Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυστυχώς...


Recommended Posts

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας.

Αντριάνα, μην το σκέφτεσαι, τι θα κάνεις, θα παρατήσεις τους μουσαφιραίους για να κάθεσαι στο λάπτοπ; Άντε να καταλάβουν για ποιο λόγο το κάνεις...

savropinguinos όντως, τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι είμαι έγκυος.

Σαμάνθα, την επόμενη φορά Νάσιας σύστεμ δαγκωτό! Εμένα ο πανέξυπνος ο άντρας μου, ενώ δεν είχαμε ακούσει καρδιά, τόσο πολύ είχε επηρεαστεί από τις μπούρδες της μάνας του, που έπαιρνε τηλέφωνο τους φίλους του και το ανακοίνωνε. Τώρα είναι μουδιασμένος και τι να πει; Όλες στο δρόμο που χάραξε η Νάσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 226
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωχ, καλά που μου το θύμισες να πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού.

Κανονικά ο γιατρός μου είπε να πάω Δευτέρα, αλλά ο άντρας μου θέλει να είναι κι αυτός, και θα κλείσω ραντεβού για την Τετάρτη. Φυσικά, όφειλε να τα παρατήσει όλα και να έρθει, αλλά ας μην επαναλαμβάνω τα ίδια.

Θα έπρεπε να τον γράψω και να κανονίσω για Δευτέρα, αλλά είναι στη Λευκωσία και στη φάση που είμαι, να πάω μόνη μου, με τίποτα. Η μάνα μου πνίγεται σε μια κουταλιά νερό, και θ' αρχίσει τα "θα χαθούμε" και "δεν ξέρω τη Λευκωσία", ο πατέρας μου που την ξέρει για να έρθει μαζί μας θα πρέπει να κλείσει το μαγαζί, και φυσικά δε θέλω να πάω στον υπέρηχο με τη μαμά μου και τον μπαμπά μου. Θα μου σπάσουν τα νεύρα.

Έτσι, ελπίζω να μπορούν Τετάρτη, γιατί δεν μπορούμε να το αργήσουμε και πάρα πολύ. Δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να έχω ένα νεκρό σώμα μέσα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνε αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

Μη κοιτάς ούτε γονείς ούτε σύντροφο.

Μόνη σου το περνάς ούτως ή άλλως!

Αίμα δεν είδες ακόμα ... έτσι δεν είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια,

πωπω σήμερα η μικρή μου έχει αλλάξει τα φώτα! Προσπαθώ από το πρωϊ να σας πω μια καλημέρα και δεν ησυχάζει. Βγάζει δοντάκια και η μίρλα της είναι απερίγραπτη!

Μην νομίζετε, κι εγώ από φόβο συμπεριφέρθηκα όπως συμπεριφέρθηκα, όταν καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι. Λειτούργησε μέσα μου το ένστικτο της επιβίωσης!

Και οι δικοί μας θέλουν να μοιραστούν της χαρά τους γι'αυτό το λένε, αλλά κορίτσια καλύτερα να μαθεύεται μετά το πρώτο τρίμηνο. Για μένα ήταν εύκολο να "κρυφτώ" γιατί έφυγα σε άλλο χωριό.

Κάντε τον σταυρό σας και μην φοβάστε τίποτα. Και όταν έρθει η ευλογημένη ώρα να την χαρείτε και να την ζήσετε γιατί κι εγώ που φοβόμουν δεν ευχαριστήθηκα την εγκυμοσύνη μου.

Εύχομαι σύντομα να μάθω για τις εγκυμοσύνες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη, αίμα δεν είδα ακόμα, αλλά μου φαίνεται ότι τα υγρά σκούρυναν κάπως. Δεν είναι καφέ, αλλά σκούρο κίτρινο πλέον.

Τους πήρα τηλέφωνο, αλλά δεν το σηκώνουν (σωστά, αφού είναι κλειστοί). Θα πάρω τη Δευτέρα να κλείσω το ραντεβού.

Νάσια, εγώ δε φοβάμαι τη γλωσσοφαγιά καθόλου. Δεν πιστεύω καθόλου στο μάτι. Απλά, είδα ότι δεν αξίζει τον κόπο να μοιράζεσαι με άλλους τη χαρά σου, γιατί μετά δεν μπορείς να μοιραστείς και τη λύπη σου.

Υποθέτω ότι αν πάθαινε το ίδιο μια κολλητή μου, θα έτρεχα να της συμπαρασταθώ, δε θα το άφηνα στο "αν προλαβαίνω" και στο "μετά το μανικιούρ-πεντικιούρ". Αλλά έπρεπε να πάρω το μάθημά μου όταν έσπασα το χέρι μου το Δεκέμβρη και η κουμπάρα μου ήρθε να με δει μία φορά και η άλλη κολλητή μου δύο, ενώ ήμουν κλεισμένη στο σπίτι για αρκετό καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως τη φοβάμαι και την γλωσσοφαγιά και το κακό μάτι... Ξέρεις τι θυμήθηκα τώρα? 'Οταν πρωτοέμεινα έγκυος στην κόρη μου και πήγα στον γιατρό για να το επιβεβαιώσω (είχα και κάτι περίεργα καφέ υγρά όπως στην αρχή κάθε περιόδου) μου είχε πεί ότι σάκο είχα αλλά δεν φαινόταν να αναπτύσσεται έμβρυο και είχε φοβηθεί για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη, το παρακολουθούσαμε συνέχεια για 2 έβδομάδες και τώρα έχω ένα θηριάκι 8 μηνών! Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο και με σένα? Γιατί αφήνει να περάσουν τόσες μέρες μέχρι να σε δεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς πήγαμε στις 11/8. Σύμφωνα με ημερομηνία τελευταίας περίοδου ήμουν 7 εβδομάδων και 6 ημερών. Το μωρό σύμφωνα με τον υπέρηχο ήαν 5 εβδομάδων και 5 ημερών. Η υπερηχογράφος συνέστησε επανέλεγχο σε μία εβδομάδα. Είναι και οι μέρες περίεργες γιατί όλοι φεύγουν για διακοπές. Ο γιατρός έφευγε Παρασκευή 13/8 και άνοιγε πάλι 17/8. Δεν υπήρχε λόγος να πάω δύο μέρες μετά, έτσι πήγα την Τρίτη, 17/8. Αλλά παρ' όλα αυτά, το έμβρυο δεν είχε αναπτυχθεί καθόλου. Μου είπε ότι έχω δύο επιλογές, είτε να αποδεχτώ ότι η κύηση έχει σταματήσει, είτε να κάνω και έναν επαγγελματικό υπέρηχο. Επειδή, όμως, είναι όλοι κλειστοί, θα πάω την άλλη βδομάδα. Δεν έχει νόημα να πηγαίνω κάθε μέρα στο γιατρό και να τρώω και την ακτινοβολία. Αφού δε μεγαλώνει ο σάκος και το μωρό, τι άλλο να δούμε; Παρ' όλα αυτά, θα πάω την άλλη βδομάδα και για τον επιβεβαιωτικό υπέρηχο. Αλλά σ' αυτή τη φάση, το μωρό είναι περίπου 7 εβδομάδων, θα έπρεπε να έχουν σχηματιστεί χέρια, πόδια, κεφάλι, να κινείται, να χτυπάει η καρδιά του. Το δικό μου είναι απλά μια μπάλα από κύτταρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω να με συγχωρείς δεν θέλω να σε ξεσηκώνω απλά σκέφτομαι ένα πιό αισιόδοξο σενάριο. Εύχομαι να γίνει ότι είναι καλύτερο και για σένα και για το σποράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχωρεμένη. :)

Όχι, το αισιόδοξο σενάριο δε θέλω καν να το σκέφτομαι, γιατί θα φάω μεγάλη απογοήτευση στον υπέρηχο. Αν πάλι συμβεί το θαυματάκι, για φαντάσου τη χαρά μας.

Αλλά αποκλείεται.

Άλλωστε, έχω σταματήσει και όλα τα συμπτώματα, το στήθος μου ξεφούσκωσε, το ίδιο και η κοιλιά μου, από συχνοουρία τίποτα, από αναγούλες τίποτα, μόνο ζαλάδες που τις είχα ανέκαθεν.

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ατυχή σύλληψη το είχαν περιγράψει στην κουμπάρα μου στην πρώτη της εγκυμοσύνη (ακριβώς το ίδιο με εσένα - μια μάζα κύτταρα). Τώρα έχει ένα αγγελούδι 2,5 χρονών. Το θέμα είναι ότι έπιασες - τώρα πολύ πολύ σύντομα θα ξαναμείνεις έγκυος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία, κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι τουλάχιστον μπορώ να μείνω έγκυος. Όλες μου οι φίλες που είχαν απώλεια, έμειναν έγκυες σχεδόν αμέσως. Αλλά ακόμα τυπικά είμαι έγκυος, δεν έχω κάνει απόξεση, είναι πολύ νωρίς να μιλάω για άλλο παιδί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ετσι ειναι μετα τη πρωτη εγκυμοσυνη μενεις κατευθειαν εγκυος.ολα θα πανε καλα :) εγω ημουν λιγο πιο ατυχη απο σενα αργησα να το χασω.εγινε λιγο πριν την αυχενικη και ειχα δεθει ηδη με την ιδεα,μου στοιχισε.δεν ειναι τιποτα μη το σκεφτεσαι καν,θα ξαναμεινεις αμεσως εγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να γινω μαμα τοση ωρα ψαχνω λογια για να σου γραψω....μετα σκεφτηκα πως οοοτι κ να σου γραψω θα στο εχω ηδη ξαναγραψει οταν τα λεγαμε!

Μια αγκαλιτσα απο μενα και πολλα φιλακια!!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα, όντως, είναι πολύ χειρότερο να έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη και να έχεις ακούσει καρδιά...

Λόλλι, σ' ευχαριστώ για την αγκαλίτσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mήπως ξέρει καμία αν, μετά την απόξεση, πρέπει να πάω στον παπά να μου διαβάσει μια ειδική ευχή για να μπορώ να μπαίνω στην εκκλησία; Μου έλεγε τώρα η μάνα μου κάτι τέτοια κουλά και εκνευρίστηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Mήπως ξέρει καμία αν, μετά την απόξεση, πρέπει να πάω στον παπά να μου διαβάσει μια ειδική ευχή για να μπορώ να μπαίνω στην εκκλησία; Μου έλεγε τώρα η μάνα μου κάτι τέτοια κουλά και εκνευρίστηκα.

το χω ακουσει που καποιοι παπαδες εχουν πει σε γυναικες μετα απο αποβολες κλπ κλπ να πανε να τους διαβασουν μια ευχη...γιατι ειναι ακαθαρτες!!!! ΕΛΑ σε μπριζωσα κι αλλο ετσι??? :laugh:

ρε ασε μας απο κει που θα πας....το ειπε ο Θεος αυτο?

εμενα αυτο με ενδιαφερει!Αν το ειπε ο θεος να το κανω! Οτι γραφτηκε απο

τους ιερεις μαζεμενους σε σκυσκεψη ΔΕΝ θελω να το κανω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζάχα, από τον Θεό απευθείας δεν υπάρχει κάτι.

Αυτά, με τις ευχές μετά από γέννες, κ.λπ. βασίζονται στις περί καθαρότητας διατάξεις της Παλαιάς Διαθήκης κι εμείς καθόμαστε και τα τηρούμε χωρίς κρίση και σκέψη...

Άμα ήταν έτσι, να τηρούμε και τις διατάξεις του Δευτερονομίου για το πώς πρέπει να είναι τα ζώα που πάμε για θυσία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Ζάχα, από τον Θεό απευθείας δεν υπάρχει κάτι.

Αυτά, με τις ευχές μετά από γέννες, κ.λπ. βασίζονται στις περί καθαρότητας διατάξεις της Παλαιάς Διαθήκης κι εμείς καθόμαστε και τα τηρούμε χωρίς κρίση και σκέψη...

Άμα ήταν έτσι, να τηρούμε και τις διατάξεις του Δευτερονομίου για το πώς πρέπει να είναι τα ζώα που πάμε για θυσία.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑα καλαααααααααα πεσαμε και στην ειδικη... :laugh:

κατσε χρυσο μου...τι ειναι το Δευτερονομιο?

βιβλιο της παλαιας διαθηκης ή λεω χαζομαρες???

λογοι του θεου δεν ειναι η βιβλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Mήπως ξέρει καμία αν, μετά την απόξεση, πρέπει να πάω στον παπά να μου διαβάσει μια ειδική ευχή για να μπορώ να μπαίνω στην εκκλησία; Μου έλεγε τώρα η μάνα μου κάτι τέτοια κουλά και εκνευρίστηκα.

Ωωωωωχ εκνευριζομαι κ εγω τωρα!!!!!!!!

Να παρεις ευχη γιατι???? Για κατι που ο Θεος αποφασισε να μην προχωρησει για καποιους λογους????

Που ακριβως βρισκεται η δικη σου αμαρτια εδω??? Δεν το επελεξες!!!!Ο Θεος το εστειλε κ ο Ιδιος το πηρε κοντα του!!!!!

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα απλα για να προσευχηθω και να αναψω ενα κερακι!Ποσως με ενδιαφερει η αποψη του καθε παπα. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Mήπως ξέρει καμία αν, μετά την απόξεση, πρέπει να πάω στον παπά να μου διαβάσει μια ειδική ευχή για να μπορώ να μπαίνω στην εκκλησία; Μου έλεγε τώρα η μάνα μου κάτι τέτοια κουλά και εκνευρίστηκα.

Υπάρχει ειδική ευχή για την αποβαλλούσα γυναίκα (μου την διάβασαν κι εμένα όταν έχασα το πρώτο μωρό και είχα πλαντάξει στο κλάμα), αν δεν το θεωρείς απαραίτητο μην το κάνεις γιατί τα λόγια είναι λίγο σκληρά και δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ακούς τέτοια πράγματα τώρα. Ο Θεός ξέρει τι έχεις στην ψυχή σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:)

Ναι, το Δευτερονόμιο είναι βιβλίο της Παλαιάς Διαθήκης.

Κανένα από τα ιερά βιβλία του Χριστιανισμού δε θεωρείται θεόπνευστο κατά γράμμα, εκτός από μερικές ακραίες προτεσταντικές ομάδες. Αυτό σημαίνει ότι, η Παλαιά και η Καινή Διαθήκη δεν έχουν υπαγορευθεί κατά γράμμα από το Θεό, αλλά αποτελούν δημιουργήματα ανθρώπων που δέχθηκαν το φωτισμό του Αγίου Πνεύματος (επίσημη εκκλησιαστική εκδοχή). Η Καινή Διαθήκη, π.χ., συνοψίζει τη διδασκαλία του Χριστού, διανθισμένη με κάποια περιστατικά της ζωής του, αλλά πολλά από αυτά που γράφονται σε αυτήν αποτελούν μεταγενέστερη διδασκαλία της χριστιανικής κοινότητας, χωρίς αυτό να της αφαιρεί τη σημασία και την αξία της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάσια, τι ακριβώς λέει δηλαδή;

Λόλι, δε νομίζω ότι θεωρούν την αποβάλλουσα αμαρτωλή. Ίσως ακάθαρτη λόγω του αίματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...