Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΩΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!!


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!

ειπα να δω λιγο τα καλα σας νεα μηπως και παρω και γω λιγο κουραγιο μεχρι την παρακεντηση γιατι εχω αρκετο καιρο μπροστα μου δυστυχως.............. εκλεισα ραντεβου στις 18/10 γιατι τοτε πρεπει να γινει. θελω να σκεφτομαι θετικα, πιστευω οτι το μωρακι μου δεν εχει τιποτα,απλα ειναι μια δοκιμασια που επρεπε να την περασουμε.......!!! τι να πω.. ευχομαι σε ολες τις υπολοιπες κοπελες που περιμενουν απαντηση απο το PPAP-A τα αποτελεσματα τους να ειναι πολυ καλα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 985
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από εμένα μετά από ακόμη μία άγρυπνη νύχτα...

Spirtouli τι ποσοστό σου έδωσε ο γιατρός αυτή την στιγμή? Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει απολύτως τίποτα το μωράκι σου? Έχω ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις που τα αρχικά αποτελέσματα δεν ήταν καλά και τελικά το μωράκι ήταν υγιέστατο. Κάπου διάβασα για κοπέλα που η φίλη της είχε 1:25 πιθανότητα για σύνδρομο down και τελικά γέννησε μια χαρούλα...

Που έχεις κλείσει ραντεβού? Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και να περιμένεις να σου φύγει το βάρος. Τόσες κοπέλες έκαναν αμνιοπαρακέντηση και δεν έπαθαν τίποτα. Ο γιατρός μου από την αρχή μου έλεγε ότι την έχουμε παρεξηγήσει την διαδικασία και είναι ασφαλής κλπ κλπ. Και είναι ποτέ υπερβολικά αισιόδοξος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Σαμανθα, οι πιθανοτητα που μου δεινουν ειναι 1:328 και στην αυχενικη το ειδα με τα ματια μου οτι φαινοταν η μητουλα που ειναι βασικο αλλα το γραφει και η αυχενικη!!! μετα απο συζητησεις με πολυ κοσμο και αρκετες κοπελες που εχουν κανει την διαδικασια ειχα καταληξει σε δυο γιατρους ο ενας ιδιωτικα και ο αλλος στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ηρακλειου ( γιατι ειμαι απο κρητη) τελικα θα παω στο νοσοκομειο γιατι αυτος ειναι καθηγητης και εχω διαβασει γιαυτον πως ειναι ο ανθρωπος με τις περισσοτερες παρακεντησεις στην ελλαδα!!!! μου ειπαν τα καλυτερα παντως αλλα το δειγμα θα παει στο παιδων αγια σοφια για αναληση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνταγούλα για Demie (Moore :D:D ) για καλή επιτυχία!!!

Ταλιατέλες με σπανάκι

Υλικά:

1/2kg ταλιατέλες

1kg σπανάκι (εγώ βάζω λιγότερο)

1/2 φλυντζάνι ελαιόλαδο

300gr φέτα

100gr ροκφορ (νομίζω στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται εγώ το αντικαθιστώ με κάποιο άλλο τυρί ή το παραλείπω τελείως)

3 κρεμμυδάκια ψιλοκομμένα

2 κουταλιες άνιθο ψιλοκομμένο

2 φλιτζάνια παρμεζάνα τριμμένη

Αλάτι, πιπέρι

Για την κρέμα:

1 φλιτζάνι αλεύρι

2 κουταλιές βούτυρο (ή βιτάμ)

2 κουταλιές ελαιόλαδο

5 φλιτζάνια γάλα

1/2 κουταλάκι μοσχοκάρυδο

Αλάτι

Εκτέλεση:

Καθαρίζω & πλενω το σπανάκι και το σωτάρω για 5 λεπτά σε αλατισμένο νερό (εγώ χρησιμοπιώ κατεψυγμένο). Το στραγγίζω καλά και το βάζω σε ένα μπολ να κρυώσει.

Σοτάρω σε ένα τηγάνι τα κρεμμυδάκια και τον άνηθο με 3 κουταλιές λάδι. Τα προσθέτω στο μπολ με το σπανάκι. (εγώ βάζω και 5-6 φέτες μπέικον μέσα στα κρεμμυδάκια που ταιριάζει πάρα πολύ με το σπανάκι).

Βράζω τις ταλιατέλες σε αλατισμένο νερό, ρίχνω μισό κουταλάκι λάδι (προεραιτικά για να μην κολήσουν) και μόλις μισοβράσουν τις σουρώνω.

Αλείφω ένα πυρίμαχο σκέυος Νο 30 με λίγο λάδι και στρώνω τις μισές ταλιατέλες. Τις πασπαλίζω με την μισή παρμεζάνα, ρίχνω το σπανάκι (με το μπείκον) και το στρώνω. Πασπαλίζω με λίγο πιπέρι και προσθέτω την φέτα και το ροκφορ σε μικρά κομματάκια. Στρώνω τις υπόλοιπες ταλιατέλες και πασπαλίζω με την υπόλοιπη παρμεζάνα.

Κρέμα: Ζεσταίνω σε μια κατσαρόλα το βούτυρο με το λάδι, ρίχνω το αλεύρι με λίγο αλάτι, το γάλα και τα ανακατεύω με σύρμα σε χαμηλή φωτιά μέχρι να δέσει. Αφού δέσει ρίχνω το μοσχοκάρυδο. Ρίχνω την κρέμα στις ταλιατέλες και την στρώνω καλά. (Εναλλακτικά εγώ προσθέτω στην κρέμα λίγο παρμεζάνα ή κάποιο άλλο τυρί). Στο τέλος εγώ πασπαλίζω και λίγο τυρί από πάνω για να κάνει ωραία κρούστα :D:D

Ψήσιμο: στους 180 βαθμούς για 30 λεπτά περίπου (στον δικό μου φούρνο 40-50 λεπτά μέχρι να ροδοκοκκινίσει).

Γενικά όποια θέλει βάζει λιγότερο ή περισσότερο τυρί ή λάδι ή μπεικον ανάλογα με το αν θέλει να το κάνει βαρυ ή ελαφρι. Όσο πιο πολλά και αλμυρά είναι τα τυριά τόσο πιο βαρύ θα γίνει. Εγώ για παράδειγμα κόβω όπου μπορώ το αλάτι και το λάδι και βγαίνει πιο ελαφρυ.

Καλή επιτυχία και καλοφάγωτο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα τσούπρες !!!!

σπιρτουλι ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !!! ολα αυτά ειναι στατιστική...

ειδες φωτό στο ιντερνετ απο υπερηχο αυχενικής, σε παιδάκι που οντως ειχε πρόβλημα ;;; οταν εχει πρόβλημα κανει μπαμ στον υπέρηχο... εσείς θα το κάνετε εντελώς προληπτικά... !!

post-12238-13873934999795_thumb.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli μου συγνώμη έγραφα την συνταγούλα.

1:328 είναι πολύ χαμηλό ποσοστό κατά την γνώμη μου. Και μην ξεχνάς ότι ούτε και αυτό είναι απόλυτο.

Εδώ μιλάμε για πιθανότητες 25% και πάλι χαμηλές μας φαίνονται (σε διάφορες ασθένειες όπως το στίγμα μεσογ. αναιμίας, κυστική ίνωση κλπ). Το αντίστοιχο ποσοστό του 1:328 επι τοις 100, είναι 0,3%...τόση πιθανότητα έχω να με πατήσει λεωφορείο όταν βγω από το σπίτι...

σκέψου και αυτό που λέει η Μαρία. Δεν έχω δει υπέρηχο τέτοιον αλλά θα ψάξω και θα σου πω και εγώ. Θα ψάξω τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ θα προτιμούσα τον καθηγητή στο παν.μιακό νοσοκομείο αρκεί να είναι συνεννοήσιμος. Τον έχεις συναντήσει? Μην είναι κανένας αγροίκος (έχω συναντήσει και τέτοιους πολλούς στα δημόσια...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάτησα στο 'google Εικόνες': down syndrome ultrasound.

Αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να βγάλω συμπέρασμα...αν έχει βρει κάπου καλύτερα η Μαρία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μενα ο γιατρος μου εδωσε θαρρος αλλα πρεπει να την κανω γιατι απο το αρχικο ποσοστο πεσαμε στο μισο............ και οι κοπελες που την εκαναν μου ειπαν δεν ειναι τιποτα, ουτε ποναει.... η αναμονη των αποτελεσματων ποναει περισσοτερο!!!!! σας ευχαριστω πολυ κοριτσια βοηθαει πολυ το ενδιαφερον σας!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο δεν το ρωτησα αλλα πιστευω πως θα μου το ελεγαν............ τι να πω? ελπιζω να μην πεσω σε κανενα στραβαδι και με αγχοσει περισσοτερο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω πάντως μια φίλη που την έκανε πρόσφατα αμνιοπαρακέντηση και έκανε και άλλα πολλά που της έδιναν ποσοστό αποβολής 20% (περίδεση ταχήλο) που είναι πολύ υψηλό ποσοστό και ήταν 6 μήνες ξάπλα και γέννησε πριν από 1μιση μήνα...Τι θέλω να πω? Ότι γνώμη μου είναι πως αν έχεις καλό γιατρό μπορεί ακόμη και σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις να τα καταφέρει πόσο μάλλον σε κάτι που γίνεται τόσο συχνά και θεωρείται πλέον τόσο απλό. Εκείνη την αμνιοπαρακέντηση μπροστά σε αυτά που πέρασε την θεώρησε μια απλή εξετασούλα...

Ο γιατρός τι ακριβώς σου είπε? Να μην ανησυχείς αλλά καλό είναι να κάνεις την εξέταση? Πώς και έπεσε στο μισό το ποσοστό???

Σίγουρα η αναμονή είναι δύσκολη αλλά όπως έχω καταλάβει εγώ όλη η εγκυμοσύνη είναι έτσι ...με δυσκολίες και αναμονή...η φίλη μου δηλαδή τι να έλεγε η καημένη που δεν σηκωνόταν καν για 6 μήνες και της έφερνε την πάπια η μαμά της δίπλα από το κρεβάτι...και είχε και τεράστιο ποσοστό αποβολής (επιβεβαιωμένα από τους γιατρούς). Και είναι και 37 χρονών και ξέρεις τι είπε αφου γέννησε? Κρίμα που μεγαλώνω και δεν θα προλάβω να κάνω και 3ο παιδακι !!! (έχει άλλο ένα 2 ετών και αυτό το έκανε με πολύ κόπο...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να αυτή τη φωτό ειχα βρει πριν μέρες που εψαχνα πληροφορίες για την υδρονέφρωση, αλλα την ειχα αποθηκεύσει ! δεν βρίσκω το site, αλλα κοίτα πόσο φαίνεται ...

post-12238-13873935000067_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SPIRTOULI ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ...ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ? ΜΙΑΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΕ 1 ΣΤΙΣ 50 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 40 ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιατρος μου ειπε να σκεφτω οτι αν εχουμε 328 ιδιες ακριβως κοπελες με εμενα η μια θα κανει παιδι με συνδρομο down αρα ολες οι πιθανοτητες ειναι υπερ μου απλα θα ηταν καλο να το κανω... αν θελω βεβαια. αλλα την αυχενικη και το ppap-a δεν την αξιολογησε αυτος αλλα ο γιατρος στο μητερα που μου εκανε αυχενικη. στο ppap-a μετρανε 3 ορμονες η 2 ειναι δικες μου και η τριτη του μωρου και επειδη δεν ηταν οσο θα επρεπε βαση ηλικιας γιαυτο επεσαν οι πιθανοτητες στο μισο.να σου πω την αληθεια αρχιζει λιγο και μου περναει απο το μυαλο να μην την κανω τελικα, αλλα αφου περιπου 10 κοπελες που ρωτησα μου ειπαν δεν ειναι τιποτα... δεν ξερω πραγματικα και το κακο ειναι οτι εχω και πολλες μερες μπροστα μου για να αλλαζω γνωμη συνεχως.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημέρα κορίτσια

Νένα λυπάμαι πολυ για τη φίλη σου... :( είναι μεγάλο πράγμα να σου παίρνουν την χαρά μεσα απ'τα χερια..... και ας ήταν να γίνει λόγω προβληματος...η ψυχούλα της το ξέρει....

Σπιρτούλι μου νομιζω οτι όλα καλά θα πάνε απλά γιατι απτην αρχή με την αυχενική σου- ολα καλά πηγαν. Εχεις αγωνια καλό μου- πως να μην είχες- λογικό ειναι- αλλα θα εισαι αισιόδοξη για το μικράκι σου. Τόσες κοπέλες που τους είπαν ακριβως τα ίδια - και όλα πηγαν καλά:)

εχω κ γω γνωστές μου που εκαναν την διαδικασία της αμνιοπαρακεντησης- δεν θα καταλάβεις κάτι- και επισης το ποσοστό αποβολής ειναι μηδαμινό- ξερουν οι γιατροι τι κανουν!!

ολα θα πάνε τέλεια, θα το δείς!436227peh2tec0ns.gif

Εγω εχω τον αντρα μου με ίωση στο σπίτι...χάλια..και φοβαμαι μην με κολλησει κ εμενα γιατι μετα καηκαμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ? ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΘΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ ΣΤΟ 100% ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΑΡΑΒΑΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα ειναι φοβερη εικονα. εμενα ο γιατρος μου εδωσε cd και περιπου 10 φωτο και το παιδακι μου φαινοταν μια χαρα!!!!!!!!!!! τις βλεπω και τις ξαναβλεπω και πιστευω πως τελικα ολα θα πανε κατ'ευχην!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli σε σχέση με την φωτογραφία που ανέβασε η Μαρία πώς βλέπεις τον υπέρηχό σου??

Αν και εντάξει δεν είμαστε και ειδικοί για να κρίνουμε...

Εγώ πάντως θα ξανα έκανα την εξέταση αίματος...δεν ξέρω γιατί αλλά αφού βγήκε καλή η αυχενική ίσως (???) να έγινε κάποιο λάθος εκεί...

Εγώ θα έκανα την αμνιοπαρακέντηση γιατί πραγματικά δεν το θεωρώ κάτι το σπουδαίο. Γιατί να είχα το αγχος και την ανασφάλεια καθ'όλη την εγκυμοσύνη?? Ίσα ίσα χαίρομαι που υπάρχει τέτοια εξέταση που μπορεί να μου πει με μεγάλη σιγουριά τι πραγματικά συμβαίνει...

Απλώς θα προσπαθούσα να γνωρίσω πριν τον γιατρό και να πάρω γνώμες και απο παλαιότερους ασθενείς του...Και ο χαρακτήρας του γιατρού παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτό...

Κατάλαβα τι εννοείς σου έριξε το ποσοστό. Μήπως εννοείς σε σχέση με το αρχικό λόγω ηλικίας? Στην ηλικά μας νομίζω είναι το αρχικό 1:900.

Ακριβώς αυτό σημαίνει το 1:328 (που σιγά μην είναι ακριβώς 1:328!!!!!)... ότι σε 328 γυναίκες με τα ίδια χαρακτηριστικά και αποτελέσματα η μία θα έχει παιδάκι με σύνδρομο down. Άσε που αυτή η μέθοδος είναι καθαρά στατιστική. Δηλαδή τι κάνουν (από ότι έχω διβάσει): Στο παρελθόν και για πολλά χρόνια και σε πολλές περιπτώσεις μετρούσαν τα στοιχεία αυτά (πάχος υγρού του αυχένα, ορμόνες κλπ) και συσχετίζαν τα νούμερα με τα παιδάκια που πραγματικά είχαν σύνδρομο down. Και έτσι, προέκυψε το συμπέρασμα ότι πχ όσο πιο παχύ είναι το υγρό στον αυχένα κλπ, τόσο πιο ΠΙΘΑΝΟ είναι να υπάρχει το σύνδρομο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΧ!! το μωρο απο λεμονι αναβαθμιστηκε σε πορτοκαλι εχεις δικιο!!χαχαχα

εχω ενα πορτοκαλι στην κοιλια μου ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! :P:P:P:P

εσυ εχεις 2 !!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειπα και στη δουλεια για την εγκυμοσυνη αλλα αυτο το πραγμα μου περνει την μιση χαρα μου...ευτυχως η κορη του ιδιοκτητη εχει περασει και αυτη παρομια φαση αλλα λογο ηλικιας και μου ειπε δεν ειναι τιποτα.... να φανταστειτε οτι σε μια εγκυμοσυνη εκανε και τροφοβλαστη και παρακεντηση γιατι στην τροφοβλαστη δεν ηταν καλο το δειγμα και δεν μπορουσε να εγκυηθει το εργαστηριο για το αποτελεσμα.... τρομερο δεν ειναι?????????? κουκιδακι καλο θα ηταν να βαλεις μια μασκουλα και οσο γινετε μακρυα.... για λιγο θα ειναι, περνανε γρηγορα η ιωσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...