Μετάβαση σε περιεχόμενο

thrombofilia kai kyhsh


Μερη

Recommended Posts

kalhspera na sysththw kai egw! maria, eimai kenourgia sto mammyland kai me thrombofia sto gonidio leiden eterozygh .istoriko kyhshs polu megalo den thelw na sas tromaksw akoma den gnoristhkame an kapoia kopela thelei na mou milhsei tha xarw polu kai an exoume to idio problhma ygeias akoma perissotero sas perimenw loipon ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Είμαι και εγώ ετεροζυγώτης της V LEIDEN

Έμεινα εγκυος χωρίς να το ξέρω, γέννησα ένα υγιές κοριτσάκι και 20 ημερών λεχώνα έπαθα θρομβωση αριστερού μηρού, νοσηλευτηκα στο Ιπποκράτειο, γιατί δεν καταλαβα τι μου είχε συμβεί και το είχα αμελήσει με αποτέλεσμα να υποστώ σοβαρή βλάβη.

Τώρα μετά το Πασχα θέλω να ξαναμείνω έγκυος, αυτή τη φορά δε θα έιναι τίποτα στην τύχη.

Εσύ είχες αποβολές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalws thn na sou zhsei!!!nai eixa oxi akribws apoboles stamathsan ta mwrakia moy na anapthsonte sth 19 ebdomada khyshs ayto bebaia xwris na kserw oti eimai thrombofilikh kai xwris agogh, kai ektos apo ayto eixa kai mia eksomhtria kyhsh ..etsi arxisa na to psaxnw ospou anakalupsa oti eimai thrombofilikh oi gynaikologoi sto proto to mwraki mou elegan tixaio gegonos kai etsi ksana emeina egguos polu grigora mesa se eksh mhnes to apotelesma to idio allo ena mwraki xathike thn eidia ebdomada ...meta ksana emeina eggyos oi aimatologoi ..moy elegan oti me thn agogh den yparxei periptosh na patheis to idio etrexa pantou kai omws , me antiphkthkh agogh me diplasia dosh 27 ebdoma to mwro stamathse na anapthsete to ntopler edyxne aykshmenes anthstaseis kai to mwro mou eperne kapsh pros ta katw ..oi gynaikologoi epeigontos kaisarikh na sosoume to mwro kai emena fyshka giati o organismos mou kapou den antekse kai anebasa piesh 19 kumdenea kai egw kai to mwro telika gennhsa ena koritsaki 600 gr pou meta apo 6 meres den antekse h zwh mou efyge..h thlypsei megalh o ponos den perigrafete ,h leksh xalia gia mena den yparxei ..syggnwmh an se kourasa an sas kourasa ..thelw na pw pws h trombofilia se alous tous peirazei se alous oxi den einai se olous to idio akoma ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μοριακή εξέταση που έκανες έδειξε οτι έχεις βλάβη μόνο σ' αυτό το γονίδιο ή και σε άλλο;

Πολύ λυπάμαι γι' όσα πέρασες, μη χάνεις το κουράγιο σου όμως, όπως θα διαπιστώσεις στο μάμμυ υπαρχουν πολλά κορίτσια που μετά από πολλές δυσκολίες κατάφεραν να γίνουν μανούλες.

Πραγματικά όσο σκέφτομαι τί θα μπορούσε να είχε συμβεί στο παιδί μου, στεναχωριεμαι αφάνταστα. Χίλιες φορές που αρρώστησα εγώ... :roll::roll::roll:

Τώρα σε τί φάση βρίσκεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Μερη μπορω να καταλαβω τι περασες γιατι εχω χασει δυο κυησεις η μια στην 19η εβδομαδα απο θρομβοφιλια, μην το βαζεις κατω θα δεις καποια στιγμη θα δικαιωθεις, εγω στην τριτη εγκυμοσυνη εκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθηση στους αιματολογους στο ιπποκρατειο και τον γυναικολογο φυσικα, τα καταφερα δεν σου κριβω οτι μεχρι τελευταια στιγμη φοβομουν παρα πολυ μην ξαναπερασω τα ιδια. Αυτο που θελω να σου πω ειναι να μην απογοητευεσαι παιδι θα κανεις θα το δεις!! και εμενα μου το ελεγαν αλλα δεν το πιστευα απο την στιγμη που ξερεις το προβλημα με την καταλληλη αγωγη και με θετικη ενεργεια θα πανε ολα καλα αρκει να το πιστεψεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μοριακή εξέταση που έκανες έδειξε οτι έχεις βλάβη μόνο σ' αυτό το γονίδιο ή και σε άλλο;

Πολύ λυπάμαι γι' όσα πέρασες, μη χάνεις το κουράγιο σου όμως, όπως θα διαπιστώσεις στο μάμμυ υπαρχουν πολλά κορίτσια που μετά από πολλές δυσκολίες κατάφεραν να γίνουν μανούλες.

Πραγματικά όσο σκέφτομαι τί θα μπορούσε να είχε συμβεί στο παιδί μου, στεναχωριεμαι αφάνταστα. Χίλιες φορές που αρρώστησα εγώ... :roll::roll::roll:

Τώρα σε τί φάση βρίσκεσαι;

kalhspera! kai pali sissiw moy oxi mono se ayto to gonidio tipota allo ..e nomizw ftanei ayto kai periseyei.....twra kanw akoma antiphktikh agwgh inohep 0,5 meta th genna alous 2 mhnes tha thn kanw aythn thn therapeia kai blepoume me parakouthish ana ena mhna apo aimatologo ..

A nai nai gia to mwraki sou 1000 fores emeis h manoulws para ta paidia mas ..se eyxaristw pantos gia thn symparastash oti ma oti kai an thes rotame filhka Maria!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια μου εγω δε ξερω κατι για το θεμα της θρομβοφιλιας απλως θελω να σου ευχηθω να μεινεις συντομα εγκυος και αυτη τη φορα να πανε όλα τελεια. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας,

θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Έμεινα έγκυος για πρώτη φορά και είχα παλλίνδρομη κύηση έκανα βιοψία και με βάση αυτήν ο γυναικολόγος μου με έβαλε να κάνω ένα σωρό εξετάσεις δεν τις θυμάμαι πάντως ήταν πολλές. Το αποτέλεσμα ήταν ότι είχα πρόβλημα στο αίμα και το ζάκχαρό μου ήταν στα όρια. Την επόμενη φορά που έμεινα έγκυος έκανα αντιπικτικές και δεν έτρωγα καθόλου ζάχαρη + ότι ήταν υπέρ της υγιεινής διατροφής και κατηγορηματικός στο οτιδήποτε τρώμε απέξω. Τελικά τα κατάφερα και έχω ένα κοριτσάκι που τον άλλο μήνα κλείνει τα 3.

Ο πρώτος γυναικολόγος που είχα πάει και μου είπε ότι ήταν παλίνδρομη η κύηση μου είπε τυχαίο γεγονός ο δεύτερος (καλή του ώρα ) μου είπε ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο και θα ψάξουμε να βρούμε την αιτία.

Δεν είναι άδικο να ταλαιπωρούμαστε για να κάνουμε ένα παιδάκι ενώ η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ????

Γιατί λένε τυχαίο??? Γιατί???? Νευριάζω πάρα πολύ. Εγώ έκανα επέμβαση πολύ νωρίς και πάλι δεν μπορώ να το ξεπεράσω, φαντάζομαι εσάς και για αυτό νευριάζω. Δεν θέλω να ακυρώσω κανέναν γιατρό και σέβομαι ότι έχουν σπουδάσει με τόσο κόπο, αλλά εμείς και τα παιδιά μας τι φταίμε????

Και είμαι και εγω δηλή γιατί έπρεπε να πάω στον πρώτο και να του κάνω φασαρία αλλά έχω και τον άνδρα μου που έβαζα στο μυαλό κάτι τέτοιο δεν ξέρω τι κατάληξη θα είχαμε.

Μπορεί να πλήγωσα ή να στεναχώρησα κάποιες με αυτά που έγραψα αλλά δεν είχα αυτό τον σκοπό.

Απλά θέλω να επισημάνω ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο επιτέλους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou andriana !!+mfwnw mazi sou ela mou nte pou se mena elege o giatros sto prwto to mwraki mou

tyxaio gegonos symbainoun ayta epiplokh ths kyhshs kai malista mou tonise pane na kaneis diakoph ths kyhshs na teliwnhs katalabeneis pws eimoun (elega ti leei o athropos pws mporei na einai toso psixros..gia mena htan kai einai to mwro mou ),kai etsi kai ekana. rothsa kai alous giatrous den to afasa etsi sthn tyxh kai sto nosokomeio pou mpika to idio rothsa na kanw kapoies eksetaseis giati na mou symbenei ayto tyxaio gegonos, kai etsi ksana emeina eggyos me apotelesma to idio. blepeis egw giatros den eimouna kai pali oi giatroi eipan tyxaio gegonos kai etsi to epsaksa monh mou kai anakalypsa pws exw thrombofilia alla htan polu arga exasa 2 mwrakia stn 24 ebdomada kai den stamathsa ksana emeina eggyos alla aythn th fora pali den eimoun tyxerh...blepeis h ephsthmh exei proxwrhsh polu alla panw apo ola einai o theos .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Ανδριάνα συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σου!Έχασα κι εγώ στην όγδοη βδομάδα ένα μωράκι, δεν ξέρω αν φταίει η θρομβοφιλία γιατί έκανα εξετάσεις και μου είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα κι εκτός από τη ρύθμιση του σακχάρου πρέπει να παίρνω φιλισίν και αντιπηκτική αγωγή όταν μείνω έγκυος.Είμαι πολύ θυμωμένη κι ειδικά με τον πρώτο γιατρό που μου είπε οτι με τη δεύτερη παλλίνδρομη κάνουμε εξετάσεις.Αισθάνθηκα ένα πειραματόζωο,ένα συμβάν στα τόσα...Ακόμη κι αν ήταν όντως τυχαίο δεν καταλαβαίνω γιατί η θρομβοφιλία να μην ανήκει στον προγεννητικό έλεγχο.Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και καλή δύναμη σε όλες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω κι εγω κοριτσια μαζι σας ειχα κι εγω μια παλινδρομη στην 7 εβδομαδα κι ο γιατρος μου ειπε πως ειναι τυχαιο γεγονος κ οτι μετα την 3 αποβολη κανουμε εξετασεις!!!μετα απο 1 χρονο αλλαξα γιατρο κ αφου το ψαξαμε βρηκαμε οτι εχω θρομβοφιλια κ με την καταλληλη θεραπεια σε 2 εβδομαδες με το καλο θα φερω στο κοσμο το κοριτσακι μου :P ολο το χρονο που εχασα ανακαλυψα οτι εμενα εγκυος κ τα εχανα με την περιοδο αυτοματες αποβολες :cry: και εγω δεν καταλαβαινω γιατι αυτες οι εξετασεις δεν γινονται στον προγεννητικο ελεγχο αφου πλεον ειναι τοσο συχνο φαινομενο τι να πω ανευθυνοτητα μεγαλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Η θρομβοφιλία είναι κάτι που αντιμετωπίζεται με την κατάλληλη αγωγή, μην απελπίζεστε.

Έχασα και εγώ ένα μωράκι στην 10η εβδομάδα και αφού ψάχτηκα ανακάλυψα ότι έχω θρομβοφιλία...

Αποτέλεσμα;;;; Ξαναέμεινα έγκυος και με την κατάλληλη αγωγή (αντιπηκτικές ενέσεις) έχω μια κόρη 19 μηνών που είναι όλη μου η ζωή!!!

'Οποια κοπέλα θέλει ας μου στείλει π.μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι, να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!Έκανες πολύ καλά κι ανέφερες την εμπειρία σου.Έχω πλεον πειστεί με αυτά που διαβάζω οτι η θρομβοφιλία δεν είναι κάτι τρομερό όπως πίστευα πρώτα και με την κατάλληλη αγωγή όλα πάνε καλά.

Οι εξετάσεις έδειξαν θρομβοφιλία αρτηριακού σκέλους, ομοζυγωτής στο ΜΤΗFR,αλαμπουρνέζικα για μένα, απλά ξέρω οτι θα κάνω ενέσεις αντιπηκτικές.Το θέμα είναι οτι είμαι αλλεργική στην ασπιρίνη αλλά ευτυχώς την άλλη βδομάδα έκλεισα ραντεβού με ένα γιατρό που λένε οτι είναι ειδικός σε θέματα θρομβοφιλίας.Αν δεν μείνω έγκυος μέχρι τέλος του 11 θα προχωρήσω σε εξωσωματική και έχω αγχωθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να κρατήσετε τα μωράκια σας αγκαλίτσα κ όσες ήδη έχετε, να τα καμαρώνετε κ να τα χαίρεστε κάθε μέρα!

Για την εξέταση της θρομβοφιλίας θα ήθελα να σας πω, ότι εγώ την έκανα στον προγεννητικό έλεγχο 10 μέρες δηλαδή μετά το θετικό τεστ που είχα. Ο γυναικολόγος μάλιστα μου είπε ότι έγκειται στη δική μου βούληση αν θα την κάνω, διότι δεν είναι υποχρεωτική ακόμη, καθώς εντοπίζεται σε 1/12 ζευγάρια.

Φυσικά την έκανα (αν θυμάμαι, ή γύρω στα 220€ ή 295€, τα μπερδεύω λίγο με την κυστική ίνωση).

Καλά θα ήταν να τη συστηνουν οι γιατροί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...