Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΜΕ ΑΠΡΙΛΙΟ-ΜΑΪΟ 2011!!!!!Νο 3


Recommended Posts

Την ΠΗΤ την υπολόγισαν σε σχέση με τη σπερματέγχυση ή σε σχέση με την περίοδό σου? Μήπως αλλάζει λιγάκι η ΠΗΤ σου αλλά πάλι δε ξέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 941
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στεισι για πες μου πληροφορειες για τις κηλες σου μετα το χειρουργιο σε ποσο καιρο αναρρωσες???τωρα πως εισαι με την μεση σου????εχω μεγαλο προβλημα η μια δισκοκοιλη ειναι μεγαλη το καλοκαιρι που μας περασε ημουν ενα μιση μηνα στο κρεββατι ουτε ενεσεις ουτε χαπια δεν μου επιαναν μεχρι κ κορτιζονη εκανα τιποτα....υπεφερα πολυ υπηρχαν μερες που ουρλιαζα απο τον πονο εκει να δεις κλαμα....τελικα πηγα σε εναν πρακτικο κ σηκωθηκα απο το κρεββατι αρχισα μεσα σε 10 μερες να ξανα περπαταω κ να ειμαι ισια αλλα εμεινα πολυ γρηγορα εγκυος κ φοβομουν πως θα βγαλω περα την εγκυμοσυνη ως τωρα ειμαι οκ απλα δεν κανω πολλα πολλα κ ξεκουραζομαι πολυ...καποια στιγμη θα κανω επεμβαση αλλα φοβαμε σε τι γιατρο θα πεσω...μην ειναι χασαπης κ με σακαταψει...εσυ που εκανες την επεμβαση???ο γιατρος σου ηταν καλος???

Το χ/ο το έκανα στο νοσ. Ερρίκος Ντυνάν (ο γιατρός μου είναι ο διεθυντής της νευροχειρουργικής κλινικής). Το κόστος ήταν "μεγάλο" γιατί το νοσ. είναι ιδιωτικό και το υλικό (τιτάνιο) που σου βάζουν κοστίζει πολύ ακριβά!! Αλλά εγώ ευτυχώς έχω ιδιωτική ασφάλεια, οπότε τα κάλυψε. Η μέθοδος είναι πολύ εξελιγμένη δηλαδή: έμεινα στο νοσοκομείο μόνο 2 μέρες. Μετά το χ/ο σηκώθηκα όρθια σε 5 ώρες. Ούτε καθετήρες ούτε τίποτα. Παυσίπονα έπερνα σε χάπια. Μη φανταστείς ότι λύγιζα εύκολα όμως. Κάλτσες κ παπουτσια δεν μπορούσα να βάλω μόνη μου. Μετά από 2 εβδομάδες ξεκίνησα φυσιοθεραπείες, τις οποίες συνέχισα για 4 μήνες. Κάποιοι δεν κάνουν τόσο πολύ. Εγώ τις δικαιουμουν με το ταμείο μου. Τώρα είμαι μια χαρά. Προσέχω όμως τα βάρη. Πρέπει γενικά να αλλάξεις τον τρόπο ζωής σου. Εγώ άργησα να το χωνέψω και γι΄αυτο "έφαγα" το χ/ο. Ενώ ήξερα πως έχω πρόβλημα, στη δουλεια έκανα τον μάγκα κ σήκωνα βάρη. Όταν είδα όμως οτι δεν μπορώ να βγάλω μια εγκυμοσύνη με ασφάλεια, έκατσα στα αυγά μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kale mhn asxolise me 2-3 meres!!!

egw eixa teleutea periodo 22 alla tora sthn b epipedou mou edikse oti to nini einai pio megalo kai mou bgazei oti tha gennisw anti gia 29 pou eixa 26 maiou.

auta einai leptomeries ....paizoun polla rolo opos to pote egine h emfiteush sthn mitra ...authn h diadikasia pernei apo 5-8 meres apo thn stigmh ths silipshs (diladi thn stigmh pou eiserxete to spermatozoario sto oario )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samarcande mou den 3erw pws ta ipologisane giati tous anafera k tis dio imeromines (teleutaias periodou 20/08 (la8os) & spermategxisis 02/09) alla opoia k an xrisimopoiisan vgenei i idia PHT..alla panw katw 2-3 meres den nomizw na iparxei provlima opws anafere k i afroditi alla pros stigmi agxw8ika..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenaki mou exei kai loksigga o antraklas??pwpw..xexe!s euxaristw kai sena kai ti soulitsa gia ta omorfa logakia pou grapsate!o tufwnas den koimithike to mesimeri kai twra tin epese..ligo nwris vevaia alla itane polu kourasmenos..mou eipe!!xxa!tha to zisete kai tha pethanete sto gelio!lene kati pragmata ta paidakia..asta..

soulitsa na sai kala!!!ti korakla tin exeis dwsei stin eleni telos diladi?i na mpoume ki emeis stin oura??xaxa...

jule me to kalo koritsaki mou o aleksis sas...ax auti i mwroudila..tha trelatheis!!!ante kontozugwnei o kairos...

samarcande kai mena to strwma stin kounia den anevokatevainei!mono to kagkelo!ti na sou pw..megia pantws oti pswnises...

geov pws pas?ola kala?polu wraio to xristina!!!

filakia se oles!

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Κ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ...ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ???ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΡΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ..ΜΗΝ ΧΑΛΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ...ΑΚΟΥ Κ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΜΑΘΑ...ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

joanaki τι θεμα υπαρχει ? ποιος σε πειραξε? οχι συγκρουσεις αναμεσα σε εκκολαπτομενες μανουλες...

ο μικρος σου τυφωνας καλα?

samarcande ομορφα ψωνια εκανες, τελεια...

μεγαλωνουν τα μικρα μας... ελενακος... ο μαριος εχει λοξυγκα τι γλυκο!!!!!!!!!

georgi κι εγω εχω παρομοια πονακια σα να με κλωτσαει αγαρμπα προς τα κατω η μικρη μπουμπουκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια!! Τωρα θα διαβασω οσα γραψατε χθες (αν προλαβω), οποτε λιγα θα σας πω...μαλλον. ;) Ευχομαι η μερα να σας βρισκει ολες καλα!! Ξεκιναω για τον γιατρο μου σε 1 ωριτσα και ειμαι χαρουμενη γιατι και θα δω την μπεμπουλα μου ξανα και θα τον ρωτησω μικροανησυχιες που εχω και θα μου γραψει εξετασουλες. Ο ρολος του συντροφου μας στον τοκετο μαθαμε χθες στην Ευτοκια, ποσο σημαντικος ειναι! Οι αντρες μας θα πρεπει κατα την διαρκεια του τοκετου να βοηθουν με τον τροπο τους, με χαδακια, με χαλαρωση, μεταδιδοντας μας ηρεμια. Ειναι ευχης εργον να ειναι κοντα μας. Φιλια σε ολες, μια υπεροχη μερα!!

Κοριτσακια δεν τα διαβασα ολα και πρεπει να σηκωθω απ το κρεβατι. Προλαβα ομως και ειδα το σημαντικοτερο νεο της χθεσινης ημερας!! Αφροδιτακι γλυκο να χαιρεσαι την μπεμπα σου, με το καλο!! Αφου σε καθησυχασε και η καρδιοεμβρυολογος, μην σκεφτεσαι τιποτε αλλο. Η κουκλιτσα σου ειναι μια χαρα! Ουτε αμνιοπαρακεντηση θα χρειαστει, ειμαι σιγουρη. Πολλα φιλια σε σενα και την μπεμπουλινα σου!! :-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!!!! Με το καλο Ηλιοδωρα να δεις την μπεμπουλα σου. Και περιμενουμε τα νεα σου.

Οι πονοι μπορει να ειναι και απο το εντερο που εχω προβλημα, αλλα γιατι με πιανει το απογευμα- βραδυ; Αυτο με εκνεβριζει. Σημερα ποναω λιγακι αλλα το περιμενα επειδη εφαγα κινηση για να παω το μικρο στο σχολειο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ μηπως ειναι σημερα τα γενεθλια του παιδιου σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα το ειδα στο τικερ. Να σου ζησει η κορουλα σου(δεν κανω λαθος) και με το καλο το δευτερο ζουζουνι σου!!! τι λεει για το αδελφακι της; Κορουλα και η δευτερη, θυμαμαι καλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΑ ΣΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πηρα τηλ στο Prenatal Περιστεριου για να δηλωσω συμμετοχη και μου ειπαν οτι ειναι αυριο Πεμπτη η συναντηση!!!!!!!!!!!!!! Τους ειπα πως σε μια φιλη μου ειπατε την Τριτη και μου ειπαν οχι αυριο ειναι.

Διαρκει 1- 1,5 ωρα! Εαν δεν εχει και πολυ κινηση λογω απεργιων θα ερθω και εγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

AFRODITH χρόνια πολλά στο παιδάκι σου, να τον χαίρεσαι!!!

Το φυλλάδιο του Prenatal που μου δώσανε έχει ημερομηνίες για τις επόμενες συναντήσεις, αλλά δε ξέρω αν αλλάζουν καθόλου. Σύνταγμα: 08/02 (εκεί θα πάω εγώ), Πατησίων: 10/02, Περιστέρι: 03/02 (όπως σου είπαν τώρα Georgi), Πειραιάς: 22/02, Βριλήσσια: 17/02, Γλυφάδα: 15/02, Μενίδι: 18/02. Και μετά έχει πάλι το Μάρτιο.

Περιεχόμενα

Το να είσαι μαμά ακολουθώντας όλες τις αισθήσεις

Η αίσθηση της όσφρησης και της γεύσης - Ο μητρικός θηλασμός: τα πλεονεκτήματα για τη μαμά και το νεογένννητο, χρήσιμες συμβουλές για να ζήσετε με ηρεμία τη στιγμή του θηλασμού. Η τεχνητή διατροφή: πως να ετοιμάσεις το μπιμπερό. Μια μπειρία και για το μπαμπα.

Η αίσθηση της αφής - Το δέρμα του νεογέννητου: η υγιεινή, το πρώτο του μπάνιο, το μασάζ για να επικοινωνήσεις. Πως να το ντύσεις.

Η αίσθηση της όρασης - Ετοιμάζοντας το περιβάλλον: ο καλός ύπνος.

Η αίσθηση της ακοής - Αναγνωρίζοντας το κλάμα.

Η αίσθηση της ασφάλειας - Έξω για βόλτα: κοντά στη μαμά, σε μια άνετη φωλίτσα, στο αυτοκίνητο όπως μέσα στη κοιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ συγνωμη!!!!!!!!!!!!!

ειναι τοσο γλυκουλης ο Μανωλης και ξανθο μαλλακι, οπως ηταν και ο δικος μου.

Χρονια του Πολλααααααααα!!!!!!!!!!!!

Συγνωμη και παλι, δεν ξερω γιατι μου ειχε μεινει οτι ειναι κοριτσι :oops::oops::oops::oops:

Σαμαρκαδε ευχαριστω για το προγραμμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη μου να σου ζησει ο γιοκας σου χρονια του πολλα κ ευτυχισμενα [smilie=occasion1.gif] [smilie=occasion13.gif] [smilie=occasion16.gif] ειναι ενας κουκλος!!!θα κανετε παρτακι σημερα???οπως κ να εχει καλα να περασετε αποψε!!!

καταφερα κ εκανα την καμπυλη σημερα!!!τελικα τιποτα δεν ηταν τζαμπα φοβομουν κ ετρεμα :lol: κ η γλυκοζη πινετε μια χαρα δεν ειχα προβλημα ουτε εμετο ουτε τιποτα μην πω οτι το ευχαριστιθηκα κιολας ειμαι γλυκατζου τι να κανουμε :lol::lol::lol: τα αποτελεσματα μια χαρα μπορω να συνεχισω ακαθεκτη :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

αντριαμου τωρα για 2-3 μερες δεν νομιζω να πειραζει σιγα!! Ουητως η αλλως οπως λενε τα κοριτσια καιστον υπερηχοφαινετε ποσο μεγάλα ειναι τα μωρακια μας!

Ελενακο..ο λοξυγκας ειναι οντως φυσιολογικος...τα μωρακια μας καταπινουν αμνακο υγρο κ καμια φορα τους προκαλειτε λοξυγκας..εγω την νοιωθω μερκες φορεςαλλα ξη κοιλια μου δεν πηγαινοερεταιγια ευνοητους λογους :lol::twisted::lol::lol:

Εγω που ειμαι Θεσ/νικη στο πρεναταλ δεν βρλα συναντησεις...ομως εκλεισα στο Ιπποκρατειο που τα κάνουν μαίες τα μαθηματα και ειναι δωρεαν!! Δευτερα ξεκιναμε κ ειμαι κατενθουησιασμενη!!

Κοιρτσια εχθες ειχα κ εγβ πονακια πολυ εντονα κ ο γιατρος μου αυξησε το μαγνησιο... εν το μεταξυ σημερα το πρωι ενοιωσα κα τι σαν συσπασεις πολυ χαμηλα προς τον κόλπο κ δε ξερω αν ειναι κακο αυτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι γινεται βρε παιδακι μου ολες εχετε συσπασεις εκτος απο μενα :cry: ουτε πονο εχω ουτε πετρωνει η κοιλια μου...η μητρα μου μαλλον βαριετε :cry: ....

στεισι σε εναν γιατρο που πηγα ηθελε να με στειλει στο διαβαλκανικο θεσσαλονικη κ θα πληρωνα 5.000 ευρω....μολις το ακουσα με κοπηκαν τα ποδια...ποσο σου κοστισε τελικα η επεμβαση??? κ πως τον λενε τον συγκεκριμενο γιατρο???αφου ειναι καλος ο γιατρος θα το εχω υποψην μου γιατι οπως σου ειπα φοβαμαι μην πεσω σε χασαπη...

samarcante ασε με ελουσε κρυος ιδρωτας φοβομουν τις βελονες φοβομουν κυριως το αποτελεσμα αλλα ευτυχως ολα οκ!!!!εγω παιρνω 3 μαγνησιο την ημερα

τυχερες εσεις που μενετε προς τα κατω κ εχετε την ευκαιρια να ενημερωνεστε για τον θηλασμο τον τοκετο κ το μωρακι!!!εγω παιρνω το περιοδικο παιδι κ νεοι γονεις!!!εχει αφιερωμα αυτον τον μηνα τις 100 πρωτες μερες του μωρου!!!εχει τελεια θεματα μεσα!!για την φιλια για τον παιδιατρο για ολα!!!εχει κ δωρακι δειγματα του planet baby κ τουβλακια για παιδακια :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο για ατα αποτελεμσατα σουλα!!! Εγω σε 2 βδομαδες παωκ φοβαμαι λιγο.... εχω φαειπολλα γλυκα η γυναικα!! Λες να μην με πειραξει ουτε εμνα η γλυκοζη; ποση περιπου ειναι??

Περιοδικο κ εγω ηθελα να παρω αλλα δε ξερω αν μας καλυψει απο τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε χαπι σε σε μαλωσω εχεισ βρε κουτο ιντερνετ και περιμενεισ απο περιοδικο να ενημερωθεισ για τον θηλασμο και για τισ πρωτεσ μερεσ ???

δες εδω

http://www.thilasmos.gr/

και εδω

http://thilasmos.wordpress.com/

τα περιοδικα εχουν μην ξεχνατε και σπονσορες εταιριες με γαλατα ...ποσο σωστα να τα λενε ,δεν τουσ συμφερει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...