Μετάβαση σε περιεχόμενο

καταρεω...


Recommended Posts

καλημερα B)

Ελπιζω να ειστε ολες καλα .. Εγω εχω πιει ηδη τον πεμπτο καφε μου εφοσον το παρτυ χτες βραδυ ηταν ολονυχτιο ... Η μπεμπα ειχε τρελα

" κεφια " Απο τις 2100 που την εβαλα για υπνο μεχρι τα μεσανυχτα ξυπνησε 5 φορες παρακαλω .. Τσιριδες κ κλαματα με πιπιλα σταματουσε και ξανα απο την αρχη ..Την ταισα ηρεμησε για ενα δυωρο ετσι ισα ισα για να παρω μια δοση υπνου κ μετα απο τις 0230 μεχρι τις 0500 ειμασταν στο ποδι .Της εδωσα ντεπονακι δεν την επιασε καποια στιγμη την ταισα ξανα κ παλι δεν ηθελε να ηρεμησει μεχρι που καποια στιγμη πρεπει να κουραστηκε κ την πηρε ο υπνος ..

Τι να κανω , μηπως εχει κατι το μπουλουκακι μου ? Το σκεφτομαι κ αυτο , Για δοντακια δεν βλεπω συμπτωματα ουτε σαλια ουτε τιποτα δεν ξερω τι να σκεφτω ..Δεν με νοιαζει πια η αυπνια , με στεναχωρει οτι δεν μπορω να κανω κατι να την ανακουφισω .. :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 964
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα και απο μενα .Το σιγουρο ειναι το καθε μωρο ειναι διαφορετικο αλλα εμεις οι γονεις θελομε το βραδυ να κοιμομαστε ειμαστε ολη την ημερ στο ποδ τουλαχιστον τη νυχτα να ξεκουραζομαστε .

Μαμα Ευα εγω θα σου προτεινω κατι πιο απλο τουλαχιστον σε μενα επιασε .Ηταν μια συμβουλη πο μου την εδωσε μια γιγια γειτονισα με πολλα παιδαι και εγγονια ξερετε εγω γενικοτερα τις συμβουλες απο πιο εμπειρε μαμαδες της ακουω και αναλογα το πως μου φαινονται καποιες τις ακολουθω .

Λοιπον καθε βραδυ πριν το τεευταιο γευμα και αφου τον εκανα ον Σταυρο Μπανακι του εδεινα στο τελευταιο γευμα το γαλα με ΤΗΛΙΟ συγεκριμενα ειχ βρασει το τηλιο που ειναισε ακελακια οπως το τσαι και αντι γιανερο εβαζα αυτο καιμεσα συμπκηρωνα τη σκονη γαλα , αυτο το εκανα απο 40 ημερων και οι ωρες υπνου ηταν απο τις 12,00 το βραδυ μεχριστις 6,30 με 7,00 το πρωι δνε ξυπανγε καθολου το τηλιο εχει την ιδοτητα να ηρεμει να καταπραυνει το μωρο και μαλιστα οταν το ειχα πει στη πρωτη παιδιατρο μου ειχε πει :ε καλα αν νομιζεις καντο ψιλοειρωνικα επειδη ηταν η συμβουλη μιας μεγαλης γυνακας καταλαβατε; οταν αλλαξαμεπαιδιατρο και της το ειπα μου ειχε πει οτι ειναι προτιμοτερο το τηλιο απο αλλα αψεφηματα στα μωρα δνε δινουμε καθολου τσαι επειδη προκαλου αυπνια αλλα τηλιο και αμα θες σε συδυασμο με λιγο γλυκαννισο (φακελακι και αυτο ) .

Κοιτα μπορει να μην πιασει απο τις πρωτες ημερες επισης ροντισε αν μπορεις να κοιματε λιγο πιο αργα γιατι να κοιματε στις 9 εχει χορτασει τον υνο εως της 4 φαντασου ειναι σχεδον8 ωες και αν υπολογισεις οτι αυτα ξπνανε ακομα στο 4ωρο ειναι μικρη ακομα .

Παντως εμενα στο Σταυρο επιασε ακομα και τωρα αν ειναι κανενα βραδυ και εχει αυπνιες η υπερανταση ου ειναι 6 ετων ακομα και τωρα καμια φορα πινειτο τηλιακι κοιματε αυτος κοιμαμαι και ΕΓΩ δεν εχω καθολο ενοχες που θελω νακοιμηθω τη νυχτα αλλωστε τηλιο το εδεινα οχι υπνωτικα :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη μου Βανια

ευχαριστω για την συμβουλη νομιζω οτι θα το δοκιμασω αυτο σημερα το βραδυ κ εχει ο Θεος..Ας ελπισουμε οτι θα κανει η μεγαλοχαρη ενα θαυματακι για το μικρο μου θαυματακι ..Οχι τοσο για μενα οσο για κεινη..Αναρωτιεμαι ωρες ωρες δεν κουραζεται ..Εχει πολυ ενεργια την διοχετευω οσο μπορω στα παιχνιδια τις τρελες που κανουμε μαζι κ με τις αδελφουλες της ...Ο παιδιατρος χαριτολογωντας μου ειπε οτι ισως ειναι λεει θεμα ταμπεραμεντου ?!.. Ταμπεραμεντο εξιμιση μηνων βρεφος ? ...

θα κανω υπομονη καθε μερα αυτο λεω ,θα βρω τι παει στραβα κ θα το διορθωσω οταν ομως ειμαι κυριολεκτικα ολη μερα κ ολη νυχτα στο ποδι λεω ειλικρινα θεουλη μου ελεος !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ποσο σε νιωθω...σαν να ακουω για τον γιο μου οταν ηταν μωρουλι!!!

ετσι εκανε κι εμενα σαννα τον εσφαζες και εκλαιγα γιατι δεν μπορουσα με τιποτα να τον ηρεμησω!!

δοκιμασα κι εγω πολλα μεσα στα ξενυχτια μου

κουνιμα με το ριλαξ,με το καροτσι,βολτες στην βεραντα με το καροτσι,αγκαλια περα-δωθε και αλλα πολλα

κι εγω του εδινα αφεψημα,χαμομιλακι(γιατι ειχε και δυσκοιλιοτητα)

αλλα φροντισα να τηρω ιεροτελεστια στο θεμα του υπνου και ωραριο μεχρι να μαθει

καναμε μπανακι,γαλα και μετα νανι

στην ηλικια της μικρης σου 6-7 μηνων ειχε μαθει να κοιμαται και να ξυπναει αντε 2-3 φορες την νυχτα

μεχρι που χρονισε και κοιμαται απο τοτε οοοοολο το βραδυ.

μην ξεχνας οτι τα μωρα περνανε και τα αλματα αναπτυξης και ολα αυτα τους δημιουργουν υπερενταση και εκνευρισμο.

φροντισε οταν ξυπναει για γαλα να εχεις χαμηλο φωτισμο και ηρεμια στον χωρο της ετσι ωστε να μην εκνευριζεται.

επεισης να σου πω οτι εμενα ο μικρος μου μετα τον χρονο περασε την φαση αποχωρισμου και ξυπναγε και το βραδυ αλλα και το μεσημερι πολλες φορες

εκει πηγαινα και απλα τον κοιμηζα,δεν τον εβγαλα απο το κρεβατι του

ετσι σιγα σιγα εμαθε να αποκοιμιεται και μονος του

τωρα πια 25 μηνων κοιμαται 9 το βραδυ με 10 το πρωι

και 2 το μεσημερι με 6 το απογευμα!!!!!

ααααα τωρα που θα ξεκινησουμε απο σημερα να κοψουμε την πιπιλα για καμια βδομαδα πιστευω πως θα κανω κι εγω παλι γερα ξενυχτια!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

ααααα τωρα που θα ξεκινησουμε απο σημερα να κοψουμε την πιπιλα για καμια βδομαδα πιστευω πως θα κανω κι εγω παλι γερα ξενυχτια

γεια σου κ σενα B)

ελπιζω μοναχα να ειναι προ προετοιμασια για τα δοντακια της ετσι λεω τουλαχιστον κ παρηγοριεμαι..Η πιπιλα που λες , ηταν σχεση εξαρτησης για τις διδυμες .Την σταματησαμε ομως πριν ακομα γεννηθει η μπεμπουλα κ μπορω να πω αναιμακτα ..Σταδιακα το καναμε αρχικα μονο στον υπνο κ κατοπιν μονο στον βραδινο μεχρι που ηρθε ο καιρος κ την αποχωριστηκαμε τελειως ..Μην το ζορισεις πολυ καλε το λουλουδι σου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama eva αχ κοπελα μου πονεσα μολις διαβασα το μηνυμα σου, ουτε που μπορουσα να φανταστω ανθρωπο να περναει αυτη τη κατασταση...κουραγιο και δυναμη πολυ πολυ γι ατα παιδακια σου που ειμαι σιγουρη ποσο τα αγαπας και ποσο τα νοιαζεσαι! εγω περιμενω τωρα το πρωτο μου παιδακι,και δεν ειμαι η καταλληλη να βοηθησω,ασε που ακομη ζω στον κοσμο μου και νομιζω οτι τα μωρα ειναι οπως στις διαφημισεις...ως δια μαγειας καθαρα,ταισμενα,κοιμουνται με ενα χαδι κτλ... αξιζει ομως ολη η κουραση,ειμαι σιγουρη... το μονο που μπορω να σου πω μηπως βοηθησω ειναι οτι η μαμα μου απο την πρωτη μερα που ηρθα σπιτι,εγω ως κλασσικο καλοπαιδο ξυπνησα μεσα στη νυχτα και δεν μου εδωσε γαλα!!! μου εδωσε κιντερτε. το δευτερο βραδυ ξαναξξυπνησα,παλι κιντερτε. ε τριτο βραδυ δεν ξυπνησα!!! αφου ηξερα οτι θα μου δωσει παλι κιντερτε,τι να ξυπνησω>?????? χαζη ημουνα??? για ρωτα τον γιατρο μηπως να κανεις το ιδιο και πιασει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου mikroulaxristos

ευχομαι με το καλο το παιδακι σου κ μ'εναν πονο ;)

Κιντερτε εχω δει στο σουπερ μαρκετ στις παιδικες τροφες αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι , κατι καταπραυντικο σαν χαμομηλακι ας πουμε ?

Θα ρωτησω κ τον γιατρο μας να δουμε τι θα μας πει αλλα ευχαριστω για την ιδεα σου

Ελπιζω κ σου ευχομαι ειλικρινα το μωρακι που περιμενεις να ειναι πρωτα απ΄ολα υγιες και να εχει ησυχους υπνους.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω για τις ευχουλες σου,μακαρι ολα να πανε καλα!!!

ναι το κιντερτε ειναι σαν τσαγακι κατι..ηρεμει πολυ... παντως αυτο που εκανε η μαμα μου την συμβουλη την πηρε απο τη γιαγια μου. και το κιντερτε μου το εδωσαν απο 2 ημερων που πηγα σπιτι(ειμαι υιοθετημενη και με πηραν αμεσως) ,οποτε επιτρεπεται απο τοσο μικρη ηλκια. και το προγραμμα που εχει βαλει στο μωρο ειναι το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις!!! εμενα η μαμα μου αρχιζε στις 7 η ωρα τη διαδικιασια του μπανιου,μετα γαλατακι και μετα στην κουνια και κλεισιμο η πορτα κα ιτο φως και τελος. απο 40 ημεερων στο κρεβατακι μου με εβαλε. το πρωτο βραδυ γκρινιαξα ,αλλα δεν με λυπηθηκε (παλι συμβουλη της γιαγιας) ,και ετσι συνηθισα μια χαρα. μην το λυπασαι,γιατι οπως λεει η μαμα μου τα παιδια ειναι οι μεγαλυτεροι εκμεταλευτες!! χχχαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κιντερτε και bebecalm είναι μείγμα από χαμομηλάκι και τήλιο.Βάζεις σε βραστό νερό 1κτγ και το ανακατεύεις καλά.Αν είναι καλοκαίρι το αφήνεις να παγώσει.Και εγώ έδινα στο πρώτο μου απο ημερών επειδή είχε κολικούς,μου το είχε συστήσει ο παιδίατρός μας και το βοηθούσε.Το ηρεμούσε.Βέβαια εμείς είχαμε ένα θέμα γιατί το έπινε μέχρι που χρόνισε και όταν θέλησα να του το κόψω περάσαμε μαρτύρια.Κλάματα πολλά γιατί το ήθελε.Μου πήρε περίπου ένα μήνα για να το καταφέρω.Για αυτό στο άλλο μου γιο δεν του το έδωσα καθόλου. :P Αν μπορείς να βρεις φρέσκο χαμομηλάκι και να το δώσεις στο μωρό σου και να το πινει λένε ότι είναι το καλύτερο. :) Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα,μετά συνηθίζεις!Πλακίτσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας γραψω και γω για να πω μια αντιθετη αποψη . Εντελως αντιθετα απο τη μαμα της "μικρουλαχρηστος" , δεν πιστευω οτι τα μωρα ειναι εκμεταλλευτες αλλα μεσα απο το κλάμα τους -ιδιαιτερα σε τοσο μικρες ηλικιες- μας εκφράζουν αναγκες τους . Ακομα και η αγκαλιά ή η παρέα της μαμας , ειναι ανάγκη για ενα μωράκι οπως ειναι και για μας ανάγκη και ζητουμε τα χαδια και την παρεα αυτων που αγαπαμε .

Ειμαι επισης αντιθετη ως προς την αποψη να "ξεθεωνεις" τη μικρη στο παιχνιδι ή να την βαζεις αργα για υπνο . Μερικα μωρα , το δικο μου ετσι ηταν , παιρνουν τοσα πολλα ερεθισματα κατα τη διαρκεια της μερας που αν τα πιεσουμε περισσοτερο με παιχνιδι ή με αργοπορια του υπνου , μπορει αυτο να ειναι χειροτερο και να τα οδηγησει σε τρελη υπερενταση . Η ρουτινα και η ηρεμια πριν τον υπνο βοηθουν καλυτερα .

Θα συμφωνησω ομως και με καποιες κοπελες που λενε οτι ειναι μια φαση και περναει . Στον 6ο μηνα το μωρο πλεον ξερει οτι ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα απο τη μαμα και πολλα μωρα αρχιζουν να περνουν το αγχος αποχωρισμου .

Οταν η μικρη μου ηταν σ΄αυτη την ηλικια , ηταν χειμωνας και κοιμοταν στις 7:30-8:00 . Μεχρι τις 11 ξυπναγε τουλάχιστον 4-5 φορες οποτε επεφτα και γω μαζι της μπας και ξεκουραστω λιγο γιατι και ξυπνια που ημουν δεν μπορουσα να κανω τιποτα . Ηταν πολυ δυσκολη φαση γατι αφενος δεν κοιμοταν ολη νυχτα και αφετέρου απο τις 5 ειμασταν ξυπνιες !

Πολυ κουραση , φανταζομαι πως θα νιωθεις εσυ με 3 παιδια !!!

Κουραγιο ομως , δεν θα ειναι για παντα ετσι , θα μεγαλωσει η μικρουλα σου και μπορει να μην κανει τον τελειο υπνο αλλα σιγουρα θα σταματησει τα τοσο συχνα ξυπνηματα ειδικά το πρωτο τριωρο που πεφτει να κοιμηθει.

Κουραγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koριτσια ευχαριστω για την συμπαρασταση :lol:

Να σας πω κατι δεν με πειραζει τοσο πολυ πλεον το οτι μενω ξαγρυπνη εχω να φροντισω αλλα δυο παιδακια ενα σπιτι κτλ . Οκ , ειναι φορες που με παιρνει πολυ απο κατω κ απογοητευομαι οχι προς θεου με το μπουλουκακι μου αλλα με τον εαυτο μου γιατι νιωθω οτι δεν μπορω να βρω αυτο που χρειαζεται για να την ηρεμησω ... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην παρεις τοκιντερτε επειδη μεσα εχει αρκετα συντηριτικα τα μωρα εθιζονται παρε φακελακια τηλιο απο το σουπε μαρκετ και χαμομηλι και θα δεις πιστευω οτι φαση ειναι και θα περασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Βανια

δεν ξερω πλεον τι να κανω μας ειπε κ ο παιδιατρος να τρωμε φαγητο αντι του μεσημεριανου γαλακτος κ τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο τι να πω .. :(

Ισως πρεπει να το παρω αποφαση οτι το μωρο μου ειναι ετσι .Δεν λεω κ οι μεγαλες μου ειχαν προβληματα υπνου αλλα αυτο ξεκινησε με τα δοντια κυριως ..Εδω δεν εχουμε καμια τετοια ενδειξη ..

Ουφ , τι σας πρηζω και σας με τον πονο μου ,τι μου φταιτε αν τα εχω θαλασσωσει :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας , εγω η αυπνη ειμαι ξανα .. :dry:

κοριτσια , η μικρη μου τις τελευταιες μερες εχει ξεπερασει τον εαυτο της . Ειλικρινα μπορω να πω οτι πλεον δεν κοιμαται ουτε μεσημερι παρα μονο για ενα μισαωρο κ αυτο με τα χιλια ζορια .. :blink:

Οποτε η γκρινια κραταει ολη μερα μαζι κ οι φωνες , δοκιμασα να την κουνισω λιγακι για να ψιλοζαλιστει μα οχι ουτε αυτο θελει ..Τοτε με την βρογχειολιτιδα την κρατουσαμε αγκαλια μερα νυχτα για την ρινικη αποφραξη τις αντιβιωσεις το αερολιν, τον φυσιολογικο ορο στην μυτη κτλ.Λετε να της εχει μεινει ψυχολογικο ? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vagman έγραψε:

διαβαστε στις μανουλες του Οκτωβρη2009 Νο13 σελ14 το αρρο που παρεφρασε η Ντομινικ για το θεμα!!! θα σκασετε στα γελια!

Ειμαι στα προθυρα της νευρικης καταρρευσης λογω αυπνιας και καυγαδων με τον αντρα μου... αλλα με αυτο ελιωσα στο γελιο!!!

Του εκανα και μια αντιγραφη για να διασκεδασουν χωρις να ψαχνουν και οι αλλες αμοιρες - αυπνες μαμαδες... πραγματικα αξιζει!

kalypso έγραψε:

σας βαζω κ ενα αρθρο για τον υπνο του μωρου στον 9ο μηνα...

βαγκ κ μαρακι αφιερωμενο...

Οι ανησυχίες για τον ύπνο είναι πολύ συνηθισμένες στην ηλικία των 8 ή 9 μηνών. Το μωρό σας μπορεί να ξυπνά στη μέση της νύχτας και να ξυπνά και όλη την οικογένεια ενώ μέχρι πρόσφατα κοιμόταν όλη τη νύχτα. Αυτό μπορεί να προβληματίσει τους γονείς και να τους κάνει να νιώσουν ότι κάνουν πισωγύρισμα.

Τα μωρά των 9 μηνών κοιμούνται περίπου 11-12 ώρες τη νύχτα. Όπως και πιο παλιά το μικρό σας θα ξυπνάει κάθε λίγες ώρες μέσα στη νύχτα. Η διαφορά τώρα είναι ότι σας θυμάται και σας αποζητά όταν ξυπνά. Είναι ο καιρός της σύνδεσης και το πιο σημαντικό είναι ότι το μωράκι σας έχει καταλάβει ότι όταν κλαίει έρχεται η μαμά ή ο μπαμπάς και γίνεται η ώρα του παιχνιδιού. «Γιατί να μην μπορώ να τους έχω κοντά μου συνέχεια τη νύχτα;». Εάν έχει συνηθίσει να αποκοιμιέται με κούνημα θα θέλει να κάνετε το ίδιο και στη μέση της νύχτας. Είναι στο χέρι σας να αποφασίσετε εάν θέλετε να ακολουθήσετε αυτό το ρυθμό ή εάν θα του μάθετε να ξανακοιμάται από μόνο του.

Το μωρό σας, σε αυτή την ηλικία, θα παίρνει συνήθως δύο ενδιάμεσους ύπνους. Τόσο ο πρωινός όσο και ο απογευματινός διαρκούν συνήθως 1-2 ώρες. Ως γονέας ξέρετε καλύτερα πόσο ύπνο χρειάζεται το μωρό σας. Αλλά ανεξάρτητα από τη συνήθειά του, θα κοιμάται λιγότερο τη νύχτα εάν κοιμάται πολλές ώρες μέσα στη μέρα.

Συμβουλή: Τα παιδιά τείνουν να κοιμούνται περισσότερο όταν είναι άρρωστα. Αλλά η προσθήκη περισσότερων της μίας ώρας στον καθιερωμένο ενδιάμεσο ύπνο δεν είναι φυσιολογική. Εάν το μωρό σας κοιμάται περισσότερο από μία ώρα επιπρόσθετα εξαιτίας ασθένειας, τότε συμβουλευτείτε τον παιδίατρό σας άμεσα.

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ:

Οι ανησυχίες για τον ύπνο είναι πολύ συνηθισμένες στην ηλικία των 0 ως 100 χρονών. Το μωρό σας μπορεί να ξυπνά στη μέση

του πουθενά και να ξυπνά και όλη τη γειτονιά ενώ μέχρι πρόσφατα γκάριζε όλη τη νύχτα. Αυτό μπορεί να προβληματίσει

τους γείτονες και να τους κάνει να κόψουν τα ναρκωτικά.

Τα μωρά των 0-100 χρονών κοιμούνται περίπου 2 ώρες τη νύχτα. Όπως και πιο παλιά το μικρό σας θα γκαρίζει κάθε λίγες ώρες

μέσα στη νύχτα. Η διαφορά τώρα είναι ότι σας θυμάται και σας γκαρίζει όταν ξυπνά. Είναι ο καιρός της υψίστης αϋπνίας και

το πιο σημαντικό είναι ότι το μωράκι σας έχει καταλάβει ότι όταν γκαρίζει έρχεται η μαμά -κορόιδο- ή ο μπαμπάς -το άλλο με

τον Τοτό το ξέρετε;- και γίνεται η ώρα του αλου φαν παρκ. «Γιατί να μην μπορώ να έχω τα κορόιδα κοντά μου συνέχεια τη νύχτα;».

Εάν έχει συνηθίσει να το κουνάτε σαν μαλάκες όλη μέρα θα θέλει να κάνετε το ίδιο και στη μέση της νύχτας.

Είναι στο χέρι σας το κουλό να αποφασίσετε εάν θέλετε να ακολουθήσετε αυτό το ρυθμό ή εάν θα το κουνάτε πιο γρήγορα τη νύχτα.

Το μωρό σας, σε κάθε ηλικία, θα παίρνει συνήθως δύο ενδιάμεσους ύπνους. Τόσο ο πρωινός όσο και ο απογευματινός διαρκούν συνήθως 10 λεπτά. Ως γονέας ξέρετε καλύτερα πόσος ύπνος σας χρειάζεται, αλλά δεν πρόκειται να ξανακοιμηθείτε.

Αλλά ανεξάρτητα από τα καψόνια που σας κάνει, θα σας κάνει περισσότερα τη νύχτα εάν κοιμάται πολλές ώρες μέσα στη μέρα.

Συμβουλή: Τα παιδιά τείνουν να κοιμούνται περισσότερο όταν τους δίνετε ηρεμιστικό ή αλκοόλ. Αλλά η προσθήκη περισσότερων από 40 βαθμούς αλκοόλ δεν είναι φυσιολογική για μια στοργική μητέρα. Εάν το μωρό σας κοιμάται περισσότερο από μία ώρα επιπρόσθετα εξαιτίας του φενεργκάν, τότε πανηγυρίστε την τύχη σας και βουρ...για ύπνο κι εσείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να σου πω να κάνεις υπομονή.

Κι εγώ τα πέρασα αυτά με τα μωρά μου...τους πρώτους έξι μήνες ξυπνάγανε τη νύχτα για φαγητό και τους επόμενους (δε σου λέω πόσους..)επειδή τους έφευγε η πιπίλα. Μπορεί να ξυπνάγανε μέσα στη νύχτα και από πέντε φορές ο καθένας εξαιτίας της ρυμαδοπιπίλας :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολες σας

αχ με κανατε κ γελασα πολυ ... Απ'την μια εκλαιγα κ απο την αλλη γελαγα για να πω την αληθεια .. :laugh:

Αυτες τις μερες ειμαι κ τεζα γιατι μεσα σε ολα τ'αλλα επρεπε να παθω κ πυοδη αμυγδαλιτιδα κ να σερνομαι δυο φορες παραπανω ... :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΛΩΡΙΑΝΑ έγραψε:

Περαστικά σου κοριτσάρα μου. Τι να πω φτου φτου φτου.

Να'σαι καλα ΦΛΩΡΙΑΝΑ μου, χαπακωνομαι κ εχει και αυτη την ζεστη που σκοτωνει ..

:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περαστικα.....για να σου δωσω κουραγιο...η μικρη μου αρχισε παλι να ξυπναει τα βραδια....βγαζει το 6ο δοντακι κ βλεπω οτι ετοιμαζει κ πολλα αλλα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalypso έγραψε:

περαστικα.....για να σου δωσω κουραγιο...η μικρη μου αρχισε παλι να ξυπναει τα βραδια....βγαζει το 6ο δοντακι κ βλεπω οτι ετοιμαζει κ πολλα αλλα......

τι να πω kalypso, εμεις ουτε για δειγμα δεν εχουμε δοντι...ειμαστε ντιπ φαφουτες :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως για αυτο μωρε εχει τοση ανησυχια....

τι να πω..καποια στιγμη θα κοιμηθουμε κ εμεις οι μανες!!!!!θα κοιμηθουν κ αυτα τα σκατουλακια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια κ από μένα. τελικά δεν είμαι η μόνη που ζω αυτό το δράμα το βράδυ… η Έλενα μου είναι 9 ½ μηνών και δεν έχω κοιμηθεί ακόμη βράδυ. από 3 μηνών την έχω πάει στο δωμάτιο της και τα έχω δοκιμάσει ΟΛΑ. την έχω αφήσει να κλάψει, την έχω πάρει αγκαλιά, της έχω δώσει ντεπον, κρεμούλα στα δοντάκια της, νανουρίσματα, μουσική απαλή, φώτα χαμηλά , κουκλάκια, πιπίλες εννοείται πανάκι, μασαζάκι, Φανουρόπιτες (να μας φανερώσει ο Άγιος –βοήθεια μας- τον ύπνο), κτλ…κτλ…κτλ…ΤΙΠΟΤΑ ακόμη ξυπνάει, κ ακόμη δεν ξέρω γιατί……… ακόμη ψάχνω…και απ ότι φαίνεται πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα ξανακοιμηθώ όταν με το καλό παντρευτεί και θα ξενυχτάει άλλον…το τρελό είναι ότι δεν κλαίει όταν ξυπνάει , τσιρίζει και θέλει παιχνίδια, αυτή γελάει κ εμείς κλαίμε από τα νεύρα μας….. πώς να πας για δουλεία το πρωί?????? εχτές από τις 3:45 έως 6:00 το πρωί είχε το μάτι γαρίδα, κοιμήθηκε για 20 λεπτά και ξαναξύπνησε…

Έχουμε 2 δοντάκια λέτε να μας έρχεται κανένα ακόμη????? μακάρι να είναι αυτό…

καλό κουράγιο σε όλες μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ντια αν διαβασες το αρθρο παραπανω για την ηλικια που ειστε εσεις (κ εμεις) τωρα θα καταλαβεις ΙΣΩΣ γτ συμβαινουν αυτα...

νομιζω απλα οτι τα δοντακια ειναι τρομερη ενοχληση για τα μωρα..

ισχυει ακομα κ το οτι το νευρικο συστημα των μωρων ειναι σχετικα ανωριμο σε αυτην την ηλικια οποτε καποια μωρακια εχουν δυσκολια να κοιμηθουν σερι..

δεν ξερω τι να πω..

με την ελπιδα ειμαστε ολες!!!

μακαρι τα μωρακια μας να ειναι γερα πανω απο ολα κ εμεις απλα κανουμε υπομονη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...