχο έχω κάνει μετά την αποβολή αλλα δεν έδειξε υπολλέιμματα απο την κύηση. Αλλά το αίμα συνεχίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,λυπάμαι πολύ!Κάποια στιγμή θα έρθει το πολυπόθητο μωράκι σου,να είσαι σίγουρη γι'αυτό.Προσπαθείς και το θες πολύ και ο Θεούλης θα σε ανταμείψει γι'αυτό. :)

Καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλεφωνάκι το γιατρό σου να τον ρωτήσεις. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou xristina!eyxome na to kseperaseis kai oses exoume xasei mia kyhsh hte mikrh hte megalh..twra na se rothsw th thrombofilia exeis?kaneis kapoia agwgh? to aima mh se fobhzei tha stamathsh kai kati allo exeis kanei mhpws anasologikes eksetaseis kai an brethike kati ?gia to logo thn apobolhs sthn 5 ebdomada pou eixes?tha perimenw na ta poume panw apo ola sou eyxomai psixraimia kai ola na pane kala apo edw kai mpros filhka Maria!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Χριστίνα.

Λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη.

Είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία το καλοκαίρι. Το καλό με την περίπτωσή μας είναι ότι η αποβολή έγινε πολύ νωρίς, πριν καν προλάβουμε να το συνειδητοποιήσουμε (εγώ τουλάχιστον). Ούτε καρδιά προλάβαμε ν' ακούσουμε, ούτε το παιδί να νιώσουμε, έτσι είναι πιο εύκολο να το ξεπεράσουμε (με μένα τουλάχιστον έτσι έγινε).

Όσο για το αίμα, θα σου πει ο γιατρός σου τι πρέπει να κάνεις. Δεκαοκτώ μέρες πάντως είναι πολλές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou xristina!eyxome na to kseperaseis kai oses exoume xasei mia kyhsh hte mikrh hte megalh..twra na se rothsw th thrombofilia exeis?kaneis kapoia agwgh? to aima mh se fobhzei tha stamathsh kai kati allo exeis kanei mhpws anasologikes eksetaseis kai an brethike kati ?gia to logo thn apobolhs sthn 5 ebdomada pou eixes?tha perimenw na ta poume panw apo ola sou eyxomai psixraimia kai ola na pane kala apo edw kai mpros filhka Maria!!

κάναμε καρυότυπο και εγώ και ο άντρας μου και ευτυχώς είναι οκ. εγώ έκανα μοριακό έλεγχο για θρομβοφιλία και είμαι ετεροζυγωτής σε 3 γονίδια. Πήγα σε αιματολόγο και μου είπε να κάνω και άλλες εξετάσεις αλλά μετά απο 3 μηνες απο την αποβολή. πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι την επόμενη φορά θα πρέπει να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις σε όλη την εγκυμοσύνη.

όσο για την περίοδο- δεν βλέπω να σταματάει απο μόνη της και αύριο θα πάω ξανά για υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα λυπαμαι ειλικρινα :(:( το θετικο ειναι οτι τουλαχιστον ξερεις τι εχεις να αντμετωπισεις :!: σου ευχομαι γρηγορα με ενα παιδακι :!: παντως γαι την αιμαρραγια παρε το γιατρο σου :!::!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xristina33 το καλύτερο είναι να ενημερώσεις τον γιατρό σου κ εκείνος θα σου πει τι χρειάζεται! τώρα που γνωρίζεις τι πραγματικά συμβαίνει, θα το αντιμετωπίσετε κ το μωράκι θα είναι θέμα χρόνου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινακι μου λυπαμαι παρα παρα πολυ.......ξερω πως ειναι το περασα και εγω το μηνα αυτο.....

αλλα για σενα θα ηταν ακομα χειροτερο.......

κανε μια χοριακη να δεις αν μηδενιστηκε......

τα φιλια και ευχομαι συντομα ξανα εγκυουλα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστίνα μου εχεις και τη δικη μου συμπονια για αυτο που περασες, εχω κι εγω πολυ φρεσκια την απωλεια στις 8 εβδομαδες (εχω ανοιξει και εγω αναλογο θεμα...), και την Παρασκευη εκανα αποξεση, αλλα ψαξτο λιγο με τη θρομβοφιλία, και μην πανικοβάλλεσαι!Μια πολυ φιλή στην πρωτη εγκυμοσυνη της την ειχαν "πλακωσει" οι ανοσολογοι με αντιπατρικα εμβόλια και αντιπικτηκες ενεσεις, και τωρα στη δευτερη ( που δεν την καταλαβε απο την αρχη λογω πολλης δουλειας!!) δεν εκανε απολυτως τιποτε και ολα ειναι ευτυχως μια χαρα!! Θελω να πω, οτι μη σε αγχωνει αυτο το θέμα και μην το θεωρησεις εμποδιο για μελλοντικες εγυμοσυνες!!Ολα θα σου πανε καλά, σου το ευχομαι ολοψυχα και κουράγιο!!!! @};-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χριστινακι πραγματικα λυπαμαι για αυτο που σου συνεβει :cry::cry::cry::cry::cry: .θα πρεπει να επικοινωνησεις με τον γιατρο σου και εκεινος θα σου πει τι πρεπει να κανεις.να ξερεις πως σιγουρα πολυ συντομα θα ερθει το μωρακι που τοσο πολυ επιθυμεις!!!!πρεπει να κανεις υπομονη και να εισαι δυνατη!!!!!!!!!!

σου ευχομαι οτι καλυτερο γλυκια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Χριστίνα!

Το θέμα σου χρηζει άμεσης ιατρικής βοήθειας! Καταρχην πως ξέρεις ότι ήσουν 5 βδομάδων?

Σίγουρα χρειαζόσουν απόξεση. Στην 5η βδομάδα υπάρχει σάκος και όχι ζυγωτής για να αποβληθεί με αιμορραγία. Μάλλον έκανες αιματομήτρα, και τώρα αποβάλει το αίμα. Ωστόσο θεωρώ ότι το Ιντερνετ, δεν είναι τόπος να λύσεις ένα τόσο σοβαρό θέμα, όση καλή διάθεση και αν έχουμε όλες μας να σου συμπαρασταθούμε.

Πρέπει να πάς άμεσα στο γιατρό σου και να εκτιμήσει την κατάσταση σου. 18 ημέρες αιμορραγίας είναι υπερβολικές. Και απόξεση να είχες κάνει, το περιθώριο φυσιολογικής επαναφοράς με αιμορραγία είναι το πολύ 10 ημέρες σημειωτέον ότι χορηγούνται και ειδικά φάρμακα.

Εσύ αναφέρεις ότι έχεις κάνει κύκλους εξετάσεων και έχει βρεθεί θρομβοφιλία... Ισα ίσα λοιπόν ότι το αίμα σου πήζει περισσότερο από όσο πρέπει και θα έπρεπε να έχει σταματήσει αν ήταν μια απλή αποβολή...

Γνώμη μου είναι να μην καθυστερείς αλλο με το νετ, και να πας στο γιατρό Α Μ Ε Σ Α! ακόμη και τώρα...αν έιναι διαθέσιμος να σε δει και να σου πει τι πρέπει να γίνει!

Εμείς θα είμαστε όλες εδώ να σου συμπαρασταθούμε, αλλά αυτή τη στιγμή προέχει η υγεία σου.

Περιμένουμε νέα σου μετά την επίσκεψη στο γιατρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...